Grote bezwaren tegen verdere regionalisering Kiss, Queen en Stedenspel naar Leiden Sloop panden Maredorp Geld voor studenten- paviljoens Leidse stadsrubriek VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 Vorm schooladviesdiensten in discussie LEIDEN LEIDEN - Elke gemeente in Leiden en omgeving be schikt wel over een School Advies Dienst (SAD). In Leiderdorp heet het On derwijs Advies Centrum en in Voorschoten hebben ze het over een Schoolbe geleidingsdienst. Echter het doel is hetzelfde. In overleg met scholen, bestuur en ouders proberen zij ondersteu ning te geven bij: ontwikkeling en vernieuwing van het onder wijsleerproces; begeleiding van leerlingen in hun schoolloop baan en het functioneren van de school in zijn sociale omgeving Al deze schooladviesdiensten wer ken zelfstandig en worden gefi- nancieerd door de gemeente waaronder ze vallen. Nu is er een overheidsubsidie in aantocht, die de zelfstandigheid van de SAD's gaat indammen. De schoolad viesdiensten uit de verschillende regiogemeenten zouden moeten opgaan in de Leidse organisatie. Dit min of meer 'gedwongen' streven is afgeleid van de Rijks regeling Subsidiëring Schoolbe geleiding, waarin de staatssecre taris van Onderwijs en Weten schappen, de heer A.J. Hermes bepaalt dat een SAD minimaal 20.000 leerlingen als 'draagvlak' moet hebben. Leiden alleen komt daar nooit aan. Overleg met ministerie en regio gemeenten heeft er tot dusver niet toe geleid, dat zich naast Oegstgeest nog andere regioge meenten bij de Leidse Schoolad viesdienst aansloten. De rand gemeenten zien in de (nog) gerin ge rijkssubsidie voorlopig geen aanleiding hun zelfstandigheid op het gebied van schooladvies- werk prijs te geven. Wel heeft het ministerie aan de randgemeenten meegedeeld, dat zij niet voor rijkssubsidie in aanmerking kunnen komen, als zij zelfstandig de schoolbegeleiding blijven ver zorgen. Wat voor zin? Leiderdorp ziet vooralsnog niets in regionalisatie. "Wat heeft het voor een zin om mee te doen aan een regionale SAD als het-ons fi nancieel nauwelijks iets ople vert?", zegt de heer H.J.Verdier, wethouder van onderwijs. "We hebben nu een kleine overzich telijke dienst. De contacten met de scholen zijn uitstekend. En we kunnen altijd makkelijk inspelen op gewijzigde behoeften. Ik ben ervan overtuigd dat als we bij Leiden zitten wij half zoveel te zeggen hebben als nu het geval is. Daarbij wil de overheid voor 20% subsidie ook nog eens van alles te zeggen hebben". Onderwijsbegeleider Frits Darlang is een zelfde mening toegedaan. "Als voordeel van een regionale dienst ziet men steeds de extra hulp die kan worden geboden. Ik vraag mij af op welk gebied dan? Als wij gevallen hebben die we zelf niet kunnen oplossen scha kelen we de juiste hulpverlener of instantie in en dat levert geen problemen op". Darlang:"Wij hebben duidelijk ge kozen voor kleinschaligheid. Grote voordeel daarvan is dat de overheid zich nergens mee kan bemoeien. Ik vind dat zij veel meer aan de gemeenten moeten overlaten". Zoeterwoude Zoeterwoude meldt ook niets te voelen voor een regionale SAD. "Als kleinere gemeente worden opgenomen in een grote organi satie voorspelt niet veel goeds. Althans dat zijn onze ervaringen. Onze dienst loopt naar behoren. Scholen maken er graag gebruik van en we hebben veel contacten met Leiderdorp", aldus een me dewerker van de afdeling onder wijszaken". De scholen in Warmond hebben een voorkeur voor samenwer king met de dienst in de Bollen streek. En hebben daar inmid dels al contacten voor gelegd. Voorschoten is niet op voorhand tegen. Wel staan ze erg afwijzend tegenover de regeling van Her mes. "Voor ons is dat beslist geen reden om aan te sluiten bij een regionale SAD", vertelt de heer Bonnema van de Stichting On derwijs Begeleiding. Een woord voerder in Wassenaar merkt op dat er al een voorzichtige samen werking is met Leiderdorp en Voorschoten. Voor de rest ver wijst hij naar de brief van Vereni ging Nederlandse Gemeenten fVNG) aan de staatssecretaris. "Dat wachten we af', zegt