Van Agts ereburgerschap komt in feite door mij Yisoorlog in Frankrijk duurt voort 'Iedereen kan zich psychotherapeut noemen Zoeterwoudse kwartettenmaker" Ben van Leeuwen: "Prinsjes zijn dol op kwartetten" Pisuisse- prijs voor Pieter Tiddens ^oor Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071 -144941. toestel 215 Schrijven mag natuurlijk ook Had je die Ben van Leeuwen vorige week moeten zien glunderen daar in de Wieringermeer, toen hij koningin Beatrix het kwartet van die jubilerende gemeente overhan digde. Tjonge wat schitterden die ogen. En die glim lach van de 42-jari- ge Zoeterwoude- naar.... Volmaakt gewoon. Evenals de koningin ver toefde hij daar om het 50- jarig bestaan van de Wie ringermeer te vieren. Bea trix was er namens Soest- dijk natuurlijk en Ben van Leeuwen omdat hij het kwartet van de Wierin germeer had ontworpen. Z'n zeventigste gemeente kwartet inmiddels al. Een lucratieve handel, dat ma ken van kwartetten. Ben van Leeuwen („Natuurlijk ben ik een commerciëlejongen, daar hoeven we niet eens over te praten") zal dat niet ontken nen. Drie jaar geleden kwam hij op het idee, juist nadat hij als succesvolle marketing- jongen was stukgelopen op het bedrijfsleven („waar de directie zat te potverteren van de 80 miljoen omzet") en voor zichzelf begon. Heraldiek „In de wereld van de relatiege schenken was het een enorme armoe. Allemaal de bekende rotzooi, als ik het zo mag zeg gen. Ik ben toen aan het den ken gegaan en in ene wist ik het: de hang naar de heraldiek in Nederland. Ik denk verrek: daar moet ik op inspelen. Zo doende die gemeente-kwar tetten. En de kwartet tableaus alsmede de tegeltjes met het gemeentewapen erin. Genummerd en wel". „Ik vervolgens een mailing rondgestuurd, aan alle ge meenten, en geloof het of niet: er bleek een enorme belang stelling voor. De opdrachten stroomden binnen. Allemaal kwartetten moest ik maken voor vieringen en herdenkin gen van allerlei aard". Van Leeuwen gaat in zo'n geval met de burgemeester of de voorzitter van de vereniging, die zo'n kwartet wil uitgeven om de tafel zitten. Wanneer zij het over de samenstelling en de oplage eens zijn, worden de foto's gemaakt en gaat het zaakje naar de drukker. Van Agt Wanneer daarna het kwartet ten doop is gehouden, zit Van Leeuwens missie erop. „In feite is het zuiver public rela tions wat ik doe. Die gemeen te-kwartetten zuilen immers de hele wereld over. Het is ook iets tastbaars hè, zo'n kwartet. Ik verkoop iets, waarmee ik de mensen een plezier doe. En daar gaat het mij ook om". Ben van Leeuwen heeft het er druk mee. Zojuist is het Gel drops kwartet gereed geko men. „Morgen ga ik er heen om het eerste exemplaar aan premier Van Agt te overhan digen. Die wordt dan tevens tot ereburger gehuldigd. Wist je trouwens dat dat hele ere burgerschap ontstaan is door het kwartet? „Jazeker. In '78, moetje weten, maakte ik het CDA-kwartet. Toen heb ik Van Agt een handjevol kwartetten gege ven van zuidelijke plaatsen. Dat vond hij zo leuk, dat ik hem beloofd heb er ook eentje van zijn geboorteplaats Gel drop te maken". Ome Toon „Ik dus naar Geldrop toe, naar burgemeester Van Erp en hem m'n plan voorgelegd. Aanvankelijk voelde hij geen donder voor een Geldrops kwartet, totdat hij mijn pre sentatie zag. Toen stemde hij wel toe en hebben we de af spraak gemaakt dat het eerste „Dat hele ereburgerschap is er pas later bijgekomen. Dat is een initiatief van Van Agts ome Toon. Die wilde de hele presentatie van het kwartet wat meer aankleden, zodoen de". Ben van Leeuwen is daar wel voor te porren, vindt het leuk. Evenals de presentatie van het Wieringermeers kwartet trouwens: „Toen heb ik Bea trix wat extra kwartetten ge geven. Voor haar kinderen" Grote hoop „Nee natuurlijk komen die kwartetten niet op de grote hoop terecht. Haar kinderen spelen daar echt mee. Hoe ik dat weet, vertel ik niet. Ik weet zo veel dingen. Maar de prinsjes zijn dol op kwartet ten. Schrijf dat maar op mijn gezag". „Maar in ieder geval. Door de koningin die kwartetten te geven en een beetje te klet- Ben van Leeuwen en zijn succes: kwartetten. sen, hield ik het hele pro gramma op. Dat is mij niet in dank afgenomen. De man van het organisatiecomité zei ook: "U bent wel een keiharde za kenman meneer, om de zaak zo op te houden". Dan bijna driftig: „Maar wat ba zelt zo'n man. Ik ben gewoon bezig op een eerlijke manier mijn boterham te verdienen. Dat gaat gelukkig goed. Met deze handel verdien ik een zeer behoorlijke boterham, dat mag je gerust weten, maar wat is daar