Het is in één woord geweldig actief in I vrije tijd Gastkolom Vernieuwde overkluizing aiiüJJi LCKV-jubileumkamp laat patièhten hun handicap vergeten Winnaars in zonnetje Door Joop Walenkamp lid van lie Leidse CDA-raailsfractie Reeds dagen voordat ik achter mijn schrijfmachine kroop om deze gastkolom te schrij ven, maakte ik een keurig stapeltje van alle knipsels, losse notities en andere docu menten die me bij het schrij ven wel eens van nut zouden kunnen zijn. Tien minuten voordat ik de eerste letter op papier zette bekeek ik han denwrijvend de aldus tot stand gekomen rijke bron van inspiratie die als een soort papieren geweten van het Leidse politieke wereldje alle kommer en kwel van de laat ste weken bevatte. Ik zal 'm wel eens van katoen geven, dacht ik nogterwijl ik de sta pel doorbladerde en keer op keer op knipsels stuitte die als het ware van zelf allerlei sar castische formuleringen in mij deden opwellen. Zo trof ik herhaaldelijk berich ten aan over raadsleden die de PvdA-fractie verlaten hebben met een snelheid als betrof het de gevolgen van een kwalijke darmstoornis. Zo trof ik voorts vele knipsels en notities aan over alles wat zich rond de benoeming van onze nieuwe burgemeester heeft afgespeeld. Het meest recente daarbij was het bericht in deze krant waarin enige geheimen uit de vertrouwenscommissie wer den onthuld die ik nog niet kende. Driessen zou namelijk moeite hebben gehad met de persoon van Goekoop. Welnu, dacht ik, dan is het toch ver draaid aardig van hem dat hijjioewel Goekoop tegen zijn zin benoemd is, een uiterst vriendelijk welkomsttele gram stuurt en hem zo het voordeel van de twijfel gunt. Het redactionele commentaar waarin dit 'publiek geheim' werd vermeld, noemde tot mijn verbazing overigens niet een ander 'publiek geheim' dat ik wèl kende. Namelijk dat Peters in de beslotenheid van de vertrouwenscommis sie Goekoop wèl tot een 'ge schikt kandidaat' heeft be stempeld. In dat licht bezien krijgen zijn bitse en afwijzende woorden in de openbaarheid van de in stallatievergadering een nog schrillere klank, schoot me te binnen. Nou ja, hoorde ik me zelf mompelen, dat moeten we maar voor' later eens bewa ren. Zacht mijmerend bla derde ik verder. Over de WD zat er vérder niets bij, maar ja, daar hoor je nou eenmaal niet veel van onder deze om standigheden, wist ik inmid dels. Oók alle knipsels over de eco nomische malaise, huisves- tings en verkeersproblemen ontbraken. Deze echter had ik bewust niet op de stapel ge legd. De problemen zijn op de ze gebieden of zo groot of zo oud of beide dat daarom heel andere aanpak dan hier mo gelijk vereist is. Dus-doende verging het mij als de bekende ezel van Aristote- les die, temidden van een overvloed aan heerlijk hooi, niettemin van honger omkomt omdat hij niet kan kiezen of hij links dan wel rechts zal be ginnen te eten. Met een door de Bond tegen het Vloeken afge keurde krachtterm propte ik daarom de hele stapel ellende in een keer in een oude schoe nendoos en mikte het zaakje in een veree hoek, terwijl me de vage gedachte nog door het hoofd schoot: 'Dan heb ik voor de begroting in elk geval al wat.' Als ware er een dichte nevel op getrokken zo schoten mij tij dens het gevoel van opluch ting dat op dit resolute gebaar volgde plotsklaps helder de optimistische en positieve woorden te binnen die bur gemeester Goekoop in zijn in stallatierede over Leiden heeft gesproken.Terwijl ik het papier in de schrijfmachine draaide herinnerde ik me met genoegen hoe Goekoop zich een onverbloemd voorstander van een afspiegelingscollege had betoond. Dat konden Fred Kuyers en zijn WD-fractie wel even in hun zak steken van hun partijge noot, kon je van de tevreden gezichten van de CD A-fractie aflezen. Trouwens, gaandeweg het op timistische verhaal van Goe koop vorderde, zag je hoe steeds meer tevreden gezich ten het zure verhaal van de PvdA vergaten. Wellicht