Kabinet verdeeld over verlaging vakantietoeslag Schade ontruimde panden enkele miljoenen guldens Officier: snelrecht toepassen op zestien relschoppers Proces tegen krakers enkele weken verdaagd "Steeds meer geweld van zijde van staat" "Bewindslieden misbruiken ons rapport" DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - Het toe passen van snelrecht vindt het Parket van de officier van justi tie in Amsterdam een uitste- kende mogelijkheid om de zes tien relschoppers die dinsdag in Amsterdam zijn opgepakt, te straffen. Bij snelrecht kunnen de zestien binnen twaalf dagen worden voorgeleid. De verdachten zitten hun voorarrest uit in verschillende Amsterdamse peni tentiaire inrichtingen. Hun wordt openlijke geweldpleging ten laste ge legd. De Amsterdamse politie heeft gisteren in het ontruimde appartementengebouw aan de Prins Hendrikkade gestolen bouwmaterialen gevonden, afkomstig uit een bouwkeet in de Bijlmer. Een bouwbedrijf uit Diemen, eigenaar van de keet, heeft zijn spulletjes her kend. Ook herkend - aan de hand van televisie beelden - zijn twee mannen, die enkele weken geleden gesignaleerd werden bij het uitladen van die goederen uit een vrachtauto voor het beruchte en inmiddels ontruimde kraakpand. De politie weet hun namen en tracht ze op korte termijn aan te houden, „niet als een soort heksenjacht, maar gewoon wegens diefstal", aldus een woord voerder van de Amsterdamse poli tie. Heel iets anders wil het PSP-gemeente- raadslid Bob van Schijndel. Hij vindt namelijk dat de gemeente Amsterdam een positief gebaar moet maken naar de krakers, als beloning voor hun vrij willige ontruiming. Dat gebaar zou dan moeten zijn aan de ene kant een toe zegging dat de Groote Keyser niet ge welddadig zal worden ontruimd, an derzijds dat er acuut gestart moet wor den met een uitgebreid vorderingsbe- leid. Repareren Mensen van gemeentewerken hebben gisteren de gehele dag de handen vol gehad aan het repareren van openge broken straten. Bewoners uit de buurt rond de Prins Hendrikkade hebben de blinderingen voor de ramen weer weg gehaald. Wie de totale schade straks zal gaan be talen is de vraag die thans velen bezig houdt. De financiële zaken zien er voorlopig als volgt uit; de Amsterdam se politie stuurt haar onkostenreke- ning naar het Stadhuis. Het gemeente bestuur voegt daarbij zijn eigen reke ning vanwege de huur van kranen en containers, het weghalen van de bo venleidingen van de tram, het repare ren van de straten, het laten overko men van ME- en marechaussee-eenhe den van buiten de stad. Deze totale re kening gaat dan naar het ministerie van Binnenlandse zaken, waar minis ter Wiegel zal bekijken of er hier of daar nog iets terug te halen valt. Alle politiepersoneel, zowel van de ge meente Amsterdam als de Rijkspolitie, dat voor werk in ME-verband kan wor den opgeroepen, ontvangt boven het normale politiesalans een permanente ME-bijlage. Ook die wordt betaald door Binnenlandse Zaken - en dus uit eindelijk door de gemeenschap. AMSTERDAM (ANP) - Honderden strijdlustige demonstranten stonden gisteren voor niets spreekkoren aan te heffen op de trappen van het paleis van justitie in Amsterdam: het proces tegen vier krakers van de Vogelstruijs, die in een hermetisch afgesloten gebouw voor de politierechter moesten verschijnen, ging niet door. Drie krakers waren zonder opgave van redenen weggebleven. De 18-jarige Henk B. moest wegens ziekte verstek laten gaan. Politierechter mr. Slagter besloot daarom de zaak te verdagen tot 8 september. Van de mogelijkheid om de zaken van de drie gezonde wegblijvers bij verstek af te han delen maakte hij geen gebruik. Voor de bewijsvoering is het be langrijk dat zij op de zitting ver schijnen zodat zij daar door oog getuigen kunnen worden her kend. De vier krakers worden ervan be schuldigd op 3 juli tijdens de ont ruiming van de Vogelstruijs met stenen naar de M.E. te hebben gegooid. Twee van hen is boven dien huisvredebreuk ten laste gelegd. Uitgezonderd Henk B., die een blindedarmoperatie heeft onder gaan, hebben de krakers door niet te verschijnen het recht ver speeld op hun proces in vrijheid af te wachten. Hun voorlopige hechtenis werd onlangs ge schorst onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat