"Import van ziekten uit de tropen Info-markt voor vrouwen Leids Vrijetijdscentrum slaat nieuwe koers in Weg wijzer in "cursusland" Geluidsniveau in Sociale Werkplaats is veel te hoog Leids milieuonderzoek Tentoonstelling van hobby's DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1981 Gehoorzaamheid De kynologenvereniging Rijn land begint binnenkort met een nieuwe gehoorzaam heidscursus voor honden. Deelnemers daaraan kunnen zich vanavond laten inschrij ven in het restaurant van de Gr oenoor dhallen aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Dat kan vanaf half acht. De nog on gehoorzame) hond hoeft niet te worden meegebracht. Schmutz De Leids-Haagse popformatie "Schmutz" speelt vrijdag avond in het Leids vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. De groep brengt frisse Ska- en new wave-muziek en onlangs maakten ze hun eerste singletje. Het optreden begint rond half tien. De toegangs prijs bedraagt f 4,50. PvdA-vergadering De afdeling Leiden van de PvdA houdt morgenavond een algemene ledenvergade ring in het Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: verslag gemeentepo litiek en behandeling van het verkiezingsprogramma. De vergadering begin om acht TOONKUNSTKOOR Het Toonkunstkoor in Leiden is op het ogenblik druk bezig met het instuderen van verschil lende werken. Dat gebeurt el ke dinsdagavond van 20 tot 22.15 uur in het Geologisch In stituut aan de Garenmarkt. Onder meer is in voorbereiding de Mis G van Schubert voor een cantate-weekeinde op 6 en 7 september. Daarnaast het Gloria van Vivaldi voor het kerstconcert op 23 december en als grootste werk Die Schöpfung van J. Haydn, die op 6 februari ten gehore wordt gebracht. Het koor kan nog een aantal nieuwe leden ge bruiken, vooral tenoren en bassen. Belangstellenden kunnen vrijblijvend een van de recepties bezoeken. De Kandidaat Deze week draait in het Film huis van het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66 de film "De Kandidaatvan een Duits filmerscollectief met onder andere Volker Schlön- dorf en Alexander Kluge. De film gaat over de politieke carrière van de Beierse politi cus Franz-Jozef Strauss, zijn opgang tijdens de Adenauer- periode en de schandalen waarin hij verwikkeld was. Een actuele film in verband met de Duitse parlementsver kiezingen. Vanavond begint de voorstelling om negen uur en morgenavond om elf uur. LEIDEN - Jongerencentrum 'Het Leids Vrijetijdscentrum' gaat zijn koers dras tisch wijzigen. Het accent wordt met in gang van het nieuwe seizoen gelegd op de open aktiviteiten voor jongeren (in de leeftijd van plm. 17-25 jaar). De (door deweekse) cursussen, die wat leeftijd be treft een veel gevarieerder publiek trek ken, worden wat naar de achtergrond geschoven. Voor de bezoekers betekent die wijziging dat het centrum voortaan op de zaterdagavond de deuren voor zichtig gaat openzetten. Voorzichtig, omdat de fundamenten van het LVC wankel zijn. De bebouwing zelf blijkt na vier jaar draaien echter stevig genoeg. Een stukje geschiedenis: in de jaren zestig en beginjaren zeventig was in het huidige LVC-pand aan de Bree straat het roemruchte Creatief Centrum gevestigd. De boel ging in 1974 failliet (harddrugs, geldnood, schulden) en uit de as verrees het Vrijetijdscentrum. De initaitiefnemers van het nieuwe jonge rencentrum besloten het centrum op een voorzichtiger manier te gaan beheren. Het LVC was en bleef lange tijd een be sloten club, waar in eerste instantie al leen cursussen werden gegeven. Later werd de deur op een kier gezet: de pop avond op vrijdag, die honderden men sen trekken, is daar bijvoorbeeld het re sultaat van. Het LVC bleef in de schaduw van het Crea tief voortleven. De achterstand gevormd door de schulden van de