Renners gunnen Zoetemelk geen derde thuiszege in Leiden VRIJ-UIT prairiewolven? Hoe groot is het berouw van de "JE MOET HEM GEWOON TERUG FELICITEREN BERT OOSTERBOSCH ZEGEVIERT "AtibLAD DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 SPORT PAGINA 9 glorietijd, met de WK-succes sen en de Europa Cups van Feyenoord en Ajax. Het is helaas zo dat na de glorie de val wacht. Engeland, Uru guay, Italië, hel Hongarije van Puskas en het Brazilië van Pele hebben dezelfde ontwikkeling doorgemaakt. Je houdt het getij niet met de handen tegen. We zullen, net als in de gewone maatschappij, de komende jaren met minder tevreden moeten zijn. Of dacht u soms echt dat we binnen tien jaar weer een elftal hebben als in 1974? Nou dan. Telstar Zondag naar Haarlem- Telstar geweest. Want ik was zeer be nieuwd hoe al die spelers uit Leiden en omgeving die door Telstar zijn ingelijfd zich hielden bij hun debuut als se- mi-prof. Vooral na alle wilde praat die ze in deze krant aan zichzelf hadden gewijd. Boot en Heemskerk waren niet opgesteld wegens schorsing en blessure, Verschoor en Van Seggelen waren wel van de partij. Het was een levendig en aardig potje, al trok de arbiter dan nogal wat kaarten. Verschoor speelde een gedegen eerste helft, maar had na rust wat minder greep op de gebeurte nissen. Dat kan ook gelegen hebben aan het feit dat Tel star toen met tien man speelde en Haarlem herhaaldelijk op links de aanval zocht. Van Seggelen icas met slecht, ook niet goed: Hij leek nog zijn ritme te zoeken. Al met al wei nigzeggend, het kan nog al tijd vriezen en dooien. Vorige week heeft John Ver schoor mij laten weten dat hij niet verrukt was over de re- gelsdie ik in Vnj-Uit aan hem had besteed. Ik had mijn be vreemding er over uitgespro ken dal hij na de training an derhalve liter bier had ge dronken om zijn lichaams temperatuur zo snel mogelijk terug te brengen. Uit mijn opmerkingen zouden perso nen uit Verschoors omgeving de indruk hebben gekregen dat hij het glas bepaald niet schuwt. Hij betreurt dat "want ik leef voor mijn sport". Ik vind het op mijn beurt jammer dat men uit mijn woorden de verkeerde conclu sies heeft getrokken. Daarom verklaar ik maar met na druk: ik heb beslist niet de be doeling gehad Verschoor af te schilderen als een impone rende innemer. Leidsche Boys Het bestuur van Leidsche Boys deelde de leden onlangs mee dat het en bloc was afgetreden omdat aan de oproep om zon dags in de kantine een handje te helpen geen gehoor was ge geven. Op 15 augustus volgde een buitengewone algemene ledenvergaderingmet in het convocaat de dramatische mededeling "Er moet een be- Door Ruud Paauw stuur komen. Wanneer er geen bestuur is, zal de vereniging niet meer bestaan". Normaal komen ongeveer 25 mensen op de vergadering, dit keer 40 ivan de ongeveer 200 leden). Uiteraard bleef het oude be stuur zitten en er zullen zon dags ook wel weer mensen bier en fricandellen aanrei ken. Dat laatste weet ik niet geheel zeker, want secretaris J.H. Smit wilde over de affai re niets aan mij kwijl. Zeker een staatsgeheim of zo. Bestuursleden hebben het te genwoordig niet gemakkelijk. Zij zijn vaak meer de sloven dan de leiders van een club. De overal aanstormende jeugd meldt zich bij voorkeur niet voorliet wat minder aan gename werk. Toch vraag ik me af of je als be stuur om déze reden nou maar in zijn geheel moet opkrassen. Ik vind het wel een paarde- middel, hoor. Tenzij het bij Leidsche Boys voortdurend een gevecht is om mensen voor iets te krijgen, dan kan ik me wel indenken dat het bestuur op zeker moment de handdoek in de ring gooit. Het is overigens niet de eerste keer dat moeilijkheden van deze aard zich bij één van de Boshuizerkade-clubs voor- Mis schien moet er toch maar eens voorzichtig aan fusies worden gedacht. heb ik even gegluurd naar de datum van de krantmaar het was toch echt 1980 en niet 1930. Nu