AZ'67 'kist' brigade van Libregts Ajax: één helft goed voetbal genoeg voor zege Vermeulen wijst Feyenoord de weg Topscorers 1 Alkmaarders hebben man van twee miljoen niet nodig tegen PSY SPORT De jonge Ajacied Wim Kieft toonde zich gisteren wederom trefzeker hoewel dit keer de schotpoging door Anton Marijt wordt gekeerd. DEN HAAG - Petur Petursson heeft na twee speeldagen in de eredivisie de leiding genomen in het klassement van de topscorers. Zondag op het Kas teel in Rotterdam scoorde hij twee keer tegen Sparta. Gisteren zag de Kuip hem opnieuw tweemaal scoren. Dankzij deze produktie is hij de enige speler die vier keer heeft gedoelpunt Een opvallend figuur onder de topsco rers is de jeugdige Ajaéied Kieft. Met drie treffers neemt hij een gedeelde tweede plaats in. De stand is: 1. Petur Petursson (Feyenoord) 4, 2. Kieft (Ajax), Eriksen (Roda JC), Roh- de (FC Twente) allen 3, 5. Nygaard (AZ), Van Vliet (Den Haag), Nijssen (Excelsior), Körver (Eagles), Houtman (Groningen), Hiddink (Groningen), Dijkstra (Groningen) en Adelaar (Utrecht) allen 2. FC Groningen speelt Sparta van het velcl GRONINGEN (ANP) - Sparta's trainer Barry Hughes was totaal sprakeloos in het uiterst sfeer volle Oosterparkstadion. De de- I ceptie van de 5-0 nederlaag van j zijn ploeg tegen het technisch ui- j terst bekwaam en schotvaardig spelend FC Groningen was voor J hem zo groot, dat hij met stille trom naar de kleedkamers ver dween. Het heroptreden van de Groningers in de eredivisie maakte op de ruim 12.000 toe schouwers die FC Groningen on dersteunden na enige jaren van afwezigheid op het hoogste ni veau zoveel indruk, dat zij met vertrouwen het verdere verloop van de competitie tegemoet zien. Dat in tegenstelling tot de Spar tanen, die een uiterst moeilijk seizoen tegemoet gaan. Zij wer den in Groningen volledig van het veld gespeeld door een soepel draaiend Groningen, dat met sprankelend voetbal de Rotter dammers volkomen dol draaide. Voortdurend heerste gevaar voor i het Rotterdamse doel, waarin Be rends een nogal onzekere indruk j maakte. In de eerste helft bleef de i schade beperkt tot slechts twee j treffers van Peter Houtman en Karei Hiddink omdat de Gronin gers nogal eens te onbehèerst en te nonchalant met de kansen om sprongen. Na de hervatting had Berends geen enkel verweer op twee magistrale schoten van Herman Dijkstra. In de slotfase bood hij Hiddink de gelegenheid om de eindstand op 5-0 te bepa len. Sparta kwam er aanvallend nauwelijks aan te pas. Gevaar voor doelman Griever leverden de Rotterdamse acties niet op. AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft zich gisteravond tegen Roda JC veelzijdiger getoond dan het had gewild. De Amsterdammers vormden in de eerste helft een vriende lijk ontvangstcomité voor de Limburgers, die alle moge lijke vrijheid werd gegund en daarvan met twee doelpun ten van John Eriksen gretig profiteerden. Na rust veran derde Ajax echter alsnog van lijdend voorwerp in onder werp omdat Roda weigerde om het accent op de verdedi ging te leggen en al evenzeer in termen als vrijheid-blij heid wilde denken. Het gevolg was dat Ajax de tweede overwinning van 4-2 wist te boe ken waarvoor maar 45 minuten goed behoefde te worden ge voetbald. Trainer Leo Beenhak ker „In de eerste helft werd er ongelooflijk mat gespeeld. Als je 20 of 30 wedstrijden hebt afge werkt kan ik me dat voorstellen maar niet als de competitie net is begonnen. Zoiets vind ik een voudig onbegrijpelijk. Ik weet ook niet waar het precies aan ligt. Van verzadiging of moeheid