igen hopen op "echte meteoriet" AZL kampt met tekort aan sperma-donors Eerste lading stenen in Leiden gearriveerd Werk aan Koninginne- laan begint Brug over moet (licht Leidse stadsrubriek ?gcr - tVv VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1 LEIDEN Een heldere meteoor in de vroege ochtend van 15 augustus. Gefotogra feerd vanuit het Winterswijkse meteorenobservatoriumDe meteoor is de dikke stippellijn. De onderbrekingen worden veroorzaakt door een snel roterende "vlinder': voor de cameralens. Daarmee kan de snelheid worden berekend. Als gevolg van de lange belichtingstijd vormen de sterren cirkel bogen op de foto. LEIDEN - "Er is nog nooit een stukje meteoriet van de Perseiden op aarde gevonden. Ook deze keer verwach ten we dat niet". Kernachtig is de uitspraak van Niek de Kort. Hij is voorzitter van de afdeling meteorieten van de Nederlandse Vereniging van Weer- en Sterrekunde. Hij boort daarmee de hoop van tientallen Nederlanders de grond in: hun steenvondsten in de afgelopen weken zijn geen meteorieten. Uit een aantal plaatsen in het land zijn meldingen binnengekomen van inslagen van meteorieten. Zo hoorde een vrouw in Lemmer op een avond "gekletter" tegen de ramen. Ook de 60-jarige Sije Henstra uit het Friese Sint Nico- laasga vond een ruim een halve kilo zware steen in zijn tuin. Hij hoopt dat het een meteoriet is. In het gebouw van de Sterrewacht van de Leidse universiteit in het Huygenslaboratorium is don derdag de eerste lading ver meende meteorieten binnenge komen. Volgens de vinders zijn het buiten-aardse stenen, die tij dens de meteorietenregen van de afgelopen weken kletterend te gen de ramen vlogen. "Vaak is het een grapje van kennis sen of familie. Ze gooien een handje vol grind tegen het raam of een steen tegen de deur", zegt de Lissenaar Niek de Kort, die in Leiden sterrekunde studeert. Rode koontjes augustus. We hebben toen goed kunnen werken. In vier uur tijd hebben we ruim 150 meteorieten kunnen waarnemen. Bovendien", zegt hij, "blijkt ook een aantal kleine zwermpjes ac tief te zijn geweest. We hebben daar foto's van gemaakt. Dat hebben we op verschillende plaatsen in het land gedaan. Niek de Kort deed zijn waarnemingen bij het driejaar geleden voltooide meteoor-observatorium nabij Winterswijk. Met ongeveer 25 camera's werd de lucht afge speurd. Deze en andere foto's die daar en elders in het land zijn gemaakt worden momenteel ontwikkeld en afgedrukt en op 30 augustus komen leden van onze vereniging in Utrecht bij elkaar. De foto's worden naast elkaar gelegd en onze ervaringen worden uitge wisseld. Omdat de foto's op ver schillende plaatsen van dezelfde meteorieten zijn gemaakt, kun nen we wellicht de snelheid me ten". Het waarnemingsteam bij het in 1977 voltooide observatorium in Win terswijk. V.l.n.r. Beu Apeldoorn, Johan Verink.Niek de KortBen Ter Hall en Nico Heurn i nk. Onder de ongeveer 25 kamera's de zware "Sky-tracker" met vier grote luchtkarteringskamera's komt van het Academisch Zie kenhuis Leiden. Er worden dan ook dringend donoren gezocht voor de polikliniek voor kunst matige inseminatie (KID) van het Leidse ziekenhuis. Deze polikli niek probeert paren te helpen die geen kinderen kunnen krijgen door onvruchtbaarheid van de In die gevallen waarin een paar dat wil, wordt de vrouw bevrucht met het zaad van een donor, die sperma voor dit doel heeft afge staan. Omdat het risico op hüwe- lijken tussen halfzusters en half broeders in de komende