"Zonder die spray sterf ik van de benauwdheid Kamer wil weer debat over boycot Arabieren ubliek Felle aanval van Den Uyl aan adres kabinet 'Knijpen in vakantiegeld hoogst ongelukkig' Leidse cara-patiënt ontstemd: medicijn fors in prijs verhoogd en niet in ziekenfondspakket VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 .door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u s middags tussen één en twee uur aan mi| kwijt. tel. 071-t 44941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook It P Hendrik Geerlofs uit Leiden is één van de kwart miljoen cara-patiënten in ons land. Cara is de verzamelnaam van een serie ademhalingsziekten. De bekendste daar van zijn astma, bronchitis en longemfy seem. Geerlofs (56) lijdt aan alle drie de ziekten. Om in leven te blijven moet hij elke dag een hele rits medicijnen innemen. Sowieso al zeven ver schillende soorten pillen. Daarnaast heeft de dok ter hem nog eens twee sprays voorgeschreven. Eén die sprays heet Vento lin, een medicament dat in korte tijd sterk in prijs is ge stegen en niet in het zieken fondspakket is opgenomen. Iets, dat Geerlofs (,,En met mij vele andere cara-patiën ten") nogal merkwaardig vindt en niet in de laatste Geerlofs: "Die spray dient één, twee pufjes en ik heb weer lucht' aanval krijg. Dan is het plaats omdat hij een nogal i tensief gebruiker van spray is. Aanval „Zonder die spray", weet Geerlofs, „kan ik innemen wat ik wil, maar sterf ik als nog van de benauwdheid. Immers, die spray verwijdt meteen de luchtpijp en dient voor wanneer ik een aanval krijg. Dan is het één, twee pufjes en ik heb weer lucht. Dan kan ik dus het koolzuur gas weer uitademen, want dat is de hele longfunctiestoornis bij mij. Gewoon een wan ver-' houding tussen de opname van zuurstof en de afgifte van koolzuur". Geerlofs zegt een en ander niet om de zielige figuur te willen uithangen. „Beslist niet. Ik vind het al geweldig datje van de buitenkant niet kunt zien, dat ik ziek ben". „Maar", voegt hij er aan toe, „zulks neemt niet weg, dat het mij nogal gek voorkomt dat uitgerekend het medicijn, dat ik het hardste nodig heb niet door het ziekenfonds wordt vergoed. En bovendien in een tijdsbestek van zeven maan den fors in prijs is gestegen" Inflatie Geerlofs somt op dat Ventolin spray per 1 januari van dit jaar 17,95 ging kosten, per 1 april werd dat 19,60 en nu per 1 augustus is de prijs naar 21,65 verhoogd. „Een stijging van 20,7 procent", aldus Geerlofs en hij rekent voor dat dat percentage op jaarba sis liefst 39,6 is. Volgens J.M. de Voogd, direc teur van de firma Glaxo te Hoofddorp, die de spray op de fm De spray en het apparaatje, waarmee het wordt toegediend. "Je reinste verspilling telkens apparaatje erbij te leveren", aldus de heer Geerlofs. markt brengt, is de prijsstij ging van Ventolin te wijten aan het hoge inflatiecijfer (20 in Engeland, waar het spul wordt gemaakt. En is de prijsverhoging tevens een ge volg van de margeverruiming voor apothekers. Sinds kort mogen zij namelijk wat meer aan het geneesmiddel verdie- Geerlofs vermoedt dat het do seringsapparaatje, dat bij elke Ventolin-vulling wordt gele verd, anders ook behoorlijk prijsopdrijvend werkt. De ca ra-patiënt spreekt van 'gefor ceerde verkoop'. „Het is je reinste verspilling telkens zo'n apparaatje erbij te leve ren", stelt hij. Directeur De Voogd is het daar niet mee eens. „Dat appa raatje kost de kop niet. Maar buiten dat willen wij de spray gewoon bedrijfsklaar leveren, opdat de consument niet de