zij vrijwillig op de zitting zouden verschijnen. Het overtreden van die voor waarde gaf de officier nu het recht hun onmiddellijke geva genneming te eisen. Mr. Manschot liet echter weten v; dat recht geen gebruik te zullen maken, zodat op de publieke tri bune waar de schampere kreten aanvankelijk niet van de lucht waren, plotseling een stilte n« daalde. "Uit de gebeurtenissen rond de Prins Hendrikkade van gisteren krijg ik de indruk dat er een de-escalatie aan de gang is tussen kraakbeweging en stads bestuur", zo zei hij. "De krakers hebben het niet op een treffen la ten aankomen. Ik wil die de-es calatie niet in de weg staan door nu om opheffing van de schor sing van het voorarrest te vragen, hoe verdedigbaar dat juridisch ook mag zijn". AMSTERDAM (GPD) - „De schade die is aangericht in de appartementen aan de Prins Hendrikkade ligt tussen de een en drie miljoen". Dit zegt directeur Netjes van Hui zenbouw Amstelveen BV, eigenaar van het dinsdag ont ruimde complex. ten. Een juist bedrag is er volgens hem nog niet te noemen. "Onze mensen zullen nog enige weken bezig zijn met het begroten van de schade". 'Dit is het grootste vandalisme wat er bestaat en het heeft niets met kraken te maken", aldus Netjes, die gisteren de schade kwam op nemen van de luxe appartemen- Het herstel zal volgens Netjes maanden gaan duren. Hij is van plan met burgemeester Polak om de tafel te gaan zitten om te pra ten over het vorderen van de panden. Polak zou het complex binnen twee maanden willen vorderen. „Dan is de rotzooi nog niet weg", aldus Netjes. Netjes raakt niet uitgepraat over de schade: „Het zijn geweldige ver nielingen. Dat hebben de krakers DEN HAAG (ANP) - De twee wo ningen, die de Haagse wethou der Vink vijftien krakers op 11 augustus j.l. heeft aangeboden, zullen niet worden geaccep teerd. De gemeente had twee panden ter beschikking gesteld op de hoek van de Parallelweg en de Poeldijksestraat (vlak bij station Hollands Spoor). De krakers vinden, dat de gemeen te de overige elf daklozen ook 'Neen' tegen aangeboden woonruimte woonruimte moet aanbieden, de meisjes uit de groep willen niet een 'drukke hoeren- straat'. De woningen zijn in slechte staat en de panden kun nen pas over twee maanden worden opgeleverd, zo hebben ze gisteren laten weten. De kra kers vinden, dat alle 70 voor de sloop bestemde Haagse gemeen tepanden tot aan het tijdstip van de sloop - over 2 a 3 jaar - dienen te worden verhuurd. gedaan en niet de mensen die het ontruimd hebben". Hij weet nog niet waar hij de schade moet ver halen. „Van de verzekering krijg ik niets. Het heeft me nu al schrikbarend veel geld gekost, mijn portemonnee is bijna leeg". Voor de vluchtweg van een aantal van de krakers, die via de Sint- Nicolaaskerk liep, heeft hij geeYi goed woord over „Dat de kerk met ze praat, is tot daaraan toe, maar ze de helpende hand rei- Overigens is het merendeel van de krakers dinsdagmiddag kort voor de ME arriveerde aan de voorkant van de panden de straat opgegaan. De legale bewoners zullen volgens Netjes voorlopig nog niet terug kunnen in hun woning. „Die mensen kunnen niet wonen als onze bouwvakkersploeg aan het werk is". Eigenaar Netjes tussen het puin ir Netjes maakt zich boos over de be wering dat hij een speculant is. „Dit gebouw hebben we met onze eigen bouwvakkers neergezet. En daar willen we wat geld aan verdienen. Nou, mogen we? Een speculant echter, die bouwt niet, die handelt in huizen". In de appartementen ligt een wir war van slaapzakken en matras sen. Volgens een ME'er is er dui i de ontruimde appartementen. delijk sprake geweest van een overhaaste vlucht. Planten, keu kengerei en etenswaren staan her en der verspreid. De kattebak in een van de kamers staat er verla ten bij. Een opschrift als: „Het is hier schoon, houden zo" en de twee stofzuigers bewijzen dat sommige krakers er geen puin hoop van wilden maken. Met vilt stiften bekladde muren, over de grond verspreide pamfletten en kranten, uitwerpselen, en be schimmelde etensresten geven een ander beeld. Vrijwel alle deuren van de appar tementen zijn uit hun hengsels gehaald en dienden als barrica des. Ook de keukenmuurtjes zijn afgebroken en in vele kamers lig