Voetbalstichting Arbeidszaken schort werk og STRONG WEL IN EC-DUELS VOOR LEIDEN langs Joegoslavisch Biograd Oranje toch tevreden na blinden-schaakolympiade waterpoloploeg AZL simpel Gebreide minijurken en dikke maillots PAGINA 10 SPORT DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 C en A de komende winter Links: Setje bestaande uit een lang, mouwloos vest en een lange trui in felle kleuren. Prijs; 98,-.Rechts; Lange acryl trui met v-hals. Prijs; f 45,-. AMSTERDAM - Als het aan C en A ligt lijdt niemand deze winter kou. Het is allemaal warm en wollig in de nieuwe collectie die in Krasnapolsky onder de naam Antarctica werd gepresenteerd. Natuurlijk kan C en A niet uit onder de hoogtij vierende colle ge-look maar er was wel een heel duidelijk alternatief voor die kilts en plooirokken: de gebreide minijurk. Een royaal boven de knie vallende lange trui zou je eigenlijk wel kunnen zeggen met daaronder altijd een dikke maillot in een van de kleuren die in de jurk is verwerkt. Soms wordt daarop een even lang vest met mouwen gedragen. Een tweede alternatief voor die keurige kleding is natuurlijk de pantalon. Geruit deze winter, smal toelopend naar de voet, met kleine ritsjes aan de zijkanten om er wat gemakkelijker in te komen. Een leuke mode, vooral voor de jongeren, die eigenlijk nog niet in een keurige plooirok thuishoren. Voor de dertigers is die plooirok, gecombineerd met vesten, truien en bloeses natuurlijk uitstekend. Het biedt alle gelegenheid je uit te leven in kleurencombinaties. Gelukkig zijn er toch ook wel wat jurken: t-shirt modellen van lamswol, jersey uitvoering en met a-symetrische plooien en soe pel vallende crèpe-jurken met een verlaagde taille en een wijd klokkende rok. Een beetje charleston idee. Bij de mantels zijn het vooral de materialen teddy, bouclé en fun-fur (namaak bont) die hoog scoren. De rugpanden zijn klok kend en de lengte is meestal 3/4. Kleuren grijs en Madarijn-oran je. Ook een nieuw trendje is de bulky-look (vrij volimineuze jassen) Het is de ski-mode, omgewerkt tot stadskleding. Vooral voor spor tieve mensen een ideale dracht. Voor mannen is de "colle ge-look" erg belangrijk. Daarom veel gestreepte polo-truien, sweaters, flannel pantalons, v-halsvesten met monogram en ge ruite sjaals en spencers. De kinderen zien er in hun geruite kleertjes eigenlijk net zo uit als de volwassenen. De college-look beheerst ook de kinderkleding. Die wat lange rokken vond ik niet altijd even leuk maar een zoompje is snel gelegd. HENRIËTTE VAN DER HOEVEN. Ook Hübner TV/ I 1 A ALBANO TERME (Ita) - De West- duitse grootmeester Robert Hübner heeft zich gisteren in Al- bano Terme geplaatst voor de fi nale van het kandidatenschaak- toernooi. Hij komt daarin uit te gen Viktor Kortsjnoi. In de elfde partij van de tweekamp tegen de Hongaar Lajos Portisch voor de halve finales van het toernooi bereikte Hübner toch nog remise. Hij bracht de stand daardoor op 6Va tegen 4'/2. Dege ne die 6'/z punt bereikte mocht zich winnaar van de tweekamp noemen. De elfde partij werd zondagavond na 42 zetten afgebroken. Alge meen waren de experts van me ning dat Portisch toen gunstiger stond en dat het zeer de vraag was of Hübner er nog in zou slagen een halve punt uit de partij te ha len. Afgebroken stelling van de elfde partij: wit Hubner(Wdl) f3, t b5, pc4, pion f6. zwart Protisch (Hon): k c7 t al, 1 g6, pionnen op a4 en a6. Toch oefenduel