"Lichamelij ke conditie van jeugd slecht" De nieuwe Trans vakantiegids zet u op het juiste spoor. Diploma stuurman bij consul Panama te koop 'Casino's zijn te snel uit de grond gestampt' PPR: tijd is rijp voor een progressief kabinet im Wm Leraren luiden de noodklok Iti Rotterdamse haven komen twee sexschepen B en W van Dordrecht vorderen kraakflats 'Grijze Wolven' blijkt bij lieroinehandel betrokken VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse journalist Willem Mey- boom (31) mag gaan varen als eer ste stuurman. Bijj de Panamese consul in Rotterdam heeft hij voor vijfhonderd gulden een stuurmansdiploma gekocht. Hij kreeg zijn 'license', hoewel hij geen enkel diploma kon tonen. Meyboom wilde de waarde van scheepsdiploma's onderzoeken naar aanleiding van de bijna- ramp met de 'Energy Concentra tion', de Liberiaanse supertanker die in de Europoort 'knakte'. De stuurman en de kapitein beschik ten beiden over diploma's uit Li beria, maar voor de rechtbank in Rotterdam kwam niet erg uit de verf hoeveel waarde deze papie ren hebben. ANP-journalist Meyboom wilde proberen of ook hij papieren zou kunnen krijgen. Hij heeft jaren geleden een maand gevaren als lichtmatroos op een kustvaarder. Uit die tijd heeft hij nog een zo genaamd monsterboekje, zoals iedereen dat kan krijgen. Het dient om de reizen van een zee man te noteren. 'Matroos' Meyboom had met één reis in het boek weinig moeite om zijn diploma te krijgen als eerste stuurman. Behalve het monster boekje had hij een slordig uitge tikt 'getuigschrift* meegenomen plus het verzoek van een gefin geerde agent die voor Meyboom om een diploma vroeg. Er was niets bij dat volgens de journalist ook maar in de verte leek op een diploma. 'Er werd trouwens niet eens naar gekeken. Binnen een half uur had ik mijn papieren', aldus de journalist. De enige moeilijkheid was het geld. Meyboom had gerekend op le- geskosten, en honderd gulden meegenomen. 'De consul legde me uit, dat het inderdaad hon derd gulden zou kosten, als ik een Nederlands stuurmansdiploma had gehad. Maar ik moest vijf honderd betalen, zei de man, om dat ik tenslotte nooit een zee vaartschool van binnen heb ge zien'. Meyboom mag van de Panamese consul in Rotterdam varen op schepen tot 4.000 ton. Dat komt, zegt hij, omdat hij wilde aanmon steren op het Panamese schip 'Imperia' van bijna 3.800 ton. Het schip was willekeurig geprikt uit een scheepvaartlijst. 'Ik maak me sterk, dat ik elk schip had kunnen kiezen, dat onder Panamese vlag vaart', aldus de verslaggever. De kwestie van de scheepsdiplo ma's uit landen als Liberia en Pa nama kwam twee weken terug in het nieuws, toen de rechtbank in Rotterdam de kapitein en de eer ste stuurman van de 'Energy Concentration' veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf. Rechtbankpresident mr Ter Kuile probeerde op de zitting te vergeefs te achterhalen welke waarde zo'n diploma heeft, in dat geval van de 38-jarige gezagvoer der L. uit Hongkong. Het diploma was uitgegeven door de Liberiaanse autoriteiten en de rechtbankpresident was geïntri geerd door de tienen die de kapi- r Willem Meyboom met zijn gekochte stuurmansdiploma tem bij het examen had gehaald. Achter elk examenvak stond 'outstanding' (uitmuntend). Mr. ter Kuile wilde weten of de ge zagvoerder werkelijk zo'n uit blinker was, maar die antwoord de dat hij dat zelf niet kon beoor delen. Hij kende de cijfers niet van de andere examenkandida ten. Bij de vakbonden, in dit geval de internationale vervoersfederatie ITF, is men niet verbaast over de diploma-uitreiking