Ook Relax Reizen in moeilijkheden van wat de kerk kan worden Een "voorproefje" Bij Marekerk één hervormd centrum Vervanging nodig van 3000 straalvliegtuigen Mijnders werkt aan Engelse bisschoppen tonen veel begripmaar voelen zich onmachtig In Vleesindustrie 2500 banen weg? (Van onze redactie geestelijk leven) "Ten aanzien van het gebruik van voorbehoedsmiddelen, het verplichte pries tercelibaat, de toelating van de vrouw tot het priesterambt en het vraagstuk van de echtscheiding kunnen wij niet veel doen, gezien de onveranderlijke leer van de kerk. Maar we zijn wel bereid op uw verlangens zoveel mogelijk in te gaan". Dat zeggen de ruim veertig rooms-katholieke bisschoppen van Engeland en Wales in een brochure van 40.000 woorden, die een antwoord is op het nationale pastorale congres dat in mei van dit jaar in Liverpool werd gehouden en waaraan niet minder dan 2000 mensen, priesters en leken, deelnamen. Gezegd moet worden, dat de bisschoppen op dit congres enthousiast met alles meede den. In hun brochure hebben zij het over een "prachtig stuk werk, een buitengewone er varing van wat kerk-zijn is en een voorproefje van wat er van de kerk kan worden". "Gezamenlijk overleg van bisschoppen, priesters en le ken op voet van gelijkheid is een grote genade". De bis- schoppen beschrijven in hun stuk het 'kerkelijke gezag' als een gezag "dat luistert, dat bereid is om te leren en dat uiteindelijk maatregelen kan I nemen in het belang van de hele gemeenschap". Twee gedaanten Over de 'moeilijk liggende' verlangens die op het congres naar voren kwamen zijn de bisschoppen minder uitbun dig. Wie hun geschrift echter leest, kan zich niet aan de in druk onttrekken, dat zij de zorgen van priesters en leken wel degelijk delen, maar dat zij zich machteloos voelen om er iets fundamenteels aan te doen, gezien het huidige be leid van "Rome". Elke bis schop moet maar persoonlijk uitmaken, tot hoever hij bo ven de beperkte mogelijkhe den van de Romeinse instruc ties kan uitgaan. Dat geldt bijvoorbeeld de aan beveling van het congres om het communiceren "onder twee gedaanten" (brood en wijn) als normaal te be schouwen. Verscheidene pa rochies in Engeland en Wales doen dat al. De bisschoppen laten duidelijk doorscheme ren, dat zij uitbreiding van de communiepraktijk onder twee gedaanten niet willen tegenwerken. Eenzelfde standpunt nemen zij in ten aanzien van de ge meenschappelijke boetevie ring. Die vinden zij een "pas toraal belang". PAULUS 6, de man van de en cycliek "Humanae Vitae". "De leer van de kerk vindt u in dat stuk", moeten de bis schoppen van Engeland en Wales antwoorden, als het congres van priesters en le ken hun een andere kerkelij ke houding tegenover bij voorbeeld voorbehoedsmid delen vraagt. De bisschop pen wekken in hun brochure de indruk, wel anders te wil len maar eenvoudig niet te kunnen. Tegenover "Rome" zijn ze formeel onmachtig. En de leer is erg taai. Maar het leven toch sterker. Moeilijker hebben de bis schoppen het met de echt scheiding, hoewel zij veel begrip tonen voor mensen die ermee te maken krijgen. Zij vragen zich af, of het niet mogelijk zou zijn, dat ge scheiden rooms-katholieken die opnieuw zijn getrouwd en die een stabiele relatie hebben opgebouwd, de sa cramenten toch ontvangen. Daarvan zijn zij nu uitgeslo ten. De bisschoppen denken verder aan een betere uitlegging van de ongeldigheidsverklaring van een huwelijk en aan uit breiding van de mogelijkhe den daartoe. Het is, zo zeggen zij, niet altijd mogelijk, een juridisch bewijs te leveren, terwijl toch duidelijk een mo rele zekerheid aanwezig is. Ook bij het uiteengaan van gel dig gehuwde partners on een daaropvolgend tweede hu welijk voor de wet spreken de bisschoppen zich uit voor een "pastorale benadering", al blijft het principe van de on verbreekbaarheid van het huwelijk voor hen van dwin gende kracht. Het congres in Liverpool had gevraagd om een nieuw on derzoek op het gebied van de geboortenregeling. "Rome" zou zijn afwijzende houding tegenover voorbehoedsmid delen moeten laten varen. Het antwoord van de bisschop pen komt in feite hierop neer, dat zij er geen kans toe zien. De encycliek "Humanae Vi tae" van paus Paulus 6 (1967) is de "authentieke leer" van de kerk. Overheersing Inzake de toelating van gehuw de mannen tot het priester schap houden de bisschoppen van Engeland en Wales een slag om de arm. Zij willen er "Rome" niet om vragen. Wel zullen zij de Romeinse autori teiten wijzen op de pastorale zorg die aan dit verzoek van het congres ten grondslag ligt. Voor de vrouw in het ambt zien de bisschoppen helemaal geen perspectief. Zij zullen wel proberen, dat de mogelij ke toelating van de vrouw tot het diakenambt meer aan dacht krijgt. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 Ingebruikneming van orgel in Hooglandse kerk op 26 september LEIDEN - Op vrijdag 26 september zal het gerestaureerde hoofdorgel van de Hooglandse kerk in gebruik worden genomen. De Duitse orgelbouwer Ahrend (uit Leer) legt deze dagen de laatste hand aan zijn werk. De avond van de ingebruikneming begint om 8 uur. Na een toespraak van de voorzitter van de kerkvoogdij en een inleiding van de restauratie-adviseur dr. J.Vente zal organist Joop Brons een concert geven. De daaropvolgende dag, zaterdag 27 september, is het "open huis", van 10 tot 5 uur. De organisten Brons, Fey (van de Marekerk) en Van der Reyden (van de doopsgezind-remonstrantse Lokhorstkerk) zullen vier bespelingen verzorgen, waarvan enkele met medewerking van de cantorij van de Hooglandse kerk. Ook wordt het orgel voor de liefhebbers uitvoerig gedemonstreerd. De open dag wordt besloten met een korte dienst (vesper), waarin de wijkpredikant, ds. E. M. Pannekoek, voorgaat. Kerkvoogdij koopt gerestaureerd huis LEIDEN - De kerkvoogdij van de Leidse hervormde gemeente heeft de geres taureerde woning links aan het Marekerkplein aangekocht. Zij was daartoe in staat door de verkoop van het wijkge- bouw 'Rehoboth' aan het Rapenburg. Een deel van de opbrengst is voor deze aankoop gebruikt. Het is de bedoeling, dat dit pand kosterswoning wordt. In de vroegere kos terswoning, rechts aan het plein, kan dan het werk van de wijkgemeente worden ondergebracht. Voorlopig gaat dat naar het wijkgebouw 'De Goe de Herder' aan de Oude Vest. Het centrale her vormde jeugdwerk moest daarvoor worden overge plaatst naar het gebouw 'Staalwijk' aan de Heren straat. Voorzitter J. P. Karstens van de hervormde jeug draad vindt dat wel een reële zaak. Het centrale jeugdwerk is in de jaren zeventig erg teruggelopen. Dat is ook een landelijk verschijnsel. Instandhou ding van een eigen ge bouw was daardoor niet zo nodig meer. Dat de activi teiten nu in een wijkge bouw worden voortgezet, typeert, volgens Karstens, de nieuwe koers van het centrale jeugdwerk; on dersteuning in de ver schillende wijken. Het Molenwijkkoor, dat in 'Rehoboth' repeteerde, heeft onderdak gevonden in het wijkgebouw 'Irene' naast de Bethlehemkerk aan de Driftstraat. Het gemeentebestuur heeft de kerkvoogdij toegezegd, dat het plein van de Mare kerk een sierbestrating krijgt. Het zal ook worden vrij gehouden van auto's. Overigens spijt het de bis schoppen, dat de vrouw in de kerk nog altijd wordt onder gewaardeerd. "Echte ver antwoordelijkheid is nau welijks of niet voor haar weggelegd. Het wordt hoog tijd, dat hierin verandering komt. Er zijn al tekenen die daarop wijzen". Daarmee zijn de bisschoppen blij. Zij steken ook de hand in eigen