Computer stuurt carrière van atleet Hans Koeleman 1BBBBQS Waar blijven ze nou, die wereldrecords? Basketbaldames tegen Hongarije Honkbalteam kansloos tegen Japan Brooshooft bedwingt Bram Madera fy\ ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1980 PAGINA 13 Niet om het een of andermaar waar blijven nu al die we reldrecords van de Amerika nen, Westduitsers, Japanners en Liechtensteinersdie na de geboycotte Spelen in Moskou de wereld wel eens een poepie zouden laten ruiken. Opdat die wereld zou beseffen .dat de ware topsport nog steeds bui ten het Oostblok wordt beoe fend. Wat zou er niet allemaal geor ganiseerd worden, bij wijze van alternatieve Olympische Spelen, en wat zou er niet al lemaal gepresteerd worden? Er is hier en daar, te hooi en te gras, inderdaad wel een re cord verbeterd, en enkele olympische kampioenen moesten ook hun meerdere er kennen in een Amerikaan of Westduitser, maar de grote verpletterende nederlaag per procuratie werd niet aan de Olympische Spelen en hun deelnemers toegebracht. Het feit dat er op zwemgebied bij voorbeeld enkele wereldre cords werden verbeterd, zegt heel weinig. Vermoedelijk zijn er in de maanden na Montreal,en na Munchen.ook wel hier en daar een paar we reldrecords verbeterd. Daar zijn wereldrecords nu een maal voor, het is hun enige taak in het leven: verbeterd te worden, zoals het de taak van een boom is te groeien. En dat zo nu en dan een olym pisch kampioen verslagen werd door iemand die er in Moskou niet bij was, zegt ook al zo bitter weinig. Lasse Vi- ren, de Finse lange-afstand- loper, zal de sportgeschiede nis ingaan als een van de Olympische Helden. Hij zal altijd opgenomen blijven in het ererijtje met Jesse Owens, Fanny Blankers-Koen, Emil Zatopek, Abebe Bikila en dat soort legendarische giganten, omdat hij er zowel in Mun- chen '72 als in Montreal '76 in slaagde zowel de 5000 meter als de 10.000 meter te winnen Dat was „nie dagewesen Het verdient natuurlijk waardering dat Vladimir Koetz in Melbourne '5Y zowel de 5000 meter als de 10.000 me ter ivon, en het verdient na tuurlijk nog meer bewonde ring dat Emil Zatopek in Londen '48 zilver won op de 5000 meter, goud op de 10.000 meter, en daarna in Helsinki '52 goud won op de 5000 meter, de 10.000 meter én de mara thon, maar zo'n dubbele dub bel als Lasse Viren kon aante kenen, heeft hij toch niet op zijn conto staan. Een Olympi sche Held dus, deze Lasse Vi ren. Alleen... vóór en na de Spelen won hij zelden nog eef. wedstrijd,hij was typisch een man voor het Juist Ogenblik. En wat voor Lasse Viren in versterkte mate gold, geldt natuurlijk ook voor al die olympische Moskou-kam pioenen die nu, in de nadagen van de Olympische Spelenaf en toe een nederlaag moeten incasseren. Ze hoeven niet meer zo nodig te winnen. Ze hebben al gewonnen toen het hun het meeste schikte. Wie wat van de mechanismen in de topsport afweet, hecht daarom weinig waarde aan overwinningen van Ameri kanen en Westduitsers op Oostduitsers, Russen en En gelsen of Italianen. Het is in teressant. Het doet vermoeden dat er bij hun aanwezigheid in Moskou een andere me dailleverdeling zou zijn ge weest. Maar een bewijs van Dit of van Dat is het niet. De wereldrecords worden keurig genoteerd. De overwinningen Er Ik worden weer snel vergetenEn de olympische medailles zal mprt blijven onthouden... veer eens een behoorlijk gat in de tijdschriftenmarkt