genera ties zo klein mogelijk moet wor den gehouden, wordt het donor zaad ten hoogste voor zes zwan gerschappen gebruikt. Het gevaar van dergelijke huwelij ken is aanwezig omdat de ouders van het KID-kind niet weten wie de donor van het kind is en in de meeste gevallen ook geen rucht baarheid aan het feit geven dat hun kind door inseminatie ver wekt is: zodoende zijn de kinde ren ook niet van dat feit op de hoogte. Op de polikliniek voor KID in het Leidse ziekenhuis wordt de do nor aan een uitgebreid onderzoek onderworpen om een zo goed mogelijke gezondheid van het kind te waarborgen. Voor KID komen alleen die paren in aanmerking waarvan kan wor den verwacht dat zij graag een kind willen hebben en in staat zijn een goede opvoeding voor het kind te garanderen. Vrouwen boven de 37 jaar komen in princi pe niet meer in aanmerking om dat de kans op kinderen met een afwijking dan aanzienlijk groter is dan bij jonge moeders. Voordat tot KID wordt besloten wordt er voorlichting gegeven en vinden er gesprekken plaats waarin consequenties van KID voor ouders en kind worden be sproken. Met rode koontjes zijn in de afgelo pen weken weer heel wat landge noten 's nachts naar buiten ge rend toen ze "klappen, tikken" en andere "vreemde" geluiden waarnamen: "Meteorieten", werd er dan geroepen. Tot het eind van deze week passeert een grote hoeveelheid puin de aarde. Wat in de buurt komt ver brand in de dampkring. Dat zijn de oplichtende strepen die 's nachts bij onbewolkte hemel aan het firmament te zien kunnen zijn. En het is goed raak geweest, als we Niek de Kort mogen geloven. "Vooral in de nacht van 11 op 12 ADVERTENTIE De zwerm ruimteafval waar het in dit geval om gaat heeft de illuste re naam Perseiden meegekregen. "Deze zwerm is ieder jaar in au gustus te zien. Dat gebeurt al heel lang", zegt Niek de Kort. "Er zijn Tn-zinht zelfs al meldingen van ruim aiiz.ii_iii tweehonderd jaar geleden. dampkring terecht. Door de wrij ving tussen de atmosfeer en het gruis gaat het puin verbranden Dat is 's nachts dan te zien als lichtende strepen in de lucht". ïen- —Ringt VERLOVINGSRINGEN witgouo - geelgoud - bril jant - desiree - constant - love - a s. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden - Nog grote keus SOO^ie^aar^^ Oktober Het is overigens niet de enige zwerm. In oktober is er weer een ander, uit een ander sterrebeeld, maar die is niet zo duidelijk als die we nu net achter de rug heb ben. Dergelijke kleine zwermpjes kunnen tot duizenden oplopen. De Perseïden is echter een hele re gelmatige zwerm. Wat er gebeurt legt Niek de Kort uit. "Het ver schijnsel begint met kometen; staartsterren. Die bestaan uit een bol van ijs en gruis. Hoe die zijn ontstaan weten we nog niet. In ieder geval, die grote vuile sneeuwballen draaien in een enorme elips rond de zon. Tot nu toe is er nog niets aan de hand, maar zodra die vuile sneeuwbal in de buurt van de zon komt. gaat een gedeelte smelten; er komt stof vrij dat achter de komeet blijft hangen. Je krijgt als het ware een sliert met gruis dat achter de komeet hangt. Als dan de aarde door zo'n band met gruis heentrekt, komt er van dat gruis een gedeelte in de De bedoeling speurtochten gingsleden langs de hemel is vol gens Niek de Kort, "meer inzicht zien te krijgen in wat er nu pre cies gebeurt. We hebben inmid dels al achterhaald dat het neer komen van de meteorieten dui delijk in vlagen gebeurt: dan weer niets, dan weer een hele boel. Dat moet worden onder