jOverplaatsingpastoor: parochie in beroering |j"Dit weekeinde moeten we de klap maken Voorhout nog niets beloven over bouwplan KAGER-KLUITFEEST BELEEFT TOT TEVREDENHEID STEMMENDE OUVERTURE r>r> 1LPHEN AAN DEN RIJN - Bisschop Simonis van Rot terdam heeft twee ervaren pastoors uit Alphen overge plaatst. Pastoor J.G.M. Velthuyse van de Bonifacius-pa- rochie wordt, na 14 jaar in Alphen te hebben gewerkt, per 15 september overgeplaatst naar Den Haag. Begin oktober zal pater W.H. Happel afscheid nemen van de Heilige Geestparochie om in Leiden te gaan werken. ties aangegeven, dat het thans mogelijk wordt door het inzetten van een nieuw team "een nood zakelijk samenwerkingsverband tussen beide parochies te bevor deren". Verder vindt de bisschop dat er een ernstig tekort bestaat aan catechetische deskundigheid (godsdienstonderwijs) in de Al- phense parochies. Nieuwe be noemingen moeten in die situatie verbetering brengen. Met name de overplaatsing van pastoor Velthuyse (51) is niet zonder slag of stoot gegaan. In het afgelopen weekeinde werd in de Bonifaciuskerk een verklaring door het kerkbestuur voorgele zen, waarin onder meer stond: "Wij willen u eerlijk vertellen, dat er rond deze benoeming vele ver schillende inzichten zijn ge weest: verschil van mening tus sen de bisschop en onze pastoor en tussen de bisschop en het kerkbestuur". Vervolgens: "Hoewel wij het met de hele gang van zaken niet eens zijn, vragen wij u geen stappen te ondernemen om deze benoeming tegen te gaan. Pastoor Velthuyse heeft het met dit alles al moeilijk genoeg gehad en hij heeft het er nog moeilijk mee". i/é» Terug naar eigen erf: pastoor Happel uit Alphen gaat bij de nauw met de franciscanen samen werkende Antoniusparochie in Den Haag werken. Voldongen I Ir Pastoor Velthuyse vertrekt na een omstreden benoemingsproce dure naar Leiden. De secretaris van het kerkbestuur J.G. Burgmeijer deelde ter toe lichting op deze verklaring mee, dat men het een onjuiste gang van zaken vindt dat de bisschop het kerkbestuur heeft gepasseerd en voor een voldongen feit heeft gesteld. Burgmeijer: "In eerste instantie heeft pastoor Velthuyse de benoeming geweigerd en hebben wij de bisschop gevraagd de procedure niet door te zetten. Er kwam toen een tweede, in scherpere bewoordingen gesteld verzoek. Ondanks de peroonlijke pijn is de benoeming toen geac cepteerd". De pastoor gaat werken in de Pau- lusparochie in Den Haag. Mis schien plezierig voor de paro chianen van de H. Bonifacius is, dat er al een nieuwe pastoor is aangezocht. Volgende week heeft het kerkbestuur een gesprek met hem, waarna de benoeming door de bisschop - die overigens tot 3 september met vakantie is - kan volgen. Pastoor Happel heeft ongeveer zes jaar in Ridderveld gewerkt, maar in totaal 13 jaar in het dekenaat Alphen, waarvan vele jaren als jongerenpastor. Als pater van de orde der franciscanen keert hij terug naar eigen erf, want zijn nieuwe werkplaats - de Anto niusparochie in Leiden - heeft nauwe banden met de orde. "Wij betreuren zijn besluit om weg te gaan, maar hebben er alle be grip voor", aldus J.C.P. Bennen- broek, secretaris van de Heilige Geest-parochie. Daar heeft men wat minder moeite met de proce dure van de bisschop. Bij de op volging van Happel wordt het kerkbestuur, naar zijn zeggen, wel degelijk betrokken, al kan men zelf geen kandidaten uitzoe ken. Ook hier denkt men snel in de vacature te kunnen voorzien. In het weekeinde van 4 en 5 okto ber, het is dan toevalligerwijs ook het jaarfeest van de franciscanen, zal afscheid van pastoor Happel worden genomen. \oordivijtivrhout vraagt houn