Meindert Leerling nu lijst trekker van RPF Blik in de weekbladen 'Alleen maar dienstbaar zijn aan zijn Koninkrijk' deTijd E1SEVIERS DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 HUIZEN-HILVERSUM - Geen politieke onderwer pen. Alleen de vent en het waarom. Dat is de voor waarde waarop Meindert Leerling, toekomstig lijst trekker van de Reformatorische Politieke Federa tie, met de pers in zee wil voor een gesprek. De nu nog kandidaat-lijsttrekker van de RPF heeft geleerd voorzichtig te zijn. Het feit dat hij op de loonlijst van de Evangelische Omroep staat én z'n eigen journalistieke verleden zijn daar ongetwijfeld debet aan. Voorzichtige of openlijke pogingen politieke onderwerpen aan te snijden kapt Leerling onmiddellijk af. Pas na 20 septem ber, de dag waarop de Federatievergadering in Putten z'n lijst trekkerschap zal bekrachtigen, zal hij de politieke uitgangspun ten, waarmee de RPF de verkiezingsstrijd aangaat, ontvou- In zijn woning in het dorp Huizen, voorheen een bolwerk van het protestantisme, is Leerling daarentegen wél bereid duidelijkheid te verschaffen over drie zaken: z'n eigen vertrekpunten, die van de RPF en de uitkomst van de verkiezingen. Wat dat laatste betreft: „Het is m'n vaste overtuiging dat we met z'n tweeën in de Kamer komen", zegt Leerling. Die tweede man is drs. A. H. D. Wagenaar, waarmee Leerling in de verkiezingsstrijd een duo zal vormen. De entree van de RPF in 's lands vergaderzaal zal vol gens Leerling het gevolg zijn van de „niet onaanzienlijke teleur- er de CD A-houding inzake abor- De geboorte van de Reformato rische Politieke Federatie vindt plaats in het jaar 1975 dat Dries van Agt z'n Ethisch Reveil over Nederland laat schallen. De nieuwe Federa tie stelt zich in eerste opzet ten doel een bezinningscen trum te zijn met een toerusti- gingstaak. En waar het Ethisch Reveil inmiddels een Geestelijk Reveil geworden is, krijgt men in RPF-kring steeds meer moeite met het CDA. Op het laatste moment wordt besloten alsnog aan de verkiezingen van '77 deel te nemen. Zonder succes even wel de RPF komt bij de Ka merverkiezingen 2000 stem men tekort voor een zetel. Leerling, geboren in Heerjans- dam en afkomstig uit AR-hui- ze, wordt vlak voor diezelfde Kamerverkiezingen be stuurslid voor publiciteitsza- ken. „Aarzelend, want ik had er nog nauwelijks van ge hoord. De RPF leek me te reactiair en oubollig. Maar ik heb me er toch bij aangeslo ten en mijn aarzeling werd onmiddellijk weggenomen", zegt Leerling. Onbekendheid Als oorzaken over het uitblij vend succes bij de vorige ka merverkiezingen noemt Leerling de onbekendheid van de RPF in het land. „Op de verkiezingsavond zelf wa ren er nog mensen die nog nooit van de RPF hadden ge hoord", aldus de huidige lijst trekker. Leerling's ster moet in de RPF snel zijn gestegen. Hij wordt tweemaal gevraagd voor het lijsttrekkerschap en zegt even zovele malen „nee". Wanneer blijkt dat zijn vervanger do minee Poort om praktische redenen geen' voorman kan worden, krijgt Leerling nog maals een delegatie thuis. Het bestuur heeft inmiddels contact opgenomen met EO baas Dorenbos en er voor Leerling een vrijstelling in de vorm van onbetaald verlof uitgesleept. Bovendien: de EO zal Leerling terug nemen wanneer hij onverhoopt niet in de Tweede Kamer terecht komt. „Ik heb een politieke carrière nog nooit geambieerd. Het is bovendien fysiek onmogelijk Meindert Leerling en onverantwoord om m'n huidige functie bij de EO te combineren metde politiek", aldus Leerling. Het verzoek om lijsttrekker te worden be reikte hem voor de derde maal. En de Gereformeerde Bond accepteert het lijsttrek kerschap. Weg Leerling: „Het kwam indrin gend op me af en ik heb er diep over nagedacht en er in huiselijke kring over gespro ken. We zijn met vakantie ge gaan en we hebben samen, ook m'n vrouw,ja" gezegd. Ik zie het als op m'n schouders ge legd. En als de Here mij vraagt een nieuwe weg in te slaan, dan neem ik die taak op m'n schouders, hoe klein ik me ook voel. Dan moet ik die stap in geloof doen. Dan wordt dat geleid. Wat niet wil zeggen dat succes is verzekerd", zegt de muziek- regisseur bij