Nederlandse vrouwenraad zoekt naar nieuwe vorm Een vensterbank vol pitten-planten Vijf jaar na fusie van drie "vrouwenkoepels" Dagtochtjes in fotogeniek Nederland DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 EXTRA PAGINA 23 Wil de Boer (links) enJos Schaap resp. secretaris en voorzitter van de Nederlandse Vrouwenraad. Anders kun je niets beginnen. Je kunt niet uit de losse hand werken. Overigens is onze structuur best voor verande ring vatbaar. Dat punt is vol op in discussie. We zijn op zoek naar een nieuwe vorm". Die discussie draait om het eer der genoemde rapport dat nu in drie fasen wordt behan deld. Joos Schaap: „We zijn nog bezig met de eerste fase. Die draait om de vraag: wat verwachten we van de NVR wat willen we met de NVR, waar ligt de belangstellings sfeer van de aangesloten or ganisaties? Met het uitwer ken van die vragen is een structuurgroep bezig. Uit de antwoorden zullen binnen niet al te lange tijd bepaalde afspraken moeten komen. Onze doelstelling, bijvoor beeld, is heel erg ruim. Je kunt er eigenlijk te veel kan ten mee op. Die doelstelling zou kunnen worden aange scherpt, naar de huidige maatschappij-ontwikkelin gen toe". Die doelstelling van de NVR luidt: „met in achtneming van ken over bepaalde problemen nu eenmaal onmogelijk ma ken. Een herkenbaar „ge zicht" kan de NVR daardoor niet altijd tonen in de eman cipatiestrijd. Joos Schaap: „Je kunt uitspra ken doen over zaken waar ie dereen het over eens is. Maar er ligt inderdaad een aantal problemen waar we geen ge zamenlijk standpunt over naar buiten kunnen brengen. Abortus is daar een heel dui delijk voorbeeld van. Een mogelijkheid die te overwe gen valt, is het naar buiten brengen van standpunten, waarbij vermeld wordt welke organisaties binnen de NVR achter zo'n standpunt staan". „Veel gebeurd" Wil de Boer merkt op dat er zal moeten worden gezocht naar een gemeenschappelijke noemer in de grote proble men, en naar een antwoord op de vraag in hoeverre de NVR in de discussie daarover een bijdrage kan leveren. Zij heeft een hekel aan het etiket „tra ditioneel" dat bij de NVK aangesloten vrouwenvereni gingen vaak wordt opgeplakt, alleen maar omdat ze het langst bestaan (enkele al sinds het einde van de vorige eeuw, het merendeel sinds de periode tussen Eerste en Tweede Wereldoorlog). „In de ontplooiing van de vrouw in het algemeen heb ben deze oudere orgariisaties een heel belangrijke basisrol vervuld", zegt ze. „Die vrou wenorganisaties deden din gen voor hun leden, van hun eigen centjes en volgens ei gen inzichten, geënt op de behoeften van hun leden. Dat is altijd eèn verborgen we reldje gebleven. De nadruk lag niet op gezelligheid, maar op vorming en zelfontplooi ing van de vrouw. Het is wel 1 logisch dat de aangesloten organisaties hun eigen karak ter willen bewaren. Veel vrouwen hebben in die ver enigingen een grote bestuur lijke ervaring voor hun latere activiteiten opgedaan. Enkele van de grootste organisaties groeien trouwens in deze tijd nog steeds". Is er binnen die al veel langer bestaande vrouwenorganisa ties wezenlijk iets veranderd tijdens de ingrijpende ont wikkelingen van de laatste tien jaar, en is er hier of daar toch een zekere wisselwer king ontstaan met het stuk jongere vrouwenbeweging dat buiten de NVR opereert? Voorzitter en secretaris stel len dat er binnen die vrou wenorganisaties toch wel erg veel is gebeurd. Joos Schaap (voorheen voorzit ter van de Vereniging Vrou- wenbelangen, lid van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen, WD-lid, van beroep systeemprogram meur bij de TH Twente) zegt: „Men is veel meer op de emancipatiegedachte gaan werken. Vroeger was de ont plooiing, nu de vrijmaking van vrouwen het onderwerp. Binnen die zogenaamd-ou- derwetse vrouwenverenigin gen gebeurt van alles. Maar ze halen het plaatselijke nieuws alleen maar via de vermelding dat hun officiële vergadering druk bezocht was. Watje niet leest, dat zijn de dingen die y loskomen op koffie-ochten- den en andere informele bij eenkomsten waar gediscus sieerd. wordt over de onder werpen en problemen van de ze tijd. Van daaruit stappen vrouwen, vaak groepsgewijs, over de drempel van VOS- cursissen en andere heden daagse activiteiten". Wil de Boer (afkomstig uit