Andere opzet zwemfestijn 'Ut van Alphei' Leimuidense jeugd kan niet meer naar streekmnzieksehool Bollenstreek heeft visie nodig op agrarische groei" Toch gesprek artsen-apotheker Proef met veiliger oversteek bij Gooweg in Noordwijkerhout VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 LEIMUIDEN - Nieuwe leerlingen uit Leimuiden zullen niet worden toege laten tot de Streekmuziek- school in Uithoorn. Alleen de leerlingen uit het vorige cursusjaar mogen hun muziekstudie voortzetten. Dit is een gevolg van het standpunt van de gemeenteraad, dat subsi dies alleen worden verstrekt aan leerlingen tot 18 jaar. De grens van 18 jaar is in de Lei- muidense subsidieverordening vastgelegd. De Streekmuziek- school stelt - zoals ook in de ande re gemeenten het geval is - de grens op 21 jaar, anders worden er geen leerlingen toegelaten. Burgemeester en wethouders van Leimuiden stelden daarom maar voor de grens voor het mu ziekonderwijs wèl op 21 jaar te stellen om de Leimuidense leer lingen niet de dupe te laten wor den. J.H. van Dam (WD) stelde voor de kinderen het lopende jaar te laten volmaken. In de tussentijd zou den dan andere mogelijkheden tot het geven van muziekonder wijs kunnen worden onderzocht. CDA-er E. Tijselink sloot zich hierbij aan. Hij betreurde de houding van het bestuur van de muziekschool om abrubt geen kinderen meer toe te laten. J.C.A. Brambach (Leimuiden 2000) noemde de houding van het schoolbestuur zelfs ergerlijk: "Men had daar best rekening kunnen houden met het feit dat wij als kleine gemeente kleine mogelijkheden hebben." Wethouder Jden Haan was het niet eens met de overige leden van het college van B en W. Ook hij be pleitte een onderzoek en intussen de leerlingen het cursusjaar te la ten volmaken. Burgemeester G.J. van der Kroft sprak zich uit tegen een tussen oplossing. Hij wilde een princi pieel besluit wordt er gesubsi dieerd tot 18 of 21 jaar. Volgens hem had het schoolbestuur juist gehandeld. Zijn regel is tot 21 jaar subsidie, en daaraan houdt de gemeente ons niet "We zijn geen lidgemeente, maar gastgemeente en dan moeten we ons ook als zo danig gedragen", aldus de bur gemeester. Zijn pleidooi had niet het gewenste effect. De raad hield de subsidie op 18 jaar. Wèl gingen de raadsle den met een tussenvoorstel van wethouder L. Treur akkoord, om de leerlingen uit het vorig cur susjaar in de gelegenheid te stel len de studie af te maken. Mening van stichting tot verbetering agrarische structuur: BOLLENSTREEK - Het ontbreekt in de bollenstreek aan een gefundeerde visie op de ontwikkeling van de agrari sche gebieden. Het is noodzakelijk dat er een agrarisch structuurplan wordt samengesteld waarin duidelijk is vastgelegd waar de ontwikkelingsmogelijkheden voor agrarische bedrijven in deze regio liggen. Pas als zo'n plan gereed is, kan echt aan het werk worden gegaan om gewenste verbeteringen in de bollenstreek ten behoeve van agrarische bedrijven aan te brengen. Dit alles stelt de stichting tot verbe- tering van de agrarische struc- j tuur in het noordelijk kustgebied van Zuid-Holland, kortweg Sti- kust genaamd. De stichting is sinds maart van dit jaar werk zaam en is ontstaan uit agrarische organisaties, het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek en het provinciaal bestuur. Uitbreiding De uitbreidingsmogelijkheden voor bedrijven in de bloemen- en bollenteelt zijn uiterst gering. Sinds 1950 is een vervaging waar te nemen van de scheiding tussen bloembollen- en (bol-)bloemen- bedrijven. In de loop van de de cennia zijn steeds meer kleinere bedrijven zich ook gaan toeleg gen op het telen van (bol-)bloe- men in kleine kassen. Het areaal zomerbloemen, dat tot 1970 in omvang afnam, is de laatste jaren weer sterk vergroot. Volgens de stichting Stikust is het