hij. Decentralisatie Bij de minister van Binnenlandse Zaken ligt een ingrijpend voor stel voor decentralisatie van on derwijstaken. Het is afkomstig van de Raad voor Binnenlands Bestuur (RBB). Vooral gemeen ten krijgen in dit voorstel meer vrijheid om hun onderwijstaak in te passen in verwante beleidsza ken, zoals met name welzijn. (Onderwijsbegeleiding valt ook voor een gedeelte onder de sector Welzijn). Die ontwerpsubsidiere- geling van de heer Hermes past totaal niet in dat beleid, vindt de RBB. Zij hopen dat hun inmid dels gemaakte alternatieve - de centraliserende - plan op korte termijn aan de orde komt. De VNG heeft in een brief ook nog eens duidelijk gemaakt dat zij in geen geval akkoord gaat met de plannen van Hermes. Tweedracht Toch is wethouder Darlang best wel voor samenwerking." Er moeten regionale werkverban den komen", zegt hij. "Dat mammoetgedoe van Hermes moeten we uit ons hoofd zetten. Met wat er nu gebeurt ben ik ei genlijk niet zo gelukkig. Twee dracht wordt er gezaaid. Als wij Leiden om advies vragen heb je de kans dat ze zeggen: "Moet je je maar bij ons aansluiten, dan kunnen we samenwerken En daar hebben we niets aan. Ook vind ik die hele subsidieregeling een dilemma. Hermes houdt zich domweg vast aan die 20.000 zie len. Maar hij heeft geen enkel bewijs dat dat goed gaat. Moch ten zijn plannen doorgaan en de subsidie zou worden opge schroefd tot 50%. dan zitten we allemaal in het schip. Geen ge meente kan eigenlijk 50% subsi die laten lopen". Ook Leiden zit met de regionalise ring in zri maag. De heer J.M.D. van Beest, chef afdeling onder wijs, zegt dat de gemeente Leiden niet zo blij is met de overheids bemoeienis. "De invloed van de gemeenten worden sterk terug gedrongen in het plan. En ook aan de subsidieregeling kleven grote bezwaren. Alleen al zoii grote centrale regionale dienst opzetten is een ontzettend kar wei. Hoe voeg je al die mensen bij elkaar?" De gemeente heeft zich geschaard achter het VNG-standpunt. Daarnaast heeft de bestuursraad van de School Advies Dienst en het college van B en W een brief geschreven aan de staatssecreta ris waarin zij de nadelen voor Leiden nog eens precies uit de doeken doen". SASKIA STOELINGA LEIDEN - Twee van de popu lairste popgroepen van dit ogenblik zullen de komende maanden in Leiden optre den. Op 5 oktober treedt de groep "Kiss" in de Groenoordhallen op. Op donderdag 27 november komt de groep "Queen" voor een eenmalig optreden in ons land naar de evenementen hallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Daartussendoor is er op zater dag 25 oktober nog een zoge naamd "Truck-festival", speciaal bestemd voor vrachtwagenchauffeurs. Op die avond, die wordt geor ganiseerd door Telstar Hol land treedt onder meer zan ger Henk Wijngaard op, die bekend werd met zijn liedjes over het leven van chauf feurs op grote vrachtwagens. Voor het popconcert van Kiss op 5 oktober is de voorver koop inmiddels begonnen. Een kaartje kost dertig gul den. Het concert begint om zeven uur 's avonds. Met de KRO-televisie zijn op het ogenblik onderhande lingen gaande over het ma ken van opnamen rond het Kiss-concert. De KRO wil een programma maken over de zaken die allemaal moe ten gebeuren voordat een bekende popgroep kan op treden. Queen wordt naar Leiden ge haald door het impresariaat Holland Concerts. De toe gangskaarten voor dit con cert gaan vijfentwintig gul den kosten en de verkoop daarvan begint op 25 okto ber. Aan Queens optreden in de Groenoordhallen gaat een concert in Düsseldorf vooraf. Groenoordhallen-directeur André de Jong heeft de ko mende maanden niets te kla gen over de evenementen in zijn hal. Zo zal de NCRV in de komende winter en het voor jaar in totaal zeven recht streekse televisie-uitzen dingen verzorgen vanuit Leiden met het bekende "Stedenspel". Twee plaatsen uit het land treden tegen el kaar in het strijdperk. De uitzendingen zijn gepland op 21 november, 19 december, 13 februari, 13 maart, 10 april en 8 mei. De komende winter komt ook één van de Telebingo-uit- zendingen