Begrip van Poolse r.k. kerken voor stakende arbeiders Moskou Syrië lonkt naar Gebaar van goede wil door Franse vissers Initiatief tot hervatting dialoog tussen arm en rijk DIT JAAR LAATSTE VOGELJACHT IN ITALIË? Sterke man Zuid-Korea voortaan in 'burgerpak' ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1980 BUITENLAND PAGINA 9 SEOEL (AFP) - De 'sterk man' van Zuid-Korea, generaal Chun Doo- Hwan heeft gisteren zijn militaire uniform uit- en een burgerpak aangetrokken en heeft zo weer een stap gezet naar het president schap. I "Ik zet vandaag een punt achter j dertig jaar militaire activiteit met de onblusbare vastberadenheid mij te wijden aan de vestiging van een nieuwe orde", verklaarde ge neraal Chun tijdens een plech tigheid. Hij zei dat hij als de nieuwe leider van Zuid-Korea de maatschappelijke hervormingen zou uitvoeren die tot een rechtvaardige samenleving voe ren. Volgende week woensdag wordt generaal Chun tot president ge kozen door de 2.540 afgevaardig den van het "nationale congres voor de unificatie", een kiescol lege dat een geheime en debatlo- ze stemming voorziet. De 49-jarige Chun vocht in 1970 in Vietnam. Hij was beschermeling van de vermoorde president Park Chung-Hee en werd in 1979 be noemd tot hoofd van de geheime dienst van het leger. Hij is de sterke man van Zuid-Korea kun nen worden door een coup in de cember van het vorig jaar die af rekende met de chef van de gene rale staf, generaal Chung Soon- Hwa. relatie tot het buurland Irak tot een dieptepunt is gedaald. Syrië wees donderdag de Iraakse ambassadeur en zijn staf uit als reactie op Iraks uitwijzing van de Syrische diplomatieke staf uit Bagdad. De Syrische diplomaten moesten weg uit Irak omdat afgelopen maandag in het ambassadege bouw wapens en explosieven wa ren aangetroffen. Volgens Syrië was de wapenvoorraad in het ge bouw neergelegd om de Syriërs in de Arabische wereld in diskre diet te brengen. Irak is met de Sowjet-Unie verbon den door een verdrag van vriend schap en samenwerking, maar heeft de afgelopen twee jaar toe nadering tot het Westen gezocht. Deze maand ging het een nieuwe band aan met het conservatieve Saoedi-Arabië. militair evenwicht met Israël geuit, maar het Kremlin heeft nog niet besloten om de wapen le veranties aan het land even groot te maken als die van de Verenig de Staten aan Israël. In diplomatieke kringen is men er vanuit gegaan dat deze onwil van Moskou te maken had met het feit dat Syrië geen verdrag van vriendschap en samenwerking met de Sowjets wilde aangaan. In een verklaring van het centraal comité van de Baath-partij werd de Syrische regering opgeroepen een "kwalitatieve ontwikkeling" in de verhouding met Moskou op gang te brengen. De partij ging niet nader in op de vorm die deze ontwikkeling zou moeten aan- De toenadering tot het Kremlin komt op een moment dat Syrië's Generaal Chun, hier nog in militair kostuum en vergezeld van de Zuid- koreaanse minister van defensie, wordt volgende week "gekozen" tot pre sident van Zuid-Korea. BEIROET (Reuter) - De regerende socialistische Baath-partij m Sy rië heeft na een vier dagen du rende bijeenkomst van het cen traal comité opgeroepen tot ver steviging van de banden met de Sowjet-Unie. In westerse diplomatieke kringen in Beiroet verwacht men binnen kort een bezoek van president Assad aan zijn ambtgenoot Brezjnjev om de banden aan te halen. De oproep van de partij betekent steunverlening aan het streven van het Syrische leiderschap om nog nauwere relaties met de Sowjet-Unie aan te gaan dan de al bestaande. Het grootste deel van militaire steun aan Syrië komt daar al vandaan. De Syrische minister van buiten landse