voorganger en door zijn slechte naam, werd echter langzaam maar zeker ingehaald. Het LVC speelde lange tijd - en dat was ook het verwijt van collega instellingen- op zeker. Geen open avonden met kans op moeilijkheden, maar een cursusje hier, een cursusje daar. (Commercieel) succes verzekert. Staflid Karei Diephuis daarover "Er blijkt in Leiden nu eenmaal een grenzeloze belangstelling voor allerlei cursussen te bestaan. Daar zijn we lange tijd op inge sprongen. Maar op een gegeven moment ga je je afvragen of je de gaten moet op vullen. Onze taak is in eerste instantie het goed draaien van een jongerencen- tru". Overigens is jongerencentrum" LVC niet van zins, om de jarenlange ge bruikers van het centrum rigoreus de deur te wijzen. Groepen au» volksdans groepen Tarantelk, de Leidse Go-club en de diverse cursisten ku men blijven: "Het is wèl de bedoeling om het door deweekse cursussenpakket meer aan te sluiten bij het publiek van donderdag en vrijdagavond. Maar je moet ruimden kend blijven in het verlenen van facilli- teiten aan mensen die niet direct tot je doelgroep horen, per slot van rekening zit je hier in een provinciestadje, zoveel ruimte elders is er ook weer niet" zegt hij. CONFLICT Aan de koerswijziging ging halverwege dit jaar een intern conflict tussen de stafle den vooraf. Een conflict dat één staflid deed besluiten op te stappen. De overi gen vonden dat de jongeren die op zater dagavond door de stad plegen te zwal ken op het LCV terecht moesten kun nen. Overeenkomstig de wens van de bezoekers, zo bleek de staf uit een steek proef onder de bezoekers. Twee andere wensen die tijdens dat onderzoek naar voren werden gebracht worden nu ook vervuld. Er komt een rustige ruimte (op de verbouwde zolder) waar jongeren zich kunnen terugtrekken én er kom^ een 'huisdealer'. De staf denkt door het aanstellen van zo'n dealer alle andere drugshandel in het centrum te verbie den en daar ook met harde hand tegen op te treden. Bovendien is men er nu vai verzekerd dat sofdrugs, nooit helemaj weg te bannen, van een goede kwalitei en voor een redelijke prijs wordt vei kocht. Hot House Dankzij de baropbrengsten kon in het g gantische gebouw centrale verwarmin worden aangelegd en kon de zolde worden verbouwd. Jazzclub Hot Hous krijgt nu de kans om weer net zo goed t gaan draaien als in de tijd dat ze op d zolder bij Augustinus een sfeervoll ruimte had. De zolder wordt verder gt bruikt voor vaste aktiviteiten waardoc de ruimte beneden voor de open avonc en wordt vrijgehouden. Hoe de zatei dagavond wordt ingevuld staat nog ni< helemaal vast. Een groep van vrijwil! gers zal voor die invulling gaan zorger LEIDEN - Nederland zal steeds meer worden geconfron teerd met ziekten uit tropische en sub-tropische landen. "Het aantal importziekten zal in de toekomst voor Ne derland in betekenis toenemen". Dit staat in een rap port van de Leidse universiteit, waarin de aanstelling van een bijzondere leerstoel in de importziekten wordt bepleit. Volgens het rapport is dit het ge- volg van de "specifieke relaties van Nederland met landen in tro pische en sub-tropische gebie den, waarbij de laatste tien jaar de migratie van rijksgenoten uit Su riname een eigen plaats innam". Onder importziekten of uitheemse ziekten wordt verstaan ziekten, die in Nederland (vrijwel) uitslui tend voorkomen als gevolg van import uit andere, voornamelijk (sub) tropische landen. Een deel van de importziekten zo als pokken is zo goed als uitge roeid, maar daar tegenover staat dat vele tropische ziekten zoals onder andere malaria, slaapziek te, maar ook cholera in omvang toenemen. Migratie van werknemers (gastar beiders) naar Nederland is daar aan mede schuldig. "Hoewel door de recente economische