"Moet je eens horen zegt de bijbel in de omgangstaal KERK DIENSTEN Ook"gewone"mensen betrokken bij het Oude Testament JAN VAN CAPELLEVEEN: "De bijbelvertaler die zijn werk zo letter lijk en woordelijk mogelijk doet, laat de argeloze bijbellezer vaak in de mist en brengt hem soms zelfs op dwaalwegen". I Jeruzalem. Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken vindt de annexatie van Oost-Je- ruzalem door Israel onjuist. Het is een eenzijdige maatregel die in strijd is met de resoluties van de Verenigde Naties en de vredes pogingen ondermijnt. De le den-kerken wordt gevraagd, via de regeringen druk op Israel uit te oefenen om dit besluit onge daan te maken. Secretaris-gene raal dr. Potter zal contact opne men met het Vaticaan om te pro- Zestien mensen van allerlei rang en stand zijn aangezocht om de proefvertalingen voor het "Oude Testament in de omgangstaal" kritisch door te lezen. Onder hen zijn ar- beiders en intellectuelen, werkers met de hand en met het hoofd, Nederlanders en Belgen, kerkelijken en vol- slagen buitenkerkelijken. Het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) en de Katholieke Bijbelstichting vonden dat nodig om nog beter te kunnen aansluiten bij de menen voor wie deze uitgave in het bijzonder is bedoeld. En dat zijn - om NBG-func- tionarisJan van Capelleveen te citeren - "in de eerste plaats mensen aan de rand van de kerk of daarbuiten". "En daarnaast de kerken zelf, als zij met deze bijbel buiten hun eigen muren treden". Dat bijbel- en taalkundigen, theo logen en neerlandici, met dit ge voelige vertaalwerk intens bezig zijn, spreekt vanzelf. Ze zijn er een paar jaar geleden mee be gonnen en niemand kan nog pre cies zeggen wanneer ze klaar zijn. Maar dat het uiteindelijke resul taat nu ook afhangt van wat "ge wone" mensen, uit verschillende werk- en leefsferen, ervan vin den, is iets r Jan van Capelleveen: "Zij beoor delen niet of ze het wel eens kun nen zijn met wat er staat, en halen er niet uit wat hen tegen de haren strijkt. Ook deze vertaling zal moeten overbrengen wat in de grondtekst staat. De taak van de groep is alleen: te zeggen of het Nederlands dat er staat wel het Nederlands is dat zij zouden ge bruiken om de boodschap van de bijbel door te geven". Ook verguisd Het nieuwe testament in de om gangstaal, "Groot Nieuws voor 17", is een bestseller geworden. Sinds zijn verschijning in 1972 zijn er ruim 600.000 exemplaren van gedrukt. Dat heeft de twee uitgevende instanties, het Ne derlands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting, zeker verbaasd. "Groot Nieuws" is na de nieuwe bijbelvertaling van 1951 het meest verkochte boek in ons taalgebied. En daarop was niet gerekend. Anders waren er in eerste instantie wel meer dan 30.000 exemplaren gedrukt. „Groot Nieuws" is verguisd en be jubeld. "Dat heeft ons niét ver baasd", bekent Jan van Capelle veen, wiens brochure "Een bijbel in omgangstaal" pas van de pers is gekomen. "Vrijwel geen enkele bijbelvertaling is koel ontvangen. Ze blijken steeds weer emoties wakker te roepen. Alleen hoefde "Groot Nieuws" niet het lot te ondergaan van verschillende na oorlogse Amerikaanse vertalin gen die op de brandstapel terecht Een schrijver in het blad "In de Waagschaal" kwalificeerde het "populaire" nieuwe testament als "babygeleuter, woordvermin king en taaivredebreuk". Een ander vond het resultaat maar "ijzingwekkend" en verwachtte tegelijk dat het oude testament wel geen haar beter zou worden. Maar er waren ook lofuitingen. Zoals deze: "Dekkracht van de vertaling ligt in de steeds weer rake, verrassende duidelijkheid. Hier is een vakman aan het werk geweest". Zendingsboelc Van Capelleveen noemt de bijbel in de omgangstaal een "zen- dingsboek". Uit een NCRV-NBG-enquete in 1974 bleek, dat 43 procent van de Nederlandse gezinnen geen bij bel, geen4 nieuw testament en zelfs geen kleiner bijbelgedeelte had. Vijf jaar later, 1979, was het aantal woningen zonder bij bel tot 35 procent gedaald. "Het kan niet anders of de n vertalingen, zoals de Willibrord- vertaling van de Katholieke Bij belstichting en vooral "Groot Nieuws", zijn in handen geko men van duizenden mensen die eerst geen bijbel of nieuw testa ment bezaten. Juist die ontwik keling heeft er veel toe bijgedra gen, dat de bijbelgenootschap pen van Europa gingen beseffen een tweevoudige taak te hebben. Ze moeten