vulling in het apparaat hoeft te monteren. Daar moet je trouwens ook wel een beetje handig voor zijn en niet ieder een is dat". Vraag twee van Geerlofs luidde waarom het ziekenfonds de spray niet vergoedt. Zelf zegt hij daarover: „Het zieken fonds redeneert van: wij be talen niet als er een goedko per alternatief is. Een goed vervangend middel. Maar gek genoeg is dat er, wat die spray aangaat, niet". Beverig „Ja", bekent Geerlofs, „ik weet wel, die Ventolin kun je ook krijgen in de vorm van tablet ten en injecties. Maar van die tabletten word je beverig en die injecties zijn intraveneus, die kun je jezelf niet toedie nen. Blijft dus over. de spray- P. Mertens, farmaceutisch ad viseur van de Ziekenfonds raad te Amstelveen zegt het volgende: „In 1975 heeft de rechter uitgesproken dat de spray-vorm moet worden be schouwd als een kunst- en doseringshulpmiddel en der halve niet als verpakking kan worden aangemeld. Vandaar dat-ie niet in ons pakket zit". „Bovendien kleeft aan de spray het gevaar van overdosering", aldus Mertens.„Eén puf helpt dan niet meteen; men vergeet dat je even moet wachten en dan pu^t men maar door. In Engeland zijn als gevolg daarvan al enkele cara-pa tiënten overleden". Begrijpelijk Bij het Astmafonds te Leusden zegt men het heel begrijpelijk te vinden dat de spray niet in het ziekenfondspakket voor komt. „Die spray-verpakking is veel te duur", aldus de voorlichtingsfunctionaris. „Ventolin is bovendien nog in de rotocaps-vorm te krijgen. Dat gaat net zo goed en is goedkoper". Geerlofs daarover: „Die roto caps-vorm ken ik. Dan moet je zo'n tablet fijn malen en dat poeder inademen. Maar bij mij had dat geen effect". De zegsvrouw van het Astma fonds ten slotte: „Als cara-pa- tienten een te krappe beurs hebben om in hun medicijnen te voorzien, kunnen ze altijd terugvallen op ons. Daar he ten wij per slot Astmafonds DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid in de Tweede Ka mer is van plan de regering in een debat ter verantwoor ding te roepen, omdat zij kamermoties over de Arabische boycot niet blijkt uit te voeren. Engwirda (D'66) wil dat debat zo snel mogelijk na het einde van het reces, terwijl Van den Bergh (PvdA) tot oktober wil wachten. Deze laatste heeft ook contact gehad met een woordvoerder van het CDA. Tijdens het debat in oktober 1979 heeft de Kamer in verschillende moties laten blijken, dat zij snel een eind wenst aan de medewer king van het. Nederlandse be drijfsleven aan de Arabische boycot. In moties werd vastge legd dat het verstrekken van „ne gatieve goederenverklaringen" door de overheid verboden zou worden. In zo'n verklaring moe ten bedrijven, die goederen aan Arabische landen leveren, bewij- Vijf dagen dood in huis VLISSINGEN (ANP) - De 21 -jarige zwakzinnigenverpleegster Maai ke Zacharias uit Meliskerke heeft vijf dagen dood in huis gelegen. Maandag had de verpleegster op haar werk in Middelburg moeten verschijnen, maar toen ze daar woensdag nog niet was, werd een collega naar haar huis gestuurd. Daar werd ze dood aangetroffen. Volgens de politie moet ze zaterdag in de douchecel over de drempel zijn gestruikeld, waarbij ze met haar hoofd tegen de wastafel is geslagen. Maaike was alleen thuis. Haar ouders waren met twee andere kinderen met vakan tie. zen dat die goederen niet uit Is raël afkomstig zijn. Verder werd in een motie uitge sproken dat ook de Kamers van Koophandel geen medewerking meer mochten verlenen. De rege ring heeft in april een brief aan de Tweede Kamer gestuurd