aan de Jour nalist. Het is volgens ITF-inspec- 'tor Johan Altena al een paar maal gebeurd, dat de Panamese consul in Rotterdam dit 'flikt'. Een woordvoerder van de Panamese consul in Rotterdam ontkent de gang van zaken. Hoe Meyboom precies aan zijn diploma is geko men, wordt, nog opgevraagd in Panama, want daarheen worden volgens de woordvoerder altijd alle papieren gestuurd. ie uwe directeur: DEN HAAG (GPD) - „Met de kwaliteit van de lichamelijke opvoeding binnen het onderwijs is het armzalig gesteld. Er is een groot gebrek aan goede accommodatie; één uur gezonde lichaamsbeweging per dag zou zeker niet te veel zijn. ROTTERDAM (GPD) - De Rotterdamse haven, toch al gewend aan de meest vreemdsoortige schepen, kan nu de komst tegemoet zien van twee sexschepen ieder met twintig kamertjes en in totaal veertig prostituees. De schepen zullen respectievelijk aan de Park- en Waalhaven worden afgemeerd. Dit is de conclusie die getrokken mag worden uit het verloop van de openbare hoorzit ting die gisteren in de raadszaal van het Rotterdamse stadhuis werd gehouden en waar de indieners van de in totaal 103 be zwaarschriften nog eens mondeling in de gelegenheid werden gesteld hun bezwaren uiteen te zetten. Toch mag men het binnenkort door de gemeente verlenen van een voorlopige vergunning niet zien als een totale oplossing van het prostitutieprobleem in de Rotterdamse wijk Katendrecht. Hier voor zouden veel meer schepen moeten worden ingezet dan de twee die nu komen. Omdat na het verlenen van een voorlopige vergunning vrijwel zeker beroep bij de Raad van State zal wor den aangetekend, wil de gemeente Rotterdam daarvan waar schijnlijk eerst de uitslag afwachten alvorens meer schepen op andere of dezelfde lokaties in te zetten. Nu gaat het de slechte kant uit met het lichamelijk welzijn van de kinderen". Dat zegt voorzitter J.P. Kramer van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Le raren en Onderwijzers in de Li chamelijke Opvoeding. Samen met medewerkers uit de jeugdgezondheidszorg en de Ka tholieke Vereniging van Leer krachten in de Lichamelijke Op voeding, 'Thomas van Aquino', heeft deze vereniging onlangs de nota 'Bewegingsarmoedig On derwijs' uitgebracht. De nota is gebaseerd op verschillende on derzoeken en een enquete, ge houden onder 12.877 onderwijs instellingen. Uit de onderzoeken blijkt dat de li chamelijke conditie van jeugdi gen slecht is. De lichaamshou ding en het bewegen van veel jongeren zijn verkeerd. „Ba sisvaardigheden als lopen, klau teren en werpen zijn bij het me rendeel van de leerlingen onvol doende ontwikkeld". In de nota wordt ook bezorgdheid geuit over verkeerde voeding en het roken. Veel kinderen zijn te dik, hebben een te hoge bloeddruk of Identiteit bekend vermoorde man ROTTERDAM (ANP) - De man, die zaterdagnacht op het Noordplein in Rotterdam werd vermoord, is de 61-jarige J. G. Vermeulen. Hij woonde in een wisselwoning in de Jongkindstraat in de Maas stad. De politie, die na de moord in het duister tastte over de identiteit van de man, werd woensdag avond gebeld door een vrouw die de vermoorde man van een foto in een krant herkende. De 19-jarige B. C. heeft bekend, dat hij Vermeulen met een trottoirte gel heeft doodgeslagen, omdat het hem ergerde dat de aange schoten man tegen hem opbotste. een te hoog cholesterolgehalte. De slechte conditie van de jonge ren heeft een nadelige invloed naarmate zij ouder worden. Hart en vaatziekten zouden vroeger optreden. Volgens de samenstellers van de nota wordt „de natuurlijke be hoefte tot bewegen in