Nieuwe onderhandelaar inPools stakingsconflict Israël verbitterd over resolutie Verenigde Naties Kamerleden ruziën met Israëlische minister Sadat verschilt van mening met Carter Broer Billy: "Ik wilde politiek VS niet beïnvloeden" VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 Mieczyslaw Jagielski. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De vervanging van on derhandelaar Tadeusz Pyka door een mede-vice-premier, Miec zyslaw Jagielski, leek gisteren de oplossing van het stakings conflict in de havens aan de Bal- tische kust voorlopig nog niet naderbij te hebben gebracht. Volgens berichten van het- na de arrestatie van 16 van zijn leiders ernstig gehandicapte - coördina tiecomité van de stakers, liggen er nu 307 bedrijven plat in Gdansk, Szczecin en Gdynia. In de vijf dagen dat vice-premier Pyka met de directies van vijftien van de 270 lamgelegde bedrijven heeft onderhandeld, had hij geen enkele vorm van overeenkomst kunnen bereiken omdat de sta kers onbuigzaam vasthouden aan hun 21 ingediende eisen. Jagielski geldt voor velen als aan hanger van de meer liberale vleu gel van het Centrale Comité van de Poolse communistische partij, maar heeft eerder bij arbeids conflicten getoond een harde on derhandelaar te zijn, niet bereid meer concessies te doen dan hij van plan was en die stroken met de door de partij gegeven instruc ties. De stakers in Gdansk hebben ge zegd dat de erkenning van het principe van vrije vakbonden al voldoende is. Met deze concessie zouden zij bereid zijn de sta kingsactie, althans voorlopig te beëindigen en later verder te on derhandelen over de andere ei sen. Maar ondanks dit begin van een concessie lijkt er van werke lijke toenadering tussen stakers en autoriteiten geen sprake te zijn. Geruchten over een vandaag te houden eendaagse algemene sta king in de Poolse hoofdstad War schau konden gisteren niet wor den bevestigd, maar met een ver lies van negen miljoen gulden aan deviezen per dag is de Poolse regering in een wanhopige posi tie geraakt en groeit de spanning onder de bevolking. De laatste tactiek van de regering om de crisis onder controle te krijgen, is de schuld van de sta king in de schoenen van de offi ciële communistische vakbon den te schuiven. Dit zou erop kunnen wijzen dat de regering de stakers halverwege tegemoet wil komen over de kwestie van her vorming van de vakbonden. Maar er is nog altijd een groot verschil tussen hervorming van officiële vakorganisaties en het oprichten van vrije vakbonden, wat de miljoen stakende arbeiders in Polen in feite willen. Na de alarmerende berichten van woensdag over een Russische in vasie zijn de Poolse huisvrouwen ongerust geworden en aan het hamsteren geslagen. Over het hele land zijn de groentewinkels vrijwel leeggekocht en is er alleen nog een beetje afval over. In het hele Baltische havengebied is de toestand zo kritiek dat de rege ring officieel heeft meegedeeld dat zij alleen kan garanderen dat er melk en brood wordt gele verd. De stakers beweren dat de regering voedselvoorraden achterhoudt om te proberen hen uit te honge ren en de bevolking tegen de sta kende arbeiders op te zetten. Het stakingscomité in Gdansk heeft tegen deze regeringstactiek wraak genomen en stakers die geen werf of fabriek bezetten naar het platteland gestuurd om vrijwillig te helpen de oogst bin nen te halen. In ruil daarvoor worden de stakers nu bevoorraad door de boeren en niet door de staat. Een delegatie jonge Oostduitse ar beiders heeft kans gezien langs de door de politie geblokkeerde wegen tot het hoofdkwartier van het stakingscomité op de Lenin- scheepswerf door te dringen met de opbrengst van een Oostduitse