de kerken helpen aan bijbels en de mensen aan de rand of buiten de kerk bijbels geven die ze kunnen begijpen". Maar wordt "Groot Nieuws" niet óók gebruikt door veel mensen binnen de kerken en zijn er geen predikanten die dit boek zelfs meenemen op de preekstoel en eruit voorlezen? "Natuurlijk wel", antwoordt Jan van Capelleveen. "En wie zou hen tegenhouden? Het bijbelge nootschap en de bijbelstichting in elk geval niet. Iedere voorgan- Klein van formaat, maar groot in verstaanbaarheid. ger is vrij als hij of zij op een be paald moment de voorkeur geeft aan een bijbel of nieuw testament in de omgangstaal boven een ver taling die voor de kerken is ge maakt". Dynamisch De Amerikaanse taalgeleerde dr. Eugene Nida omschrijft een bijbel in de omgangstaal als een "dy- namisch-equivalente" vertaling. "Dynamisch" wil zeggen, dat niet wordt geprobeerd, de bijbel woord voor woord te vertalen. Van Capelleveen: "Een woord in de ene taal is niet altijd in alle op zichten gelijk aan dat woord in een andere taal. Ook in de grond talen van de bijbel worden soms woorden gebruikt op een heel andere manier dan volgens hun betekenis in het woordenboek". taling gebruikt Jezus, als hij gaat spreken, vaak de uitdrukking "Voorwaar, voorwaar, ik zeg uDeze vertalers stuitten kennelijk op een moeilijkheid, want de letterlijke vertaling had moeten zijn: "Amen, amen, zeg ik umaar dat was geen bruik baar Nederlands. Taalgeleerde Nida zegt in zo'n geval, dat de be- doéling van de uitdrukking dui delijk moet worden. Hoé vragen wij nu in ónze taal aandacht voor iets heel belangrijks? Met de woorden "Moetje eens horen of "Luister eens...." komt de be doeling dan goed over. "Dynamisch vertalen", zegt Jan van Capelleveen, "is dus de be doeling van een zin of zinsgedeel te overbrengen". "Equivalent" betekent gelijkwaar dig. Je mag wel andere woorden kiezen, maar die moeten de oor spronkelijke betekenis van de zin wel goed weergeven. "Bij 'Groot Nieuws' is niet alleen gekozen voor zo goed mogelijk Nederlands, dus voor een dyna- misch-equivalente vertaling, maar ook nog voor een vertaling in de gewone omgangstaal. Dat is een taal die begrijpelijk is voor ieder met ten minste lagere school, of hij nu acteur, chemi cus, computerprogrammeur, ar beider of boer, kerkelijk of niet- kerkelijk is". "We moeten niet doen alsof deze manier van vertalen iets volsla gen nieuws is. Het tegendeel is waar. In wezen kan het vertaal werk van Maarten Luther al met die term worden omschreven. Zijn Duitse vertaling verschilt nogal van de latere Statenverta ling in ons land. Luther bediende zich van een Duits dat voor ieder begrijpelijk was, of hij nu in Hamburg, Wittenberg of Mün- chen woonde". Dwarsboom Van Capelleveen ontkent, dat "Groot Nieuws" en straks ook de hele bijbel-in -de-omgangstaal "parafrases" zijn, dat wil zeggen een vertaling waarin een uitleg ging of verklaring zit ingebak ken. "De samenstellers proberen de be tekenis van de grondtekst zo goed en zo duidelijk mogelijk weer te geven. En waar zij ge dwongen zijn andere woorden en beelden te kiezen, blijven ze toch zo dicht mogelijk bij de oor spronkelijke woorden". Uit de resultaten van vijf bijbelvertalen in het Nederlands trekt Van Capelleveen de conclu sie, dat de vertaler die zijn werk zo letterlijk en woordelijk moge lijk doet de argeloze bijbellezer vaak in de mist laat en soms zelfs op dwaalwegen brengt. Het bestuur van het JNeaerianas Bijbelgenootschap kreeg eind 1979 een brief van de sectie "godsdienstonderwijs" van een christelijk lyceum. "Inhoudelijk niag de bijbel dan als een paal boven water staan, maar die paal wordt vaak een dwarsboom - gelukkig nog geen afsluitboom - als het gaat om de taal die wordt gebruikt", merkten de briefschrijvers op. "De vraag 'Verstaat gij ook wat. gij leest?' moet in vrijwel alle klassen met "nee" worden beantwoord, om dat de leerlingen eenvoudig niet weten waar het over gaat, en zij de taal die gebruikt wordt niet (meer) kennen". Jan van Capelleveen: "Sinds'Groot Nieuws' er is, kunnen de kerken niet meer zeggen dat mensen aan de rand en buiten de kerk geen belangstelling voor de bijbel hebben. Wij als bijbelgenoot schap zijn ervan overtuigd, dat de vertaling in de omgangstaal kan helpen een brug naar de kerken te slaan". Karwei De uitgevers staan open voor kri tiek. Nu de hele bijbel in de om gangstaal wordt