waaruit blijkt, dat de regering niet verder wil gaan dan de vraag aan het be drijfsleven geen verklaringen meer af te geven. De Kamers van Koophandel mogen hun mede werking aan de verklaringen wel blijven geven. Daarnaast blijken veel bedrijven de niet-jood- verklaringen nog steeds te hante ren voor personeel dat Arabische landen bezoekt. De KLM is hier volgens Van den Bergh waar schijnlijk de grootste boosdoe- Engwirda wil zo snel mogelijk na het einde van het reces (volgende week) een debat over deze kwes tie aanvragen. Van den Bergh wil de regering nog even de tijd ge ven de zaak voor te bereiden en zou een gedachtenwisseling voor oktober, precies een jaar na het vorige debat, aan willen vragen. Het D'66-kamerlid is bereid de kwestie eerst in de bijzondere kamercommissie-Arabische boycot te bespreken. Wanneer daar mocht blijken dat de meer derheid een gesprek met de rege ring in oktober wil, legt hij zich daar graag bij neer. MARKNESSE - Een golfgoot van 233 meter lang. 5 meter breed en zo'n 9 meter diep is de nieuwste faciliteit waarover de stichting Waterbouwkundig laboratorium in de Noordoostpolder sinds kort beschikt. De goot is uitgerust met een zeer krachtige golf opwekking s-installatie en zal eerst worden gebruikt om verschillende aspec ten, samenhangend met de stormvloedkering in de Oosterschelde, te bestuderen. i het „een hoogst ongelukkige ontwikke ling" vinden als het kabinet par lementaire goedkeuring krijgt voor een drastische verminde ring van ieders vakantiegeld. „Niet alleen voor de toerist, maar vooral voor de mensen en bedrij ven voor wie het toerisme de eco nomische basis is". Bende opgerolt AMSTERDAM (ANP) - De politie van Amsterdam heeft met de aanhouding van drie jongeren een begin gemaakt met het op rollen van een jeugdbende, die zich zou hebben schuldig ge maakt aan een groot aantal mis drijven. De drie aangehouden knapen (15, 16 en 17 jaar oud) worden verdacht van twintig in braken, twintig maal het open breken van tuinhuisjes, tien fiet sendiefstallen, één autodiefstal, één overval en acht maal het ste len van een tas. KLM-president Orlandini wees er onlangs op dat de meesten van zijn passagiers toeristen zijn. De ANVR kon op het kabinetsvoor nemen geen commentaar geven, omdat alle topmensen nog volop bezig waren met het faillissement van Christoffel Reizen. Strijkers noemt een recente consta tering van de Wereld Organisatie voor het Toerisme in Genève, een VN-agentschap, dat de doorbe taling van salaris tijdens de vakantie alsmede de vakantiebij slag de grootste bijdragen heb ben geleverd tot de explosie van het toerisme in de afgelopen de- „In de laatste paar jaren is de toerist steeds zwaarder belast aan zijn uitgavenkant. In Frankrijk waren de prijzen dit jaar 30 tot 40 pro cent hoger dan in 1979, in Spanje 40 procent. Door de stijging van de brandstofprijzen werd ook het transport een stuk duurder, zo wel door de lucht als over de weg. „Wanneer de toerist nu ook nog zeer zwaar wordt belast aan zijn inkomstenkant, blijft er aan be steedbaar vakantiegeld nauwe lijks iets over", aldus Strijkers. „De constatering van de Wereld Daar komt volgens Strijkers bij dat door de vermindering van het reëel besteedbare inkomen de mogelijkheden om voor de vakantie iets opzij te leggen toch al waren verminderd. „De trend die hieruit voortvloeit, is niet al leen in Nederland zichtbaar, maar ook in de landen die ons omringen". Vrouw in woning neergestoken ROTTERDAM ANP) - In haar wo- ning in de Atjehstraat op