LEIDSCH DAGBLAD Sociale premies stijgen en lonen niet aan banden vandaag Huwelijk Unifil-soldaat is geldig Stakingsrecht in Polen Regering bereikt compromis Mysterieuze bol op strand oorzaak van verlammingen E Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken Metaal-cao blijft uit OPGERICHT 1 MAART 1860 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36252 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singe! 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - René Beu- gelsdijk, de negentienjari ge Noordwijker die in mei van dit jaar met een Liba nees meisje trouwde (de achttienjarige Zaineb Achmed), wil met 'nie mand' ook maar één woord over zijn stap wis selen. Resoluut heeft hij alle media afgewimpeld met de mededeling dat ze niets met zijn privé-levën te maken hebben. Beugelsdijk is de eerste Neder landse Unifil-soldaat die een Li banese schone mee naar Neder land neemt. Een tweede huwelijk van een Nederlandse militair is op til. Vanmiddag heeft de Noordwijker zijn vrouw op Schiphol'begroet. Zij kwam vier weken later dan hij, omdat haar paspoort nog niet in orde was. De soldaat zelf is eind vorige maand al thuis ge komen. Noordwijker begroet zijn Libanese vrouw vandaag op Schiphol René leerde zijn vrouw begin van dit jaar kennen toen hij in de buurt van Haris werd gelegerd. Zoals wel meer militairen doen, bezocht ook hij families in het naburige dorp. De Libanezen zijn gastvrij en het is geen geheim dat de 'blauwe baretten' graag gezie ne gasten zijn. Aardig Na een paar weken kwam de Noordwijker er achter één van de dochters wel 'aardig' te vinden. De liefde werd beantwoord en in mei besloten René en Zaineb te trouwen. Met goedvinden van haar ouders. Omdat de Nederlandse ambassade hen niet kon helpen, stapten zij naar een sjeik om daar in het hu welijk te worden verbonden. Dat René de ouders van het meisje een bruidschat van 5000 gulden moest geven, ontkent .Ünifilr- voorlichter Struyker-Boudier. "Dat geld", beweert hij, "was no dig om te kunnen trouwen, een paspoort te regelen en de over tocht van Zaineb te bekostigen." Het enige dat Beugelsdijk wel eens voor de ouders van zijn vrouw meenam, was een geit. Dan had de familie weer enkele weken vlees. René stemde zijn schoon ouders gunstig door dit diverse malen te herhalen. Het jonge echtpaar zal niét bij de ouders van René in Noordwijk intrekken. Het is zo goed als ze ker dat de twee een optrekje er gens in Den Haag krijgen. Beu gelsdijk, die tien maanden in Li banon heeft gediend, blijft in mi litaire dienst als 'kort verband vrijwilliger'. Daarom ook heeft het ministerie van defensie be middeld bij het krijgen van woonruimte. Geldig Is een huwelijk, gesloten door een sjeik, geldig in westerse landen? Struyker-Boudier "Ja. Iemand die in het Midden-Oosten trouwt, hoeft in het westen niet te her trouwen voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Er moet al leen, ik dacht in Den Haag, aan gifte worden gedaan als men in het buitenland in het huwelijk is getreden." Stel je voor dat dit huwelijk na enige tijd spaak loopt, zou dit de verhouding tussen de Unifil-mi- litairen en de Libanezen niet schaden? "Daar ga ik liever niet op in", rea geert Struyker-Boudier. "Ik kan wel zeggen dat in Libanon alles mogelijk is. Het is een land waar je langer moet verblijven om te kunnen voorspellen wat er na een bepaalde gebeurtenis kan voor vallen. De macht van de families is groot." Niet uniek De trouwerij van de Noordwijker is niet 'uniek'. Hoewel hij de eerste Nederlandse Unifil-soldaat is die in Libanon in het huwelijks bootje is gestapt, zijn andere mili tairen hem reeds voorgegaan. Met name Noren hebben een Li banese vrouw mee naar huis ge- Overste Steenaert heeft gezegd dat DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteravond over- Breuklijn eenstemming bereikt over de hoofdlijnen van de begro ting voor volgend jaar. Daarmee is een eind gekomen aan twee weken touwtrekken op het Catshuis. Het compro mis werd mogelijk doordat de VVD-bewindslieden zich te elfder ure neerlegden bij het standpunt van de CDA- meerderheid. (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De rijkspoli tie te 's Gravenzande zit in haar maag met een myste rieuze bol die gisteren twee mensen van het hoogheem raadschap Delfland in het ziekenhuis heeft doen belan den. Het tweetal