EO. Leerling kwam in 1971 bij de Evangelische Omroep in dienst en zette bij de gloed nieuwe omroep de informa tie-rubriek „Nader Bekeken" op. Dat deed hij tot oktober 1977. In januari 1978 verhuis de hij naar de muziekafde ling, waar hij nog steeds werkzaam is. Met duidelijke terughoudend heid spreekt de RPF-voor- man over de arbeidsverhou dingen binnen de Evangeli sche Omroep. „Ik wil er slechts dit van zeggen: het is een samenwerkingsverband van mensen. En waar mensen werken worden fouten ge maakt. Ik heb wel een tijd ge had dat er problemen waren. Maar die zijn allemaal bevre digend opgelost. En alle ver halen over m'n vertrek van „Nader Bekeken" naar de muziekafdeling zijn allemaal lariekoek. Het was m'n eigen keus. De hele zaak is buiten elke proportie gebracht. De mensen die er bij betrokken waren, hebben het voor het overgrote deel aan zichzelf te danken", zegt Leerling. Hij verklaart de EO node te verla ten: „Ik heb het er geweldig naar m'n zin. Ik krijg alle kan sen die ik wil hebben. Nee, het zou me bijzonder spijten bij de EO weg te gaan". De oud-journalist bij het Rot terdammer Kwartet - hij werkte er van 1954 tot 1971 - is realist genoeg om te beseffen, dat er zich in het rechtse blok poli tieke partijen ophouden, die - in ieder geval voor de buiten staander - hetzelfde nastre ven als zijn RPF. „De buiten wacht begrijpt de verschillen waarschijnlijk niet. Helaas is het reformatorische blok ver deeld in een aantal kleine par tjes. Zoals SGP en GPV, die beide natuurlijk bestaans recht hebben". Het ideaal van de RPF-lijst- trekker is één kandidatenlijst van RPF, GPV en SGP bij de komende kamerverkiezin gen. „En op z'n minst een lijstverbinding en samen werking in de Kamer. Want ik sta niet voor m'n eigen standje. Ik sta in dienst van de Grote Koning en dan kunnen we geen verdeeldheid hebben". Dat laatste riekt naar machts politiek. Leerling: „Nee, be- ginselpolitiek is geen machtspolitiek, maar je moet toch met zoveel mogelijk mensen aan de slag gaan". Z'n broeders bij het Gerefor meerd Politiek Verbond dicht hij een te grote geslo tenheid toe: „Ik heb veel res pect voor ze, maar je mag daar alleen stemmen en niet mee doen". Wat de Staatkundig Gereformeerde Partij betreft: „Ik heb grote moeite met hun visie op de overheid, de posi tie van de vrouw in die partij en de visie van de SGP op het katholicisme. En met de SGP zou ik graag rond een open Bijbel gaan zitten", zegt de RPF-lijsttrekker. Onvrede Toch is hij optimistisch over de mogelijkheden tot samen werking met GPV en SGP. „Ik zal in wél geval m'n uiter ste best doen om niet te schie ten onder de duiven van mijn broeders in die partijen", voorspelt Leerling. Het is duidelijk waar de zetels wél vandaan moeten komen: „Het CDA heeft zetels ge noeg", vindt een lachende Leerling. Over datzelfde CDA en zijn politieke verrichtin gen laat hij weinig of niets los. „Het bestaan van de RPF maakt duidelijk dat er onvre de bestaat met het CDA. Een onvrede die alleen maar is toegenomen". Leerling is en volslagen nieuw komer in de Nederlandse po litiek. „Ja, ik ben politiek nog niet geschoold. Er is een aan tal onderwerpen waar ik nog onvoldoende van af weet. Maar toch ben ik niet bang dat ik met de mond vol tanden zal komen te staan", zegt hij. Als z'n sterke punten op dit mo ment noemt hij de vakgebie den onderwijs, buitenlandse zaken, zedelijkheidswetge ving. ontwikkelingssamen werking en kernbewapening. (Nog) een klein, beginselvast partijtje in de Kamer. Heeft dat enige zin? Leerling roept een eenling in de Nederland se politiek te hulp om z'n me ning te verduidelijken. „Het DS'70-kamerlid Nijhof heeft 's gezegd: het valt alles mee. Je kunt vaak op scharnier punten als kleine fractie een wezenlijke inbreng hebben. Bovendien: God roept soms mensen die een opdracht uit voeren. Dan heb je geen meerderheid nodig. Neem bijvoorbeeld het afstemmen van het abortus-ontwerp door de WD in de Eerste Kamer", zegt Leerling. IJdelheid is een bij politici veel geconstateerde drijfveer. Terwijl z'n vrouw toch wat bedenkelijk kijkt, zegt Leer ling: „Nee, ik ben niet ïjdel. Trouwens m'n naam zegt het al. Ik