Het geschop moet afgelopen zijn Steve Ovett te hoog met we re ld re co rdp oqi ntf Hübner met één been in finale Johan Heins in voorhoede JOHN VAN DER WIEL IN SCHAAKOLYMPIADEPLOEG Voetbaltrainers steunen 'reddingsoperatie Zwartkruis Voetbal wijkt voor autosport en wielrennen... Mühren hoos o]) Volendam ZATERDAG 23 AUGUSTUS 15180 KEULEN (ANP) - Johan Heins is gisteren in de eerste kwalifica tiewedstrijd voor de Grote Prijs van Keulen als derde geëindigd. Heins sprong deze wedstrijd met het paard Larrvmy. De kwalifica tiewedstrijd tijdens het interna tionale concours hippique werd gewonnen door de westduitser Koof. Later op de dag werd Johan Heins vierde in een concours twee fa se-springen, waarbij eerst over enkelvoudige hoogte- en breed tehindernissen moest worden gesprongen en vervolgens over samengestelde hindernissen. De zege was nu voor de Westduitser Paul Schockemöhle met Alkazar. Henk Nooren legde in het Engelse Hickstead beslag op de tweede plaats in de klassieke trial van het internationale concours hippi- que. Winnaar werd de Brit Row land Fernyhough op Bouncer. Hij was acht-tiende seconde sneller dan Nooren op Shoreline. Derde werd de Brit John Whita- ker op Rushgreen. BRUSSEL (GPD) - Steve Ovett, de Britse olympisch kam pioen op de 1500 meter, is er niet in geslaagd het wereldre cord op de mijl scherper te stellen. Voor 48.000 toeschou wers in het Brusselse Heizelstadion bleef Ovett drie se conden boven het record van zijn grote rivaal Sebastian Coe (wegens een rugblessure afwezig). Hij won wel afge tekend voor de Nieuwzeelander John Walker en de Ame rikaan Scott. Steve Ovett in het Brusselse Heizelstadion bezig getekend voor de Nieuw Zeelander Walker (rechts) DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse herenploeg voor de schaakolympia de op Malta is voor vijf zesde samengesteld. Zeker van hun plaats zijn Timman, Sosonko, Ree, Langeweg en John van der Wiel. Over de zesde plaats is nog geen beslissing gevallen. De keuze gaat tussen Donner, Ligterink en Van der Sterren. Het vierde Interpolis-schaaktoernooi in Tilburg, dat van 8 september tot 3 oktober gehouden wordt, kent een sterk deelnemersveld. Aange voerd door wereldkampioen Anatoli Karpov uit de Sowjet-Unie komen de volgende grootmeesters aan de start: Spasski en Tal (Sow), Tim man en Sosonko (Ned), Larsen (Den), Hort (Tsj), Hübner (Wdl), Kavalek (Vst), Andersson (Zwe), Ribli en Portisch (Hon). Slechts het spelen van Portisch is onzeker. Mocht de Hongaar niet deel nemen, dan wordt zijn plaats ingenomen door zijn landgenoot Sax. Het toernooi in Tilburg is wederom van categorie 15, de hoogste die de FIDE kent. Ovett's record poging was het hoog tepunt van de vierde Ivo van Damme-memorial waar een be langrijk deel van de wereld atle- tiektop uit Amerika en West-Eu ropa aantrad. Een ander hoogte punt was het optreden van de Italiaanse Olympisch goud-dra ger Pietro Mennea op de 200 me ter - voor het eerst sinds de Mos- kouse Spelen buiten Italië. Hij demonstreerde zijn kracht met een wereldtijd van 20.05 sec. dik 0,2 seconde sneller dan Steve Williams (VS) en de Jamaicaan Don Quarrie. De Brusselse atletiekontmoeting - vier jaar geleden voor het eerst op het touw gezet ter nagedachtenis van Ivo van Damme (Olympisch zilver in Montreal, kort daarna verongelukt) - is uitgegroeid tot een hoogtepunt aan het slot van het Europese atletiekseizoen. Net als de topwedstrijden in Zürich en Rome, enkele weken geleden. ontbraken de atleten uit de Sow jet-Unie en de DDR. Wel waren er Hongaren en Polen, onder wie Olympisch kampioen polstok- hoog Cozakiewicz. Boven het bijna geheel gevulde Heizelstadion was de hemel blauw toen het eerste startschot klonk, maar er stond een tamelijk harde en soms wispelturige wind. Bij de loopnummers op de langer afstanden en bij sommige techni