riveBla Nieuwe blokkade Franse havens Veranderingen in Polen uniek in geschiedenis Anderson kiest ex-aanhanger Kennedy tot tweede man Industrielanden zijn voor crisis verantwoordelij k PRESIDENTSKANDIDAAT IN POPULAIRITEIT ACHTERUITGEGAAN OVERLEG MISLUKT Gegijzelden weer naar andere plek gebracht Protest tegen komst Strauss naar Hamburg Lekker pi zonder suiker, ftLI Slechts /pi lOkalorieén jmwm, p. perglas KmIviSi DINSDAG 26 AUGUSTUS 1 WASHINGTON (DPA/UPI) - John Anderson, die als onafhankelijke kandidaat een gooi wil doen naar het Amerikaanse president schap, heeft gisteren bekendge maakt. dat zijn keus voor het vi- ce-presidentschap gevallen is op TV—debat Patrick Lucey, die gouverneur van Wisconsin is geweest. teit, waarvan Keagan en Carter profiteerden. Bij kort geleden gehouden opiniepeilingen kwam Anderson nauwelijks boven de 15 pet. van de ondervraagden uit. De 62-jarige Lucey was tot begin dit jaar Amerikaans ambassadeur in Mexico. Toen senator Kennedy aankondigde dat hij de nominatie van de Democratische Partij am bieerde, vroeg hij ontslag uit de diplomatieke dienst en zette hij zich in voor diens campagne, die op de conventie uiteindelijk mislukte. Anderson, die twintig jaar r de staat Illinois lid is geweest van het Huis van Afgevaardigden, is de laatste tijd aanzienlijk in po pulariteit achteruitgegaan. Over eenkomstig de Amerikaanse tra ditie kregen de conventies van de twee grote partijen veel publici Waarnemers achten de kans vrij groot, dat zijn aanhang weer wat zal stijgen, nu hij Lucey tot zijn running-mate heeft benoemd. Het is voor Anderson wel van belang dat zijn populariteit op korte termijn stijgt - de unie van vrouwelijke kiezers, die een aan tal rechtstreekse tv-debatten or ganiseert tussen de kandidaten voor het presidentschap, heeft als voorwaarde voor deelneming aan de debatten gesteld, dat de kan didaten kunnen bewijzen dat meer dan 15 pet. van de Ameri kaanse kiezers op hen zou stern ten van deelneming aan de debat ten. Het prestige van alle deel nemers stijgt, zo blijkt uit de ge schiedenis van de opiniepeilin gen. Maar de partij, waarvoor president Carter kandidaat is voor een tweede ambtstermijn, dreigt meer stemmen aan Ander son te verliezen dan die van oud-gouverneur Reagan. Voor alsnog staat het eerste televisie debat op het programma voor 18 september. De stafchef van de president, Jack Watson, ver klaarde in een vraaggesprek voor de tv, dat de Democraten die da tum te laat vinden, en dat ze het eerste debat in elk geval willen beperken tot een duel tussen Car ter en Reagan. Bevriend Lucey is al ongeveer twintig jaar nauw bevriend met de familie Kennedy. In zijn staat Wisconsin hielp hij in 1960 John aan een overwinning in de voorverKie- zing. Naar het oordeel van velen begon met dit succes - ten koste van senator Hubert Humphrey - de campagne van Kennedy per spectief op nationale schaal te krijgen. In 1968 voerde Lucey campagne voor Robert Kennedy. Nadat de ze vermoord was, sloot hij zich aan bij degenen die Eugene McCarthy steunden. Deze leed een zware nederlaag tegen Ri chard Nixon. In 1970 kozen de inwoners van Wis consin hem tot gouverneur. Dit bleef hij tot president Carter hem in 1977 benoemde tot ambassa deur in Mexico. Van zijn voor malige chef zei Lucey december vorig jaar: ',Hij was een buiten staander toen hij president werd en dat is hij gebleven". Hij toen inmiddels ambassadeur-af en actief geworden in de cam pagne voor de nominatie van Edward Kennedy. Patrick Lucey (links) werd gisteren door de onafhankelijke presidentskandidaat John Anderson tot tweede in gekozen. BOULOGNE-SUR-MER (AFP) - Stakende Franse vissers hebben gisteravond opnieuw de havens van Boulogne-sur-Mer en Calais geblokkeerd. TEHERAN (Reuter/DPA) - De Amerikaanse gegijzelden die sinds 4 november van het vo rig jaar in Iran worden vast gehouden, zijn wederom naar andere, niet nader genoemde plaatsen overgebracht. Dit hebben de studenten die de gegijzelden bewaken, laten weten in een verklaring die door de Iraanse radio werd voorgelezen. De studenten zouden tot deze stap besloten hebben, omdat zij een nieuwe Amerikaanse bevrijdingspo ging vrezen. In hun verklaring herhaalden de studenten eerdere dreige menten dat zij de gegijzelden zullen doden als de Verenigde Staten zo'n nieuwe poging ondernemen. De studenten beklemtoonden dat dit laatste niet ondenkbaar is vanwege de presidentsverkiezingen