ontdekt. Het maandblad Zaalvoetbalprobeert het gat te vullen. Nummer 1 van de le jaargang kost f3,15, en telt met het omslag mee 32 pa gina's die nog niet genum merd zijn,maar dat komt nog wel. Ik zou met alle liefde uit zaalvoetbal" citeren, maar helaas: Zonder voorafgaan de schriftelijke toestemming van de hoofdredactie is het niet toegestaan uit dit blad gedeeltes over te nemen of te publiceren". dus eerst een briefje moe ten schrijven naar hoofdre dacteur Herre Teeninga met het verzoek of ik alle spel- en taalfouten in zijn blad mag .overnemen óf publiceren"n en daarna moeten wachten op zijn schriftelijke toestem ming, en dat duurt me te lang. Tegen die tijd is nummer 2 alweer verschenen, en heb ik alweer twintig andere stuk ken geschreven Er staat overigens nog niet i'eel in, in dit eerste nummer. Veel wit, veel foto's, weinig tekst. Wel een fraaie kleurenfoto over twee pagina's van het Nederlands elftal. Het Ne derlands zaalvoetbalelfial wel te verstaan. Wie de spelers zijn die er op staan wordt niet vermeld, wel staat er links op de foto in de bovenhoek .Zaalvoetbal"en rechts in de bovenhoek .Adidas dus ik neem aan dat de foto uit het archief van Adidas komt. Een van de spelers herken ik, dank zij een apart interview dat met hem is opgenomen: Vic Hermans van RKHSV. Uit het summiere wedstrijdverslag van de Nederland-Belgie- ontmoeting die op 22 mei in Sportkomplex Ahoy plaats vondmaak ik op do t Bob Geel bij ons in het doelstaat. dat ArieRiedijkscoorde.dat Leen Kters in de warming-up geblesseerd raakte, dat Frans Bouwman ook al met kon meespelen door een blessure, dat Wil van der Spil erbij ons twee minuten uitgestuurd werd. en dat de bondscoach Bert van Lingen heet. Een andere wereld, kortom. De topclubs heten Jufferman de Engel, Gerdo Hazelhekke, Stap Us In, Pypkestars en Ca rillon Boys, maar het kam pioenschap van Nederland ging toch tussen Transit '76, Scagha '66. Voetbal Interna tional, Mak. de Klomp. Mar- co-Fit en R.K.HS.V. Marco- Fit werd kampioen van Ne derland. Voor mij is in ieder geval een nieuwe wereld opengegaan, .nZaalvoetbal" voorziet dus in een behoef te... UITHOORN (GPD) - Vorig jaar ging in de Amerikaanse universiteit van Clemson in Carolina een kaart met daar op een aantal gegevens van Hans Koeleman in de compu ter. Prompt rolde er voor de student Engels een lespro gramma uit, dat dagelijks loopt tot twee uur 's middags. Dan is het tijd om te eten, te relaxen en te trainen, zoals dat laatste 's morgens ook kan als de voorbereiding op het atletiekseizoen dat vereist. De computer schrijft dan tus sen acht en negen uur 's morgens geen lessen voor. lieden kwam hij via prestatielo pen in aanraking met de atletiek en al gauw ontpopte hij zich als een talent met toekomst. Eerst via een jeugdrecord op de 3000 meter vlak. In zijn eerste senio renjaar besloot Hans in overleg met Bob Boverman het accent te leggen op het in Nederland aan bloedarmoede lijdende nummer steeple-chase. Een onderdeel, waarop haast geen jeugdtalent - „waarschijnlijk uit overigens on gegronde angst voor blessures" - zich wil specialiseren. Zo kon Egbert Nijstad, die toch voor alles een lange afstand- en crossloper was, zijn van 1971 da terende record van 8.43,2 heel lang moeiteloos staande houden. Totdat in 1978 Hans Koeleman als 20-jarige toesloeg. Eerst via 8.38,0 en wat later via 8.33,3. De mijlpaal van 