di verse bestuursfunties in de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, PvdA-lid, „op afstand actief' bij de Rooie Vrouwen) meent, dat de aanwezige contacten tus sen „oude" en „nieuwe" vrouwenbeweging zich gro tendeels aan de waarneming onttrekken. Uit eigen erva ring heeft ze wel voorbeelden van goede samenwerking tussen vrouwenorganisaties, vrouwenprojecten en vrou wencafés of vrouwenhuizen Het neemt niet weg dat gene ratieverschillen en uiteenlo pende werkmethoden in zul ke gevalleh wel eens wrijvin gen veroorzaken, zeker wan neer voor bepaalde activitei ten geld van de overheid op tafel komt. „De al langer bestaande vrou wenorganisaties betekenen nog altijd veel voor de leden. Ze zijn niet alleen ontmoe tingspunt maar belichamen ook een stuk solidariteit. Heel veel vrouwen ontlenen een stuk eigenwaarde aan het lidmaatschap van een organi satie die ze zelf hebben hel pen opbouwen. In de vrou wenorganisaties hebben tal loze vrouwen zichzelf gevon den, ontdekt dat ze niet alleen stonden en veel meer konden dan ze dachten. Het was een stuk vrouwenbevrijding, de eerste en op dat moment enig mogelijke stap buiten de deur. Dat wordt vaak verge ten", zegt Joos Schaap, sinds begin van dit jaar voorzitter van de NVR, de Nederlandse Vrouwen Raad. Aanleiding tot een gesprek met Joos Schaap en met Wil de Boer, secretaris van het hoofdbestuur, is het vijfjarig bestaan van de NVR, in 1975 ontstaan uit de fusie van drie, tot op dat moment zelfstandi ge „koepels" van georgani seerd vrouwenwerk: de Na tionale Vrouwenraad, het Nederlands Vrouwencomité en de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning. Vijf jaar na die fusie is de dis cussie over de toekomst van de NVR in volle gang. Niet alleen binnen de NVR, waar op het ogenblik een stuur groep bezig is met het verder uitwerken van een vorig jaar gereedgekomen structuur- rapport, maar ook in sommi ge gelederen van de Veel jon gere vrouwenbeweging die in de laatste tien jaar van de grond is gekomen en duide lijk afstand neemt van de nogal ingewikkelde organisa tievormen met veel bestuurs- en vergaderwerk waar de NVR een voorbeeld van is. Voor de buitenwereld is het dan ook lichtelijk verwarrend: naast de Nederlandse Vrou wen Raad zijn er elf provin ciale plus vier grootstedelijke vrouwenraden (Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Rotter dam) waarin diverse vrou wenorganisaties elkaar vin den. Al deze raden werken zelfstandig, met eigen statu ten. De in Den Haag gevestig de Nederlandse Vrouwen Raad is daarbij het overlegor gaan, met een algemeen be stuur waarin per organisatie (47 in totaal) een vertegen woordiger zitting heeft. Volgens hetzelfde principe zijn de besturen van provinciale en grootstedelijke raden sa mengesteld. Daarnaast is te genwoordig in veel gemeen ten een plaatselijke Vrouwen raad te vinden. Binnen de NVR bestaan diverse secties, commissies en werkgroepen die zich bezighouden met permanente educatie, maat schappelijke dienstverlening, internationaal werk, mi lieuaangelegenheden, Euro pese bewustwording en an dere zaken van deze tijd. In Jij vele VVV- en ANWB-kantoren zijn foto-routefolders verkrijg baar (voor een gulden per stuk) die twee doeleinden dienen: ze wijzen op interessante toeristi sche dagtrip-routes (waarlangs veel bezienswaardigs te vinden is) en ze attenderen op boeiende foto-onderwerpen die voor later de herinnering aan zo'n tocht le vend houden. )e laatste tijd brengen steeds meer mensen de vakantie of een ge deelte daarvan in eigen land door; een goede aanleiding om te ontdekken dat er vlak bij huis ook heel wat moois te zien en te beleven valt. )e fotoroute-folders zijn in feite af gestemd op automobilisten; wie zo'n tocht per fiets wil doen, kan bijvoorbeeld de helft ervan pak ken. Al dan niet met de camera in de aanslag. uitgave van de fotoroute-folders is een initiatief van de Stichting Amateurfotografie. De volgende folders zijn verkrijgbaar fotorou te Groningen (het Hogeland), Friesland (hart van de provincie), Drente (zuidoosten), boerderijen route Salland (Overijssel), Hoge Veluwe (Gelderland), Hollands Glorie (West-Friesland NH), Tus sen de rivieren (West-Betuwe), Zuid-Holland (Alblasser- en Krimpenerwaard), Hart van Bra bant (noordelijk van Tilburg), West-Zeeuwsch-Vlaanderen (Zeeland) en Limburg. f9,50, overgemaakt op giro 338 t.n.v. Stichting Amateurfoto grafie Amsterdam, krijgt u ze alle elf in de bus. Behalve tips voor foto-objecten bevatten de folders ook praktische aanwijzingen voor het maken van goede fo to's. haar (nieuwe) hoofdkwartier aan de Laan van Meerder- voort in Den Haag heeft de NVR een eigen informatie- en documentatiecentrum het IDC. „Afspraken" Een vaak gehoorde kritiek op opbouw en werkwijze van or ganisaties als de NVR is, dat een dergelijke structuur be lemmerend zou werken in het emancipatiewerk. Joos Schaap en Wil de Boer stellen daar tegenover dat een der gelijke aanpak onmisbaar is bij het werken met bijna vijf tig organisaties, van welke sommige tienduizenden le den hebben. „Het valt niet te ontkennen dat structuren activiteitenbe lemmerend kunnen werken. Maar daar staat tegenover dat je, juist dankzij de vele con tacten, ook kunt werken aan het veranderen van dingen. Structuur wordt vaak met macht vereenzelvigd, in nega tieve zin. Maar in onze grote organisatie staat structuur voor een samenspel van af spraken dat onmisbaar is. Een eyeliner die tegel ijk mascara is komt van Chanel. Het zit in een fraai uitgevoerd doosje dat naast het "verfbloc" ook een penseel en een borsteltje bevat om de hele zaak netjes aan te brengen. Jontue is de naam van Revlons nieuwe bloemrijke parfum. De eau de toilette (85 gram) kost in sprayvorm 14.95. De nieuwe geur die Estee Lauder op de markt brengt gaat door het leven als White Linen. Het is een wat minder zoete geur als de meeste Estee Lauder-geuren* Prijs van de parfumspray (60 ml) 70.- Voor zeer gevoelige oogleden brengt Dior in de l'ombre plume die niet geparfumeerd is en niet waterproof. Het is een cremige samenstelling die vlug aanbren gen mogelijk maakt. het eigen karakter en de zelf standigheid van de aangeslo ten organisaties, de bewust wording van volledige mede verantwoordelijkheid van de vi;ouw in de samenleving te bevorderen". O^n dat doel te bereiken wil de'Nederlandse Vrouwen Raad „contactpunt zijn voor zowel de aangeslo ten organisaties als voor overheid en maatschappij, en bovendien bij overheid en bij politieke, kerkelijke en ande re maatschappelijke organi saties een beleid bevorderen dat gericht is op het volledig deelnemen van de vrouw aan de samenleving". Met ongeveer een miljoen vrouwen achter zich zou een organisatie als de NVR in laatstgenoemd opzicht een gezaghebbende stem moeten kunnen verheffen. In de prak tijk is dat lang niet altijd mo gelijk, gezien de diverse ach tergronden van bijna vijftig organisaties met sterk uit eenlopende overtuigingen en principes op zowel levensbe schouwelijk als politiek ter rein die eensgezinde uitspra- Uit pitten van diverse vruchten kunnen we heel leuke kamerplanten kwe ken. Sommige zullen het maar kort uithouden in onze huiskamers, maar andere zullen zich tot heu se kamerplanten ontwik kelen. Hoe dan ook, het is erg leuk om te ontdekken wat er allemaal mogelijk is. Een bonte verzameling van de meest vreemdsoor tige groeisels in uw ven sterbank wordt misschien het resultaat. Citruspitten Uit de pitten van sinaasappels, ci troenen en grape-fruits kunt u heel aardige planten'kweken. Als u enkele jaren geduld heeft en uw zaailing goed verzorgt zal er een echt citrusstruikje ontstaan. De pitten moeten goed gewassen worden en dan ongeveer 1 cm diep worden gepoot in vochtige aarde. Vervolgens doen we een plastic zakje om het potje heen en wachten tot de pitten ontkiemen. Dan kan het plastic zakje eraf en kweken we de plant op tot een struikje. In de zomer staat een citrusplant graag buiten op een beschut en zonnig plaatsje. Ook moeten we dan regelmatig wat extra mest geven. In de winter hebben ze graag wat rust op een koele plaats; ook wat minder water ge ven dan. Soms gaat de plant bloeien en door dan met een pen seeltje over de bloempjes te strij ken vergroot u de kans dat er in derdaad ook echte vruchtjes aan komen. De vruchten zijn echter niet eetbaar. Om de plant mooi struikvormig te laten groeien kunt u in het vroege voorjaar wat snoeien, zodat de plant zich beter gaat vertakken. Avocado-plant Uit de pit van de avocado kunt u ook een mooie plant kweken. De