Specialisten in fel verzet Verlies bij Van Gelder zeker zeventig miljoen Wie betaalt schade aan de Prins Hendrikkade? 'Wao'ers hebben recht op duidelijkheid' Inkomens verl a gin g Russische ambassade weigert petitie Heftige aanval op Amsterdamse politie ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND HAARLEM - De berichten over de te verwachten nieuwe sanerin gen bij het noodlijdende papier concern Van Gelder, waarbij honderden ontslagen zouden vallen, zijn in Velsen en andere vestigingsplaatsen van het be drijf met grote bezorgdheid ont vangen. Er wordt gesproken over 470 tot 900 arbeidsplaatsen die zouden moeten verdwijnen, ver spreid over het hele land. Zowel de vakbonden als het ge meentebestuur van Velsen vre zen dat ook de papierfabriek in Velsen-Noord (met 285 werkne mers) niet aan inkrimping van het personeelsbestand of zelfs sluiting zal ontkomen. Bij deze vestiging van Van Gelder zouden in elk geval 50 banen op de tocht staan. Gisteren werd bekend dat bij het papierconcern opnieuw het mes zal worden gezet in de werkgele genheid. Volgens woordvoerder Olgers van de Raad van Bestuur zijn de vakbonden gisteren ge deeltelijk op de hoogte gesteld van de plannen voor ontslagen en afstoting van bedrijven. Tijdens dit overleg over de voorlopige sa- nerinsplannen zijn volgens Ol gers nog geen concrete gegevens over het aantal te vervallen ar beidsplaatsen genoemd. Dit werd bevestigd door een woord voerder van de Industriebond FNV. Dat echter opnieuw flink het per soneelsbestand zal moeten wor den gesneden is duidelijk, aldus woordvoerder Olgers. Medio sep tember zullen wij de vakbonden de maatregelen bekendmaken die ons daarbij voor ogen staan. Op het moment valt daarover nog weinig te zeggen. Oorzaak van de nieuwe sanerings- ronde vormen de aanhoudende verliezen waarmee men heeft te kampen bij Van Gelder. Ver wacht wordt dat het verlies dit jaar zal uitkomen op in totaal on geveer 70 miljoen gulden. Vol gens woordvoerder Olgers spit sen de problemen in Velsen- Noord zich vooral toe op de pro- duktie van wit papier. Deze zou moeten worden overgenomen door een nieuwe fabriek van Van Gelder in Renkum, die op het moment nog met reusachtige verliezen draait. Volgens Olgers wordt nog gesproken over de manier waarop in de toekomst de overbodige produktiecapaciteit in Velsen kan worden benut. Voorzitter Klasing van de bedrijfs- ledengroep bij Van Gelder Vel sen deelde desgevraagd mee overvallen te zijn door de geruch ten over de op handen zijnde sa nering. Wethouder Witte van economische zaken van Velsen meent dat de Raad van Bestuur de gemeente op de hoogte had moeten stellen van het voorne men tot sanering. De Industrie bond FNV in Velsen ziet voor de vestiging van het bedrijf in deze plaats geen enkele reden meer tot optimisme. UTRECHT (GPD) - De medische specialisten verzetten zich fel tegen de inkomensverlaging die zij van de over heid moeten ondergaan. Zij vinden de „afbouw" van f 80.000 in twee jaar, die is gepland met ingang van dit jaar, oneerlijk en gebaseerd op een onevenwichtig beleid. Wat minister Van Aardenne en staatssecretaris mevrouw Veder nu willen, is een dictaat, dat wij moeten aanvaar den, zei voorzitter dr. AKastelein van de Landelijke Spe cialisten Vereniging, gisteren. Donderdagavond hebben 1200 le den in een buitengewone verga dering het afwijzend standpunt vastgesteld. De specialisten wen sen niet dat de overheid hen op legt dat zij zonder meer een in komensverlaging moeten onder gaan. Zij vinden dat hierachter politieke motieven schuilen en dat er geen evenwichtig beleid wordt gevoerd dat rekening houdt met hun speciale proble- inleveren. Inmiddels beschou wen zij zich in conflict met de overheid en hebben besloten om met onmiddellijke ingang ieder verder overleg met de overheid, respectievelijk met overheids commissies, op te schorten. Wanneer