zaken Abdel Halim Chad- dam heeft zijn verlangen naar (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN-WARSCHAU - De rooms-katholieke kerk in Polen heeft gisteren voor de eerste keer haar stem laten horen in het massale stakingseonflict door het uitgeven van een verklaring waarin de bisschoppen hun sympathie betuigen met de stakers. Tegelijkertijd echter manen zij tot voorzichtigheid en roepen de stakers op in hun acties en beslissingen verstandig te handelen om een bloedbad te voorkomen. CALCUTTA UPI -Hun hele bezit heeft deze familie in een bootje geladen om te vluchten voor de hevige moessonregens. De regens hebben in de Indiase stad Bombay al 45 doden geëist en vooral grote schade aangericht aan de hutten van de armsten. Het moessonseizoen in India (Van onze correspondent Rudolph Bakker) LE HAVRE - De protesterende Franse vissers hebben giste- ren hun blokkades van de ha vens van Le Havre, St. Malo en Roscoff voor 24 uur opge heven om de diverse veer diensten in staat te stellen de rond 2500 gestrande, meren deels Britse, toeristen naar Engeland terug te brengen. De vissers hopen met dit „ge baar van goede wil" de begin deze week vastgelopen on derhandelingen weer op gang te bréngen. De vakbonden hebben inmiddels fel gepro testeerd tegen het door de marine breken van de blok kade van de nabij Marseille gelegen belangrijke olieha ven Fos-sur-Mer. Op het strand bij Calais hebben vissers de aanlegplaats van de luchtkussenvoertuigen bezet. Op het moment dat de hover craft vanuit Ramsgate arri veerde, renden honderden Franse vissers de zogenaam de hoverport op. Juist voor de bezetting zag een andere hovercraft kans zee te kiezen. Hierdoor is ook de laatste nog normaal functionerende veerdienst over het Kanaal betrokken geraakt in het conflict over brandstofprij zen en het aantal beman ningsleden per schip. In het dagblad Le Monde wordt premier Barre in een spot prent voorgesteld als een ou derwetse zeeheld, compleet met kijker en kromzwaard, op de brug toeziend hoe om hem heen een hele vloot in de gol ven verdwijnt. Het slagen van de door de premier bevolen marineactie in Fos zal, on danks de communistische kritiek, naar het zich laat aan zien het gezag van de regering versterken. Inmiddels heeft de leider van de socialistische oppositie, FranQois Mitter rand, aangedrongen op be sprekingen tussen vakbon den, reders en bemannings leden om te komen tot een „samenhangende voor ieder een aanvaardbare visserijpo- litiek. De rooms-katholieke kerk liet - in een verklaring van de bisschop van Gdansk, mgr. Kacmarek - voor het eerst van zich horen sinds negen dagen geleden de staking begon op de Lenin- scheepswerf in Gdansk. Sinds dien hebben de acties zich over een groot deel van Polen ver breid. Gisteren waren er meer dan een miljoen arbeiders bij be trokken in meer dan 420 bedrij ven over het gehele land. De standpunten van de partijen be ginnen zich aan beide zijden te verharden. De stakers houden vast aan hun eis dat ze alleen over het 21 punten tellende program ma willen onderhandelen met de hoogste regeringsvertegenwoor digers en alleen via het centrale stakingscomité op de Lenin- scheepswerf in Gdansk. Een af deling van het comité is ook in Szczecin (Stettin) opgericht, een andere belangrijke Poolse haven langs de Baltische kust waarheen de staking van Gdansk al de eer ste dagen is overgeslagen. De nieuwe regeringsonderhande laar, vice-premier Mieczyslav Ja- gielski, weigert intussen te on derhandelen met het centrale stakingscomité op de Lenin- scheepswerf. Net als zijn voor ganger pleegt hij constant over leg met de leiding van de afzon derlijke scheepswerven en be