Oranje-Den Haag DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van FC Den Haag is gisteren als nog akkoord gegaan met een voor vrijdag 5 september gepland oe fenduel tegen Oranje. Of de wed strijd in Zeist wordt gespeeld dan wel in Den Haag, het duel gaat in ieder geval door. Een beslissing daarover is niet eerder te ver wachten dan zaterdagmor gen. De Joegoslaven. op rondtoer door Nederland, hadden in Heerlen al niet kunnen imponeren en mis ten nu bovendien hun (zieke) doelman. Beurtelings werd het doel van Biograd daarom verde digd door een der drie Alphense doelwachters: Jos van der Heu vel, Alex Boegschoten en Rinus van Tol. Biograd, aangekondigd als een ver tegenwoordiger uit de hoogste afdeling van Joegoslavië, bleek ook een opponent van minder ni veau te zijn. Coach Nakie verdui delijkte veel: "In ons land, waar de competitie nu tien dagen af gelopen is, speelden we het af gelopen jaar in de tweede divisie. We zijn net gepromoveerd maar de overgangsklasse, die dit jaar voor het eerst ingesteld wordt. Daarboven heb je nog de eerste divisie. Onze trip door Nederland LEIDEN - Om Lace Strong in bescherming te nemen zal het Parker-manage ment geen poging in het werk stellen zo snel moge lijk een Nederlands pas poort voor hem te regelen. De Amerikaan kan daar door tot medio december niet uitkomen in de natio nale competitie. Leiden- manager Frans van Eg- mond: „Lace heeft on langs een achillespeesope ratie achter de rug. Hij wil graag spelen, maar Han Wallaart acht het beter geen risico met hem te nemen. Hij zal daarom twee tot drie maanden niet spelen". „Daarin vastgrijpend", vervolgt Van Egmond, „willen we niet ex tra inspanningen verrichten om een paspoort voor hem bemach tigen. Als het moet zouden we dat binnen tien dagen kunnen rege len. We willen die ambtelijke molen echter niet versnellen. Bo vendien hoeven we ons te over haasten, omdat we nog negen sterke spelers overhouden". Tot 15 december kan Strong daar door geen bindende wedstrijden spelen. Na die datum beschouwt de Nederlandse basketbalbond (NBB) hem als Nederlander wanneer Leiden voor 1 december een Nederlands paspoort kan la ten zien. „Er zijn dus duidelijk geen moeilijkheden. Hij speelt immers al zeven jaar in Neder land", neemt Van Egmond alle mogelijke twijfels rondom Strong weg. Het eerste optreden van Leiden in de Europa Cup voor bekerwin naars zal de 33-jarige forward wel actief kunnen meemaken. De in ternationale basketbalbond FI- BA accepteert Strong als Neder lander als Leiden de bond tien dagen voor de wedstrijd zijn Ne derlanderschap kan aantonen. Vermoedelijk zal Leiden voor de eerste ronde worden vrijgeloot. De tweede ronde wordt medio november afgewerkt. Overigens kwam Strong afgelopen zondag wél in actie in een inter nationaal toernooi in België. De ex-Punch-speler kon echter niet optimaal fungeren. Voor de wed strijd, tijdens de rust en na afloop zaten zijn enkels in ijszakken. Strong viel niet echt uit de toon, want Leiden speelde buitenge woon pover. Maes Pils, dat zater dag nog werd 'weggeveegd' in de Vijf Meihal won het toernooi. Ra cing Antwerp, dat net is gepro- is bedoeld om de jonge spelers ervaring op te laten doen tegen sterke tegenstanders. AZC is na tuurlijk zo'n ploeg die zeker van het niveau van onze nationale kampioen Partizan Beograd is. Ik vind het wel prettig om dit soort wedstrijden te spelen." De ploeg uit Biograd, een