er een prijsbeschikking zou komen, dan zal de LSV over wegen die aan te vechten. De ver eniging vindt dat deze beschik king, die is gebaseerd op de Prij zenwet, de overheid niet de be voegdheid geeft tot het vóeren van een structureel inkomens beleid. Een andere maatregel die eventu eel zou kunnen worden genomen wanneer de overheid inderdaad tot een beschikking overgaat, is het contant laten betalen van de diensten van de specialisten. Ze ker is dit nog niet, maar het kan worden overwogen. Inmiddels zijn de specialisten zeer teleurge steld over het feit dat er in wezen naar hun mening geen reëel overleg met de overheid mogelijk is gebleken. De LSV vindt dat zij met hun be reidheid om in te leveren al zeer ver is gegaan. Het verschil in het zogenaamde gemiddelde inko men gaat met name om f60.000 per jaar. De overheid heeft dit gemiddelde inkomen (het zoge naamde norm-inkomen) op f180.000 vastgesteld, maar de specialisten komen tot een be drag van f 243.000. Zij vinden dat er eenzijdig wordt gehandeld, met name dat de overheid hun geen mogelijkheden geeft om de zelfde pensioenrechten te heb ben als de met hen vergelijkbare ambtenaren en dat ook geen re kening wordt gehouden met de Apothekers Het gemiddelde arbeidsinkomen '.;V 1 Prins Hendrikkade DEN HAAG - De Russische am bassade in Den Haag heeft giste ren geweigerd een door ruim 6000 handtekeningen ondersteunde petitie aan te nemen waarin aan dacht werd gevraagd voor "de zaak Alexander Landsman". Ac tievoerder Wim Visser uit Hoogvliet kreeg het advies zijn boodschap per post te sturen, hetgeen hij na zijn mislukte mis sie meteen deed. Alexander (roepnaam Sacha) Landsman is door Russische medici ongeneeslijk ziek (bloed- kanker) verklaard, maar westerse artsen menen hem te kunnen redden. De weigering van de Russische autoriteiten om een uitreisvisum voor deze 16-jarige jongen te verstrekken, heeft ge leid tot een actie die nu ook in Nederland op gang is gekomen. De coördinatie van "de actie Sacha Landsman" berust bij de stich ting AMSER (een organisatie die zich inspant voor patiënten die om politieke redenen een goede medische behandeling moeten ontberen) waarvan mevrouw Noach uit Alphen aan den Rijn als secretaresse optreedt. zogenaamde werkbelasting. De specialisten hadden ook ge vraagd dat de korting op de sala rissen in eigen kring zou kunnen worden verdeeld, zodat de zwaarste lasten op de zwaarste schouders zouden komen te rus ten. Maar met dit beleid worden de groten en de kleinen op de zelfde manier gepakt, aldus de LSV-voorzitter. De specialisten vinden het onbillijk dat de minis ter nu de salarisafbouw al wil vaststellen en volgend jaar op nieuw over alles wil spreken. De specialisten vrezen dat er nu een prijsbeschikking zal komen, zo dat zij worden gedwongen tot Tien miljoen varkens in Nederland DEN HAAG (ANP) - Het aantal Nederlandse varkens heeft de tien miljoen overschreden. Tussen mei vorig jaar en mei dit jaar groeide het aantal met ruim 400.000 of 4pro cent tot 10.137.000. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit bij zijn jaarlijkse landbouwtelling, de zogenaamde meitelling, geconstateerd. De toeneming van de rundvees tapel is duidelijk minder dan vorig jaar: met 76.000 stuks of 15 procent tot 5225.000. Het aantal kippen nam met drie miljoen toe tot 81,1 miljoen. Net als de voorgaande jaren bleef de slachtkuikenmesterij vrij stabiel (dit jaar 385 mil joen slachtkuikens) terwijl het aantal leghennen nog onver minderd toenam: van 342 miljoen tot 37,4 miljoen. Het aantal schapen liep voor het eerst sinds jaren terug: met 4 2 procent tot 858.000. Het aantal paarden en pony's op agrarische bedrijven ver minderde met vijf procent tot 66.500. Het aantal eenden op agrari sche bedrijven nam met 2,1 procent af tot 674.000. de apothekers zal dit jaar (1980) met vier procent achteruit gaan in