inzameling voor het Poolse sta- kingsl'onds, die onder Oostduitse arbeiders is gehouden. Een groep jonge Hongaren op vakantie in Gdansk zijn in een roomskatholieke kerk een hon gerstaking begonnen. De woensdag gearresteerde voor aanstaande leidende dissidenten van het Arbeiders Zelfverdedi gingscomité (KOR), van wie de voornaamste Jacek Kuron sinds het begin van de staking de be richten over de staking langs de Baltische kust coördineerde en onder meer aan westerse corres pondenten doorgaf, bevinden zich nog in hechtenis. In de loop van gisteren werden nog twee ar restaties verricht. Het totaal aan tal arrestanten zou nu 16 zijn. (Van c correspondent) JERUZALEM - De Israëlische regering heeft uiterst fel gereageerd op de resolutie van de Verenigde Naties die de door Israël genomen besluiten inzake Jerzuzalem ongel dig verklaart en oproept tot het terugtrekken van ambas sades uit Jeruzalem. In een speciaal communiqué noemt de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Sjamir de reso lutie onrechtvaardig, eenzijdig en opnieuw een bewijs dat de Verenigde Naties als organisatie is veranderd in een werktuig van Israels vijanden in hun oorlog te gen het bestaan en de onafhanke lijkheid van de staat Israël. Israël spreekt er vooral zijn diepe teleurstelling over uit dat de wes terse landen hun medewerking verlenen aan een resolutie die ex tremisme, chantage en ophitsing tot oorlog in de hand werkt. Noch deze resolutie, noch voorgaande resoluties en ook niet toekomsti ge resoluties kunnen iets afdoen aan het feit dat Jeruzalem de eeuwige en ondeelbare hoofd stad van Israël is en blijft, aldus luidde de Israëlische reactie. Verbitterd Hoewel de resolutie zeker niet als een verrassing kwam, is men in Israël vooral verbitterd over de onthouding van stemming van de Amerikanen. De afgelopen dagen had Israël nog vergeefse pogin gen gedaan de Amerikanen ertoe te bewegen hun veto uit te spre ken. Het antwoord van de Ame rikanen luidde echten we hebben jullie gewaarschuwd en zelfs ge smeekt de Jeruzalem-wet niet te aanvaarden. Nu moeten jullie zelf maar de gevolgen ervan dragen. Je kan niet van ons verwachten dat wij altijd de kastanjes uit het vuur halen die jullie er zelf in gooien. Het is duidelijk dat alle nog in Jeru zalem gevestigde ambassades nu binnenkort naar Tel Aviv zullen verdwijnen. Het Israëlische dagblad Maariv schreef in haar hoofdredactionele commentaar dat enkele landen op deze resolu tie gewacht hebben om zich daar nu achter te verschuilen in hun besluit de ambassade uit Jeruza lem weg te halen onder het voor wendsel van trouw aan de Ver enigde Naties. Het dagblad Jediot Achronot noemde de VN-resolutie een van Israëls zwaarste en meest over weldigende nederlagen in de Veiligheidsraad, juist omdat Is raël ondanks waarschuwingen toch de Jeruzalem-wet aanvaard had terwijl nu iedereen in Israël verklaart dat die wet in wezen niets aan de toestand veran dert. Geen maatregelen Het verweet de regering maar ook de oppositie een gebrek aan be- TEL-A VIV (UPI) - President Sadat van Egypte heeft gisteren in een vraaggesprek met een Israëlische krant gezegd dat hij en president Carter van de Verenigde Staten ucci weer Cap naar Iran om te bemiddelen CASTEL GANDOLFO (DPA) - Paus Johannes Paulus de tweede heeft gisteren in zijn zomer verblijf in Castel Gandolfo bij Rome mgr. Hilarion Capucci in particuliere audiëntie ontvangen. Capucci bracht verslag uit over zijn missie naar Iran die ging over de positie van de r.k. geestelijken in dat land. Capucci zal morgen waar naar Iran gaan. Capucci, die officieel apostolisch visitator voor de Grieks-Melchi- tische gemeenten in West-Euro pa is, overhandigde