Raad ziet toch af van aankoop veevoederbedrij f Inspraak wordt beter geregeld Geldboete na ongeval in bedrijf Afscheid drie raadsleden Leidse stadsrubriek DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 Meerderheid vindt anderhalf miljoen te veel LEIDEN - De gemeente zal het veevoederbedrijf van Van Niekerk aan de Vlietweg in Leiden niet kopen. Een meerderheid in de Leidse gemeente raad meent dat het onverantwoord is om een groot bedrag op tafel te leggen om het veevoederbedrijf kwijt te raken. Een voorstel van het college van B en W om het bedrijf te kopen werd, gisteravond, daarom door een ruime raadsmeerderheid verworpen. Met de aankoop van het bedrijf zou zeker anderhalf miljoen gulden gemoeid zijn. Dat bedrag zou tevoorschijn moeten worden getoverd uit het Fonds Bovenwijkse Voorzieningen. Het CDA-raadslid Vink noemde dat een aderlating die niet juist zou zijn. Van Duijn (WD) sprak over een incorrect voorstel van B en W omdat het fonds niet voor derge lijke uitgaven bedoeld zou zijn. Ook voor de PPR, PSP, D'66 en voor een ruime meerderheid van de PvdA-fractie was het voorstel van B en W niet te verteren. Zoals bekend wilde de gemeente het veevoederbedrijf kopen om dat men de fabriek, en vooral de daarvan deel uitmakende 15 me ter hoge graansilo, zeer ontsie rend vindt voor het landschap. Over het voorstel van B en W om het bedrijf dan maar te kopen werd, in de raadsvergadering van twee weken geleden, en ook gis teravond weer, in beslotenheid vergaderd. De zaak verkeerde in een impasse omdat, in het geval de gemeenteraad niet zou beslui ten tot aankoop van het bedrijf en tevens geen toestemming zou worden gegeven voor een nood zakelijke uitbreiding (wat in strijd is met het geldende be stemmingsplan voor de Oostvlietpolder), de kans aanwe zig is dat de gemeente een plan- schadeprocedure aan zijn broek krijgt. Eén en ander zou ook wei eens flink in de papieren kunnen lopen. In het openbare gedeelte van de raadsvergadering, gisteravond, bleek niet' alleen dat een raads meerderheid niets voelde voor de aankoop van het bedrijf maar ook dat men er niet over dacht om toe te staan dat het veevoederbedrijf zou uitbreiden door de bouw van meer graansilo's. Volgens de meerderheid in de raad is de kans op een planschadeprocedure ge ring. Een voorstel, van het CDA-raadslid Vink en de WD-er Van Duijn, om een bouwaanvraag van het bedrijf welwillend in behande ling te nemen stuitte op fel verzet van vooral de PvdA-fractie. PvdA-fractie-voorzitter Peters noemde een dergelijk voorstel "onfatsoenlijk" en "in strijd met de beginselen van behoorlijk be stuur". Volgens Peters zou Van Niekerk met een dergelijk voor stel weer jarenlang op sleeptouw worden gehouden en wordt de zwarte piet feitelijk toegespeelt aan Gedeputeerde Staten. Een uitbreiding van het bedrijf zou namelijk niet alleen in strijd zijn met het bestemmingsplan maar ook met het streekplan van de provincie. De gepeperde taal van Peters viel vooral bij het WD-raadslid niet in goede aarde. Volgens Van Duijn zou de suggestie van Peters dat een uitbreiding van het be drijf bij de provincie geen schijn van kans zou maken uit de lucht zijn gegrepen. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) noemde het voorstel van Vink en Van Duijn ook een "heilloze weg" die niet alleen langer zou zijn maar ook duurder. Eén meerderheid in de raad wees de motie van CDA en WD af.Het voorstel van het college om het bedrijf te kopen werd eveneens door een ruime raadsmeerderheid (waaronder de stem van wethouder Bórdewijk) verworpen. Hiermee komt een voorlopig einde aan deze al ja renlang slepende kwestie. Het komt er op neer dat Van Niekerk zijn veevoederbedrijf op de oude voet kan voortzetten maar geen gelegenheid krijgt voor de door hem noodzakelijk geachte uit breiding van zijn bedrijf. Plannen om met zijn bedrijf te verhuizen naar Alphen aan de Rijn zijn, nu de gemeenteraad heeft besloten zijn bedrijf niet te kopen, ge dwarsboomd. LEIDEN - Het Leiderdorpse hout- verwerkingsbedrijf Klinken berg-Fontein bv is gisteren door kantonrechter mr. H. Morshuis veroordeeld tot een forse geld boete "wegens het niet zo nauw met de veiligheidseisen". LEIDEN - Op de kop af2401 en thousiaste zwemmers gingen gisteravond in de Leidse zwembaden "De Vliet" en "De Zijl" te water voor de tradi tionele