ONDERWIJSWERELD WOEDEND Defecte wissel mede oorzaak van treinramp Kamer akkoord met ambassadeverhuizing herschi/drinks Polak ontkent ultimatum ontruiming kraakpanden Groote Keyser Surinaamse regering boos over visumplicht Over salarisplannen van minister Pais ZiUia-Atrika kennis genomen van de plannen die minister Pais heeft met de salarissen van de onderwijs gevenden. trekt visum kamerlid in PARLEMENT BENOEMT OMBUDSMAN VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (GPD) - De frontale treinbotsing die gisteren pre cies een jaar geleden bij Nij megen acht doden en dertig gewonden tot gevolg heeft gehad, is in de eerste plaats veroorzaakt door een defect wissel- en seinmechanisme, en in de tweede plaats door dat de machinist ten onrechte het verkeerde spoor be reed. Bij een controle van soortgelij ke mechanismen in het land, is aan het licht gekomen dat één op de duizend hetzelfde defect vertoont, terwijl er op het hele NS-net zo'n 15.000 in gebruik zijn. Pas in 1986 .zul len deze mechanismen zijn vervangen. Dit bleek gisteren op de hoorzit ting van de Spoorweg Onge vallenraad in het Utrechtse gerechtsgebouw. Een deel van de ochtend werd besteed aan de verkeerde beslissing van de machinist, de thans 31- jarige B. D. M. B., door met zijn lege trein van Wychen naar Nijmegen het linker- spoor te berijden zonder daarvoor opdracht te hebben gekregen. De rest van de dag ging op aan uiteenzettingen over het wissel- en seinme chanisme en de verkeerd uit gevoerde reparaties die daar aan waren uitgevoerd in de uren voorafgaand aan het on geluk. Uit de reconstructie bleek dat de fatale trein eerst met pas sagiers van Nijmegen naar Wychen was gereden en ver volgens leeg naar Nijmegen terug moest. Daartoe diende de trein juist buiten het sta tion van spoor te verwisselen. De treindienstleiding ver richtte daarvoor de nodige handelingen, die inhielden dat eerst de twee wissels wer den omgelegd en vervolgens het sein op groen ging. In elke soortgelijke situatie zijn deze schakelingen aan elkaar gekoppeld, zodat nimmer het sec op groen kan gaan als niet v erst het wissel is omge legd. Die middag bleek het sein evenwel op groen te gaan zonder dat het wissel was omgelegd. Geen opdracht De trein reed daarmee „ver keerd spoor" in NS-jargon, omdat het baanvak niet is be veiligd voor het berijden van beide sporen in twee richtin gen, zoals elders wel voor komt. Machinist B. besefte wel dat hij „verkeerd spoor" reed, maar blijkens zijn ver klaring voor de Spoorweg Ongevallenraad was hij ervan overtuigd dat de treindienst leiding in Wychen en Nijme gen daarvan op de hoogte Hij verloor pas zijn zelfver trouwen toen onderweg de meereizende conducteur de cabine binnenstapte en zei, weet je wel dat je verkeerd spoor rijdt? De machinist bracht zijn overtuiging onder woorden, maar de conduc teur raakte, zoals hij gisteren verklaarde, „in totale verwar ring". Hij ging op het eerste balkon zitten om de dingen die komen konden, af te wachten. Intussen reed de machinist door en keek uit naar een telefoon, om zich voor alle zekerheid in verbin ding te stellen met de trein dienstleiding. Voor hij een telefoon bereikte, kwam uit Nijmeegse richting de passagierstrein met de nietsvermoedende 48-jarige G. Tak, die bij de onmiddel lijk daarop volgende botsing het leven verloor. B., die ver klaarde na de vraag van de conducteur te hebben beseft dat hij „fataal zat", had zich in veiligheid weten te stellen door naar achteren te hol len. Machinist B. was tijdens de hoorzitting nog hevig aange daan. Met emotionele stem