Cao-overleg in havens en metaal weer stukgelopen Amerikaanse economie wacht diep dal 'Ombuiging via verlaging van leraarsalaris' Supermarkt Elka blijft nog bezet Den Uyl: geen harde voorwaarden vooraf voor samenwerking Uitslag UNICEF tekenwedstrijd Kerken: Israël blijvend gedenken DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 VARIA ZOETERMEER/ROT- TERDAM (GPD) - De cao onderhandelingen in de metaal zijn mislukt. Breekpunt was de eis van de werknemersorganisa ties voor een loonronde van 1 procent voor ieder een. Ook de onderhande lingen tussen de Ver- voersbonden en Smit In ternationale over een nieuwe cao voor de ha vensleepdienst in Rotter dam zijn gisteravond af gebroken. AALTEN (GPD) - In Aalten hou den personeelsleden van het veertig filialen tellende super marktbedrijf Elka BV nog altijd het hoofdkantoor en magazijn bezet. Zij willen hiermee be werkstelligen dat eigenaar Lam- bertus Kip uit Winterswijk zich terugtrekt uit de zaak en het be drijf verkoopt. Kip wordt door het personeel en de Diensten- en Voedingsbonden FNV verant woordelijk gesteld voor de finan ciële malaise waarin het bedrijf zich bevindt. Er zou een schul denlast van enkele miljoenen zijn. Inmiddels heeft Kip de Haagse ad vocaat mr. Van Heijningen in de arm genomen. Deze liet gister middag weten dat alle niet-werk- nemers van het bezette Elka-be- drijf het pand onmiddellijk die nen te verlaten. Hiermee werd speciaal gedoeld op de vak bondsbestuurders, die zich ech ter niets aantrokken van deze Op het gemeentehuis van Aalten komen vandaag vertegenwoor digers van de FNV, de Gelderse Ontwikkelings Maatschappij en de burgemeester van Aalten en Winterswijk bijeen. Het was gis teravond nog niet bekend of ook Elka-eigenaar Kip aanwezig zal zijn bij het gesprek, dat een op lossing moet brengen voor de problemen bij het 350 man tel lende supermarktconcern in de Achterhoek. De belangrijkste geldschieter van de Elka, de Rabo-bank, heeft la ten weten, dat de lonen van de werknemers deze maand nog normaal worden betaald. Voor de komende maanden kan men ech ter geen uitsluitsel geven. De top van de Centrale Rabo-bank kwam woensdag bijeen om de si tuatie bij het bezette bedrijf te be spreken. Voorzitter ir. W. J. ter Hart van de werkgeversvereniging in de me taal FME verklaarde gisteravond na afloop van vijf uur moeizaam onerhandelen dat een algemene loonronde voor de werkgevers niet acceptabel is. „Dat werkt kostenverhogend en er staat niets tegenover", aldus Ter Hart. Werkgevers inmiddels al wel eens geworden over een wijziging in de belo ningsverhoudingen op grond waarvan vooral goed vakman schap beter zou worden gewaar deerd. De werkgevers kunnen zich hier wel in vinden, omdat te genover de hoge kosten een ver betering van het arbeidsklimaat staat. Bovendien wodt de con currentiepositie daar niet door aangetast. Verder was overeenstemming be reikt over het instellen van een studiegroep, die moest gaan be kijken wat er gedaan kan worden aan het hoge (ziekte) verzuim. De werkgevers waren ook bereid tot het geven van 22 vakantiedagen met daarnaast voor dit jaar nog twee roostervrije dagen en voor 1981 drie roostervrije dagen. Al deze punten van overeenstem ming staan nu weer volledig op losse schroeven. Ter Hart: „We hebben geen nieuwe afspraak gemaakt om weer bij elkaar te komen. We gaan nu naar onze achterban". De cao-onderhandelingen voor de havensleepdiensten zijn afge broken nadat de directie van Smit Internationale in Rotter dam een essentieel artikel uit de arbeidsplaatsenovereenkomst geschrapt wilde zien. Dat artikel behelst dat in de looptijd van de cao geen collectieve ontslagen mogen vallen. Eerder had de Smit-directie al een serie eisen van de Vervoersbonden FNV van tafel geveegd, zoals een andere loonstructuur, toeslag voor vuil en onaangenaam vterk, en een initiële loonstijging van 2 pro cent. In eerdere onderhandelingen deze maand was wel met Smit over eenstemming bereikt over 1 pro cent loonstijging, een extra vakantiedag en behoud van het prijscompensatiesysteem. De nieuwe cao zou een looptijd moe ten hebben van twee jaar. De werknemers van de havens leepdiensten zullen zich nu gaan beraden over het conflict. Of er opnieuw stakingen komen, zoals in het najaar van 1979, wilde een woordvoerder van de Vervoers bonden nog niet zeggen. De cao regelt de arbeidsrechten en -plichten voor 500 man. De onderhandelaars in de metaal D. Rijksen (links), werknemers, en W. ter Hart, werkgevers, glimlachend bij de hervatting van het cao-overleg gisteravond. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van onderwijs en we tenschappen wordt in de nationale bezuinigingsoperaties voor zeer vele miljoenen aangeslagen. Oorspronkelijk werden van O en W buitensporig hoge ombuigingen ge vergd. Minister Pais heeft dit gisteren opgemerkt als commentaar bij de berich ten over ontslag dat dreigt voor honderden personen bij de universitei ten en hogescholen. Hij blijft er bij, dat het een reële dreiging is en dat het de komende vier jaren netto om 750 arbeidsplaatsen gaat. Pais bevestigde zijn eerder gebleken voorkeur voor salarisverlaging als er omgebogen moet worden. Hij liet dit gisteren de vakorganisaties nog eens weten, die op het ministerie overlegden. Er moet worden omgebogen. Dat gebeurt al een reeks van jaren op en W. De begroting van dit ministerie maakte in 1974 en 1975 nog 23 procent uit van de rijksbegroting. Nu is het percentage nog negentien. Gezien het gemiddeld welvaartspeil in ons land is het volgens Pais verde digbaar een salarisoffer te vragen. Daarbij moet het mogelijk zijn dat de zwakste schouders niet een evenredig deel van de last zullen dragen, aldus de minister. De vijf ambtenarencentrales hebben gisteren het overleg met minister Pais over bezuinigingen bij universiteiten en hogescholen geschorst. Ze willen eerst weten hoe de bezuinigingen over alle ministeries zijn ver deeld. De centrales wilden eigenlijk helemaal niet over bezuinigingen praten. Voorts klaagden ze geen inspraak te hebben gehad bij de verdeling van de bezuinigingen over de sectoren binnen het ministerie van onderwijs en wetenschappen, terwijl het onzeker is of er nog meer bezuinigd gaat worden dan nu is aangekondigd. Eventueel overleg zal er niet zijn vóór op Prinsjesdag de rijksbegroting meer duidelijkheid heeft verschaft. De ambtenarencentrales becijferden, dat in de ministeriële plannen ten minste 1500 arbeidsplaatsen bij de universiteiten en hogescholen verlo ren gaan, terwijl de bewindsman een nettoverlies van 750 banen bere kent. BRAND - Bij een korte maar felle brand zijn gisteravond drie ver diepingen van een pand aan de Da Costastraat in Amsterdam uitgebrand, waardoor drie gezin nen dakloos werden. De familie die op de derde etage woonde was met vakantie. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken Volgens de politie is de brand ver moedelijk ontstaan door kort sluiting in een tv-toestel. GIFAFFAIRE - Het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne zal deskundigen naar Utrecht sturen om de gemeente te helpen bij het onderzoek naar en de aanpak van de giftige ver ontreiniging van het Griftpark in de Domstad. In dat park zijn de afgelopen maanden onder meer onaanvaardbaar hoge concentra ties tolueen, naftaleen, benzeen en xenol aangetroffen. De ge meente heeft het 1.400 vierkante meter grote park inmiddels voor de zekerheid vrijwel volledig af gesloten. PARIJS (Reuter) - De econo mische omstandigheden in de Verenigde Staten zien er voor de komende achttien maanden bijzonder ongun stig uit, zo schrijft de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling) in haar jaarlijkse rapport over de Amerikaanse economie. De inflatie zal groot blijven, de werkloos heid zal verder toenemen en de economische groei zal ge ring zijn, aldus de economi sche deskundigen in Parijs. In tegenstelling tot de betrek kelijk geringe maar langduri ge achteruitgang die begin dit jaar nog werd voorzien zal het diepste punt nu waarschijn lijk nog dit jaar worden be reikt en is volgend jaar een herstel mogelijk. De OESO is echter niet optimis tisch ten aanzien van de om vang van dat herstel, in tegen stelling tot Amerikaanse eco nomische deskundigen. In Parijs houdt men het voorlo pig op een raming van een half procent groei voor het bruto nationaal produkt van de VS in 1981 na een achter uitgang van 1,25 procent in 1980. Kenmerkend voor de huidige economische toestand in de VS is volgens de OESO dat - ook al zal de stijging van de prijzen de komende achttien maanden mogelijk niet zo snel meer verlopen - de reces sie niet zal zorgen voor een vermindering van de