avondvierdaagse. Vier avonden lang moeten de deelnemers een afstand van vijfhonderd meter zwemmen. De ongedwongen zwemtoch ten worden georganiseerd door de Leidse Sportstichting in samenwerking met de Leidse zwemverenigingen. De deelname aar daagse vertoont een stijgende lijn. Vorig jaar waren er ruim 2200 deelnemers. De moge lijkheid bestaat om vanavond nog te starten voor de vier- Die deelnemers i dan tot en met vrij dag elke avond hun tien baantjes. Toezegging wethouder Bórdewijk. JONGETJE OVERLEDEN LEIDEN - Het Leidse jongetje Rick Montanus is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis be zweken aan de verwondingen die hij gistermiddag aan de Gloxi- niadal had opgelopen. De jongen die in december twee jaar zou worden raakte gistermiddag om twaalf uur onder het achterwiel van een SH V-wagen, nadat hij uit de deur was gevallen. VOLKENKUNDE: 25.000STE LEIDEN - Het Volkenkundig mu- seum in Leiden verwelkomde maandag zijn 25.000ste bezoeker op de tentoonstelling "Bazar marktsteden in Noord-Afghanis tan". Mane-Louise Braat,scholiere zesde klas Atheneum in Breda, kreeg uit handen van Professor Dr. Pott, directeur van het museum, een boekwerk geschenk "Ter her innering". Haar zusje, eveneens kompleet overrompeld., de der tienjarige Sabine, ontving als 25.001ste bezoeker een mapje met het tijdschrift van het museum: "Verre naasten naderbij." De beide meisjes waren met zusje nummer drie en een vriendineen dagje met de NS, naar Leiden. Helemaal vanuit Breda en dan nog in de prijzen vallen. "Een buitenkansjenoemde Professor Pott het geval. Vader en moeder Braat verschenen wat later. "Zo vaak gaan we niet naar een mu seum". aldus Marie-Louise. De twee andere meisjes kregen als troost een bouwplaat van de ten toonstelling. Sinds 25 janauri dit jaar loopt de overigens bijzonder fraaie expositie, men wil nog tot 4 1981 door. LEIDEN - Het college van B en W zal binnen drie maanden met voorstellen voor de dag komen voor een betere regeling van de inspraak in Leiden. Deze toezeg ging deed wethouder Bórdewijk, gisteravond in de raadsvergade ring, tijdens een interpellatie hierover van het PPR-raadslid Beijen. Beijen wilde wel eens weten van het college waarom voorstellen van de werkgroep Inspraak over een op te stellen inspraakveror dening, tegen de afspraken in, nog niet aan de raad waren voor gelegd. Het was de bedoeling dat deze ontwerp-inspraakverorde- ning, na een principe-instem ming van het college met de hoofdgedachten, zou worden voorgelegd aan verschillende in stanties en aan de bevolking. Daarna zou de raad de voorstel len, vorig jaar al, hebben kunnen vaststellen. Beijen constateerde dat de ont- werp-inspraakregeling nooit in de raad is behandeld en dat één en ander stelselmatig door het college zou zijn genegeerd. Het raadslid wilde precies van het gemeentebestuur weten waarom dat niet is gebeurd en welke be zwaren men heeft tegen de ge noemde voorstellen. Wethouder Bórdewijk betoogde dat de voorstellen van de werk groep niet zonder meer kunnen worden overgenomen omdat er nogal wat haken en ogen aan zit ten. Met name de wijze waarop bezwaarschrift-procedures moe ten plaats vinden was een reden om de voorstellen niet zonder meer over te nemen. De wethou der wees er op dat een mogelijke uitbreiding van het aantal be zwaarschriften een onaanvaard bare druk op het, toch al overbe laste ambtelijk apparaat, met zich zal meebrengen. Bórdewijk liet verder weten dat door het team stadsvernieuwing van de wel- zijnsraad zeer negatief op de voorstellen was gereageerd. Vol gens het team stadsvernieuwing zou met genoemde regeling de klok tien jaar worden teruggezet. Beijen zei het voor een deel met de bezwaren eens te zijn maar be treurde het dat door het college toch niet meer aandacht aan de kwestie is besteed. Een voorstel van het PPR-raadslid, gesteund door PvdA en CDA, om de voor stellen van de werkgroep, verge zeld van een aantal alternatieven, binnen drie maanden in discussie te brengen werd door de wethou der overgenomen. Botsing busje: zes gewonden LEIDEN - Zes Leidse schoolkin deren raakten gistermiddag licht gewond bij een frontale botsing tussen een schoolbusje van Schutte en een stadsbus. Het busje van Schutte reed gister middag om tien voor vier op de Topaaslaan naar de Saffierstraat. De stadsbus reed op de Saffier- straat