pit van de vrucht wordt met de spitse kant naar boven voor twee derde in de vochtige aarde gezet. Dan komt er een plastic zak om de pot en laten we de pit op een warme plaats uit de zon kiemen. Na verloop van twee tot drie maanden zal de pit zich gaan splitsen en schiet er een stengel omhoog. Een avocado-pit kan ook op een glas of een fles met water tot kie men worden gebracht. Zorg er voor dat de onderkant van de pit net het water raakt. Als de plant dan zo'n 40 cm hoog is, moet hij wel in aarde worden overgepot. De plant staat graag op een warm plaatsje, maar niet direct in de zon en moet regelmatig worden gesproeid. Door snoeien kunnen we trachten de plant zij scheuten te laten vormen, omdat deze bijna altijd kaarsrecht omhoog groeit. Succes bij een avocado-pit is lang niet altijd zeker, zodat het aan te raden is om het met een aantal pitten tegelijk te proberen. Koffieboon en pindanoot Om deze beide soorten te kunnen gebruiken moeten ze wel onge brand zijn; dan kunt u er mooie groene planten van kweken. Bij koffiebonen is het wel van belang dat u ze zo snel mogelijk in de aarde stopt omdat deze snel hun kiemkracht verliezen. Onder gunstige omstandigheden zal de Joos Schaap: „We hoeven niet met oogkleppen te lopen en net te doen alsof er geen te genstellingen zouden zijn. De vraag is alleen: hoe kunnen we die wegkrijgen? Via die tegenstellingen worden we tegen elkaar uitgespeeld door overheid en mannenwereld en dat is een grote fout. Ik ben er niet voor datje gedwongen wordt om met elkaar samen te werken, maar we moeten el kaar niet bestrijden". Wil de Boen „Het is nu eenmaal een feit dat je met een trein vol vrouwen op weg bent. De ene helft doet dat in de voor ste coupé, de andere in de achterste. Maar we reizen wel allemaal in dezelfde richting. Want in principe is er nog niet zoveel veranderd. Aan de we zenlijke gelijkstelling van de vrouw zitten we nog altijd met z'n allen te werken. De grote vrouwenproblemen zijn niet veranderd en de echte achterstand is nog altijd niet aangepakt: de verdeling van de macht en van de taak bin nen en buiten het gezin". Aan het slot van het gesprek formuleert Joos Schaap haar privé-mening over de Neder landse Vrouwen Raad als volgt „Dat zoveel vrouwen van verschillende achter gronden elkaar hier ontmoe ten, vind ik toch wel van grote waarde. Het lijkt mij ontzet tend belangrijk dat vrouwen meningen horen van anderen die er heel anders over den ken. Juist omdat talloze vrouwen toch al een geïso leerd leven leiden vind ik dit een pluspunt de mogelijk heid om je mening en je eigen standpunt te toetsen aan die van anderen, én het leren ver dedigen van dat eigen stand punt". koffieplant na enkele jaren geu rende witte bloemen krijgen en later rode bessen waarin de kof fiebonen zitten. De koffieplant moet op een warme, lichte plaats staan en moet goed vochtig gehouden worden, 's Winters koeler zetten en minder water geven. Bij de pindaplant is het vooral leuk om te zien hoe de aardnoten, die na de gele bloe men aan de plant verschijnen, zich naar de grond toe buigen en zich daar ontwikkelen tot groene pinda's. Deze pinda's moeten wel eerst gebrand worden om ze -te kunnen eten. Granen Het is een hele belevenis om te zien hoe allerlei granen, zoals tarwe, haver en rogge zich in uw ven sterbank ontwikkelen tot plan ten, waarin na enige tijd bloema ren of -pluimen verschijnen. Strooi het graan gewoon in een bakje met aarde uit en geef het regelmatig water. Datzelfde kunt u ook doen met on gepelde rijst, dat zodra het enkele centimeters hoog is helemaal in het water moet blijven staan. Denk maar eens aan de natuurlij ke omstandigheden waarin de rijst groeit warm, licht en op ak kertjes die helemaal onder water staan. De plant kan behoorlijk groot worden en zelfs echte rü- staren gaan dragen. Erwten en bonen Velen zullen dat van de lagere school nog wel kennen, en waar om zou u het niet nog eens probe ren? Een erwt, een bruine boon, kapucijner of linze kiemt heel eenvoudig cn groeit dan uit tot een leuke klimplant waar vlin derachtige bloemen aan komen, 's Zomers kan de plant eventueel buiten staan en daar als eer\jarige slingerplant uw balkon of terras opvrolijken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23