"Groenoord" krijgt in '81 nieuw buurthuis 'Aanslagen Oude Yeenen onjuist' Café-restaurant in oude Burcht-koetshuis Uitkeringstrekkers in problemen door energierekeningen Huisvrouw, thuisvrouw? Kom nou Kijkhuis Drie avonden wordt de film Les enfants du Paradis", een klassiek meesterwerk van re gisseur Marcel Came, in het Kijkhuis gedraaid. De drie uur durende rolprent uit 1945 gaat over de lotgevallen van een groep pantomime-spelers in Parijs omstreeks 1840. De film begint vanavond, mor gen en zaterdagavond om acht uur. Timmi Ritmo Morgenavond treedt in het Leidse Vrijetijds Centrum de Groninger groep "Timmi Ritmo" op. De groep krijgt het kenmerk "new wave" met Roxy Music-invloeden opge plakt. Het optreden begint morgenavond om negen uur. Het Leids Vrijetijds Centrum staat aan de Breestraat 66. LEIDEN - Meren wij k-bewoner Th. J. Valk vindt het onjuist dat het water schap de Oude Veenen nog steeds aanslagen oplegt aan eigenaren van onroerend goed in de Leidse Merenwijk. In een brief aan provinciale staten van Zuid-Holland schrijft hij dat het waterschap in deze wijk niets doet of betaalt. Ook in de begroting voor dit jaar zijn bedragen opgeno men voor taken die vervuld moeten worden in de Merenwijk. Volgens de brievenschrijver bevindt zich in de wijk reeds lang een instal latie, die eigendom is van de gemeente Leiden en die de taken van het waterschap uitvoert. De kosten van deze werkzaamheden worden ge dekt door een heffing via de onroerend goed-belasting die de gemeente Leiden oplegt. Bovendien was in de aannemingssom een bedrag begre pen voor de aanleg van de wijk. De heer Valk spreekt er zijn verwondering over uit dat sinds de poldercon centratie in Zuid-Holland het bedrag sterk is verhoogd. Voorde vorming van "De Oude Veenen" in 1979 legde de vroegere Warmondse polder in overleg met Leiden een minimale aanslag op aan Merenwijkbewoners. "In mijn geval was dat 7,50. Na de samenvoeging is dit bedrag aange past tot 72,72", aldus de heer Valk, die opmerkt dat door een betere efficiency juist een lager bedrag in de lijn van de verwachting ligt. "De heffing van "De Oude Veenen" is onterecht zelfs wanneer het gebied nog niet officieel is ontpolderd", aldus de brievenschrijver Hij consta teert verder dat de inkomsten van "De Oude Veenen" voor een groot deel komt uit de gebieden, die al ontpolderd behoren te zijn, omdat ze deel uitmaken van een stad. "Het feit, dat het ons land economisch niet zo goed gaat is een reden te meer voor de provinciale overheid om dit soort zaken daadwerkelijk zakelijk te bekijken", aldus de heer Valk. LEIDEN - Het koetshuis is ge restaureerd. Binnenkort zal het fraaie Herenlogement te Leiden, één café-restaurant rijker zijn. Wie de gelukkige pachter wordt is nog niet be kend, de formele onderhan delingen met monumenten zorg en economische aangele genheden zijn nog volop be zig. Februari dit jaar is er een ad vertentie in een horecablad gezet, ledereen kon meedin gen. Het prachtige museum stukje is n.l. gerestaureerd met het oog op commercieel gebruik. Momenteel zit meubelhuis Dreef, bij gebrek aan ruimte, in het Koetshuis," aldus de heer Floor, van economische aangelegenheden. "Water aansluiting, W.C., douche, en uiteraard een keukenvoor ziening hebben we erin gezet." Hoe een en ander er precies uit zal zien is niet volstrekt dui delijk. "Maar vóór 1981 zal het café-restaurant klaar zijn." Bouw aan Pasteurstraat kost 825.000gulden LEIDEN - "Wij hopen dat het nieuwe buurthuis in Groenoord nog voor volgend jaar zomer kan worden geopend. Of het lukt?". De precieze einddatum weet men bij de gemeente nog niet, maar één ding staat wel als een paal boven water: volgend jaar heeft de Leidse wijk Groenoord in ieder geval een nieuw buurthuis. Beschuldigingen niet aan bod En dat werd tijd ook, want het hou ten huisje aan de Musschen- broekstraat, dat nu de naam buurtcentrum draagt, voldoet beslist niet meer aan de eisen des tijds. Gewoon te krap geworden. In totaal zal de nieuwbouw aan de Pasteurstraat 825.000 gulden gaan kosten. Het rijk legt dit be drag hoogstwaarschijnlijk op ta fel. Het merendeel, bijna zeven ton, hoopt de gemeente in het ka der van de zogenaamde interim saldo regeling binnen te krijgen. LEIDEN - Onder het motto "huis vrouw... thuisvrouw? Kom nou!" heeft de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Lei- den/Oegstgeest, haar najaarspro gramma gepresenteerd. De spits wordt afgebeten door een