probeerde de bol te demonteren, maar raakte daarbij onwel. Volgens de rijkspolitie zijn de mannen met verlammings verschijnselen opgenomen in het Haagse Ley en burg-zie kenhuis. Hun toestand is in middels verbeterd. Het is zowel de politie als het schap nog onbekend water in de bol zit. Het ding is gemaakt van tempex (piepplastic) en zo groot als een voetbal. De bol bestaat uit twee helften. In de bol zitten nog twee klei nere bollen die eveneens van elkaar kunnen worden ge haald. De kern van de bol be staat uit een witte, vrij harde rubberen substantie. Die substantie veroorzaakt ver lammingsverschijnselen aan de ledematen en ademha lingsorganen. Voorlopig is het ding tot nader onderzoek opgesloten in een container. De politie van de kustplaatsen is gisteren van de vondst op de hoogte gesteld. In Katwijk en Noordwijk heeft de politie gisteren samen met mede werkers van openbare wer ken naar eventuele nieuwe bollen gespeurd. De politie adviseert om wan neer een dergelijke bol wordt aangetroffen deze niet open te maken en de vondst direct te melden aan het dichtstbij zijnde politiebureau. Wel is het zaak ervoor te zorgen dat de bol niet in de zee terecht komt. Wolkenvelden Ten noorden van de grote droog en zonnig. Minimumtempera tuur circa 10 graden. Middagtempe- tuur rond 14 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden. Zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt 11.15 uur) 27 augustus Zon op: 6.41 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 21.33 uur; onder: 8.08 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.35 en 17.07 uur, laagwater om 0.38 en 13.13 uur. In de nu vastgestelde Miljoenenno ta ontbreekt het voorstel voor een loonmaatregel voor 1981. In plaats daarvan koos het kabi net voor de lijn van minister Al- beda (sociale zaken), die streeft naar vrije onderhandelingen tus sen de sociale partners. Dat maakt echter een „niet onaan zienlijke" verhoging van de so ciale premies noodzakelijk. De stijging van de premies met en kele procenten is nodig omdat het rijk zijn bijdragen aan de so ciale fondsen met ongeveer een miljard gulden zal verminderen. Deze vermindering hangt samen met het streven de overheidsuit gaven te beteugelen. Naast ver hoging van de premies zullen vooral de hogere inkomens ook te maken krijgen met aanvullende belastingmaatregelen. "Synthese" Katwijkse gif wijk? (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Er zit mogelijk gif in de grond onder de Katwijkse woonwijk Synthese. Gemeente lijke en provinciale instanties hebben daarnaar een onderzoek gedaan. Over de uitslag van dat onderzoek kon of wilde de ge meente echter nog geen medede lingen doen. In de wijk Synthese staan enkele tientallen huizen. Die zijn ge bouwd op de plaats waar tot 1970 de kunstharsfabriek Synthese stond. Het bedrijf had een vergunning voor het lozen van oplosmidde len in de Oude Rijn. Directeur Deleman van Synthese acht het niet waarschijnlijk dat er giftige stoffen in de bodem terecht zijn gekomen. Hij sluit evenwel niet uit dat er bij de opslag van vaten is gemorst. Moordenaar Karin Nathans Tegen de verwachtingen in duurde het kabinetsberaad nog vrijwel de gehele dag. Vrijdag zag het er nog naar uit dat overeenstem ming over een compromisvoor stel vrij snel kon worden bereikt, nadat al eerder minister Van der Stee (financiën) zich bij zijn CDA- collega's had aangesloten. Tij dens het weekeinde verhardde zich echter de breuklijn tussen CDA- en WD-bewindslie- den. Zo wisten doorgaans goed ingelich te kringen gisteren aan het begin van de avond nog te melden dat de partijen onverzoenlijk tegen over elkaar stonden. Omstreeks tien uut volgde echter de door braak, mogelijk nadat premier Van Agt het in de ministerraad op sen stemming had laten aanko- Door dit doorhakken van de knoop slaagde het kabinet er nog net op tijd in de hoofdlijnen voor de be groting vast te stellen. Verder uit stel zou hebben betekend dat de stukken niet op tijd gereed zou den zijn geweest voor presentatie op Prinsjesdag. Ook Frankrijk betaalt meer voor aardgas DEN HAAG (GPD) - Ook de Fransen zullen in 1981 meer gaan betalen voor ons aard gas. De prijs per kubieke me ter zal met zes cent worden verhoogd tot bijna 25 cent. Dat zal Nederland per jaar on geveer 700 miljoen meer gaan opleveren. Het ministe rie van economische zaken