de paus ook een schrijven van de 22 Iraanse studenten die na een verboden demonstratie op het Sint Pie tersplein korte tijd gevangen za ten. Daarin roepen de studenten de paus op zijn gezag aan te wen den voor de oplossing voor de problemen van Iran. Capucci heeft later gezegd dat hij op zijn tweede missie naar Iran ook wil bemiddelen in de kwestie van de Amerikaanse gegijzelden zeer verdeeld denken over hoe de onderhandelingen met Israël over Palestijnse autonomie te hervatten. „De Amerikaanse president", aldus Sadat, „wil dat de onderhande lingen verder gaan en hij zoekt naar een weg in die richting. Ik wil ook voorzetting, maar hoe?" De president schortte het overleg begin augustus op omdat Israël een wet aannam die van heel Je ruzalem de hoofdstad van Israël maakte. Hij heeft een nieuw ,Camp David' voorgesteld dat na de Amerikaanse presidentsver kiezingen zou moeten plaatsheb ben. Egypte laat volgens Sadat niets on bewogen om vaart in het vredes- streven te houden, maar. „Israël plaatst me elke dag weer voor verrassingen, hetzij met de Jeru- zalemwet of met een bekendma king over nieuwe nederzettingen of militaire acties tegen Israëls buurlanden". Het vredesproces in het Midden- Oosten bevindt zich volgens de Egyptische president op een punt waarop geen terugkeer mo gelijk is, maar hij noemde het .verdrietig' dat de Israëlische lei ders zo wantrouwen aan zijn be doelingen. Zo is zijn uitnodiging aan president Navon van Israël om Cairo te be zoeken volgens hem in Israël uit gelegd als een belediging aan het adres van premier Begin. Hij zei dat hij intrekking van de uitnodi ging had overwogen toen hij over deze reactie had vernomen. grip voor de internationale situa tie en een gebrek aan moed. Israël zal verder geen maatregelen tref fen tegen de landen die hun am bassades uit Jeruzalem terug trekken omdat het de verstand houding met deze landen die Is raël doorgaans goedgezind zijn niet nog verder op de proef wil stellen Wel wordt verwacht dat premier Begin uit protest tegen de resolu tie zijn beleid inzake Jeruzalem zal verscherpen door naast zijn eigen ministerie ook andere overheidsinstanties naar Oost- Jeruzalem te verplaatsen. Ook denkt men erover tot nu toe in Tel Aviv gevestigde officiële instel lingen naar Jeruzalem over te brengen. Premier Begin heeft al aangekondigd de jaarlijkse mili taire mars weer eind september in Jeruzalem te willen houden om de wereld te laten zien dat Je ruzalem het hart en de ziel van het joodse volk is. TOKIO (UPI) - De Sowjetrussi- sche kernonderzeeër die in de buurt van Japan door een brand werd geteisterd wordt vandaag door een Russische sleepboot naar zijn basis in Wladiwostok gesleept, zo hebben Japanse functiona rissen meegedeeld. Bij de brand zijn minstens ne gen opvarenden omgekomen en drie gewond. Een Russisch vrachtschip nam later 55 overlevenden aan boord (fo- Russen slepen onderzeeër terug naar W ladiwostok to). Een kleine bemanning is op de onderzeeër achter gebleven. Japanse deskundigen hebben uit luchtfoto's opgemaakt dat de brand vermoedelijk door kortsluiting is ontstaan en dat er geen ongelukken met de twee kernreactors zijn ge beurd. Metingen in de buurt van de onderzeeër hebben geen aanwijzingen opgele verd dat er radioactieve stof fen in zee terecht gekomen zouden zijn. (Van c correspondent) JERUZALEM - De vier Neder landse Tweede-Kamerleden die de afgelopen dagen op werkbe zoek zijn geweest in het Midden- Oosten hebben gisteren een ge sprek gevoerd met Israëls minis ter van buitenlandse zaken Sja mir. Zij hebben de minister erop gewezen dat de Nederlandse overwegingen om de ambassade van Jeruzalem te verplaatsen naar