LLe/cfee Raad staat "pal achter nieuwbouw Springplank" agenda Dwangsom voor "vaste bewoners "Watertuin" "De Does" Leiderdorp staat in het rood Hoogbezoek voor Dennis Raad Wassenaar praat over besteding geld D'66 en PPR zien Passage nog steeds niet zitten STAD EN RAND VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 LEIDERDORP - De zwem- en po lovereniging "De Does" in Lei derdorp kampt over het jaar 1979 met een tekort van 250.000 gul den. Dit tekort is niet alleen te wijten aan het tegenvallend badseizoen. Mede schuldig aan het ach terblijvende bezcek is - volgens burgerlid I)e Meij van de raads- ir financiën belas- Nieuwe PTT -post in Leiderdorp LEIDERDORP - Het nieuwe post- kantoor aan de Heinsiuslaan in Leiderdorp zal maandag 15 sep tember voor het publiek open gaan. Hieraan voorafgaand is vrijdag op 12 september de offi ciële opening. Deze wordt ge houden in een van de zalen van het parochiecentrum "De Mens wording" aan het Heelblaadjes- pad in Leiderdorp. tingen en belasting, ook het feit dat er in de regio onderhand te veel zwembaden zijn. Onlangs heeft bijvoorbeeld Voor schoten een nieuwe zwembad geopend. De Meij vindt sluiting van het bad een oplossing. Bur gerlid Hamel is van mening, dat met wat aktiviteitenuitbreiding (waaronder beter schoonmaken, wat meer fleur aan de kantine ge ven) er al een en ander kan wor den verbeterd. "Het is niet meer aantrekkelijk om daar te komen", stelde hij. Overigens zal de ge meente dit tekort voor haar reke ning moeten nemen. De stichting "Ruiterschool Lie- thorp" zal het tekort van 8.400 gulden, dat op de jaarrekening 1979 staat, gespreid moeten te rugbetalen. De commissie vindt dit gezien de financiële positie van de stichting haalbaar. De vergoedingen voor het gebruik van de diverse gemeentelijk sportaccommodaties (velden, gymlokalen en ijsbaan) zullen met 5,8 procent worden ver hoogd. LEIDERDORP - Wethouder mevrouw Gehner bezocht gistermiddag in haar functie van loco-burgemeester de 21.000ste inwoner van Leider dorp, de eergisteren geboren Dennis van der Steen. De pasgeboren, 6,5 pond wegende Dennis, zich nog niet bewust van de belangstelling van gemeentezijde en van de pers wordt op de foto verge zeld van zijn vader Bernhard, zijn moeder Mieke Van der Steen-Van der Stoel (midden) en wethouder mevrouw Gehner. Een leuk detail is dat Mieke van der Steen tot voor kort gewerkt heeft op de afdeling sociale zaken van de gemeente. Van gemeentezijde wordt mee gedeeld dat "het geen doorgestoken kaart is". Mogelijk ander plan bij onaanvaardbare kosten Expositie Ouder worden in Leiderdorp LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp heeft het aanbod van het ministerie van CRM geaccepteerd om in het ge meentehuis een tentoonstel ling te houden. Staatssecreta ris Wallis-de Vries zal worden uitgenodigd om de tentoon stelling "Ouder worden" te openen. Het ligt in de bedoeling dat deze wordt gehouden van 29 sep tember tot 21 oktober. De premiere van de tentoonstel ling is in Leiderdorp. Ze moet informatie geven aan mensen die bijna de pensioengerech tigde leeftijd hebben bereikt. De plaatselijke bejaarden groeperingen zullen zoveel mogelijk worden betrokken bij dit gebeuren. Na Leiderdorp zal de tentoon stelling "Ouder Worden" op diverse plaatsen in ons land te bezichtigen zijn. VVD wisselt bestuur na interne problemen Artsen J- Leiden - De LEIDERDORP - De WD-afdeling Leiderdorp heeft in haar leden vergadering van gisteravond een geheel nieuw bestuur gekozen. Wegens interne strubbelingen zat de afdeling Leiderdorp de afge lopen tijd zonder partijbestuur. In deze periode werden de lo pende zaken waargenomen door de WD-kamercentrale Leiden. Onder voorzitterschap van de heer De Brand van deze kamer centrale kozen de Leiderdorpse leden gisteravond de heer A. Beek als nieuwe afdelingsvoor zitter. De heren D. P. Hoogland en A. A. Zonnevijlle werden res pectievelijk gekozen als secreta ris en penningmeester. De overi ge nieuwe bestuursleden zijn mevrouw M. M. Sies, mevrouw P. de Boer- van der Schaaf en de heren R. Poels en E. R. Clercs. OEGSTGEEST - De