FIRATO. weer kleuriger, groter, lawaaiiger envermoeiender Dirigeren in leunstoel Teletekst en Viewdata nu operationeel KERMIS DER ELEKfRONICA Nieuws door chips bijna niet te zien... Bij B en O werken tuner-versterker, recorder en pickup onderling samen DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 EXTRA PAGINA 11 De Firato 80 zal open zijn van vrijdag 29 augustus tol en met zondag 7 september. De ope ningstijden vallen tussen 10.00 en 17.00 uur dagelijks en van 1930 tot 2230 uur 's avonds. Op zaterdag en zon dag is de tentoonstelling 's avonds echter gesloten. De toegangsprijs bedraagt f830 per persoon. Houders van een bejaardenpas en jon geren tot 14 jaar betalen f6. Ook groepsbezoek, met een club van ten minste 20 perso nen, is goedkoper. Namelijk f6, mits van tevoren aange meld. Zulke groepen kunnen ook een rondleiding krijgen op de educatieve en stille ten toonstelling het 'ElektronHet Elektron is een gezamenlijke onderneming van de indus trieën en scholen. Korting op het toegangsbewijs is ook te krijgen door bij het station van de woonplaats een zogenaamd TT-biljet (trein-toegang) te kopen. Daarbij wordt reductie gege ven op de treinreis, het open baar vervoer en het toegangs- biljet. Bovendien vermijdt men daarmee parkeer- en verkeersproblemen die zich rond de Firato in Amsterdam altijd voordoen. Het expositieprogramma van de Firato omvat voor 80 pro cent zogenaa i e r k selektronika. Het hele pro gramma bestaat uit radio- en televisie-apparaten met vi deo- en taperecorders zowel met band als cassette, anten nes en antenne-installaties, elektronische muziekinstru menten, communicatie-appa- ratuur voor niet-professioneel gebruik goedgekeurd door de PTT), toebehoren en onder delengeluid en beelddragers, meubelen, vakliteratuur en tijdschriften. AMSTERDAM (GPD) Twee jaar geleden kon het Firato- publiek zich voor het eerst vergapen aan Viewdata en Teletekst. Wat mistige kre ten voor twee systemen die in de wandeling 'lees-tv' zijn gaan heten. Het werd geduldig uitgelegd aan ieder die het maar horen wilde: een handige jongen had uitgevonden dat je op een paar loze lijnen van het tv-signaal nog best een ex traatje kon moduleren. Door een ontvanger met een ver- taal-apparaatje en een af standsbediening met druk- knopjes aan te schaffen, kwam alles er thuis perfect uit. Bovendien vond de industrie het leuk om weer wat nieuws te hebben. Tenslotte was het gebruikelijke kleuren-tv- kastje daarmee op slag ver ouderd: om Teletekst te kunnen ontvangen, moet de nieuwe een ingebouwde 'de coder' hebben. Het hele idee werkte via de gewone tv-zenders en zou bij introductie in ons land dus weinig kosten. Het geestes kind ging Teletekst heten. Hoe staat het na twee jaar met de boreling? Wel, na een wat moeizame start is Tele tekst op gang gekomen. Bij de NOS in Hilversum is een kleine Teletekst-redactie gevormd, die dagelijks ac tuele zaken op de zender zet. De kijker die voor 3000 Hol landse guldens een kleuren- buis met Teletekst-decoder heeft aangeschaft, kan thuis op de knop drukkend zijn beeldscherm vullen met kleurige 'tekstpagina's'. Geen gek systeem: voor het eerst kan men in de huiska mer op elke willekeurig moment het laatste nieuws vernemen. Maar een beeld scherm is snel gevuld met tekst, de informatie is dus erg beknopt. Al even enthousiast waren de Firato-bazen over Viewdata. Ook bij dat systeem krijgt de kijker uiteindelijk een scherm vol met letterinfor- matie, maar de werking is volstrekt anders. Viewdata is niet afhankelijk van tv-zenders en kan dus ook worden toegepast als Nederland 1 en -2 uit de lucht zijn. Hier wordt namelijk gebruik gemaakt van een koppeling tussen een com puter vol met informatie, de telefoon en de kleurentelevi- Dat zag er in 1978 ook veelbe lovend uit: een kleurenbuis met Viewdata-decoder (ja hoor, de industrie) levert na het draaien van een speciaal telefoonnummer een in houdsopgave af van alles wat de aangesloten compu ter in de ingewanden heeft opgeslagen. Drukkend op de knop kan de kijker bepalen of hij het weerbericht wil zien, te weten komen hoe laat de eerste trein van Utrecht naar Amsterdam vertrekt ,of vaststellen dat je onmiddellijk met twee d's en twee I's spelt. Hoe is het eind augustus 1980 met Viewdata? Om het wat ingewikkelder te