vroeg hij de president, prof. dr. V. J. A. van Dijk, waarom deze zitting op de dag af een jaar na het ongeluk moest plaatsvinden. Dat is toeval, verklaarde de president. B. heeft inmiddels ontslag ge nomen bij NS: „Ik kon er daarna niet meer tegenop". Na een omscholingscursus heeft hij werk gevonden als elektromonteur. DEN HAAG (GPD) - Nederlan ders die naar Suriname wil len, hebben geen visum no dig. De Surinaamse ambas sade in Den Haag heeft dat gisteren laten weten. Staatssecretaris Haars (justitie) maakte woensdag bekend dat ""Nederland van Surinamers die naar ons land willen, van af aanstaande maandag wel een visum verlangt. Dat ge beurt door het opschorten van de tot dusver geldende overeenkomst die een visum onnodig maakt. De Surinaamse regering is het met deze maatregel niet eens. Men wil zich aan de overeen komst blijven houden, daarom kunnen Nederlan ders de komende maanden nog steeds zonder visun riname binnen komen. Vol gens de Surinaamse vic premier en minister van bi tenlandse zaken Haakmat is zijn land pas woensdag op de hoogte gebracht van de vi sumplicht. Nog dinsdag avond heeft de Surinaamse regering aan Nederland ge vraagd een delegatie naar Pa ramaribo te sturen, om daar over deze zaak te praten. Ne derland, aldus Haakmat, is daarop niet ingegaan. "Wij zijn zeer ongelukkig met de eenzijdig door Nederland af gekondigde maatregel". "Suriname wil op deze maatre gel niet reageren door nu zelf het verkeer met Nederland te vertroebelen", aldus Haak mat. De Surinaamse vice- premier verwacht veel narig heid door de visumplicht voor Surinamers die snel willen afreizen naar Neder land. Hij noemt de visum plicht een "onverstandige maatregel", die "geen van beide landen goed doet". Het Nederlandse consulaat in Paramaribo is gisteren be gonnen met het verstrekken van visa aan Surinamers die vanaf aanstaande maandag naar ons land willen. Dege nen die de eerste twee weken van september moeten afrei zen, kunnen direct een visum krijgen. Normaal duurt het ongeveer twee weken voor zo'n visum wordt verstrekt, zo zei staats secretaris Haars (justitie) woensdag. Maar omdat veel mensen op een vaste datum moeten vertrekken, is een overgangsmaatregel vastge steld. Deze regeling is met name van belang voor de Surinamers die reizen op een goedkoop zogenaamde APEX-tarief. Wie zo'n kaartje koopt, moet een maand van te voren boe ken en betalen, en is gebon den aan vaste vertrekdata. Wie het kaartje niet gebruikt, is zijn geld kwijt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken hoeft de nood zaak om al met ingang van maandag visa te verstrekken, geen problemen op te leve ren. Zoals elke Nederlandse ambassade beschikt ook die in Paramaribo over een voor raad van de daartoe noodza kelijke formulieren en stem pels. Over deze voorraad beschikt het consulaat terwille van in woners van buurlanden van Suriname, waar geen Neder landse ambassade is geves tigd. Volgens de woordvoer der is nog niet voorzien in uit breiding van het personeels bestand. Als dat nodig zou zijn, zal men waarschijnlijk locale krachten inschakelen, zo veronderstelde hij. Het consulaat in Paramaribo zit toch al vrij ruim in zijn perso neel. Weliswaar hoefden Su rinamers die naar ons land willen, zich tot nu toe niet aan te melden, maar volgens de woordvoerder van buiten landse zaken is het niettemin toch altijd al druk," omdat zo veel mensen toeristische in formatie willen". DEN HAAG (GPD) - Het onderwijsveld heeft rj 1 A p *i zonder uitzondering met grote verbijstering DEN HAAG (ANP) - De Zuidafri- kaanse regering heeft