actief in 1 vrije tijd Eerste paal nieuw AZL over week de grond in gQBZB Universiteitsraad wijst benoeming Van Leer af "Troef" begint nieuw seizoen in stinkend gebouw Leven op woonark is niet altijd pretje Gouden huwelijksfeest echtpaar Kamphues PAGINA 4 DO/ST DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 "Die rotzooi ligt ook altijd in de weg", zei de schipper verder doelend op de woonboten. En hij dreigde: "De volgende keer zal ik me echt helemaal laten gaanmeneer de rechter". Te hard ging naar de mening van de rechter ook een Kat- wijker met een voertuig van pen met een vaartje van 30. "Als ik niet harder mag dan 20 loop ik kans in het rulle strandzand vast te komen zit ten. Noem mij maar eens een landbouwtrekker die op 16 kilometer is afgesteld?. Toch geen een", verweerde de Kat- wijker zich. LEIDEN - Het leven op een woonark is niet altijd een pretje. Woonboot bewoners aan het kanaal bij Katwijk werden op 11 oktober van het vorig jaar wreed in hun rust verstoord. De golfslag van een olietankertje deed de woon arken vervaarlijk wiebelen. Het terras van een van de woonarken kwam onder wa ter. De bewoners hadden het niet meer. De veroorzaker van de woelige baren stond gisteren voor de kantonrechter. Aanvankelijk ontkende deze schipper van de olietanker in alle toonaar den dat zijn tanker te hard door het kanaal had laten va ren. Hij bond echter snel in toen hij merkte uit welke hoek de wind waaide. Nog geen half jaar geleden zette minister Pais van onderwijs de eerste spade in de sportvelden op het ziekenhuisterrein achter het station. Met het steken van die spade maakte de bewindsman een einde aan de jarenlange bouwperikelen van het Leidse ziekenhuis. Na oeverloos heen-en-weer gepraat tussen de gemeente Leiden, het rijk, de universiteit en het zie kenhuis kwam vlak voor kerst vorig jaar het verlossende bericht uit Den Haag: "De nieuwbouw mag beginnen". Met de eerste fase, waarvoor dins dag de eerste paal wordt gesla gen, is een bedrag van bijna tweehonderd miljoen gulden gemoeid. De bouw van die eerste fase zal ongeveer vijf jaar duren. In het nieuwe complex komen on- Kanaalweg enkele uren afgesloten LEIDEN - In de nacht van woens dag op donderdag aanstaande zal de spoorwegovergang op de Ka naalweg enkele uren zijn afgeslo ten voor alle verkeer. De afsluiting begint om 11.00 uur's avonds en is uiterlijk om 6.00 uur de volgende ochtend weer opge heven. In die periode zal de N.S daar enige noodzakelijke onder houdswerkzaamheden aan de spoorlijn naar Alphen uitvoeren. Weggebruikers zullen d.m.v. borden worden gewaarschuwd en omgeleid. Ook erepenning voor Steinbach LEIDEN - In de krant van zaterdag stond een artikeltje over de uit reiking van de LJA-erepennin- gen ter gelegenheid van het af scheid van een aantal medewer kers van de Leidse Jeugdactie. Daarin is een klein foutje geslo pen. De ere-penning werd behal ve aan architecten Schutte en Schrama, aan de heer Trouveé en aan de laatste LJA-voorzitter Both ook uitgereikt aan de laatste LJ A-directeur G. Steinbach. Officier van justitie mevrouw Tan wreef hem onder de neus dat zelfs een snelheid van drie tot vier kilometer per uur ter plaatse te hard kan zijn. Kan tonrechter Morshuis wees erop dat de woonbootbewoners al eerder hun beklag hadden ge daan over het vaargedrag van de schipper bij zijn baas de firma Troost. "U u hebt het later alleen maar erger ge maakt". Berouwvol toonde de schipper zich niet nadat de rechter hem een boete van 100 gulden had opgelegd. Hij maakte de woonbootbewoners uit voor rotte vis: "Ze willen op een woonboot vionen maar als ze maar iets voelen krijgen ze de schrik van hun leven". der andere de polikliniek en kli nieken van interne geneeskunde, de