sche onderdelen (speerwerpen) ondervonden de atleten daarvan nogal wat hinder, zodat echte topprestaties op voorhand uitge sloten leken. Alleen bij de sprint nummers leken verrassingen mogelijk. Verwacht Mennea deed wat van hem ver wacht werd. Op de honderd me ter leed de Brit Allan Wells (olympisch goud in Moskou) ZEIST - Voor het forum van twintig collega's stak bondscoach Jan Zwart kruis de hand in eigen boezem, toen hij erkende dat hij Nederlands-elftal- vedetten als Ruud Krol, Piet Schrijvers, Arie Haan en Hugo Hovenkamp te hoog had ingeschat. „We moeten inzien dat het met het Nederlands voetbal is gedaan. We zullen vanaf de grond moeten beginnen. We hebben kwaliteit genoeg, maar met name in de mentaliteit zal er heel veel moeten veranderen, willen we er in Spanje in 1982 bij zijn". Jan Zwartkruis De bondscoach had de 37 trainers uit het betaalde voetbal uitgeno digd. Al eerder was in kleine kring de Europese kampioen schappen geëvolueerd. De fouten legde Zwartkruis knalhard op ta fel en in die sfeer ontspon zich de DEN HAAG (ANP) - Het eredi visieprogramma van zondag 31 augustus is in zijn geheel verplaatst naar zaterdag avond de dertigste. De KNVB heeft op verzoek van een aantal clubs deze beslis sing genomen, omdat de ver enigingen op zondag veel concurrentie vrezen van het wereldkampioenschap wiel rennen op de weg in Frank rijk en de Grand Prix van Zandvoort voor formule-één wagens. Alle wedstrijden beginnen zaterdag om 19.30 uur. Alleen Willem II-Sparta begint een uur eerder. Ook een aantal wedstrijden uit de eerste divisie is naar za terdag verschoven. Het gaat om Heerenveen-Volendam, Helmond Sport-De Graaf schap, Telstar-Heracles en Vlaardingen-Fortuna die al le om 18.30 uur beginnen en Den Bosch-Amsterdam, aanvang 19.30 uur. 73Jaan de Graaf speelt van avond in Deventer met Go Ahead Eagles mee in de competitiewedstrijd tegen Ajax. Nadat Jaan de Graaf eerder deze week al tot over eenstemming was gekomen met de Eagles, bleek een oe fenwedstrijd, die de Graaf met IJssel meer vogels tegen Enter Vooruit heeft ge speeld, nog roet in het eten te gooien voor de Spakenbur ger, daar deze wedstrijd als bindend gold. De KNVB heeft de Graaf echter dispensatie verleend. herbezinning met zijn collega's waarbij -niet alleen het tactische falen naar boven kwam en werd gewezen op de verziekte mentali teit van de vedetten, maar tevens op de manier waarop de vandaag aan hun competitie beginnende voetballers elkaar bejegenen. Een facet dat tijdens de EK in Italië sterk op de voorgrond heeft gestaan. Zwartkruis: „Misschien is het wel wat laat, zo vlak voor de competi tie, maar we zijn met zijn allen tot de slotsom gekomen dat het zo niet langer kan. De schoppers moeten onverwijld rood krijgen, willen we ons voetbal red den". Uit de trainersgroep kreeg Zwart kruis steun te over. Hans Kraay verwoordde de mening van zijn collega's. „Het Nederlands elftal is een instituut dat ons allen toe behoort. Het is onzin te denken dat wij 14 oefenwedstrijden no dig hebben voordat de competi tie start en dat Zwartkruis geen enkele trainingswedstrijd heeft kunnen plannen voordat hij eind september naar Noord-Ierland moet. Wat kunnen we dan ver wachten? Maar we gaan nog ver der. De spelers moeten het een eer vinden om bij Oranje te spe len. de clubs moeten afzien van een vergoeding en de spelers van premies voor oefenpartiitjes" „Fantastisch" Al eerder stipte de bondscoach dat facet aan. „De voorbereiding op de EK verliep fantastisch, maar eenmaal in ons hotel struikelde je over de makelaars en tussenper sonen. De spelers werden stapel gek gemaakt, spraken slechts over transfers en stapels bank biljetten. In die sfeer viel niets meer te presteren en als diezelfde spelers je dan ook nog laten val len is het hoog tijd een nieuwe generatie in te lijven". De