zocht". De hoop van de onderzoekers is ei nog altijd op gericht een hele gro te mooie meteoriet te zien vallen. "Eén die niet verbrand, maar op 1 7"1 m. aarde terechtkomt. Dit jaar is dat f I O VIlOT zeker niet gebeurd. Er is niets dat er op duidt dat dit zo zou zijn" de nachtelijke Donderdagmorgen zaten de eerste "meteorieten" bij de post. vrees dat ik toch gelijk zal krijgen en dat het Hoogovenslakken zijn. dat lijkt er een beetje op. Maar we geven de moed niet op, want ook meldingen over heldere meteo rieten en andere opvallende ver schijnselen zijn altijd welkom bij LEIDEN - De houten Jan van Goyenbrug over de Vliet, tussen de Jan van Goyenkade en de Stadhouderslaan, moet worden afgesloten. Uit een onderzoek is gebleken dat deze voetgangers brug in zeer slechte staat ver keert. De heer Barendregt. van de afde ling bruggen van de gemeente, deelde een en ander mee. gister avond. in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Volgens ïr. Earendregt is de brug zo slecht dat het niet verantwoord is de brug nog lan ger open te houden voor voet gangers. Het college van B en W zal worden geadviseerd om zo spoedig mogelijk een beslissing te nemen over de afsluiting. He de door René van der Velden Jaap Visser- •raag of er tot ver nieuwing van de Jan van Goyen brug wordt overgegaan of dat er een andere brug over de Vliet komt. Ook moet nog bekeken worden of er tijdelijk een nood brug kan komen. Aardige plas Joke Bol uit de Groenesteeg stond vorige week even raar te kijken toen ze zag dat op de hoek van de Uiterstegracht en de Groenesteeg slopers bezig waren om olie uit grote ka- potgesneden voorraadtanks in de grond te laten lopen. Op die grond stond vroeger het Zaalberg-complex maar dat is nu door slopers tegen de vlakte gewerkt. Tijdens de laatste fase van de sloop kwam er een zestal olie-tanks uit de grond tevoorschijn. Jo ke Bol en nog een aantal om wonenden zagen hoe werk nemers van het slopersbedrijf Van Eijk uit Delft de tanks open brandden en vervolgens de inhoud in de grond lieten lopen. Joke Bol slaagde er nog juist in om de kapotge- sneden voorraadtanks en een grote plas olie te vereeuwi gen. "Het duurt even tot het tot je doordringt maar op een gege ven moment dacht ik: "Dit wordt te dol". Je leest tegen woordig allerlei enge verha len over bodemverontreini ging en hier zijn ze rustig be zig om een heleboel olie in de grond te laten lópen. Ik heb eerst een paar foto's gescho ten en vervolgens de gemeen te gebeld. Maar de milieu ambtenaar kwam juist op het moment dat ze rret de laatste olie in de grond hadden laten lopen". Joke Bol is er van overtuigd dat een flinke plas olie in de grond is verdwenen. "Het wa- ren zes tanks met een inhoud van zeker vier kubieke meter. Zeg dat die tanks halfvol wa ren. Dan is er toch zeker twaalf kubieke meter, zo'n twaalfduizend liter dus, in de grond gelopen. Da's een aar dige plas" Volgens milieu-ambtenaar Ge- Mi dembescherming in voorbe reiding die dit in dé toekomst onmogelijk moet maken". VI ie "Wie het kleine niet eert is het grote niet weerd", schreef CDA-raadslid Joop Walen kamp onlangs aan het college van B en W. Joop had uitge rekend dat het "Stadhouder loze tijdperk" waarin Leiden een halfjaar heelt verkeerd de gemeente een kleine 4U.UU0 gulden heeft opgeleverd. Zes maanden onuitgekeerd bur ger salar de rard in 't Veld valt het alle maal best mee en heeft Joke Bol zich onnodig ongerust gemaakt. "Dat neemt niet weg dat ik met