maken dan het al was, heeft de PTT, de baas van de Nederlandse Viewdata, het systeem om gedoopt in Viditel. Onder die naam draait sinds kort een bescheiden proefnetje. AMSTERDAM (GD) - De Firato staat op losbarsten. En meteen al staatrast dat de gigantische geluids- en beeldkermis, dieteevast om de twee jaar in het Am sterdamse RAI-£bouw wordt gehouden, weer kleuri ger en luidrucht:er zal worden. Er zijn meer expositen (125) en er wordt veel meer ruimte ingenomen door e diverse standhouders en de omroep. Ook het congrescntrum is bij het gebeuren betrokken. Daar is het 'Omrcpwonderland' neergestreken, voorna melijk omdat me bij allerhande produkties te veel last had van de standbuders en de standhouders van de om roep als daar een rkest losbarstte. In 1978 kwamen er 250.0 bezoekers. Het meest geziene artikel was dan ook de rug van de voqjanger; de meest gestelde vraag: „Mag ik even passeren?" Ongetwijfë zal het bezoekersaantal in dit jaar-van-recessie flink toenemen, want twijl de auto-industrie stevige klappen krijgt te incasseren, gaat het delektronische industrie - met name de Japanse - niet slecht. Wagonladingen Firato pleegt altijd bezott te worden door foldervretende jongetjes die door elke zichzelf respgerende handelaar liever op een afstand worden gehouden. Desondankgaan zij met wagonladingen folders tevreden weer naar buiten; 40.00folders is derhalve niets voor een exposant Toch zullen de standhoufrs minder neerbuigend moeten worden tegen dit slag jonge mensen, e cijfers wijzen uit dat bijna 80 procent van de jongens tussen de 15 enO jaar een stereo-installatie bezit en 30 procent de meisjes een of cder elektronisch apparaat op de kamer heeft. Diezelfde jongens komt gemiddeld eenmaal per veertien dagen naar de winkel om naar de nuwste spullen te kijken. Geen verzadiging Van verzadiging van de irrkt is dan nog geen sprake. Er wordt steeds individueler naar de teleisie gekeken. Op 500.000 kinderslaapkamers staat al een televisie. In procent van de gezinnen is een tweede of derde toestel aanwezig, tn procent van de ouderslaapkamers is ook met een extra televisie ugerust. Daarnaast raakt een televisie op de camping of hobbykamer eeds meer ingeburgerd. De televisie - dat hebben deabrikanten goed gezien - kun je kunstmatig verouderen door hem meeluncties, meer comfort te geven. Een nieuwe moet minstens afstandsbeiening hebben, meer kanalen of een Tele tekst- of Viewdata-decode: Verder worden de apparaten intensiever gebruikt als er randapparatur op is aangesloten. Bijvoorbeeld een vi deo-recorder in combinatietiet de kleurentelevisie. Steeds verfijnder Ontvangers en stereo-apparata worden steeds verfijnder en mooier. Dat is ook de enige manier om ng iets nieuws te verkopen, want het vorige apparataat is eigenlijk niet mer stuk te krijgen, sinds er geen buizen meer inzitten. Buizen, de oude elektronische >ijlers, slurpten stroom en sleten door onder meer verhitting. Transits zijn beter en vooral de IC's (integra ted circuits), waarin vele transnors zijn opgenomen die ontzettend veel functies kunnen vervullen, zijiwondertjes van techniek. Weinig nieuws De vraag of er nu zoveel nieuws ttzien zal zijn op de Firato moet dan ook ontkennend beantwoord wordo. Grote 'trekkers' als de beginnende Viewdata, Teletekst en bijvoorbeld de eerste videorecorder of satelliet televisie zijn nauwelijks meer vereldschokkend. Ze zijn technisch ge sproken al lang uit het proefstdium en het gaat nu alleen maar op bruikbaarheid in de paktijk of durzaamheid. Ook de tuners en verster kers zijn nauwelijks meer kwalhtief op een hoger peil te brengen. Fabrikanten hebben hier en daaieen nieuw frontje, een andere knop geprobeerd. Of er dan helemaageen nieuws meer is? De werkelijk gigantische veranderingen zijn nuwelijks zichtbaar. Die steken achter de glimmende of gematteerde fratjes van de kasten. De uitgebreide IC, ook wel 'chip' genoemd, heeft deneeste apparaten 'luxe' of'intelligen tie' gegeven. Invloed "chip" De echte vernieuwingen zijn tot stad gebracht met behulp van die 'chip', die in feite een computerbouwstèn is. Een voorbeeld: vroeger moest je aan een knop draaien om Hilversim 1,2 of 3 te krijgen. Daarna kwamen er knoppen om de stations snelte vinden (autoradio-drukknoppen), maar de 'chip' kan de stations