ontwikkelingen de komst van nieuwe werknemers sterk is af genomen, geldt dit in mindere mate voor de migratie van fami lieleden van de thans "gevestig de" buitenlandse werknemers". Tenslotte is een steeds uitbreidend internationaal reizigersverkeer naar de (sub) tropen en terug naar Nederland, de oorzaak van aller lei ziekten. Voor de medische faculteit van de Leidse universiteit is het daarom wenselijk om een bijzondere leerstoel in de importziekten in te stellen voor zowel Leiden als Rot terdam. Deze leerstoel is voor beide plaat sen van belang. Ten eerste door het feit dat Rotterdam als haven van wereldformaat een belang rijke bron is van "importziek ten". Ten tweede door het feit dat Leiden belangrijke internationale con tacten binnen het vakgebied van de "importpathologie" heeft en tenslotte ook omdat de Leidse universiteit op het gebied van de socio-culturele aspecten van ontwikkelingslanden de nodige érvaring heeft, aldus het rapport. Niets dan lof voor plan dak- lozencentrum LEIDEN - Niets dan lof had de raadscommissie voor o.m. maat schappelijke zaken gisteravond voor de stichting opbouw onder dak i.o., die onlangs een vrij defi nitief plan voor een Daklozen- centrum uitbracht. Naast loven de woorden bleven vooralsnog wat onduidelijkheden hangen. Zo is nog niet bekend wat er pre cies met de daklozen gebeurt die na een paar weken elders nog geen onderdak hebben. Stich tingsvoorzitter Joop Kamphuis zei het noodzakelijk te vinden dat met bureau Huisvesting bepaal de afspraken worden gemaakt. Een aantal huizen zou voor de "doorstromers" van het Daklo- zencentrum moeten worden vrij gehouden. Overigens zei Kamphuis beslist niet de illusie te hebben dat met de komst van een Daklozencen- trum (aan de Rembrandstraat) de toekomstige daklozen geen ge bruik meer hoeven te maken van de diverse hotels. Opname in het centrum zal in het algemeen in overleg met de dienstverlenende instanties plaatsvinden. Voor acute geval len - die zich bijvoorbeeld 's nachts aandienen - zal altijd ruimte moeten zijn. LEIDEN - Een grote verbouwing, zowel aan interieur als pui, heeft ervoor gezorgd dat modehuis Van Uffelen in de Breestraat onherken baar is vernieuwd Gisteren vond de heropening plaats. Mevrouw J.G. Fase-Dubbelboer, wethouder van Economische zaken, mocht de 'bedrijfshistorische' schaar hanteren om heel officieel het lint door te knippen. In haar speech prees ze de inocd van het familie bedrijf (vader en drie zonen) om in deze economisch slechte tijden toch te investeren in deze vestiging. De hele dag door werden er mo de-shows georganiseerd. En elke bezoeker die binnen kwam kon daai van mee genieten. - V..v# LEIDEN - Er zijn vele mogelijkheden om tussen de middag een boterhammetje te eten in Leiden. Eethuisjes, snackbars en restaurants zijn er legio. En veel Leidse bedrijven beschikken over een bedrijfskantine. Bij mooi weer bieden de singeloevers voor het "middaguurtje" een goede entourage. Enkele studenten deden het gisteren nog weer anders. Zij namen bij de Turfmarkt plaats op een vlot en lieten zich de lunch goed smaken. LEIDEN - Hebben sommige werknemers van de Dienst So ciale Werkvoorziening de afgelo pen jaren schade aan het gehoor opgelopen? Dat was dehamvraag die een aantal reden van de raadscommissie voor maat schappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur gis teravond stelden. Een vraag waar zowel directeur mevrouw Zwart van de GGD als de directie van de Dienst het antwoord schuldig op moesten blijven. Aanleiding voor de vraag van de commissieleden was een verzoek van de Dienst om geluidsbeper- kende voorzieningen in de so ciale werkplaats aan te brengen. In de werkplaats aan de Ba- rentzlaan werken mensen die via de Wet Sociale Werkvoorziening