drijven. De tijd gaat door en de Poolse media hullen zich verle gen in stilzwijgen over zijn ge brek aan succes. Ondanks een officiële ontken ning van het officiële persagent schap Interpress bleven gisteren in Warschau geruchten de ronde doen dat de Poolse communisti sche partijleider Edvard Gierek en mogelijk enkele andere hoge autoriteiten heimelijk naar Mos kou zijn gereisd en op het matje in het Kremlin zijn geroepen. Een verklaring voor de beweerde trip naar Moskou werd des te ge loofwaardiger genoemd gezien de vervanging van het hoofd van de onderhandelingsdelegatie van de regering en de plotselinge ar restatie van intussen 24 leden van het arbeiderszelfverdedigings- comité (KOR) onder wie woord voerder Jacek Kuron, die tot dusver betrekkelijk vrij contact mocht onderhouden met de bui tenlandse pers. Wolkbreuk Warschau Opmerkelijk is dat de verwachte algemene staking gisteren in de Poolse hoofdstad Warschau niet is doorgegaan. Ingewijden ne men aan dat mogelijk het weer een rol heeft gespeeld en dat de staking is uitgesteld. Warschau is in de nacht van donderdag op vrijdag getroffen door een wolk breuk, die niet alleen daar, maar in grote delen van Polen zware schade heeft aangericht. Brand weer en gemeentearbeiders heb ben gisteren de hele dag nodig gehad om de ergste schade aan gebouwen en huizen te repareren en het vele water weg te pom pen. PARIJS (ANP) - De Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties (VN) zal maandag in een bij zondere zitting bijeenkomen om te praten over de economische problemen die de wereld tot het jaar 2000 staan te wachten. Ge durende twee weken zal worden gepoogd het gesprek tussen de industrielanden en de ontwik kelingslanden, de zogenaamde Noord-Zuiddialoog, uit de nu al drie jaar durende impasse te brengen. Het is de bedoeling de weg vrij te maken voor onderhandelingen op wereldniveau in het kader van de VN over vijf hoofdpunten: grondstoffen, energie, handel, ontwikkeling en monetaire en fi nanciële problemen. Deze be sprekingen zouden begin vol gend jaar moeten beginnen. Er is de afgelopen jaren bijzonder weinig vooruitgang geboekt op het gebied van de door de ont wikkelingslanden gewenste ver nieuwing van de internationale economische orde. De aanhan gers van de vrije-marktecono- mie, in het bijzonder de Verenig de Staten, wijzen de verlangens van de Derde Wereld af als zijnde te revolutionair. Zij zijn slechts bereid tot een geleidelijke veran dering van de structuur van de wereldeconomie "in wederzijds belang" De omstandigheden lijken op het ogenblik niet bijzonder gunstig voor een doorbreking van deze impasse. De vooruitzichten voor de wereldenergievoorziening zijn verslechterd. De industrielanden bevinden zich in een economi sche recessie en de armste ont wikkelingslanden zijn zwaar ge troffen door de jongste stijgingen van de olieprijs. Ook politieke ontwikkelingen van de laatste tijd. zoals het ingrijpen van de Sowjet-Unie in Afghanistan, het voortduren van de instabiliteit in Iran en de impasse in het vredes overleg in het Midden-Oosten, zullen de besprekingen niet ver gemakkelijken. Aan waarschuwingen voor de ge volgen van een definitieve mis lukking van de Noord-Zuiddia loog heeft het niet ontbroken. Enkele maanden geleden is een rapport uitgekomen van een commissie van politici en ont wikkelingsdeskundigen met in ternationale faam onder voorzit terschap van de Westduitse ex-bondskanselier Willy Brandt. Daarin wordt ervoor gepleit een eind te maken aan de scheve ver deling tussen de industrielanden en de Derde Wereld teneinde een ramp te voorkomen. De commis sie-Brandt heeft een noodpro- gramma voor de komende