Tel Aviv allereerst een ge volg zijn van de annexatie van deze stad door het Israëlische parlement. Sjamir van zijn kant verweet de kamerleden dat Ne derland, net als de andere wester se landen, toegeeft aan Arabische chantage. Sjamir vond dat Nederland zijn ambassade in Jeruzalem moest handhaven. Hij noemde het aan vaarden van de Jeruzalem-wet een interne politieke zaak die in feite niets aan de status van Jeru- Lid van de delegatie PPR-kamerlid Waltmans noemde het gesprek met de minister weinig overtui gend en zonder enige nieuwe ge zichtspunten. In het algemeen hadden de Nederlandse parle mentariërs de indruk dat de toe stand in het Midden-Oosten ver slechterd is.s De delegatie bestaat uit de kamer leden De Vries (PvdA), Evenhuis (WD), Borgman (CDA) en Waltmans. Eerder deze week hadden de vier in Egypte een ge sprek met de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken Ali. Ali had hen verzekerd dat Egypte de vredesonderhandelingen hoe dan ook wil voortzetten maar dat het aanvaarden van de Jeruza lem-wet door de Knesset op lan gere termijn kan leiden tot oor log. Israël zou daarbij een gebrek aan begrip tonen voor het feit dat dergelijke besluiten in de Arabi sche wereld hard aankomen. Daarnaast hebben de Nederlandse parlementariërs (leden van de Vaste Kamercommissie voor de fensie) hun verontrusting uitge sproken over de toenemende mi litaire activiteiten in Zuid-Liba- non waar zij vertoefden tijdens de recente Israëlische acties daar. Zij hebben er bij de Israëlische minister Sjamir op aangedron gen zijn invloed aan te wenden bij majoor Haddad die de laatste tijd veelvuldig de Unifil-troepen be- stookt. Delegatieleider De Vries meende dat vergeleken met zijn laatste bezoek verleden jaar de toestand in Zuid-Libanon verbeterd was dankzij de aanwezig van Unifil. Vele Libanezen zijn weer terug gekeerd naar het zuiden en weer begonnen met het ploegen van de grond, aldus De Vries. Hierbij vestigen zij zich vooral in de na bijheid van de Unifil hetgeen een teken is dat zij zich daai veilig en beschermd voelen. De Vries merkte verder op dat de Nederlandse eenheden ook in vergelijking met de andere Uni- fil-bataljons uitstekend werk ver richten en hun taak zeer serieus nemen. Vandaag zal de delegatie besprekingen voeren met de Is raëlische staatssecrataris van de fensie waarbij ze opnieuw de si tuatie in Zuid-Libanon zullen be spreken. LOSON BOOS OP PRESIDENT CHIN-A-SEN DEN HAAG (ANP) - Uitspraken van Chin-a-Sen die verzoening prediken met het Nederlandse neo-kolonialisme, zijn niet bevorderlijk voor het vertrouwen dat nodig is voor remigratie van Surinamers". Dit schrijft de Lan delijk Organisatie van Surina mers in Nederland (Loson) in een brief aan de Surinaamse rege ring. De brief is een reactie op de uitspraken van de Surinaamse premier en president Chin-a-Sen woensdag die volgens de Loson veel te verzoenend waren. De Lo son zegt verontwaardigd te zijn over deze huidige koers van de Surinaamse president. Zijn hou ding staat in schrille tegenspraak met die van enkele maanden ge leden toen de president tijdens een massabetoging zijn onge noegen liet blijken over Neder land en de Nederlandse minister De Koning. Gisteren verklaarde Chin-a-Sen tijdens een perscon ferentie begrip te hebben voor de Nederlandse begrotingsproble men. Ook verklaarde hij dat de onlangs afgebroken besprekin gen met de Nederlandse minister De Koning niet als mislukt moch ten worden beschouwd. De Loson wijst erop, dat Chin-a- Sen tijdens massabetoging tegen het Nederlandse neo-kolonialis- me de Nederlandse minister halsstarrig noemde. De nationale Militaire Raad van Su riname heeft gisteravond berich ten