trainers stelden minimaal een B-elftal voor. Pim van de Meent (FC Amsterdam) ziet veel heil in vier Jong-Oranje-teams, uit elke windstreek een en vindt het van belang dat nog jongere jeugd via Zeist een gedegen opvang krijgt. De trainers willen de bondscoach bijstaan, hem zelfs assiste- Zwartkruis' oproep was weining minder dan een noodkreet, die door de clubtrainers is beant woord. Kraay: „Wij willen het voetbal weer clean maken. De achillespees-overtredingen moe ten uitgebannen worden, maar de topspeler behoeft niet expliciet beschermd te worden. Zaak is dat hij met faire middelen wordt be streden; dat er overtredingen worden gemaakt, is inherent aan voetbal. Belangrijker is dat wij le ren verliezen, of, zoals Hennie Hollink (FC Twente) het zei: „we moeten eens leren de trainer van de tegenpartij ook voor de wed strijd de hand te schudden en na afloop in goede harmonie met el kaar de wedstrijd analyseren. Zo langzamerhand hebben we alles uitgedacht om niet te verliezen, we moeten terug naar meer opportunisme". Aspect Een aspect dat Zwartkruis aan haalde en wees op het Duitse en Engelse voetbal. „Een sterke competitie betekent tevens een sterk nationaal elftal, maar een clubvedette hoeft nog niet persé een spelbepaler in de nationale ploeg te zijn. Die fout heeft Ron Greenwood gemaakt met Kevin Keegan en om Michel Valke of René van der Gijp die rol bij ons te geven, is onverantwoord. Dat heeft tijd nodig, maar wie geeft me de mogelijkheden die uit te proberen?". Via de anti-schop-actie van de Ne derlandse trainers hoopt men de vedetten te laten opbloeien. In de breedte is er voldoende kwaliteit, vinden de trainers, wordt er niet slecht gevoetbald, waardoor de echte ster moeilijk kan schitte ren. Kraay meent echter: „Een echte grote voetballer gedijt in elk klimaat". Zwartkruis: „In Italië is er niet èèn opgestaan, heeft geen enkel land iets nieuws gebracht. Alleen op het mentale vlak brachten de Duitsers, Tsjechen en Belgen meer mee. Onder de druk te moe ten winnen zijn zelfs de Italiaanse topspelers bezweken. Wij zijn nu op het punt gekomen dat we nog nauwelijks dieper kunnen zak ken. Het wordt hoog tijd dat de specialist het weer gaat winnen van de all-rounder. Die hebben we genoeg, we hebben behoefte aan persoonlijkheden. Die had den we, maar ze zijn ver ziekt". „Een mooi voobeeld is Gerard Nij- boer, de zilverwinnaar op de ma rathon van Moskou. Die zei: ik heb de afgelopen maanden als een asociaal geleefd. Die man heeft een hoge prijs voor zijn me daille betaald. Welke Nederland se voetballer is daartoe nog be reid", aldus Zwartkruis. Drnk overleg op het KNVB-sportcentrum in Zeist, waar ook Ajax-trai- ner Leo Beenhakker, diens assistent Bobby Haarms en Go Ahead Eagles-trainer Spitz Kohn rechtszich achter de ..reddingoperatie" van Zwartkruis stelden"Het geschop moet nu afgelopen zijn", was de conclu sie van de heren. Nu de praktijk nog VOLENDAM - In Volendam is grote beroering ontstaan rond Gerrie Muhren. De middenvelder heeft te ken nen gegeven bij Volendam weg te willen. Hij is intussen al rond met hel Maastrichtse MYY. De reden van Mührens voor keur voor een vertrek is een sluimerend conflict met Vo- lendam-trainer Henk Ellens. Die laatste heeft Mühren in de laatste competitie veel vuldig verweten, dat hij zich in het veld te weinig als aan voerder manifesteerde. Ofschoon Muhren inmiddels 33 jaar is, mag hij zich nog niet als transfervrij beschouwen. Nadat hij vorig jaar uit Se- villa was teruggekeerd te kende de Volendammer bij zijn oude club een tweejarig contract. "Als Volendam niet bereid is mijn contract te laten afkopen, dan houdt voor mij alles op", aldus Muhren, die tevens beweert bij Volendam het plezier in voetballen te hebben verlo ren. MVV-manager Nico Jongen heeft het Volen- dam-bestuur overigens al gepolst over