'In Moskou is doping gebruikt...' Sponsor verbreekt banden met twijfelaar CUBANEN OP GOEDE WEG Vilé wenst gesprek met 'Arbeidszaken' WIELERPROFS WILLEN ANDERE OPZET WK-WEG Ad Paulen weet dat atleten vorstelijk9 worden betaald VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 EIST (GPD) - Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB wil op korte termijn een gesprek met het bestuur van de Stichting Ar beidszaken, dat haar werkzaam heden vanwege het conflict over de transfers van Van de Korput en Tahamata voor onbepaalde tijd heeft opgeschort. Het ge sprek zal volgende week moeten plaatsvinden, nadat de voorzitter van de Stichting Arbeidszaken, Jan Masman, van vakantie is te ruggekeerd. NAPELS (AP) - Bestuursleden van de Italiaanse eerste divisieclub Napoli hebben gezegd opnieuw met Ruud Krol in onderhandeling te zijn getre den over een mogelijk contract, na dat de Braziliaanse speler Socrates hun aanbiedingen had afgeslagen, flapoli, één van de Italiaanse teams die nog steeds een buitenlandse speler willen huren, was al in een ver gevorderd stadium met het contrac teren van Socrates toen de Brazi liaan middels een telegram liet we ten bij de Braziliaanse club Corin thians te hebben getekend. Zoals be kend speelt Krol nu bij Vancouver Whitecaps. )e Stichting Arbeidszaken is be last met de controle op de nale ving van artikel 36 van het regle ment betaald voetbal. In dat arti kel wordt de commerciële ar- beidsbemiddeling verboden. Volgens de stichting is er sprake geweest van commerciële ar beidsbemiddeling bij de trans fers van Michel van de Korput naar Torino en van Simon Taha mata naar Standard Luik. De stichting adviseerde het sectie- bestuur de transfers ongeldig te verklaren. Dat advies werd gene geerd en het sectiebestuur zette het licht voor de beide spelers op groen. laandagavond besloot de Stich ting Arbeidszaken haar werk zaamheden op te schorten uit on vrede over het besluit van het sectiebestuur. Joop van der Klink, directeur van de stichting: „We hebben het bewijs, dat commerciële arbeidsbemidde ling heeft plaatsgevonden. Zowel Van de Korput als Cor Coster van Inter Football, die de bemidde ling* heeft verleend, hebben dat toegegeven. We vinden het dan ook onbegrijpelijk, dat het sec tiebestuur ons advies heeft gene geerd". Minderheid Voorzitter Eric Vilé behoort tot de minderheid binnen het sectiebe stuur, die tegen het verlenen van geldigheidscertificaten voor de transfers heeft gestemd. Maar over zijn stemgedrag wil hij niet praten. Wel wil hij kwijt dat hij de woede van de Stichting Arbeids zaken niet terecht vindt, omdat de stichting geen advies heeft uitgebracht. „Ik heb over deze kwestie uitvoerig contact gehad met Jan Masman. Hij heeft me alleen gevraagd een beslissing uit te stellen, omdat de stichting nog niet over voldoende bewijs beschikte om een defini tief advies te formuleren. Dat uit stel konden wij niet geven. We moesten voor 15 augustus de zaak rond hebben, omdat de spelers anders niet in het toer nooi om de Europa Cup zouden kunnen uitkomen. We hebben dus zonder advies een besluit moeten nemen". „Ik moet de ontvangst van de brief natuurlijk nog even afwachten, maar als de stichting haar werk zaamheden inderdaad opschort, dan is een snel gesprek noodza kelijk. Het behoort tot de taak van de stichting om de naleving van artikel 36 te controleren. Wil men die taak niet meer uitvoeren, dan dienen de bestuursleden op te stappen. Maar zover zijn we na tuurlijk nog niet". AARTSELAAR - Jo Maas is met ingang van volgend jaar niet langer welkom in de wielerstal van Fred de Bruyne. Zo ongeveer luidt de tekst van de aangetekende brief, die bij de Maastrichtse professional in de brievenbus viel. Willy van Doorne, commercieel directeur van Daf, deed afgelopen maandag voornoemde "ontslagbrief' op de bus. Hij was het wachten op het antwoord van Jo Maas, of hij zijn contract wilde verlengen, beu. Door deze beslis sing is de komst van Jo Maas naar de Raleigh-ploeg van Peter Post vrijwel zeker. Jo Maas, hier nog als succesvol medewerker van de wielerploeg var de Bruyne, mag omzien naar een andere werkgever. Naar