Regering Polen laat achttien man arresteren Suriname blijft zoeken naar eigen staatsvorm Moskou blijft in grote spanning toekijken Kies een exklusieve keuken inklusief Nog geen concessies aan stakers DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 MOSKOU (UPI, AFP, Reuter) - De Sowjet-Unie verkeert in grote spanningen over de arbeidson rust in Polen, maar directe mili taire interventie op dit moment wordt zeer onwaarschijnlijk geacht. Een veel aannemelijker, doch genante reactie op de ont wikkeling in het buurland, zou kunnen zijn het venenen van eco nomische hulp om Polen te helpen zijn economie te stabiliseren. Dit is de mening van diplomaten in Moskou. valuta zullen geven", zo zei een diplomaat. "Het gruwelijkste beeld voor de Russen zou zijn dat arbeiders niet meer onder con trole kunnen worden gehouden. Ze zullen alles doen om zoiets te vermijden"Westerse diplomaten in de Russische hoofdstad hebben nog een officieel contact gehad met het Kremlin over de stakin gen in Gdanks en andere Poolse steden. Volgens een van de diplo maten werd de idee om informeel over de kwestie te praten onmid dellijk door Russische functiona rissen van de hand gewezen. Ove rigens verblijft de Russische lei der Brezjnjew nog steeds met vakantie op de Krim. Daarnaast is het moeilijk de naam te noemen van een vooraanstaande leider, van wie men met zekerheid kan zeggen dat hij op dit moment aan het werk is in Moskou. Een derge lijke situatie in de maand augus tus is niet verrassend. De diplomaten in Moskou menen dat er een aantal redenen zijn aan te geven die een militair in grijpen van de Sowjet-Unie op dit moment niet erg waarschijnlijk maken. Zo zal er ongetwijfeld een storm van kritiek losbarsten van landen die nog steeds verbitterd zijn over de Russische interventie in Afghanistan. Het zou daar naast een vernederend scenario zijn Russisch militairen te zien vechten tegen burgers van het broederland Polen, want het staat vrijwel vast dat het Poose volk zich bij een Russisch ingrij pen niet tot lijdelijk verzet zal la ten beperken. En in de derde plaats staat in november de Eu ropese veiligheidsconferentie van Madrid voor de deur, die een uit gelezenforum zou bieden om een Russische actie te bespreken en te veroordelen Niemand in Moskou sluit echter de mogelijkheid van een Russisch militair ingrijpen uit op het mo ment dat het socialistische regime van de Poolse partijleider Gierek wordt bedreigd. De indruk in di plomatieke kringen in Moskou is dat het kremlin. weliswaar met spanning en grote zorg. blijft toe kijken zolang de ontwikkelingen in Polen niet aan de controle van Gierek ontglippen. Het feit dat de Russische pers gisteren een ver slag gaf van de toespraak die Gierek maandag had gehouden. zou een aanwijzing zijn dat de Poolse leider nog steeds de steun en het vertrouwen van de Sowjet- Unie geniet. Op dit moment bevinden zich in Polen twee Russische tankdivi sies - elk bestaande uit 10.000 manschappen en 800 tanks en een taktisch leger van nog eens30.000 man. De diplomaten in Moskou zijn het er over eens dat de Sow- jets zeer waarschijnlijk Polen zullen injecteren met harde valu ta .waaraan zo dringend behoefte bestaat. Het geld zou kunnen worden gebruikt om vlees en an dere levensmiddelen te kopen waaraan gebrek is en die de di recte aanleiding vormden voorde gulf ran stakingen. "Hel zal ver nederend voor hen (de Russen) zijn. maar veel minder vernede rend dan grootscheepse opstan den in geheel Polen", aldus een diplomaal in Moskou. De vraag of de stakingsacties ook zullen worden beïndigd als er geld op tafel komt is daarmee met beantwoord. Waarnemers wijzen erop dat de stakers