met presentatrice Mies Bouwman uit de Groenoordhallen. Dat ge beurt op 12 december. In de hallen komen voor deze tele visieuitzendingen ongeveer 4500 zitplaatsen. Voor de wat verdere toekomst hebben de Leidse Groenoordhallen onder meer een optie voor een pop concert van Genesis. Ruimte scheppen voor aanleg pleintje LEIDEN - De sloop van panden aan de Jan Vos- sensteeg, Noord Runder- steeg en Schagensteeg in Maredorp is gisteren voortgezet. De panden ruimen het veld voor een pleintje dat meer ruimte, licht en lucht moet bieden aan dit stukje donker Ma redorp. Het is de bedoeling van de gemeen te om voor de aanleg van het pleintje nog meer panden te slo pen. De gemeente heeft echter nog geen overeenstemming be reikt over de verkoop van twee panden aan de Schagensteeg. Verder hebben de bewoners van het pand Jan Vossensteeg 42 met de gemeente de afspraak dat zij er tot 8 augustus 1981 kunnen blij ven zitten. De gemeente heeft dus nog een jaar de tijd om overeen stemming te bereiken met de ei genaar van de panden aan de Schaagsteeg 32 en het onge nummerde pand daar links van. De gemeente is nu reeds met de sloop van de eerste helft van de panden begonnen vanwege het gevaar voor instorting. De pan den trokken bovendien onge dierte aan en het risico van brandstichting bleek niet denk beeldig. Als de overeenstemming met de ei genaar van de panden aan de Schagensteeg langer dan een jaar op zich zou laten wachten zou de gemeente toch kunnen overgaan tot de aanleg van een noodplein- tje buiten de twee panden om, zo wordt gemeend in ambtelijke kring. De aanleg van het pleintje is reeds enkele jaren vertraagd doordat de toestemming van het rijk om de gronden aan te kopen zolang achterwege bleef. Zowel de gemeente als de buurt heeft een schetsontwerp ge maakt voor het nieuwe pleintje. Mettertijd (in elk geval na 8 au gustus '81) kunnen de bewoners van de Jan Vossensteeg, Noord Rundersteeg, Schagensteeg en Vollersgracht hun licht over de schetsen laten schijnen. LEIDEN - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting krijgt bij na een half miljoen gulden van het ministerie van volkshuisves ting voor de bouw van twintig paviljoens in Oegstgeest. Hier mee kunnen tweehonderd stu denten aan onderdak worden ge holpen. "Voor de honderd studenten die momenteel aan het Piet Paaltjen- spad wonen is op deze wijze in elk geval een oplossing gevonden", laat staatssecretaris Bronkx van volkshuisvesiting in een brief aan de Leidse universiteit weten. Met deze financiële steun van de bewindsman is een einde geko men aan de onzekerheid van een aantal studenten, dat in barakken aan het Piet Paaltjenspad woont. Deze studenten moeten wijken voor nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Dinsdag wordt officieel de eerste paal voor deze nieuwbouw gesla gen. In de brief aan de universi teit zegt de staatssecretaris te ho pen, "dat hiermee het laatste ob stakel voor de nieuwbouw van het ziekenhuis is weggenomen". De bouw van de nieuwe paviljoens moet plaatsvinden ten westen van de rijksweg Den Haag-Am sterdam. Houtloodsen Haagweg nu monumenten LEIDEN - Van het houtzagerij complex bij molen d'Heester- boom aan de Haagweg zijn twee houtloodsen door het ministerie van CRM op de monumentenlijst geplaatst en dus "beschermd" tegen afbraak. Hetzelfde geldt voor de voormalige molenaars woning. door René van der Velden Jaap Visser Feestvierders Zo'n tien jaar geleden alweer verhuisde de Rotogravure van Leiden naar Haarlem. Maar in de harten van heel wat Leidenaars leeft dit be faamde drukkerijbedrijf nog steeds voort zoals dat nostal gisch heet. Elk jaar gaan de Rotogravure-oudjes uit Haarlem en Leiden gezamen lijk een dagje uit. "Er zijn er bij die werkelijk een heel jaar lang naar dit uit stapje uitkijken", weet Lei- denaar Willem van der Pluijm, werkzaam bij de Ro togravure in Haarlem. Deze week was het weer zo ver. De reis ging naar Hoorn, Enkhuizen, Medemblik. Meer dan honderd gepensioneer den stapten 's ochtends al om acht uur bij het station op de bus