verluidt z Post-stal inmiddels al interesse voor de Limburger hebben. Daf-ploegleider Fred de Bruyne bevestigde de beslissing van zijn directie. „Het liep de spuigaten uit. Jo stelde altijd maar uit. Tij dens de Tour de France heb ik Jo Maas al een nieuw contract voor- CHAMONIX (AFP/ANP) - De federatie van wielerprofs (FICP) heeft zich gisteren uitgesproken voor een ver anderde opzet van het we reldkampioenschap. Tijdens een in Chamonix belegde vergadering werd een voor stel aangenomen om het we reldkampioenschap in twee ën te splitsen. De profs wil len naast de wegwedstrijd ook een individuele tijdrit. (internationale wielerfede ratie) wordt ingediend staat dat de tijdrit over veertig ki lometer moet gaan. Tevens wensen de profs een inkrim ping van het aantal kilome ters voor de wegwedstrijd (nu circa 270 kilometer). Ze willen dat terugdraaien naar 180 tot 210 kilometer. Mocht het voorstel van de profs door de UCI worden aangenomen, dan zal de tijd rit op vrijdag voorafgaande aan de wegwedstrijd worden gehouden. ARIJS (ANP) - Ir. Ad Paulen, de voorzitter van de Internationale Amateur Atletiekfe- deratie (IAAF), heeft gisteren in een interview met het Franse sportdagblad PEquipe verklaard te weten dat atleten in grote invitatiewedstrijden worden betaald. De 78-jarige Nederlander, die het volgend jaar hoopt herkozen te worden als voorzitter van het IAAF, stelde tevens dat de deelnemers aan de Olympische Spelen stimuleren de middelen hebben gebruikt. Dit ondanks het feit dat alle dopingcontroles in Mttskou negatief zijn uitgevallen. k heb na afloop van de Olympi- »che Spelen zeven internationa le wedstrijden in Europa be- jocht", aldus Paulen, bij wiens >rganisatie 162 landen zijn aan gesloten. "Ik heb genoeg gezien >m te kunnen stellen dat atleten neer geld krijgen dan volgens ie huidige reglementen is toege staan. Het is noodzakelijk dat vij komen tot een nieuwe defi- ïitie van de amateurregel. Iets lat acceptabel is voor iedereen. !n het Westen en in het Oosten", uien liet voorts blijken dat hij ;raag zou zien dat er een com- >romis wordt gesloten tussen de anden die voorstander zijn van open' wedstrijden zoals bijvoor- >eeld de Verenigde Staten en de- ;enen die willen dat de huidige egels strenger worden toege- >ast. Paulen maakte bekend dat le IAAF een uit acht leden be- taande amateurcommissie heeft amengesteld, die zich over het irobleem van de betaling aan at- eten gaat buigen. Paulen gaf in het vraaggesprek 10k nog als wens te kennen dat opatieten, die niet betaald wor- len, slechts in een gering aantal wedstrijden mogen uitkomen te len atleten, die wel voor hun start iergoedingen krijgen. Paulen jiet ook wel iets in een indeling jan atleten in drie categorieën, dan een bepaald start- Geen dames in toernooi om wereldbeker.... 'EN HAAG (ANP) - Feministi sche gedachten horen in de internationale tafeltennis wereld kennelijk niet thuis. Na jaren van voorbereiding start de ITTF vandaag met het eerste toernooi om de wereldbeker, waarin de spe lers een totaal prijzengeld van 75.000 gulden wacht, et toernooi is echter uitslui tend toegankelijk voor he ren. Dames mogen niet mee doen en er is voor de dames ook geen strijd op dit niveau georganiseerd, an het eerste toernooi, dat in Hong Kong wordt gehouden, zullen de vijf continentale kampioenen (Afrika, Zuid en Noord-Amerika, Europa en Oceanië) deelnemen. Het geheel wordt aangevuld met de tien beste wereldrang lijstspelers uit Japan, China en Europa. Het toernooi duurt tot en met zondag. De winnaar ontvangt 10.000 gulden en de Roy Evans (voorzitter ITTF) bokaal. geld zou zijn toegestaan. Paulen gaf verder toe dat het IAAF machteloos staat tegen het over- bieden van wedstrijdorganisato ren. Hij sprak echter de hoop uit, dat de organisatoren de regels van hun federatie in acht gaan nemen. Volgens de huidige reglementen mag de atleet reiskosten en een prijs ontvangen, wanneer deze tezamen het bedrag van 250 dol lar (500 gulden) niet overschrij den. Dit bedrag is echter al lang niet meer reëel Vrijwel iedere or ganisator is maar al te graag be reid de atleten hun vliegretour te