plaatsje aan de Adriatische kust. combi neert het aangename met het nut tige en maakt van de rondetoer tevens een vakantie. AZC, dat zelf aan de vooravond van de nieuwe competitie staat, had dan ook geen moeite met de meer goedwillende dan goedkunnen- de Joegoslaven, die in Kovacevic nog hun beste speler hadden. Kovacevic scoorde ook driemaal, terwijl Tolic de vierde tegentref fer voor zijn rekening nam. AZC liep in de eerste periode uit tot 3-0 door doelpunten van Ron de Vogel (2x) en Gijze Stroboer. Vijf minuten later was het 6-1 dankzij Ed van Es, Ton Buunk en Rudy de Hey. Arco Verboom en Gijze Stroboer mikten in het derde part raak voor AZC (8-3), dat in het slotkwart nog viermaal scoorde via Rudy de Hey, Gijze Stroboer (2x) en Ton Buunk: 12-4. Vanavond om 20.00 uur krijgt AZC opnieuw een Joegoslavische ploeg op bezoek, Bettina. Daarna speelt de Waddinxveense hoofd klasser De Gouwe eveneens in De Hoorn een wedstrijd tegen de reserves van AZC WIM VAN WANROOY moveerd naar de hoogste Belgi sche divisie en Leiden in de voor ronde met 85-83 versloeg, werd tweede. Tekenend voor Leidens onmacht was dat de pupillen van Wallaart zelfs een voorsprong van dertien punten uit handen gaven tegen Racing Amsterdam. Het sensationele verlies bracht de organisatie en de Leiden-delega- tie in verlegenheid. In een tijds bestek van drie kwartier moesten de Leidenaars nu een maaltijd naar binnenwerken. Iedereen was er vanuit gegaan dat de vice- landskampioen van Nederland de finale zou halen. In de strijd om de derde en vierde plaats werd het Haarlemse Stars naar de vierde positie teruggewezen. Door de desinteresse en de slech te arbiters (Henk Reekers: „Je had bij sommige persoonlijke fouten een telelens nodig om die te kunnen constateren") werkten de Sleutelstadbewoners het duel plichtmatig af. Uitslag: 98-91. Vierde plaats in B-groep NOORDWIJKERHOUT - Nadat de Sowjet-Unie zich zondag al van de eind zege verzekerd had, ging de aandacht in de slotron- de van de blindenschaak- olympiade voornamelijk uit naar de strijd om de tweede t/m vierde plaats. De DDR had in de vijfde ronde de schade tegen West-Duitsland binnen de perken weten te hou den. Sand en Wendt remiseerden uiteindelijk, waardoor de West duitsers 'slechts' met 21/2-l1/2 wonnen. Op de ranglijst bleven zij daarmee een half punt achter op de DDR. Joegoslavië kon zich met 1 '/2 punt voorsprong nog niet verzekerd voelen van de tweede positie en moest er in de slotron- de tegen de V.S. nog voluit tegen- Toen Dragun door de Amerikaanse kopman Sabdrin met een schitte rend dameoffer overrompeld werd (ondekbaar mat in zes was het gevolg), ontstond er enige pa niek in het Joegoslavische kamp. De DDR was immers druk doen de een royale voorsprong tegen Hongarije op te bouwen, terwijl de score tegen de V.S. door deze tegenvaller plots maar tot een voorlopige VI2-VI2 beperkt was gebleven. In de tweede zitting klaarde de lucht voor de Joego slaven echter weer op. De DDR had met twee remises nog een paar steekjes laten vallen, waar door de winst op Hongarije niet verder uitliep dan tot 3-1. Boven dien kwam Negovanovic steeds beter te staan tegen Jackson. De Joegoslaaf schoof de stelling in derdaad bekwaam naar de over winning, waarna hij door zijn teamgenoten uit dolle vreugde om de hals gevallen werd: 2I/2-l1/ de Westduitsers kwamen er niet aan te pas tegen de Russen en moesten na de 3-1 nederlaag