vijf jaar voorgesteld dat neerkomt op vier hoofdpunten: een omvang rijke overdracht van hulpbron nen aan de ontwikkelingslanden, een internationale strategie op het gebied van de energievoor ziening, een wereldvoedselpro gramma en een eerste aanzet tot een hervorming van de structuur van de wereldeconomie. Er dreigt echter ook het gevaar dat de zich snel industrialiserende landen in Latijns-Amerika en Azië vervreemden van de armste, meest Afrikaanse, ontwikke lingslanden. Deze mogelijkheid kan het bereiken van overeen stemming tijdens de VN-verga- dering bemoeilijken. geëist. Men vreest dat het do dental nog zal stijgen, want het eind van de regenval is nog niet in zicht. In de omgeving van Bombay moesten duizenden bewoners in allerijl naar hogergelegen gronden vluchten. Trams en bussen kwamen in het was sende water tot stilstand, een gebouw stortte in en verplet terde 11 Indiërs. In de deelstaat Oettar Pradesh is de toestand het ernstigst. Daar zijn sedert het begin van de jaarlijkse regens 661 men sen omgekomen. Ook de staat Assam is zwaar getroffen. Daar zijn militairen ingezet om mensen per boot te redden. Volgens de autoriteiten in Cal cutta zijn in het stroomgebied van de heilige rivier de Gan ges 48.000 huizen verwoest, waardoor bijna een miljoen mensen dakloos is geworden. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - In de komende weken zal menig Nederlands toerist in Ita liaanse restaurants weer gru wend terugdeinzen voor het schouwspel van aan spiesjes ge regen zangvogeltjes, de blote kopjes zielig bengelend boven vrolijke houtvuurtjes. Toch zou dit jaar wel eens een van de laat ste kunnen zijn waarin deze door Italianen zo gewaardeerde lek kernij op het herfstmenu voor komt: voor een referendum over de afschaffing van de huidige jachtwet verzamelde de radicale partij 800.000 handtekeningen, maar liefst 300.000 meer dan het half miljoen dat vereist is om pen referendum doorgang te doen vinden. En wat nog meer zegt. een opiniepeiling van het serieu ze bureau Doxa wijst uit dat 53 procent van de bevolking voor to tale afschaffing van de jacht is. terwijl nog eens 27 procent meent dat er strenge beperkingen moe ten worden ingevoerd. Dat is niet zo leuk voor de om streeks twee miljoen jagers (meer dan zes per vierkante kilometer, de grootste dichtheid in Europa), die afgelopen maandag met hon den en geweren op de natuur werden losgelaten. De beoefe naars van deze „gezonde manne lijke sport" (zoals zijzelf hun lief hebberij omschrijven) zijn voor het merendeel stedelingen, die het platteland, de heuvels en de bossen als veroveraars bestor men en brandschatten. Altijd zijn er wel enkelen bij die in hun ijver plegen te schieten op alles wat zich om hen heen beweegt, onder het motto „eerst schieten, en dan pas kijken wat je geraakt hebt". Behalve koeien en katten willen daarbij ook nog wel eens men senlevens vallen: het eerste slachtoffer viel al meteen op maandagavond in Toscane, en voor het seizoen voorbij is zullen er ongetwijfeld nog meer volgen. In sommige toeristenstre ken heeft de plaatselijke overheid dan ook een absoluut jachtver- bod ingesteld, om hun gasten niet alleen de hinder van het voortdu rend geknal, maar ook een moge lijke schielijke dood door jagers hand te besparen. Nu kunnen ongelukken als dat van maandagavond statistisch be schouwd worden als „inciden teel". maar het jaarlijks neerk nallen van vele miljoenen trek vogels mag wel worden aange merkt als massamoord, en een die niet alleen Italië aangaat, maar ook alle landen die beurte lings het begin- en eindpunt zijn van de trek. Geen wonder dus, dat met name vanuit de Noordeu- ropese landen