het CDA- Tweede-Kamerlid Jan Nico Scholten aanvankelijk een visum verleend maar dat twee dagen la ter weer ingetrokken met de me dedeling dat Scholten een "on gewenst persoon" is. Scholten bezoekt momenteel de Verenigde Staten. Aansluitend daarop had hij van 5 tot 8 sep tember Zuid-Afrika willen be zoeken. Door bemiddeling van de Nederlandse ambassade had hij het visum gekregen. Nu het weer is ingetrokken zal hij direct naar Zimbabwe reizen, dat na Zuid- Afrika op zijn programma stond, zo heeft zijn vaste medewerker gemeld. Scholten is één van de "dissiden ten" in het CDA die voor een olieboycot van Zuid-Afrika stemden. Scholten twijfelt er niet aan dat zijn opstelling in het debat over de olieboycot van Zuid-Afrika, vlak voor het zomerreces, de Zuid- afrikaanse autoriteiten overstag heeft doen gaan. "De Zuidafri- kaanse ambassade in Washing ton heeft mij het visum waar schijnlijk routinematig verleend. Toen de papieren echter in Preto ria bekeken werden, dacht er in eens iemand aan het boycot-de bat", aldus Schollen gisteren vanuit zijn verblijfplaats in Phoenix (Arizona). Volgens hem is er blijkbaar geen sprake van een gewijzigd beleid in Zuid-Afrika. "Pretoria wil niet dat critici van het Zuidafrikaanse beleid in discussie gaan met voor- of tegenstanders in het land". Volgens Scholten bestond er de laatste tijd in Nederland een stroming die meende dat het be leid van Zuid-Afrika was bijge steld, nadat in de jaren zestig en zeventig onder meer visa werden geweigerd aan de top van de Ne derlands Hervormde Kerk, me vrouw Marga Klompe en dr. Bruins Slot. Het CDA-kamerlid had in Zuid- Afrika onder anderen willen pra ten met Nederlandse diploma- Reuzenschildpad in Noordzee GRONINGEN (GPD) - Een groep Groninger sportvissers heeft woensdag op de Noordzee, tien zeemijlen ten noorden van Schiermonnikoog, geruime tijd een reuzenschildpad gezien waarvan de lengte op twee meter en de breedte op anderhalve me ter worden geschat. Een poging het reusachtige dier te vangen liep spaak bij gebrek aan een net. Eerder, op 4 augustus 1968, is een dode reuzenschild pad aangespoeld op het strand van Ameland. De vele miljoenen (de geruchten variëren van vierhonderd tot achthonderd miljoen gulden) die het departement van onderwijs en wetenschappen volgens de minister moet inleveren om de begroting rond te krijgen, zouden volgens die plannen voor het grootste deel door een forse sala risvermindering opgebracht moeten worden. De onderwijs begroting die dit jaar ongeveer 23 miljard gulden zal bedragen (on geveer een vijfde van de hele be groting), gaat voor bijna 85 pro cent op aan salarislasten. J. G. M. van Wegberg, de voorzitter van de KOV (Katholieke Onder wijs Vakorganisatie), met 53.000 leden de grootste onderwijsvak organisatie in ons land, heeft het over een „overval" van de minis ter. „We wisten van niets. Dezelf de dag dat hij zijn plannen venti leerde bij de pers, hadden wij nog het maandelijks overleg met hem. Met geen woord heeft hij erover gerept." Dat minister Pais deze maandelijk se ontmoeting met de vakbonden niet heeft aangegrepen om zijn plannen alvast even toe te lich ten, is bij een aantal deelnemers aan dat overleg duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. Onbreekbare ruiten in school na vandalisme UTRECHT (ANP) - De Da Costa- school op het Brederoplein Utrecht heeft het breekbare in de ramen vervangen door breekbare ruiten. Reden voor de ze, volgens het schoolhoofd zeer kostbare, investering is, dat het schoolgebouw in de eerste helft van dit jaar vrijwel dagelijks te