kan toch geen sprake zijn. Pas toen ik in de rust mijn mening had gege ven ging het beter en werd er plotseling wel gejaagd". Van alle taktische voornemens van Ajax kwam dan ook aanvankelijk niets terecht. De Amsterdam mers hadden van meet af aan een hoog tempo moeten ontwikkelen om hun tegenstander snel op af stand te zetten. In de praktijk bleken de Amsterdammers evenwel niet van de startblokken af te slaan. In tegenstelling tot Roda, dat al in de zesde minuut in de persoon van Marijnissen een waarschuwingsschot loste dat door Ajax slecht voor kennisge ving werd aangenomen. Toen al werd duidelijk dat de defensie een organisator miste. John Steen Ziegler in de oefenwed strijden vaak een van de betere spelers, ondervond te veel last van een blessure en liep vaak verloren rond. Het stelde zijn landgenoot John Eriksen in staat om in het eerste bedrijf nadruk kelijk de hoofdrol voor zich op te eisen. Vorig seizoen werd de inmiddels 21-jarige Deen, persoonlijk door Ziegler met Roda in contact ge bracht. Door de club uit Kerkra- de te wijzen op de talenten van zijn landgenoot, zorgde Ziegler bij Roda voor wat compensatie voor zijn eigen vertrek. In eerste instantie moest Eriksen zich te vreden stellen met een plaats op de reservebank en mocht hij slechts opdraven als Dick Nan- ninga wegens blessures niet be schikbaar was. Tijdens de aan loop naar het huidige seizoen presteerde Eriksen het echter om de met een blessure uit Italië te ruggekeerde Nanninga te passe ren. Afgelopen zondag waren de rollen dan ook omgedraaid en vertoefde Nanninga in de dug out. Gisteravond besloot trainer Piet de Visser om het tweetal te laten samenwerken, hetgeen in de 36ste en 42ste minuut leidde tot een verrassende voorsprong van 2-0 voor Roda. Tweemaal stond Nanninga aan de basis van de doelpunten. Evenzo vele malen rondde Eriksen het werk af. Op dat moment leek alweer een ein de te zijn gekomen aan de .Am sterdamse lente", die zich zater dagavond voor Ajax plotseling m Deventer had aangediend. ALKMAAR - AZ'67 had gisteravond de man van twee miljoen niet eens nodig. Ook zonder geblesseerde Kees kon PSV vakkundig worden 'gekist'. Met sprankelend voetbal dump ten de door eminente Jan Peters aangedreven Alkmaarders hun gefortuneerde tegen hangers uit Eindhoven voorlopig naar het tweede plan. Dat PSV er met een 2-0 tenslotte nog genadig af kwam, dankte de ploeg voornamelijk aan de briljant keepende Pim Doesburg. "Hij", oordeelde ook PSV-trainer Thijs Libregts, "heeft ons voor een debacle behoed". "Doesburg heeft minstens drie zekere doel punten voorkomen. Die man was i met zijn instelling een voorbeeld voor de rest van het elftal. Maar helaas, de anderen kregen geen 'kick' van zijn uitstekende werk. De vonk sloeg eenvoudig niet |Door de bank genomen pleegt Thijs Libregts redelijke trainerstaai te spreken. Althans in zijn Excel- sior-tijd wist hij als regel in zijn wedstrijdanalyses een gezond portie realisme te mixen. Of er nu een overwinning of een neder laag in het geding was, het maak te hem weinig uit. Libregts rela tiveerde het voetbal op zodanige manier, dat menig collega er een voorbeeld aan kon nemen. Maar zie, gisteravond in de Alkmaar- derhout viel ook hij zowaar een moment uit zijn rol, nu hij als eni ge het terecht door AZ-trainer Georg Kessler uitgesproken "beide elftallen hebben voor klantenbinding gezorgd" aan vocht. Libregts vond 'zijn' PSV te lief; de wil om ook maar iets te doen aan die alsmaar komende AZ-aanvallen ontbrak volgens hem te enen male. Meesters Met die