opvallend dat weinig bloembol- lenbedrijven geheel overstappen op bloementeelt onder glas. Het gemengde bedrijf blijft, vooral voor de kleinere bedrijven, favo riet. Naast de toenemende interesse voor de (bol-)bloementeelt wordt ook gestreefd naar schaalvergro ting. De bollenstreek staat onder zware druk van ondernemers die hun gebied willen uitbreiden, maar daarvoor in de regio nau welijks ruimte kunnen vinden. Schaalvergroting kan alleen ten koste van andere bedrijven. Hoewel overheden de belangrijke functie van de bollenstreek on derkennen, komen de agrarische belangen geregeld in conflict met de belangen van de overheden. Bij nieuwbouw van woningen moeten vaak agrarische bedrij ven wijken en tuinbouwgronden verdwijnen. Datzelfde speelt, aldus Stikust, bij de aanleg van wegen en andere verkeersvoorzieningen. De be hoefte aan vervangende grond kon in het verleden voor een be langrijk deel worden opgevangen door het omspuiten van grasland. Maar grasland is in de bollen streek inmiddels schaars gewor den en waar nog weilanden wezig zijn, worden die groten deels uit het oogpunt van land schapsbeheer beschermd. Het provinciaal bestuur heeft i streekplan Zuid-Holland een aantal plaatsen aangewezen waar glastuinbouw volledig tof ontwikkeling mag komen. In gro te delen van de streek mogen be drijven op hun grond maximaal 3000 vierkante meter glas heb ben. Dat om te voorkomen dat de bollenstreek en tweede Westland wordt. De provincie noemt dat ontwikke lingszones, maar Stikust spreekt ook van hervestigingsgebieden, want ze zullen ook plaats moeten kunnen bieden aan bedrijven die genoodzaakt zijn te verhuizen. Hervestiging De problemen door het anti-kas- senbeleid van de overheid en de uitbreiding van de woongebie den en het verkeer en daarbij de behoefte aan een betere structuur van de agrarische bedrijven ma ken hervestiging noodzakelijk. Die hervestiging, het verplaatsen en uitbreiden van bestaande be drijven, moet plaatsvinden in de bollenstreek zelf, want daarin staat een grote veiling die een belangrijke centrumfunctie heeft. De reis- en verblijfkosten blijven beperkt; de veiling is makkelijk te bereiken. Een ande re structuur is niet alleen nodig omdat de bollen- en bloemen teelt uit hun jasje dreigen te groeien, maar ook omdat de vraag naar bloemen, zowel van het binnen- als van het buiten land blijft toenemen. Het opzetten van bestaande bedrij ven in nieuwe gebieden is drin gend noodzakelijk, aldus Stikust. Maar de aanwijzing door de pro vincie van bepaalde gebieden is niet voldoende om hervestiging te stimuleren. Veelal ontbreekt het in de aangewezen gebieden, als de Hogeveense polder in Noordwijkerhout, aan goede we gen, riolering, gas, licht en water. Ook herkaveling is vaak gewenst. De individuele tuinder is niet in staat dure voorzieningen als gas, licht, water en wegen te laten aanleggen. Door te bevorderen dat een groot gebied of een aantal aaneengesloten percelen wordt aangepakt, kan worden bereikt dat direct wegen, een goede wa terhuishouding en nutsvoorzie ningen worden gerealiseerd. De kosten daarvan kunnen in dat geval door de betrokken tuinders worden betaald. Om dat mogelijk te maken is begin dit jaar een stichting in het leven geroepen die zich speciaal met deze problematiek gaat bezig houden. De stichting kan, onder steund door garanties van onder meer de provincie, trachten gronden te verwerven. Vervolgens kan in kort tijdbestek een aantal voorzieningen in de betreffende gebieden worden ge realiseerd. Maar daarvoor is het eerst noodzakelijk dat een visie omtrent de noodzakelijke en ge wenste structurele verbeteringen wordt opgebouwd. Verwerving en herstructurering komen pas aan de orde als de kosten per vierkante meter op een accepta bel niveau kunnen worden ge