vergelijking met 1979. Dit is het gevolg van een besluit van de minister van economische za ken en de staaatssecretaris van volksgezondheid en milieuhy giëne om de apothekers een prijsverhoging voor de levering van geneesmiddelen aan parti culiere patiënten met niet meer dan 1,7 procent toe te staan. Dit besluit is genomen in overleg met de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP). De apothekers leveren op deze ma nier de helft in van hetgeen zij naar het oordeel van de bewinds lieden te veel verdienen in verge lijking met apothekers in over heidsdienst. "Enkele miljoenen guldens" AMSTERDAM (ANP, GPD) - Bouwondernemer Netjes en zijn mensen gaan maandag beginnen met het opruimen van de bende die de krakers in de ontruimde appartementen aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam hebben achtergelaten. Een vier tal bouwkundigen zal een begro ting van de aangerichte schade maken, waarvoor zij volgens Netjes toch wel drie tot vier we ken nodig zal hebben. Hij zelf denkt dat zij op een bedrag tus sen de één en drie miljoen gulden zullen uitkomen. Netjes vertelde dit gisteren op de binnenplaats van het complex. Proces in Diisseldorf DUSSELDORF (DPA) - De Ne derlandse advocaat mr. W. van Bennekom heeft de rechtbank in Dusseldorf gisteren opgeroepen niet zonder meer geloof te hech ten aan de verklaringen die agen ten van de Amsterdamse politie afgelegd hebben tegen de van terrorisme verdachte Christof Wackernagel en Gert Schneider. Van Bennekom is de verdediger van de twee Westduitsers die te rechtstaan op beschuldiging van (poging tot) moord op politie- AMERSFOORT - Het Landelijk Actiecomité Sociale Diensten (LASD) heeft de week van 6 tot 10 oktober tot actieperiode uitge roepen. Donderdag 9 oktober zal een landelijke actiedag worden gehouden, waarop in Den Haag manifestaties worden georgani seerd. Zo liggen de plannen na een studiedag die gisteren door het LASD in Amersfoort werd georganiseerd. Aanleiding tot de acties vormen het personeelstekort bij de gemeen telijke sociale diensten (GSD's), dat begroot wordt op zo'n dui zend man, en de plannen voor re gionalisering van de dienstverle ning Hij wees de leden van de rechtbank er op, dat in de afgelopen jaren een aantal misstanden in het Am sterdamse politiekorps aan het licht gekomen is, dat veel aan dacht heeft getrokken van het Nederlandse publiek. Op ver denking van corruptie zouden onlangs 15 agenten oneervol zijn ontslagen. Van Bennekom vocht de juistheid aan van de uitlevering die heeft plaatsgevonden. In West-Duits- land hangt hen eventueel le venslang boven het hoofd, terwijl ze in Nederland - in geval van moord - niet meer dan 15 jaar zouden hebben gekregen, aldus de eerste verdediger van Schnei der. Hij omschreef de voorstel ling van zaken, dat Wackernagel en Schneider politieagenten hadden willen doden, omdat zulks de voorkeur zou hebben van de stadsguerrilla-organisatie als "kwalijk en psychologische oorlogsvoering". De tweede verdediger van de 31-ja- rige Schneider, Reinhard Zim- mermann, zei het als vaststaand te beschouwen dat "de Neder landse politie eerst schoot". Al bij het begin van het proces zouden Wackernagel en Schneider ver klaard hebben dat hun arrestatie in een Amsterdamse telefooncel een aanslag "niet dóór ons maar óp ons" was. Hij begreep verder niet goed, waar om de rechtbank tegen een re constructie ter plaatse van de schietpartij is. De verdedigers van de twee RAF- -leden zijn van plan hun pleidooi in de rechtszaak niet voor don derdag te houden. Multatuli-prijs Jeroen Brouwers AMSTERDAM (ANP) - De Multa tuli-prijs 1980 is toegekend aan do Gelderse schrijver Jeroen Brou wers voor zijn prozawerk "Het verzonkene". Deze prijs, een be drag van 7.000 gulden, wordt jaarlijks door de stichting Am sterdamse fonds voor de kunst uitgereikt. De adviescommissie die Jeroen Brouwers