krach ten die de inflatie in stand houden. Voor dit jaar wordt een stijging van de consu mentenprijzen van 13,75 pro cent vporspeld die mogelijk in het komende jaar zal afne men tot tien procent. Als deze ramingen uitkomen zal de economische opleving die op de huidige recessie volgt met een grotere inflatie be ginnen dan na vorige perio den van economische achter uitgang, zo merkt de OESO op. De organisatie vindt het de voornaamste taak van het Amerikaanse economische beleid om daarin verandering te brengen. Een zeer ongunstig aspect van de economische toestand in de VS is volgens de Parijse organisatie de omvangrijke werkloosheid. In het komen de jaar zal het aantal werklo zen vermoedelijk tot 8,5 pro cent van de beroepsbevol kingtoenemen. Dit jaar wordt het ongeveer 7,5 procent en verleden jaar was het 5,8 pro cent. De Amerikaanse betalingsbe- lans zal in 1981 mogelijk een overschot van tien miljard dollar aanwijzen. Dit jaar is het buitenlandse betalings verkeer ongeveer in even wicht. Verleden jaar was er een tekort van 800 miljoen dollar. De verbetering vormt echter de afspiegeling van een zwakke re economie dan in andere in dustrielanden waarschijnlijk is en verhult hoe kwetsbaar de Amerikaanse economie is voor een vermindering van het aanbod of een stijging van de prijzen van olie, zo rede neert men in Parijs. Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans zal volgens een raming van de OESO vol gend jaar afnemen tot dertig miljard dollar. Vergeleken met 35 miljard dit jaar. In het afgelopen jaar bedroeg het nadelige saldo 29,5 miljard. De loonsverhogingen in de VS zullen de komende achttien maanden wellicht groter worden maar op een stijging van de reël besteedbare lonen behoeft niet te worden gere kend gezien de geringe toe neming van de werkgelegen heid, de fiscale lasten en de stijging van de energieprij- INHULDIGINGSMUNTEN - De belangstelling voor de sets in- huldigingsmunten is veel groter dan het ministerie van financiën had verwacht. Men had gerekend op bestellingen voor 100.000 a 200.000 sets, maar aan het einde van de besteltermijn op 30 mei bleken er 505.000 sets te zijn be steld. Van dit half miljoen sets zijn er reeds 100.000 verzonden, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van financiën desgevraagd meegedeeld. DEN HAAG - Een Canadese F 104 Starfighter is gistermiddag drie kilometer ten noord-westen van Terschelling in zee gestort. De vlieger is gered. Hij heeft een arm gebroken. Aldus heeft een woordvoerster van de lucht machtvoorlichtingsdienst mee gedeeld. Het toestel hield een schietoefe ning boven het schietterrein van Terschelling. Direct na de mel ding dat de F 104 in zee was ge- Starfighter stort in zee vallen, vloog een reddingsheli kopter van de luchtmacht naar de plaats van het ongeval. Tijdens schietoefeningen heeft de luchtmacht doorlopend een reddingshelikopter op Terschel ling staan. Zeven minuten later lag de gewonde piloot die met zijn schietstoel het vliegtuig verlaten had, al in een Leeuwa- rends ziekenhuis, aldus de woordvoerster. Het Canadese toestel was tijdelijk op Soesterberg gestationeerd en was afkomstig uit de Zuidduitse vliegbasis Sollingen. ■NW 12.Cjnbc.et 9 JoQtt HILVERSUM (ANP) - De PvdA moet aan de kiezers duidelijk maken dat zij wil regeren. Dit kan door te zeggen: hier is ons verkie zingsprogramma, wie het mee wil helpen uitvoeren laat het maar weten. De Partij van de Arbeid zal geen al te hoge noten op zijn zang moeten hebben en geen harde voorwaar den voor eventuele samenwer king moeten stellen. Dit heeft oppositieleider Den Uyl gister avond gezegd in het NOS-televi- sieprogramma Den Haag van daag. Regeringssamenwerking met de WD sloot Den Uyl bij voorbaat al uit, gezien de te grote verschil len tussen de programma's. Een eventuele coalitie tussen PvdA, D'66 en CDA behoort volgens hem niet tot de onmogelijkhe den. "D'66 is ons bondgenoot en over de CDA als partner valt te praten", aldus Den Uyl. Hij wees daarbij wel op de verschillen tus sen de verkiezingsprogramma's van PvdA en CDA. "Wij zitten daar wel tegen aan te kijken, maar samenwerking sluit ik niet uit, het zal een zaak zijn van kei harde onderhandelingen", zo zei Den Uyl. De oppositieleider zei verder dat PvdA en D'66 wel moeite zouden hebben met het in zo'n kabinet plaatsen van