het Italiaanse par lement en de regering nu al ja renlang wordt gebombardeerd met protesten, dreigementen (bijv. van een toeristenboycot) en andere uitingen van misnoe gen. Uitbreiding Daarbij komt de laatste jaren een groeiend en steeds luider geuit onbehagen van de Italianen zelf, de 54 miljoen niet-jagers, die zich steeds meer rekenschap gaan ge ven van de schade die de onge remde passie van een kleine minderheid toebrengt ook aan het eigen milieu. Van de inheem se fauna is ook al het grootste deel uitgeroeid, en de lijst van uitster vende diersoorten wordt ieder jaar langer. Het wordt stil op het Italiaanse land: het enige zomer- geluid is nog dat van de krekels: wie een vogel hoort fluiten kijkt verbaasd op. Van de grote roof vogels, zoals de koningsarend, zijn er in het hele land nog enkele honderden exemplaren, maar ook de kleinere worden langza merhand met uitroeiing be dreigd. Het is een voortschrij dende verarming, die onvoor waardelijk gestuit moet wor den. Heel lang konden de jagers voor deze „halfzachte" klaagzangen de oren sluiten, maar nu deze steeds luider worden, ontdekten zij de waarde van het milieu en wierpen zij zich op als de krach tigste milieubeschermers: wie houdt er zoveel van de vrije na tuur als wij, wie is er zo gebaat bij haar bescherming en bij de in standhouding van het natuurlijk evenwicht? En. tot de tegenaan val overgaand: de ware oorzaken van het milieuverval, van het verdwijnen van diersoorten en van de algehele verstoring van het natuurlijk evenwicht liggen niet bij ons jagers, maar bij de in dustriële lucht- en waterveront reiniging. bij de chemische insec ten- en onkruidverdelgers, waar aan meer dieren sterven dan aan al onze geweerschoten, al waren het er nog tienmaal zoveel. Laat de milieubeschermers eerst maar eens zorgen dat die problemen worden opgelost, dan zal wel blijken dat de jacht niet alleen aangenaam en nuttig is, maar zelfs noodzakelijk voor de na tuur. Met hun verlate bekering konden de jagers hun tegenstan ders niet overtuigen, die zich al veel langer hadden ingezet voor bestrijding van milieuverontrei niging, maar niettemin bleven volhouden, dat er althans paal en perk gesteld moest worden aan het opzettelijk doden van die- Lobby Dat het zolang duurde voor de Ita liaanse wetgever zich met deze zaak bezig ging houden, was vooral te danken aan de machtige lobby die de jagers voor zich in het strijdperk konden werpen. Voor een verklaring van dit feit hoeft men maar te denken aan de enorme financiële belangen die ermee gemoeid zijn. Jaarlijks gaat er niet minder dan 300 mil jard lire (750 miljoen gulden) in het jachtbedrijf om. Behalve de wereldberoemde wapenfabriek Beretta zijn er nog 200 kleinere ondernemingen, die in 1977 sa men 374.069 jachtgeweren pro duceerden (het jaar daarop, toen de eerste stemmen over een refe rendum opgingen, daalde de produktie met 10 procent). Naast de duizenden arbeiders die in deze fabrieken werken, zijn er nog twintig- tot vijfentwintigdui zend werkzaam in de produktie van onderdelen en munitie: jaar lijks worden er 700 tot 900 mil joen jachtpatronen gemaakt en verkocht in de 5000 wapenwin kels, waarin nog eens vijftiendui zend mensen werkzaam zijn. En dan praten we nog niet over de voor de buitenstaander zonder linge, maar voor de jagersman kennelijk onmisbare uitrusting van jagersjekken met jagerszak- ken, jagerspetten en jagerslaar zen, patroongordels en weitas sen, alles bij elkaar minstens zo kostbaar als ski en après-ski bij elkaar. Kortom, enorme belangen, die al lemaal bedreigd worden door beperking van de jacht, om van totale afschaffing nog maar te zwijgen. Niettemin kwam ook het