ben leerling. Ik stel he lemaal niets voor. Het lijst trekkerschap is een opdracht, waaraan ik heb trachten te ontkomen. Maar ik heb ge voeld dat ik de kracht kreeg om ,ja" te zeggen. Waar het op uitloopt? Ik heb er geen flauw benul van. Wat ik wel weet is dat het een hele zware klus wordt. Nee, ik denk niet dat ik ïjdel ben; ik ben alleen maar dienstbaar aan zijn Ko ninkrijk". De norm waaraan Leerling z'n meningsvorming en politiek handelen aan zal ophangen, is „de Bijbel als onfeilbaar woord van God", zoals hij het uitdrukt. Hij geeft toe: een in de praktijk van de politiek geen eenvoudige norm. „Maar, om je hoe dan ook te laten normeren door iets wat ongrijpbaar is, dan moet je toch van lotje getikt zijn". Leerling geeft toe dat het nale ven van die normen eenvou diger is in de oppositie dan wanneer een partij regerings verantwoordelijk heid draagt. „Dan zijn compromissen na tuurlijk onafwendbaar. Maar voor mij uitsluitend com promissen over materiéle za ken. Bijvoorbeeld alleen over defensie of binnenlandse za ken". „Nogmaals, ik ben zelf absoluut niet belangrijk. Als Hij me nodig heeft, dan ga ik. Ik moet er in de samenleving van ge tuigen dat God regels heeft gegeven. Om het welzijn. Want wanneer de mens z'n ei gen regels gaat stellen, komt er chaos", aldus Leerling. Als voorbeelden van die chaos noemt de RPF-lijsttrekker het druggebruik, abortus, eu thanasie en het „recht in ei gen hand nemen van kra kers". De Reformatorische Politieke Federatie heeft zich nog geen verkiezingsleus aangemeten. Dat gebeurt, gelijk met de be krachtiging van Leerlings lijsttrekkerschap, op 20 sep tember. Na lang denken komt de RPF-voorman met een slogan, die de richting van z'n eigendenken aangeeft. „M'n strikt persoonlijke slogan zou zijn: „Opdat het u wel ga". Want: als de mensen de Bij belse normen kiezen, dan krijgen ze pas echt welzijn", aldus Meindert Leerling. AB VISSCHER Twee vaste columnisten in het weekblad De Tijd trekken deze week de aandacht. Zowel hoofd redacteur Arie Kuiper als Henk Neuman laten hun licht schijnen over de verplaatsing van de Ne derlandse ambassade uit Jeru zalem. Kuiper, houdt zoals be kend van Israël, maar vergelijkt de leiders inmiddels met een zelfmoordcomnmando en ver wijfde leden van de Knesset poli tiek onbenul". "Geen Arabische leider, geen Arafat, geen PLO is in staat Israël aan te doen, wat Israël zichzelf aandoet", conclu deert hij over het door "angst of arrogantie" gestuurde volk. Neuman's cynisme over de Ne derlandse diplomatie levert een voor zijn doen opmerkelijk frisse bijdrage op, met als boodschap: al verliezen we zelfrespect, daar koopje vandaag de dag toch niks Het omslagartikel inventariseert de meningen in het kamp van tegen standers van kernenergie: "De tegenstellingen zijn echt verhard. Mensen als ik die nog geloven in de dialoog met de overheid zijn al uitgerangeerd", aldus een actie voerder. Voorts in De Tijd twee gesprekken met Jan Kassies, ex-directeur van de Amsterdamse theater school ("Je hebt wel eens één of twee leraren met charisma, die de school een tijd lang duidelijk beïnvloeden. Dat is best aardig. Waar je het van moet hebben zijn de leraren die constant met dat vak bezig zijn) en Bernard Hai- tink dirigeert nu al vijf jaar de Britse tegenhanger van de Bay- reuther Festspiele, in Glynde- bourne. "De elitaire sfeer waarin Wagnerzich in Bayreuth bevindt, vind ik niet fijn", antwoord hij op de vraag of hij daar zou willen di rigeren. hervormd nederland Ook Harry van der Bergh, de bui tenlandspecialist van de PvdA- Tweede-Kamerfractis is niet te spreken over het Jeruzalembe- leid van minister Van der Klaauw. "Zelfrespect is een voorwaarde voor een actieve en creatieve buitenlandse politiek. Dat is in deze kwestie verloren gegaan", schrijft hij in HN. Van der Bergh wil het beleid van Be gin niet goed praten, maar vindt dat Van der Klaauw zich vol strekt ongeloofwaardig heeft gemaakt door haast op de cent precies uit te rekenen hoe om vangrijk onze handel metde Ara bische landen is. Hij schetste de alternatieven, die een accepta beler weg naar het zelfde doel (verplaatsing) hadden kunnen