van 4 november, die wellicht tegelijkertijd de eerste ver jaardag zullen zijn van de gij zelingscrisis. De studenten noemden Shiraz, Gorgan, Qazvin en Zargan als steden van waaruit gegijzel den naar andere onderko mens zijn overgebracht. Na de mislukte Amerikaanse reddingsactie van april noemden zij meer dan een do zijn steden, waarnaartoe de gegijzelden zouden zijn ver huisd. De studenten achtten toen de bezette Amerikaanse ambassade niet langer een veilige plaats om de gegijzel de Amerikanen te herbergen. Het is evenwel nooit helemaal duidelijk geworden of bij die gelegenheid alle Amerikanen Theran hebben verlaten. La ter deden zelfs berichten de ronde dat sommigen weer waren teruggebracht naar de Iraanse hoofdstad vanwege veiligheidsproblemen in de provincie. HAMBURG (AFP) - Felle botsin gen hebben zich gisteren in Hamburg voorgedaan tussen de politie en demonstranten naar aanleiding van een verkiezings bijeenkomst van de christen-de mocratische kanselier Franz Jo sef Strauss. Circa 20.000 door gaans jongere betogers trokken door de straten om tegen de komst van Strauss naar Hamburg te protesteren. De politie moest met traangas en gummiknuppels optreden tegen de militantste demonstranten onder hen. Bijna 30 treilers blokkeren sinds gisteravond de haven van Bou logne waar zich overdag inciden ten hadden voltrokken tussen stakers en politie. In Calais ver sperren vier vissersboten de toe gang tot de haven. Sinds gisteravond heeft de politie de wegen die leiden naar de olie haven Antifer (ten noorden .'an Le Havre), geblokkeerd. Drie ma rineschepen die gistermiddag waren aangekomen bij de haven, die door tientallen treilers wordt geblokkeerd, voeren in het begin van de avond weer richting zee. Waarnemers houden echter nog steeds rekening met een geweld dadig ingrijpen door de marine. De blokkade van de wegen rond Antifer wijst hier volgens hen op. Zes schepen, waaronder drie veer boten en het Nederlandse vracht schip "Nedlloyd-Westerkerk", zijn er vannacht in geslaagd de van van Le Havre te verlaten on danks de blokkade door staken de vissers. Het gaat om schepen van een ge middeld tonnage die geen hulp nodig hebben van sleepboten, wat hun vertrek gemakkelijker maakte. Mislukt Pogingen om door overleg een ein de te maken aan het Franse visse rijconflict, zijn gisteren op niets uitgelopen. De bijeenkomst van vertegenwoordigers van de re ders, de vissers en het directo raat-generaal voor de koopvaar dij werd al na een kwartier ver daagd, nadat de afgevaardigden van de communistisch georiën teerde vakcentrale CGT waren weggelopen. De CGT deed dit uit protest tegen het inzetten van de marine en de oproerpolitie tegen de stakende vissers. Donderdag komt de commissie opnieuw bijeen. De vissers hebben zich de woede van minister van binnenlandse zaken Christian Bonnet op de hals gehaald door ook signaal- boeien te verwijderen. De minis- ADVERTENTIE ter kondigde strafmaatregelen tegen de vissers aan. De havenautoriteiten zeggen ove rigens dat de olietankers on danks de blokkade de haven nog steeds kunnen bereiken. De vis sers willen hun kotters zeker tot morgen voor Le Havre laten lig gen. Op die dag houdt de Franse regering zich bezig met de kwes tie. Versperd. De kotters namen gisteren ook weer hun posities in voor de ha ven Duinkerken, en voor Breton se havens. Op het eiland Re, voor de kust bij La Rochelle, zagen gisteren 3.000 tot 4.000 toeristen zich de terugkeer naar het vaste land versperd. In Fos-sur-Mer riep de vakcentrale CGT gisteren de havenarbeiders op het werk neer te leggen, uit protest tegen het optreden van de marine tegen de vissersboten. De bond verwijt de regering dat ze de marine als stakingsbreker ge bruikt. Volgens de CGT hebben leden van andere bonden zich vervolgens bij de staking aange sloten. In Fos-sur-Mer wordt jaarlijks on geveer 125 miljoen ton olie gelost, waarvan 35 miljoen ton is be stemd voor doorvoer naar andere landen. DERDE WERELD: Premier Robert Mugabe van Zimbabwe woonde gisteren de openingszitting v de Vernigde Naties bij. Hij werd met enthousiast applaus begroet. <x de Algemene Vergadering i NEW YORK (Reuter) - De meeste ontwikkelingslanden verkeren in een economische crisis. De eco nomieën van de armste landen in de Derde Wereld zijn ineenge stort of staan op instorten. De verantwoordelijkheid voor deze situatie ligt bij de industrielan den. Dit staat in een document