aan passende arbeid worden ge holpen. De Dienst heeft een "binnen"- en een "buiten" pro ject: WSW-ers die bij diverse in stellingen in de stad werken val len onder het "buitenproject", de mensen in de werkplaats onder eerstgenoemde categorie. Zowel wethouder Schoute als de directie van de DSW schetsen de (geluids)situatie in de werkplaats als "niet langer houdbaar". Het aantal decibels bedraagt 78 tot 86. Het niveau waarboven gehoorbe- schadigingen optreden bedraagt 80. Het is, zo bleek gisteravond, nu echter niet meer mogelijk om te bekijken of eF al beschadigin gen zijn opgetreden. De GGD, en daarna de bedrijfsarts mevrouw Kloosterhuis, zijn pas krap drie jaar geleden met onderzoekingen naar gehoorbeschadigingen be gonnen. Vergelijkend materiaal is dus niet voorhanden. (Te) laat of niet: de commissie stemde in met een bedrag van ruim 47.000 gulden dat aan ge- luidsbeperkende voorzieningen in de werkplaats zal worden be steed. Voordat geld worden "hef fels", een soort van matrassen, tegen het plafond aangebracht. Alleen de meest noodzakelijke voorzieningen worden aange bracht. De werkplaats zal in de toekomst gaan verhuizen. On derhandelingen voor nieuwbouw aan de Touwbaan in Leiderdorp zijn nog in een beginstadium. "De Kattekop' morgen open LEIDEN - De Leidse universiteit heeft met ingang van morgen de beschikking over een eigen kin derdagverblijf. Die dag wordt het dagverblijf, dat de naam "De Kat tekop" kreeg, officieel geopend. De naam is ontstaan door de sa menvoeging van twee leden van het college van bestuur van de Leidse universiteit, die het meest hebben bijgedragen aan de tot standkoming van het verblijf, de heren K.J. Cath en W.G. Koppe laars. De officiële opening wordt verricht door de echtgenotes van beide bestuursleden. Het doel van het kinderdagverblijf is aan ouders, die werkzaam zijn bij en /of studeren aan de univer siteit een opvangmogelijkheid te bieden voor kinderen in leeftijd van zes weken tot vier jaar. De capaciteit van het kinderdag verblijf omvat dertig plaatsen. Een gedeelte is gereserveerd voor kinderen van ouders met sociale of medische indicatie. Het is mogelijk kinderen zowel voor hele als halve dagen bij het kinderdagverblijf onder te bren gen. De hoogte van de bijdrage is afhankelijk van het netto-ge zinsinkomen. Met ingang van 1 september zal het universitaire kinderdagverblijf, dat het gehele jaar is geopend, gaan draaien. Als hoofdleider is de heer Albert Helder aangesteld. Hij zal wor den bijgestaan door twee kleuter leidsters en een aantal stagiaires. LEIDEN - Een nieuw formaat, een oud gezicht: de 'Kursus- wijzer' is weer uit. Voor de vijfde maal in successie ver zorgt de stichting Welzijn (de voormalige Welzijnsraad) de uitgave van een boekje waarin alle cursussen in Lei den staan vermeld. Bedoeld voor iedereen, die door mid del van een cursus iets handi ger of wijzer wil worden. In het bijzonder voor degenen die nog nooit een cursus heb ben gevolgd en (nog) niet pre cies weten wat ze willen. De verschijningsdatum is dit jaar naar voren geschoven - veel cursussen beginnen al de eerste week van september. Daardoor ontbreekt nog een beperkt aantal gegevens. Achterin de gids is een adres senlijst van club- en buurt huizen, ontmoetingscentra en andere instellingen opgeno men. Belangstellenden kun nen rechtstreeks bellen. De 'Kursuswijzer' is vanaf heden verkrijgbaar bij bureau voor lichting van het Stadhuis, de stichting Welzijn (Breestraat 117), de club- en buurthuizen, bureau K O (Oude Vest 43), de WV aan het Stationsplein en de openbare bibliotheek. LEIDEN - De vakgroep milieu biologie van de Leidse universi teit gaat een onderzoek Instellen naar de gevolgen voor natuur en milieu van ontwatering en be