bij de stich ting voordroeg bestond uit Hella S. Haasse, Maarten 't Hart en Ger Vemps. Netjes vroeg zich af wie de schade moet betalen. Uit zijn woorden bleek dat hij met een herstel van de appartementen wil wachten tot hij hierover een „bepaalde ze kerheid" heeft. Zijn advocaat, mr. Reinhold, vond het beter nog maar niets over de mogelijkhe den tot verhaal van de schade te zeggen. In theorie kan er volgens hem bij de gemeente worden aangeklopt. „In de eerste plaats komen natuurlijk de krakers in aanmerking, maar het is moeilijk veren van een kikker te pluk ken", aldus mr. Reinhold. Hij meende dat het misschien toch zinvol zou zijn een civiele proce dure tegen de krakers aan te spannen om hun verantwoorde lijkheid vast te leggen Cijfers Netjes bestreed dat hij een peculant zou zijn. Van krakerszijde was hij wel zonder uitzondering als zo danig afgeschilderd, maar dit mist iedere grond van realiteit, aldus de bouwondernemer in een verklaring aan de pers. Om dit aan te tonen verstrekte hij enige cijfers, waaruit blijkt dat de bouwkosten van het complex 7,7 miljoen gulden bedroegen. De grond kostte twee miljoen, zodat aan het gehele project 9,7 miljoen gulden werd uitgegeven. De op brengst bij verkoop was geraamd op 10,3 miljoen gulden, zodat een bruto-winst van 600.000 gulden zou worden gemaakt. Op dit be drag moeten nog kantoorkosten en vennootschapsbelasting in mindering worden gebracht, al dus Netjes. Op het moment dat de krakers de panden binnentrokken waren er vijf appartementen verkocht of bewoond. De koopflats bieden nu vooral op de bovenverdieping en de begane grond een chaotische aanblik. In de bovenste appartementen ver zamelden de krakers het 'gooi- en smijtwerk' dat zij van het dak verwijderd hadden. Het zijn vooral stenen, maar ook een koelkast, fietsframes, bedspira- len enzovoort. De muren zijn beklad met allerlei leuzen en tekeningen en overal liggen etensresten. De krakers hebben bij hun overhaaste ver trek ook diverse meubelstukken achtergelaten. In één van de wo ningen stond zelfs nog een televi sietoestel. Diverse stenen muur tjes zijn afgebroken om als pro jectielen te dienen. De deuren van de woningen zijn ernstig be schadigd bij het openbreken. Geen miljoenen De schade beloopt volgens de kra kers geen miljoenen, zoals bouw ondernemer Netjes schat. "Wat bij barricaderen gebeurt, is duidelijk. Dan worden er gaten in muren gemaakt om bedspiralen vast te schroeven en worden ra men dichtgespijkerd", aldus een woordvoerder van de krakers. Volgens hem zijn er materialen uit het gebouw gebruikt omdat er moeilijkheden ontstonden toen barricademateriaal aan buiten werd aangevoerd. "Een kraker, die toen gewond raakte, ligt nu nog op zijn bed. We hebben er toen over vergaderd en gezegd: dat risico nemen we niet meer". De schade was volgens de woord voerder wel meegevallen als de krakers in de appartementen hadden kunnen blijven wonen. "Dan hadden we alles zelf ver bouwd en de gaten in de muren weer dichtgemaakt. Dat is ook in De Groote Keyser gebeurd. Daar kon je eerst bijna niet lopen, maar nu kan je er prima wonen". Het puin in de appartementen is af komstig van keukenmuurtjes die gesloopt zijn en ook van de daken die de krakers zelf leeggehaald hebben. "Dat moest toen erg snel gebeuren, dus hebben we het maar in de appartementen ge donderd die aan het dak gren- Spanningen in het gebouw, waar tijdens de bezetting zo'n zeventig krakers vertoefden, zijn ook een oorzaak van de aangerichte scha de. "Twee mensen waren óf vol komen doorgedraaid óf woe dend, en die hebben een paar deuren vernield en een stuk uit de muur gesloopt". Naaktstrand kijkduin DEN HAAG (ANP) - Nederland is weer een naaktstrand rijker. Met ingang van het volgende siezoen mogen op het strand bij Kijkduin tussen de strandhoofden 20 en 21 de kleren uit. Hiertoe heeft de Haagse commissie voor