heeft bevestigd dat rege ringsonderhandelaar mr. D.P. Spierenburg dezer da gen een akkoord heeft be reikt. Nederland verplaatst ambassade naar Tel Aviv DEN HAAG (ANP/GPD) - De Ne derlandse regering heeft van daag besloten de Nederlandse ambassade in Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen. Het kabinetsbesluit is vooral in gegeven door een twee weken oude resolutie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties, waarin landen die hun am bassade in Jeruzalem hebben gevestigd. Dringend wordt ver zocht deze naar elders te ver plaatsen. De regering constateert in een verklaring dat de ambassade kwestie veel emoties heeft los gemaakt en betreurt de Arabi sche druk waaronder het besluit is genomen. Desondanks hecht de regering eraan te wijzen op het onverminderde grote be lang, dat wordt gehecht aan handhaving van goede betrek kingen met Israël. 20 PAGINA'S Directeur Martin Schroder van de luchtvaartmaat schappij Martinair heeft gis teren bekend gemaakt dat zijn bedrijf een tegenvaller van enkele miljoenen gul dens te wachten staat door het dreigende failliet van Christoffel Reizen. Christof- fel had enkele duizenden plaatsen gereserveerd in toestellen van Martin Air. Volgens Schroder is het niet mogelijk om op korte ter mijn "het gat te vullen". PAGINA 17 EO wil code-commissie voor media PAGINA 5 Renners gunnen Joop Zoe temelk geen derde thuiszege PAGINA 9 Martin Schroder aangehouden ARNHEM (ANP) - De Arnhemse politie heeft vandaag de moord op de 12-jarige Karin Nathans uit die stad opgelost. Een 23-jarige Engelsman uit Man chester heeft bekend het meisje op 1 augustus te hebben ver kracht en gewurgd. De man werd vanochtend aange houden en bekende reeds enkele minuten na zijn arrestatie. GDANSK (AFP) - Het stakings recht van de Poolse arbeiders zal formeel worden erkend door de nieuwe wet op de vakbonden die thans wordt voorbereid. Dit heeft vice-premier Mieczyslaw Ja- gielski vandaag aan het overkoe pelend stakingscomite in Gdansk bekendgemaakt. Stakers en regering kwamen gis teravond laat tot overeenstem ming over de belangrijkste voor waarde vooraf, die de stakers hadden gesteld: volledig herstel van de telefoon- en telexverbin dingen met Gdansk. Deze waren ruim een week geleden op last van de autoriteiten verbro ken. Ook werd goeddeels voldaan de eis van de stakers de onder handelingen rechtstreeks via de (regionale) radio uit te zenden. Aanvankelijk werd dit van rege ringswege onmogelijk genoemd. Later kwam men tot een com promis, waardoor tenminste een deel van de gesprekken direct te beluisteren zijn. Aan de vooravond van het nieuwe gesprek lieten de stakers weten dat zij juist op het stuk van hun politieke been stijf zullen houden. Sta kingsleider Lech Walesa het zich optimistisch uit over de uitkomst van de onderhandelingen Zijn collega Florian Wisnicwski zei eventueel concessies te willen doen op economisch vlak, door af te zien van de geëiste loonsver hoging, „maar wat betreft de eis van vrije vakbonden zullen we geen stap terug doen", zei hij. Benzine weer goedkoper DEN HAAG (ANP) De benzineprijs gaat vrijwel zeker maandag omlaag. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken verklaarde vanochtend desgevraagd, dat maandag de nieuwe prijzen voor aardolie- produkten ingaan. TROS verliefde Unifillers eigenlijk naar huis zouden moeten worden ge stuurd om moeilijkheden met de schoonfamilie te voorkomen. Verliefd worden kun je toch niet verbieden Struyker-Boudier "De overste heeft hiermee willen zeggen dat hij de relaties van de soldaten wat in de gaten zal houden. Hij kan natuurlijk niét ingrijpen. Dat zou een inbreuk op de vrijheid van de mensen zijn. Kijk, het huwelijk van Beugelsdijk is 'vanzelf ge gaan. Maar er kunnen zich problemen voordoen. De overste wil die moeilijkheden gewoon uit de weg gaan." Volgens Struyker Boudier hebben zich in Libanese dorpen wel eens meer liefdesdrama's afgespeeld. Niet met Nederlandse militairen. "Als een meisje al is uitgehuwe lijkt en verliefd wordt op een an der, dan kom je in de gevarenzo ne terecht. Zeker als het een sol daat zou zijn. Zo'n meisje moet worden beschermd tegen haar familie. Er moet te allen tijde worden voorkomen dat ze wordt verstoten of erger nog, wordt omgebracht." trie zijn vanmiddag opnieuw rond de tafel gaan zitten om te praten over een nieuwe cao. De