in de richting van de Sma ragdlaan. Precies op de kruising van de Saffierstraat en de Top aaslaan greep het schoolbusje dat van rechts kwam de stadsbus in de flank. Vier kinderen konden ter plekke aan builen, schrammen en ande re lichte wondjes geholpen wor den. Bij twee kinderen werden wonden aan hoofd en zij in het Academisch Ziekenhuis ge hecht. Na behandeling konden ook zij naar huis. Vorig jaar 30 juli kreeg een 28-jan- ge Marokkaanse werknemer van Klinkenberg-Fontein zeer ern stig letsel aan zijn hand bij het verwisselen van een beitelblok aan een draaibank. De werkne mer werkte nog maar enkele we ken bij het bedrijf. Een getuige van de arbeidsinspec tie weet het ongeluk gisteren voor het Leidse kantongerecht aan het "toch wel rommelige be drijf'. Aan de veiligheid van de machine zelf was volgens hem niets aan te merken. Des te méér was er volgens hem mis met het nakomen van veiligheidsvoor schriften en het naleven van de arbeidswet door het bedrijf. Zeer dubieus vond de getuige van de arbeidsinspectie dat het be drijf bij het verwisselen van een beitelblok de andere blokken normaal door liet draaien om geen tijd te verliezen. Kantonrechter Morshuis liet er weinig twijfel over bestaan dat hij niet het slachtoffer maar de werkgever schuldig bevond aan het ongeluk. "Het door laten draaien van de blokken tijdens het verwisselen lijkt op winst boeken ten koste van de werk- De directie van Klinkenberg-Fon tein was gistermorgen niet bij de kantonrechter om de beschuldi gingen tegen te spreken. Ook dat vond de kantonrechter tekenend voor de nonchalance van het be drijf. "Het betreft hier immers een ernstige zaak". De kantonrechter sloot zich aan bij de eis van de officier van justitie mevrouw Tan: duizend gulden boete waarvan vijfhonderd gul den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De heer Klinkenberg, directeur van het bedrijf, toonde zich vanmor gen uiterst verbaasd over de uit spraak: "Wij wisten helemaal niet dat deze zaak voor de rechter kwam. Dit soort zaken loopt al tijd via onze advocaat en dan zijn we er als de kippen bij. Met dit vonnis gaan wij in geen geval ak koord. Die man (het slachtoffer) mocht alleen maar hout aanpak ken. Herhaalde keren was hy ge waarschuwd dat hij niet aan de machines mocht zitten.". LEIDEN - Een 38-jarige bromfiet ser uit Leiderdorp is gistermor gen om half negen gewond ge raakt op de parallelweg van de Willem de Zwijgerlaan. Een automobilist uit Zoeterwoude gaf de bromfietser geen voorrang toen hij vanaf de Willem de Zwij gerlaan linksaf de Floris Ver- sterlaan inschoot. De bromfietser werd met een ge broken sleutelbeen overgebracht naar het Academisch Zieken huis. Beijen (PPR) LEIDEN - "Meer dan een kwart eeuw raads-ervaring is gister avond uit de Leidse politiek ver dwenen". Dat zei loco-burge meester Waal bij het vertrek uit de Leidse gemeenteraad van de raadsleden Beijen (PPR), Hoeven (CPN) en Oosterman (D'66). De drie raadsleden besloten eerder dit jaar, om verschillende rede nen, de Leidse politieke arena voortijdig verlaten. Gisteravond nam de gemeenteraad officieel afscheid van de hen. Loco-bur gemeester Waal wees er op dat het niet vaak voor komt dat drie raadsleden tegelijk (tussentijds) de raad uitstappen. Hij betoogde dat nog maar weinig raadsleden overblijven die het laatste dece- nium in de raad hebben meege maakt. Beijen, Hoeven en Oosterman kre gen van loco-burgemeester Waal veel lof toegezwaaid voor hun enorme werkkracht en wijze waarop zij het raadslidmaatschap in de afgelopen jaren hebben vervuld. Beijen liet daarop weten Oosterman (D'66) Hoeven (CPN) dat ze van hem nog niet af zijn. Het PPR-raadlid en het CPN- raadslid Hoeven zullen beide fractie-assistent worden van het nieuw te benoemen raadslid voor hun partij. door René van der Velden Jaap Visser Omloop Als Jopie komt fietsen kan er natuurlijk veel. Heel veel zelfs. Eindelijk was Joop Riethoven er in geslaagd om een aantal tourvedetten, zoals Joop Zoetemelk, Bert Oos terbosch strikken v( van Leiden weinig c meente zo Jan Raas, de profronde rredingskracht i ze bij de ge- te krijgen om het criterium van Leiden om het Stadhuis te houden. Een soort "Omloop van het Stad huis" werd het dus gister avond. Er komt heel wat voor zo'n wielerronde kijken. We be doelen niet aan publiek, want dat viel gisteravond een