zijn er bij het begin van een seizoen wel vaker mooie, no bele geluiden geuit. Dat slaat wel netjes en ach, twee weken later is iedereen het weer van harte vergelen. Nimmer is echter zo massaal een verkla ring van goed gedrag afgege ven als dit keer. De ontroering grijpt je bijna bij de keel. Bij na ja, want ik weet wie het zeggen Kijk. als er nu een hele nieuwe lichting trainers op het be taalde voetbal was neerge streken dan zou ik hier hebben geschreven: aardig om te ho ren, misschien wordt het wat. Maar het zijn de oude, gehar naste coyotes die met deze lie ve boodschap komenzij die jarenlang met grote vaardig heid de ogen sloten voor alle spelbederf en vuiligheid. Het is wat te veel gevraagd de he ren direct te geloven. De vraatzuchtige prairiewolf die ineens verklaart het schaap met rust te zullen la ten, kan maar het beste wat sceptisch worden bekeken. Vraag Er doemt bij dit alles wel een vraag op. Hoe is het te verklaren dat de trainers die jarenlang eigen zinnig hun weg gingen, el kaar nu plotseling vinden in een standpunt over zulke uit eenlopende zaken als smerig Zwartkruis spel, mentaliteit en Oranje? Ik vermoed dat hel te maken heeft met een soort gistings proces. Zes jaar lang heeft men zich in dit land op de borst kunnen rammen, in de wetenschap tot de beste voetballanden ter we reld te behoren. Die tweede plaatsen bij de WK-1974 en 1978 spraken immers boek delen. Waarom zou er wat veranderd moeten worden? Dat Oranje op zijn retour was en hevig op zijn lauweren pit te, wist iedereen diep in zijn hart de laatste paar jaar al. Maar er is kennelijk een al gemene schok nodig om dat ook te aanvaarden. Welnu, die kwam deze zomer bij de EK in Rome, waar Nederland volgens de kenners een in ma tigheid voortlollend ploegie presenteerde. De mentaliteit van de weinige nog aanwezi ge vedetten bleek verziekt, al dus Jan Zwartkruis, en de jongeren bezaten onvoldoen de persoonlijkheid, waren onvoldoende gerijpt. Ja en dan moet men wel wat. Want de illusie dat hier achter de dijken het beste voetbal ter wereld wordt gespeeld, ligt definitief in scherven. In die sfeer komen trainers dan met een verklaring die andere tij den moeten suggereren. Terug naar af .opbouwen, geen kap sones meer, netjes voetballen. Een omhelzing van de oude waarden. Op de achtergrond zal ook wel de angst leven dat het publiek, toch al zo ver waarloosd door al dat resul- taalvoetbal, nu echt wel eens en masse zou kunnen wegblij- (Tekenend is dat dit weekeinde, bij de opening van het seizoen bij de wedstrijden 11.000 be zoekers minder waren dan op dezelfde dagen vorig jaar). Getij Het is natuurlijk goed dat men het verloren terrein wil her winnen. Er zal dan wel wat meer moeten gebeuren dan de trainers in koor te laten zin gen. Maar zelfs als er nog het een en ander plaatsgrijpt, is maar de vraag of het in korte tijd wat zal opleveren. Het klinkt defaitistisch, ik weet het. De jaren zeventig waren voor hel Nederlandse voetbal een Trainers in het betaalde voetbal het is en blijft duister volk. Jarenlang hebben ze zonder een blosje van schaamte geroepen dat voetbal oorlog was en dat je dus niet moest zeuren als er te velde een en ander passeer de dat niet direct op het da- grooster van een nonnenpen sionaat voorkwam. Voor die handelingen bedacht de voetbalsport een mooie term: "professioneel optre den". Een breed scala van wangedrag viel onder de pa- rapluie van dat nette begrip van kleine pesterijen tot bepaalde vormen van mis handeling en onderwereld- Je behoorde tot de categorie "zachte eieren" als je daar be zwaar tegen had. En ineens komen de heren trai ners, aan het begin van het seizoen, gezamenlijk met iets op de proppen dat verdacht veel lijkt op een akte van be rouw. Er moet plotsklaps ruimte komen voor goed voet bal, er dient daarom "met fai re middelen" te worden ge streden en de schoppers naar al wat