tegengesproken als zou het onlangs aangehouden ex-raads lid Sital zijn overleden aan ver wondingen die hij tijdens gevan genschap zou hebben opgelopen. Bij monde van perschef Zinhagel liet de raad weten dat Sital niet wordt mishandeld en ook niet gewond is. Sital is opgesloten in de Memre Boekoe-kazerne. De leiding van het nationaal leger heeft de voormalige leden van de Surinaamse militaire raad, Sital, Joeman, en Mijnals aangehou den. omdat zij volgens de huidige machthebbers van plan waren op dertien augustus een tegencoup te plegen. De aangehouden militairen mogen volgens de NMR slechts dan be zoek ontvangen als daar uitdruk kelijk toestemming voor is gege- Meer tijgers NIEUW DELHI - Vorig jaar is de tijgerbevolking van India toege nomen tot 3.015 exemplaren. Twee jaar tevoren was zij afge nomen tot 2.278 exemplaren. Het toaal omvat volgens officiële opgaven van gisteren in Nieuw Delhi de 711 tijgers in de 11 na tuurgebieden die acht jaar gele den krachtens het .project tijger' werden ingericht om het dier voor uitsterven te behoeden. Bezetting fabrieken El Salvador SAN SALVADOR (UPI) - Arbei ders hebben gisteren in San Sal vador, de hoofdstad van de mid den-Amerikaanse staat El Salva dor, negen krachtcentrales bezet. De actie zorgde ervoor dat de to tale elektriciteitsvoorziening en een gedeelte van de watervoor ziening van de hoofdstad weg viel. De bezetters eisen herstel van de vakbondsrechten en beëindiging van de onderdrukking. Zij ver klaarden dat hun actie van onbe perkte duur zal zijn. De secretaris-generaal van het na tionaal vakverbond, Hector Re- cinos, zei dat de actievoerders „de wereld willen laten zien dat deze zich aan volksmoord schul dig makende regering de strijd van de arbeiders niet kan vernie tigen". WASHINGTON (DPA/Reu- ter) - President Carters broer Billy heeft gisteren voor een senaatscommis sie gezegd dat hij geen overeenkomst had met de Libische regering om te trachten de Amerikaanse politiek te beïnvloeden en geen verzoeken namens die regering heeft gedaan aan de president of enige regeringsfunctionaris. Billy Carter trad gisteren voor het eerst als getuige op voor de bij zondere Senaatscommissie die zijn banden met Libië en de mo gelijke betrokkenheid van het Witte Huis moet onderzoeken. Billy, die een verklaring voorlas van 27 pagina's begon zijn getui genis met de opmerking dat hij slechts een zakenman was uit een kleine stad in het zuiden die UI de schijnwerpers kwam toen zijn broer in januari 1977 president van de VS werd. Hij zei dat hij in september 1978 voor het eerst naar Libië was gegaan uit inte resse voor landbouwtechnieken in woestijngebied. Ook zie hij te hebben gehoord dat Libië een van de radicaalste landen ter we reld was en „ik wilde zien hoe zo'n land werd bestuurd". Billy ontkende dat hij had gepro beerd de Amerikaanse politiek te beïnvloeden. „Ik heb niets ge vraagd aan Jimmy Carter noch aan enige Amerikaanse rege ringsfunctionaris namens de Li bische regering of een vertegen woordiger daarvan", aldus Billy Carter in zijn verklaring. „Voorts hebben de Libiërs mij niet ver zocht iets te vragen aan de presi dent of een vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering", zo zei Billy verder. Billy ver klaarde ook dat hij er niet aan twijfelde dat de 220.000 dollar die hij van Libië had ontvangen was bedoeld als lening. De lening wordt gebruikt, zo zei hij. om re keningen te betalen en andere le ningen af te lossen. Billy sprak verder de hoop uit dat zijn getui genis zou aantonen dat hij niet de „hansworst" of het „uilskuiken" was waarvoor sommige bekende figuren hem uitmaakten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9