Televisie is thans de vlegeljaren ontgroeid Voor het eerst Firatopubliek kan kennismaken met satelliet-tv Kijkje in de keuken van de (radio- en tv-)omroep Stereo, hifi, kleur, tijdklokken, afstandsbediening wtmmmmm DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 AMSTERDAM (GPD) Weet u nog hoe het ging op maandag 3 maart? Rijen mensen voor de loketten van de post kantoren, want bijna iedereen wilde zijn zendvergunning MARC (Machtigingsre geling Algemene Radio Communicatie) zo snel mogelijk in het bezit hebben. Babbelen met elkaar via de ether, zonder vooraf examen te hebben gedaan. In het zich snel ontwikkelende MARC-taaltje heet dat tok kelenvolgens mensen die het weten kunnenafgeleid van het Engelse „to talk". Het ge bruik van jargon is misschien wel een van de aantrekkelijke kanten in dit soort radio communicatie. Klinkt „kap pa" niet heel anders dan ,/iat is begrepen"? Iedere Nederlander ouder dan 13 jaar mag via een „bakkie" (dat is een radio-zender-ont vanger) in verbinding treden met anderen. Een stoet van 150.000 praatlustigen heeft zich al in de ether gestort. Een groei die maar weinigen had den durven voorspellen. De MARC-zenders-ontvangers werken in de 27 MegaHerz- band op 22 kanalen met een vermogen van 500 milliWatt, voldoende om onder gunstige omstandigheden zo'n 20 ki lometer te overbruggen. De zendwijze is frequentiemo dulatie (FM), gekozen om hinderlijke storingen zoveel mogelijk te vermijden. Goedkeuring De PTT heeft een aantal MARC- apparaten goedgekeurd. De ze toestellen zijn voorzien van het MARC-keurmerk. Ge bruik van andere „bakkies" is beslist niet toegestaan. Het werken met versterkers om het zendvermogen wat op te vijzelen, is ook uit den boze. Het gebruik van een goede, rondstralende antenne is noodzaak voor verstaand- baarheid op de 27 MC. Machtigingen voor de MARC zijn te krij?en j de postkan toren tegm baling van 35 gulden ei omlegging van een idenltei.'bewijs. Er is een specalefolder van de PTT-radicotroledienst voor menerdie willen gaan zenden ei otvangen op de "burgerbmd Op de beurs is ook de Raócontroledienst aanwezig oneventuele vra gen persooijk te beant woorden. Het aanbod vagoedgekeurde apparatuur ide laatste tijd aanzienlijk pter geworden. En waarschilijk zal er in de nabije toeknst nog meer keus zijn, al de handel - nu met ongeve 150.000 deel nemers aan (MARC - aardig ingezakt. Somige „bakjes" kosten nognaar f149 tot f199, al zijnat meestal niet de allerbest' Reden voor uireiding van het assortiment; het feit dat er binnen enke jaren op het gebied vanle 27 MC een harmoniserg in Europa zal plaatsvinde Duitsland zal zo goed als ker „ons" 22-ka- naals FM-steem overne men en o: België heeft zoiets aanjkondigd. Voor fabrikanten en importeurs wordt dan een grotere, een vormige markt opengelegd. Dat maakt het aantrekkelijk om nieuwe, gedurfde toe stellen te ontwikkelen. Een voorbeeld daarvan is een „scannende" zender-ontvan ger, waarvan het ontvangge- deelte zelf een vrij of juist een druk gebruikt kanaal kan uit zoeken. "Toonsloten" Ander voorbeeld is een appa raat met zogenaamde „toonsloten", waarmee alleen een verbinding die vooraf wordt gegaan door een serie speciale (taxi)toontjes, kan worden gelegd. Uitluisteren naar het soms eindeloze „ge tokkel" is dan niet meer no dig. Alleen boodschappen- met-code doen ertoe, terwijl de code zelf uit te zoeken en te veranderen is. Wel is de bood schap voor iedereen gewoon op te vangen. Want zeggen de 27 MC'ers van het eerste uur het niet zelf: „De burgerband Vrachtwagenchauffeurs hebben de 27 - MC als een nuttig gebruiksvoorwerp in de auto. Waar is de tijd gebleven dat de televisie nog een blauw oplichtend oog was in een forse noten houten kast? Sinds Dappere