8.30 kwam in zicht, maar het zou tot het afgelopen weekeinde duren alvorens Hans Koeleman onder bepaald niet ideale omstandigheden - het was nogal benauwd in Sittard - bijna een volle seconde onder die grens bleef. Zo ziet het leven eruit van de Ame rikaanse universiteitssporter en van Hans Koeleman, die vorig jaar in navolging van nogal wat Nederlandse atletiek-collega's de grote oversteek waagde. Zeker, de 22-jarige steeple-loper uit Uit hoorn heeft geen spijt van die stap, want als eerste Nederlander dook hij het afgelopen weekein de in Sittard onder de ook inter nationaal wat aansprekende tijd van 8.30 minuten. Om precies te zijn: 8.29,1. Voor Hans Koeleman lang een droomtijd. Zeker in zijn Neder landse jaren, waarin hij de sport combineerde met zijn studie aan de pedagogische academie om la ter over te stappen op werk dat een uitzendbureau voor hem vond. Maar altijd bleef er naast dat werk en-of studie die tijdro vende busreis van het kleine Uit hoorn naar Amsterdam, waar hij bij AAC zijn trainingsprogramma afwerkte. Veel tijdverlies en ook veel gederfde rust, want het was 's avonds laat als Hans Koeleman in Uithoorn terugkeerde. Tegenstelling Nu dan als grote tegenstelling dat door de computer verordonneer de aan de atletiek aangepaste studieschema, „dat wekelijks maximaal 20 uur mag beslaan. Meer niet. Het minimum aantal lesuren is 12. Je bent inderdaad in de eerste plaats sportman. Daar om ben je door de universiteit aangetrokken", aldus de vorig jaar door zijn alletiekvriend Raymond de Vries in Carolina voorgedragen Hans Koele- „Overigens kwam .die uitnodiging precies op tijd, want de Amerika nen kennen sinds dit jaar de regel dat elke buitenlander, die ouder is dan 20 jaar en die in Amerika wil komen studeren, een studie jaar moet inleveren. Men wil in de Verenigde Staten af van de komst van al wat oudere atleten, die tij dens belangrijke wedstrijden, en zelfs kampioenschappen, een la ding ereplaatsen ten koste van de Amerikanen zelf wegslepen. Ik ben dan ook vorig jaar precies op tijd gekomen", vindt de zeker voor het steeple-vak nog heel jonge AAC-atleet, pupil van de los van de KNAU werkende Bob Boverman. Met hem heeft de 22- jarige Uithoornse atleet ook van uit Amerika zo eens in de drie wéken telefonisch contact. Contact Een goed contact, zoals dat nu al zo'n vijfjaar bestaat. Veel langer doet Hans Koeleman nog niet aan atletiek, want voor die tijd was hij actief voetballer bij het Uit hoornse VDO. Zoals meer sport- Soepel „Ik had het gevoel dat ik nog wel een ronde ha kunnen lopen. Na de finish dacht ik alweer aan een nieuwe steeple-race. Het ging al lemaal zo lekker soepel", vertelt Hans Koeleman, die met deze uitspraak het grote verschil met bijvoorbeeld het vorige seizoen stipuleert. „Het heeft alles te ma ken met de in Amerika goede verhouding tussen trainingsar- beid en rust. Ook met het feit dat ik in Amerika op flink heuvelach tig terrein train. Ik ben gewoon sterker geworden. Ik wist dan ook dat dit seizoen betere tijden mogelijk zouden moeten zijn, ook al omdat mijn techniek steeds beter wordt", aldus Hans Koeleman, die overigens al eer der dit seizoen egn nationaal re cord liep, want midden juli ein digde hij in Oslo na 8.32,5. Hans Koeleman kan dus binnen kort dik tevreden naar Carolina terugreizen. „Ik weet wat ik nu nog moet bijschaven. Ik ga vooral trainen op snelle finishen. In