haar reactie best blij ben hoor. Oplettend heid van de kant van de bur gerij kan ik alleen maar toe juichen. Maar in dit geval is er wat mij betreft geen sprake van bodemverontreiniging. Die zes tanks waren gevuld met zeer zware stookolie, een stroperige vloeistof. Een volle tank is in z'n geheel afge voerd. De overige tanks leken op het eerste gezicht leeg Toen ze die tanks openmaak ten bleek er toch nog wat olie in te zitten. Die olie is in de grond gelopen maar niet diep. Dat komt omdat het zo'n dik ke vloeistof is. De grond olie nid- dels afgevoerd. Wat ons be treft behoort deze zaak tot het verleden". Als er wel sprake was geweest van bodemverontreiniging wat had de gemeente dan kunnen doen? Gerard in 't Veld: "Weinig. Het 'iniying", zegt de slopersbedrijf had dan een boete van tweehonderd gul den kunnen krijgen en even tueel hadden we het bedrijf via de rechter kunnen ver plichten om het hele terrein af te graven. Dat kost dan een paar duizend gulden. In de praktijk komt dat nog wel eens voor bij grote bedrijven. Die lappen de hele milieu wetgeving aan hun laars. Die leggen zomaar die paar dui zend gulden op tafel. Dan zijn ze toch nog op een goedkope manier van hun rotzooi al. Gelukkig is er een wet bo- elage die lot ter Waal in dit half jaar heeft gekregen. Joop stelde voor om van dit geld de schamele kantine van de reinigingsdienst op te knappen. Tijdens de vergade ring van de commissie finan cien. afgelopen woensdag, werd Walenkamp evenwel duidelijk gemaakt dat zijn vlieger niet opgaat omdat op de begroting rekening is ge houden met een vast be standdeel aan lopende vaca tures. Bovendien staat tegen over elke vacature een aantal tegenposten. zoals twaalf procent van het jaarsalaris als tegemoetkoming in de ver huiskosten. Dat geldt voor nbte dus - voor onze nieuwe burgemees ter Gockoop. Geen geld dus voor het opknappen van de kantine van de reinigings dienst. Het blijkt achteraf niet eens no dig te zijn want de kantine is zojuist flink opgeknapt. Met welk geld eigenlijk? "Ach. we hebben het een en ander we ten te fiksen binnen ons jaar lijkse budget", aldus een woordvoerder van de reini- kui nst. Ma iog wd Yogclw ijk Universiteit te laat met bezwaren LEIDEN - De Leidse universiteit is te laat geweest met het indienen van een bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan voor de Vo- De universiteit had eer. bezwaar schrift ingediend tegen de in het bestemmingsplan voorgestelde verlegging van de Wassenaarse- weg. De gemeente wil deze weg verleggen omdat dit snelheids- beperkend werkt en om de groengebieoen van Endegeest en Bo>man met elkaar te verbinden. Volgens de universiteit brengt dit een verkleining van het grondge bied van de Leeuwenhoek met zich mee en zal écn en ander lei den tot een vergroting van de knelpunten ter plaats» Zoals be kend is de Leeuwenhoek van belang voor zowel cic niversiteit (uitbreiding van laboiatoria) als Eei voor ruimtelijke ordening, dat de universiteit gich misleid n omdat de wegvcrlegging niet in het ontwerp-plan voor de Vo gelwijk was opgenomen. Het FPR- raadslid Beijen noemde het slordig van de universiteit dat men niet is komen kijken naar het plan dat uileindcl.jk ter visie is gelegd. Wethouder Waal (ruim telijke ordening) stelde vast dat de bcz an de buiten de daarvoor g< lelijke termijn, dus, t gediend. Het be wordt daarom niet i verklaard. ldende tzyn in- irschrifl ankelijk

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3