Feyenoord: voor Pierre Vermeulen 'een verademing' lis w&fw "Ik stem nu ook VVD want dat doen alle contract spelers" VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 ROTTERDAM (GPD) - Volgens Pierre Vermeulen zelf moet het de afgelopen seizoe nen meer dan eens gebeurd zijn. Tijdens de pauzes van wedstrijden, waarin het bij Roda JC weer eens niet liep zoals het lopen moest, zeilde „meerdere malen" een volle theekop door de kleedkamer in zijn richting. Het door trainer Bert Jacobs verzonden projectiel trof geen enkele keer doel, maar miste nooit zijn uitwerking. Pierre Vermeulen Op het moment «dat het kopje op de muur achter hem uiteen spatte wist Pierre Vermeulen onmiddellijk weer wie hij was: de zondebok van Roda. „Als we een beetje minder draaiden was ik altijd de dupe", herin nert hij zich nog pijnlijk scherp. „Er waren te veel vedetten bij Roda, die kon hij niet aanpak ken. Alleen mij en dat deed hij dan". Die driftige methode die daarbij werd gebruikt, imponeerde de grillige linkerspits zelden („Ik hechtte er geen waarde aan, omdat hij zelf nooit aan de top heeft gevoetbald en zijn weten schap alleen uit de boeken haalde"), maar de toch al niet stevige relatie speler-trainer viel daardoor wel geheel aan scherven. Vermeulen windt er dan ook geen doekjes om nu hij De 30-jarige Deen, de opvolger van Ruud Krol, die met zijn po pulariteit en klasse de bijnaam „Mister Ajax" wist af te dwin gen, blijkt vooralsnog in de anonimiteit te vertoeven. Zelf is hij trouwens ook de eerste om toe te geven dat hij bepaald niet met Krol kan worden ver geleken. „Bij Roda JC was ik ook geen ve dette. Ik speelde gewoon altijd constant". Volgens trainer Leo Beenhakker is dat voldoende om het achterhoedeprobleem bij Ajax op te lossen: „Als hij het niveau weet te halen waar op hij destijds speelde, dan is het goed. Hij moet voor een stuk organisatie kunnen zor gen, hij moet inpassen en een lange pass kunnen geven. Het punt is alleen dat hij nog niet zo'n regelaar en prater is. Dat zal hij moeten leren. Het be langrijkste is dat hij het nodige onderneemt. Wij hebben een libero nodig, geen ausput- zer". Ziegler moet voor Ajax de redder in de nood zijn, die enkele maanden geleden onverwacht hoog steeg toen aanvoerder Ruud Krol de Canadese Van couver White Caps opzocht en een goede stand-in vooralsnog niet voorradig bleek. Bruno Pezzey gaf er de voorkeur aan bij Eintracht Frankfurt te blij ven, Spartaan Luuk Balkestein koos voor Feyenoord en Feye- eenmaal is ingelijfd bij Feye noord: hij is meer dan blij dat hij van Jacobs af is. „Het enige dat ik van hem heb meegekregen is een beetje kracht", merkt hij smalend op. „Voor het overige heeft Jacobs me alleen tegengehouden in mijn ontwikkeling. We hebben nooit een goed gesprek over voetbal kunnen voeren; ik mocht mijn eigen spel niet spelen en door zijn uitspraken werd er ook nog een verkeerd beeld van me opgeroepen. Ik weet wel zeker dat het daaraan te wijten is dat ik nog pas vier keer geselecteerd ben voor het Nederlands elftal". Feyenoord en de in-menselijke oefenmeester Jezek waren dan ook „een verademing" voor de 24-jarige Limburger die de noorder Michel van de Korput sloot zich bij het Italiaanse To rino aan. Moet Ziegler derhalve als vierde keus worden beschouwd? Beenhakker „Beslist niet. We hielden hem allang in de gaten, zonder dat we zijn naam naar buiten brachten. Als we de pers al vroeg hadden ingeseind, dan hadden we alleen maar andere clubs op een idee ge bracht". Dat Ziegler op het aanbod van Ajax inging, wekte trouwens de nodige verwondering. Vooral in Kerkrade. Aan het eind van het seizoen 1978-'79 was hij bij Roda JC opgestapt met de mededeling dat hij het als topvoetbalier voor gezien zou houden: „In het betaalde voetbal zien ze mij niet meer te rug. Ik wil nu in Denemarken wel eens een maatschappelijke carrière opbouwen". Een jaar later is hij al op die be slissing teruggekomen: „Vijl jaar had ik bij Roda gespeeld. Eerst tweeëneenhalf jaar op het middenveld, maar dat beviel me helemaal niet. Ik liep een beetje verloren rond, omdat bij Roda de ballen in één keer van de achterhoede naar de voor hoede werden gespeeld en hel middenveld meestal werd overgeslagen. Ik heb het pas naar mijn zin gekregen toen Jos Dijkstra geblesseerd raakte en ik zijn plaats als laatste man naam heeft zelf ook geen al te soepele jongen te zijn. Aan de ene kant lijkt hij een brave meeloper („Hoewel