gro te snelheden heb je een snelle fi nish nodig, anders word je nog weggelopen. Hoewel mijn tech niek een stuk vooruit is gegaan, is daar ook nog verbetering nodig. Ideaal is natuurlijk de techniek van de olympisch kampioen, de Pool Malinovski, die twee-benig Eénbenig „Ik - en dat geldt voor de meeste steeple-lopers - ben éénbenig. Als ik rechts uitkom voor de hor de spring ik, kom ik links uit, dan Typisch i De Uithoornse atleet Hans Koeleman probeert dankzijn zet ik de voet op de balk en dat kost natuurlijk wel wat tijd", heeft Hans Koeleman ervaren, die blij is dat er naast de sport ook de studie is. „Ik weet overigens nog niet, wat ik later met mijn studie Engels ga doe. Die Ameri kaanse studie is niet voldoende om in Nederland voor de klas te gaan staan. Ik denk daarover ook nog niet zoveel na". „Amerika is voor mij een avontuur, dat mijn sportcarrière ten goede komt. Erg leuk is het dat mijn prestaties in Europa door mijn Amerikaanse coach Colson en thousiast worden ontvangen. Hij zal wel zeggen: zie je wel. dat hebben we voorspeld. Maar dat moetje dan toch wel met een kor reltje zout nemen, want ze dich- „Dat is trouwens typisch Ameri kaans. In een boekje over het at- letiekteam van onze universiteit stond keihard dat Raymond de Vries en ik Moskou-kandidaten waren. Er wordt ook op me inge praat, dat ik zeker 8.20 moet kun nen lopen. De Amerikaanse pep- talks die echt invloed hebben, misschien niet op de doorsnee- Nederlander, die nogal nuchter is. In Amerika wordt er constant tegen je aangepraat. Zodat je er haast zelf in gaat geloven. Tijdens een bespreking voor een wed strijd is het bijvorbeeld gewoon regel dat leden van de ploeg op- -.-i -k.: Amerika zijn prestaties te verbeteren. staan en de teamgenoten oproe pen de beuk erin te gooien". „Ik weet nog goed dat ik bij een indoor-wedstrijd, begin dit jaar, eerst de mijl moest lopen, en na een half uur nogeens de twee mijl. En die win je beide, hoor je dan. Nou, ik won ze ook en bo vendien in goede tijden", lacht Hans Koeleman, die gezien zijn leeftijd een grote belofte is op de steeple. „Ik weet dat ik nog maar een bescheiden plaats op de we reldranglijst inneem, maar ook weet ik dat ik nu veel snellere jongens, 8.20-lopers bijvoor beeld, die ook hun minder goede dagen hebben, best eens kan pakken en daarvan had ik twee jaar geleden niet" kunnen dro- DEN HAAG (ANP) - Ter voorbereiding op de strijd om het Europese kampioenschap, dat in september in Joegoslavië wordt gehouden, speelt het Nederlands damesbasketbalteam een drietal wedstrijden te gen Hongarije. De reeks wordt geopend in de Apollohal in Amsterdam op woensdag 27 augustus. Een dag later staan be.de teams in de Vlie germolen in Voorburg tegenover elkaar. De serie wordt zaterdag beslo ten in sporthal Beukendal in Soest. Voor de oefenwedstrijden heeft bondscoach Jos Pelk twaalf dames gese lecteerd: Carla de Liefde, Irene Maarschalkerweerd, Anita Blange, Ria van der Meys (BOB), Gerda de Ridder, Wilma Kazius (Rotterdam-Zuid), Dulcine Seca, Hellen Zwanenburg, Lia van Reemst (DL Amsterdam), Marja van Helvoirt (RM), Anneke Maurits (Voorburg) en Marijke Klos (Juventus). TOKIO (ANP) - Het Nederlands honkbalteam heeft gisteren in het Korakuen-stadion in Tokio de openingswedstrijd van het 26ste amateur-wereldkam pioenschap tegen Japan in de eerste inning verloren. Japan scoorde in de eerste