grond voor 140 huizon in Ooslhout. maar Burgemeester Van der Wouw "Nu geen woningen voor Noord- wijkerhuut in plan Oosterlioul" VOORHOUT - Het gemeentebestuur van Voor hout is niet bereid om op dit moment aan de gemeente Noordwijkerhout toe te zeggen dat er in de toekomst in het plan Oosthout 146 wonin gen beschikbaar worden gesteld voor werkne mers van de Machinefabriek Noordwijkerhout bv. Dat bleek gisteravond tijdens de vergade ring van de Voorhoutense gemeenteraad. De gemeente Voorhout wil nu nog geen bindende uitspraken over deze zaak doen, vooral niet omdat de raad zelf nog niet weet hoe de uitbreidingsplannen in Oosthout er gaan uitzien. Wel werd in prin cipe besloten om de gemeente Noordwijkerhout, samen met de gemeenten Noordwijk en Kat wijk, te laten meedraaien in het plan Oosthoutvoor maximaal 150 woningen. Eerst wordt een bouwplan opge steld voor de woningen die nodig zijn voor Warmond en Voorhout. Blijkt het plan voor deze twee gemeenten alléén financieel niet haalbaar, dan betrekken zij de gemeenten Noordwijk. Katwijk en Noordwijkerhout erbij. Meer wilde de raad absoluut niet toe zeggen. "We kunnen een buiten staander geen woningen bieden als we nog niet weten wat we met onze eigen acute woningzoeken den moeten doen", meende WD-er Dirkse, daarin gesteund door de meeste andere politieke partijen in de raad. In juni vorig jaar werd het plan voor de nieuwe woonwijk in Oosthout door de raad dusdanig afge kraakt, dat burgemeester en wet houders het voorstel terugnamen met daarbij de opdracht van de raad om met een nieuw bouw plan te komen. Daarna bleef het geruime tijd stil rond Oosthout tot er voor de zomervakantie een hoorzitting over werd gehouden. Tijdens deze hoorzitting werden de uitgangspunten nog eens op een rijtje gezet. De volgende stap was het in het leven roepen van een werkgroep, waarin behalve B en W, het rijk en de provincie Zuid-Holland zijn vertegen woordigd. Dat ontlokte gisteravond aan het raadslid Warmenhoven (Ge meentebelangen) de verzuchting dat er al zoveel bemoeienis is van andere overheden en dat de plannen al zoveel hebben gekost, "datje om je eigen plan niet meer heen kan". Voorts uitte hij kritiek op het feit dat in de (vertrouwe- lijke) verslagen van de werk- groep. waarin de verdere Oos thout-plannen worden ontwik keld, geen inbreng staat van de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening. Loco-secretaris Boon kon die op merking niet begrijpen. "De raad heeft deze werkgroep zelf inge steld en wist dat dit een techni sche werkgroep zou zijn, géén beleidscommissie waarin raads leden zijn vertegenwoordigd". Burgemeester Van der Wouw liet doorschemeren dat de bespre kingen in die werkgroep in een beslissende fase zijn beland. Be gin oktober zal de werkgroep klaar zijn en kan de raadscom missie voor ruimtelijke ordening voorstellen van het college ver wachten. Aangezien de discussie wordt ge voerd met dezelfde mensen van de hogere overheden (rijk en pro vincie), zal de uitvoering van de plannen snel kunnen beginnen, als de raad eenmaal tot een be sluit is gekomen. Tot nu toe schijnt die raad echter nog in grote onzekerheid te ver keren. Er is het laatste jaar zo veel gebeurd, dat we als raad nu niets kunnen toezeggen", ver klaarde Dirkse, terwijl mevrouw Wijling (PPR) zich liet ontvallen: "In dit geval vind ik dat de raad eerst inzicht moet krijgen in de vraag óf we wel kunnen bou- KAAGEILAND - Adèle Bloemendaal gaf het ruiterlijk toe. Een vaartochtje over de woelige Kagerplassen met Neerlands oud ste botter (bijna negentig jaar) zag ze eigen lijk niet zo zitten. "Windkracht