sterke mate belemmerd door gebrek aan mo gelijkheden om te spelen en te bewegen. Sporthallen, zwemba den, ijsbanen en maneges zijn vaak niet of slechts in geringe aantallen aanwezig. Bovendien zijn ze duur". Uit de enquÜte onder scholen blijkt dat bij 5001 lagere scholen in het schooljaar '77-'78 39.465 lessen lichamelijke opvoeding niet werden gegeven. Bij 1010 scholen voor beroepsonderwijs gingen 173.700 gymnastieklessen niet door en bij 830 mavo-, havo- en vwo-scholen werden 40.880 lessen lichamelijke opvoeding niet gegeven. Oorzaak voor dit verzuim ligt in het gebrek aan ac commodatie als gymlokalen, sportvelden en zwembaden en een tekort aan bevoegde leer krachten. Om deze mistoestanden binnen het onderwijs op te lossen, verlangen de samenstellers van de nota dat de overheid de vermindering van het aantal verplichte uren licha melijke opvoeding ongedaan DORDRECHT (ANP)-De Dordtse maakt. Er wordt zelfs gepleit v uitbreiding van het aantal uren tot één uur per dag. Het huidige aantal leerkrachten lichamelijke opvoeding zou dan van 7000 op 15.000 moeten komen. Verder zou iedere school een eigen loka liteit voor gymlessen moeten hebben. Ook zou er op de scholen meer aandacht besteed moeten worden aan gezonde eetgewoon ten en zouden artsen zich meer bezig moeten houden met de ontwikkeling van de jeugd in de schooljaren. Voorzitter Kramer van de Konink lijke Nederlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding pleit zelfs voor een nieuw staatssecre tariaat voor lichamelijke opvoe ding en sportieve recreatie. huizenhandelaar M. Koning die binnenkort op grond van een ge rechtelijk vonnis zeventien ge kraakte flatwoningen zou heb ben mogen laten ontruimen kan van dat recht geen gebruik ma ken, omdat B en W van Dordrecht de woningen gisteren hebben gevorderd. Zij hebben dit gedaan na advies te hebben ingewonnen van de vor deringscommissie. Het meest opmerkelijke in het ad- het hier geen "sportkrakers" be treft, maar ernstige gevallen. Hoewel onlangs in kringen van de Dordtse gemeenteraad nog werd gezegd dat vordering van wonin gen niet mag geschieden ten be hoeve van krakers, hebben B en W het advies van de commissie toch gevolgd. SCHIPHOL - De eerste drie legale casino's in ons land zijn veel te snel uit de grond gestampt. Het gevolg van die veel te voortva rende start was dat de speelhui zen in financiële en organisatori sche problemen kwamen. Dat is de conclusie van drs. J. C. Kroes, sinds 1 juli de nieuwe algemeen directeur van de casino's. Kroes, die al begin 1979 bij de casinos tichting in dienst trad, volgde Ni co de Rooij op, in wie de onder nemingsraad het vertrouwen had opgezegd. „Dat er zoveel aan de organisatie mankeerde, had ik nooit kunnen vermoeden. Ik was nog maar net binnen of ik kreeg een reeks be lastingaanslagen op mijn bu reau", zegt Kroes die het veel ver standiger had gevonden wanneer voorlopig met één casino te Zandvoort was gestart. Voor de komende drie a vijf jaar ziet Kroes geen plaats voor nog meer casino's. De casino-organisatie heeft met name in de eerste twee jaar zich zelf voorbij gelopen. Er onstond een gigantische financiële puin hoop. Op eigen houtje werd bui tenlands personeel veel te veel belastingaftrek gegeven en wer den financiële regelingen getrof fen die men later niet kon waar maken. Van zuinig beheer van overheidsgelden (de netto-winst gaat namelijk in de schatkist) was nauwelijks sprake. Daarbij kwam nog dat in de casino's ge kozen was voor een verkeerd sys teem voor het heffen van kans spelbelasting waardoor een be lastingschuld