Synthese-directeur ontkent dat Katwijk "gifwijk" heeft Bonif atiusschool bestaat 100 jaar Twee weken feest aan Paradijslaan gemeentebestuur Katwijk ieelt SGP-bezwaren egen balletschool niet PROCES: RECLAME DIGROS ONJUIST Oranjefeesten Balletlerares Lehneke Beetstra kan wat burgemeester en wethouders van Katwijk betreft haar school gewoon handhaven in de badplaats. CATWIJK - Burgemeester en wethouders van Katwijk hebben er geen moeite mee dat de balletschool van Lenneke Beetstra aan de Weth. Ouwehandstraat in Katwijk aan Zee is gevestigd, loewel de vestiging in strijd is met het bestemmingsplan aarzelt het college om in te grijpen, "omdat de hoofdbestemming (een bedrijf) in wezen niet is aangetast". Bovendien willen burgemeester en wethou ders niet moeilijk doen omdat het bestemmingsplan dateert uit 1946 en derhalve aan een herziening toe is. Bijverschijnselen Over de bezwaren als geluidshinder zegt het college dat deze niet recht streeks het gebruik van de school betreffen. De bezwaren hebben be trekking op bijverschijnselen, zoals het 's nachts slapen in de school. Lenneke heeft er aldus B en W geen moeite mee dit achterwege te laten. )ver de trap die toegang geeft tot de school wordt opgemerkt dat deze zonder bouwvergunning is geplaatst. "Op een verzoek om vergunning zouden wij niet afwijzend kunnen beslissen", aldus B en W. Onderzocht wordt of de trap op een andere wijze kan worden geplaatst, en W hebben een en ander meegedeeld op vragen van raadslid J. van der Plas (SGP/GPV). Nieuwkoop ïiest nieuwe gemeente secretaris flEUWKOOP - De Leiderdorpse gemeenteambtenaar A.F.R. Ho- gendoorn (42) heeft de beste pa pieren om de nieuwe gemeente secretaris van Nieuwkoop te worden. [ogendoorn, momenteel chef al gemene zaken in Leiderdorp, 1 op de voordracht KATWIJK - Zit er gif in de grond onder de Katwijkse woonwijk Synthese, waar enkele tientallen huizen staan? Voor gemeentelijke en provinciale instanties die zich met een onderzoek bezighouden is dat nog een vraag, maar voor de directeur van de kunstharsfabriek Synthese De leman, uit Bergen op Zoom (N-B) is dat een weet. "Nee, zegt hij. "Er is niets in de grond gestopt", zegt hij resoluut. Wel kan er op kleine schaal met gif zijn ge morst, zo zegt de directeur. Tot 1966 produceerde Synthese in Katwijk grondstoffen voor de verfindustrie. Nadat de produk- tie dat jaar naar Bergen op Zoom werd overgeheveld bleef het la boratorium nog enige jaren be staan. Rond 1970 nam Synthese in het Brabantse een nieuw "lab" in gebruik. Over de stoffen die in zijn fabriek werden en worden gebruikt zegt Deleman: "Het zijn geen dingen voor de functie van gemeentese cretaris van Nieuwkoop Num mer 2 op de voordracht is A. van Rijs (41), nu chef algemene zaken in Nieuwkoop. Aanstaande don derdag moet de gemeenteraad van Nieuwkoop een keus maken uit beide kandidaten. De kandidaatstelling is tot stand gekomen na een beoordeling van de sollicitanten door een com missie van topambtenaren, een selectiecommissie en een psy- cologische test door de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. De post van gemeentesecretaris is vrij sinds het vertrek van de vori ge gemeentesecretaris J.A. De Jongh naar Asperen en Heuke- lom. De Jongh is daar in maart burgemeester geworden. DEN HAAG - (GPD) De Consu mentenbond heeft op grond van de nieuwe Wet misleidende reclame het eerste proces aan hangig gemaakt. Dit kort geding zal 4 september dienen voor de president van de rechtbank te Amsterdam. De bond heeft ern stig bezwaar tegen de campagne die het concern Dirk van den Broek (Digros) is begonnen naar aanleiding van het recente on derzoek van de bond naar le- vensmiddelenprijzen. De Consumentenbond vindt dat de advertenties van Dirk van den Broek door een onjuiste weerga ve van de onderzoeksresultaten (gepubliceerd in het augustus nummer van het maandblad „Consumentengids") misleidend zijn. Hij heeft de president van de rechtbank verzocht deze adver teerder te veroordelen tot een rectificatie en hem te verbieden in de toekomst op die manier te adverteren; een en ander op straf fe van een dwangsom. die je op je boterham smeert". Op de vraag of er giftige stoffen in de Katwijkse bodem zijn terecht ge komen, antwoordt Deleman in eerste instantie: "Dat lijkt me niet waarschijnlijk. .Het is in elk ge val niet met opzet gebeurd als er sprake van is". "Kunt u mij zeg gen wat giftige stoffen zijn?" voegt de Synthese-directeur er aan toe. Deleman laat weten dat het be drijf ten tijde van de produktie in Katwijk een lozingsvergunning had. Diverse oplosmiddelen, zo als terpentine, werden in de Oude