boezem. "Bisschoppen en priesters moeten worden gewezen op hun ongevoelig heid in dat opzicht en op het 'vanzelfsprekende' van de mannelijke overheersing". Wat de oecumene betreft belo- ven de kerkleiders, te zullen nagaan of de Rooms-Katho- lieke Kerk van Engeland en Wales kan toetreden tot de Raad van Kerken. Aan het slot van hun brochure blikken zij nog even naar bui ten. Naar de ongerechtigheid in eigen land en in de wereld. "Werken aan gerechtigheid", schrijven zij, "is een voor naam onderdeel van het evangelische handelen". Ontwapening. Het Westen moet in het belang van Polen reageren met positieve stappen naar ont wapening. Daarmee kan het de zorg en de angst bij de Sowjetlei- ders verminderen als de stakin gen een gunstige sociale en poli tieke afloop hebben. Aldus het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV), waarin negen Neder landse kerken samenwerken. Het is de enige juiste reactie van het Westen als de Sowjet-Unie niet ingrijpt in Polen en er verbete ring komt in de levenssituatie daar. Het IKV meent dat het Westen een dergelijke bereidheid tot ontwa pening kenbaar kan maken bij de onderhandelingen over de mid dellange afstandsraketten, die op het punt staan te beginnen. Ne derland zelf of bepaalde politieke partijen in ons land zouden kun nen aankondigen dat zij van nieuwe raketten op eigen grond gebied wiiien afzien. Een voort gang van de bewapeningswed loop zal de situatie van de men senrechten in Oost-Europa moeilijk kunnen verbeteren, zegt het IKV. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Reeuwijk R. van Laar Meteren-Est, te Beilen kandidaat F. Bos Maarn. Anti-racisme. Het anti-racisme- fonds van de Wereldraad van Kerken heeft voor dit jaar een re cord bedrag van 775.000 dollar toegekend aan een groot aantal organisatie die het racisme be strijden. Het meeste geld gaat naar twee organisaties in Zuide lijk Afrika, namelijk de Swapo in Namibië, die 200.000 dollar krijgt, en het African National Con gress, dat 150.000 dollar mag verwachten. Deze aanzienlijke steun is, volgens de Wereldraad, een teken dat de politieke situatie in dat gebied - en speciaal de voortdurende be zetting door Zuid-Afrika van Namibië - voorrang blijft houden in de strijd van de kerken tegen het racisme. Opvallend in het uitkeringsbeleid van het Wereldraad-fonds is, dat een aantal organisaties van on derdrukte groepen nu voor het eerst een bijdrage krijgt, zoals een beweging in Australië en Nieuw-Zeeland die strijdt voor het behoud van de cultuur van de oorspronkelijke bevolking en voor goed onderwijs aan deze groep. Zij ontvangt 44.000 dollar. David. In hel oudste deel van Je ruzalem hebben Israëlische ar cheologen een vijftien meter hoog pyramide-achtig bouwwerk blootgelegd. De leider van het graafwerk, de archeoloog Jigael Schiloh, zegt dat het stamt uit de tijd van koning David. Waarvóór de pyramide is gebouwd, hebben de archeologen nog niet kunnen nagaan. ROTTERDAM (ANP) - Relax Reizen uit Rotterdam, die samen met het failliete reis bureau Christoffel vliegtuig- stoelen inkocht, voert be sprekingen met een buiten landse onderneming om lot samenwerking te komen. Dat heeft Relax-directeur Robert Verlinden - een broer van Christoffel-directeur André Verlinden gisteravond laten weten. R. Verlinden vertelde desge vraagd dat zijn bedrijf niet in financiële moeilijkheden verkeert, maar na het fiasco van zijn broer wel onder fi nanciële druk is komen te staan. De besprekingen met de buitenlandse onderne ming waren toen al aan de gang. De druk leidde ertoe dat Relax van verschillende kan ten verplicht werd betalingen te voldoen. Dat ging volgens R. Verlinden gemakkelijk. Relax zoekt samenwerking omdat het verleden heeft ge leerd dat kleine reisorganisa