in de vierde plaats berusten. De Russi sche equipe was buiten de moei zame winst op de Joegoslaven het gehele toernooi oppermach tig. De ploeg bleef Joegoslavië tenslotte 5 punten voor. Het win nende vijftal ontving tijdens de sluitingsceremonie' uit handen van staatssecretaris Wallis de Vries de wisselbokaal, welke over 4 jaar in Polen of de V.S. (daarover moet nog beslist wor den) weer de inzet bij de nieuwe olympiade zal zijn. De eindstand in de finalegroep A: 1USSR 22'/2 punt; 2 Joegoslavië 17»/2; 3 DDR 16'/2; 4 BRD 14; 5 V.S. 116 Hongarije IOV2; 7 Polen IOV2; 8 Tsjechoslowakije 9llz. tsjechoslowakije won in de slot- ronde met 21/2-l1/2 van de Polen. Omdat Israël zich in de laatste ron de met 2,/2-l1/2 door Spanje liet verschalken schoof Nederland in het klassement van de B-groep een plaatsje op. Na de 3-1 winst op Finland deelde Nederland de derde plaats met de Engelsen. Oostenrijk remiseerde me de Britten (2-2), daarmee de twee concurrenten net een half punt voorblijvend. In wezen is de Hollandse equipe nog zeer dicht bij de door coach Steyn zo geam bieerde tweede plaats gekomen. Een 4-0 winst op Finland, of een wat beter resultaat dan de 2-2 te gen Spanje op de zondag zou dan noodzakelijk zijn geweest. Het Nederlandse team speelde wel iswaar erg wisselvallig, maar met de winst op de DDR en de uitein delijke eindplaats in de B-groep mag het toernooi toch geslaagd heten. De eindstand in groep B: 1 Bulgarije 231/2; 2 Oostenrijk 16; 3 G.B. 15'/2; 4 Nederland 15'/2; 5 Is raël 15; 6 Spanje 14; 7 Finland 8; 8 Denemarken 4Vz. in groep c ein digden Ierland en Noorwegen met 16 punten gedeeld bovenaan. Zweden werd daarmee op een half punt afgetroefd. RUUD DOBBELAAR Klink: „Als men vindt dat het reglement met betrekking tot de arbeidsbemiddeling niet juist is, dan vinden wij dat prima. Maar dan moeten de belangenorgani saties wel het besluit nemen het reglement te veranderen. De con trole op de arbeidsbemiddeling, een van onze taken, heeft op deze manier geen zin". De commerciële arbeidsbemidde ling is niet alleen in strijd met het reglement van de KNVB, maar ook met dat van de wereldvoet balbond FIFA. Als het gesprek met het sectiebestuur geen be vredigend resultaat oplevert, wil de stichting contact opnemen met de FIFA. „Het gaat ons er niet om de transfers van Van de Korput en Tahamata alsnog on geldig te laten verklaren. Wij willen alleen weten waar we aan toe zijn", aldus Van der Klink. Ook neemt de Stichting Arbeids zaken contact op met de over heid, die het betaald voetbal on der bepaalde voorwaarden finan cieel ondersteunt. Die voorwaar den zijn neergelegd in het rapport Gezonder Betaald Voetbal. Een van die voorwaarden is, dat de handel in spelers en de illegale arbeidsbemiddeling moet wor den uitgebannen. „We zijn dan ook benieuwd naar de reactie van de overheid", aldus Van der Klink. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense water- poloploeg AZC, zondag de luid bejubelde winnaar van een internationaal toernooi in Heerlen, pre senteerde zich gister avond aan het thuisfront met een royale 12-4 zege op het Joegoslavische Bio grad. Veel waarde had de uitslag echter niet. want in het met ruim honderd toe schouwers goed bezette zwembad De Hoorn kwam Biograd veel kwaliteit te kort om als echte tegen stander te kunnen funge ren. AZC - Biograd: 12-4. Gijze Stroboer (9) brengt de stand op 3-0 door doelman Rinus van Tol