centrale klinische laboratoria en enkele onderzoek-laboratoria. Daarnaast zullen acute noden van onder meer kindergeneeskunde, oogheelkunde en het onderwijs centrum van de faculteit in de komende jaren opgelost moeten worden. Op de foto een overzicht van het bouwterrein. Rechts het leger museum, midden nog een paar studentenbarakken aan het Piet Paaltjenspad; voor de daar nog wonende studenten wordt naar stig naar een oplossing gezocht. Links op de foto het Leidse sta tion, dat vlak tegen de nieuw bouw komt te liggen. het Unimog. De Katwijker houdt zijn vreemdsoortig sleepvoertuig voor een trac tor. Volgens hem heeft hij voor het berijden van zijn Unimog LEIDEN - De Amstelveense indus trieel O. van Leer mag niet toe treden tot de de Leidse universi teitsraad. De raad vindt de opvat tingen van Van Leer over Zuid-Afrika onaanvaardbaar. Met zestien tegen dertien stem men werd de benoeming van Van Leer als buiten-universitair raadslid (BUL) vannacht, na een vergadering van ruim anderhalf uur achter gesloten deuren, af gewezen. snelheid van 50 kilometer per De Katwijker is overigens tegen het vonnis in hoger beroep ge gaan. Gedeelde smart is halve smart moet de kantonrechter ge dacht hebben bij een man die op de kruising Noordein de-Rapenburg een dronken autobestuurder geen voor rang had gegeven. "Ik kon er niets aan doen. Die man was dronken en reed te hard", zei Na de afwijzing van Van Leer werd de procedure rond deze affaire openbaar gemaakt. Aan het licht kwam onder andere waarom de Leidse universiteit zo geheim zinnig heeft gedaan over deze zaak. Volgens leden van de commissie van de universiteitsraad, die Van Leer vorige week ter verant woording heeft geroepen, wilde de officiële woordvoerder van de universiteit geheimhouding van zowel de commissie als van Van Leer. "Dit omdat hij eventuele kritische vragen van buiten de universiteit niet zou kunnen beantwoorden", aldus één van de leden van de commissie, die Van Leer aan de tand heeft gevoeld. Wijkcomité Vreewijk Het wijkcomité Vreewijk houdt vanavond om acht. uur een be stuursvergadering in het Ju ridisch Studiecentrum aan de Hugo de Grootstraat 32. De bijeenkomst begint om acht uur. De komende vergaderda ta zijn 7 oktober, 18 november en 13 januari. ACV L-bij eenkomst De Algemene Commnunicatie Vereniging Leiden houdt vanavond een algemene le denvergadering in het res taurant Boerhaave aan de Manënpoelstraat 69 a. De vergadering is toegankelijk voor alle 27 MC-ers en intro ducés. Na afloop van de ver gadering, die om acht uur be gint, is er een bingo en loterij Gesprekscentrum Vanavond begint in het Ge sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een se rie lezingen over anthroposo- fie. Het is een geestesweten schap gebaseerd op de filoso fie van Rudolf Steiner. Op de ze avond wordt een inleiding gehouden door P.C. Veltman van de Rudolf Steiner-school in Leiden. Het begint om acht Tuinstadwijk De Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar- denwerk Leiden heeft een nieuwe functionaris aange trokken voor het bejaarden- werk in de Tuinstadwijk. Het is de heer J. van Ekeren. Hij volgt de heer J. v.d. Baar op die begin van dit jaar vertrok. Het takenpakket van de heer Van Ekeren is hetzelfde als dat van zijn voorganger. De nieuwe functionaris is werk zaam vanuit het dienstencen trum aan de Herenstraat 45, tel. 071-144112. Vrijwilligers(l) Twee Leidse instellingen zitten op het ogenblik te springen om vrijwilligers. Allereerst de Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht 246a. In het pand van de centrale is een overzicht aanwezig van alle mogelijkheden op vrijwilli- gersgebied. Een paar voor beelden: het begeleiden van kinderclubs, het afleggen van