Stadhuis op stelten Gastkolom Ouders kunnen op herhaling Steun voor Maileppet Grondige verbouwing begint maandag VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 Kankerbestrijding Het Koningin Wilhelminafonds, dat zich inzet voor de bestrij ding van kanker.heeft voorde straatcollecte die morgen wordt gehouden in de Leidse binnenstad collectanten no dig. Zij die een paar uur vrije tijd willen opofferen voor dit goede doel kunnen zich mor genochtend vanaf 9 uur aan melden bij het Diaconessen- huis aan de Houtlaan. Augustinus In het gebouw van de jongeren vereniging Augustinus aan het Rapenburg 24 wordt mor genavond de film "Glaston bury Fayre" vertoond. De film is een opname van een pop concert dat in 1971 in Enge land werd gehouden. Muziek groepen die in de film optre den zijn onder meer Terry Reid. Linda Lewis. Fairport ConventionFamily.Melanie. Arthur Brown, David Allen en Traffic. Na afloop van de film is er een disco. De avond is voor iedereen toegankelijk. Aanvang 20.30 uur. Bowlingdag Morgen organiseert de Bowling Bond Leiden Zuid-West spe ciaal voorde Leidse jeugd een open bowlingdagHet is de bedoeling om in september met een jeugdcompetitie te beginnen. Daarom worden alle jongens en meisjes uit Leiden uitgenodigd om mee te doen aan kleine wedstrijdjes, waaraan ook enkele prijsjes zijn verbonden. Er wordt ge speeld tussen 12 en 17 uur en de kosten bedragen f 2.50. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert zondag een natuurwandeling in het Heempark van Leiden Onder meer wordt een bezoek gebracht aan de bijenstal. De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur en staat onder leiding van ervaren natuur- gidsen. De wandeling begint om half elf 's ochtends bij de OegstgeesterwegDeelnemers kunnen zich telefonisch aan melden via telefoonnummer: - 071-141389. Majorettenconcours Op zaterdag 6 september wordt in het Kooiparkeen groot ma jorettenconcours gehouden. In totaal zullen 20 pelotons hun beste beentje voorzetten. De wedstrijden beginnen om tien uur. Tijdens het concours worden ook wedstrijden georganiseerd voor trio's, duo's en solisten. Fietstocht Om tien uur morgenochtend vertrekken vanaf het Planta ge de deelnemers aan een fietstocht naar Alphen aan den Rijn. Daar begint om halj twaalf de vredesmarkt die wordt georganiseerd door de werkgroepen "Stop de kern- wapenwedloop" en het Inter kerkelijk Vredesberaad. Taptade In de opsomming van de deel nemende majoretteng roepen aan de Taptade in de Groenoordhallen op 8 novem ber zijn vier namen wegge vallen. Naast de genoemde groepen nemen ook deel: Mide Degrees,De JuwelenOns Bui ten en de Kooigirls. Tot de "vaste gasten" van de Tapta de behoren ook dit jaar weer de junioren en senioren van K en G. T IrW 4» 'Sn» F h Leerlingen 'Boshuizen" actief Diverse kermisattracties op hei schoolplein allemaal voor het goede doel. LEIDEN - In het dorpje Maileppet in Indonesië staat een schooltje. Voor de rest is er niet veel aanwe zig. Er zijn nauwelijks schriften, potloden, kaarten en boeken. Ie der lesje moet van het bord wor den overgeschreven. Voor zes klassen zijn er maar drie leraren. Een passage uit de brief van gymnastieklerares mevrouw Jes Persoon, die zij schreef aan haar ex-leerlingen van de Christelijke School voor Lager en Middelbaar Beroepsonderwijs "Boshuizen". Samen met haar man werkt zij aan de ontwikkeling van Siberut, een eiland dat r-->- nesié. Het is ongeveer zo groot als de provincie Gelderland en be staat voornamelijk uit oerwoud. De "Boshuizen'-leerlingen heb ben besloten het project van hun gymnastieklerares te steunen. Een aanleiding is gevonden in het twintig-jarig bestaan van de school. Gisteren werd er naast allerlei andere feestelijkheden een kermis georganiseerd. De 700 leerlingen brachten via ringgooi- en, rad van avontuur, spijkers laan, loterij, rommelmarkt enz. een aardig bedrag bijeen om het schooltje in Maileppet te steunen. LEIDEN - Het Leidse stad huis staat op stelten. Aanstaande