mesting. De vakgroep krijgt daarvoor van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne subsidie. De vakgroep zal trachten aan te ge ven welke mogelijkheden er be staan om de nadelige gevolgen van deze landbouwkundige acti viteiten te beperken. De studie zal twee jaar duren en is ondermeer van belang voor de ontwerpwet bodembescher ming. Beroep heeft weinig zin LEIDEN - De Leidse universiteit vindt niet dat het zin heeft om ju ridische stappen te ondernemen tegen de gemeente Leiden om die te verplichten studenten in te schrijven als woningzoekenden. Dit zegt het college van bestuur van de Leidse universiteit in! antwoord op vragen van het uni versiteitsraadslid Wolters. Volgens het college van bestuur heeft dat geen zin omdat de Raad van State in het verleden een der gelijk beroep al had verworpen. LEIDEN - Geïnspireerde klanten bij V D kunnen hun hobby ten toonstellen. Tot en met 13 sep tember zal de vierde verdieping van het warenhuiscomplex vol staan met standjes. De inge schreven knutselaars, schilders en borduurders mogen hun artis tieke prestaties ter verkoop aan bieden. "We zijn overstelpt met aanmeldingen", aldus een woordvoerster. "Men is heel en thousiast". De demonstratie heeft een actief karakter. "Een werkatelier hebben we ingericht. Misschien worden bezoekers zelf gemotiveerd hun hobby weer op te pakken. De stand-houders, al bezig aan eigen kunstwerken, kunnen advies geven". Van 's ochtends tot 's avonds zullen poppen-makers, schilders, pot- tebakkers en wat al niet meer te zien zijn. Op woensdag 3 september in Volkshuis LEIDEN - Een aantal vrouwenorganisaties, die 'vorming en scholing' hoog in het vaandel hebben, houdt volgende week woensdag (3 september) een informatiemarkt. De markt voor en door vrouwen is speciaal bedoeld voor degenen die de weg in vrouwenaktiviteiten-land nog niet precies kennen, öf die last hebben van drempelvrees. Alle informatie voor het komende seizoen is volgende week op de markt verkrijgbaar. De vrou- wenmarkt wordt in de grote zaal van het Volkshuis, Apothekers- dijk 33, gehouden van twee uur tot half elf. 's Middags worden er video-films gedraaid: vrouwen op zoek in de gezondheidszorg (14.15 uur); Ot Sien-rollen omdraaien (14.45 uur) en Ot Sien - interviews (15.30) uur). De hele middag is er kinderopvang aanwezig. 's Avonds komt het verstrooide element om de hoek kijken in de vorm van twee optredens. Het Leidse Vrouwenorkest en vrou wencabaret 40+ nemen die op- tredends vanaf acht uur voor hun rekening. Een greep uit de deelnemende in stellingen: FIOM, de Gunning- school, het Leidse Volkshuis, Vrouwenwerk Merenwijk, Open School, Ouders op Herhaling, Troef, VIDO en VOS-Leiden en de clubhuizen de Tamboerijn en Westerkwartier. In het lijstje ontbreken de traditio nele vrouwenorganisaties als de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en het Katholiek Vrouwen gilde. volgens één van de initiatiefneeem- sters van de markt, Marianne Passchier, zijn deze organisaties niet benaderd omdat ze zich niet zozeer op scholing en vorming richten. De 'traditionele' vrou wen, verenigd in de Vrouwen raad, hielden vorig jaar ook een eigen informatiemarkt in de Waag. Een inventarisatie van aktiviteiten voor Leidse vrouwen is vanaf volgende week ook te vinden in eerv speciaal uitgegeven boekje. Een aantal organisaties, die niet aan de informatiemarkt meedoen (bv omdat ze zich specifiek p één wijk richten) zijn in dat boekje ook terug te vinden. Het isjde bedoeling van de initia tiefneemsters om tot een regel matig terugkerend overleg te komen van vrouwenorganisaties. Eventuele overlappingen of 'ga ten' in het vrouwenwerk kunnen zo makkelijk worden opge spoord.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4