acht", was haar motief en keek bedenkelijk naar de ferme golfslag van het water. Tóch stapte ze enkele ogenblikken later dapper aan boord van het fraaie zeilschip. Ze kon echter niet nalaten om schipper Lex van Rijn te vra gen of 'dat ding niet kon om vallen'. Na een half uurtje stond zij met alle anderen weer aan de wal. Een zucht van verlichting ging door haar heen. "En eigenlijk is het me best meegevallen", liet ze weten. "Je maakt je gauw bang, maar dat was nu niet nodig." Adèle was één van de artiesten die naar het Kaag was geko men om er de opening van het 'vorstendom' mee te maken. 'Prins' Joop (Doderer) zwaait er Vier dagen de scepter. Het eiland viert 'zo maar' feest. Van het geld dat binnen stroomt, krijgen kinderen die nooit met vakantie gaan vol gend jaar een paar fijne zeil- dagen op het eiland aangebo den. John Lanting gaf acte de pré- sence. Neelie Smit-Kroes, staatssecreataris van verkeer en waterstaat, was samen met WD-kamerlid Ad Ploeg naar Kaag gekomen om de festivi-. teiten enig luister bij te zetten en ook Peter Schilperoort was van de partij. Vooral de onder-minister toon de voor de oude botter veel belangstelling. Ze wilde het naadje van de kous weten. "Ja", zei John Assmann. die vlak naast haar stond, "ze keek kaar ogen werkelijk uit. Ik kreeg de indruk dat ze toch wel verstand van zeilen heeft." Gelachen is er gisteren op het eiland. Zeker toen Lex van Rijn iedereen op het hart drukte om heel voorzichtig over de plank te lopen toen de boot weer was aangemeerd. Het hout van de plank was door het opspattende water spekglad geworden. Juist Van Rijn kreeg als enige grote problemen toen hij van boord stapte. De kapitein van de botter had de grootste moeite om op de been te blijven en ervoor te zorgen dat hij niet in het kille water van de Kager- plas terechtkwam. Gewond Joop Doderer. de 'prins voor vier dagen' van het eiland, verwondde zijn vinger toen hij aan boord van het schip stapte. De acteur zocht 'steun' aan een stalen kabel. Maar die was gerafeld. Z'n lijfwacht Peter Walters repte zich naar de dichtstbijzijnde arts voor een pleister en jodium. Vóór de botter het ruime sop koos speelde zich aan de wal het nodige af. Zo knipte de komiek een lint door ten te ken dat het 'vorstendom' was geopend, opende hij de bank waar 'Kagerkluiten', een wet tig betaalmiddel voor de feestdagen, kunnen worden gekocht en heette hij de poli tici welkom. Aanvankelijk zou Peter Schilperoort samen met een lid van de Dutch Swing Collegeband het 'ei gen' volkslied van Kaag ten gehore brengen. De regen die viel gooide echter roet in het eten. In een schitterende Rolls Royce liet Joop zich als een vorst over het eiland rijden. Enige echte Kagenaars ontvingen even later een onderschei ding. De politici kregen een fles Kaagwater (jenever) Schoonheidsfoutjes "We mogen best tevreden zijn", aldus John Assmann na af loop. "Natuurlijk, er waren wat schoonheidsfoutjes. Zo als het uitdelen van de visums door de pontjesbazen. Die dingen moeten voor een kluit worden gekocht." Hoewel het gisteren nog niet storm liep, waren er toch be hoorlijk wat mensen naar Kaag gekomen. "We hebben voor zeker f. 2500 aan 'Ka gerkluiten' verkocht. Dat vind ik vooreen doordeweek se dag beslist niet slecht", al dus John Assmann. die zegt te overwegen van het organi seren van dit soort evenemen ten zijn dagelijkse werk te maken. "Ik denk dat we dit weekeinde een heleboel men sen in huis zullen krijgen. Dan moeten we dé grote klap maken." r Joop en Adele Bloemendaalku Bullen (links) kijkt lachend

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23