onderhandelingen, die gisteren werden hervat, werden vannacht om twee uur afgebroken zonder dat een resultaat werd bereikt. Vandaag wordt doorgepraat over zowel een plan van de werkge vers als een voorstel van de bon den. Over de inhoud van de beide voorstellen wordt tot nu toe ge zwegen. Al in januari werd een eerste ge sprek gevoerd over een nieuwe arbeidsovereenkomst. Dat lever de weinig op. Ook de gespreks rondes in juni leidden niet tot een akkoord. Wel werd toen overeen stemming bereikt over de loop tijd van de nieuwe cao (tot eind volgend jaar) en over een volledi ge prijscompensatie. Tot voor kort was het een goede gewoonte dat omroepen elkaar niet in het openbaar via het mecjjum ze|f bekriti seerden. De TROS-televisie heeft met die gewoonte gebroken. De eerste keer naar aanleiding van de omstreden verslaggeving door de VARA van de gebeurtenissen op de inhuldigingsdag. Nu heeft de TROS-televisie gemeend te moeten melden dat een VARA- verslaggever zich schuldig heeft gemaakt aan laakbaar gedrag. De verslaggever wist een uur vóór de ontruiming dat de krakers het pand aan de Prins Hendrikkade hadden verlaten. Volgens de TROS had de verslaggever dit aan de politie moeten melden. De VARA heeft de zaak terecht aanhangig gemaakt bij de Ne derlandse vereniging voor Jour nalisten. Het zou zelfs onjuist zijn geweest wanneer de betrokken verslaggever zijn wetenschap aan de politie had doorgegeven. Een journalist is géén verlengstuk van het justitiële apparaat. Wel heeft hij de plicht, zoals iedere Nederlandse staatsburger, straf bare feiten ter kennis van de poli tie te brengen. In dit geval ging het daar niet om. Het gevolg geven aan een ge rechtelijk vonnis, ook al is het op het laatste ogenblik, is geen straf baar feit en dat was in feite wat de krakers deden. De TROS-televisie valt te verwijten dat deze munt tracht te slaan uit 'n affaire die bij een groot deel van het publiek slecht ligt. Natuurlijk was het vervelend dat de politie in feite voor niks bij de Prins Hen drikkade arriveerde. Eén surveil lance-auto was achteraf voldoen de geweest. Dat kan men echter de VARA-ver- slaggever niet verwijten. Hij was kennelijk alleen beter geïnfor meerd dan zijn collega's. CHRISTOFFEL De consument is door de wetgever onvoldoende beschermd als hij zijn recht wil halen bij een failliete of plotsklaps verdwenen reisor ganisatie. Dat in de conclusie van het debacle van het Rotterdamse Christoffel Reizen. De curator is nog bezig met zijn onderzoek, maar vast staat nu al dat een faillissement onvermijdelijk is. Duizenden klanten moeten scha deloos gesteld. Aan reisleiders moet nog voor miljoenen gulden salaris worden uitbetaald. Bij ver voersorganisaties en hoteleige naren staat het bedrijf ook voor miljoenen in het krijt. Nog geen jaar geleden wees niets er op dat de reisgigant zo snel aan zijn einde zou komen. Voor de klanten is er het genoegen van een schadeloosstelling door het garantiefonds van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureau's. Een twijfelachtig genoegen. Niet alleen omdat geld geen vakantie vreugde kan vervangen, maar ook omdat het onzeker is dat alle gedupeerden het volle pond terug krijgen. Voor de schadeloosstelling is uit het fonds en aan verzekeringsgeld niet meer dan vier miljoen gulden beschikbaar. Waarschijnlijk on voldoende. De reiswereld blijkt zelf niet in staat tegenvallers als deze op te van gen. Geluk bij een ongeluk is dat het failliet van Christoffel zich niet in het hoogseizoen heeft voorge daan en dat het bedrijf bij het garantiefonds is aangesloten. Een andere reisgigant, Necker- mann, is dat bijvoorbeeld niet. Van alle afgesloten contracten in de reiswereld valt nog steeds vijf tien procent buiten de verzekering van de ANVR. Voor een zo belangrijke bedrijfstak mag een wettelijke regeling niet langer uitblijven. In een tijd waarin vakantieplezier zich door de sterk gestegen prijzen zo duur laat betalen, mag de consument niet de dupe worden van falend ma nagement aar de kant van de reisorganisaties. Een uniform betalingssysteem, waarbij de vooruitbetaalde reis- sommen tot na afloop van de reis geblokkeerd blijven, kan veel el lende voorkomen, Zo ook de ver plichting voor maatschappijen om de belangen van hun reizigers voor honderd procent te verze keren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1