in Polen voor al ook politiek eisen hebben ge formuleerd, waarop de autoritei ten tot nu toe niet zijn ingegaan. WENEN (GPD) - In een eerste directe maatregel tegen de acties van de stakende arbeiders hebben de Poolse autori teiten gistermiddag achttien vooraanstaande dissidenten laten arresteren. Onder hen Jacek Kuron, de belangrijk ste woordvoerder van KOR, het uit intellectuelen, arties ten en middenkader bestaande dissidente Comité voor Sociale Zelfverdediging, het communicatiecentrum tus sen de stakers en de rest van het land. Kuron werd vorige week al onder huisarrest gesteld, maar zag niet temin de kans de berichtgeving over de stakingen en andere in formatie aan buitenlandse cor respondenten te blijven doorge ven. Op grond van de Poolse wet geving kunnen dissidenten 48 uur worden vastgehouden zon der dat tegen hen een aanklacht wordt ingediend. Ongeveer een miljoen Polen zijn sinds gisteren betrokken bij de stakingen, zo heeft een woord voerder in Warschau meege deeld. Dit betekent dat ze óf sta ken óf niet naar hun werk kunnen omdat anderen staken. De Poolse regering heeft het land gewaar schuwd dat iedere dag dat de sta king duurt onherstelbare schade wordt toegebracht aan de toch al zeer zieke Poolse economie. Impasse Met alleen al in het Baltische ha vengebied minstens 206 platge legde bedrijven (maandag nog 108) is de situatie tussen regering en stakers in een bijna onoplos bare impasse geraakt. De rege ringsdelegatie ondér leiding van vice-premier Thaddeus Pyke weigert te onderhandelen rnet het centrale stakingscomité op de Lenin-scheepswerf in Gdansk. De leden van de regeringsdelegatie beweren dat het stakingscomité is geïinfiltreerd door „anti-socia listische elementen". Ze zeggen dat ze willen onderhandelen met de directies van de afzonderlijke bedrijven en dat ze onder geen voorwaarde van plan zijn politie ke concessies te doen. Anderzijds weigeren de stakings comités van de betrokken bedrij ven individueel te onderhande len met de regering. De stakers blijven erbij alleen door het comi té van de Lenin-scheepswerf ver tegenwoordigd te willen worden. Op de verlanglijst staan nu 21 ei sen, waaronder afschaffing van de censuur en de vorming van vrije vakbonden. De nerveuze spanning die heerst in heel Polen werd gisteren - twaalf jaar na de Sovjet-inval in Tsje- choslowakije - geïllustreerd door wilde geruchten over een moge lijk ingrijpen van de Russen in de voor de regering in Warschau steeds moeilijker te beheersen si tuatie. Om zes uur 's morgens zond een radioamateur in de ha venstad Sczeczin (het vroegere Stettin) een bericht uit over een Russische invasie, die zou heb ben plaatsgevonden.s De radio-amateur sprak in gebro ken Duits en gebruikte het ge bruikelijke internationale woord voor noodsituaties „Mayday". Hij herhaalde drie keer dat Russi sche troepen niet ver van Sczec zin de grens met Oost-Duitsland en Polen waren overgesto ken. In Gdansk en Warschau ontkenden communistische autoriteiten ca Beeld van de Lenin-scheepswerf in Gdansk. Een vrouw spreekt met een megafoon de stakende arbeiders toe. tegorisch dat Russische troepen Polen waren binnengevallen. Het was volgens deze autoriteiten wel mogelijk dat in andere delen van het land militaire manoeuvres werden gehouden. In Polen zijn twee Russische divisies perma nent gestationneerd. Officieel hebben deze als taak de verbin ding te onderhouden met de 20 Russische divisies in Oost- Duitsland. Uitgebreid De stakingen zijn woensdag nog verder uitgebreid. Arbeiders in de Lenin-staalfabrieken in de omgeving van het Zuidpoolse Krakow legden het werk neer en zetten het vuur van de staalovens op een laag