zelf.oeken, onthouden en de stations zijn nu met afstandbediening op te ropen. Bij sommige toestellen (vooral kortgolfradio's) is het niet meer nodig om met eindeloos geduld te proberen ïjvoorbeeld radio Australië te vinden in een zee van kraakstoring. Gemon de frequentie intoetsen op de i een rekenmachine ei de radio levert de stem van over- Foldermanie Ten slotte: Is een bezoek aan de Firab bruikbaar voor een oriëntatie op het gebied van nieuwe apparatuur? Aitwoord: nauwelijks. Er is zoveel te zien, te horen en af te lopen, dat mei er kleurendol van wordt, platvoeten krijgt en afstaande oren. Alleen net een strenge selectie of een meer daags bezoek is enig overzicht te kijgen. Heel veel bezoekers kunnen in een middag maar enkele hallen 'cben'. Bepaalde fabrikanten of importeurs ;isen dan ook een plaats vooraan op Misschien is dat systeem van die joigens die al die folders weggrissen en later thuis alles-op hun gemak belijken toch nog niet zo gek! Een naakte chip zonder behuizing kan door het oog van e elektronica zijn thans op zo'n "wondertje" gebaseerd. doodgewone naald. Bijna alle processen i Er gaat geen presentatie voorbij of de Deense fa briek Bang en Olufsen zegt het wel een keer: wij denken anders. En dat is stellig zo. Want wie de produkten van de Denen bekijkt, merkt dat het An ders Denken leidt tot op merkelijk gestileerde, kwalitatief hoogwaardige produkten. Ten tijde van de Firato zal B en O opvallend aanwezig zijn met maar één nieuwe produktlijn in de winkels: de 8000-serie, die wat uiterlijk en techniek aangaat zeer gedurfd te noemen is. Het is een combinatie van een tuner-ver sterker, platenspeler en cassette recorder, compleet met boxen en afstandsbediening Deze lijn en opzet zou best wel eens een trend kunnen worden, zoals bijvoorbeeld ook de mini-racks ende power-towers indertijd. Na tuurlijk wel op een veel beperkte re schaal. Want een ontwerp zoals B en O zich dat veroorlooft, kost veel geld. Met name vanwege de ver doorgevoerde micro-compu tertechniek die in de lijn ver werkt is. Tuner-versterker, recorder en platenspeler hebben allemaal van die computerbouw stenen in zich. Bepaald nieuw is het daarbij dat die bouwstenen kunnen samenwer ken. Platenspeler, tuner en recorder staan namelijk, behalve met geluidskabels, ook via twee computeraders met elkaar in verbinding. Wie de platenspeler start, zal merken dat - zonder dat de versterker wordt aangeraakt - de laatste automatisch aangaat. Hetzelfde gebeurt ook wanneer de cassetterecorder wordt ge bruikt. En ook omgekeerd: bij voorbeeld wanneer in het samen spel van de apparaten de tuner laat weten dat een radiopro gramma opgenomen moet wor den. Hart van de hele, fraai ogende com binatie is natuurlijk toch de tu ner-versterker. De computer bouwsteen fungeert daar aller eerst als „vertaler" van alle druk knoppen. In deze lijn heeft B en O consequent een soort telefoon- drukknopsysteem - naar het ui terlijk te oordelen tenminste - in gevoerd. Een brede balk bete kent: uit. Dan schakelen ook alle andere apparaten uit. Negen kleine toetsen schakelen bij in drukken de hele combinatie weer in en bepalen tevens de FM-zen- der waarop wordt afgestemd. Die zender (de tuner kent geen midden-, korte of lange golf) moet van tevoren geprogram meerd zijn. Maar dat is geen kunst, omdat er nog wel een De fraaie ook dure - combinatie van Bang en OluJ'sen. vlakke, ronde knop aanwezig is waarmee ouderwets naar de sta tions kan worden gezocht. Is een station eenmaal gevonden en vastgelegd in het elektronisch geheugen, dan kan hij voortaan direct worden opgeroepen. Geheugen lijker te maken, zijn er in de tu ner-versterker grote cijfers aan gebracht, die duidelijk op afstand te lezen zijn. Zij geven aan welke geluidsbron (recorder, radio of pick-up) speelt, welk radiopro gramma aan staat (met nummer en frequentie) en hoe hard de combinatie aan staat. Ook het volume kan worden „inge steld" en opgeslagen in het ge heugen. Elke keer als de combi natie wordt aangezet, kiest hij au tomatisch het „geprogrammeer de" niveau. Drie andere druk knoppen zijn voor het kiezen van de platenspeler of cassetterecor der 1 of 2 (indien aanwezig). Toonregelaars, filters, een metertje en nog enkele andere bedie ningsknoppen die niet zo vaak worden gebruikt, zijn