ties eerder in moeilijkheden komen. Wie dan kandidaat partner is wilde Verlinden niet kwijt. Het zou om een Britse maatschappij gaan. De Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus is ingelicht over de onderhan delingen. BEVERWIJK (ANP) - De opening in okto ber van een nieuwe vestiging van Stou- tenbeek Wooncentrum uit Beverwijk en de grondaankoop door Mijnders Meube len uit Lisse in Diemen zijn volgens deze twee bedrijven dë eerste stappen tot de opbouw van een tweede meubelboule vard in Nederland. öiouienbeek wordt daarna de derde meu belzaak op het industrieterrein van Die- men. Her vierde bedrijf, met de bouw waarvan men in november wil beginnen, wordt de vestiging van Mijnders. Beverwijk. Via deze boulevard, zeven bedrijven zijn gevestigd, vindt jaar lijks rond 70 min aan meubelen zijn weg naar de consument. De nieuwbouw van Mijnders kost ca. 5 min. Stoutenbeek kocht een bestaand pand, dat ingrijpend zal worden veran derd. In totaal is met deze nieuwe vesti ging - naast het bedrijfspand - een iveste- ring van ca. 2 min gemoeid. De Twee bedrijven zullen in de nieuwe vestigingen in totaal aan 40 mensen werk bieden. Buitenlandse banken in VS aan banden VASHINGTON (Reuter) - De Re keningkamer van de Verenigde Staten, het General Accounting Office (GAO), is van oordeel dat er een verbod moet komen op de verwerving van Amerikaanse banken met activa van honderd miljoen dollar of meer door bui tenlandse ondernemingen. Deze aanbeveling van het GAO WASSENAAR (ANP) - In de komende tien jaar zullen drieduizend straalverkeersvliegtuigen aan vervanging toe zijn. Het gaat hier om de helft van de totale huidige wereldluchtvloot van straalverkeersvliegtuigen. hebben, tweeduizend nieuwe heeft geen kracht vah wet, maar een subcommissie voor het bankwezen van het Huis van Af gevaardigden zei dat zij opnieuw de nadruk legt op de noodzaak van een diepgaand onderzoek naar de aanwezigheid van bui tenlandse banken in de VS door de Amerikaanse volksvertegen woordiging. Het GAO heeft meegedeeld de aan beveling te hebben gedaan om dat enkele buitenlandse banken de gelegenheid hebben middel grote tot grote Amerikaanse ban ken te verwerven die andere Amerikaanse banken niet mogen overnemen. Dit heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur van Fokker, Frans Swarttouw, gisteren in Wasse naar gezegd tijdens het eerste Nederlandse colloquium over de internationale burgerluchtvaar* Volgens de Fokker-topman omv; c de huidige wereldluchtvloot van straalverkeersvliegtuigen, die een efficiënt brandstofverbruik vliegtuigen die voor wat betreft hun brandstofverbruik minder zuinig zijn maar die wel voldoen aan de huidige normen van ge luidsoverlast, en de verouderde drieduizend straalverkeersvlieg tuigen, die naast een ongunstig brandstofverbruik ook nog onac ceptabel veel geluidshinder pro duceren. UTRECHT (ANP) - De Voedingsbond FNV wil snel met vijf toon aangevende vleesverwerkende concerns om de tafel gaan zitten om te voorkomen dat de werkgelegenheid in deze bedrijfstak nog verder afkalft. Volgens de voedingsvond is er sprake van dat in de vleeswarenindustrie de komende twee jaar nog eens 2500 banen zullen verdwijnen. De afgelopen zes jaar gingen er al meer dan 2500 banen verloren en momenteel verdienen nog 14.000 mensen in de vleeswarenindus trie hun brood. De voedingsbond wil een "rondetafelgesprek met uniiever Co- veco, Homburg, de Hendnx-groep en NBC-Boxtel om tot afspra ken te komen over het gezond maken van de bedrijfstak en om onnodig verlies van arbeidsplaatsen te voorkomen. Als een der gelijk gesprek geen vruchten afwerpt voorziet de bond grote sociale onrust en acties tegen mogelijke reorganisaties.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11