om 's avonds tegen elven weer vermoeid en voldaan, zoals dat bij schoolreisjes ook altijd het geval was, in Leiden terug te keren. Tijdens de Noord-Holland-trip werd het echtpaar Kamphues uit de Robijnhof door reislei der Willem van der Pluijm ex tra in het zonnetje gezet van wege hun gouden huwelijks feest. Van der Pluijm: "Het is weer een oer-gezellig dagje ge weest en de Leidse delegatie heeft z'n faam weer volledig waar gemaakt. Bij de Haar lemmers staan wij namelijk bekend als "de feestvier ders". En terecht...". Doodgewoon Van de week stond in het Stan Huygens-journaal in de Tele Eindelijk begrijpen we waarom auto's ongestraft door de Haarlemmerstraat kunnen racen. Steeds hebben wij gedacht dat de Haarlemmerstraat een voetgangersgebied zou moeten zijn. Nu een stukje riolering wordt aangelegd bij het terrein van De Overdekte aan de Haorlemerstraat komen we tot de ontdekking dat ook de Haarlemmerstraat een ordinaire autoweg blijkt te zijn.Voor "doorgaand verkeer afgesloten" staat er althans op de verkeersborden... graaf een stukje over Cees Goekoop, Leidens nieuwe burgervader zoals u onder hand wel zult weten. Mr. Goekoop was gesignaleerd in het Amsterdamse café Hop pe. Nou en? zult u nu opmer ken. Stan Huygens zoekt nu eenmaal overal wat achter en wilde dus van Goekoop we ten waarom hij in Hoppe ach ter een pils zat. "Omdat' ik nog een weekje vakantie heb en zulke cafe's heb je in Leiden niet", aldus Mr. Cees. Zulke café s heb je in Leiden niet... Hoppe is een doodge woon bruin café. Alleen lig gen er geen gehaakte kleedjes op de tafeltjes. Goekoop had in z'n studententijd, die hij in Leiden doorbracht, toch eens wat beter z'n ogen de kost moeten geven. Of wat minder nadrukkelijk in sociëteits kringen moeten rondhangen. Mestvaalt Een inwoonster van Leiden was gisteren duidelijk ontstemd over de piepjonge studenten vereniging "Quintus": "Het is daar een mestvaalt. Wat wil len die studenten toch? De ene vereniging ruimt overal op en de ander laat zijn patat zakjes, koffielepeltjes en ka potte scherven slingeren". Op de hoek waar Quintus zit is het inderdaad een troep. Het zonnige weer, gekoppeld aan de drukte van de introduc tieweken is aanleiding voor een soort picknic op de Oude Singel. En omdat de studen ten op de stoep zitten moeten voetgangers in de onover zichtelijke bocht uitwijken naar de straat. "Bij ons op de Mare hebben de studenten die aan de op- ruimactie meededen uitste kend werk verrricht" moet de dame nog kwijt. "De gemeen tereiniging kan niet tussen alle geparkeerde auto's ve gen. Nu is dat met de hand gedaan". "Normaal zitten we niet bui ten", zegt een woordvoerd- ster van Quintus. "Daar is het te koud voor. Daarom zijn de schoonmaaklijsten niet op buiten schoonmaken bere kend". Dat laatste blijkt uit de cor- vé-nota voor disputen. Al mag Atalanta dan deze week hebben verzuimd om de zaak buiten op te ruimen, Amigos de Musica zal de zweep voe len. "Ik vond het zelf ook smerig, ik zet er wel wat "nullen" in...." De nullen hadden het overigens al druk. Een drietal werd gis termiddag door agenten rich ting politiebureau afgevoerd, nadat ze de Haarlemmer straat met waterverfreclame voor Quintus hadden beklad. "Baldadigheid" noemt de politie zoiets. Nog geen kwar tier later zijn ze de straat weer opgestuurd om met bezem en emmers water hun fresco's te verwijderen. De Turk wordt weer verguld. Schilders zijn daar op het ogenblik mee bezig. Een nauwgezet karwei hoog boven de verkeersdrukke Breestraat Het gaat om de monumentale gevel van het eens zo vermaarde Leidse restaurant "In den Vergulde Turk"De gevel met de fraaie achttiende eeuwse bovenbouw is nu ingebed in de vesti ging van V&D. In samenwerking met de Rijksdienst voorde Monu mentenzorg heeft hel warenhuis besloten de gevel weer in zijn oor spronkelijke slaat terug te brengen. De werkzaamheden zijn nu zover gevorderd dat de Turk weer geschilderd kan worden, samen met de goden Poseidon en Aesculapes die hem flankeren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3