slagbeurt door twee veldfouten van Ne derland drie maal. Die tegenslag is Nederland in de wedstrijd niet meer te boven gekomen. Verdedigend sloot Oranje in de verdere fase goed. Met werper Leen Volkerijk op de heuvel kreeg de Japanse aanval nauw e lijks kansen. Alleen derde honkman Hara sloeg in de vier de inning een solo-homerun, hetgeen het vierde punt bete kende (0-4). Het eerste optreden van het Ne derlands honkbalteam werd ge kenmerkt door een uiterst ner veus begin. In de eerste slag beurt van Japan maakte het veld twee fouten, die genadeloos door de tegenstander werden afgestraft. Met twee nullen ging eerste korte stop Richie Daal in de fout door een wilde aangooi, waarop Japan 1-0 scoorde. Eer ste honkman Groot volgde daarna dit voorbeeld, hetgeen 2-0 en 3-0 betekende. De Japan ners waren op de honken geko men door een drie honkslag van werper Tamura. Na deze desa streuze opening herstelde het Oranje-team zich krachtig. Het veld leverde in de verdere duur van de wedstrijd foutloos werk af en ondersteunde Leen Volke- Onbespeelbaar De Nederlandse aanval kwam er niet aan te pas. Werper Tamura was voor de Oranje-spelers on bespeelbaar. Hij schakelde liefst vijftien mensen uit, op drie slag en kreeg slechts drie honk- slagen (Van Heyningen, Troe- man en Daal) tegen. Daarnaast maakte het Japanse veld geen fouten. De machteloosheid van de Nederlandse aanval was zo groot, dat geen speler van de equipe van coach Richardson op het derde honk kwam. In de laatste wedstrijd van de eer ste dag versloeg Zuid-Korea met 12-2 de ploeg van Canada. Zuid- Korea nam in de derde inning met 2-0 de leiding en voerde die score in de vijfde op tot 3-0 en in de zevende tot 8-1. In de achtste inning liep de score op tot 12-2 en werd niet verder gespeeld. LEIDEN - Normaal gesproken is een tenniswedstrijd een menselijke aangelegenheid. Gisteren evenwel wierpen de weersomstandigheden zich op als extra tegenstan der van de deelnemers aan het Leidse Hout-toernooi. Vooral de C-spelers hadden het moeilijk met de soms tot 'orkaankracht' aanwakke rende wind. Sommige B-spe lers en ook de veteranen wis ten met hun routine en tech niek echter handig gebruik te maken van de abnormale spelcondities, die de ruige elementen veroorzaakten. De prestatiecurve van Marinus Brooshooft bevindt zich in een sterk opgaande lijn. Gisteren kwam hij andermaal uitste kend voor de dag. Routinier Bram Madera werd het slachtoffer van het sterke spel van Brooshooft. Ondanks de harde wind bleef de student zich op elke bal concentreren. Dit in tegenstelling tot Made ra, die af en toe op zich zelf liep te foeteren. Brooshooft won dan ook verdiend met 6-1,6-3. In de halve finale ontmoet Brooshooft de winnaar van de tweekamp Robert-Jan van der Feen-Bub van der Zee. Deze partij moest gisteravond voortijdig worden afgebro ken wegens de invallende duisternis. De als derde ge plaatste Van der Feen kan bogen op een voorsprong: 6-3, 3-3. In de bovenste helft van het he renenkel B zal de Indiër Vijay Paul het op moeten nemen te gen de Voorhouter Anne-Jan van der Meer. Gisteren zege vierde laatstgenoemde in een zenuwslopende partij over de als vierde geplaatste Jan Theunissen. In de derde set slaagde de zichtbaar gespan nen Theunissen er niet in om bij een 5-2 voorsprong een matchpoint te benutten. An ne-Jan van der Meer hield het hoofd koel en ging uiteinde lijk met de hoogste