De terugval van het Oranjeteam Ierland: de outsider die vrees inboezemt Belgen voelen zich verlost van complex W&M, ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1980 PAGINA 31 ZEIST - Een kleine tien jaar lang heeft het Neder landse voetbal in een euforie geleefd. Na de Europa Cup-successen van Feyenoord en Ajax en het on verwachte zilver tijdens de wereldkampioenschap pen in West-Duitsland, in 1974, trokken de Neder landse voetbal-verantwoordelijken zich verge noegd terug in de ereloges in de stellige veronder stelling dat Oranje zich met zijn totaalvoetbal nog jarenlang op het allerhoogste niveau zou kunnen blijven presenteren. En hoewel er links en rechts heel wat waarschuwende vingers werden geheven, werden er nauwelijks serieuze plannen ontwikkeld om het nationele voetbal ook daadwerkelijk op dat topniveau te houden. De Europese kampioenschappen van 1976 in Joegoslavië wezen al nadrukkelijk op .een nade rende terugval van het Oranje team, maar toen twee jaar later in Argentinië opnieuw een zil veren WK-medaille werd be haald, werd dat triomfantelijk uitgelegd als een bewijs dat de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond zijn zaakjes ten aanzien van het Oranje-team wel degelijk goed voor elkaar had. Nagenoeg iedereen weet evenwel dat die zilveren medaille van Argentinië puur toeval is ge weest, omdat Oranje in feite al na de eerste ronde geëlimi neerd had moeten worden. Al leen omdat Schotland in een nog snellere vaart uit de Euro pese top is gegleden, kon het Nederlands elftal zich alsnog op het allerlaatste moment staande houden, temeer omdat Jan Zwartkruis het roer volle dig van Ernst Happel overnam en een rigoreuze verjonging doorvoerde. Het Nederlandse voetbal redde zijn gezicht, maar zou twee jaar later tijdens het Europese kampioenschap in Italië met datzelfde gelaat keihard tegen de grond smak ken, omdat Zwartkruis nu op zijn beurt de oudere garde niet durfde passeren. Bluf Wij gaan naar Italië om er Euro pees kampioen te worden, zo had Zwartkruis tevoren de concurrentie dreigend laten weten. Dat dreigement was evenwel pure bluf. Dat moet uiteindelijk ook Zwartkruis hebben beseft, al heeft hij zelf toch nog vrij lang geloofd in een wonder van zijn Oranje formatie. Pas aan de vooravond van de wedstrijd tegen de Tsje chen, na de afstraffing door West-Duitsland, legde ook Jan Zwartkruis zich bij de feiten neer: de gouden jaren van het Nederlandse voetbal zijn defi nitief ten einde, zo erkende hij volledig ontredderd. Van een geprogrammeerd eind station werd Italië deze zomer een tussenstation op de weg naar het wereldkampioen schap van 1982. in Spanje. Of beter nog: een beginstation, want het Nederlands elftal zal volledig opnieuw opgebouwd moeten worden. Vanaf dit moment mag en moet Jan Zwartkruis niet langer selecte ren op namen. Hij zal talent volle jongeren richting Zeist moeten dirigeren, jongeren die nog wel bereid zijn zich voor de volle honderd procent in te zet ten voor het nationale elftal zonder dat daarbij het finan ciële gewin duidelijk op de eer ste plaats staat. Want, hoewel de loting voor het komende Spaanse WK-toer- nooi in Nederland allerminst als een erg lastige klus werd er varen, zal het Oranje-team toch duidelijk veel beter moeten presteren dan tijdens het Ita liaanse EK-toernooi om een van de eerste twee plaatsen te bereiken die recht geven op deelname aan heteindtoernooi. Tegenstanders als Frankrijk, België en Ierland zijn stuk voor stuk opponenten die het Ne derlands elftal wel eens voor erg pijnlijke verrassingen kun nen stellen. België Maar, die hebben wij ook. Ik voorzie dan ook geen al te grote problemen tegen Nederland, wanneer we in een eerlijke con frontatie tegenover elkaar zul len komen te staan". Vraag is daarbij echter wel of Guy Thijs de komende jaren over Frangois van der Eist, de voor malige Anderlecht-speler die naar de New York Cosmos is uitgeweken, zal kunnen be schikken. Thijs: „In principe hebben we daarover met Cos- mos een akkoord bereikt, maar het valt natuurlijk altijd af te wachten hoe Francois op dat hele Amerikaanse gebeuren zal reageren. En Van der Eist zoals hij de laatste jaren bij Ander- lecht speelde, is een erg bruik bare kracht voor het Belgische team". Bovendien hebben Julien Cools en