bezoeken aan mensen die daaraan behoefte hebben; het verlenen van hand- en span diensten aan zieken en be jaarden en het bezig zijn in actiegroepen. Belangstellenden kunnen da- gelijk van negen tot vijf uur terecht voor meer informatie bij de Vrijwilligerscentrale. Het telefoonnummer is 071-149064. Vrijwilligers(2) De tweede instelling die vrij willigers nodig heeft is de stichting bijstand buiten landse werknemers "Rijn en Lek". De stichting geeft onder meer Nederlandse les aan bui tenlandse werknemers, zowel aan analfabeten, "beginners" en "gevorderden". De vrij- williger(ster) hoeft geen spe ciale opleiding te hebben om te kunnen lesgeven. De stich ting beschikt namelijk over speciale boeken waaruit wordt gedoceerd. Voor de vrijwilligers zijn er spe ciale introductiecursussen waar uitleg wordt gegeven over lesmateriaal en de cultu rele achtergronden van Tur ken en Marokkanen. De eerste cursus is op 17 septem ber om half acht in het gebouw van Rijn en Lek aan de Doe- zastraat 34. Telefonisch zijn ook inlichtingen te krijgen bij de BTSftel. 071-211889), vor mingscentrum Troef(071-130494, Jan Bar telsman) en Rijn en Lek(071-126474, Wilfred van der Wal). Lunchbij eenkomst De Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel afdeling Leiden e.o. belegt morgenmiddag een lunchbij- eenkomst in hotel Nieuw Mi nerva aan de Vrouwensteeg 11De bijeenkomst begint om 12 uur en wordt opgeluisterd door de aanwezigheid van mr. AA. Nijkerk. Deze direc teur van Metric BV zal spre ken over het onderwerp "Van zwaarden tot ploegijzers, de onstuitbare groei van recyc ling". Duivensport (1) LPV "De Snelvlieger" hield een wedvlucht met 377 duiven vanuit Duffel. De uitslag was: 1,4. B. Delsasso, 2,7. F. Com pter,3. F .v.Seggelen,5.L.v.d. Heijden, 6,9,10. A. Witteveen, 8. J. den Dunne en dr. Duivensport (2) PV "De Reisduif' hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde. De uitslag was: 1,3,5.P. Moo- ten, 2. J. Smit, 4,9.W. Kop, 6. G. v.d. Tang, 7. N. v.d. Dop en Zn.8.W.v.d. Hoogt,10. S.v.d. Hoven. Hengelsport (1) HSV "DVV" hield een viswed strijd in de Nieuwe Vaart. De uitslag was: 1G.G. Voorst 29 stuks (2725 gram), 2. L. Watt man 18 stuks (2150 gram), 3. C. Cornet 19 stuks (1800 gram), 4. W. Smit 25 stuks (1675 gram), 5. S. Stolk 22 stuks (1650 gram), 6. N. v. Kaaij 17 stuks (1250 gram), 7. H. Neuteboom 16 stuks (1125 gram), 8. H. Laterveer 11 stuks (1100 gram), 9.A. Later veer 14 stuks (975 gram), 10 J. Hakker 12 stuks (950 gram). Hengelsport (2) HSV "Zuid-West" viste de vier de wedstrijd van het seizoen in de Ringvaart. De vangst was redelijk. Met 13 man werden er 255 maatvissen ge vangen. Het gewicht was 52215 gram. De uitslag: 1. A. Ruis 21 stuks (7060 gram), 2. W. Moenen 21 stuks (5740 gram), 3. H. Schouten 24 stuks (5700 gram), 4. H. Moenen 21 stuks (5510 gram), 5. S. Moe nen 30 stuks (4960 gram), 6.H. v.d.-Laan 34 stuks (4475 gram), 7.G. v.d. Laan 15stuks (3985 gram), 8. C. Schouten 20 stuks (3805 gram), 9.1. Mazu- rel 20 stuks 3025 gram), 10. D. Schouten 18 stuks (2960 gram). Majorettes De Leidse majorettenshow groep "Key Town Stars" be haalde het afgelopen week einde tijdens een majoretten- festival in Dordrecht een eer ste prijs. •k LEIDEN - Loco-burgemeester Waal en zijn echtgenote hebben gisteren een jarenlange Leidse traditie afgesloten met het bezoek aan het bruidspaar JU. Boom-Van Oosten. Het bezoek hield verband met het 60-jarig huwelijks feest dat het echtpaar dezer dagen hoopt te vieren. De heer en mevrouw Boom wonen al jaren aan de Veilingkade 1 Ixtco-burgemeester Waal heeft de afgelopen maanden het gebruik voortgezet dat jubilerende echtparen (60,65 en 70 jaar getrouwd) bezoek kregen van de Leidse burgemeester en zijn