een eventuele transactie. De bereidheid van Noordhollandse zijde blijkt minimaal, nu Keje Mo lenaar naar Ajax is vertrok ken en Dick Helling wegens een knieblessure geruime tijd afwezig zal zijn. Pietro Mennea daarentegen een nederlaag. Hij moest de Amerikanen Stanley Floyd (10.27) en Mei Littanny (10.29) laten voorgaan. De tijd van Wells was 10.3X. waaruit blijkt dat het om neuslengten ging. Op de 400 meter bleek dat toptijden onmogelijk waren: de eerste plaats was voor de Amerikaan Willy Smith met 46.16, ver boven het wereldrecord en het Belgisch record van Fons Breydenbach, die ook dit keer verstek liet gaan wegens blessures. De Belgen haalden toch een suc cesje met de derde plaats van na tionaal kampioen Alex Hagel- steens op de 10 kilometer. Win naar werd hier de Ier John Tracey in de uitstekende tijd van 27.48.60. maar enkele meters voor de Amerikaan Salazar en Hagel- steens. Op de vijf kilometer nam Willy Polleunis, die België niet in Mos kou mocht vertegenwoordigen, uitstekend revanche: hij werd tweede achter de tamelijk onbe kende Kenyaan Waigwa, die ze gevierde in de zeer goede tijd van 13.20.37, na een even mooie als spannende race. Op de 400 meter horden ging de overwinning naar de Westduitser Harald Schmidt (R9.08) die het gemakkelijk had omdat de Amerikaanse wereld recordhouder Edwin Moses geblesseerd op de tribune Een blessure maakte ook een voor tijdig cmd aan een glanzende race van de Amerikaanse Mary Dec ker. die op de 3000 meter opweg leek naar een wereldtijd. Decker (dieop haar 13e de 800 meteral in 2.03 liep) liep vanaf de start ver aan de leiding, maar gaf na twee kilometer geblesseerd op. Bij de dames vielen geen opmerkelijke uitslagen te noteren. Bij het hoogspringen won de Canadese Debbie Smith (1.90 meter), voor de winnares van Olympisch zil ver Urszula Kieland uit Polen, die overigens dezelfde hoogte over- Grote afwezige in Brussel was het Britse „wonderkind" Sebastian Coe. Zijn rivaal Steve Ovett kon hem niet doen vergeten. De po ging het wereldrecord op 1500 meter en mijl te verbeteren liep de eerste twee ronden gesmeerd dankzij twee atleten die zich als „haas" opofferden. De tussentijd lag toen net onder de tussentij den die Coe vestigde bij zijn we reldrecordtijd. Ovett moest ech ter daarna alleen door en verloor in de derde belangrijke ronde di rect bijna drie seconde op het schema. De concurrentie bleef daar overigens nog ver bij ach ter. ABANO TERME - De Westdu grootmeester Robert Hübner staat met één been in de finale van het Kandidatentoernooi. Gisteravond werd h-ij winnaar van de op donderdag afgebroken partij in de tweekamp met de Hongaar Lajos Portisch. De stand is nu 6-4.zodat Hübner nog een halve punt nodig heeft om zich te plaatsen voor de eindstrijd tegen Viktor Kortsjnoi. Die laatste, die afgelopen week de Rus Poloegajevski met subtiel spel tot opgave dwong, klaagde gisteren in Buenos Aires over een daling van zijn vorm. De ex-Rus schreef dit toe aan de weigering van Russische grootmeesters om in- internationale toernooien te gen hem uit te komen. "Normaal gesproken zou ik vier partijen ve i Poloegajevski hebben ge wonnen. Maar nu ik competitie had ik ook de hulp geluk nodig". Kortsjnoi verweet tijdens conferentie de organisatc de belangrijke schaakt» een "lafhartige houding" plaats van mij te inviteren s ze uitnodigingen naar Rus spelers. Daardoor moet ik toevlucht zoeken tot toern van mindere allure .wat mij niet te goede komt. Cu ij pers Jeugdschaker Frans Cuypers heeft in de vijfde ronde van de strijd om het WK voor juniorendat m Dortmund wordt gehouden, ge wonnen van de Chinees Ye Door dit resultaat heeft Cuypers drie punten uit vijf partijen ver gaard. Aan kop gaan de Rus Kasparov en de Zweed Akesson met 4 Va punt uit vijf duels.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11