woorden sloeg Libregts ditmaal de plank faliekant mis. Niet zijn manschappen faalden, maar ze vonden domweg hun meesters in hun Noordhollandse tegenstrevers. Op basis van een individuele klasse en een hoger bewegingsritme werd PSV langs alle hoeken van het veld geloodst. En hoe vreemd het ook moge klinken, AZ bloeide gisteravond op bij de gratie van de afwezig heid van Kees Kist. De kwellende teenblessure van de omstreden centrumspits noodde Georg Kessler tot een herziening van zijn strategie. Van de nood moest een deugd worden gemaakt, de voormalige 'Kanselier van Tirol' greep naar het 4-4-2 concept als vervanging van de beproefde 4-3-3 uitgangsstelling. Het inderhaast door Kessler aange reikte surrogaatmiddel drogeer de het tot voor kort zo eenzijdige AZ, dat warempel in staat bleek af te kunnen stappen van de aan vallende, maar vaak zo voorspel bare speeltrant. "Mijne heren, er is veel meer evenwicht in de VOETBAL - Voor en tijdens de wedstrijd Twente-Utrecht is het in Enschede volgens de politie nogal onrustig geweest. Tien supporters van Utrecht werden aangehouden en na het voetbal duel vrijgelaten. Twee van hen kwamen al op het politiebureau terecht voordat de wedstrijd be gon. TAFELTENNIS - De toplanden in ds tafeltenniswereld zullen niet deelnemen aan de open Neder landse kampioenschappen, die op 17,18 en 19 oktober in sporthal Overbosch in Den Haag gehou den worden.. ploeg gekomen", dicteerde for mele Georg Kessler, maar ook hij moet geweten hebben dat zijn wedstrijdplan vooral had kunnen slagen door twee niet onbelang rijke factoren. Allereerst was daar de aanwezigheid van Jan Peters, die de confrontatie met PSV wilde gebruiken om te be wijzen dat hij wenst af te rekenen met zijn voetbalverleden. Waarin hij maar al te vaak stuitte op al leszins redelijke kritiek, die als steeds zijn per definitie risicoloze speelwijze gold. "Een eeuwige belofte" heette Peters, die daarbij nog de handicap met zich mee moest dragen dat zijn zwakke rechterknie een vleselijke garan tie was voor een niet gewenste specialistenkaart. Ziekenhuis in en polikliniek uit heeft de vroe gere Nijmegenaar gelopen, het einde van zijn carrière scheen onvermijdelijk. Maar inmiddels heeft de medische staf van AZ hem zover weten op te lappen, dat hij zich in de topper tegen PSV regelrecht in de kijker van Jan Zwartkruis kon voetballen. Peters dirigeerde het aanvalsspel van AZ. Hij en niemand anders bepaalde het tempo, onthulde de zwakte van het linkerverdedi- gingsblok van PSV en speelde en passant Michel Valke uit de wed strijd. Het enige schoonheids foutje, dat aan zijn prestatie kleefde, was de gele kaart (zijn derde) die de muggezifterige spelleider Thomas hem voor hield. Een bekeuring, die even overbodig was als de prent, die de sterk tegenvallende Engelsman Maybank zag. De overtredingen verdienden een dergelijke straf maat niet. Thomas gaf met die beslissingen aan geheel volgens de instructies te willen fluiten, maar niet in de geest van het heerlijke spektakel, dat blijkbaar anno 1980 toch nog kan worden opgevoerd. Revanche Peters kreeg 25 minuten voor tijd met dank aan de knullig mani pulerende Maybank zijn welver diende revanche in de vorm van AZ's tweede treffer. Een goal, die eens te meer aangaf dat AZ de man, die zo graag met buitenlandse aanbiedingen schermt, niet miste. Want dat was het kenmerkende verschil tussen AZ en PSV. Waar het verlies van Kist bij AZ intern voorbeeldig werd opgevangen, hunkerde PSV de hele avond naar de geblesseerde Huub Stevens. Nu de Limburger 