maandag wordt namelijk een begin gemaakt met een grondi ge verbouwing van de be gane grond van het stad huis. Met het omvangrij ke karwei is een bedrag gemoeid van 1,7 miljoen gulden. Zoals bekend wordt er al geruime tijd verbouwd in het stadhuis. Verschillende kamers hebben in de afgelopen maanden een flinke opknapbeurt gehad. De nu op handen zijnde verbouwing is echter de grootste die tot dusver heeft plaatsgevonden. Het gaat daarbij vooral om enkele door het publiek veel bezochte ruimten zoals de afdeling Bevolking en Burgerlijke Stand en het Buro Voorlichting. "De entree van het stadshuis zal na de verbouwing een stuk toe- gangkelijker zijn voor het publiek", aldus J. Lelieveld hoofd van de afdeling voorlich ting van het stadhuis. "De men sen die het stadhuis binnenko men kunnen straks een stuk ge makkelijker wegwijs worden gemaakt. Je ziet nu vaak dat de mensen eerst zoeken en rond dwalen voordat ze een loket vin den". 'De hal van het stadhuis wordt zo danig verbouwd dat het publiek meteen ziet waar men zijn moet", zegt gemeente-secretaris Lodder die voorzitter is van de werk groep die zich heeft beziggehou den met de verbou wingsplannen. "De nieuwe entree van het stad huis wordt ook eigentijdser dan nu. Een aantal muren wordt weg gebroken waardoor de hal een stuk groter en overzichtelijker wordt. De huidige informatieba lie wordt naar een meer in het oog BRANDJE IN WONING GESTICHT? LEIDEN - De brandweer had de afgelopen nacht om half vijf vrij snel een brandje in een bene denwoning aan de Groenhoven- straat onder controle. De schade bleef beperkt tot rookschade, voornamelijk in de achterkamer. Het echtpaar dat de benedenwo ning bewoont is op kampeer- vakantie en dus niet thuis. Een van de vier studenten die in de bovenwoning huizen waar schuwde vannacht de brand weer. De vier studenten kwamen tijdig hun woning uit. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken. In de achterkamer werden namelijk twee brand haarden gevonden. De politie zet het onderzoek voort. 'r* :..v. De binnenplaats van het stadhuis krijgt een meer openbaar karakter. '""V - «f-"N -af springende plek verplaatst en de afdeling Bevolking en Burgerlij ke Stand zal links in de hal ko men", aldus de gemeente-secre taris. In de nieuwe hal komt een perma nente ruimte voor documentatie en tentoonstellingen en er komen enkele gezellige zitjes voor het publiek dat voortaan niet meer voor de loketten in de rij hoeft te staan. Het binnenplaatsje van het stadhuis zal een meer open ka rakter krijgen. Vanuit de hal kan men. net als vanuit de kantine die straks op de begane grond komt. op de binnenplaats komen. Tijdens de verbouwing zullen de afdelingen Bevolking en Burger lijke Stand en het Buro Voorlich ting tijdelijk een andere plaats in het stadhuis krijgen. Bevolking en Burgerlijke Stand verhuist naar de gang op de begane grond die in het verlengde van de hal ligt. De informatiebalie blijft tij dens de verbouwing gewoon in de hal van het stadhuis. Het in formatiecentrum en de voorlich ters verhuizen tijdelijk naar ka mer 407 op de vierde verdieping. Vacaturebank De vacaturebank van het geweste lijk Arbeidsbureau, die tot dus ver in het informatiecentrum te vinden was verhuist tijdelijk naar het nieuwe gebouw van de open bare bibliotheek aan de Nieuw- straat 4. Met ingang van aan staande maandag kunnen daar ook allerlei gemeentelijke publi caties en bestemmingsplannen of verbeteringsplannen worden in gezien. Op 1 april volgend jaar moet het grootste deel van de verbouwing achter de rug zijn zodat de afde ling Bevolking en Burgerlijke Stand weer terug kan naar de hal. De totale verbouwing zal onge veer een jaar duren. Ruiten bij huisvesting ingegooid LEIDEN - Twee Leidse vrouwen van 19 en 20 jaar hebben de afge lopen nacht om kwart overéén 17 ruiten ingegooid bij Bureau Huisvesting in het Stadsbouw- huis aan de Langegracht. De vrouwen hebben huisvestings problemen. Op het moment dat de vrouwen de ruiten aan het ingooien