uitgegeven, zal de tekst van het nieuwe testa ment nog eens zorgvuldig wor den doorgenomen om deze, waar nodig, af te stemmen op het oude testament. Via artikelen in een aantal kerkelijke bladen heeft het bijbelgenootschap om kritiek gevraagd. Met het in gangbare taal overzetten van het oude testament willen de genootschappen ook duidelijk maken, dat het om de héle bijbel gaat. "Als bijbelgenootschappen moeten we toegeven, vaak de indruk te hebben gewekt dat we het nieu we testament belangrijker von den dan het oude. Terwijl het nieuwe zónder het oude toch niet goed is te verstaan". De vertaling waarmee geleerden en "leken" nu bezig zijn is een ge weldig karwei, ook al omdat het oude testament veel meer varia tie in de vorm kent. Het bevat his torische verhalen, gedichten, toespraken van profeten, pittige spreuken, en dat deed sommige bestuursleden zelfs aarzelen of dit alles wel in omgangstaal kon worden herschreven. Eind vorig jaar was 718 deel van de eerste vertaalfase klaar. Na de eerste fase volgen er nog zes voor dat de uiteindelijke tekst kan worden gepubliceerd. "En dat zal nog wel enige tijd vergen", voor spelt Jan van Capelleveen. Hij ontwijkt elk concreet tijdstip. Hij kent de problemen en hoedt zich voor illusies. Maar hopen blijft hij. Het zal wel 1982 worden. Een hele bijbel in voor ieder ver staanbaar Nederlands krijg je niet cadeau. S. J. DE GROOT beren internationaal overleg op gang te brengen, waarbij ook jo den en moslims betrokken rr ten zijn. De vergadering van het centrale comité van de Wereldraad is i afgelopen. Besloten werd, een ternationale groep experts de nauwe verbinding te laten bestu deren tussen wetenschap en technologie ener- en de bewape ningswedloop anderzijds. Onge veer de helft van alle weten schapsmensen en ingenieurs in de industrielanden staat in dienst van de wapenindustrie, zo deelde Jonathan King, Amerikaans hoogleraar in de biochemie, mee. Op zijn advies besloot het centrale comité ook tot instelling var commissie inzake "biologische manipulatie van het leven". Deze moet de kerken advies geven over de ethische kanten ei ciale gevolgen van de ontwikke lingen op genetisch en bioche misch gebied. Na een bespreking van het werk van de afdeling "Kerk en samen leving" verleende het centrale comité definitief steun aan de op- I roep om vyf jaar lang geen kern centrales te bouwen, dit om de voor- en nadelen van kernener gie grondiger te kunnen bestude- i Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Giessendam P. Molenaar Groot-Ammers; aangenomen naar Hei- en Boei- cop kandidaat T. C. Guyt Kat wijk aan Zee, het beroep van de classis Harderwijk voor pastoraat bij "Philadelphia" te Nunspeet L. van Nieuwpoort Huizen. Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Katwijk-Valken burg kandidaat J. J. Dronkers Hengelo (verbeterd bericht). Intredes. Ds. J. van den Hoek (Buurmalsen) zal op 21 septem ber intrede doen in de hervormde gemeente te Hoogmade. De in trede van ds. D. Driebergen (En ter) in Katwijk aan Zee (ook her vormd) is bepaald op 28 septem ber. Morgen. In de dienst van de Leidse baptistengemeente (10 uur) zal ds. G. Bosveld aandacht schenken aan de politieke span ningen rond Jeruzalem. De dienst (Oude Rijn 3) wordt beslo ten met een "bidstond voor vrede van Jeruzalem". In de Wassenaarse Dorpskerk wordt om 7 uur een muziekdienst gehouden. Drie organisten ver zorgen deze: Jan van Biezen, Wim Landsman en Rijk Jansen. I Op de plaat. De laatste zomer avondzang van dit seizoen in de Oude Kerk te Katwijk aan Zee wordt woensdagavond 27 augus tus voor plaat en cassetteband opgenomen. Het is van belang, om 5 voor 8 aanwezig te zijn. Japan. De Japanse bisschoppen conferentie zal de paus uitnodi gen voor een bezoek aan Japan volgend jaar november. I Terug. De Chileense "bevrij dingstheoloog" Sergio Torres, die sinds 1973 in de Verenigde Staten woont, keert naar Chili te rug. Zijn motief: "De armoede dwingt de Chilenen tot de essen tie van het leven. In de Verenigde Staten weten ze niet wat dat is. Maar ik heb dat nodig LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 ds. De Mey, 11.45 oecumenische dienst: Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. Bouman, Heerde; Marana- thakerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achter berg, avondmaal: De Regenboog (Me- gomerystr., Zuid West) 9 dr. Vlijm, avondmaal; Vredeskerk (Burggraven- laan) 10 mevr. ds. Möhring; Waalse kerk (Breestraat) 10.30 hr. De Jonge; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bovenberg; Diaco- nessenhuis 10.30 ds. Arkeraats, Katwijk; Kapel Endegeest (Oegstgeest) 9.30 pater Boshouwers; Jeugdkapel Vredeskerk 10; Jeugdkapel De G. Herder (Oude Vest 13): 10.30. Petrakerk (Surinamestr.): 10.30 dienst voor doven, hr. Haaring. Ge- ref. Kerk: Zuiderkerk (Lammen- schansweg) 10.30 ds. Hortensius; Petra- kerk (Surinamestr.) 