Wilfried van Moer in Italië afscheid genomen van het in ternationale voetbal. Hun op- volgers staan evenwel klaar: Ludo Coeck, tijdens het EK door een blessure afwezig; Jan Ceulemans, de revelatie van het laatste EK-gebeuren; Eddy Voordeckers. eveneens tijdens het EK absent door een blessu re en Erwin van den Berg, de Europese topscorer, die in Ita lië een enorme desillusie kreeg, te slikken, maar nog jong ge noeg is om die bittere ervaring weg te slikken. Wanneer de op gaande lijn van het Belgische voetbal zich het komende jaar doorzet, dan krijgt Nederland niet alleen een erg grote kluif aan deze Belgen, maar zou deze formatie wel eens erg hoog kunnen gaan eindigen tijdens het mondiale toernooi over twee jaar in Spanje. Frankrijk Het kan evenwel erg vreemd lo pen in de voetballerij. De Fran sen werden in 1978 op voor hand een erg grote rol toebe deeld bij het wereldkampioen schap in Argentinië. Het Fran se team faalde echter en over leefde niet eens de eerste ron de. De voorbereiding op dit loodzware toernooi was voor Frankrijk onvoldoende ge weest, waardoor men conditio neel stukken achterliep bij het merendeel van de deelnemen de ploegen. En dat is iets waar voor Michel Hidalgo, de huidi ge oefenmeester van het Franse nationale team. bij een volgen de gelegenheid wel voor zal waken. t Jan Zwartkruis: durfde oudere garde niet te passeren.. ij Hidalgo: „Als we tenminste de eindronde in Spanje halen. El ke Franse voetballer droomt er nu al van revanche te nemen voor dat toernooi in Zuid-Ame- rika. maar voorlopig moet de eerste meter Europees voetbal nog worden gespeeld. Neder land mag dan wel een minder gelukkig toernooi in Italië ach ter de rug hebben, het blijft toch altijd nog een gevaarlijke tegenstander, evenals trou wens de Belgen, die mij met het bereiken van de finale in Rome beslist niet hebben verrast. Wanneer Belgie het huidige talent zorgvuldig begeleid en een uittocht naar het buiten land kan voorkomen, kan dat land nog zeker tien jaar mee- marcheren aan de top van het Europese voetbal. En vergis je ook niet in Ierland, dat door velen wat achteloos terzijde wordt geschoven. Ik herinner me nog haarscherp dat de Ieren het ons tijdens een kwalifica tiewedstrijden voor Argentinië erg moeilijk hebben gemaakt. De Ieren wonnen trouwens met 1-0". Het Franse elftal draait sinds de laatste jaren voornamelijk op Michel Platini, aanvoerder en spelbepaler van Saint Etienne en met ingang van het seizoen 1981-1982 meer dan waar schijnlijk speler van Interna- zionale Milaan. Daarnaast kan Michel Hidalgo ook een erg sterke verdediging wegzetten met Dominique Dropsy van ra cing Strassbourg in het doel. en in de laatste linie geroutineerde spelers als Christian Lopez (St. Etienne), Leonard Specht (Strassbourg), Christian Jan- vion (St. Etienne). Marius Tré- sor (Olympique Marseille) en Jacques Bossis (FC Nan- In de laatste negen wedstrijden werd de Franse defensie slechts viermaal gepasseerd: een keer tegen de Zweden, eenmaal tegen de Tsjechen, een keer tegen de Grieken en een keer tegen de Russen, de enige wedstrijd overigens die de Fransen de laatste twee jaar verloren. Daartegenover staan overwinningen tegen Tsjecho- slowakije (2-1), Griekenland (5-1), Zweden (3-1) en de Ver enigde Staten (3-0 en 6-0). Nederland heeft vlak voor het EK in Italië al kennis kunnen ma ken met de kracht van het te genwoordige Franse voetbal tijdens een door beide partijen niet gewenste oefenwedstrijd in Parijs. Hoewel Nederland noch Frankrijk, die elkaar de komende maanden opnieuw zullen ontmoeten tijdens het WK-kwalificatietoernooi. hun werkelijke capaciteiten niet overdadig wensten te etaleren, werd toch wel duidelijk dat de Franse verdediging (ditmaal bestaande uit Janvion, Specht. Trésor en Bossis) erg moeilijk uit te spelen is en daardoor het Franse middenveld doorlo pend offensief gerichte acties En op de eerste plaats dan de Belgen, die na het EK in Italië nu voorgoed zijn verlost van hun „Holland-complex". Guy Thijs, de Belgische oefenmees- ten „Dat complex schijnt er geweest te zijn, ja. Voorname lijk dan in de pers, want de groep die nu de nationale selec tie vormt, behoeft voor geen enkele tegenstander opzij te gaan. Dus ook niet voor de Hollanders. Dat hebben we in Italië wel bewezen, dacht