beweegt moeten nu maar eens streng (met rood) worden aangepakt. In één adem door wordt er bij- gemeld dat het voor eén voet baller weer een eer moet zijn voor het Oranjeteam uit te komen. Dé verenigingen be horen daarom niet alleen op het clubbelang te letten, maar ook op het nationale belang. Heb je het ooit zo zout gegeten? Ik wist niet hoe ik hel had toen ik het allemaal las. Voorzichtig Joop Zoetemelk kreeg gisteren onder meer een gravure van Leiden van wethouder Waal overhandigd. LEIDEN - Het was wel even wennen dat de start en finish van de profronde van Leiden dit jaar niet op de Koninginnelaan, maar in de slagader van Leiden, de Breestraat, was. B en W en de gemeenteraadsle den van Leiden en tal van genodigden bemerkten dat gisteren bij de huldiging vah Joop Zoetemelk. De binnenstad was al ruim van tevoren afgesloten om het parkoers autovrij te krijgen. Dat had tot gevolg, en daar was geen rekening meegehouden, dat ook de deelnemers alle mogelijke moeite moesten doen om op tijd in de Breestraat te kunnen zijn. Rond de klok van 17.30 uur was slechts een klein deel van de coureurs in de stadsgehoorzaal, die als verkleedruimte diende. Op dat tijdstip stond evenwel al de huldiging van Zoetemelk op het programma. Ruim een half uur later dan was gepland arri veerde de gele truidrager met zijn fiets in de burgerzaal van het stadhuis. Het was de bedoeling dat alle deelnemers aan de ronde van Leiden, die hadden deelgenomen aan de Tour de France een kristallen karaf zouden krijgen. Hoopvol wachtte loco-burge meester Waal de renners op in het stadhuis. Echter, alleen Joske Schipper kwam een karaf afhalen. De overige coureurs gaven de voorkeur boven het warm draaien dan het afwerken van het officiële gedeelte. Waal overhandigde Zoetemelk voorts een gravure van Leiden en constateerde dat door de wielersuccessen het fietsen in de bin nenstand is toegenomen. Vervolgens kroop Joop Riethoven ach ter de microfoon. „Ik heb", vertelde Riethoven, „van Tour-direc teur Levitan de toestemming gekregen om nog een keer de Tour start in Leiden te organiseren. Alleen ben ik financieel nog niet rond". Met die laatste opmerking kreeg de sportorganisator de lachers op zijn hand. Want tot nu toe konden de Tour-directie en Riethoven steeds over dat punt geen overeenstemming bereiken. Zoetemelk werkte de huldiging plichtmatig af en sprak onderwijl onder andere met 'Ome' Joop Vervoorn, de organisator van ae Tour de Frats, een wielerwedstrijd voor jeugdigen. Toen Zoete melk een van de deelneemsters feliciteerde met haar zege in haar leeftijdsklasse, keek het kind haar 'idool' sprakeloos aan. „Je moet hem gewoon terugfeliciteren", fluisterde een vriendinnetje haar in. „Hoef niet", sprak Zoetemelk haar vaderlijk toe, „want dat is al zo vaak bij mij gedaan". Nadat iedereen zich had opgemaakt voor de start, ontstond er enige consternatie. Zoetemelk kon met zijn fiets de overvolle trap van het stadhuis niet af. Zijn reactie: „Pff..". Zonder zich ingereden te hebben en eerst nog een ereronde samen met de wereldkampioenen Raas en Oosterbosch te hebben afge werkt, mocht de voormalige inwoner van Rijpwetering op zijn fiets klimmen. LEIDEN - Joop Zoetemelk probeerde de wens van het Leidse wielervolk wel weer te vervullen, maar uiteinde lijk moest Leiden 'genoegen' nemen met Bert Ooster bosch. Het werd dus niet geel maar rood dat als eerste over de finish kwam. Een kleine verkleuring, maar waar het publiek ook best voor op de banken wilde staan. Immers, de roodharige wereld kampioen achtervolging, Oos terbosch, had eerder met zijn etappezege in de Tour de France ook al de harten van de Neder landse wielerliefhebbers gesto len. Ruim achtduizend mensen werk ten gisteren hun warme maaltijd zo snel mogelijk naar binnen om het startschot van wethouder Tesselaar om 18.30 uur niet te hoeven missen. Na afloop kon de organisator