'buitenspel' stond, ontbeerde de Eindhovense bri gade een breker op het midden veld. Willy van de Kerkhof im mers had de libero-positie van Stevens overgenomen, zodat de tussenlinie van PSV louter aan vallend ingestelde krachten (Van Kraay, Van der Kuylen en Vklke) telde. Als extra tegenpool van de Alkmaarse viermanslijn Arntz, Peters, Nygaard en Jonker schoof Piet Wildschut geregeld op naar het middenveld, maar met die stap vooruit was het PSV-probleem lang niet opge lost. De Brabanders i derkenden te laat het gevaar, dat de AZ-tactiek in zich herbergde. De puntspelers Welzl en Tol lok ten respectievelijk Brandts en Poortvliet naar het centrum om ruimte te scheppen voor de bui tenom komende middenvelders. En aangezien met name Van der Kuylen Peter Arntz zonder verzet uit de dekking liet sprinten en ook Wildschut allerminst gevat reageerde op de bewegingen van Jos Jonker (Kessler. "Een aan winst"), werd het verdedi- gingsblok van PSV vrijwel voortdurend geconfronteerd met een overmacht van tegenstan ders. Het gevolg was een bom bardement op het doel van Does burg, die de verdienste toekwam met feilloos keeperswerk het on vermijdelijke afkalvingsproces van zijn ploeg te vertragen. Scho ten en kopballen van Nygaard, Welzl, Arntz en de opvallend doortastende Pier Tol pareerde hij met het grootste gemak. Een maal had hij geluk dat Nygaard nog een keer de paal trof, maar datzelfde overkwam aan de ande re kant ook Treytel met een 'pro jectiel' van Van der Kuylen. Na 33 minuten stond ook Doesburg machteloos, toen Nygaard een prima dieptepass van Metgod koppend tot de eerste goal om boog. Feitelijk was PSV toen al verslagen, maar definitief'gekist' werd de club van Libregts na rust. Want nadat René van de Kerkhof (kapotte binnenmenis- cus rechterknie, naar verwach ting twee maanden uitgescha keld) zich had moeten laten ver vangen door Postuma sloop het laatste restje vertrouwen uit de ploeg. Jan Peters kreeg onder die omstandigheden alle mogelijk heden een 'one man show' op te voeren, die geheel paste bij het voortreffelijke werk van de ove rige Alkmaarders. Kees Kist zal met gemengde gevoelens hebben geconstateerd dat AZ'67 ook zonder zijn 'miljoeneninbreng' best in staat is te draaien. Wellicht kan die conclusie voor hem een goede aanleiding zijn om in de toekomst een flink aantal toon tjes lager te zingen.. GERARD VAN PUTTEN Het aantal blessures bij Ajax is opnieuw opgelopen. Nadat Ling (lies) en Meutstege (knie) dins dag zijn geopereerd en Hamberg nog altijd niet beschikbaar is, ziet het er naar uit dat ook Lerby en Ziegler enkele wedstrijden zullen moeten missen. Ziegler kreeg in het duel tegen Roda JC opnieuw last van een spierbles sure. Door zelf een heel ander gezicht te tonen en met steun van Roda, wist Ajax evenwel alsnog uit de put te kruipen waarin het zo diep gevallen leek. Al in de 17e minuut trof Martin van Geel met een af standsschot doel en vier minuten later had de voor Lerby ingeval len Wiggemansen al de gelijkma ker gevonden. Beide doelpunten vloeiden voort uit de verre van zakelijke opstelling van Roda, dat in zijn streven om het publiek te vermaken, zelf werd afge maakt. De Vissen „In de rust had ik gezegd dat we niet het accent op de verdediging moesten leg gen, omdat ik nou eenmaal niet het publiek van de tribunes wil jagen. Maar vooral bij het tweede doelpunt van Ajax maakten mijn jongens het wel erg bont. Zes man waren naar voren gegaan. Dat kan je tegen ploeg als Ajax natuurlijk niet maken". Eenmaal op toeren draaide Ajax Roda bij vlagen