Dodo en professor Plano zijn vervangen door The Muppets en The Hulk wordt het medium volwassen ge noemd. Nou ja, iedereen mag erover denken zoals hij wil, tech nisch is de televisie de vle geljaren ontgroeid. Kleur op de buis is doodgewoon, hifi-geluid en zelfs stereo behoort tot de mogelijk heden. Maar het gebruik van chips zorgde voor nog meer kijkgenot. Niet de aardappelschijfjes in cellofaanzakjes, maar een recordaantal schakelingen op een oppervlak van lut tele vierkante millimeters. Schakelingen die vroeger hele kasten met elektroni ca vergden, kan men nu op de top van zijn vinger laten balanceren. Daardoor meer „intelligentie" in een kleinere kast. Zo zijn er fabrikanten die de televi sie zichzelf en het licht laten aan schakelen. Soms om een pro gramma te zien, soms om de in druk te vestigen dat een huis (in de vakantie) bewoond is. Even goed kan de tv in een handom draai het koffieapparaat aanzet ten, zodat het warme vocht ultra vers in de pauze van een tv-to- neelstuk kan worden geconsu meerd. Andere fabrikanten pasten de chips onder andere toe in video recorders, zodat het thuis opne men van tv-programma's ge meengoed werd. In de video-recorderwereld heerst trouwens een chaos die met geen pen te beschrijven valt. Zeker, de apparatuur van de jongste gene ratie kan veel: dagen, nee weken is het vooruit programmeerbaar. Kijken naar het ene net terwijl de recorder het andere opneemt. Speelduur van zes, zeven en nu al acht uur. Stilstaand beeld, ver snelde projectie, afstandsbedie ning. Maar van enige standaardisering is geen sprake. Drie hoofdsystemen vechten op leven en dood om het predikaat „het meest aanvaarde systeem": Sony met Betamax, Philips met Video-2000 en een aantal Japanse merken, aange vuld met wat Westeuropese kruimels, met VHS. Hartelijk dank, heren fabrikanten. Programma's die mevrouw X heeft opgenomen op haar Beta- max-recorder, kan ze niet afspe len bij haar oudoom IJ te Lutje- gast, want die heeft helaas een VHS-apparaat. Wat met de musi- cassette wel lukte, is met video- recording deerlijk de mist in ge gaan. Geen onderlinge uitwissel baarheid en of die ooit zal komen, lijkt uiterst twijfelachtig. Videograferen Twee jaar geleden bleek op de Fira- to dat het zelf opnemen van pro gramma's op draagbare videoap paratuur met kleine kleurenca- mera's alleen voor miljonairs binnen de financiële mogelijk heden lag. Bovendien was de kleurkwaliteit ronduit stui tend. Dat is nu anders. De prijs zakt bijna met de dag, de grote merken ko men met een draagbare kleuren- camera die alleszins aanvaardba re prestaties levert. Maar dat „vi deograferen" het smalfilmen zal gaan verdringen, zoals je sommi ge elektronica fanatici in hun baard kunt horen mompelen, is nauwelijks denkbaar. De vloedgolf van spelletjes die de tv-maniak met zijn beeldbuis kan spelen, is bijna onafzienbaar ge worden. Van pingpong via mas termind en zeeslag tot complete schaakpartijen. Dan is er in de elektronische indus trie nog een video-veldslag aan de gang. De kruitdampen beginnen langzamerhand wat op te trek ken. Het voorwerp waarom zo waar wordt geknokt heet beeld plaat. Dat is in principe niets an ders dan een lp met beeld. Kant en klaar te koop in de winkel, af speelbaar op een speciale draaita fel. Ook hier gaat het gevecht weer om de vraag: wie levert Het Sys teem? Philips heeft de technolo- Kenwood. Maar RCA in de Ver enigde Staten heeft op eigen houtje het beeldplaat-idee uitge werkt. Grofweg gezegd werkt het Philips-systeem optisch. Een la serstraal bekijkt de beelden- en (stereo)geluidsinformatie, die onder een platinahuidje liggen opgeslagen. Stof en krassen heb ben dus geen invloed op de kwa liteit tijdens het afspelen. RCA heeft een beeldplaat ontwik