jeugd, sport en recreatie besloten. Het openbaar ministerie, dat aan vankelijk als voorwaarde stelde dat er een schutting langs het naaktstrand zou worden ge plaatst, heeft inmiddels te ken nen gegeven een dergelijke af scherming toch niet noodzakelijk te vinden. Met dit besluit is tege moet gekomen aan de wens van de federatie van Nederlandse na turistenverenigingen, die aan voerde dat er grote behoefte be staat aan een tweede Haags naaktstrand. Enkele jaren gele den werd een stuk voor de kust bij Scheveningen aangewezen voor naaktrecreatie. (Door Jaap van der Doef, Twee de-Kamerlid PvdA) Vanuit CDA-kring is gepleit vooreen 'hardere aanpak' van mensen in de WAO. Deze mensen, die leven van een uitkering wegens gehele of gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid, zouden te veel in de watten zijn gelegd. Her keuring zou, aldus het CDA, kunnen leiden tot verminde ring van het aantal uitkerin gen. Voor zover mensen met een volledige WAO-uitkering nog een restcapaciteit hebben, zouden zij voor dat deel uit de WAO, en in de WW moeten komen, zo luidt de redenering in het CDA. Schrik en onrust onder de hon derdduizenden mensen met een WAO-uitkering. Veront ruste reacties van de vakbe weging en andere organisa ties, vooral na een bericht dat in twee regio's al wordt geëx perimenteerd met zo'n rege ling, en dat deze het komende najaar algemeen gaat worden. Wat te denken van deze op vattingen en experimenten? De belangrijkste oorzaken van de groei van het aantal men sen met een sociale uitkering zijn: het gebrek aan banen, de kwaliteit van het werk, en an dere factoren die maken dat mensen minder geschikt of geheel arbeidsongeschikt worden. Het meest doeltref fende instrument om het aan tal uitkeringstrekkers te ver lagen is dan ook het scheppen van werk en het voorkomen dat bestaande arbeidsplaat sen worden afgebroken. Ik laat dit werkgelegenheidsas pect hier verder buiten be schouwing. Het gaat me vooral om de vraag welke mogelijkheden er zijn om het aantal mensen dat een ar beidsongeschiktheidsuitke ring heeft, terug te dringen. Dat is niet alleen in het belang van de betrokkenen zelf. Het is ook van groot belang voor de gehele samenleving, die de sociale en economische ge volgen moet dragen van het jaarlijks met rond veertigdui zend stijgende aantal ar beidsongeschikten. Vrij algemeen, ook in werkge verskringen, wordt aange nomen dat ondernemingen veel werknemers die wat vaak en langer ziek zijn attent maken op de mogelijkheid gekeurd te worden voor de WAO om op die manier ver zekerd te zijn van een wel- vaartsvaste uitkering. De on derneming wordt op die ma nier 'verlost' van een werk nemer die minder dan ande ren presteert, en dat is een ogenschijnlijk goedkopere oplossing dan het verbeteren van de arbeidsomstandighe den of het wegnemen van an dere ziekmakende oorzaken. Tienduizenden worden zo jaar lijks op sociale wijze naar een uitkering geloodst en in al die gevallen behoeft de vraag niet te worden beantwoord of het mogelijk te voorkomen zou zijn geweest. De WAO is een recht, zo wordt geredeneerd, vooral door ondernemingen. Grote ondernemingen, zo is mijn indruk, doen dit nog meer systematisch dan klei nere bedrijven. In de wet ligt vast dat de artsen van de Gemeenschappelijke Medische Diensten, die belast zijn met het keuren voor de WAO, zich afvragen wat de kansen zijn voor een minder arbeidsgeschikte werknemer om voor het wel geschikte deel een baan te vinden. Ze ker als het boven-veertig-ja- rigen betreft die inmiddels bij hun oude bedrijf vertrokken zijn, is het buitengewoon moeilijk om in een ander be drijf een wel passende baan te vinden. Het bedrijf waar men arbeids ongeschikt werd, heeft geen andere plicht dan gedurende een bepaalde tijd de uitkering aan te vullen en daarna het ontslag te regelen. Tot aan passing van de arbeidsplaats bestaat