CDA- ers die zich hebben laten kennen als tolk van het WD-beleid. "Het zou een oneigenlijke zaak zijn om met zulke personen samen te werken, maar eigenlijk moet het CDA dit zelf uitmaken", meende hy. Twee zeilers omgekomen AMSTERDAM (ANP) - Twee zei lers zijn de afgelopen dagen op de Noordzee om het leven gekomen: Gerrit Mulder (31) uit Landsmeer en Tjeerd Kolman (leeftijd onbe kend) uit Huizen. De twee zeilers waren afgelopen za terdag uit Engeland vertrokken en hadden maandag in IJmuiden moeten aankomen. Wat er pre cies gebeurd is weet de politie niet. Het is mogelijk dat de twee met hun zeven meter lange zeil jacht Peepi door slecht weer zijn overvallen, maar de mogelijkheid bestaat ook dat het jacht is over varen door een andere boot. Er zal met vliegtuigen op de Noord zee worden gezocht naar het ver-, dwenen zeilschip of de wrak stukken daarvan. De hoofdprijs is gegaan naar Mark Rijnbeek, Pres. Kennedylaan 58, Oegstgeest. De overige prijzen zijn toegekend aan: Gerco Ooms, Mesdagplantsoen 25, Hazerswoude, Carolijn Fung, Preludeweg 636, Alphen aan den Rijn en Jeroen Rijnbeek, Pres. Kennedylaan 58, Oegstgeest. De winnaars kunnen vanaf vandaag hun prijzen afhalen bij de redactie van het Leidsch Dagblad. Jeruzalem. Het dagelijks bestuur (moderamen) van de gerefor meerde synode is gisteren ak koord gegaan met een ontwerp- schrijven over voorbede in de kerken voor Jeruzalem, zoals de hervormde, gereformeerde en christelijke gereformeerde Is- raëlorganen dat hadden voorge legd. Deze week zal ook van christelijke gereformeerde kant aandacht voor deze zaak worden gevraagd. De plaatselijke kerken wordt gevraagd, Israël blijvend in de gebeden te gedenken. Het opperrabbinaat van het Ne derlands Israëlitisch Kerkge nootschap had een aantal kerken met klem om aandacht voor Je ruzalem verzocht. Kleinste stap Vredesberaad. Het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) gaat een ronde maken langs de negen aangesloten kerken om openlijk steun te vragen voor zijn cam pagne tegen de kernbewapening. De Vredesweek, van21 tot 28 sep tember, zal deze ronde inluiden. Het Vredesberaad meent dat de kleinste stap die Nederland in het vredesproces kan zetten het wegdoen is van alle kernwapens op zijn grondgebied. Het kiest daarbij duideljk voor een eerste eenzijdige stap. "Anders komt er geen schot in het terugdringen van de nucleaire bewapening". Volgens het IKV verliest de Ne derlandse regering haar invloed op de nucleaire gang van zaken in de Navo niet als ze alle atoomta- ken afstoot. Het bondgenoot schap houdt Nederland veel te graag vast om zijn aanvoer-, doorvoer- en opslagfunctie. Het IKV verwacht, dat de politieke partijen ook in de richting van de kerken zullen kijken als zij hun beleid voor de komende vier jaar - volgend jaar zijn er kamerver kiezingen - op het gebied van vrede en veilligheid gaan formu leren. "Het. is dan zaak dat de kerken op tijd en duidelijk een uitspraak doen". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Noordhorn- Niezijl-Saaxum (Gr) L. J. Geluk Zwolle: aangenomen de benoe ming tot ziekenhuispredikant te Leiderdorp (Sint Elisabethzie- kenhuis) F. R. Brommet (32), zie kenhuispredikant te Amsterdam. Gereformeerde Kerken: aange nomen de benoeming tot geeste lijk verzorger van het verpleeg huis De Prinsenhof te Leid- schendam mevr. A. C. Jacobi - van Duijn Leiderdorp: beroepen te Sassenheim T. Ferwerda Am- sterdam-Slotervaart, te Hooge- veen mevr. J. H. van Haeringen West-Terschelling. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zuidhorn K. Ferlind Haren (Gr laatstelijk predikant in Suriname. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen de benoeming tot ziekenhuispredikant te Ben- nekom J. de Jong Zaandam. Scherp protest Bolivia. De Wereldraad van Kerken heeft bij de militaire re gering van Bolivia scherp gepro testeerd tegen de ontvoering van de methodistische kerkleider dr. Mortimer Arias. Volgens persbe richten is dr. Anas, secretaris generaal van de Verenigde Me thodistische Kerken van Zuid- Amerika, deze week door een groep gewapende mannen in een ziekenwagen geduwd en ont voerd. Dr. Potter, secretaris-generaal van dc Wereldraad, dringt er bij de militaire regering krachtig op aan, dr Arias onmiddellijk vrij te laten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13