eer strij ken: Q-0, 4-6 en 7-5. Kans Door hun nederlagen van giste ren hebben Bram Madera, Jan Theunissen en ook Hans Tollmann hun kansen op een kwalificatie bij de laatste acht van het Match-circuit niet meer in eigen hand. In het herendubbel B haalde Tonmann in elk geval wel twee punten binnen. Samen met zijn partner Mark Nije versloeg hij het als vierde ge plaatste, maar tegenvallende koppel Bob van Overbeekel Robert Jan van der Feen met de cijfers 6-2 en 6-4. Leidse Houter Waldo Jansen zorgde voor een verrassing door in het herenenkel C de als tweede aangeduide Jan van der Geest in drie sets (3-6, 7-5 en 6-2) te bedwingen. Deze kwart finale-triomf dwong des te meer bewondering af, nu Jansen in de tweede set een matchpoint had weten weg te werken. Gezellig. Dat het in de veteranenklasse nog gezellig kan toe gaan, werd bewezen in de partij lus sen Piet van Paridon en Frans Grimbergen. Na twee uur verbeten strijd besloten de oudgedienden te gaan loten bij een 3-3 stand in de derde set. Het lot wees Van Paridon als finalist aan. Score: 6-4, 3-6 en 3-3. In het damesenkel C speelde El len Winkel zich in de kijker door de in deze categorie als vierde geplaatste Annette Karl in een spannend duel met 6-4 en 7-5 onder de duim te houden De als derde geplaatste Georget te Demmink kwam goed uit de verf tegen de Hillegomse Pa- ola Kaaien. Na drie uur krachtig damestennis kon Georgette Demmink met een 6-3, 4-6 en 6-4 overwinning tevreden de baan afstappen Een bijzonder interessante he rendubbel C-partij was die van Lex van Dop en Enno Zimmerman tegen Jan van der Geest en Waldo Jansen. Vele lange railey's gingen vooraf aan de twee sets-zege van Van Dop en Zimmerman: 7-5 en 6-4. Uitslagen: HDB: Blommendaal/Pasma - Mars/Temmink 7-5, 6-1. GCB: Langeveld/De Bruin - Van de MeyHins 6-2, 6-1. HEC: Van Ingen - Barnhoorn 6-7, 6-1, 3-0 w.o. HDC: Homan/Links - Gerrit- scn/Drok 6-2, 6-1. GDC: Verschoor/Parlevliet - Koemans/Van de Water 6-1, 6-1. GDV: Grimbergen/Van de Voort - Huffnagel/Haan- raadts 7-5, 6-4. JEAN MARC VAN MAREN. LDWS UIT BEKERSTRIJD LEIDEN - LDWS overleefde gis teravond de eerste ronde van de bekercompetitie niet. De Leide- naars dolven verrassend het on derspit met 4-1 tegen DSVP. Een verdiende nederlaag van de Vliet-formatie. Wel moet worden opgemerkt dat de pupillen van trainer Bekkering met een wat geïmproviseerde opstelling ten strijde trokken. Zo kregen enkele nieuwe spelers een kans in het eerste elftal. Weliswaar ontbrak het de Leidenaars zeker niet aan inzet maar in de laatste 35 minu ten kwamen de oranjeblauwen toch wel wat tekort tegen het energieke DSVP. LDWS begon uitstekend want na een kwartier tekende Ger de Roode met een fraaie kopbal voor de openings treffer. De Leidse club leek zelfs op 0-2 te komen toen Ger de Roode wederom de bal m de touwen joeg. Na langdurige pro testen van de thuisclub keurde de scheidsrechter op advies van znn grensrechter dit doelpunt echter af. DSVP putte hieruit moed en kwam vlak hierna op gelijke hoogte. Een gelukkige treffer want LDWS-er Jerry Fakkel was zo ongelukkig om zijn eigfen doelman te passeren 1-1. In de tweede helft was DSVP duidelijk de betere ploeg, iets wat terecht in de eindstand tot uitdrukking kwam. ADVERTENTIE ZONDAG, 14.00 UUR L.D.W.S. - RVC L.D.W.S.-terrein Sportpark De Vliet TOEGANG GRATIS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13