dat ministers van de 120 ontwik kelingslanden van de "Groep van 77" hebben opgesteld voor de bij zondere zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties over ontwikkelingsvraag stukken. Deze bijeenkomst is gis teren begonnen en duurt twee weken. Volgens de Groep van 77 is er bij de rijke landen onvoldoende poli tieke wil om tot overeenstem ming te komen, zelfs wanneer het gaat om dringende problemen waarvan de oplossing geen uit stel meer kan velen. In sommige gevallen zijn de industrielanden zelfs teruggekomen van vroegere overeenkomsten, zo zegt het do cument, zonder daarvan overi gens voorbeelden te i Ongehoord Rris op z'n Zwitsers. WARSCHAU - Het is toch wel een geweldig unieke situatie in Po len. Een bijzonder goed georga niseerde arbeidersbeweging staat in een vreedzame confron tatie met de communistische par tij, die in theorie die arbeiders beweging zou moeten vertegen woordigen. Een lid van het Cen trale Comité van de communisti sche partij, dat anoniem wenst te blijven, zei het overduidelijk: „Er is een nieuwe arbeidersklasse in Polen ontstaan. De partij heeft dat niet zien gebeuren, en dat is een grote fout. Deze arbeiders beweging rekent af met de laatste resten van het stalinisme". Geen geringe uitspraak, maar mis schien niet in deze letterlijke zin dan toch wel naar de geest, gaan de veranderingen die afgelopen zondag in het Centrale Comité in het Politbureau en in de regering hebben plaatsgevonden, toch in de richting van die uitspraak van dat lid van het Centrale Comité. Uit Gdansk komen optimistische berichten. Gisteravond was het voor het eerst na tien dagen weer mogelijk vanuit Warschau naar kennissen in Gdansk te bellen, nadat aan de voorwaarde van de stakers alvorens tot verdere on derhandelingen te kunnen ko men, was voldaan en de verbin dingen van Gdansk met de bui tenwereld waren hersteld. Die kennissen waren in een bijna plechtige stemming en zeiden: „We maken hier op het ogenblik historie. Het is fantastisch wat hier gebeurt". Zelfdiscipline En zo is het ook. Op de Lenin- scheepswerf, waar de verbindin gen in stand werden gehouden door gebruik te maken van de boordradio's op schepen die in de haven lagen, heerste niet alleen een goed moreel, maar ook een grote zelfdiscipline. Alcoholge bruik is verboden, en mensen die bij uitzondering toch dronken waren, werden aan de politie uit geleverd om te laten zien dat het de stakers om een goede zaak gaat. Het is in dat licht merkwaardig, te bedenken dat bijvoorbeeld ook in Hongarije (1956) tijdens de op stand, toen men het gevoel had een goede kant uit te gaan, win kels in het geheel niet werden ge plunderd, al waren alle etalege- ruiten kapot. Onmiddellijk na het Russische ingrijpen werd er vol op geplunderd Zo ook in Tsje- choslowakije (1968). De mensen hadden een geweldige offerbe- reid en gaven goud dat zij lange tijd verborgen hadden gehouden, aan de regering in de hoop dat met dat goud een nieuwe econo mie kon worden opgebouwd. In Polen zijn de eens bereid tot offers, als ze maar weten dat het voor een goede zaak is. Het zou de autoriteiten in al deze landen toch te denken moeten geven, hoe het komt dat in zulk soort situaties ineens de corruptie, de dronkenschap en de diefstallen sterk verminde- Zonder censuur Bij de Poolse radio en televisie kunnen westerse journalisten hun werk zonder problemen doen. In de Poolse televisiestudio zie je mensen van westerse om roepen, die met eigen camera ploegen zyn gekomen, inter views maken met stakers en met de leider van het stakingscomitë, Walesa. Al deze opnamen gaan zonder enige censuur direct van de Poolse studio via de lijn naar Duitsland. Een dezer dagen deed zich nog een aardig incidentje voor. In de stu dio zitten vele Poolse technici en funtionarissen, en toen in een Duits filmpje aan een paar arbei ders werd gevraagd of ze lid van de communistische partij waren en deze met vanzelfsprekendheid 'nee. natuurlijk niet' zeiden, barstten de Poolse collega's in la chen uit Dat geeft wel een aardi ge indicatie van de werkelijke denken in Polen. Overwinning Zoals de zaak er nu voorstaat, ook gezien de vastberadenheid van stakingscomités in de noordelij ke regio van Polen, ziet het er niet naar uit dat deze confrontatie nog door de arbeiders kan worden verloren, tenzij er geweld wordt gebruikt - wat niemand wil. Maar als het op vreedzame wijze blijft voortgaan, kan het niet