op tegen?" Groenevelt Wijsvinger in de lucht: „Okee, ik mag dan nu ondernemer zijn, maar vergeet niet dat mijn vader vijftig jaar vak bondsman was. Ik ken dus beide kanten. Aan de basis, bij Kok en Groenevelt, gaan ze echter te ver, ook al hebben ze fundamenteel gelijk. Maar aan de andere kant als je naar Dan fel, heel fel: „Dat er van een fabrieksarbeider wordt verlangd dat hij zich acht uur per dag met plezier rot werkt voor een hongerloon- tje, terwijl er kerels aan de top zitten, die van toeten noch blazen weten maar wel zoooo'n salaris opstrijken: ja dan is er wat mis natuurlijk. Kijk, dan kan ik me heel goed voorstellen dat zo'n jongen aan de machine zegt: „Val dood". Hoofdschuddend: „Nee echt, ik wou dat ik er de bezem mocht doorhalen. Aan beide kan ten". (Van onze correspondent) PARIJS - Het visserij conflict in Frankrijk spitst zich toe. In de haven waar de protestbeweging is be gonnen, Boulogne-sur- Mer, bestaat volgens de burgemeester een ware „staat van beleg". Er is een soort stille burgeroorlog, met aan de ene kant de vissers, die de haven en de veiling blok keren, en aan de andere kant de vrachtwagenchauffeurs, die, nu ze hun diepvrieswaren niet kun nen afleveren en zien verrotten, de hele binnenstad hebben afge zet. In andere havens hebben vissers voorgesteld duizenden bootjes te mobiliseren om een zeeslag aan te gaan met de oorlogsschepen, die de olietoevoer naar de havens van Antifer en Fos hebben vrij gemaakt. Gisteren is in Parijs in het ministerie van koopvaardij onderhandeld, maar volgens ver tegenwoordigers van de vakbon den CGT en CFDT werd daarbij nauwelijks vooruitgang geboekt. Vandaag zal ook het visserijcomi té weer bijeen komen, maar er is weinig uitzicht op een door braak. De regering houdt namelijk vol dat de EG zich verzet tegen een ver hoging van de brandstofsubsidie. Wel heeft zij zich bereid ver klaard steun te verlenen bij het zoeken van betere visgronden, de vernieuwing van de vloot en een betere marktsituatie. Volgens de vissers is hiermee maar 15 mil joen gulden gemoeid: naar zij zeggen een fractie van wat voor andere sectoren, zoals kernener gie en defensie, wordt uitgege ven. De aangekondigde prijsstij ging van 15 procent ligt slechts 2 procent boven het landelijk ge middelde. En ook het scherpere toezicht op invoer en amateurvis serij wordt „nauwelijks ernstig te nemen" genoemd. Het ziet er dus naar uit dat het dit weekeinde buigen of barsten wordt. Vanwege de Belgische concurrentie zijn weliswaar de belangrijkste havens langs Het Kanaal en de veerdiensten van daaruit naar Engeland weer ge opend, maar verder blijft de si tuatie in Normandië en Bretagne onduidelijk. Cherbourg zit nog steeds dicht, Dieppe is open, maar zit nog zonder veerdien sten, Roscoff en Saint Malo zijn weer open, alsmede de verbin ding van en naar het eiland Ré. Aan de Cote d'Azur zit Sète nog dicht, maar de veerdiensten naar Corsica zijn min of meer normaal. Overigens wijzigt de toestand zich nog voortdurend, zodat toe risten er voorlopig goed aan doen zo min mogelijk risico's te nemen en zich van tevoren te informe- Het aanstaande weekeinde zal de verkeerschaos in Frankrijk ove rigens nog verder toenemen. Door het nog steeds tekortschie ten van de vakantiespreiding, zullen vrijwel alle augustusreizi- gers tegelijk terugkeren. Er zijn honderden extra vliegtuigen en duizenden extra treinen ingezet, maar desondanks worden 4.500.000 extra auto's op de we gen verwacht. Aangeraden wordt overdag de autowegen te mijden, alsmede de omgeving van grote steden, zoals Parijs, Lyon en Bordeaux. DEN BOSCH (ANP) - "Het is hoogst noodzakelijk dat er op korte termijn waarborgen komen voor een goede controle op psy chiatrische inrichtingen. Ook zouden de rechten van patiënten eens duidelijk op papier moeten- komen. Verder is een arbeids rechtelijke regeling voor psycho therapeuten dringend gewenst. Nu kan iedereen zich zo maar psychotherapeut noemen". Officier van justitie mr. G. Bos zei dat gistermiddag voor de recht bank in Den Bosch tijdens de rechtszaak tegen het voormalig DEN HAAG (GPD) - De Twee de-Kamerfractie van het CDA heeft na een intern beraad van een hele middag nog geen be sluit kunnen nemen over het voorstel een strakkere frac tiediscipline in te voeren. Volgende week woensdag zet de fractie de vergadering over het verloop van het olieboy- cotdebat voort, dat de aanlei ding was tot het indienen van het voorstel. Het is echter niet waarschijnlijk dat de ka merclub een beperkte stem- hoofd en het voormalig