keld met de naald-in-groef-me- thode. Het geluid is maar via één kanaal te horen en slijtage is te zien en te beluisteren. De reden dat de introductie van de beeldplaat zo aarzelend verloopt, is simpel. De technische kant van de zaak is al enkele jaren rond, maar het publiek gaat pas kopen als er een aantrekkelijke collectie beeldplaten in de winkels zal lig gen. Een kleurentelevisie met recorder zwart-wit-monitor met afstandsbediening Van dichtbij kun je z Op de Firato heeft iedereen uitgelreid de mogelijkheid te bewonderen hoeeen ra dio- of tv-prögramma wordt gemakt. Na tuurlijk, dat kan ook tijdens eerrondlei- ding door een Hilversumse stud). Maar nu staat alles vlak bij elkaar, o verachtelijk en de hele dag lang. Tot nu toe presenteerden radio en televisi zich in de Westhal van het RAI-complex, maar hewas steeds moeilijker eikaars geluiden af te scherren. Boven dien werd de ruimte wel wat krapjes. Vor 1980 is er dan ook drastisch veranderd in de aanak: het hele omroepcircus is verhuisd naar het Conrescentrum, dat voor het eerst ook „tentoonstelligsruimte" is geworden. Onder de veelbelovende noemer Omroe{Wonderland is er meer uit het Gooise wereldje te zifl dan ooit op een Firato. Wie de patioachtige verbinchgsgang tus sen hallen en Congrescentrum doorwadelt, staat op een groot omroepplein met bijbehoreri terras. Daar verschaffen alle zuilen, de NOS, de Weïldomroep en de PTT informatie. Teletekst De Teletekst-redactie is er aan de arbeicfen er staat een maquette van Sesamstraat. Het putiek mag zijn krachten beproeven op de belichting van het bouw werk. Verderop in het „Wonderland" studio's voor de Hilver sum Ill-radioprogramma's. Gedurende de hele Fira to zijn discjockeys er in de weer en de nieuwslezer van de Radionieuwsdienst ANP is actief aanwezig op de hele uren. Televisieprogramma's worden overdag gerepeteerd en 's avonds met publiek opgenomen in de grote zaal van het Congrescentrum. Op de eerste verdieping is een aantal technische mirakels uit de omroep te be kijken. Chroma-Key, het tv-systeem om beelden te „dubbelen", staat er naast de apparatuur om mist en regen te suggereren. In een nagebouwde regiekamer laat een tv-regisseur zien hoe hij een keuze maakt uit een groot aantal camerabeelden. Kap- en grime-werk worden gede monstreerd, de geheimen van de jinglemachine van de radio onthuld. Hobbyprogramma Een speciaal plekje is vrijgemaakt voor de redactie van het NOS-programma Hobbyscoop, die elke week een programma samenstelt over zenden en ontvan gen, lucht- en ruimtevaart en computertechnologie. De Hobbyscoop-mensen voelen zich op de Firato natuurlijk thuis als vissen in het water en kunnen door de bezoekers aan de tand worden gevoeld. Van af de Firato verzorgen ze ook speciale a hun programma. AMSTERDAM (GPD) - Ter gelegenheid van de Firato hebben een heleboel sa menwerkende instanties een stuntje uitgehaald. Onder het motto: wat je van ver haalt is lekker, zullen zij de overtreffende trap van kabeltelevisie to nen, namelijk satelliet-te levisie. Op de Firato kan men daardoor de programma's van de RAI (Ita liaanse omroep), France 2 (Frans cultureel), de IBA (overkoepe lende organisatie van Britse commerciële tv) en van de VARA ontvangen, die met de anderen zal samenwerken. Dezelfde programma's zullen ook in Amsterdam te zien zijn voor zover dat bekabeld is. De Am sterdamse Kabel-TV geeft het materiaal van de Firato namelijk gewoon door ^ïaar de abon- A1 die programma's zijn afkomstig van OTS 2 (Orbital Test Satellite) die in mei 1978 werd gelanceerd. Zijn geplande levensduur is drie jaar en de satelliet werkt nog uit stekend. De kunstmaan staat boven de evenaar in een zogenaamde geo stationaire positie. Dat betekent dat hij ten