maken kreeg met vandalisme. Daarbij moesten vooral de ruiten het ontgelden: in totaal sneuvel den er bijna 200. Volgens de Utrechtse politie wer den er op "topdagen" soms meer dan 30 ramen ingegooid door jongelui in de leeftijd van 10 tot 17 jaar. In verband met deze en an dere vernielingen zijn de afgelo pen weken bijna 40 jongens en meisjes aangehouden en ver hoord. De kinderen lieten de poli tie weten, dat het ontbreken van voorzieningen als een clubhuis en een voetbalveldje, de voor naamste reden was voor hun bal dadigheid. Niet alleen de ruiten van de school vielen ten prooi aan het vanda lisme van de jeugd, maar ook in terieur en inventaris. Zo bleek volgens de Utrechtse politie een groep van 14 jongens in de leef tijd van 12 tot 17 jaar grote hoe veelheden verfspuiten gestolen te hebben om het interieur van de school een andere kleur te geven. De vernielingen aan de ramen van de school zijn vooral gepleegd door een "bende" van 18 jongens en meisjes. „Maar wat ik hem nog meer kwa lijk neem, is het feit dat hij de ge volgen van zijn politieke neder laag in het kabinet op onze bor den schuift." En Van Wegberg vervolgt resoluut: „Als Pais een vent was geweest, had hij moeten opstappen." Van Wegberg komt na een snelle berekening op een achteruitgang in salaris voor de onderwijsge venden van gemiddeld 2 procent als de plannen van de minister werkelijkheid worden. „Wij wor den als onderwijsgevenden op deze manier drie keer gepakt. Eerst als Nederlander in het ka der van een landelijke loonmaat regel, dan als onderwijsgevenden samen met de ambtenaren via de extra kortingen op de trend en dan nu als onderwijsgevenden. Dat is natuurlijk onaanvaard baar. Het komt erop neer dat wij het behoud van de kwaliteit van het onderwijs zelf moeten gaan betalen." Of de plannen van minister Pais ju ridisch haalbaar zijn, staat niet vast; Onderwijsgevenden en ambtenaren zijn zogenaamde trendvolgers. In hun salaris vol gen zij de bewegingen in het be drijfsleven. Wezenlijk in het ne men van salarismaatregelen voor trendvolgers is dat ze „gelijktij dig en evenredig (voor ieder een!)" genomen worden. In het onderwijs wordt gewerkt met ei gen salarisschalen en daar is al leen in te veranderen na overleg met de vakbonden. Ook een be slissing om een jaar lang geen pe riodieken uit te keren kan pas ge nomen worden nadat daarover overeenstemming is bereikt met de bonden. De ABOP is ervan overtuigd dat een eenzijdige sala rismaatregel van de minister zonder meer met succes voor de rechter bestreden kan worden. Minister Van der Klaauw van tijdens het debat over de verplaatsing gia" 'Voorkom actie bij kerncentrale' ARNHEM (ANP) - Het personeel van de gemeenschappelijke kernenergie centrale Nederland (GKN) in Dodewaard heeft de re gering in een open brief gevraagd de door actiegroepen aangekon digde bezetting of blokkade van het centraleterrein dit najaar te voorkomen, of, als dat mogelijk is, een snelle ontruiming te be werkstelligen. Het GKN-perso- neel vindt, dat "met alle wettelij ke middelen" tegen genoemde acties moet worden opgetreden, omdat "in onze rechtsstaat be dreigingen en gijzeling absoluut niet tolerabel zijn". DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is gisteren morrend ak koord gegaan met het besluit van de regering om de Nederlandse ambassade in Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen. Tijdens het spoeddebat over de Jeruzalem- kwestie dat gisteren in de Twee de Kamer werd gevoerd, kwam niet alleen van oppositiezijde, maar ook van de regeringspartij en CDA en VVD kritiek