van de profronde van Leiden, Joop Riethoven, de ba lans opmaken: ongeveer tiendui zend gulden hield hij netto over voor het geestelijk gehandicapte kind. „Een bedrag dat iets tegen viel, maar dat kwam omdat er te veel mazen waren om voor niks de koers te volgen", vertelde hij. „Aan de andere kant waren de mensen niet verplicht te betalen. Er werd per slot van rekening op de openbare weg gereden". Riethoven stond gisteren evenals de renners weer volop in de aan dacht. Als er een prijs beschik baar zou zijn geweest voor de meest gewaarschuwde man dan had hij die zonder meer gewon nen. In zijn enthousiasme stak de Leidenaar eenmaal zonder te kij ken de Breestraat over, terwijl een politieagent op de motor op dat moment net kwam aanrijden. Speaker Wim van Duivenbode kon Riethoven nog tijdig waar schuwen. Ook Zoetemelk houdt de ere-voor- zitter van zijn wielervereniging in de gaten. De gele truidrager ge vraagd waarom hij steeds weer in Leiden start, zegt hij: „Dat doe ik voor Swift en vooral voor Joop Riethoven. Als ik nee zou zeggen dan ben ik bang dat-ie weer een hersenbloeding krijgt". Thuistriomf i de Tour de France deed in de Sleutelstad alle moge lijke moeite om voor een thui striomf te zorgen. Tot tweemaal toe ontsnapte Zoetemelk met een aantal volgers. Beide keren werd hij evenwel teruggepakt door het peloton. Omdat in Leiden geen startgelden worden betaald, werd hard gestreden om de pre mies. Totaal kon de organisatie toch nog zo'n slordige twaalfdui zend gulden verdelen onder de Eén van de deelnemers, die een graantje uit de geldruif meepikte was de 46-jarige („Op die leeftijd rijden is nog nooit vertoond. Ik ben werelds oudste profwielren ner") Wout van den Berg. De Wa teringenaar, die meestal op en kele ronden wordt gereden, kwa lificeerde zich bij de beste dertig. „En dat betekent dat ik meer dan die twee geeltjes, die iedereen krijgt, vang". „Je moet weten", vervolgt de zwar te parel, zoals hij ook wel wordt genoemd, „dat ik zondag voor hetzelfde geld hardstikke dood had kunnen zijn. Ik knalde tij dens een semi-klassieker kei hard tegen een vluchtheuvel. Ik heb vandaag een kwartier nodig gehad om me aan te kleden". Dat was ook wel te zien, want aan zijn zwarte overhemd zaten na afloop slechts een paar knopen. Ontknoping De ontknoping van de 'omloop' om het stadhuis van Leiden vond ongeveer zeven ronden voor het einde van de 90 kilometer lange rit plaats. Aling, Gödde, Smit, f 1 Kl l c- Joop Zoetemelk (op de foto) deed alle mogelijke moeite Leiden de winnaar te bezorgen die het wilde. Alle mogelijke moeite ten spijt, nam Bert Oosterbosch de hoofdprijs, beschikbaar gesteld door deze krant, mee naar Oosterbosch en zijn ploeggenoot Raas scheidden zich toen defini tief af van het ongeveer 50 man tellende rennersveld. Het vijftal bouwde een voorsprong van 25 seconden op, waarna Ooster bosch van Raas mocht demarre- Over enkele dagen zal Oosterbosch hem eventueel een 'tegendienst' bewijzen als Raas in Sallanches zijn regenboogtrui gaat verdedi gen. „In elk geval stel ik me tij dens de wereldkampioenschap pen op de weg helemaal in de dienst van de ploeg", beloofde Oosterbosch. Raas zelf versloeg in de spurt de strijdslustigste renner. Theo Smit. De tweevou dige winnaar van de profronde van Leiden, Zoetemelk, werd ditmaal één na laatste. De beste tien: Oosterbosch, Raas, Smit. Godde, R. van Linden, P. van Katwijk, Been, Tak. Van Dongen en Emmen. HERMAN POOS CE WERSTRJP 6 8F60WMEM ZM WE ALLE MAAL 60EP 611 -> DE LES CM ÜN6ERE6ELD- HEPEK) TE WOR- KOMEW ZM ALLE TAAIE TUBERS- iUPPDRTER5 IN EÉN VAK DNDEf?- ©EBRACWT OKE SMGEPIE, NOU MAAR UO- PEN CAT APPIE 'T ÖÖK ICJ pP OULJE DIRK oe oooRpoaueR aw piep/' 11I 6CED NEE,MEE", PIE IÓECAAN LUI WEBBEN STR'JK-, ZÉLF UiTEióEH IJZER VRJE WIL CAT ff HOU HELE VAK Af- f AfóZVSfK ÖEWUURD ZWXZVtff

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9