Rijn geloosd. Verbranding Deleman: "Tegenwoordig zou surveillance-auto zo'n vergun ning niet meer krijgen. Men is veel alerter VARA-verslaggever De afvalstoffen worden nu ter verbranding aangeboden". De leman sluit niet uit .De er bij de opslag van vaten wat gemorst is. Maar de hoeveelheid chemische stoffen die mogelijk in de grond terecht zijn gekomen, heeft volgens Deleman niets te betekenen."Als er met verdachte stoffen werd gewerkt, dan wer den er maatregelen genomen", zo weet hij zich te herinneren. Van het bericht in het Leidsch Dagblad, waarin melding werd gemaakt over de vervanging van drinkwaterleidingen omdat er klachten waren over de slechts smaak van het. Katwijkse drink water heeft Deleman inmiddels kennis genomen. Hij denkt even als de gemeente Katwijk dat die smaakklachten niets te maken HERDENKING - Ruim duizend vrouwen hebben zich opgegeven voor de vijfjaarlijkse herden kingsdienst zaterdagmiddag in Apeldoorn bij het monument ter nagedachtenis aan de slachtof fers van de Japanse vrouwen kampen in het voormalige Ne- derlands-Indië. Het bestuur van de stichting Nederlandse Slacht offers Japanse Vrouwenkampen is wat verbaasd over deze belang stelling. Er was met minder deel- rekening gehouden. De wijk Synthese hebben met stoffen van zijn fa briek. Zegt Deleman: "Het lijkt me niet waarschijnlijk". De smaakklachten dateren ove rigens uit het begin van de jaren Vereniging Nadat de plastic bui- Deleman heeft gestaan. /ervangen door kope ren zijn dergelijke klachten niet meer voorgekomen. Noordwijker krijgt bekeuring na "diefstal van zijn auto NOORDWI JK-"Een wat oudere man met zwart haar scheurde met m'n wagen weg", vertelde een ontdane automobilist toen hij in het weekeinde bij de Noordwijkse politie aangifte kwam doen van de diefstal even tevoren op de Hoofdstraat van zijn auto. "Uw wagen staat al achter het politiebureau", kreeg hij van de wacht commandant te horen en deze maakte hem tevens duidelijk, dat hij kon rekenen op een proces-verbaal. Wat was er aan de hand? De chauffeur had omstreeks middernacht over de Hoofdstraat gereden en bij het passeren van een snackbar kreeg hij trek in een hartige hap. Bij een snackbar liet hij zijn auto met draaiende motor op de rijbaan staan. Inmiddels ontstond een file van wachtende auto's, die de doorgang versperd zagen. In de rij stond ook een patrouille van de Noordwijkse recherche en toen die het wachten beu was, stapte een van de rechercheurs uit om te kijken wat de oorzaak was van de stagnatie. Het probleem werd toen snel opgelost. Een rechercheur stapte in de onbeheerd staande auto en reed ermee naar het politiebureau, nagestaard door een verbouwereerde parkeerder, die juist naai- buiten kwam. 1 Voor zijn slordigheid kreeg/de man een bekeuring wegens het achterlaten van z'n wagen met draaiende motor en voor belem mering van het verkeer. KATWIJK - De Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn houdt op zaterdag 30 augustus a.s. de Zuidhollandse kampioenschap pen ringsteken. Aan het kam pioenschap nemen tilbury's, sje zen en bespannen rijtuigen deel. De wedstrijden beginnen om 14.00 uur op de Commandeurs- laan. Op 30 augustus organiseert de oranjevereniging ook een wieler ronde. De start is op de Com mandeurslaan om 10.30 uur. In schrijving is nog mogelijk bij P. Bekker, Asterstraat 298. De bejaarden kunnen weer deel nemen aan de jaarlijkse "gezelli ge ochtend" op het terras en het plein voor Hotel de Roskam. Hans Versnel zal het geheel aan elkaar praten en verder komen het Duo Promotions, Kid Collins en Harmonie Katwijk met het m^jorettenkorps De Caravella's. De kermis begint morgen om 14.00 uur op het nieuwe Dorpsplein aan de Zonnebloemstraat. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het feestprogramma van de 100- jarige Bonifaciusschool telt talloze onderdelen. Het begint maandag met een speciale mis in de Bonifatius- kerk, gecelebreerd door pas toor Velthuyse. Daarna wor den de schoolvlaggen gehesen, is er een ballonnenwestrijd en zijn er uiteraard tractaties voor de kinderen. De Para dijslaan zal dan al zijn omge toverd in een waar feestter rein met vlaggen, spandoeken en illuminatie. Op school wordt volgende week in alle klassen begonnen met het project: hoe leefden de kinderen vroeger. Er zullen oude spelletjes worden ge daan, oude liedjes worden geleerd, etc. Volgende week vrijdag is er een puzzeltocht voor de jongere leerlingen en een fietsralley met versierde fietsen voor de vierde, vijfde en zesde klassers. Vrijdag 12 september is het pre cies 100 jaar geleden, dat de school plechtig werd. inge wijd Het grote feest