ik. Krol was de laatste werkelijke vedette van het Nederlandse voetbal. Die is verdwenen en speelt waarschijnlijk nooit meer voor Oranje. Zwartkruis houdt derhalve een groep over van redelijk goede voetballers. De Belgische coach w kan laten ondernemen, waarbij schutters als Didier Six of Do- minque Rocheteau het voorbe reidende werk van Michel Pla tini af moet maken. Ierland De derde tegenstander van de Nederlanders, Ierland, wordt zowel door Jan Zwartkruis, Michel Hidalgo als Guy Thijs met overdreven veel respect behandeld. In feite zou de ploeg uit de Ierse Vrijstaat voor geen der drie landen een erg lastige opgave mogen zijn, maar het heeft er toch alle schijn van dat dit Ierse elftal de komende twee jaar wel eens als scherprechter zou kunnen op treden bij de uiteindelijke be slissing welke twee ploegen overgaan naar de WK-eindron- de. Het Ierse team heeft de laatste maanden erg wisselvallig ge presteerd. Tegenover de over winning van 2-0 op Zwitserland en het 0-1 -verlies tegen wereld kampioen Argentinië stonden wedstrijden waarin de Ieren volledig werden zoekgespeeld: 6-0 tegen Wales en 4-1 tegen Tsjechoslowakije. Daaraan moet evenwel onmiddellijk worden toegevoegd dat de Ie ren m die laatste twee wedstrij den niet op volle sterkte kon den spelen. Zonder Liam Bra dy. de van Arsenal naar Juven- tus vertrokken Ierse interna tional, Frank Stapleton, even eens van Arsenal, cn Steve Heighway van de FC Liverpool bijvoorbeeld. En dat scheelt natuurlijk wel wat. Ierland heeft nu eenmaal zijn in Engelse dienst spelende inter nationals nodig om een redelijk sterk team op de been te kun nen brengen. Vrijwel alle kwa lificatiewedstrijden tegen Ne derland, België en Frankrijk vallen samen met de inter landwedstrijden van het En gelse elftal, zodat de Ieren dan in hun sterkste opstelling kun nen aantreden. Dat de Ieren sterk afhankelijk zijn van hun in Engelse dienst spelende in ternationals mag duidelijk zijn uit het gegeven dat in de laatste interlandwedstrijd van de Ie ren, tegen wereldkampioen Argentinië, tien van de elf spe lers vanuit Engeland moesten overkomen. Alleen Piercy O'Leary, de rechterverdediger, speelt voor een Ierse club, na melijk Shamrock Rovers. Vraag Nederland is voor de Ieren de eerste tegenstander op de weg naar het wereldkampioen schap in Spanje. Op 10 septem ber wordt die wedstrijd in Dublin afgewerkt. Welke coach op dat moment de Ieren zal moeten leiden is nog altijd een open vraag. De vroegere Ierse international Johnny Giles heeft zich de laatste maanden met de regelmaat van de klok aangeboden en weer terugge trokken, zodat Allan Kelly en Ion Hand beurtelings als ïnte- rim-coach hebben moeten fun geren. Van doorslaggevende betekenis zal het echter niet zijn welke eoach straks in Dublin langs de lijn zit. Het Ierse elftal heeft er varen spelers genoeg in hun midden om het karwei tegen de Nederlanders te kunnen kla ren. Met spelbepaler Liam Brady (indien hij tenminste wordt vrijgegeven door de Ita lianen), stopper David O'Leary en middenvelder Frank Staple ton heeft het Ierse elftal een erg sterke as op het veld staan. O'Leary geldt als aan van de beste verdedigers in het gehele Britse voetbal. Als vijftienjari ge maakte hij reeds zijn debuut bij Arsenal, dat hem recentelijk een nieuw vierjarig contract aanbood. Een erg ongewone zaak in Engeland, te meer om dat O'Leary pas 21 jaar oud Behalve O'Leary. Brady, Stale- ton en Heighway kan het Ierse team nog een aantal in het En gelse voetbal geharde profes sionals inzetten. Zoals bijvoor beeld Daly van Derby County, oen speler met een enorm hard schot, Peyton, topscorer van de lweede-di visieclub Fulham, McGee. Grealish en Hughton, de eerste gekleurde voetballer die ooit voor het Ierse team uit kwam en momenteel bij Tot tenham Hotspur furore maakt. Een imponerende rij van gere nommeerde voetballers Mo gelijk dat zoiets Zwartkruis, Hidalgo en Thijs enige vrees heeft ingeboezemd, maar het laatste EK in Italië heeft onom stotelijk bewezen dat namen niet langer het enige waarborg zijn om succes te behalen. Zie de afgang van het Nederlands elftal; de prestatie van Enge land het totale falen van de Tsjechen en het blamerende optreden van de Italianen. HUUB BEENS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31