kansloos te laten. De Joegoslaaf Radas kan er niets aan doen. ZEIST (GPD) - De Stichting Arbeidszaken Betaald Voet bal schort haar werkzaamheden voorlopig op. Daartoe heeft het bestuur gisteravond besloten uit protest tegen de geldigheidsverklaring van de transfers van Michel van de Korput en Simon Tahamata. Bovendien wil de stich ting op korte termijn een gesprek met het sectiebestuur betaald voetbal om te vernemen waarom de transfers van beide spelers tegen het advies van de stichting in zijn goedgekeurd. Bij de overgang van Van de Korput van Feyenoord naar Torino zou illegale arbeidsbemiddeling hebben plaatsgevonden. De stichting Arbeidszaken stelde een onderzoek in. Van de Korput gaf in een schriftelijke verklaring toe, dat Cor Coster van het bu reau Inter Football bemiddeld had bij de totstandkoming van de transfer. Ook Coster erkende die bemiddeling. Voor zijn hulp had hij Van de Korput een bedrag van 25.000 gulden in rekening ge bracht. In strijd De hulp van Coster was in strijd met de reglementen van de KNVB. Volgens artikel 36 is ar beidsbemiddeling op commer ciële basis verboden. Ook bij de transfer van Simon Tahamata naar Standard Luik zou sprake zijn geweest van illegale arbeids bemiddeling. De schriftelijke verklaring van Tahamata was echter niet ondertekend. De Stichting Arbeidszaken wilde daarom een nader onderzoek. Zij adviseerde het sectiebestuur op grond van de verklaringen voor lopig geen certificaten van speel- gerechtigheid af te geven. De KNVB gaf die verklaring echter wel, hoewel de meningen binnen het sectiebestuur zeer verdeeld waren (4-3). Voorzitter Eric Vilé en de bestuursleden Roel Wiers- ma en Jo Witteveen stemden te gen het verlenen van de certifica ten. De bestuursleden Jaap van Praag, Gilles Kruysveldt, Her man Choufoer en Leo van der Kroft waren echter voor. De Stichting Arbeidszaken is ui termate teleurgesteld over het besluit van het sectiebestuur. Joop van der Klink, directeur van de stichting: „We hadden uit op merkingen van Vilé begrepen, dat de certificaten voorlopig niet, zouden worden afgegeven. Het besluit sloeg bij ons dan ook in als een bom. Onbegrijpelijk, nog nooit lagen de bewijzen van ille gale arbeidsbemiddeling zo dui delijk op tafel". Waarom het sectiebestuur toch be sloot het licht voor de beide spe lers op groen te zetten, is nog steeds niet duidelijk. Van der Klink: „We schrijven het bestuur een brief met het verzoek om een gesprek binnen veertien dagen. We willen de motieven weten waarom de certificaten zijn afge geven". Het besluit zou, zo luiden de ge ruchten, onder druk van Ajax en Feyenoord zijn genomen. De beide voetbalgrootmachten had den gedreigd de KNVB voor de rechter te dagen, wanneer de transfers onverhoopt niet zouden doorgaan. Dat zou voor pen ningmeester Kruysveldt, die de kosten van een rechtszaak vreest, de doorslag hebben gegeven om toch het certificaat te verlenen. Van Jaap van Praag en Herman Choufoer is bekend, dat zij niet vies zijn van de werkzaamheden van Coster. Leo van der Kroft wordt beschouwd als een man, die de standpunten van Choufoer blindelings volgt. De Stichting Arbeidszaken, die wordt gevormd door de belan genorganisaties FBO (clubs), WCS (spelers) en WON (trai ners), gaat voorts een brief aan die organisaties schrijven met het verzoek het beleid van de stich ting te beoordelen. Van der

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10