op minis ter Van der Klaauw (buitenland se zaken). Hem werd in af en toe scherpe bewoordingen het ont breken van een eigen beleid ver weten. Vooral Van der Klaauws voorgan ger op buitenlandse zaken, de PvdA'er Van der Stoel, bezorgde, met fikse steun van oud-staatsse cretaris Brinkhorst (D'66), de bewindsman enkele moeilijke uren. D'66 en PvdA hadden zich vastgebeten in de door de rege ring genoemde „relevante poli tieke factoren" die, naast de re solutie van de Veiligheidsraad, aan het besluit tot verhuizing van maak je dml mm limclci! Herschi Cassis met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitslui tend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Herschi/Drinks Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 de ambassade ten grondslag hadden gelegen. Van der Klaauw had dinsdag al toegegeven dat één van die factoren de Arabische politieke en economische pressie op Nederland was. Van der Stoel en Brinkhorst be toogden dat het openlijk noemen van Arabische dreigementen als reden voor verplaatsing van de ambassade, Nederland ook in de toekomst blootstelt aan chanta ge, vooral als het om de relaties met Israël gaat. In hun visie had de regering eerder op aanwijzin gen uit de Arabische wereld moe ten reageren. Met Mommersteeg (CDA) waren zij van mening dat de definitieve beslissing tot ver huizing had moeten worden ge nomen alleen op grond van de Veiligheidsraad resolutie van 20 augustus. Daarin werd intrek king geëist van de Israëlische wet die Oost-Jeruzalem tot Israëlisch gebied verklaart en een beroep gedaan op alle staten hun diplo matieke missies uit Jeruzalem te verwijderen. Van der Klaauw verweerde zich met de stelling dat in de diploma tiek „eerlijkheid" een belangrijk goed is. „De Arabische pressie was reëel, en het zou ook tegen over Israël niet eerlijk zijn ge weest om niet alle elementen te noemen die aanleiding waren tot ons besluit", aldus Van der Klaauw. Van der Stoel en Brink horst ging die eerlijkheid duide lijk te ver en zij dienden een mo tie in, waarin wordt betreurd dat „pressie een wezenlijke factor bij de besluitvorming is ge weest". Die motie zal het volgende week dinsdag tijdens de stemming in de Tweede Kamer niet halen. CDA en WD lieten blijken er niet achter te staan. Dat gold evenzeer voor een motie van SGP, GPV en DS '70, waarin de regering wordt gevraagd uitvoe ring van het besluit tot verhui zing op te schorten om zo alsnog duidelijk te maken dat Neder land zich niets gelegen laat liggen aan op 7 november aflopende Arabische ultimatums. DEN HAAG (GPD) - De Nationale Ombudsman, die op 1 januari 1982 aan de slag gaat, zal toch door het parlement worden be noemd. Minister Wiegel (bin nenlandse zaken) zei gisteren dat hij zich niet langer zal verzetten tegen de wil van de overgrote meerderheid in de Tweede Ka mer. Tot gisteren vond de rege ring dat zij zelf de Ombudsman zou moeten benoemen. Wiegel en zijn collega De Ruiter (justitie) besloten niet te wachten tot de Tweede Kamer volgende week op eigen houtje het wets ontwerp op dit punt zou wijzigen. Zij namen een door WD-kamer- lid Nijpels ingediend wijzigings voorstel over. AMSTERDAM (ANP) - Burge meester Polak van Amsterdam is niets bekend over een eis van projectontwikkelaar Beerents dat de gekraakte panden De Groote Keyser aan de Keizers gracht voor 7 september moeten worden ontruimd of dat de ge meente de panden maar moet overnemen. Polak zei gisteren op een persbijeenkomst dat hij pas door een vraaggesprek met Bee rents in een krant over dit ultima tum hoorde. Hij sprak van een "rare manier van doen", omdat van de kant van de eigenaar eerst was gezegd, dat men een ontruiming niet nodig vond. Juridisch eigenaar Trom mel Vastgoed, dochter van de OGEM, en economisch eigenaar Beerents hebben, aldus Polak, bij de rechtbank in Amsterdam een eis van 3,5 miljoen gulden tegen de gemeente ingediend als ver goeding van de schade die wordt geleden doordat de panden 1 ja nuari niet werden ontruimd. Po lak zag toen van ontruiming van De Groote Keyser af, omdat hij de risico's voor de openbare orde te groot vond. "Maar ik heb steeds gezegd: uitstel kan geen afstel be tekenen, omdat er een uitspraak van de rechter ligt", aldus de bur gemeester. Polak verklaarde dat de ontrui ming van de panden pas weer kan gaan spelen, als de eigenaar via de deurwaarder een nieuwe aan vraag om bijstand van de politie indient. "Ik kan dus niet op eigen initiatief besluiten tot ontrui ming", zo zei hij. De in januari afgewezen aanvraag is volgens de burgemeester niet meer van kracht. Op 18 januari had de deurwaarder de aanvraag afge sloten met een proces-verbaal waardoor deze aanvraagtermijn eindigde. De eigenaar Trommel/ OGEM heeft mijn negatieve be slissing destijds voor kennisge ving aangenomen", aldus Polak. Nadat de ontruiming begin dit jaar van de baan was, hadden burge meester Polak en wethouder Schaefer van volkshuisvesting een gesprek met Beerents op het stadhuis. Volgens Polak ver klaarde de projectontwikkelaar toen, dat wat hem betrof er de eerste maanden niet ontruimd behoefde te worden. Uiteindelijk moest het wel tot een ontruiming komen, maar hij wilde eerst plannen ontwikkelen om de pan den geschikt te maken voor huis vesting voor jongeren. "Maar hij is nooit met plannen gekomen. Het was ook de enige keer dat ik Beerents heb ontmoet", zei Po lak. Volgens projectontwikkelaar Bee rents hebben de onderhandelin gen met de gemeente over aan koop van De Groote Keijzer tot nu toe weinig resultaat gehad. "Ik heb in maart van dit jaar welge teld één keer met wethouder Schaefer een gesprek over dit onderwerp gehad", aldus rea geerde Beerents. Sinds die tijd heb ik zelfs nooit een concreet bod van de gemeente ontvan gen". Beerents stelt dat hij 15 augustus aan een deurwaarder opdracht heeft gegeven om de ontruiming van het complex voor te berei den. Dat zou gebeurd zijn op aan drang van burgemeester Polak, die op die manier de weg vrij wil de maken om tegelijk met het complex aan de PH-kade, ook De Groote Keijser op 19 augustus van krakers te ontdoen. "Wij hadden de burgemeester laten weten dat wij de gemeente aan sprakelijk zouden stellen voor schade die de ontruiming met zich mee zou brengen", aldus Beerents. "Polak wenste die voorwaarde niet te accepteren, en weigerde onder die omstandig heden "de sterke arm" ter be schikking te stellen". De projectontwikkelaar zegt het beu te zijn om nog langer aan het lijntje te worden gehouden: "Op 7 september loopt de verzekering op het complex af, en vanzelf sprekend is er geen enkele maat schappij meer te vinden die de assurantie nu nog op zich wil ne men", aldus Beerents. "Vorige week donderdag heb ik in een brief aan Schaefer gevraagd om G6R laatste spoedoverleg. Ik wil niet dat er (wellicht catastrofale) dingen gebeuren die achteraf voorkomen hadden kunnen worden door een snelle beslis sing van de gemeente over aan koop. "Maar als de zaak niet voor 7 sep tember beklonken is wordt er terstond ontruimd, daar sta ik op. De burgemeester kan mij de hulp van de sterke arm in deze niet weigeren".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7