van enkele hon derden miljoenen ontstond. De kritiek kwam voornamelijk te recht op het hoofd van algemeen directeur De Rooij. Hij nam ten slotte op aandringen van het be stuur van de pasinostichting zijn ontslag. De nieuwe hoogste casi nobaas lijkt in zijn uiterlijk en in zijn handelen de tegenpool van zijn voorganger. De vlotte gla mourboy heeft plaats gemaakt voor een gemoedelijk type dat van „al dat uiterlijk vertoon" niets moet hebben. „Doe eerst je werk maar goed en dan mag je schreeuwen", is zijn devies. Enthousiasme en optimisme zijn er volgens Kroes de oorzaken van dat de nationale stichting casino spelen het regelmatig aan de stok kreeg met de verantwoordelijke bewindslieden op de ministeries van economische zaken en finan ciën. De Rooij voerde een eigen beleid en overtrad meer dan eens de voor de casino's opgestelde wettelijke regels. „Het eerste bestuur en ook direc teur De Rooij zijn er misschien te veel van uitgegaan dat zij eigen lijk een semi-overheidsinstelling runden en dat diezelfde overheid hun gevoerde stuk beleid wel even zou sanctioneren of goed keuren. En zeker toen het eerste casino zo'n succes bleek is men in een soort roes geraakt Kroes heeft het gevoel dat het ad viescollege van de regering (de Raad voor de Casinospelen) pas in een later stadium, mede onder druk van de publieke opinie, strenger is gaan kijken naar de cos i no-d i recteu r Kroes. handel en wandel van de casino's. Wel dient volgens Kroes opge merkt te worden dat de vorige casinoleiding vaak handelde overeenkomstig internationale normen. Dat betekende dat bij voorbeeld croupiers extra belas tingvoordelen werd gegund om dat die mensen onder dezelfde voorwaarden ook in het buiten land terecht konden. De ministeries van financiën en economische zaken hebben de casino's inmiddels aardig onder curatele gesteld. Alle activiteiten die geld kosten moeten eerst na der in Den Haag worden beke ken. Het financiële beleid van De Rooij leidde tot grote onrust onder het casinopersoneel en met name onder de croupiers. Ineens wer den de mooie woorden van De Rooij geen werkelijkheid. Belas tingvoordelen verdwenen en bij dragen in kleding en voeding werden verlaagd. De casino's staan op dit moment nog voor 180 miljoen gulden in het krijt bij financiën. Die schuld kon zo hoog worden door een verkeerd belastingsysteem. De Tweede Kamer is inmiddels al akkoord gegaan met een wets wijziging waardoor die fout wordt rechtgezet. Een meerder heid van de Tweede Kamer vindt wel dat de casino's die 180 mil joen moeten terugbetalen. Kroes denkt jaarlijks 30 miljoen gulden te kunnen aflossen op die schuld. Daarnaast zou jaarlijks een zelfde brutobedrag voor de schatkist overblijven. FRED KLAVER DEN HAAG - Een groep demon stranten van de christelijke platte landsvrouwen bond heeft gisteren in Den Haag een stil'e omgang ge houden uit solidariteit met de Ar gentijnse "dwaze moeders". De Ne derlandse christen-vrouwenorga nisaties zijn diep bewogen met het lot van duizenden mensen die in Argentinië zijn gearresteerd en worden vermist. In een petitie drongen de demonstranten er bij de Nederlandse regering op aan de handelsbetrekkingen met Argenti nië te herzien en er bij het Argen tijnse regime op aan te dringen dat een lijst van vermisten wordt ge publiceerd. ROTTERDAM (ANP) - De ul tra-rechtse politieke beweging "Grijze Wolven" lijkt betrokken te zijn bij de organisatie en finan ciering van heroinetransporten i de ten zien van de zeventien woningen is dat onder "urgent woningzoe kenden" ook verstaan worden degenen die