echtgenote. Op 1 september komt de nieuwe burgemeester mr. CM. Goekoop naar Leiden. Hij heeft laten weten het aantal representatieve taken van het burgemeesterschap te willen beperken. Het betekent onder meer dat hij geen bezoekjes meer zal brengen aan diamanten en briljanten echtparen. De benoeming tot buiten-i tair lid van Van Leer kwam begin deze zomer op losse schroeven te staan toen aan het licht kwam dat de Amstelveense industrieel een boekje had geschreven met daarin onder andere zijn opvat tingen over Zuid-Afrika. Hij meent dat een scheiding van ras sen op dit moment de oplossing is voor de problemen in dat land. Hij wist tijdens het gesprek met de commissie van de universiteits raad de helft van de commissie leden achter zijn ideeën te krij gen, hetgeen vannacht tot een langdurige discussie achter ge sloten deuren leidde. Van Leer liet vanmorgen weten geen commentaar te willen leveren. Wel zei hij dat de behandeling van de kwestie door de commis sie en de universiteitsraad alle lof verdient. Ook het college van bestuur van de Leidse universiteit wilde van morgen nog geen commentaar geven. De secretaris van de uni versiteit dr. D.P. den Os: "Het college moet zich vandaag eerst over de zaak beraden. Daar is vannacht niets meer van geko men. Misschien vanmiddag of morgen". - De heer Kamphues en Kamphues-Bijleveld, uit Leiden, vieren morgen hun 50-jarige huwelijksfeest. Het paar heeft elf kinderen, die hopelijk met de drie-en-twintig kleinkin deren, allemaal zullen verzame len in het ouderlijk huis, Robijn hof 420. Sommigen moeten daar voor onder andere uit Venezuela, Canada en Tenerife, overkomen, om het gelukkige stel te felicite- De heer C.F.A. Kamphues is meer dan vijftig jaar werkzaam ge weest bij de "Nederlandse Roto gravure Maatschappij". Als voormalig voorman van deze Leidse firma geniet hij sinds 1975 van een welverdiend pensioen. Toen zijn werkgever in 1965 ju bileerde werd de heer Kamphues voor zijn 40 dienstjaren onder scheiden met de zilveren me daille in de Orde van Oranje Na- Woensdag zal om 10.15 uur een hoogmis in de rooms katholieke kerk aan de Haagsche Schouw gehouden worden. Van vijf uur 's middags tot half zeven ontvangt het bruidspaar bezoek in restau rant "De Haagsche Schouw". daarom geen rijbewijs en kentekenbewijs nodig. De Katwijkse politie sloeg de wet erop na en kwam tot de conclusie dat het voertuig niet onder de benaming tractor valt omdat het ding met ge mak de 30 kilometer per uur kan halen. Een landbouw- tractor mag niet harder dan 16 tot 20 kilometer per uur. Ondanks het verzoek van de po litie om de maximum snelheid van de Unimog terug te bren gen naar 20 kilometer per uur bleef de man rustig van en naar het Katwijkse strand rijden om zijn boot te versie- De kantonrechter meende echter dat al die trekkers dan ook maar bekeurd moesten wor den. De Katwijker kreeg een boete van 200 gulden opgelegd voor het rijden zonder rijbe wijs en zonder kentekenbe wijs. De Unimog-zaak belooft nog een staartje te krijgen omdat de motor van de betreffende Unimog het inmiddels bege ven heeft. De Katwijker heeft een nieuwe gekocht. In deze nieuwe sleepwagen dendert hij zonder rijbewijs en zonder kentekenbewijs van en naar het strand met een mogelijke de man. De kantonrechter: Ook aan dronken automobi listen moetje voorrang verle nen als zij van rechts komen. Je weet van tevoren toch niet dat zo'n automobilist dronken De rechter meende echter wel dat in deze omstandigheden de man slechts de helft van de schuld aan te wrijven was. Hij legde de man 60 gulden boete op, de helft van het be drag dat normaal voor deze verkeersovertreding geldt. De dronkeman zal zijn opwach ting nog moeten maken bij de kantonrechter. LEIDEN - Na veertien jaar voorbereiding en onderhande lingen gaat de eerste paal voor nieuwbouw van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden officieel de grond in. Vol gende week dinsdagmiddag zal oud-voorzitter van be stuur van het ziekenhuis, ir. W. Starrenburg, deze hande ling verrichten. op het bouwterrein v e AZL. Inmiddels is LEIDEN - Ook dit seizoen zal vormings centrum Troef voor werkende jonge ren zijn aktiviteiten moeten houden in het aloude gebouw: het voormalig Ma rinecomplex aan het Noordeinde. Nog steeds is onbekend wat er met het ou de, verwaarloosde gebouw gaat gebeu ren. Troef zit er praktisch nog als enige gebruiker, samen met de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Rechtswinkel. Ook de Leidse Jeugd Actie en de KWJ, bond voor werkende jongeren, zijn er inmiddels uit wegge trokken. De huisvesting(snood) werkt volgens Jan Bartelsman, staflid van Troef, "demoraliserend. De rioolslank be zorgt ons herhaalde malen koppijn. En mogelijke nieuwe cursisten knappen af op het verveloze gebouw. Ze verlie zen vertrouwen in je als ze zien waar je zit." Tevergeefs hebben de stafleden van Troef verschillende malen bij de ge meente aan de bel getrokken over nieuwe huisvesting. Ook het "zwart boek", "noodkreet - geen noodkreet" dat ze vorig jaar het licht deden zien en waarin de geschiedenis van Troefs huisvesting te boek stond weekte nauwelijks reacties van gemeentezijde los. Ondanks de huisvestingsbond heeft Troef dit seizoen een zo breed mogelijk programma samengesteld voor de 'doelgroep': jongeren van zeventien tot dertig jaar die maximaal mavo of lage re beroepsopleiding achter de rug hebben. Nieuw in het programma is de thema-gespreksgroep voor vrouwen (woensdagochtend) naast de vrou wengroep op dinsdagavond. Boven dien wordt er een groep voor bejaar denhelpsters opgezet. Geschrapt zijn de cursussen yoga en koken. Troef meent dat er op debe gebieden al ge noeg aanbod is. Zoals elk jaar geeft Troef Nederlandse les aan builenianc tallen vrijwilligers zorgen op maandag en donderdagavond voor individuele les. Waarschijnlijk komen er in januari aparte lessen voor gastarbeiders die een technische beroepsopleiding wil len volgen. Overleg daarover is mo menteel gaande met o.a. het Centrum voor Vakopleiding aan de Roosevelt- straat. Speciaal voor WSW-ers (mensen die via de Wet Sociale Werkvoorzie ning aan passende arbeid worden ge holpen) zijn er cursussen, bestaande uit een themagedeelte en taak en/of re kenen. Voor het komende seizoen zijn deze cursussen al vol. Voor vrouwen die graag met anderen willen praten over allerhande onder werpen is de gespreksgroep (op dins dagavond, vanaf 9 september) bedoeld. De onderwerpen voor de gespreks groep worden in overleg met de deel neemsters vastgesteld. Ook op woens dagochtenden (kwart over negen, van af tien september) is er een vrouwen groep. Deze groep spitst zich op the ma's toe die in korte tijd worden uit gewerkt. Het eerste thema is "vrouwen en gezondheid". Verder zijn er cursussen zeefdrukken (donderdagavond, vanaf 4 september), fotografie (maandagavond, vanaf 1 eptember) klussen vo (dinsdagavond, vanaf 2 september) en twee open school-groepen. Laatstge noemde cursus is bedoeld voor men sen die hun kennis willen ophalen. Op dinsdagavond is het leervakgedeelte, 's woensdagavonds het themagedeelte. Op 12 september is er voor alle deel nemers een openingsavond. De bedoeling is dat het vormingscen trum volgend jaar een deel van het werk van de Open Schoolgroep aan de Herengracht overneemt. Zoals bekend heeft minister Pais het project een jaar opgeschoven. Troef wil dit jaar alvast wat ervaring met Open School opdoen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4