LEIDSCH m DAGBLAD CDA eens met bezuiniging vandaag AZL-propaganda is te kostbaar Kankersterfte vrouwen in Z-Holland het laagst Toestand in Polen kritiek Man zwaar gewond na ruzie in het verkeer "Geef naaktzwemuur aan gehandicapten" Uitkeringen (ÜDHet Motorhuis VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1060 36255 Directeur G Koopman Bureau Witte Singe! 1 r~;,e^AV?aurans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «„«'ÏÏSJJSE De Poolse stakingsleider zwaait met een stapel bank biljetten die hij gisteren ontving van een vertegen woordiger van de Oosten rijkse christelijke vakver enigingen. De toestand in Polen heeft gis teravond een kritiek punt bereikt en zowel onder de stakers als de politieke lei ding bestaat de indruk dat de komende uren beslissend zullen zijn. Beide partijen hebben on danks de mislukking beslo ten vandaag de onderhande lingen in de subcommissie van deskundigen voort te zetten. Vanavond zullen dan weer volledige besprekingen worden gehouden waaraan vice-premier Mieczyslaw Jagielsky deelneemt. PAGINA 9 Gardeniers: "Satelliet-tv geen bedreiging". PAGINA 5 Onderwijs verbijsterd over bezuinigingsplannen Pais. PAGINA 7 Filmfestival Venetië uit graf herrezen. PAGINA 13 Ad Paulen: "Doping ge bruikt in Moskou" PAGINA 17 "Van Agt dankt ereburger schap aan mij". PAGINA 19 30 PAGINA'S ROTTERDAM (ANP) - Ruzie tussen twee automobilisten over een snij- partij is gisteravond in Rotterdam ontaard in een vechtpartij, waarbij de 25-jarige W.D.G.D. uit Rotterdam zwaar ge wond raakte. Hij is volgens de politie met ernstig hersenletsel opgenomen in een ziekenhuis, waar hij een spoedoperatie moest ondergaan. De politie heeft twee inzittenden van de andere auto gearresteerd. Het zijn de 41-jarige Rotterdammer A.R. en zijn stadgenoot M.I. (27). R. ging het slachtoffer met een rubber slang te lijf en toen D. terugsloeg ging I. er volgens de politie tegenaan met een stuk hout, waarmee hij D. op het hoofd sloeg. Twee vrouwen, die de vechtenden uit elkaar probeerden te houden liepen verwondingen op. Volgens de politie ontstond de ruzie in de Sophia- straat in Rotterdam-Noord, waarbij de ene chauffeur de andere be schuldigde van snijden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In Zuid-Holland is de kankersterfte onder vrouwen van alle provincies het laagst; onder mannen is sterfte aan kanker er relatief juist hoog. Dit blijkt uit de Atlas van de kankersterfte in Nederland 1969-1978, die gisteren door dr. W. Begeer, directeur-ge neraal bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, aan staats secretaris Veder-Smit (volksgezondheid) is aange boden. De verzamelde gegevens heb ben verder aan het licht ge bracht dat in Zeeland de si tuatie juist omgekeerd is aan die in Zuid-Holland. In Noord-Brabant is de sterfte aan kanker voor beide ge slachten hoog en in Drente laag. Sterfte aan maagkanker komt in het midden van het land relatief weinig voor. sterfte aan longkanker daarentegen des te meer. In het algemeen valt uit de cij fers af te leiden dat een rela tief hoge sterfte aan kanker vaker in dicht- dan in dunbe volkte streken wordt waarge nomen. In elk geval zijn er grote regionale verschillen te registreren. VIS O: korting og sociale zekerheid gaat niet ver genoeg DEN HAAG (ANP/GPD) - Het VNO, de grootste werkge versorganisatie, vindt de bezuinigingen die minister Albeda gisteren heeft aangekondigd, onvoldoende om de problemen op te lossen. De besparingen komen neer op één procent van de totale kosten voor sociale zekerheid. Het VNO vindt dat te weinig. Méér wil de werkgeversorganisatie nog niet kwijt over de plannen van het kabinet. Een oordeel wordt tot na Prinsjesdag opge schort. CDA-Tweede-Kamerlid drs. Steef Weijers vindt de kabinetsvoor stellen om volgend jaar 820 mil joen te bezuinigen op de sociale uitkeringen voorlopig "niet on aanvaardbaar". Hij mist echter in het hele verhaal de rol die de overheid zelf als grootste werk gever zou kunnen spelen, zo zei hij vanochtend in een reactie. Drs. Weijers, fractiespecialist op het terrein van sociale zaken, vindt dat de overheid als werkge ver veel meer een voortrekkers rol zou moeten vervullen. Hij wijst in dit verband op de ver plichting voor het bedrijfsleven om vijf procent minder-validen in dienst te hebben. De plannen om arbeidsongeschik