gen de stenen hiervan opgesta peld. Afzuigkappen en complete keukenblokken zijn ook wegge- sloopt. AMSTERDAM (GPD) - Het krakerstribunaal dat gisteren in Paradiso in Amsterdam naar schatting duizend belangstellenden trok heeft specu lanten, overheden, gezagshandhavers en persmedia schuldig bevonden aan een groot aantal misdadige handelingen. Burgemeester Polak, de politiecommissaris Toorenaar en justitie-officier Meschaert en de hun nen zijn gedurende vier uur aangeklaagd door advocaten, een polemo loog, een arts, een socioloog en de moeder van een gearresteerde kra ker. Verschillende krakers legden getuigenissen af over hun ervaringen bij recente ontruimingen. Uit het hele land werden sympathiekraakacties aangekondigd onder meer in luxe appartementen in Zandvoort. De algemene strekking van het tribunaal was de constatering dat er sprake is van een toeneming van bevoegdheden en financiële middelen bij de politie. De staat zou steeds gewelddadiger gaan optreden. Veel sprekers meenden dat het als misdadigers aftekenen en behandelen van krakers hier een direct gevolg van is. Uitvoerig is ingegaan op de gevolgen van de verschillende soorten oproergas die een ernstig gevaar opleveren voor de gezondheid. Veroordeling Het tribunaal is besloten met het uitspreken van een veroordeling van alle aangeklaagden. Een groep van ongeveer 400 mensen is daarna met spandoeken naar het paleis van justitie gegaan waar op dat moment vier krakers voor de politierechter moesten verschijnen. De demonstranten riepen voor het justitiegebouw en bij het stadhuis leuzen tegen de bur gemeester en de woningnood. De politie hield zich afzijdig. Jongeren hangen een spandoek aan het hek bij het politiebureau aan de Lijnbaansgrachl in Amsterdam na ajloop van het krakerstribunaal. Bij het bureau werd het vonnisvan het tribunaal voorgelezen. Kampeerder krijgt meer rechten DEN HAAG (GPD) - Er komt een aparte wet om de rechtspositie van de kampeerder in Nederland te regelen. Die wet zal hem be schermen tegen plotselinge huu- ropzegging van een vaste stand plaats en tegen te forse tariefs verhogingen. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft dit de Tweede Ka mer laten weten in een nota over de in behandeling zijnde Kam- peerwet. In deze laatste wet (die onder meer bepaalt aan welke ei sen kampeerterreinen moeten voldoen) wil hij de rechtspositie nog niet regelen, omdat er met de voorbereiding te veel tijd is ge moeid. Die voorbereiding is, zo deelt Wallis de Vries mee, inmiddels wel ter hand genomen. Hij zal ernaar streven spoedig een wetsontwerp in te dienen. Bij de schriftelijke behandeling van de ontwerp- kampeerwet hadden zowel PvdA als CDA aangedrongen op een betere rechtsbescherming van de kampeerder. DEKRIM-Een truck met oplegger heeft gisteren inde Overijsselse gemeente De Krim een textielwinkel in puin gereden. De truck, bestuurd door een man uit Dedemsvaartramde eerst een personenauto en een lantaarnpaal voordat de winkel werd vernield. Er vielen bij het ongeval geen slachtoffers. Volgens de politie is dat mede te danken aan het feit dat de ingestorte vloer van de boven de winkel liggende slaapkamer op de cabine van de vrachtauto bleef hangen. UTRECHT (ANP) - De gedwongen korting op de inkomens van medische specialisten die de regering wil doorvoeren kan tot een heil loze machtsstrijd tussen overheid en specia listen leiden, die ernstige schade zal berok kenen aan alle betrokken partijen, ook aan patiënten. Deze waarschuwing staat in een open brief van de commissie-Van Mansvelt aan de beide partijen in het dreigende conflict over specialisteninkomens: minister van Aardenne van economische zaken en staatssecretaris Veder-Smit enerzijds en de landelijke specialistenvereniging (LSV) an derzijds. Het bericht is gisteren gepubliceerd in Medisch Contact, het orgaan van de art senorganisatie KNMG. Van Mansvelt. begin 1979 door de regering geïnstalleerd om de samenhang tussen het specialistensalaris en zaken als werklast, praktijkkosten en opleiding te on derzoeken, vindt dat de betrokken bewinds lieden het interimrapport hierover, dat de commissie begin dit jaar presenteerde, mis bruiken om de inkomensverlaging voor me dische specialisten