de woningsn ge kraakt hebben. Dit omdat de an overtuigd is dat ADVERTENTIE De Trans gids: „Vakantiereizen in herfst, winter, lente 80/81" maakt de keuze van uw juiste vakantiebestemming aanzienlijk makkelijker. U kunt kiezen uit een groot assortiment reizen in eigen land, de grote Europese steden en talrijke wintersportgebieden. Stuk voor stuk nauwgezet omschre- X-,— ven en voorzien van kleurrijke illustraties. Haal de nieuwe Trans gids even op. Hij ligt gratis voor u klaar bij het NS-station, de Rabobank of i// ✓ggv uw reisbureau. Of bel: 030 - 62.78.44. Vcl/CimtlO'ClZCn Tram: het aktieve reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen. DEN HAAG (GPD) - De PPR acht de tijd rijp voor een progressief meerderheidskabinet. Ria Bec kers, fractievoorzitter voor de PPR in de Tweede Kamer, vindt dat de PvdA zich in de komende verkiezingsstrijd daarop moet richten, in plaats van op een coa litie met het CDA. „Compromis sen sluiten kan na de verkiezin gen altijd nog", zei ze gisteren bij de presentatie van het ontwerp- verkiezingsprogramma van haar partij. In dat programma rekent de PPR met een forse koopkrachtver mindering voor alle mensen met een inkomen boven 34.000 gul den (modaal). Gemiddeld zouden deze er 4 procent op achteruit gaan, waarbij de topinkomens een veer van wel 10 tot 15 procent zouden moeten laten. De pariiculiere inkomens moeten er in de visie van de PPR aan ge loven, om extra investeringen in' het bedrijfsleven en de bouw mogelijk te maken, meer werk gelegenheid te scheppen (300.000 banen in vier jaar) en de over heidsuitgaven te kunnen verho gen. Bij haar berekeningen gaat de PPR uit var. een economische groei van ten hoogste één procent per jaar. Van dit beleid, zo vindt de PPR, moeten de financiële lasten vol ledig op de schouders van de bo- ven-modalen drukken. De partij streeft naar uitbanning van de kernbewapening en vindt dat Nederland alle kernwapentaken moet afstoten. Zij is tegen uit breiding van de NAVO, wil al het buitenlands militaire personeel het land uitzetten en vindt dat Nederland op den duur uit het Atlantisch bondvenootschap moet stappen. vanuit Turkije naar Neae.irma. Dit bleek gisteren bij de behan deling van de zaak tegen de veer tigjarige Serif Y. en de 29-jarige Sadi P., de voorzitter van de "Grijze Wolven" in Maassluis. Beiden werden er door de officier van justitie, mr. D. Copper, van beschuldigd herhaalde malen he roine te hebben verhandeld. Copper vond dat de twee een be langrijke rol in de organisatie hadden gespeeld en eisten tegen ieder zes jaar gevangenisstraf. De Rotterdamse politie heeft al enige tijd sterke vermoedens, dat de "Grijze Wolven" met de heroï nehandel geld verdienen om hun politieke activiteiten in Neder land te bekostigen. Serif en Sadi ontmoetten elkaar regelmatig op bijeenkomsten van de "Turkse idealistische vereniging", zoals de Grijze Wolven door de Turken worden genoemd. Sadi ontkende iets met de heroïnehandel te ma ken te hebben gehad. Uit door de politie afgetapte telefoonge sprekken en getuigenverklarin gen bleek echter dat Serif en Sadi regelmatig pakjes heroïne had den afgeleverd bij een zekere "Robbie" in Rotterdam. De heroinelijn kon worden opge rold nadat het Turkse echtpaar I. uit Oss bij de Bulgaars-Joegosla- vische grens met vijf kilo heroïne werd aangehouden. De drugs za ten verstopt in de benzinetank van hun auto. Tijdens de zitting bleek, dat Serif en Sadi dit trans port hadden voorbereid en achter de smokkelauto hadden aange reden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7