ten weer in het arbeidsproces in geschakeld te krijgen spreken de christen-democraat aan. Hij vraagt zich af of het voorstel om pas een ww-uitkering te ver strekken als men 130 dagen heeft gewerkt (thans 65 dagen) in be paalde bedrijfstakken niet tot moeilijkheden zal leiden. Drs. Weijers verwees in dit verband bijvoorbeeld naar de bouw, waar het regelmatig voorkomt dat mensen korte periodes werken. Overigens wil Weijers zijn defini tieve oordeel pas bepalen als hij gehoord heeft wat werkgevers en vakbeweging van de plannen denken. Ook wilde hij nog geen antwoord geven op de vraag of het bezuinigingsbedrag van 820 miljoen in 1981 voldoende is. Daarvoor moeten we ook andere ombuigingsplannen zoals die op Prinsjesdag bekend zullen wor den gemaakt, kennen, zo zei hij. Man neer geschoten bij beroving Amnestie in Zuid-Korea SEOEL (Reuter) - Zuid-Korea zal ongeveer 1.100 gevangenen vrij laten ter gelegenheid van de in stallatie van president Chun-Doo Hwan aanstaande maandag. Uitgesloten zijn moordenaars, rovers en mensen die van pro- communistische wetsovertre dingen zijn beticht en politieke dissidenten. AMSTERDAM (ANP) - Twee on bekende mannen hebben van morgen voor de openbare lees zaal aan de Prinsengracht in Am sterdam een 55-jarige man neer geschoten en beroofd van een tas met 5.000 gulden. Het slachtoffer, de heer P.B. uit de hoofdstad, wilde om halfzeven 's morgens de bibliotheek binnen gaan om de werksters in het ge bouw hun loon uit te keren. Op de stoep probeerden de twee over vallers hem de tas met geld uit handen te rukken, watechter niet lukte. Zij vuurden daarop twee schoten af, die B. in het linker borstbeen troffen. Kritiek in Ziekenfondsraad: LEIDEN/AMSTELVEEN - In de Ziekenfondsraad is gisteren in Amstelveen kritiek geuit op de propaganda van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) in ver band met het begin van de nieuwbouw, maandag. In pagi nagrote advertenties wordt het publiek uitgenodigd zich gratis Wisselvallig Veel bewolking en af en toe regen, mor genmiddag ook enkele opklaringen. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur circa 19 graden. Krachtige westen wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 AUGUSTUS Zon op: 6.46 uur; onder: 20.29 uur. Maan op: 22.57 uur; onder: 12.13 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.51 en 19.12 uur, laagwater te Katwijk oirt 2.57 en 15.08 uur. folders met inlichtingen te laten zenden over dit project. Werkgeversvertegenwoordiger mr. H. van Brussel (Verbond van Ne derlandse Ondernemingen) ves tigde de aandacht op deze pre sentatie die volgens hem uit kos- tenoogpunt te denken geeft. Voorzitter A.J. Berend meent dat het enige wat de Ziekenfonds raad in deze kwestie kan doen is het Centraal Orgaan Ziekenhuis tarieven (dat over de kosten moet waken) hierop attenderen door toezending van de notulen van de vergadering. Bij het Leidse ziekenhuis vindt men de kritiek op de advertentie campagne niet terecht. "Na veer tien jaar van plannen maken is het volgens ons zaak de patiënten binnen het ziekenhuis, die van de polikliniek en de mensen die in de omgeving wonen in onze eigen woorden te vertellen wat er gaat gebeuren" (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - "Geef het uur naakt- zwemmen aan de gehandi capten". Met deze en soortge lijke leuzen werd gisteravond in het Leidse zwembad "De Zijlgedemonstreerd. De groep demonstranten is het er niet mee eens dat de naakt zwemmers wel een uur toege wezen kregen en de gehandi capten niet. Volgens de actievoerdersdie aan het slot van de demon stratie gekleed te water gin gen. kon er i'oor het sluiten van de "Overdekte" 's avonds een uur in het bad aan de Haarlemmerstraat worden gezwommen. Na de sluiting bleek er in De Zijl geen uur meer beschikbaar. "De AMVO (Algemene Minder Validen Organisatiedie de belangen van de gehandicap te zwemmers behartigt heb ben bij de Sportstichtingdie de zaak regelt steeds nul op request gekregen. Nu blijkt er voor de naaktzwemmers plot seling wel lijd beschikbaar te zijn", aldus een van de actie voerders. Bij de Sportstichting toonde men zich vanmorgen verrast over de demonstatie. "Er zijn in Leiden verschillende ge handicaptenverenigingen. Van enige samenwerking is geen sprake. Het aantal zwem- uren dat we beschikbaar hebben is beperkt. Bovendien