erdoor te krijgen. Het tussentijdse rapport geeft advies over struc tuur. en niet over de hoogte van inkomens, zo stelt de commissie, maar desondanks verwij zen de bewindslieden in hun "loonmaatre gel" naar dit rapport. Zo lijkt het alsof de commissie tot deze maatregel zou hebben geadviseerd, terwijl dit niet de opdracht was. Deze handelwijze van de bewindslieden maakt het voor de commissie vrijwel onmo gelijk haar adviserende werk voort te zetten, zo stelt de brief. Het conflict dat door de gedwongen korting op de specialisteninkomens dreigt te ontstaan kan volgens de commissie-Van Mansvelt al leen voorkomen worden als er snel een colle ge van wijze mannen wordt benoemd om de problemen uit de wereld te helpen. De com missie vindt dat dit niet haar taak is. Beide partijen moeten door de wijze mannen bij elkaar worden gebracht om de geschilpunter) te bespreken die over de inkomensaanpas sing bestaan, op basis waarvan dan een rede lijke salarisverlaging (of, specialisten die on der de norm zitten, een verhoging) uit de bus moet komen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is sterk verdeeld over een voorstel om de begroting voor 1981 sluitend te maken door een algemene, afgedwongen loonmatiging. Een meerderheid van de ministerraad wil dit bereiken door een verlaging van de gebruikelijke vakantietoeslag en een flinke verhoging van sociale premies. Vooral minister Al- beda (sociale zaken) verzet zich nog tegen deze voorstel len. Uit de summiere gegevens, die vanuit het Catshuis naar buiten komen, blijkt dat een meerder heid van het kabinet-Van Agt al thans gedeeltelijk wil instemmen met het WD-voorstel om de vakantietoeslagen te verlagen. Gedacht wordt aan een verlaging van de gebruikelijke acht procent tot zes procent. WD-minister Pais vroeg enkele maanden gele den nog om een halvering van de vakantie-uitkering. Ook praten de ministers over een voorstel om de vakantietoeslagen af te toppen vanaf het modale inkomen (34.000 gulden). De verlaging van de vakantietoe slag, eigenlijk een verhulde loonmaatregel, stuit vooral op fel verzet van minister Albeda. Deze heeft de afgelopen maanden bij tal van gelegenheden verklaard zich fel tegen welke loonmaatre gel dan ook te zullen verzetten Met deze opstelling probeert hij de vakbeweging tot vrijwillige matiging te bewegen. Daarnaast streeft hij hiermee een verbete ring van de verhouding tussén kabinet en vakbeweging na De ministerraad vergadert nu bijna twee weken over de begroting voor 1981. Ook vandaag en mor gen zal het beraad vrijwel voort durend doorgaan, omdat uiterlijk het komende weekeinde de Raad van State de stukken voor de be groting voor advisering moet hebben ontvangen. Vandaar ook dat het kabinet eerst volgende week een internationaal belang rijke zaak als de verplaatsing van de ambassade in Jeruzalem zal bespreken. "Lucht" Het nu gerezen conflict over de vakantie-uitkenng is eigenlijk het eerste twistpunt in de tot nu toe gevoerde begrotingsbespre kingen. Het voorstel tot verho ging van de sociale premies werd in een eerder stadium wel door de ministerraad aanvaard. Het com promis hierover is echter ook op losse schroeven komen te staan, nu de WD-ministers plotseling toch een loonmaatregel eisen. De liberalen willen daarmee het be drijfsleven nog wat extra „lucht" verschaffen. Tot gisteren zag het er naar uit dat het kabinet tegen ieders ver wachting in vrijwel zonder on derlinge conflicten de hoofdlij nen van de begroting zou kunnen vaststellen na het compromis over de sociale premies. Daarbij was besloten de overheidsbijdra ge aan de fondsen met bijna twee miljard gulden te verminderen. Dit bedrag zou gecompenseerd worden door aanzienlijke bezui nigingen op de uitkeringen en een verhoging van de premies met in totaal 1 miljard gul den. De voorstellen van de WD-be- windslieden lijken de steun van minister Van der Stee (financiën) te hebben. Elke vorm van loons- matiging zal namelijk direct doorwerken m de overheidsfi nanciën omdat ook de ambtena rensalarissen en de uitkeringen dan gematigd zullen worden als gevolg van de bestaande koppe lingen aan de salarissen in het particuliere bedrijfsleven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7