dol. In de 20ste minuut zorgde Wim Kieft in een scrimmage voor 3-2 en zes minu ten voor tijd mocht Keje Mole naar vanaf elf meter voor 4-2 zor gen, nadat Degens Jensen in het strafschopgebied onderuit getikt had. De Visser „En toch blijf ik met mijn ploeg offensief spelen. Ik geniet er nu eenmaal van, ook al hebben we vanavond verlo- Kristen Nygaard wanhoopt nadat Pim Doesburg de zoveelste Alkmaarse inzet voorbeeldig heeft gepareerd. Niettemin zou "Pimmetje" later tweemaal moeten capituleren. ren". ROTTERDAM - In eerste instan tie wilde hij het niet toegeven. Vlak na Feyenoord-Willem II (4-0) bestreed Pierre Vermeulen fel dat de aanwezigheid van Bert Jacobs hem had opgepept. De uitblinker van het midweek- se treffen in de Rotterdamse Kuip, liet zich toen ontvallen dat het er „niks mee te maken had" dat de trainer, die hij in zijn Roda-tijd was gaan haten, aan de' zijlijn zat. Later echter gaf hij toe dat het on bewust misschien wel degelijk meegespeeld kon hebben en ge noot hij van de lof die over hem werd uitgestrooid. Niet alleen door Feyenoord-trainer Jezek („Vermeulen leverde ditmaal de beste prestatie"), maar ook door Jacobs. De naar Tilburg verkaste coach besefte als geen ander de waarde van zijn vroegere vleu gelspits. „Door zijn klasse-mo menten werden we op onze plaats gezet", aldus Jacobs. Alle complimenten waren meer dan terecht, want Feyenoord- Willem II werd de partij van Pier re Vermeulen. Terwijl zijn ploeg genoten de 18.500 kijkers een dik uur lang verveelden met lauw zomeravondvoetbal, bleef Pierre Vermeulen opvallend gretig en agressief. Hij gaf het treffen kleur met zijn acties over het gehele veld; hij scoorde het eerste doel punt (24e minuut) en hij ook haalde Feyenoord uit het diepe dal waarin het team nadien ver toefde. Met twee uiterst acurate voorzetten stelde hij Peter Pe- tursson in staat twee maal raak te koppen. Halverwege de tweede helft werd Willem II daarmee op slag kans loos, juist in een fase dat de pover acterende Tilburgers alsnog kansrijk leken te worden. Profi terend van de desorganisatie die lang in de defensie van Feye noord heerste (Balkestein was zeer onzeker) schiep het team van Jacobs zich vooral vlak na de pauze een paar uiterst riante mo gelijkheden. Oog in oog met de 1-1 slaagde Toine van Mierlo er echter niet in doelman Joop Hiele te passeren, waarmee de andere uitblinker van het duel is ge noemd. Hiele voorkwam zeker twee treffers met zijn doortastende optreden en de ene keer dat hij kansloos was (bij een schot van Roem- gens), werd hij door de lat gered. Op dat moment stond het echter al 3-0, dankzij de acties van Pierre Vermeulen. In dezelfde minuut (de 67e), waarin Van Mierlo van de gelijkmaker was afgehouden, gaf hij Petursson de 2-0 aan, die het ingeslapen Feyenoord wak ker schudde. Het lauwe duel fleurde onmiddellijk op. ter erd ingeruild De Leeuw), gooide wat r lust in de strijd en dat was vol doende om Willem II op de zwak te te wijzen. Via opnieuw Peturs son en ten slotte Bouwens werd in de attractieve slotfase aange toond dat de Tilburgers te veel klasse missen om de toekomst optimistisch tegemoet te Jacobs (die Bastiaanse en Broeken had vervangen door Hoyer en Nelemans) besefte dat ook. „En we missen niet alleen kwaliteit, maar ook agressiviteit. We hoe ven niet direct angstig te zijn. staan". Pierre Vermeulen had het met een schot op de paal nog eens keihard aangetoond. Als hij in die vorm blijft kan Feyenoord wél met vertrouwen vooruit blikken. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15