houden. Stikust wil alleen grote projecten aanpakken zodat de kosten van de aanleg van voor zieningen op veel tuinders kun nen worden omgeslagen. NIEUWKOOP - Half sep tember gaat burgemeester T.R. Seinstra van Nieuw koop opnieuw met huis artsen, apotheker en de patiëntenvereniging om de tafel zitten om te pobe- ren het conflict tussen huisartsen en apotheker tot een oplossing te bren gen. De conflict draait, zoals bekend, om het al dan niet verkopen door de artsen van hun huisapotheken aan apotheker R. Tupamahu. De artsen verzetten zich daar fel te gen, omdat deze eigen apotheek een aardige bron van (extra) in komsten betekent. Daarnaast zou, zo stellen de artsen, de servi ce aan de patiënten achteruit gaan. Tupamahu heeft overigens altijd gezegd dat de service er be slist niet op achteruit zal gaan. In iuli kwamen alle partijen al sens bijeen bij burgemeester Seinstra. Die boekte toen een klein suc cesje: er werd overeengekomen dat geen van de partijen stappen zou ondernemen, maar het advies van een op landelijk niveau ope- rende commissie die zich met dit probleem bezighoudt, zouden afwachten. De huisartsen doorbraken ter gele genheid van de komst van Tu pamahu naar Nieuwkoop (op 11 augustus) echter de stilte. In een ingezonden brief in een huis-aan- i huisblad zeiden ze gewoon door te gaan met het verstrekken van medicijnen en hekelden nog eens in niet mis te verstane bewoor dingen de komst van de apo theek. Seinstra ziet daarin echter geen re den om het geplande gesprek in september niet door te laten gaan. "Die brief was inderdaad wel wat scherp van toon, maar het is toch niet zo dat ik nu geen oplossing meer zie", aldus Sein stra. "Men is bereid naar elkaar te luiste ren en er lijken mij wel oplossin gen mogelijk. Maar het is natuur lijk wel een bijzonder moeilijke zaak". Het probleem ligt volgens Seinstra vooral in de financiële hoek. "In eerste aanleg is dit natuurlijk een financieel probleem, aldus Sein stra, "in de tweede plaats komt dan de samenwerking tussen apotheker en huisartsen". Hij verwacht dat wanneer voor de financiën een oplossing is ge vonden, de hele serviceverlening zonder problemen kan worden geregeld. "Dan is de pijn eruit, en een regeling voor de patiënten zal dan zeker te vinden zijn", aldus de burgemeester. NOORDWIJKERHOUT - Het kruispunt Langelaan/Gooweg in Noordwijkerhout. nabij het Leeuwenhorst-college, wordt verbeterd. Voorlopig als proef, maar als de oudercommissie van het Leeuwenhorst-college en de gemeenteraad de wijziging ge slaagd vinden, dan wordt over gegaan tot een definitieve recon structie van het kruispunt. De verbetering van het kruispunt beoogt vooral een veiliger over steek van de Gooweg door de scholieren. Het ligt in de bedoe ling van burgemeester en wet houders van Noordwijkerhout de Gooweg, die ter hoogte van de Langelaan met voorsorteerstro- ken eigenlijk zesbaans is, te ver smallen tot twee banen. De over steek voor fietsers wordt daar door overzichtelijker en korter. Nu moeten fietsers een kleine 20 meter weg oversteken. Dat wordt nu teruggebracht naar 7 meter. Het raadslid N Sluis (CDA) stemde tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering als enige tegen de verandering. Volgens hem is het kruispunt veilig genoeg. Daarin wordt hij gesteund door de politie en wethouder P Heemskerk (WD), die menen dat het aantal ongelukken op het kruispunt niet hoger is dan op andere punten. Maar personeel en ouders van het Leeuwen horst-college vinden dat bij kin deren het angstige gevoel bij het oversteken van de brede Gooweg moet worden weggenomen. De school die de meeste leerlingen afvaardigt naar de zwem-prestatiedag krijgt deze knots van een beker mee naar huis. ALPHEN AAN DEN RIJN - De "Nacht van Alphen", een inmiddels bekend zwemfestijn