uit tactisch oogpunt was Goe koop overigens bepaald niet karig met zijn lof voor wat de afgelopen jaren in Leiden op verschillende gebieden ge presteerd is Toen hij het "be stuursapparaat' lof toe zwaaide voor hun reputatie de grootste subsidiehalers in Den Haag te zijn, zag je het aantal glunderende gezichten alleen maar groter worden. Toch moet me in dit verband wat van hst hart. Over het 'ambtelijk apparaat' had hij in zijn negen pagina's lange rede slechts vier regels tekst, die niet meer behelsden dan de opmerking dat een in grijpende reorganisatie bijna afgerond is. Zonder veel te willen afdingen op de be- leidsprestaties van het (poli tieke politieke-) stadsbestuur van Leiden, acht ik het toch wat al te nonchalant om der mate terloops de essentiële rol van de uitvoerders van de po litieke hersenspinsels af te doen. Net zoq,l$ bij een sport als hoog-: springen de kwaliteit van de polstok het verschil uitmaakt tussen een redelijke sprong en een recordsprong zonder dat de sportieve kwaliteiten van de atleet zelf daar nog wat aan kan doen, mag wel eens benadrukt worden hoezeer de politici voor het succes van hun optreden afhankelijk zijn van de inventiviteit, flexibili teit en spankracht van hun ambtenaren. Mijn vader, die zelf gemeente ambtenaar in Breda was tot hij - als je dat zo van een amb tenaar kunt zeggen - in het harnas overleed, heeft me van kind af aan vertrouwd ge maakt met de wijze waarop ambtenaren met de politieke bestuurders geconfronteerd worden. Nu ik zelf enige jaren in de Leidse Gemeenteraad zit, denk ik nog vaak met be grip terug aan zijn inde loop der jaren toenemend gkfoeter op wethouders en raadsleden. De confrontatie met sommig politiek optreden geeft daar alle aanleiding toe. Een en ander neemt natuurlijk niet weg dat binnen onze demo cratie de politici en niet de ambtenaren met de verant woordelijkheden belast zijn. Welnu, deze taak impliceert dat we uiteraard niet mogen nalaten om, indien nodig, ge rechtvaardigde kritiek op ambtelijk handelen te uiten naast de bovengenoemde ge rechtvaardigde waardering. In dit verband valt er van de kant van de burgers nog wel eens een klucht over ambtelij ke bureaucratie te horen. Terecht of niet terecht is vaak moeilijk te begordélen. Wel zijn sommige gevallen aan toonbaar waarin het ambte lijk optreden voldoet aan alle regeltjes, maar waarbij je zou wensen dat het gezonde ver stand een zekere ambtelijke eigenmachtigheid zou bevor deren. Zo kreeg ik onlangs van een Leids burger een ambtelijk schrijven toegespeeld waar uit bleek dat hij ter voldoe ning van verschuldigde le- gesgelden een bedrag van 32,60 aan de Gemeente moest gireren. Per abuis maakte de goede man een bedrag van f3230 over. En ja, enige tijd later dwarrelde de briefkaart van de Gemeente in zijn brie venbus met het verzoek de tien ontbrekende centen te gireren. Een boekhoudkundig bewijs van grote degelijkheid en be trouwbaarheid, maar wie het kaartje omdraait ziet dat de frankeringskosten veertig cent bedragen.... Navraag bij de PTT leert bovendien dat de Giro beneden de zestig cent niet pleegt te boeken! De grilligheid van het toeval wilde voorts dat ook ik korte tijd later ter verkrijging van dezelfde vergunning dezelfde legesgelden moest overmaken naar de Gemeente. De wijze lessen van mijn vader ten spijt, heb ik me veroorloofd het veelbeproefde ambtelijk apparaat aan een klein expe riment te onderwerpen om mogelijk een nog helderder beeld te krijgen van de wer king van het ambtelijk appa raat in Leiden. Ik heb name lijk waar in het eerste geval een dubbeltje te weinig werd overgemaakt, zelf nu een dubbeltje te véél overge maakt.... Ik wacht inmiddels met spanning af hoe dit probleem geklaard zal wor den! Ik wil overigens graag toezeg gen dat als dit zandkorreltje de machinerie dreigt te ont wrichtenik de Gemeentekas dit bedrag gaarne schenk om het tekort van de ander weg te werken. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breeslraat 66 wordt van avond het Japanse filmfesti val afgesloten met de verto ning van "Sanjuro" van de Japanse regisseur Akira Ku rosawa. "Sanjuro" is een amusante samurai-film ove een wat oudere, verlopen maar o zo slimme samurai,' die een aantal jongelui helpt bij het bevrijden van hun oomDe oom is een kamerheer, die door een corrupte edelman is gevangen genomen. Er zijn twee voorstellingen: om 21.15 en 2330 uur. De toegangsprijs bedraagt f450. Klaverjassen In het buurthuis voor de Bur gemeesters-, Professoren- en Rijndijkbuurt aan de Dn Rieustraat 4 gaan vanavond de klaverjaswedstrijden weer van start. Er wordt voortaan elke tweede en vierde vrijdg- avond van de maand een kaartje gelegd. De entreeprijs bedraagt f 2.50 inclusief kof fie. De wedstrijden beginnen om acht uur 's avonds. Augustinus De jongerenvereniging "Augus tinus" aan het Rapenburg 24 begint het nieuwe seizoen morgenavond met een Leidse popgroepen-presentatie. Drie groepen zullen die avond op treden te weten: Magic Space, LA. Station en Schmotsz. Magic Space speelt symfoni sche rock, LA. Station brengt New Wave-achtige muziek en Schmotsz zit daar een beetje tussenin. De zaal is geopend vanaf 20.30 uur. Na afloop van de optredens is er een swingende disco. Salon "O" Ook Salon "O" aan de Heren gracht 45 opent de deuren weer na een vakantieperiode. Het nieuwe seizoen wordt het komende weekeinde ingeluid met een tentoonstelling van het werk van de Portugese ar tiest Poco Nada. Zijn werk toont een sterk nihilistische inslag. De kunstenaar, die in ons land nog onbekend is, zal tijdens de openingsuren (van 11 tot 18 uur) zelf aanwezig zijnom het werk toe te lichten. Spel- en instuifdag Ter gelegenheid van het 60-ja- rig bestaan van de Leidse Christelijke Kampeervereni ging wordt er morgen een spel- en instuifdag gehouden voor alle mensen die dit jaar op kamp zijn geweest met de LCKV. Deze spel- en instuif dag wordt gehouden op drie sportvelden van de Leidse Hout (ingang via de Hout laan). Om 11 uur worden de spelen geopend en die zullen tot ongeveer 6 uur duren. Arabische avond De Leidse tennisclub "Unicum" organiseert morgen op het tenniscomplex aan de Haar- lemmertrekvaa' tweg een Arabische avoi d. Behalve di verse Arabische gerechten, is er een bazaar en muziek. Om streeks half twaalf 's avonds treedt de bekende buikdanse res "Yonina" op. Het feest be gint om negen uur. W andeltweedaagse De wandelkring Leiden en om streken organiseert het ko mende weekeinde voor de derde maal de internationale Molentweedaagse. De wan delaars vertrekken zowel za terdag als zondag bij de kan tine van de voetbalvereniging "Meerbrug" aan de Laan De Goede Herder in Zoeterwoude Deelnemers hebben de keuze uit twee afstanden: 25 en 40 kilo meter. Het inschrijfgeld be draagt f 12.50 per persoon en zij die de tocht volbrengen ontvangen een medaille. Op beide dagen kan er gestart worden tussen 9 uur 's och tends en 2 uur 's middags. Koffieochtenden Kontakt met Ouders Merenwijk begint maandag weer met koffieochtenden voor moeders met jonge kinderen. Vanaf deze datrum zijn ook aan staande moeders welkomHet adres is: clubhuis "Op Eigen Wieken", Valkenpad 2. Men kan er terecht van 1030 lot 1130 uur. In een leeshoek kan men tijdens deze ochtenden tijdschriften en andere docu mentatie vinden over verzor ging en opvoeding van kinde ren Ook word t er speelgoed en patronen uitgeleend. Gast vrouwen verschaffen de nodi ge informatie. Rondvaartboot straks onder K. Rapenburg? LEIDEN - De rondvaartboten in de Leidse binnenstad zullen over een tijdje waarschijnlijk onder het Kort Rapenburg kunnen doorvaren wanneer de overklui zing van deze doorvaart zal zijn vernieuwd. Zoals bekend werkt de gemeente aan een plan om de, in slechte staat verkerende, overkluizing van het Kort Rapenburg in de loop van