betalen van de woonplaats naar de plaats van de wedstrijd. De af gelopen maand hebben grote groepen Amerikanen, Kenianen alsmede Cabadezen door Europa getoerd. De afgelopen zes dagen kwamen velen van hen vier maal aan de start (Brussel, Edinburgh, Londen en Koblenz). Afgezien van die reiskosten worden dik wijls ook nog forse startgelden van duizenden dollars betaald. In Italië is het gebruikelijk dat de toppers hun prijzen onder cou vert op het erepodium krijgen. Dopinggebruik In het interview roerde Paulen ook het probleem van doping gebruik aan. "Er zijn in Moskou stimulerende middelen ge bruikt ondanks het feit daf er niemand betrapt is", aldus de IAAF-voorzitter. "Anabole ste- roïden zijn ouderwets omdat ze tegenwoordig kunnen worden opgespoord. Nu wordt het man nelijk hormoon Testosteron in plaats van steroïden gebruikt. Steroiden en testosteron wor den gebruikt om de spiermassa te vergroten en sneller te her stellen van zware trainingsar- beid. Beide kunnen ernstige bij verschijnselen veroorzaken: stoornissen in nier en lever, im potentie. Tijdens de Olympische Spelen in Moskou verklaarde professor Arnold Beckett, een lid van de anti-dopingscommis- sie, weinig waarde te hechten aan de negatieve resultaten tij dens de controles in Moskou. Beckett zei bezig te zijn met het ontwikkelen van een methode waarmee opsporing wel moge lijk is. Hij schat daarvoor nog twee jaar nodig te hebben. Moskou Paulen kwam in l'Equipe ook nog terug op enkele gebeurtenissen in Moskou. Hij stelde aan de kaak dat de Sowjet-Unie in de estafet te lopers na de series verving door atleten die beter voor de dag waren gekomen. Het ging om drie atleten, die allen meteen door Russische artsen getekende verklaringen overhandigden dat ze geblesseerd waren. Op grond van die verklaring kon de Sow jet-Unie toen andere atleten in zetten. "Wat konden we als IAAF doen? Wij hadden ook onze twij fels, maar er waren medische verklaringen, we stonden vol komen hulpeloos. Ik geef toe: het was een zware klap voor de atle tiek". Hij herinnerde tijdens het vraagge sprek dan ook aan het eerste we reldkampioenschap voor dames op de 400 meter horden en 3000 meter dat veertien dagen geleden in Sittard werd gehouden. "Twee dagen voor de wedstrijden meld de de Sowjet-Unie zich af met als reden dat de ingeschreven loop sters waren geblesseerd en dat men niet in staat was andere re presentatieve atletes op de been te brengen. Ik heb daarover mijn twijfels, maar wat kunnen we daaraan doen"?. Ten aanzien van de estafette problemen denkt Paulen nu een oplossing te hebben gevonden door het instellen van een neu trale nedische commissie die de lopers moet onderzoeken. Een andere mogelijkheid is om zes lopers aan te wijzen voor de esta- fettei waaruit op elk moment tij dens de wedstrijden uit kan wor den gekozen. PAARDESPORT - Nationaal kampioen bij de springruiters Piet Raymakers heeft beslag ge legd op de hoofdprijs van een na tionaal concours hippique, ver deeld over drie etappes. Na wed strijden in Amsterdam en Ben- nekom sloot het springconcours in Groningen gisteren de wed strijdenreeks af. Raymakers ein digde daarin met Eurotex Ducal op de tweede plaats achter win naar Gerd Meier met Piraat T en bleef in het algemeen klassement eerste. Moskou stimulerende middelen gebruikt .ondanks het feit dat gelegd. Hij antwoordde me dat hij bij ons wilde blijven, maar dat hij nog Wilde afwachten omdat zijn vader met „iets" bezig zou zijn. Jo Maas liet echter op zich wachten. Ik heb hem later op nieuw gevraagd om te tekenen. Maar Jo gaf weer hetzelfde ant woord. Bij de start van de Ronde van Nederland zou hij beslissen. Maar opnieuw kwam Jo met de mededeling op de proppen dat zijn vader met „iets" bezig zou zijn". „Maar intussen werd ook Willy van Doorne ongeduldig, 's Avonds na de derde etappe, in het Sheraton- hotel in Geldrop, heb ik weer een gesprek met Maas gehad. Jo heeft daarna zeker een uur met Willy van Doorne getelefoneerd. Weer geen beslissing. En steeds dat antwoord van Jo over zijn vader. Om gek van te worden. Onze di recteur heeft toen een laatste ul- timatium gesteld: na afloop