opzichte van de ont vangst- en zendstations op aarde precies op dezelfde plaats in de ruimte blijft staan. De grote scho telantennes, die voor tv-ont- vangst via satelliet nodig zijn, moeten nauwkeurig op de satel- let gericht worden. Europees project De testkunstmaan is van Europese makelij. Fokker, Philips en onder andere AEG-Telefunken hebben eraan meegewerkt. Daarom wor den er ook Europese program ma's doorgegeven. In principe zou het mogelijk zijn via zo'n communicatiekunstmaan ook permanent televisieprogramma's van bijvoorbeeld de Verenigde Staten over te stralen. Dat ge beurt nu alleen maar wanneer er nieuws is via de (dure) satelliet verbindingen van de omroep. Nu worden via de OTS 2 wel al permanent de Franse program ma's 'verzonden', namelijk be stemd voor Noord-Afrika, waar veel Frans wordt gesproken. Ze worden in Frankrijk omhoog ge straald en via een brede baan over een flink deel van voornamelijk Zuid-Europa en Noord-Afrika verspreid. In Amsterdam heeft het signaal nog voldoende sterkte om via een 3 meter grote schotel op de RAI een bruikbaar televisiebeeld te krijgen. Ook het beeld van de Ita liaanse omroep komt zo tot ons, met als opstralend grondstation Fucino. De IBA gebruikt een grondstation in Winchester. Ook Den Haag De mogelijkheid bestaat dat alle programma's, zoals die in Am sterdam worden ontvangen, naar het kabelnet van Den Haag wor den getransporteerd, zodat ook abonnees van dit net mee kunnen kijken. In Amsterdam zal dat zijn op kanaal 26 in Den Haag op ka naal 4. Deze kanalen zijn gekozen door de beide kabel-tv-instanties zelf. Zij zetten de buitengewone hoge frequenties waarop de sa telliet naar beneden straalt (11.640 Gigahertz) om iri signalen en frequenties die door de gewo ne televisie is te ontvangen. Daarvoor is minstens een 3 meter grote schotel nodig in de Am sterdamse situatie en dan is zeer nauwkeurig richten en afregelen toch nog nodig. Zo'n groot oor dient om zoveel mogelijk signaal van de satelliet op te vangen. De zender aan boord heeft maar een vermogen van 20 Watt. En dat terwijl de satelliet op een hoogte van ruim 36.000 kilometer boven de aarde staat. Om die reden heb ben de satelliet-grondstations spiegels, die rond de 15 meter groot zijn. Dure grap Particulieren moeten het voorlopig maar vergeten om zelf televisie beelden op te vangen. Hoewel er schotels in de handel zijn, is de apparatuur zo duur, dat hij alleen collectief is aan te schaffen door bijvoorbeeld een kabelnetinstan tie. Wanneer men in de toekomst de OTS gaat vervangen door een satelliet met sterkere zenders aan boord, kan de diameter van de spiegel kleiner worden, rond de meter. Eigenaar van de testsatel liet is ESA, de Europese ruimte vaartorganisatie. Deze heeft vijf communicatiesatellieten ge pland staan die - als de proeven met de OTS zijn afgerond - zullen worden gelanceerd. Aftappen De experimenten op de Firato to nen wel aan dat het steeds mak kelijker wordt om meer pro gramma's op de kabel te krijgen als er nog meer kunstmanen bij komen. Omdat juridisch op dit gebied niet veel is geregeld, kan de uitbreiding van het aantal programma's in de komende ja ren door dit soort 'aftappen' aar dig toenemen. De directeur van de Amsterdamse Kabel-TV, H. Jacobs, heeft al ge zegd dat hij het als een plicht be schouwt zoveel mogelijk pro gramma's aan de kijker door te geven W achten er te ve°l komen voor het bestaande net, daji zal hij een soort programmaraad in het leven roepen, samengesteld uit abonnees van de Kabel, die zul len uitmaken welke nieten welke programma's wel.zullen.worden doorgegeven. Of de omroepen in Nederland dit alles waarderen is intussen nog maar de vraag...

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12