Katen- drecht is woensdagavond een 27- jarige vrouw met een mes neer gestoken. De vrouw, werd met een bloedende borstwond even later op een taxistandplaats op de Sumatraweg aangetroffen. De vrouw werd naar het Zuiderzie kenhuis overgebracht en ver keert inmiddels buiten levensge vaar. De dader van de steekpartij is nog voortvluchtig. ARNHEM (GPD) - Oppositieleider Den Uyl gelooft dat het kabinet niet in staat zal zijn een antwoord te vinden op de toenemende so ciaal-economische problemen. Tijdens een spreekbeurt in Arn hem noemde hij het gisteravond „alarmerend" dat naast de snel toenemende werkloosheid ook het aantal al bestaande banen de laatste maanden drastisch is verminderd. Maar, „uit niets blijkt dat het kabi net bezig is de consequenties te trekken uit dit falend beleid", zei Den Uyl. „We horen wel veel van plannen tot verlaging van lonen en sociale uitkeringen, maar wei nig of niets over wat nu vooral nodig is". Hij riep het kabinet op een beleid te voeren waarmee de werkloos heid teruggedrongen zou kunnen worden. Den Uyl bepleitte in dat verband een verhoging van de woningbouw tot 120.000 eenhe den per jaar, gerichte energiebe sparingsprogramma's, herstel van de industrie en het scheppen van arbeidsplaatsen in de semi- overheidssector. Daarnaast gelooft Den Uyl dat ook de werknemers een deel van Hun koopkracht zullen moeten inle veren. Maar hij vindt dat een der gelijke doelstelling slechts be reikt kan het vertrouwen tussen regering en bedrijfsleven her steld is. Het beleid van het kabi net vergroot echter het wantrou wen dat sinds de loonmaatregel toch al bestaat tussen regering, vakbonden en ondernemers, al dus de PvdA'er. Uyl had lof voor het gematigd en pacificerend optreden van Am sterdams burgemeester Po- Rekening voor ministerie na afschaffen huur In een reactie op de onruiming van de gekraakte panden in Amster dam zei de PvdA-leïder dat een leegstandswet alleen niet zal kunnen leiden tot het stopzetten van kraakacties. Nodiger opvoeren van de bouw i kleine wooneenheden. Daarnaast moet de overheid i grotere greep krijgen op de dis tributie van woningen, o.a. door een betere onteigeningswet. Den vooral hu- gewenning ROTTERDAM (ANP) - Het minis terie van volkshuisvesting kan van de gemeente Rotterdam een rekening van twee miljoen gul den verwachten, te weten de huurgewenningsbijdrage aan bewoners van nieuwbouwwo ningen die buiten de boot zijn ge vallen door wijziging in dit sys teem. Nu staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) op kamervragen heeft geantwoord, dat het minis terie een uitzondering zal maken voor schrijnende gevallen, zal Rotterdam daarop een beroep doen. De Rotterdamse wethou ders drs. J. van der Ploeg (stads vernieuwing) verwacht overi gens niet dat Den Haag vlot af komt met het geld. Brokx maakte op 30 mei bekend, dat met ingang van 1 juli de huur gewenningsbijdrage gedeeltelij ke wordt afgeschaft. Nieuw- bouwbewoners kunnen deze tij delijke huursubsidie (om te wen nen aan de hogere nieuwbouw- huren) alleen nog krijgen als ze een slooppand of een renovatie woning achterlaten. Rotterdam vindt dit onbillijk. De termijn waarop de regeling wordt bijgesteld, is naar de mening van alle vier de grote gemeenten te kort. Rotterdam heeft besloten om uit eigen zak de subsidie voort te zetten, althans voor die bewoners aan wie al een nieuw bouwwoning is toegewezen en die logischerwijs gerekend heb ben op een geleidelijke aanpas sing.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19