is dan ook op die dag. Er zal kermis zijn met vele leuke attracties dankzij Avifauna, er is voor alle kinderen en leerkrachten een gezamenlijke lunch, er komt een kindervoorstelling, een receptie en een reünie. De feestcommissie heeft gezorgd voor een unieke expositie van circa 150 foto's en er zal ook een interessante tentoonstel ling te bewonderen zijn van oude schoolmeubelen, wand platen, etc. Het Museum voor het Onderwijs in Den Haag staat hiervoor een aantal stukken uit zijn bezit af. Onder de enthousiaste leiding van voorzitter Netty van Nie- kerk en secretaris Tineke Sier van de oudercommissie wer ken maar liefst zo'n 60 moe ders en vaders mee om het feest gladjes te laten verlopen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Paradijslaan zal vanaf maandag 1 september gedurende twee weken worden herschapen in een feestterrein. Vlaggen, slingers, feest verlichting en spandoeken zullen duidelijk maken dat de Bonifatius-school 100 jaar bestaat. Al vele maanden is de feestcommissie in touw om allerlei activiteiten te organiseren. Er is een programma uit de bus gekomen dat klinkt als een klok. De Bonifatiusschool is de oudste katholieke school in Alphen. Op 31 augustus 1880 opende de jon gensschool de deuren van een nieuw gebouw, dat thans nog in gebruik is als kleuterschool. Vol gend jaar zal het gebouwtje ove rigens worden gesloopt. Men noemde de school een leér school, in tegenstelling - tot de bewaar school voor de kleuters. De Zus ters van Oudenbosch leidden al vele jaren een meisjesschool, maar toen zij vertrokken werd de Bonifatiusschool al in 1897 een school voor zowel jongens als meisjes. Dit duurde tot 1946. Jongens en meisjes kregen apar te scholen. Vanaf 1958 werd die scheiding gelukkig w< heven. Het huidige schoolgebouw voor de lagere school dateert uit 1912. Ar chitect Rozestraten maakte het ontwerp, vele parochianen ver dienden iets aan de bouw van de school: Vlasman (metselwerk), Boers (hei, en timmerwerk), Ul- jee, Rozestraten en Oudejans (smidswerk), Van den Wassen- berg en Van Engelen (schilder werk), Ponsioen (gas en water), Grossat (lood- en zinkwerk) en Brink (steenhouwwerk). De school werd volgens de eindafre kening gebouwd voor/. 31.484 en 64Vï cent. Dienstwoning Kuijpers, die ook de speciaal voor hem gebouwde woning naast de school betrok. In 1883 kwam bo venmeester F. Nijpels, die meer dan 25 jaar bleef. Ook zijn dochter Geertruida gaf enige tijd les aan de school. In 1909 deed meester H. van der Putte zijn intrede. In de crisistijd werd een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de Bonifatiusschool geschreven, toen er een scheiding kwam in "klompenschool" en "schoenen- school". Wat hiermee werd be doeld, is maar al te duidelijk. Het waren de leerlingen van de "klompenschool" die het in de Tweede Wereldoorlog extra moeilijk hadden. Velen leden honger, 40 procent van de kinde ren had difterie. Van de preek stoel werden oproepen gedaan om voedsel voor de kinderen te geven. Deze actie werd een groot succes. Meer dan 60 kinderen aten één of meer keren per week bij gastgezinnen. Na de oorlog werd C. van der Mark hoofd van meisjesschool, J. van Gils kreeg de leiding van de jon gensschool. Bekende namen van de kleuterscholen waren zuster Immaculata, zuster Bibiana en de zusters Cyriaca, Prisca en Mattia. Verbouwing Thans staan er nieuwe ingrijpende ontwikkelingen voor de kleuter school en lagere Bonifatius school te wachten. Aan het eind van het cursusjaar 1980-1981 zal het schoolgebouw aan de Para dijslaan een flinke verbouwing ondergaan. Op de benedenver dieping zullen de hoge plafonds worden verlaagd, er komen nieuwe toiletten en de school zal een aula krijgen. De kleuterschool zal in het gebouw worden ondergebracht, die voor uitlopend op de samensmelting van kleuter- en lager onderwijs tot één basisschool. Het oude ge bouwtje van de kleuters zal zoals gemeld worden afgebroken. De lagere school onder leiding van Fred van der Geer telt thans c' Blijkens de tekst op de lei is dit klas 3 en 4 van de rk.-school Alphen en de opname is van 10 juni 1910, de oudste foto die is achterhaald. De naam van de onderwijzer is niet bekend. Het schoolteam omstreeks 1930. Naspeuringen hebben ons tot de v< gendc u naar rechts mevrouw Slingerlandt-Schavemakerbovenmeester J. Böckhng 150 leerlingen, de kleuterschool mevrouw Dool-Aengenent. Staand van links naar recht C. vander Putten .1 in tg i van Ginkel 40 leerlin- iracht. Zittend van iuw Toos Schelleke i?) Dooien L.Verleu afstudeerde in de godgeleerdheid. Hij is thans 83 ja.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15