subhoofd van psychiatrisch doorgangshuis Genderhorst in Veldhoven. De 32-jarige H.L. en de 33-jarige C.O. werden beschuldigd van mis handeling. Ze zouden een 24-jari- ge geestelijk gehandicapte vrouw begin vorig jaar hebben gedwon gen in tien minuten tijd twee kannen koffie met zout op te drinken en vijftien sigaretten te roken. De verdediger, mr. P. van der Kruijs. beschuldigde de officier van justitie ervan de verdachten te gebruikern als zondebokken. dwang zal aannemen. De fractie beraadde zich gis termiddag over de gebeurte nissen tijdens het roerige olieboycotdebat, dateindigde met de verwerping met een minimaal verschil van een motie van afkeuring van de oppositie. Zes CDA'ers hiel den hun verzet tegen de wei gering van het kabinet om een eenzijdige olieboycot tegen Zuid-Afrika in te stellen tot het laatst toe vol en stemden "Ik heb de indruk dat de officier niet een veroordeling nastreeft maar het paramedische wereldje aan de kaak wil stellen". De verdachten ontkenden dat ze zich schuldig hadden gemaakt aan mishandeling. Volgens de beide verpleegkundigen, die ook nog een diploma speciale dienst verlening op zak hebben, was er sprake van een therapie. Het was de bedoeling geweest om de vrouw te confronteren met haar eigen vernietigingsdrang. Het subhoofd had dat geleerd tij met de oppositie mee. In het nakaarten van de fractie stond de mate van vrijheid van individuele leden van het CDA centraal. Daarbij draait het om de vraag in hoeverre de loyalisten (ook wel dissi denten genoemd) de verant woordelijkheid op zich mo gen nemen het kabinet in ge vaar te brengen. Inmiddels hebben zich enkele buitenstaanders in de discus sie gemengd. Oud-minister dens een stage van twee weken in een Rotterdamse drugkliniek. Hij had daar nog meer therapieën opgedaan en die bracht hij ver volgens in praktijk in Gender horst. Zo werden onder meer een schreeuwmeditatie en een zoen- meditatie ingevoerd die waren ontwikkeld door een Indiase Baghwan. Ook mochten de pa tiënten de staf niet meer recht streeks aanspreken maar alleen via een voorman. Er werd een "strafbank" ingevoerd en patien- de Gaay-Fortman (ARP), thans lid van de Eerste Ka mer, keurt de gedachte van een zekere stemdwang af. Hij schrijft dit in het jongste nummer van het AR-blad Nederlandse Gedachten. Volgens hem kweekt stem dwang alleen maar verbitte ring. Oud-fractievoorzitter Aantjes heeft zich al eerder in de discussie gemengd. Ook hij neemt het in een artikel in een dagblad op voor de loya listen. i ten moesten rondlopen met bor den op hun borst waarop verne derende teksten stonden. De officier van justie sprak over "blinde doorgeslagen hulpverle ning". Hij vertelde te hebben overwogen om ook de stichting Groenhoven te vervolgen, die Genderhorst beheerst. Volgens de officier is de stichting ernstig in gebreke gebleven. "De stich ting had geen psychiaters en psy chologen in dienst en heeft de staf van Genderhorst niet af- AMSTERDAM (ANP) - De Pisuis- seprijs gaat dit jaar naar de 22-ja- rige Pieter Tiddens uit Amster dam. De prijs (1500 gulden) wordt toegekend door de Akademie voor Kleinkunst ten behoeve van de beste leerling. De winnaar wil de Akademiepen- ning, die hem daarbij ter hand wordt gesteld, bestemmen voor Freek de Jonge, die hem volgens zijn zeggen tijdens zijn studie het meest heeft geïnspireerd. De prijs wordt op 6 september, de 100ste geboortedag van Jean- Louis Pisuisse door diens doch ter Jenny, uitgereikt. Fred Avery overleden BURBANK (AFP) - Fred "TexM Avery, die teksten heeft geschre ven voor tekenfilms als "Bugs Bunny", "Porky Pig" en "Daffy Duck" is op 72-jarige leeftijd overleden. Hij schreef de teksten voor deze be roemde strips terwijl hij in dienst was van de maatschappij "War ner Bros". doende gecontroleerd en bege leid". Hij eiste tegen de verdachten drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van vijfhonderd gulden. De verdediger vroeg vrijspraak. Hij achtte het onbewezen dat het slachtoffer werkelijk schade had ondervonden door de behande ling. Ook vond hij dat de verdach ten hadden gehandeld vanuit hun wetenschappelijk inzicht. De rechtbank wijst op 12 sep tember vonnis. *yy MIDDLEBURG - Actrice Elizabeth Taylor rechtshoudt lachend de hand vast van haar echtgenoot, senator John Warner. Het echtpaar Warner heette gisteren de Republikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan (links) en diens vrouw welkom. De Reagans logeren enkele dagen in Middleburg

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19