waren passeerde er juist een politie-au- to. Bovendien werd de politie ook nog telefonisch gewaarschuwd dat de actie gaande was. De twee vrouwen zaten vanoch tend nog op het politiebureau "in verband met verder onderzoek". Het schadebedrag is nog nietop- gemaakt. Feest bij Luifelbaan LEIDEN - Drie dagen lang is het feest op het Vijf Meiplein en het BevrijdingspleinDe winkeliers vereniging "De Luifelbaan" or ganiseert er de jaarlijkse brade rie. Gisteravond was het flink druk bij de standjes en rond de kermisattracties die op de beide pleinen staan opgesteld. Voor vanavond hebben de Lui- fel-baanwinkeliers een onthef fing van het sluitingsuur. Een soort extra koopavond. Ook mor gen is er nog een groot aantal ac tiviteiten. Door Hans Glauhitz, fractieleider D"66 in de Leidse gemeenteraad Leiden heeft nu pas echt zijn nieuwe burgemeester, want op 18 augustus j.l. werd de heer Goekoop officieel geïn stalleerd. Als het een beetje meezit zal het niet al te lang duren voordat de nieuwe burgemeester ook daadwer kelijk in Leiden woont. Waar, dat mag hij zelf uitzoe ken, nu er geen ambtswoning meer is, en ook us het nog on gewis. waneer de heer Goe koop in Leiden woonachtig zal zijn. Een van de laatste daden van Laurens Bey en als raadslid was het indienen van een voorstel om aan de burge meester een termijn te stellen van een halfjaar waarbinnen hij een woning gevonden zou moeten hebben. Op zichzelf een sympathiek, zij het niet geweldig belangrijk voorstel, dat het echter niet haalde, omdat van de kant van het College o.m. werd be toogd, dat niet de indruk moest worden gewekt, dat de burgemeester een halfjaar de tijd zou kunnen nemen om naar een woning in Leiden uit te kijken. Nu weten wij tenminste weer eens, welke waarde door het college wordt gehecht aan door de Raad gestelde termij nen. De installatie van de heer Goe koop verliep zonder noe menswaardige wanklank. Indertijd heb ik namens D'66 een voorkeur uitgesproken voor een burgemeester van progressieve huizen en dan ben je uiteraard teleurgesteld, wanneer je wens niet is ver hoord, maar bij alle sprekers was toch duidelijk een onder toon 'van tevredenheid te be speuren, dat in ieder geval niet iemand plompverloren op de Leidse burgemeestersze tel is neergepoot. De vertrouwenscommissie van de fractievoorzitters van de vier grootste fracties in de raad heeft zich, door gesprek ken te voeren met de burge meesterskandidaten en de commissaris van de Konin gin althans enige voorkennis kunnen verwerven omtrent de gang van zaken. Het woord invloed neem ik maar liever niet in de mond: die mag met betrekking tot burgemeestersbenoemingen niet worden uitgeoefend door de kiezer of door de recht streeks gekozene. Na het uit brengen van ons verslag aan de commissaris van de Ko ningin moesten wij als leden van de vertrouwenscommis sie ook verder maar afwach ten wat hij aan de minister van binnenlandse zaken zou voorstellen, en wat op zijn beurt minister Wiegel zou gaan beslissen. Zo gaat dat nog steeds, in het laatste kwart van de twintig ste eeuw, in dit overigens toch best wel moderne land. Het gebrek aan afkeurende ge luiden bij de installatie van de heer Goekoop inspireerde de schijver van de hoofdre dactionele kolom in deze krant tot een verbazingwek kend commentaar. Jarenlang is de Leidse gemeen teraad onnodig scherpe pola risatie verweten, maar nu we niet meer bij de geringste aanleiding naar de emmer met moder grijpen is het ook weer niet goed. want dan ge dragen wij ons - kennelijk buiten verwachting - tc. netjes. De sfeer in de raad is nu een maal aan het verbeteren, het geen ik voor het stadsbestuur een heilzame ontwikkeling vind. In dat licht bezien be grijp ik het nauw verholen verwijt niet goed, dat wij (d.wx. de fractievoorzitters) niet fel genoeg van leer zou den zijn getrokken bij de in stallatie van de burgemeester. De heer Goekoop intussen, liet merken in ieder geval aan twee van de hem van te voren toegedichte eigenschappen te voldoen: "ambitieus" was hij met zijn opsomming van plannen die hij voor de stad van belang acht. (Me dunkt overigens, dat over de invul ling van het Schuttersveld binnen het college nog wel eens een ruzietje zou kunnen ontstaan): "joviaal" kon hij worden genoemd bij het ver halen van enkele humoristi sche voorvallen uit des bur gemeesters studentenverle den. Het meest benieuwd ben ik ech ter naar, het waarheidsgehal te van een derde omschrijving van de heer Goekoop, te weten die van "bekwaam bestuur der". Daar hebben wij in de stad na melijk meer aan. dan aan de avonturen van een studenti koze Pietje Bell, die in het bruine café wellicht op succes kunnen rekenen, maar die waarschijnlijk niet steeds in even grote mate zullen wor deni gewaardeerd door "de verschillende en nogal uit eenlopende lagen van de be volking" (citaat uit de pro fielschets) waarmee de bur gemeester conform de door de raad opgestelde profielschets wordt geacht goede contacten te kunnen onderhouden. Zilveren jubileum cis. Lamping LEIDEN - Dominee Lamping wilde zich alleen aan een vie ring van zijn zilveren jubi leum "onderwerpen" als ie der het strikt sober zou hou den. Nu, dat is gebeurd. Geen gironummer voor giften, geen cadeaus, geen huldiging en geen toespraken, behalve dan dat ene kleine woordje na mens de kerkvoogdij. En daarom is ook dit verslagje kort. Er valt alleen te melden dat er gisteravond honderden mensen op de receptie in de zalen van de Vredeskerk zijn geweest en dat het er. on danks alle drukte en geduldig wachten in de lange rij, nog prettig toeven was ook. De jubilaris kreeg m eJk geval bevestigd, dat zijn wijkge- meente niet als los zand aan elkaar hangt Er waren ook mensen van buiten die kring. Andere predikanten, verte genwoordigers van colleges en instellingen, en zo. Kortom, aan het eind kon ds. Lamping rustig zeggen dat het een dag naar zijn hart was geweest. LEIDEN - 'Ouders op Her haling', de cursus voor volwassenen uit Lei- den-Noord, de Kooi en Groenoord èn 'Open School' Leiden zijn aan het seizoen 1980-1981 be gonnen.- Beide projecten hebben in de loop van de tijd geschiedenis geschre ven. Zowel voor Ouders op Her haling als Open School heeft het er om gespannen of ze wel kon den blijven voorbestaan. Na herhaalde protesten heeft het ministerie van onderwijs op het laatste moment besloten de sub sidiekraan voor deze groeperin gen niet helemaal dicht te draai en. Met minder mankracht en minder geld heeft de leiding toch geprobeerd het programma van vorig jaar voort te zetten. Wel zal er nu. in tegenstelling tot de andere jaren, voor het onderwijs iets moeten worden betaald, een cursus voor het hele jaar (onge veer 25 lessen) kost bij Open School f 60.-. Bij Ouders op Her haling vraagt men 2.50 per les. Open School en Ouders op Herha ling richten zich op mensen met een onderwijsniveau tussen vijf jaar lagere school en twee jaar voortgezet onderwijs, zoals huis houdschool, technische school Men kan kiezen uit cursussen zoals typen, spreekvaardigheid of no tuleren, vakken zoals: Frans, Duits, Engels en Nederlands; thema-onderwerpen over: ge zondheid, opvoeding, onderwijs en politiek. Hierover krijgt men informatie, leert men eigen me ningen onder woorden brengen, brieven te schrijven en zelf din gen uit te zoeken. Er wordt zoveel mogelijk gewerkt naar eigen tempo en niveau. De cursisten kunnen zelf kiezen of er wel of geen huiswerk wordt ge maakt. Het lesmateriaal dat wordt gebruikt, is speciaal ge maakt voor volwassénen. Beide Voor meer inlichtingen kan men te recht bij: Open School, Heren gracht 10, tel: 134755 en Ouders op Herhaling, Herensingel 3, tel. 126502. Op zoek naar vrijwilligers LEIDEN - Ouders op Herha ling zoekt vrijwilligers die les willen geven aan volwas senen, die hun lagere school stof nog eens willen ophalen. Ervaring in het opderwijs is niet vereist. In september begint een nieuw introductieprogramma voor de nieuwe vrijwilligers.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4