Oegstgeester gemeenteraad wil zo snel mogelijk duidelijkheid over de nieuwbouw van de vierde openbare lagere school "De Springplank". De raad stelde zich gisteravond "pal achter nieuwbouw", maar tekende er wel bij aan dat bij onaanvaardbaar hoge kosten andere oplossingen moeten worden gezocht. Zo'n zeven tig ouders, scholieren en personeelsleden van "De Springplank" woonden gisteravond de behandeling over het nieuwe onderkomen tijdens de raadsvergadering, gewapend met spandoeken bij. Burgemeester Scheenstra zegde toe dat rond 9 september, als nieuw overleg heeft plaatsge vonden tussen de gemeente en de architect, nieuw beraad kan ko men met de raadsleden over het gehele project. Hij sprak de vrees uit dat de kosten dan waarschijn lijk nog te hoog zouden liggen, waardoor hij niet de toezegging kon doen dat de nieuwbouw con creet in de september-raadsver- gadering zou worden behandeld. "We moeten eerst een afgerond inzicht in die materie hebben", aldus Scheenstra. De nieuwbouw van deze school is ter discussie gekomen, doordat het plan uiteindelijk 500.000 gul den hoger uitvalt dan aanvanke lijk was geraamd. Daarmee over schrijdt men de rijksbijdrage van 1,6 miljoen en is de huidige bere kening uitgekomen op 2,1 mil joen. Dit financiële gat zou de gemeente dan zelf moeten op vullen. Verder moeten er volgens de dienst gemeentewerken nog verbete ringen worden aangebracht die ook nog eens kostenverhogend zijn. Van de kant van de inspectie van het onderwijs is bovendien meegedeeld dat deze nieuwe school hoge onderhouds- en energiekosten zal meebrengen. Een laatste punt dat burgemees ter en wethouders ertoe heeft ge bracht om de beslissing nog even op te schuiven is de geluidshin der van de President Kennedy- laan waar het gebouw zou moe ten komen. Blunders Voor PvdA-er Kohlbeck reden ge noeg om over een "tragi-kome- die" te praten, waarbij "blunders zijn begaan door het college van B en W dat de bestuurlijke ver antwoordelijkheid draagt voor het geheel". Hij doelde daarmee op de "zeer aanzienlijke over schrijding van het eerder ge noemde bedrag". D 66-er Wuisman vroeg zich af of men niet in de problemen komt wanneer men door te hoge kosten moet gaan kiezen voor een ande re oplossing. "Als nu voor een ander plan wordt gekozen, is het dan zo dat weer de hele procedu re van toestemming bij het minis terie van onderwijs en weten schappen moet worden gevolgd Wij hebben gehoord dat een planwijziging mogelijk zou lei den tot afwijzing bij het ministe- Van Veen (CDA) herinnerde er nog eens aan dat men tot vorig jaar had verwacht dat de school 1,4 miljoen gulden zou kosten. Hij vond dat in de huidige economi sche situatie heel voorzichtig moet worden bekeken welke school je bouwt. "Dat neemt niet weg dat ook het CDA pal staat achter nieuwbouw van die school naast de Pedagogische Acade mie. Maar ik spreek mij niet uit over de vorm. Als de bouw niet binnen redelijke kosten komt dan moet worden gekozen voor een alternatief'. De andere par tijen dachten daar hetzelfde over en drongen er bij het college op aan alvast hun gedachten eens te laten gaan over andere mogelijk heden. Van Veen: "Het moet mo gelijk zijn in september of okto ber volgend jaar open te gaan." Crisis Burgemeester Scheenstra wees er op dat geen crisissituatie was ontstaan. Hij gaf toe dat het colle ge vorig jaar geheel op de infor matie van architect Verhoeven was afgegaan die met het plan voor 1,4 miljoen gulden kwam. "Wij hebben toen vaker gevraagd of het niet duurder werd dan de rijksbijdrage. Verhoeven liet ons steeds weten dat hij altijd scholen bouwt voor die rijksbijdrage." Een nieuwe berekening die on langs werd gemaakt leerde echter dat men uitkwam op 2,1 miljoen. "Nu kan het zijn dat we snel met een voorstel komen, maar het kan ook dat wij dit voorstel niet ver der kunnen uitwerken. Er moet een vierde openbare lagere school komen, maar wel voor een dusdanig bedrag dat dit niet te Wijk I - Boerhaavedistrict, Groenoord, Kooi, Merenwijk zaterdag P.J.Dersjant, Hooigracht 61, tel. 123752; zondag S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268, Wijk 2 Binnenstad zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard zaterdag J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225; zondag J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538. wijk 3 Mors, Haagwegkwartier, Zuid- West zaterdag W. Schellekens, Pagani- nistraat 24, tel. 764035; zondag A. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797.Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeu wen, Van Tol, Verhage en Zwijnenburg zaterdag en zondag J. Reinders, G. Brandstraat 29, tel. 760947, spreekuur 11-11.30 uur. Leiderdorp - P.van 't Woud/Midden dorp. Hoofdstraat 40, tel. 410070 (zat. en zond. spreekuur van 12.30 - 13 uur, zelf de adres) Oegstgeest - J. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel. 155666 Voorschoten - zaterdag J.H. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356; zondag B. Schota nus, Leidseweg 305, tel. 071-766462. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140 Apotheker De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 29 augustus tot 5 sep tember door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124807 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Tevens tot zaterdag 13 uur Linnaeus, Kempenaer- straat lb, Oegstgeest, tel. 153274 Wijkverpleging den 121753 Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, (el. 410131, spreekuur ma. t/m vrij. 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum straat 7, HiUegom, tel. 02520-29060 Dierenartsen Leiden Praktijk van Muurling/Helder/ Roest A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, Leiden (Merenwijk), tel. 146686. Voor Vestjens/Krol H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323 Voorschoten - J. Frencken, Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110 irKinderen van de Springplankschool posten gisteravond met spandoeken voor de Terweeschool veraadering werd gehouden en waar gepraat werd over nieuwbouw van "hun" school. De teksten waren overdui- Vrij dag delijk- "Belofte maakt schuld, het is uit met ons geduld" en "Hoe lang nog, die bedrog?" zwaar drukt op onze begroting", aldus Scheenstra. "Wij kunnen het niet verantwoorden als ge meentebestuur terwille van een kleine groep een dure investering te doen, die gedurende lange tijd honderden Oegstgeestenaren belast. Wij moeten dit goed afwe gen." Hij deed dan ook geen toe zegging dat het voorstel in de volgende raad zou worden be handeld: "Er moet een conreet voorstel komen waarin aan alle dingen is gedacht. Wij kunnen niet met een voorstel komen van een school die meer dan 2 miljoen kost. Het moet een school wor den die zoveel kost, als het rijk bijdraagt. We moeten er rekening mee houden dat financieel moet worden opgelet. We hebben nu weer met grote moeite de begro ting van 1981 rond gekregen. De jaren tachtig zien er financieel somber uit, we zullen moeten in snoeren. Wij staan nu voor een investering die wij moeten afwe gen tegen de mogelijkheden in de toekomst", aldus de burgemees ter tot besluit. Ouders komen met goedkoper nieuwbouwplan OEGSTGEEST - De oudercom missie van de "Springplank- school" in Oegstgeest besloot gisteravond tijdens een bijeen komst in het gemeentecentrum een ludieke actie te houden om haar wensen voor nieuwbouw van een school naast de Pedago gische Academie te onderstre pen. Gedacht wordt daarbij aan het "bezetten" van het terrein naast de PA aan de President Kennedylaan, door de kinderen met hun schoolbanken en stoe len daar naartoe te laten gaan. Zij gaan dan op het terrein zit ten in de vorm van de nieuwe school. De oudercommissie werd gister avond door verder aangespoord om door te gaan met het inwin nen van informatie om de nieuwbouw van de school goed koper te laten uitvoeren. Vol gens Rob Mante, secretaris van deze commissie, is goedkopere bouw zeer goed mogelijk. Een voorstel in die richting zal zeer snel aan de Oegstgeester wethouder van onderwijs, me vrouw Blom, worden aangebo den. Naar verwachting zullen de kosten in de plannen van de ou dercommissie beduidend lager liggen dan die van de huidige plannen (2,1 miljoen). De com missie denkt rond de 1,6 miljoen uit te komen. Dit is ook het be drag dat het rijk bijdraagt. Met spandoeken met niets aan duidelijkheid overlatende tek sten als "Belofte maakt schuld, het is uit met ons geduld" en "9 jaar hondehok is genoeg" post ten kinderen gisteravond bij de Terweeschool waar nu tijdelijk de raadsvergaderingen worden gehouden. Later bezochten zo'n 70 ouders, personeelsleden en kinderen de vergadering. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, ledenver gadering PvdA 20 uur; club v. Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66, film "Der Kandidaat" 23 uur, popgroep Shmut 2, 21.30 uur. De Zijl/Paramaribostraat, De Vliet/ Voorschoterweg, afsluiting zwemvier- daagse 19 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerk- koorstraat, film "Les petites Fugues" 20 uur, Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum NVSH, open weekendcafé 21.30 uur. Oegstgeest, sociëteit "De Fuik", gebouw Taberna, Julianalaan 1, Optreden "Wild Street" 20 uur. Oegstgeest, 't Camphuys, antiekbeurs 17 uur. Zaterdag 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, (afscheids) receptie CPN-raadslid Hoeven/toekom stig Raadslid Brands, 16.30-18.30. Plan tage, vertrek naar Vredesmarkt Alphen (per fiets) 10 uur Diaconessenhuis, Houtlaan, aanmelding straatcollecte Kon. Wilhelm. Fonds 9 uur.Augustinus, Rapenburg 24, film "Glastonbury Fay- re" (popconcert) met daarna disco 20.30 uur. Menken bowlinghal, Vijf Meilaan, open bowlingdag 12-17 uur. Sanders, Levendaal/hoek Korevaarstraat, an tiekmarkt 9.30-17 uur. Voorschoten, Schoolstraat/Voorstraat, verenigingsmarkt'10-17 uur. WASSENAAR - De slepende dis cussie over de besteding van de geldreserves van 18.7 niljoen in Wassenaar beleefde deze week toch nog een kleine doorbraak. Er komt nu wel een raadsdiscus- sie in oktober over de besteding van deze reservepot. Vóór oktober moeten CDA-wen- sen over het bejaardenwerk en sociale woningbouw in enigszins WARMOND - De gemeente War mond wil gaan optreden tegen mensen die permanent wonen in het huizencomplex "De Water- tuin". Dit deelde burgemeester De Vreeze mee in de raadsverga dering van gisteravond. "De Wa tertuin" is een complex wonin gen dat is opgezet als vakantie huizen. Het maximum overnach tingen dat in elk van de huizen per jaar is toegestaan is gesteld op 180. Deze hoeveelheid blijkt ech ter vaak overschreden te worden. Als een van de maatregelen tegen dit oneigenlijk gebruik van de woningen wil de gemeente dwangsommen heffen. "We moe ten bepaald geen run krijgen op de huizen. Op dit moment kun nen we samen met het bestuur van "De Watertuin" eventueel enkele honderden guldens per dag als dwangsom in rekening brengen tegen de overtreders", aldus De Vreeze. Wethouder me vrouw Dalhuisen deelde overi gens mee dat de mensen die de 180 overnachtingen per jaar ha len, het recht hebben zich in te schrijven in de gemeente als wo ningzoekende. Burgemeester en wethouders van Warmond zullen zich de komen de weken bezighouden met het vaststellen van de nieuwe ge meentegrenzen met Leiden. "Tot eind september zijn we vrij om onze eisen kenbaar te maken. Die zullen echter niet te veeleisend zijn. We moeten er in elk geval redelijk gelukkig mee zijn wan neer Leiden er mee instemt. Na september kan de gemeente Lei den eenzijdig haar grenzen ver leggen. En dan is het over ons, zonder ons", zei burgemeester De Vreeze. In de wijk Lommerlust zal op korte termijn de aarden wal langs de spoorlijn worden verhoogd en worden voorzien van schermen. Met de Nederlandse Spoorwegen is overeenstemming bereikt over de vergoeding die Warmond krijgt om de geluidsoverlast in Lommerlust tegen te gaan. De onderhandelingen zijn nog gaan de voor de geluidswerende schermen langs de Van Wasse naarstraat en de Padoxlaan. De gemeente wil daar namelijk twee meter hoge schermen plaatsen. De N.S. wil echter schermen van anderhalve meter omdat haar rei zigers anders te weinig uitzicht zouden hebben. concrete plannen zijn vertaald, anders kan deze partij geen rol meer spelen bij het verdelen van de vele miljoenen. Schelhaas (CDA) noemde gister avond in de raadscommissie voor financiën alvast een bedrag van 2 miljoen gulden voor bejaarden voorzieningen. Hij constateerde dat op de investeringslijst voor de komende jaren de posten vuilaf voer en raadhuisbouw veel te laag zijn opgenomen. De beslissing over de zwembad- bow kwam in zoverre rond, dat nu alleen nog de PvdA een volle dig voorbehoud maakt, omdat zij de cijfers waarop het plan steunt nog onbetrouwbaar vindt. CDA-er Otte aanvaardde de kosten nieuwd bad, maar wil in oktober pas een uitspraak doen, of deze post wel of niet ten laste van de geldreserves mag komen. Hij wil namelijk de kans voor het CDA om wensen op een rijtje te zetten nog niet in het gedrang brengen, door zich nu te binden aan zo'n grote uitgave uit het reservepotje. Burgemeester Detmers(-)weg ZOETERWOUDE - De nieuwe omleidingsweg die de ge meente Zoeterwoude moet gaan ontlasten van door gaand verkeer, krijgt de naam "Burgemeester Detmers- weg". Dit besloot de plaatse lijke gemeenteraad gister middag tijdens de afscheids bijeenkomst voor burge meester Detmers. Wethouder Van der Heiden wees in zijn toespraak onder andere op de duizenden arbeidsplaatsen die in het Detmerstijdperk in Zoeterwoude zijn gereali seerd, daarmee doelend op het industriegebied. "En des ondanks is Zoeterwoude veel groener dan 20 jaar geleden". Onder de aanwezigen in de Zoe- terwoudse raadszaal waren ook de Leidse wethouder mevrouw Fase (namens het college van beheer van het energiebedrijf Rijnland, waar Detmers ook in zat en de heer Thomassen (namens de cen trale raad voor de tandheel kunde en de Nederlandse Vereniging van sociale tand heelkunde, waar de burge meester lid van was). OEGSTGEEST - "Wij zijn nog steeds niet overtuigd van de noodzaak van een winkelpassage in de Kempenaerstraat". Dit zei D'66-raadslid Wuisman gisteravond tijdens de raadsvergadering in Oegstgeest. Op tafel lag een lijvig rapport waarin de bestemming van het hele centrum van Oegstgeest is vastgelegd. Onderdeel van dit'centrumplan maakt ook de komst van een tiental winkels tussen de Kempenaerstraat, de Ge versstraat en de Terweeweg uit de zogenaamde "MarkthofD'66 vond met deze opmerking alleen de PPR achter zich waardoor nu de moge lijkheid voor de komst van de winkels is geboden. Ook CDA-er Van Hazel kon enigzins meedenken in de opstelling van D'66 en de PPR. Hij wees op een aanvankelijke vrees bij zijn partij voor het plaatsvinden van "verpaupering" in de Kempenaerstraat wanneer win kels leeg komen te staan. Wethouder mevrouw Blom merkte op dat de winkeliers en de midden standers van de Kempenaerstraat juist zelf hadden gevraagd om dit te realiseren, daarmee proberend de angst van Wuisman voor doublures van winkels en gevaarlijke concurrentie weg te nemen. Wuisman stelde daartegenover dat bij navraag van zijn partij onder de winkeliers, deze toch ook wel hadden laten blijken dat "het zonder "Markthof' ook goed zal gaan." Kohlbeck stelde voor de mogelijkhéid in het plan open te laten om eventu eel eens de President Kennedylaan door te kunnen trekken langs de Rode Leeuw.Hij vond voor dit idee echter niet voldoende steun in de raad. Het centrumplan dat gisteravond is vastgesteld behelst als belangrijke facetten onder andere de bebouwing van het voormalige Curiumterrein (waarschijnlijk 20 dure gestapelde wooneenheden voor één- en twee persoonshuishoudens), eventuele nieuwbouw op het terrein waar nu nog de Springplankschool staat en nieuwbouw in verschillende lagen op de hoek Leidsestraatweg/Terweeweg. Verder schept het plan de mogelijkheid voor de noodzakelijke uitbreiding van Endegeest en de Jelgersmakliniek en de bouw van een tennishal en squashbaan bij het huidige zwembad. 1.EIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoe Bij automatische overschrijving geen f 46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254.10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs. A van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sporl) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé C Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2