beetje tegen, maar aan voor bereiding. Terwijl de heren wielrenners nauwelijks de schouders ophalen voor het zoveelste criterium zijn tal van mensen dagen, weken, sommigen zelfs maanden in de weer om het per definitie puur commerciële spektakel zo goed mogelijk voor te be reiden. Niet alleen organisatoren maar bijvoorbeeld ook de afdeling wegbebakening van gemeen tewerken en niet te vergeten de politie. Het parcours, in dit geval Breestraat, Gangetje, marktenroute, Kort Rapen burg, Breestraat, moet een paar uur van te voren auto vrij worden gemaakt. Het verkeer moet worden omge leid en de meute langs de kant t Zou Joop ook hebben teruggegroet? in bedwang worden gehou den. Hoofd-inspecteur La Rivière vlak voordat wethouder Tes- selaar (sport) het grote pelo ton wegschoot: "We hadden graag alles aan weerskanten in de hekken gezet. Maar dat was niet haalbaar want dan heb je vier kilometer aan dranghekken nodig. Bij de gemeente hebben ze er zo'n vijfhonderd. Daar red jc het nooit mee. Je kunt dan extra hekken gaan huren bij parti culiere bedrijven maar dan betaal je drie gulden per hek en dan moet je ze nog zelf gaan halen ook. Dat kost je een vermogen". La Rivière vervolgt: "We heb ben vijftig man politie inge zet. Dat moet voldoende zijn. Toch hou ik elke keer weer m'n hart vast. Het oversteken hè. Dat is niet tegen te hou den. Al zet je tweehonderd agenten neer. Dit is een erg snel parcours, dus er hoeft maar een klein hondje plot seling over te steken...". Sven later stak er voor de ogen van presentator Wim van Duivenbode inderdaad een viervoeter, een herdershond nog wel, het parcours over maar tot grote opluchting van Van Duivenbode. en van hoofdinspecteur La Riviere uiteraard, gebeurde dat juist nadat de rennerskaravaan met een vaartje van dik vijftig kilometer per uur was langs- gezoefd. La Rivière, vlak nadat "rooie" Bertje Oosterbosch de ver plichte smakken op de wang van de "rondemiss" (wat een woord eigenlijk: ronde miss) in ontvangst had genomen en de ruim achtduizend belang stellenden waren uitge zwermd: "Het is allemaal rus tig verlopen. We hebben één iemand meegenomen om even te laten afkoelen. Die knaap was enigszins aange schoten en stond de boel een beetje op te juinen. Hij is mo gelijk ook degene geweest die op een zeker moment een fles op het parcours heeft stukge gooid. Voor de rest geen problemen. Er hing een lek ker gezellig sfeertje". Opgeklopt Ook het Stadhuis bevond zich gisteravond in de greep van de wielrennerij. Tegen zessen werden daar de "broodfiet sers" door het gemeentebe stuur ontvangen. Een opge klopt sfeertje waarin een aan tal raadsleden en wethouders zich kennelijk best thuis- voelden. Vlak voor de aan vang van de gemeenteraads vergadering hadden enkele politici er in elk geval niet de minste moeite mee om het sherry-glas stevig te hante ren. Kan sherry kennelijk geen kwaad tijdens de war- ming-up van politici, be roepsrenners onthouden zich vlak voor een koers nog altijd van sterke drank. De voor de zoveelste keer gehuldigde Zoetemelk sloeg het glas sherry dat een. van de Stad huis-bodes hem in zijn zenu wen aanbood in elk geval af... Terwijl het wielerspektakel buiten was losgebarsten hiel den de raadsleden zich bin nen met meer serieuze zaken bezig. Zo rond half negen, toen de koers op z'n eind liep, en de PvdA net met het CDA in de clinche lag over de aan koop van een bedrijf aan de Vlietweg, schorste "loco Waal" de vergadering om de raadsleden de gelegenheid te geven "even over de zaak na te denken Waal was nog niet uitgesproken of de hele "familie" snelde naar de uitgang om nog juist te kunnen zien hoe de "ont snapte" Oosterbosch ter hoogte van de Stadhuistrap juichend de finish passeerde, waarna de stadsbestuurders weer, al keuvelend over zaken als "over de meet gaan", "van voren zitten" en "lek rijden", in de banken terugkeerden. Tweede Tot slot nog wat zakelijke gege vens. De opbrengst van de profronde van Leiden was bestemd voor het geestelijk gehandicapte kind. Door de wat tegenvallende publieke belangstelling en de niet ver plichte toegangsprijs van vier gulden bleef de recette aan de lage kant. Nog geen tiendui zend gulden. O ja, en Jopie eindigde in het klassement weer eens op de tweede plaats. Tweede van onderen ditmaal...

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3