pitje, zodat geen on herstelbare schade aan de ovens zou kunnen ontstaan. x^ater op de dag deelde een officiële woordvoerder in Warschau mee dat de metaalarbeiders weer aan het werk waren gegaan nadat ze hun solidariteit hadden gede monstreerd met de havenarbei ders in de Baltische havens. De havenarbeiders op de Lenin- scheepswerf in Gdansk hebben de autoriteiten opnieuw de stui pen op het lijf gejaagd door de suggestie te doen het bronzen standbeeld van Lenin te smelten en het brons te gebruiken voor het beloofde gedenkteken voor de officieel 27 - onofficieel 200 - slachtoffers van de ongeregeld heden in 1970, toen de politie de staking bloedig heeft neergesla gen. Anders dan destijds heerst er nu een volledige discipline en orde- binnen de hekken van de scheepswerf. De stakers die van voedsel en schone kleren worden voorzien door familie en vrien den buiten de werf, zijn voorbe reid op een langdurige staking. „Als ze zo efficiënt zouden wer ken als ze staken", zei een verbit terde autoriteit in Gdansk, „zou Polen al lang uit zijn economi sche crisis zijn". Kerk De machtige Poolse roomskatho- liek kerk heeft tot nu toe het stil zwijgen bewaard over de staking. De Poolse primaat, kardinaal Stefan Wyszinsky, heeft volgens ingewijden tot nu toe niet willen ingaan op dringende verzoeken van de Poolse regering en partij leiders om mee te werken de sta kende arbeiders weer aan het werk te krijgen. Tegen de akkoorden van Helsinki in is de Sowjet-Unie gistermid dag begonnen met het opzettelijk storen van de in Oost-Europa veel beluisterde Russischtalige uit zendingen van de BBC, de Voice of America en de Deutsche Welle. De uitzendingen van de BBC in het Pools bleven echter duidelijk verstaanbaar. De laatste keer dat op deze frequenties Russische stoorzenders in de lucht kwa men, was na de in 1968 uitge voerde invasie van Tsjechoslo- wakije. Na 1973 zijn westerse uit zendingen ongemoeid geble- "De majoor Bouterse is bevelhebber, ik ben opperbevel hebber". Met deze gekscherende woorden kenschetste gisteren premier Chin a Sen in Paramaribo de verhou dingen in de tweede republiek Suriname, waarin hij de functies van president en minister-president combi neert. De geboorte van de tweede re publiek door de ingreep van 13 augustus is begeleid door het af kondigen van de noodtoestand, het buiten werking stellen van de grondwet en de instelling van de avondklok. Zaken waarvan de nieuwe regering Chin a Cen zegt zo snel mogelijk af te willen om voort te werken aan de doelen van de regeringsverklaring van 1 mei: afrekenen met het verleden, zuivering van het ambtenaren korps, corruptiebestrijding, en het opzetten van een eigen ont wikkelingsfilosofie, waarbij er naar zal worden gestreefd de be staande achterstandspositie van de vrouw in de samenleving en van de boslandbewoners op te heffen. Dat zal geschieden in nauwe samenwerking met de le gerleiding en de hernieuwde mi litaire raad. Importrevolutie Het streven om zoveel mogelijk binnen de bestaande grondwet te blijven heeft volgens Chin a Sen in de maanden na de eerste coup van 25 februari geleid tot compe- tentieverschillen, tegenwerking en stagnatie, waardoor een radi cale ingreep noodzakelijk werd. "Er waren groepen, die blauw drukken hadden van importre voluties. Maar wij willen geen enkele revolutie importeren. Geen Chinese, Russische of Cu baanse. Geen enkele. Wij willen alleen een revolutie gebaseerd op nationale aspiraties", aldus Chin a Sen. De Nederlandse regering heeft in een eerste reactie laten weten de zaak als een interne Surinaamse aangelegenheid te beschouwen en heeft schriftelijk kenbaar ge maakt het aftreden van president