ik uit een PvdA-milieu stam, stem ik WD omdat alle contractspe lers daarop stemmen"), aan de andere kant zou hij nogal eens dwars liggen. Jacobs kan dat bevestigen: „Hij is natuurlijk een verschrikke lijk goede voetballer, maar wel een type dat nogal eens problemen oplevert voor een trainer. Er zijn dan ook wel wat woordenwisselingen geweest en op het moment dat hij het bloed onder mijn nagels van daan haalde, heb ik ook wei eens wat naar hem gegooid. Al was dat nooit op zijn hoofd ge richt en was de bedoeling daar achter om hem duidelijk te maken dat hij op die manier de top niet kon halen. Voor de rest klap ik niet uit de school, al was hij echt niet het soort type waar trainers het gemakkelijk mee hebben". Vermeulen echter bestrijdt dat laatste vol overgave. „Ik ben helemaal niet moeilijk, hoe kom je erbij. Ik ben juist zeer gemakkelijk. Verwend mis schien, maar wel gemakkelijk. Ik ben ook constant met mezelf bezig, dus ik heb niet eens de tijd om moeilijk te doen. Ook niet binnen een groep". Een bewijs voor die stelling zou kunnen zijn dat hij zich, on danks de rompslomp rond zijn uitgestelde transfer, zo snel heeft aangepast in Rotterdam. Al werd dat natuurlijk wel een stuk eenvoudiger door het feit dat hij terechtkwam bij de club die toevallig nummer èèn stond op zijn verlanglijstje. mocht overnemen. Maar op een gegeven moment "Vond ik hel genoeg en wilde ik wel wat an ders. Alleen is dat niet zo ge gaan als ik me had voorge steld". ,Met twee winkels, waarin ik on der meer zonnebanken ver koop en een baantje overdag als advertentie-acquisiteur bij een krant, was ik 13 a 14 uur per dag bezig. Het hele jaar door Van een vrije dag was geer. sprake, laat staan van vakantie „Ook als ik had kunnen kiezen tussen Ajax en Feyenoord, zou ik naar de Kuip zijn gekomen. Gewoon omdat ik vind dat hier meer klasse aanwezig is. Bo vendien spreekt de Rotterdam se mentaliteit me aan. Die is spontaan, recht voor z'n raap en bijvoorbeeld niet te vergelijken met de Limburgse. Hier is ie dereen erg open en wordt er achter je rug tenminste niet over je geluld. Hier heerst col legialiteit en hier is een groep die nog vol vuur is". Er kan dan ook flink geschoten worden, voorspelt Vermeulen plastisch. Met andere woorden: Feyenoord gaat vlammen. „We gaan het allemaal maken", zo meldt hij branie-achtig. „In de oefenperiode ging het al zeer gemakkelijk en we waren ook al heel snel klaar voor de com petitie. Al na een paar weken Vandaar dat ik wel eens van a. die besognes af wilde zijn. Toer: Ajax contact me* me opnam, had ik dan ook veel be denktijd nodig. Mijn familie let op de zaken en bij Ajax hoef ik me nu uitsluitend te concentre ren op het voetbal. In zekere zin krijg ik het nu rustiger. Trou wens, als je een goede aanbie ding van een topclub krijgt, die je altijd erg heeft aangespro ken, dan is het toch de moeite waard om het nog eens te pro beren". had ik het gevoel dat ik drie maal zoveel had gedaan als in de voorbereiding bij Roda. Conditioneel sta ik dan ook op 100 procent en daar kan ik nog boven komen als de Kuip straks vol wil lopen. Nee, Kui- pangst heb ik niet. Ik vind het alleen maar lekker als er veel publiek is. Dat lokt prestaties uit. En die kan dit Feyenoord leveren ook. De groep die er nu is heeft genoeg kracht, tech niek en talent om kampioen te worden. Daar gaan we dan ook naar streven, met zoveel moge lijk aanvallend voetbal. We hebben er genoeg creatieve spelers voor". Te veel zelfs, zo lijkt het. Vooral aan de linkerkant helt Feye noord enigszins over met drie linksbenigen (Petursson, De Leeuw, Vermeulen) op een zeer klein gebied. Vier zelfs, als ook De opmerkelijke rentree van Ziegler volgt na een jaar, waarin hij als betaald amateur is uitgekomen voor de club, waarin hij als voetballer is ge boren en getogen: Hvidovre in zijn woonplaats Hundige, 15 kilometer van Kopenhagen. Ziegler. „Veel stelde het niet voor. Omdat ik het zo druk had, kon ik maar twee in plaats van drie keer in de week trainen, maar de mensen daar waren allang blij dat ze mij hadden. de geblesseerde Jan van Dein- sen wordt meegeteld. Ver meulen vindt het eerder een voordeel dan een nadeel nu hij zelf achter de aanval zal worden ingeschakeld. Noodgedwon gen overigens, omdat hij na de doorbraak van Carlo de Leeuw een „overbodige aankoop" leek. Vermeulen: „Ik kan best begrij pen dat zoiets in eerste instan tie werd gezegd. Toen ik met Feyenoord