van de Ronde van Nederland moest Jo beslissen. Maar weer geen ja of nee. Hij beloofde me dat hij snel zou bellen". „Tot afgelopen zondag hebben Willy van Doorne en ik gewacht De maat was toen vol. Onze firma, die overigens Jo Maas een warm hart toedraagt, was al weken aan het wachten op dat „iets" waar mee vader Maas bezig is. Dat is toch te gek. Toen heeft Willy van Doorne gezegd dat hij zou ingrij pen en een punt achter de kwes tie-Maas zou zetten. Dat is maan dag dan gebeurd. Jo moet de aangetekende brief ontvangen hebben", zegt de geëmotioneerde Fred de Bruyne. "Jammer" Toch doet het de voormalige Belgi sche tv-commentator pijn dat hij de Maastrichtenaar volgend jaar niet meer in zijn ploeg zal heb ben. De Bruyne: „Ik vind het ont zettend jammer. Jo is een goeie coureur. Bij ons werd hij opti maal begeleid. Maar ik sta in dit geval volledig achter de beslis sing van onze directie. Jo wil de barmhartige Samaritaan spelen. Maar dat gaat zomaar niet". Fred de Bruyne neemt het Jo Maas vooral kwalijk dat hij steeds met zijn vader schermt. „Wie is vader Maas eigenlijk? Ik kan alleen maar concluderen dat hij van wielrennen geen jota verstand heeft. Als Jo op deze manier doorgaat, komt hij niet ver. Ik hoop dat hij dat tijdig zal inzien. Jo is geen kind meer!" Volgens de ex-wielerprof rijdt Jo Maas volgend jaar in de ploeg van Peter Post „Kijk, nu moet ik Jo Maas een verwijt maken. De ren ners van Raleigh hebben mij be vestigd dat Maas volgend jaar hun ploegmakker wordt. Ik heb Peter Post erover gesproken. Hij ontkent. Ook Jo zegt dat hij niet met Post heeft onderhandeld of een contract bij Raleigh zou heb ben getekend. Hoe komen die renners er dan bij om zoiets te zeggen. Ik weet ook niet meer wie ik moet geloven. Maar ik ben blij dat er een einde is gekomen aan de kwestie-Jo Maas. Ik kan me nu tenminste concentreren op de versterking van de ploeg. Na af loop van het WK heb ik een nieu we afspraak met Hennie Kuiper. Ik hoop dat hij bij ons komt", al dus Fred de Bruyne. TOKIO (ANP) - Op de zesde speeldag van de strijd om het wereldkampioen schap honkbal is Cuba een ferme stap dichterbij de zestiende wereldtitel ge komen. De Cubanen zet ten gisteren in Tokio hun zegereeks voort en ver pletterden Canada met 15-1 in zeven innings. In het Cubaanse slaggeweld zat slechts één homerun, van Fernando Sanchez. Cuba werd een handje geholpen door Europese kampioen Italië. De Italianen, die in de vooraf gaande vijf wedstrijden slechts een overwinning behaald had den, hanteerden tegen de Ver enigde Staten de knuppel met speels gemak. Liefst vijftien honkslagen lieten zij van het hout vertrekken, waaronder een ho merun van Mandalto in de eerste beurt die twee punten opleverde. De Amerikanen deinsden terug voor dit geweld. Hadden op de Italiaanse pitcher David di Mar co, die de volle negen innings de defensie leidde, weinig vat en werden verslagen met 12-5. De tweede, zij het minder grote ver rassing was de nederlaag van gastheer Japan. Zuid-Korea scoorde in de zevende innings vijf punten, hetgeen voldoende was voor de uiteindelijke triomf: 6-4. De coach van het Nederlandse honkbalteam, Hamilton Ri chardson, heeft in het duel met Venezuela twee werpers (Urba- nus en Angela) gebruikt. De 3-4 nederlaag kon evenwel niet wor den voorkomen. Charles Urba- nus begon op de heuvel. Hij moest in de tweede inning al toe staan dat de Venezolanen een voorsprong namen, door een twee-honkslag die werden ge volgd door twee opofferings- stootslagen. Nederland kreeg in de eerste vier innings geen voet op de honken. De vlam sloeg echter in de vijfde inning even in de pan, toen Ri chie Daal de bal vol raakte en ze gevierend een rondje over alle vier de honken kon lopen. Dat gaf moed en Nederland scoorde nog een keer. Eijgendaal en Steward kwamen op de honken. Er waren wel een fout van een binnenvel der van Venezuela en een honk- slag van Lemmings voor nodig om het tweede punt te maken. "Alle kleine beetjes helpen" dach ten ze bij de Venezolanen en in drie achtereenvolgende innings haalden ze drie punten binnen: 2-4.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15