moet er voor de huur van een bad betaald worden. Maar over geld beschikt men niet. Er schijnen nu gesprekken te zijn met de Sociale Dienst of zij de zaak willen bekostigen." Volgens de Sportstichting zou er best iets te regelen zijn wan neer de clubs meer zouden samenwerken. Overigens wijst men erop dat de gehan dicaptenvereniging "Club '58" in het Vijf Meibad een wekelijks zwemuur heeft en dat er in beide baden m de ochtend een speciaal uur is gereserveerd voor 65-plussers en gehandicapten. Het kabinet Van Agt - v>; maakt het zijn critici de A laatste weken wel bij zonder eenvoudig. De bewindslieden op het ministerie van sociale zaken hebben een bezuigingsplan uitgebracht dat in totaal 820 miljoen gulden moet opleveren. Er zijn herzieningen aangekondigd in de sfeer van de ww- en wao-uitkeringen en ook het minimum-jeugdloon zal het komend jaar lager moeten uitval len. Een belangrijk deel van die maatre gelen is bekend. 2e zijn al eerder in de Bestek-operatie ter sprake geweest. Bij gebrek aan haal baarheid zijn ze later weer uit de discussie verdwenen. Maar geen middel mag onbeproefd blijven om de overheidsuitgaven terug te dringen, zo redeneert het kabinet. De nood is nu echt aan de Een kat in het nauw maakt echter rare sprongen. Dat geldt in het bij zonder voor minister Albeda. Plannen waar hij tot voor kort nog het onaanvaardbaar over uit sprak, vinden nu in hem een pleit bezorger. Voorzitter Wim Kok van de FNV heeft in dat opzicht gelijk. Het is opmerkelijk om te constateren hoeveel energie het kabinet steekt in de bezuinigingen die de laagste inkomens treffen. De topinkomens (specialisten) blij ven in de praktijk onaangeroerd. Het kabinetsuitgangspunt: "de zwaarste schouders dragen de zwaarste lasten" blijkt een pa pieren tijger. Het is niet verwonderlijk dat een re gering in financiële nood bezuinigt op plaatsen waar door één sim pele maatregel in één klap veel geld te halen is. Wie weinig tijd heeft err snel veel geld moet vin den komt automatisch bij de cao-inkomens en de uitkeringen terecht. Maar het kabinet is in middels in zijn vierde regerings jaar. Het uitblijven van een beleid voor de hogere inkomens is geen kwestie van tijdgebrek. De politie ke wil lijkt te ontbreken. Voor een maatregel als bijvoorbeeld het niet terugbetalen van teveel afgedragen aow-premie aan werkende vrouwen valt best wat te zeggen. Van de aangekondig de herziening van de uitkeringen aan arbeidsongeschikten mag echter geen sprake zijn, zolang de garantie ontbreekt voor vervan gend inkomen door werk. Die garantie is er niet. Het kabinet wijst op de verplichting voor werk gevers om vijf percent van hun banen voor wao-ers te reserve ren. Die wet bestaat nu al jaren maar werpt absoluut geen vruch ten af. De controle ontbreekt. On derzoek wees eerder dit jaar uit dat de meeste bedrijven nog geen eéh procent arbeidsongeschikten in dienst hebben. Het beroep op de wao is groot. Het aantal wao-ers is in de afgelopen tien jaar van 155.000 tot bijna 400.000 gestegen. Bij het terug dringen van dat cijfer moet het ka binet echter toch blijven beseffen, dat het doel niet elk middel heiligt Het is verbijsterend om te zien hoe het kabinet bij voortduring uitgaat van de slecht te aanvaarden ge dachte dat het onaantrekkelijk maken van een voorziening, au tomatisch het beroep op die voor ziening doet verminderen Uit die gedachte kan men moeilijk an ders dan minachting proeven voor de positie van arbeidsonge schikten. De ekonomische Special, de luxe Berlirta, de vlammende SR en alle andere i; Opel Kadetts: bij Het Motorhuis rijdt u er nu binnen de kortste keren in weg! Kom maar eens snel langs, voor een proefrit én een opbeurend gesprekje over inruilprijzen. Want ook voor andere merken dan Opel geeft Het Motorhuis een verrassend hoge prijs! 60jaaX.de.^taoatÜe.. douafcmoetjewélwatvo<yccloen.! vondellaan 80, Leiden, tel.: 071 -769313. Exclusief en vooral gevarieerd door geregelde aanvulling. Grote maten slagen probleemloos. NU OOK grote collectie lange (sponnen. U zult ontdekken dat mode bij Total Woman betaalbaar la. TOTAL WOMAN Botermarkt 14 Dames Hok|e aankruisen en bon mgevdd in een open envelop zonder postzegel opsturen naar letdsch Dagblad Antwoordnummer 214 2300 VB lc*den en de krant km in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1