geen wettelijke plicht. Ook andere bedrijven zijn niet feitelijk verplicht een minder arbeidsgeschikte in dienst te nemen. De GMD's bemiddelen, in overleg met het arbeidsbureau, mensen met een bepaalde 'restcapaci teit' naar bedrijven in banen voor welke men geschikt is. Wie het jaarverslag van de GMD naleest ziet in hoe wei nig gevallen dat lukt. Zolang ondernemingen vrij blijven om geheel zelfstandig uit te maken wie men in Jaap van der Doef dienst neemt, en er geen al gemene plicht is ook een aan tal minder validen in dienst te nemen of te houden, zal dat ook niet veranderen. Zolang dit voortduurt, kan het ook niet worden veroordeeld als bij de keuring ernstig reke ning wordt gehouden met de feitelijke mogelijkheden die iemand heeft om voor het ge zonde deel een passende baan te vinden. Niet onlogisch dat dan sneller een volledige af- schatting volgt zodat recht ontstaat op de maximale uit kering van tachtig procent van het bruto-loon. De proef die op een aantal plaatsen in Nederland wordt genomen met de zogenaamde 'dubbele schatting' dus af zonderlijk het deel echte ar beidsongeschiktheid en het deel werkloosheid, heeft als verdienste dat het inzicht biedt in de werkelijke wer keloosheidsproblemen. Om iemand met succes te be middelen naar een baan moet precies bekend zijn hoe ge schikt of ongeschikt iemand is. Anders ontstaan teleur stellingen, en voor de werk nemer kans op een verslech tering van zijn gezondheids toestand als zou worden uit gegaan van meer werkmoge- lijkheden dan hij werkelijk heeft. Van de andere kant moet iemand met een be hoorlijke capaciteit ook de kans krijgen voor dat deel een passende baan te vinden, en is een langer dan noodzakelijk verblijf in de WAO, ook al is de uitkering redelijk goed, niet verantwoord. Tegen de proef is door de PvdA-fractie dan ook geen bezwaar aangetekend. Wel heb ik altijd de kanttekening gemaakt, dat als het bedoeld is als een bezuinigingsmaat regel, doordat namelijk uit sluitend een aantal mensen een lagere uitkering gaat ont vangen, dan uitdrukkelijk en ernstig bezwaar moet worden aangetekend. Het echte probleem zit namelijk niet in de hoogte van de uitke ring, maar in het ontbreken van voldoende en aangepaste banen voor mensen die nog heel wel zouden kunnen wer ken, zelfs in hun oude baan, mits enige aanpassing van het werk of de arbeidstijden zou plaatsvinden. Het ontbreekt aan banen, en het ontbreekt aan regels die ondernemin gen voorschrijven banen be schikbaar te houden, en ge schikt te maken voor mensen met minder dan honderd pro cent capaciteit. Dat kunnen zowel eigen werknemers zijn als mensen met een WAO-uitkering die door de GMD worden bemiddeld naar geschikte banen.Al en kele jaren vindt de Tweede Kamer dat een dergelijke re geling moet worden gemaakt en snel toegepast. Het ant woord van de regering is nog steeds dat er aan wordt ge werkt. Zolang ondernemingen het nog steeds normaal vinden, werknemers met iets meer ziekte verzuim te lozen naar de WAO en er geen wet is die dat verbiedt, kan een dubbele schatting alleen leiden tot een lagere uitkering en komen er niet méér mensen door aan het werk. Als dan ook plan nen bestaan om dit najaar de proeven om te zetten in alge meen beleid, en daaraan geen regelgeving vooraf is gegaan, die WAO'ers recht op aange past werk biedt voorzover zij uiteraard kunnen werken, zullen die plannen by de PvdA-fractie op overwegen de bezwaren stuiten. Juist zij die in de WAO terecht komen treft geen enkele blaam. Op grond van medische deskun digheid en arbeidskundige kennis is voor hen vastgesteld of zij een recht op uitkering hebben en zo ja, hoe hoog die zal zyn. Het zou onbegrijpe lijk zijn als deze groep een perspectief zou worden ge boden dat zou bestaan uit la gere uitkeringen en nog steeds geen kans op geschikt werk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7