anders worden dan een overwinning voor de arbeiders, met een soort vrije vakbonden, althans een or ganisatorische vorm van arbei dersbeweging die los staat van de communistische partij. Wat zal de rol van Gierek dan nog zijn? Bij sommigen wordt de verwachting uitgesproken, dat als de staking nog twee of drie dagen duurt, ook Gierek zijn post zal verliezen. Over wie hem zal opvolgen heerst weinig twijfel: Olszowski, die in februari als am bassadeur naar de DDR werd ge stuurd, nadat de hervormings plannen die hij toen had voorge steld ter voorbereiding van het partijcongres, van de tafel wer den geveegd. Hij is teruggeroe pen - zo is ook letterlijk gezegd - omdat hij m feite gelijk had. Hij is nu secretaris van het Centrale Comité en lid van het Politbureau en daarmee opgeklommen tot nummer twee in de hiërarchie. En als Gierek verdwijnt, zal onge twijfeld Olszowski hem opvol gen. De crisis in de wereldeconomie heeft nu ongehoorde afmetingen aangenomen, zo stellen de ont wikkelingslanden vast. Dat uit zich vooral in de chronische one venwichtigheid in het interna tionale betalingsverkeer, de aan zienlijke vermindering van de economische groei in combinatie met wijdverbreid handelsprotec- tionisme en de hoge niveaus van werkloosheid en inflatie. De diepere oorzaken van deze situa tie liggen bij de onbillijkheden in de internationale economische orde. Volgens de ministers van de ont wikkelingslanden dienen de Ver houdingen fundamenteel te wor den gewijzigd. Dat moet gebeu ren door het aanvaarden van nieuwe regels en principes be treffende de internationale han del en monetaire en financiële zaken, die een waarborg schep pen vormen een gelijkwaardige en doelmatige rol van de ontwik kelingslanden bij het nemen van beslissingen op internationaal niveau. De onderlinge samen werking tussen de ontwikke lingslanden vervult een sleutelrol bij het tot stand brengen van een nieuwe economische orde. Vol gens het document zal een mis lukking van de VN-bijeenkomst vérstrekkende nadelige gevolgen hebben voor de internationale economische samenwerking, de ontwikkeling, de economische stabiliteit, de wereldvrede der tien veiligheid en rechtvaardig heid. Het is de bedoeling dat de bijzonde re zitting van de Algemene Ver gadering van de VN. de elfde in de geschiedenis van de organisa tie. een agenda opstelt voor on derhandelingen op wereldniveau over ontwikkeling en andere economische onderwerpen. Deze onderhandelingen moeten in ja nuari 1981 beginnen en zullen minstens het gehele jaar in beslag nemen. De vorige bijzondere zit ting over ontwikkelingsvraag stukken vond plaats in 1974. Er heerste toen wat meer harmonie dan nu, maar de meeste proble men bleven toch onopgelost. Kredieten De Wereldbank is van plan in de komende vijf jaar kredieten te verlenen tot een bedrag van on geveer deriten miljard dollar (ruim 25 miljard gulden) voor energieprogramma's in ontwik kelingslanden. Dit staat in een rapport van de bank over de energiesituatie in de Derde We reld. Volgens het rapport dekken veel ontwikkelingslanden nog meer dan de helft van hun energiebe hoefte met snel uitgeput rakende brandstoffen als houtskool en hout. De vraag naar brandhout, dat traditioneel de belangrijkste energiebron voor huishoudelijk gebruik is, is sneller gegroeid dan het aanbod. Daarom staat veel ontwikkelingslanden een tweede energiecrisis te wachten, die een reusachtige omvang zal hebben. Nu er een tekort aan brandhout is wordt in toenemende mate dier lijk en plantaardig afval ver brand. Dat heeft tot gevolg dat de bodem minder vruchtbaar wordt door het onthouden van waarde volle voedingsstoffen. Het bedrag van dertien miljard dollar zal worden verdeeld over 92 ontwikkelingslanden en maakt zeventien procent uit van de totoale kredietverplichtingen van de Wereldbank ONTSLAG - De Chinese minister voor de olie-industrie. Song Zhenmmg. heeft ontslag geno men. Aanleiding is het omslaan van een booreiland in de golf van Bohai, in november vorig jaar, waarbij 72 mensen verdronken. Dit meldt het persbureau nieuw China. De staatsraad (het kabinet) heeft bevonden dat Songs ministerie het onderzoek naar het ongeluk heeft vertraagd en een vals beeld van het gebeurde heeft gegeven. ADVERTENTIE winkelcentrum De Luifelbaan Leiden (z-w) Donderdag 28 aug. Vrijdag 28 aug. Zaterdag 30 aug. Met z'n allen naar ZUID WEST

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11