volgend jaar te vernieu- wen. Momenteel kunnen alleen kleine bootjes onder de overklui-, zing door. Als het aan leden van de raadscommissie voor ruimte lijke ordening ligt zal de door- vaarthoogte worden vergroot zo dat ook rondvaart- en andere bo ten via het Rapenburg, onder de overkluizing door, in het Galge water kunnen komen. Alleen het WD-raadslid Zonne- vylle zag bezwaren aan dit plan kleven omdat het wegdek van het Kort Rapenburg door deze in greep dertig centimeter hoger komt te liggen. De woningen en winkels komen daardoor lager te liggen dan het wegdek. Volgens Zonnevylle zou dat weieens problemen kunnen opleveren. Mevrouw Koning (PvdA) vroeg zich nog af of de Gijselaarsbank aan het Kort Rapenburg na de uitvoering van het werk niet naar een andere plaats kan verhuizen. Er zou dan een gewone brugleu ning voor in de plaats moeten komen waardoor een mooier zicht ontstaat op het historische Rapenburg. In de raadscommissie werden gis teren verschillende mogelijkhe den gepresenteerd om de over kluizing van het Kort Rapenburg te vernieuwen. Met de uitvoering van dit omvangrijke karwei zal een bedrag zijn gemoeid van on geveer 1,3 miljoen gulden. Tegelijkertijd met de uitvoering van deze werkzaamheden zal ook de riolering en asfaltering van de Breestraat. tussen de Koorn- brugsteeg en het Kort Rapen burg, worden aangepakt. Een woordvoerster van de Stichting Leidse Binnenstad wees er gis teravond op dat deze operatie met de grootste zorgvuldigheid moet worden uitgevoerd gezien het enorme belang van de ver- keersomleidingen in het stads centrum. Over hoe het verkeer precies zal worden omgeleid tijdens de werkzaamheden bestaat nog geen zekerheid. Vermoedelijk zal het fiets- en busverkeer over de marktenroute worden geleid. Pe ters (PvdA) en Beijen (PPR) lie ten blijken de huidige situatie (geen autoverkeer over de mark tenroute) heel plezierig te vinden. Een definitieve beslissing over of de marktenroute autovrij zal blij ven (en of het verkeer in de Bree straat in twee richtingen blijft rij den) wordt pas genomen als alle herstelwerkzaamheden aan Breestraat en Kort Rapenburg achter de rug zijn. Met z'n vieren vinden ze dat ze een prachtige zin hebben bedacht. "Het is allemaal ruim soepel ge lopen" is hun devies. De vraag of ze nog eens willen hoeft niet ge steld te worden. Van de gezichten is af te lezen dat ze liever nog vandaag vertrekken dan morgen. Eenheid Voor de begeleiders was het ook een hele ervaring. Slechts drie van de twintig hadden eerder met .gehandicapten gewerkt. Niets is tegengevallen. "Het is een een heid geweest", vertelt Yvonne de Nie. "We hebben dit allemaal Interpellatie over beleid emancipatie LEIDEN - De raadsleden Van Dongen (PvdA), Hoekema (D'66) en Ponsen (PSP) willen meer duidelijkheid over het emancipa- tie-beleid van B en W. Eerder stelde een aantal raadsleden vra gen over de uitvoering van een motie over gelijke kansen voor mannen en vrouwen in perso neelsadvertenties. De beant woording van die vragen stelde het drietal teleur. Ze willen nu de zaak in de eerstvolgende raads vergadering opnieuw aan de orde brengen, en daartoe een inter pellatie houden. Van Dongen, Hoekoma en Ponsen vragen zich bijvoorbeeld af of het B en W-principe "niet alleen vrouwen, stimuleren, maar ook mannen" wel de instemming van de raad heeft gekregen. B en W stelden ook dat de motie "tevens het vergroten van rol- doorbrekende mogelijkheden voormannen betekent, hoewel er niet speciaal door de motie om werd gevraagd". De raadsleden vragen zich nu af hoe het college er bijkomt dat de motie zich ook over mannen uit sprak. LEIDEN/KATWIJK - En van je rollen, rollen, du wen maar. Lopen, sjou wen en we helpen elkaar. Rollen, rollen, rollen, du wen maar. We zijn wel maf, maar heus niet raar. Dit refrein van een lied gemaakt door de lichamelijk gehandicap ten van het zeehospitium in Kat wijk zal zaterdag schallen door het Leidse Hout. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Leidse Christelij ke Kampeervereniging <LCKV) wordt er die dag een spel- en in stuifdag gehouden voor iedereen die dit jaar is mee geweest met de LCKV. En wat hebben gehandicapten nu met een LCKV-kamp te maken? Eigenlijk niets. "Normaal" ge sproken worden zij niet de bos sen ingestuurd met tent, slaapzak en zaklamp. Echter dit jubi leumjaar vond de LCKV dat een "andersoortige" groep maar eens kennis moest maken met hun kampen. Het oog viel op twintig gehandi capten in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar. Met evenzoveel be geleiders trokken zij naar West-Terschelling. Een dave rend succes is het geworden. En nu zitten ze eigenlijk met de brokken. Het uitgangspunt van de LCKV was namelijk om een éénmalig "jubileum-project te organiseren. Vooralsnog zien zij geen kans om dit gehandicap tenkamp in hun "vaste aanbie dingen" op te nemen. De organi satorische en financiële kant drukken te zwaar op de rest van de organisatie. Een echte oplos sing hebben ze nog niet gevon den. Ontbijt op bed Twee weken na terugkeer kunnen de kinderen nog nauwelijks er gens anders over praten. Zoiets hadden ze nog nooit meege maakt. Gehandicapt zijn en dan toch kamperen, op stretchers Rolstoel-hockey was erg in trek. slapen, spoorzoeken en nacht- wandelen. "Daar word je gewoon weer normaal van", vertelt Rob Gerritsen. Hij is wel eens eerder met een pad vinderskamp meegeweest. "Al- lijd in dezelfde omgeving, Arn hem en Nijmegen. Die plaatsen ken ik evenals Katwijk onder hand wel op mijn duimpje. En je merkte daar altijd duidelijk het verschil tussen gehandicapten en niet-gehandicapten. Bij elke prik in je buik zeiden ze: "heb ik je geen pijn gedaan?". Ina van Duin kan dat beamen. Zij heeft nauwelijks gemerkt dat ze in een rolstoel zat. Met de speur tochten door het ruige bosterrein werd ze gewoon op handen ge dragen. Hockeyen deed ze het liefst. Van het ontbijt op bed heeft Hans Goeman genoten! Jé voelt je dan echt op vakantie, vindt hij. "Het heeft allemaal nog veel te kort geduurd. Toen ik woensdag echt was gewend moesten we bijna weer naar huis". Ook de meiden zijn gepest", vertelt Rob trots. Hennie Klement weet daar over mee te praten. "Met lichtflitsen en harde brullen ben ik vaak aan het schrikken gemaakt, maar op het laatst had ik het door hoor vrijwillig gedaan en als de moge lijkheid er is dat er weer zo'n kamp georganiseerd kan worden, doen we het volgend jaar weer. Eigenlijk kun je nauwelijks overbrengen wat je dje dagen hebt gevoeld. Het was in één woord geweldig". Zowel kinderen als vrijwilligers hopen dat de LCKV voor de vol gende vakantie toch nog een mo gelijkheid ziet dit soort kampen voort te zetten. Zaterdag in het Leidse Hout zullen ze het zeker nog eens onder de aandacht brengen. SAS KI A STOELINGA itm LEIDEN - in het kader van de actie "Leiden Leeft - Leiden Bloemen stad" werden gisteren in het Leidse stadhuis de prijzen uitgereikt. De winnaars kregen een aantal bloemstukken en geschenkbonnen. De heer 1de, interim-voorzitter van de commissie Leiden Promotion open de de bijeenkomst met een weergave van de doelstellingen van de actie. "Wij willen Leiden hiermee in de belangstelling brengen, zowel bij de Leidenaren zelf als in de regio. Leiden-Bloemenstad is een eerste stap. Leiden-Modestad en Leiden-Jazzstad volgen nogHet liefst zouden we elke maand een bijzondere week hebben". Van de vier eerste prijzen gingen er drie naar kinderen. De kleine Miranda Flaman won de corsageactieFoekje Geertsma deparkenpuzzeltocht,M.v. d. Meel, bloemschikken jeugdklasse. Het bloemschikken voor volwassenen werd gewonnen door mevrouw A. Bouwman. Op de foto achter v.l.n.r. de heer Ide, mej. M. v.d. Meel en mevr. A. Bouw man. Op de voorgrond Foekje Geertsma en Miranda Flaman.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4