Italiaanse parlement in 1977 tot de overtuiging dat het hoog tijd werd om een nieuwe jachtwet op te stellen. In december van dat jaar werd die tenslotte aangeno men. Daarover is eigenlijk nie mand tevreden en het referen dum tot afschaffing is dan ook di rect tegen deze wet gericht. Toch zitten er wel enkele nuttige as pecten aan. waaronder (zoals het nazaten van de Romeinen be taamt) een belangrijk juridisch principe: het wild is niet langer „res nulhus" (d.w.z. niemands bezit, een soort „gevonden voor werp", dat automatisch toebe hoort aan wie er zich het eerst meester van maakt), maar bezit van de gemeenschap, dat dus ook als zodanig dient te worden be heerd. Dat is een belangrijke ommekeer, waaraan prachtige gevolgtrek kingen kunnen worden ge knoopt, maar dat gebeurt nu juist niet of te weinig. In feite gaat het verdere uitwerking wordt over gelaten aan de afzonderlijke ge westen. In de praktijk kan daar van alles uitkomen: van Zuid-Ti- rol, dat het niet-ingezetenen praktisch onmogelijk maakt er te komen jagen, de meeste andere gewesten, waar maar twee of drie dagen per week mag worden ge schoten, tot Sicilië, waar alles mag. Controle moeilijk In Ligurie mogen de vrouwtjes van fazant, patrijs en witte haas niet worden geschoten - een treffende gedachte, maar die wel uitgaat van een „warenkennis", die de meeste amateurs te boven gaat. en die bovendien nog een bijzon der zwak punt van de jachtwet aan het licht brengt: wie nroet dat allemaal controleren? Het „mi lieugeweten" van de jagers vormt, ondanks de recente mo- dekreten. een al te zwakke basis,, en jachtopzieners en boswacFf- ters zjjn er veel te weinig. In een noordelijk natuurrreservaat kwamen ze nog op tijd om te ver hinderen dat vijf herten voor zwarte prijzen aan restaurants werden verkocht, maar de herten waren intussen al dood en de stropers verdwenen. Het geluid van schoten op verboden jacht dagen kan nog makkelijk gecon stateerd en eventueel geverbali seerd worden, en een gems of wild zwijn kan men moeilijk ver donkeremanen. maar hoe ontdek je een klandestien geschoten auerhaan (een bij ons onbekend beestje, maar dat als „gallo ce- drone" op talloze Italiaanse me nu's prijkt)? Zo zijn er nog veel meer lacunes, en als het referendum doorgaat, is er weinig twijfel aan dat de wet het loodje zal leggen. Niet dat dan ook de hele jacht wordt afge schaft, zoals de propaganda van de initiatiefnemers sommige naieve burgers heeft doen gelo ven. Een referendum dient alleen om een bestaande wet af te schaf fen, en daarmee zou de toestand bepaald niet verbeteren. Het ei genlijke nut van het nu op gang gekomen referendumproces is een ander het zou het parlement ertoe aan kunnen zetten de lacu- neuze wet op tijd door een betere te vervangen. Het ziet ernaar uit dat dit ook zal gebeuren. Tot de wensen die dan verwezen lijkt kunnen worden, behoren: nog verdere verkorting van het jachtseizoen, een uitbreiding tot het hele land van de twee of drie jachtdagen per week. de totale bescherming van zangvogels en een lange reeks dieren die met uitsterving bedreigd worden, een absoluut verbod op vogelnetten en levende lokdieren. Bovenal wenst men voortaan te vermijden dat de jagers als een schietende horde over het hele land dende- De oplossing wordt gezocht in zorgvuldig afgebakende jachtte- remen in alle provincies, die de jagers op eigen kosten met wild mogen bevolken en weer leeg schieten Het is een lange lijst van wensen, die de jagerslobby onge twijfeld zal bestlijden, maar die onder druk van de referendum- dreiging toch vooreen belangrijk deel verwezenlijkt moet wor den.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9