wegge werkt onder een deksel. De De nen gaan ervan uit dat die bedie ningsorganen slechts een enkele maal worden gebruikt en te veel afbreuk-zouden doen aan het ui terlijk als ze allemaal in het zicht komen. De tuner-versterker heeft een erg groot vermogen, namelijk 2x150 Watt RMS. Alle functies zijn - door de aanwezigheid van de mi cro-computerbouwsteen - op af stand te bedienen. Vanuit de leunstoel kiest men dus met de Beolab-terminal of men naar ra dio, pick-up of recorder wil luis teren en hoe luid. Middels de on derlinge samenwerking van de computertjes is ook spoelen en terugspoelen, opnemen en weer geven van de cassette mogelijk, en kan op commando de pick-up worden gestart. In de leunstoel kan ook de balans tussen de twee kanalen worden gewijzigd. Om het „programmeren" van de Beomaster op afstand gemakke Platenspeler In deze lijn heeft B en O ook een platenspeler ontworpen. Bij het ontwerp daarvan heeft men de eerder ingeslagen weg - een compromisloze weergave van platen - opnieuw bewandeld. De platen worden op de Beogram 8000 namelijk net zo afgespeeld als ze in. de studio zijn „gesne den": tangentiaal. In de platelistudio's „beitelt" men de muziek in de moederplaat door een snijkop die boven de plaat hangt en zich langzaam naar het midden van de plaat ver plaatst. De ideale wijze van af spelen dient dus eigenlijk op' de zelfde manier te geschieden. B en O heeft dat als een van de weinige fabrikanten gedaan. Het is onge twijfeld een dure, maar fraaie constructie, die drie motoren vereist. Een wervelstroommotor (werkt op de manier van een elektriciteits meter: met spoelen rond een schijD drijft het plateau aan. De andere motor (meer een bekrach tigde spoel) tilt de arm omhoog, en een derde (servo)motor ver plaatst, in samenwerking meteen elektronisch oog, de piekup-arm boven de plaat Want dat is de clou van dit systeem: de arm draait niet rond een vast punt - zoals bij alle andere pick-ups - maar wordt door die motor in zijn geheel verplaatst. De pickup-kop blijft daardoor loodrecht boven de plaatgroef. Afstandsbediening Voor deze hele motorsturing van de platenspeler is weer een micro computerbouwsteen gebruikt, die de hele samenhang in de ga ten houdt. Afstandsbediening is daarom geep probleem. Het op zetten van de pickup-arm kan ook niet meer met de hand ge beuren, maar gaat heel soepel met enkele drukknoppen. Ook het afspelen van slechts een deel van de plaat is geen opgave. Het armpje - uitgerust met een duur pickup-element - verdwijnt in een zijwand wanneer de platen speler niet in gebruik is. Het ge heel is dan beschermd tegen kin dervingers. De cassetterecorder, Beocord 8000, die in de lijn past, kent ook tal van door een micro-computer ge stuurde functies. Met drukknop pen in gelijke stijl valt hij te be dienen als een gewone cassette recorder. Maar met de overige knoppen kan men nieuwe func ties oproepen. Zo kent de recorder de mogelijk heid om verschillende muziek- gedeelten op de band terug te vinden en kan hij automatisch te rugkeren naar een startpunt, op wat voor plaats op de band dan ook. Een en ander wordt moge lijk gemaakt door een door de computer gestuurde bandteller, die de werkelijke tijd aanwijst in plaats van een willekeurig cijfer. Loopt een bandje bijvoorbeeld een kwartier, dan geeft de teller 15 min. en eventueel nog een aan tal seconden aan. Steeds begint de machine te tellen vanaf het begin van de band. Cassette-herkenning Ook kan hij automatisch herken nen of een C-30-. C-60-, of C-90- cassette geladen is. De machine meet namelijk de dikte van de band en spoelt een bandje auto matisch terug naar het begin voor hij gaat timen. Bij opname kiest de Beocord ook zelf de goede op name- en afspeelkarakteristieken voor chroom- of ferrobanden. Metaal-cassettes kunnen ook worden afgespeeld, maar die ver eisen nog een aparte schake laar. Niet goedkoop Bij deze combinatie heeft B en O ook nieuwe luidsprekers ont worpen. die met de 150 Watt RMS-vermogen kunnen omgaan. De speakers heten Uni-phase 150. Ze zijn wat aan de grote kant voor de gemiddelde huiskamer. De zuilen bevatten vier luidspre kers; voor hoge en lage tonen. De gehele combinatie, die.rond de Firato leverbaar is, kost zo'n I 1 1 (Mill

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11