9 ds. Hortensius, avondmaal; Oude Vest 10 en 7 ds. Kool stra, avondmaal; Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg, avond maal. Bevrijdingskerk (Montgome- rystr.) 9 dr. Vlijm, avondmaal. Groenho ven (Witte Rozenstr.) 10.15 dr. Vlijm, avondmaal; Petrakerk (Sur. straat): 10.30 dienst voor doven, hr. Haaring; Voor ziekenhuizen en Merenwijk zie hervormde gemeente. Geref. Kerk (dole rend) "Groot-Leiden" (Lokhorstkerk): 8.30 hr. Kleingeld. Nieuwkoop. 7.30 nam. ds. v.d. Haagen, Poortugaal. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 ds. v. Mulligen Utrecht, 7 ds. Carlier, Amsterdam, uit- zenddicnst fam. Jochemse naar Para guay. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 leesdienst. 7 ds. De Gier. Geref. Gemeen te in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lokhorstkerk. Pieterskerkstraat 1): 10 dr. Meijering. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld. Evang.-Christen- Gemeenschap (Middelstegracht 3Y 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernach- troep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. Evan geliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (Ra penburg 10): 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw- Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bij belstudie, 11 prediking. Christian Scien ce (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen): 9.30, 10.30 en 11.30 (Brahmslaan). Oud-Katholieke Kerk (Zoeterw.-singel-hoek Cronesteinkade): - 10. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat 7, zond. 9 en 10.45Herensingel zat. 7 zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden- Voorschoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Haarlemmerstraat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. AARLANDERVEEN - Herv. gemeente. 10 ds. Hemmes, 7 zangdienst. Geref. Kerk. 10 ds. Munnik, Spijkenisse, 7 ds. Kersten, Katwijk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Vries, Heerde. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge- meenle: Adventskerk 9.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. Bogers; Kruiskerk 9.30 ds. Bo- gers; Opst. kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, ds. Oosthoek. 6.30 ds. v.d. Ree; De Bron 10.30 ds. Oosthoek. 6.30 dr v. Vliet; Ash ram 9.30 ds. Moll; Onderweg (Lijster- laan) 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Verploeg, Ermelo. Ge ref. Kerk: Mar. kerk 9.30 ds. Vree; Salv. kerk 9.30 en 6.30 ds. Stolk; G. Herder kerk 10.30 ds. Mulder. 6.30 ds. v.d. Ree; De Bron 9 ds. Mulder. 10 ds. v.d. Ree. &.ij* dr. v. Santen. Geref. 6.30 Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (Chr. nijv. school Wil- lemstr.): 9.30 ds. Waagmeester, 4.30 br. Mollema. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4. wo. 27 aug. 7.15 DS. Van Prooyen. Baptistengemeente (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek. 6.30 ds. Van Berghem Baptistengemeente Alphen-Noord (Sportlaan): 10. Volle-Evangeliegemeen- te (school Westpreludeweg): 10 hr. v.d Hoorn. Leger des Heils: (Corn, de Vla- mingstr.): 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode-Kruisgebouw): 4 nam. Pinkstergemeente Alphen (Rode Kruis- gebouw): 10 voorm. Rooms-Kath. paro chies: Bonifaciuskerk zat. 7. zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45; De Bron zat. 7. zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Vermaas, Huizen, 6.30 ds. Richter; Salvatorkerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. v.d. Linde, Oudewater; Bethlehemkerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Wieman, Vlaardingen. Geref. kerk: 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Dijkstra. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Verdoorn. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Verdoorn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde, Avondmaal. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Geertsma. avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Brink. Rooms- Kath. parochies. Dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Rijndijk (Bernardus) zond. 10; Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. De Gelder, Lisse, avondmaal, 3 ds. v.d. Wal in Parkwijk, avondmaal, 7 ds. Roth- fusz, avondmaal. Geref. eref. kerk: 10 en 7 ds. Biesma. Rooms-Kath. parochies: Martinuskerk zat. 7, zond. 8.30,10, 11.30 en 7; Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; h. Hart zat 7, zond. 10 en 11.30. ■HOOGMADE - Herv. Gemeente 10 ds. Lefeber. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 9.30 dienst. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Gebraad, 6 ds. Batelaan, Voorschoten; wijkgebouw De Wiek, Fresiastraat 10 ds. v.d. Veer. luchtmachtpred.; Ontmoetingskerk 10 ds. Molenaar, Scheveningen. 6.30 ds. Gebraad. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Vrolijk, avondmaal. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 ds. Kielder, Zevenho ven, 6 ds. Arkeraats; Oude Kerk 10 ds. Visser, ds. Van Roon; Ichthuskerk.10 kand. Zuijderduijn, 5 ds. Vink; Pniël- kerk 9.30 ds. Van Roon, 6 ds. v. Visser; Groen van Pr. school 10 ds. De Jong; Ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas; Wijk gebouw Hoeksteen 10 ds. Koch, Duitse dienst. Geref. Kerk: Triumfatorkerk 9, 10.30 en 5 ds. v.d. Horst, avondmaal. Ge ref. Kerk Vrijg.: 10.15 kand. De Putter, meente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Volle Evangeliegemeente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. Hoogendijk, Alphen, avondmaal, 7 ds. v.d. Heiden, Alphen, avondmaal; Rhijndael 3 nam. dr. Bade, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 7 dr. Bade, avondmaal. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 DS. Van Loenen, 6.30 geen dienst; Kerk Hoofd straat 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Does burg, opening schoolseizoen; Schep- pingskerk 9 en 10;30 mevr. Jacobi, af scheid, 6.30 ds. Geursen, opening schoolseizoen. St. Elis. Ziekenhuis: 9.30 rector Vijtigschild. Baptistengemeente (Wijkgeb. Zijlkwartier): 10 br. Schouten. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Schalk, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, Nieuw-Vennep, 7 ds. Fernhout, Alphen. Rooms. Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk: 9 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10.30 ds. 't Hooft. Geref. kerk 10 dienst. 7 ds. Kersten. Scheveningen. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Sal- vatori): 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Ge ref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rooms-Kath. parochies: Agathakerk zat 7, zond. 10 en 11.30; Rooms-Kath. paro chies: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Manakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45; Engelbewaarders zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. Kerk: 9.30 ien 6.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 hr. Tazelaar, Alphen, 7 hr. v. Leeuwen. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Chr. Geref.Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Sit, Hilversum, 7 KAND. Wassinkmaat. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9 30 hr. v. Leeuwen, 7 hr. Kat, Ouderkerk A.D. Amstel. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 ds. Keuning, 5 ds. v.d. Plas, Delft. 7 ds. 't Hooft. Lisse; Sole Mio 9 ds. Keuning; Kerk Hoofdstraat 10 hr. Vink, Katwijk, 7 ds. Lijesen, Hattem; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Kruithof, Monster, 8 nam. Duitse dienst. Geref. Kerk: Hoofd straat (Buurtkerk) 10 ds. Warmink; herv. kerk Hoofdstr. 7 nam. ds. Lijessen, Hat tem; Vinkenlaankerk 9.30 ds. Elgersma, avondmaal, 7 ds. Warnink, avondmaal; stichtingskerk 11 hr. v. Duin. Rooms- Kath. parochies: Zee zat. 7, zond. 9.30 en •11; Binnen zat. 7, zond. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Streeffland. Rooms-Kath. parochies: Victorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will, kerk 10 ds. Heemskerk; Gemeentecentrum 10.30 ds. De Jonge, 7 ds. Veenstra. Geref. Kerk (Mauntslaan): 10 dr. Cramer. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4.30. Van Wyckerslooth: 4.30 ds. Ekker. Kapel Endegeest 9.30 pater Boshou wers. Volle-Evangeliegemeente (Ge meentecentrum): 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 7, zond. 9en 11 Bonaventurakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11; OUD ADE - Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERVNG - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lalleman. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Verschoor, Aalsmeer, 6.30 ds. Damsma, Rooms-Kath. paro chie: zat, 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. ROELOFAREN DS VEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Petrus-Banden zat. 7 zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te; 9.30 ds. Van Hoegee, 7 ds. Hane- maayer, beiden Alphen. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 ds. Vroegindewey, Katwijk aan Zee; Bethelkerk 8.45 en 10 hr. v.d. Lin den, Capelle aan de IJssel, 5 drs. Katten- berg; camping Koningshof 10 ds. Ro mein. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 dr. Van Oeveren, 5 ds. Baayen; Immanuel- kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Dams ma; Maranathakerk 9.30 ds. De Raadt, 5 dr. Van Oeveren; camping 10 ds. Ro mein. ds. Romein. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Schreuder. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. v.d. Steen. Rooms-Kath. parochie: zat 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 7 ds. Den Tonkelaar, Warmond, gez. dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Werff, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Slofstra, Noordwijk. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 hr. De Vries, Heemstede. Geref. Kerk 9.30 hr. v. Wallinga, 6.30 hr. v. Duin, Noordwijk. Rooms-Kath. parochies: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. v.d. Meer. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. Dams- VOORHOUT - Herv Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-Kath. parochie.: zat. 7. zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 dr. Lamping, Leiden, 5 in geref. kerk; aula Noord-Hofland 9.30 ds. De Zwart; Kapel Rijndijk 10 ds. v.d. Schoot; kerk Hulp en Heil 10_ds. Ver heide. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, 5 ds. De Zwart; aula 9.30 ds. De Zwart. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 4 prof. Doekes. Rooms-Kath. kerken: Laurentiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula Noord- Hofland zond. 11; M. Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. Jan van Hooflaan 3: 10.30 Engelse Dienst. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Ver- welius; De Hoeksteen 9.30 ds. Verwe- lius, 6.30 ds. Kooien; Bethelkerk 9.30 kand. Lam, 5 ds. Verboom; Immanuel- kerk 9.30 en 7 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruiskerk 9 en 5 ds. Prins, Den Haag; Ontmoetingskerk 10.15 ds. v.d. Berg. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5. Volle-Evangeliegemeente "Sion" (Lin- degaarde 17a): 9.30. Rooms-Kath. paro chie: Victorkerk 10; Ontmoetingskerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. Den Tonkelaar. Rooms-Kath. parochie: zat 7, zond. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. v. Bruggen, 4.30 ds. Ouwendijk, Oudshoorn-Ridderveld, 7 Orgelconcert; Kievietkerk 10 ds. Steen stra; Messiaskerk 10 ds. v. Heerden, Den Haag; Dorpscentrum 9.30 ds. v.d. Valk, Sinansland. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Meulen; Wassenaar Zuid: 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (L. kerk- dam): 10.30 prof. dr. Van Goudoever. R.K. Kerken: Willibrordkerk zat 7, zond. 9 en 11; Jozefkerk zat 7, zond. 9.30,11 en 6.30; G. Herderkerk zat. 7, zond. 9 en 11.30. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Goedhart Nieuwkoop, 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dr. v.d. Zwaan. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Hanemaayer, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Schouten, Uithoorn, 7 dr. Van Oeveren. Rijnsburg. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 ds. Wolthaus. Rooms-Kath. parochies: St. Jan, zond. 9.30 en 11; Chr. Dienaar- kerk zat. 7, zond. 10; Meerburgkerk (Ho ge Rijndijk) zat. 7, zond. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM - He™. Gemeente: 10 ds. Bos, Zeist, 6.30 hr. Christ. Leiden. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Den Braber. Medemblik.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4