rond de tafel ging zitten, zat ik daar ook als lin kerspits. Die situatie is veran derd. want een voetballer als De Leeuw kunnen ze daar niet meer weghalen. En dat hoeft ook niet als ik er achter ga voetballen. Dat kan zelfs bevorderlijk voor me zijn, want daar kan ik nog creatiever spe len en dat wil ik graag. Boven dien zijn we dan de eerste ploeg Daar was ik in ieder geval wél de organisator. Als laatste man maakte ik ook nog een paar doelpunten. Maar wat stelt Hvidovre nou voor in vergelij king met Ajax? Toen ik weg ging, stonden we in de mid denmoot". De vroegere rechtsbuiten had bij zijn terugkeer in Hvidovre de toezegging gekregen dat hij per jaar 3000 gulden zou ontvan gen. In werkelijkheid is dat echter maar de helft geworden, met drie linksbenigen, met als voordeel dat er van die linker kant tenminste ballen voor de pot komen. Dan ben je gevaar lijk en dat moet ook. We kun nen alle kanten op, er zijn in elk geval voldoende mogelijkhe den". Ook voor Vermeulen persoonlijk. Waar hij zich bij Roda beknot voelde, kan hij zich nu, in zijn zesde seizoen als prof, gaan ontplooien. „Bij Roda was ik me er voortdurend van bewust dat ik beter kon, maar hoe ik dat eruit moest halen wist ik zelf niet. Daar heb je raad bij nodig van andere spelers en van de trainer. Die raad heb ik ook wel gekregen, maar dan van Wiel Coerver. die vlak b(j me woonde. Hij heeft me er vaak overheen geholpen als Ja cobs me had uitgelokt, of als ik voor 17 man voor joker was ge zet en ik het liefst de schoenen wilde uittrekken". Die neiging is inmiddels geheel verdwenen bij Feyenoord. „Die club is in alles een verbetering voor me. Het is heerlijk wer ken, in een goed klimaat met leuke collega's. Ik heb dan ook een erg prettig gevoel". Hij is eerlijk genoeg om tenslotte te bekennen dat hij dat plezier ook bij Roda wel kende. Behal ve in sommige pauzes, waarin het buigen of barsten was. Voor „vliegende" theekopjes hoeft hij in elk geval niet bang meer te zijn bij Jezek, die hoogstens een keer een schaaltje augur ken zal neerzetten om zijn spe lers het zuur van de nederlaag te laten proeven. „Ik heb alleen maar het idee dat ik hier een hartstikke goed seizoen ga ma ken", meldt hij dan ook vol ver trouwen. Het zal duidelijk zijn: Pierre Vermeulen wil nu zelf potten gaan breken. PAUL DE TOMBE omdat hij halverwege het sei"- zoen, dat in Denemarken van april tot november loopt, op stapte en in juni voor drie jaar bij Ajax tekende. Hoewel Ziegler bij Roda slechts twee Europa-Cupwedstrijden heeft gespeeld, tegen Ander- lecht, en het afgelopen jaar een serieuze poging heeft onder nomen om zijn voetballoop baan af te bouwen, kan hem ze ker geen gebrek aan interna tionale ervaring worden verwe ten. Tot nu toe is hij namelijk 20 keer voor het Deense nationale elftal uitgekomen, waarin hij sinds anderhalf jaar de rol van laatste man vertolkt en waar van hij vorig jaar aanvoerder werd. Ziegler „Op die manier heb ik in ieder geval nog voeling gehou den met het topvoetbal, al moet ik wel zeggen dat ik moet wen nen aan het hoge tempo bij Ajax en aan de training, die hier veel zwaarder is dan wat ik ooit heb gehad". Een voordeel voor Ziegler is dat hij zich bij Ajax in het gezel schap weet van drie landgeno ten: Frank Arnesen, Sören Lerby en Henning Jensen, met wie hij ook in het Deense team samenspeelt. Ziegler „Met hen heb ik steeds lekker gevoet* bald, maar van invloed op mijn beslissing naar Ajax te gaan is dat niet geweest. De sportieve uitdaging was het belangrijk ste. Of ik zal slagen, weet ik niet. De mensen zullen me on getwijfeld gaan vergelijken met Krol. Zoiets ligt voor de hand, al is het niet juist. Krol is altijd een uitstekende voetbal ler en een persoonlijkheid ge weest. Voor mij is het al een er kenning van mijn kwaliteiten dat ik zijn taak .nag overne men". JAN PREENEN AMSTERDAM - Uitsluitend omdat hij met de andere Ajacieden heeft meegetraind, wordt John Steen Ziegler na een van de oefensessies van de Amster damse club aangeklampt door handtekeningenja gers: „Bedankt, maar sorry, hoe heet u eigenlijk?" Even later wordt hij in het restaurant door andere roodwitte fans aangezien voor Piet Hamburg, ook een nieuwkomer. De Denen bij Ajax beginnen zo langzamerhand de Nederlanders te verdringen. Op de foto hel "Deense blok v.l.n.r. Frank Arnesen Sören Lerby, Henning Jensen en Steen Ziegler.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17