dat jaarlijks terugkeert ter afsluiting van het seizoen, krijgt deze keer een heel andere opzet dan in andere jaren. Elf keer zijn de organisatoren er nu al in geslaagd om de nach telijke uren aantrekkelijk te maken met wedstrijden over lange afstanden. De top van Nederland kwam daarvoor al tijd acte de présence geven in zwembad De Hoorn. Maar nu de twaalfde uitgave van de nacht voor de deur staat, morgenavond om 19.00 uur wordt het startsein gege ven, zullen die toppers ont breken. "En dat is erg jam mer", vindt Joel Kaltenecker, woordvoerder namens AZC/ Unique en de Alphense sportstichting. Tegenslagen "Vooral in de voorbereiding hebben we deze keer bijzon der veel tegenslagen gehad. Het zwembad gaat een week eerder dicht, waardoor we de nacht ook een week vroeger moesten plannen. De langu- afstandszwemmers kunnen daardoor niet komen. Zater dag wordt in Amsterdam de voorlaatste wedstrijd voor de Zwemkroniekbeker gehou den en daar wil iedereen naar toe. Het klassement is nog lang niet gemaakt, waardoor niemand het risico wil nemen om een wedstrijd te missen. De top zit namelijk heel dicht bij elkaar. Nu de lange-baan- wedstrijden zo'n enorme op gang hebben gemaakt, wil ie dereen die beker graag win- De organisatie van de "Nacht van Alphen" kwam vier we ken terug voor dat voldongen feit te staan. Een andere mo gelijkheid was er op dat mo ment eigenlijk niet meer. "De eenvoudigste weg zou toen zijn geweest om de nacht dit jaar over te slaan. Maar het is een goede traditie geworden, dus hebben we toch doorge zet", zegt Kaltenecker, die er met zijn 100 medewerkers vervolgens in slaagde om toch met iets nieuws te ko men. De "Nacht", die in de oorspronkelijke opzet onon derbroken van vrijdag 19.00 tot zaterdag 19.00 uur zou du ren, kent nu een pauze na vrijdgnacht 24.00 uur. Afvalrace "Dat is nu eenmaal niet anders, maar gelukkig hebben we nu iets totaal nieuws op het pro gramma staan. We zijn de eer sten die in een zwembad een zgn. afvalrace, zoals je dat bij wielrennen wel kent, gaan houden. Daar wordt het offi cieuze kampioenschap van Nederland aan verbonden. Dat lijkt ons erg spectaculair. Zeker omdat naar ons idee de zes sterkste lange-baanver- enigingen van ons land naar Alphen komen: DJK (Am sterdam), Zwemlust/Den Hommel (Utrecht), Zijl/LGB, een A- en B-ploeg van Njord (Amsterdam) en AZC", aldus Kaltenecker. Een nummer dat er ook uit springt is de 100 x 100 meter estafette, waarvoor Zwem- lust, AZPC, DJK en Kroos- duikers een ploeg op de been brengen. AZC kan geen ploeg formeren. "Jammer, maar begrijpelijk", meent Kalte necker. "Je moet als vereni ging wel een brede basis heb ben om zoveel mensen aan de start te krijgen. AZPC lijkt me zonder meer de grootste kanshebber op dit nummer. Die ciub heeft vorig jaar een bijzonder snelle recordtijd van 1 uur 50 min. en 30.78 sec. neergezet. Evenals vorig jaar zal het wel spannend wor den". Zwem-prestatiedag Na de gedwongen nachtelijke stop wordt het gebeuren za terdagochtend voortgezet met de zwem-prestatiedag, waarvoor zich al duizend deelnemers hebben aange meld. Voor de school met de meeste deelnemersis er een liefst één meter hoge beker - de Montessorischool verde digt hem - beschikbaar ge steld. Wethouder Goedhart reikt die 's middags uit. Burgemeester Paats verdeelt op vrijdagavond de prijzen. De afstanden, die op de pres tatiedag kunnen worden overbrugd zijn: 300 m, 500, 1000. 1500. 2000, 3000. 4000, 5000 en 10.000. Vooral de tien kilometer trekt hierbij de aandacht. De start is zaterdag om 9.00 uur en de finish voor de twintig deelnemers is ge pland om 14.00 uur. Glastuinbouw in de noordelijke kuststreek dat is de vraag. Zuid-Holland: hoe zal enlof moet die zich gaan ontwikkelen'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23