opleveren. Heieen Dupuis, do cent ethiek aan de medische fa culteit van de Leidse universiteit, breekt de lans voor het bio-so- ciaal onderzoek van Buikhuizen. Een voortreffelijke bijdrage, die met kop en schouders uitsteekt boven de in de weekbladen niet aflatende stroom van op voor oordelen gebaseerde verdacht- makerij. "Het verbaast mij", zo schrijft ze, "dat iedereen over psychotherapie zo makkelijk praat. Waarom is die toch altijd zonder meer beter dan een ade quate medicatie"? en "staat op de achtergrond van deze protesten wellicht de angst dat de mens ge reduceerd wordt tot een machi ne, die niet meer vrij kan hande len, als we in zijn lijf factoren aanwijzen die zijn gedrag ook be palen? Als dat argument telt, ligt het voor de hand er op te Wijzen dat een totale afhankelijkheids telling van het individu van zijn omgeving evenzeer een reductie inhoudt". VN opent met het drama rond de hartchirurgie in de Klokkenberg. Frans Peeters zet keurig op een rijtje hoe een delegatie van ka merleden in Breda werd ingepakt en hoe dr. Van der Schaar's zwijgplicht hem belette tot de delegatie door te dringen. De vermoedelijk nieuwe voorzitter van de VVD Jan Kamminga wordt door F rits Abrahams tegen het licht gehouden. Een nuchter type, die door vriend en vijand in de Groningse gemeenteraad wordt geroemd. Het oeuvre van prof. Oud (mede-oprichter van de VVD) is aan hem voorbijge gaan. Contacten met Van Riel heeft hij niet. "Ik ben een doener, geen filosoof. "Ik zal nooit de gro te voorman van de liberale filoso fie worden". Aan de vooravond van de "dag van het ongeboren kind" (zaterdag in Den Haag) sig naleert Feike ter Velde, de pers chef van de EO in een interview de eerste tekenen van de eindtijd. In het kleurenkatern onder meer een foto-reportage van Mike Goldswater over de aangeboren afwijkingen van "oorlogskinde ren" in Vietnam. ABV A-voorzitter Jan Dutman maakt in de HP nog eens duide lijk dat zijn achterban zich niet wenst te lenen voor experimen ten van het kabinet op het gebied van loonpolitiek. Dutman ergert zich bijzonder aan het imago van de ambtenaar: "Al die mensen die zeggen: ambtenaren dat zijn maar een stelletje egoisten, wan neer hun koopkracht maar ge handhaafd blijft dan kunnen de werklozen naar de bliksem lopen, die wil ik stuk voor stuk de nek om draaien". De Amerikaanse journalist Robert Scheer tekende voor een interview met Ronald Reagan. We kunnen verlicht ademhalen: De republikeinse presidents-kandidaat doet de onthulling dat hij negers onder zijn beste vrienden heeft. Homo- sexualiteit blijft daarentegen "in de ogen van de Heer een gruwel". Verder in HP een analyse door Hans van den Doel van het verlies van de PvdA. Van de winst van '77 is niets meer over", en een ge sprek met kluchtmaker John Lanting: "Literair heeft het geen enkele waarde. Zou het dat wel hebben, dan moet je het er vlug uithalen, want de klucht is de taai van de gewone mensen. Bij een blijspel kreeg ik vroeger zo'n on derhuids gevoel van göh wat ben ik een nul in mijn taal. Deze men sen zijn zo ad rem, zo spitsvon- "Law and order" komen uitvoerig aan de orde in de column van Fer ry Hoogendijk over Amsterdam en een interview met Margaret Thatcher over Engeland en de wereld. "Een hogere levensstan daard", zegt de Britse premier, "is niet mogelijk zonder de vrije teugel te geven aan het creatieve genie". Het omslagartikel van het weekblad gaat over de strijd in Gdansk. Onno Reitsma ging er heen en Wim Bavelaar signaleert van achter zijn bureau hoe "de' Nederlandse vakbeweging werkloos toe ziet". (In HP legt Hofland die behoedzaamheid uit). Alice Oppenheim sprak met het scheldende CDA-Tweede Kamerlid Martin van Rooijen. Hij blijkt het niet eens met de bcgro- tingsoplossingen van het kabinet en signaleert een toenemend ge brek aan deskundigheid in de KVP gelederen. Ook in Elsevier Buikhuizen, ditmaal besproken door ene dr. Stolk. "Als ik H Brandt Corstius (Piet Grijs m VNzo lees dan krijg ik de indruk dat de tomaten die hij naar Buik huizen gegooid wil zien, wat hem betreft <>ok best stenen mogen J TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21