Ferrier te betreuren. Chin a Sen legde er de nadruk op dat Ferrier vrijwillig is terug getreden. "Ik heb dat weliswaar niet zwart op wit. Maar ik kan u verzekeren dat hij zelf is afgetreden", zo ant woordde Chin a Sen op vragen. Officiële buitenlandse reacties op de gebeurtenissen van de 13de augustus zijn nog niet binnen ge komen, maar de president liet weten dat uit informele contac ten met de buitenlandse diplo matieke vertegenwoordigers is gebleken dat men positief rea geert. Chin a Sen vertelde dat ook al is de grondwet buiten werking gesteld, de mensenrechten in Su riname zijn gegarandeerd door hetgeen hij heeft beloofd bij zijn eedsaflegging als president. Een commissie van vijf zal op de kortst mogelijke termijn onder zoeken welke artikelen uit het eerste hoofdstuk van de grond wet (handelend over de mensen rechten) weer in werking kunnen treden. Ook zal worden nagegaan welke staatsvorm het beste ge schikt is voor Suriname: de Ame rikaanse of het Franse. In beide vormen speelt de president een actieve rol. PREMIER CHIN A SEN Bij decreet Zolang de noodtoestand gehand haafd wordt zal er bij decreet worden geregeerd. De eerste da gen na de 15de augustus ver schenen hoofdzakelijk decreten van de legerleiding, daarna van de president en de legerleiding samen, terwijl nu de nieuwe rege ring de meeste decreten zal af kondigen. De regering zal zich la ten adviseren door een districts- raad en een assemblee, waarin alle functionele groeperingen zullen zijn vertegenwoordigd. Het doel van de regeringsverkla ring van 1 mei blijft overeind: het uitschrijven van verkiezingen te gen het einde van 1982. Chin a Sen zoon van een Chinese goudzoeker die zelf als arts acht jaar in Nederland heeft gewoond zegt de grote lijnen in het oog te willen houden. De instelling van het speciaal tri bunaal, dat over veertien dagen dient te beginnen met de berech ting van de van corruptie be schuldigde oud-premier Arron en diens medestanders is voor een belangrijk gedeelte gedaan om de mogelijkheid te hebben tot verbeurdverklaring van on rechtmatig verkregen goederen en gelden te komen. Wat Chin a Sen in zijn nieuwe Suri name voor ogen staat is een har monisch samengaan van de overheid, ondernemers en arbei ders, waarin de mens centraal staat en de overheid in dienst van het volk. Het blijft echter een niet te looche nen feit dat de boekingskantoren van de KLM en de SLM uitpuilen van de reislustigen. De nieuwe president kenschetste de relatie met Nederland als posi tief. Zelfs het onlangs nogal abrupt afgebroken gesprek met minister De Koning heeft de kwalificatie: "Niet mislukt". "Het aanbod van Nederland om buiten de ontwikkelingshulp om 20 miljoen ter beschikking te stellen voor de algemene ouder domsvoorziening is des te meer te waarderen als men weet dat Nederland het momenteel bij zonder moeilijk heeft". Sprekend over de verhouding met Neder land zei Chin a Sen: "Zoals in zo veel ex-kolonien is er sprake van een haat-liefde-verhouding. Wij hebben hele oude banden. Maar we hebben ook een gezamenlijke toekomst. Je moet niet vergeten dat een derde deel van Suriname in Nederland woont" In de showrooms van Ico/Athibu kijkt u uw ogen uit Want daar vindt u een wereld aan keukens met het accent op luxueus funküoneeL Helemaal van deze tijd. En nog betaalbaar ook. Kompleet met alle denkbare inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand. Ico/Athibu adviseert Begeleidt. En ontwerpt in eigen studio uw keuken naar maat Rekening houdend met uw wensen en budget Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25,2313 KG Leiden. Tel 071-141741

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9