infor matieve instuifmiddag op 4 sep tember. De instuif begint dan om twee uur in het verenigingsge bouw, Noordeinde 2a. In het programma staan verder vermeld een filmochtend, een middag met Sheherazade, een le zing over schilderkunst, een de monstratie van het Produkt- schap Pluimvee en Eieren en een lezing over oud Leiden. De vereniging heeft ook twee hof- jestochten, een excursie naar het Arboretrum in Rotterdam, toch ten naar het Openluchtmuseum, kasteel Zuylen, en het Koninklijk Archief in petto. Geregeld worden er zondaginstui- ven gehouden. In november wordt een breng- en koopdag georganiseerd. In september vindt ook weer de traditionele winterkledingbeurs plaats. Aan cursussen geen gebrek: er ko- ment talencursussen, een cursus hart- en vaatziekten, yoga, condi tietraining, bridge en er zijn crea tieve cursussen. In samenwer king met de Leidse Vrouwenraad start er een politieke scholings cursus. Tenslotte zijn er praat groepen, bridge-, klaverjas-, to neel-, wandel-, en zangclubs. "In principe is het plan goedge keurd", vertelt een gemeente ambtenaar, "Of wij nog moeilijk heden verwachten? Nee hoor, ik denk dat wij binnen afzienbare tijd een positief bericht van het ministerie krijgen". Krap "Ik wil hier zo snel mogelijk weg", vertelt P. Hartevelt, die voor vijf tig procent werkzaam is bij de speeltuin en voor hetzelfde per centage bij het buurthuis. "Als je hier een spijker in de muur slaat dan valt ie er aan de andere kant weer uit. Gelooft u me niet? Zeker weten hoor! Dit gebouwtje zit zo belabberd in elkaar dat we niet eens een verzekering kunnen afsluiten". Hij vervolgt zijn sombere mono loog met- "We hebben hier ge woon te weinig ruimte. Kijk; er komen regelmatig mensen naar mij toe die zeggen: "Kunnen wij hier niet een avondje terecht". Vaak moet ik dan antwoorden: "Nee helaas, de ruimte wordt de hele week al gebruikt. Gelukkig krijgen we in de toekomst veel meer ruimte: de vloeroppervlak te van dit gebouw bedraagt 140 vierkante meter; aan de Pasteur straat worden dat er 500". Flexibel Ook uit het verhaal van zijn collega Theo Janssens, die buurtwerker is in de wijk, wordt duidelijk dat Groenoord bepaald niet zal treu ren over de verhuizing. "We kunnen niet flexibel werken", zegt hij. "Wat ik daarmee bedoel? Nou kijk: even snel een spreek beurt inlassen is hier niet moge lijk. We hebben slechts twee ruimtes en die zijn altijd in ge bruik". "We kunnen trouwens ook niet permanent een ruimte inrich ten", zo vervolgt hij zijn verhaal. "We kunnen nooit eens wat spullen laten staan. Het zou mooi zijn als we een vaste ruimte had den voor bijvoorbeeld de bejaar de buurtbewoners. Maar niets van dat". Aan het gebouw kleven volgens hem echter nog veel meer bezwa ren. "We hebben ook last van het bekende euvel: te warm in de zomer en te koud in de winter. Knap vervelend natuurlijk. En dan heb ik het nog niet eens over alle inbraken. Want je begrijpt dat een gebouwtje als dit een ge liefd doelwit is voor inbrekers. Het is zo makkelijk als wat". LEIDEN - De gemeentelijke be geleidingscommissie Endegeest is gisteravond tijdens de eerste vergadering van het nieuwe sei zoen niet toegekomen aan de be spreking van de beschuldigingen van het oud-PvdA-raadslid en oud-commissielid mevrouw Hes, dat het met de verzorging van pa tiënten in het psychiatrische zie kenhuis zorgelijk is gesteld. "Wij wachten eerst op een schrifte lijke reactie van mevrouw Hes op een schrijven van de directie", liet de voorzitter van de vergade ring de Leidse wethouder Schou- te weten. De brief van de directie is een reactie op het "politieke testament", dat mevr. Hes bij haar vertrek als commissielid lanceerde. De wijk Groenoord is vele jaren stiefmoederlijk bedeeld geweest wanneer het ging om buurtaccom- modaties. De speeltuin lag er lange tijd haveloos bij. En het buurthuis bestond uit niet meer dan een hou ten keetje. Daarin gaat binnenkort verandering komen. Wanneer be gonnen wordt met de nieuwbouw aan de Pasteur straat. Op de archieffoto een overzicht van de situatie aan de Musschenbroek- straat enkele jaren geleden. Op de voorgrond de speeltuin, op de ach tergrond het buurthuis. Vlak voor de zomervakanties ver baasde mevr. Hes vriend en vij and door in een brief de door haar vermeende slechte toestanden binnen Endegeest aan de kaak te stellen. Dat werd haar met name door het personeel niet in dank afgenomen. "Net nu wij een wat LEIDEN - De doorgaans gepeper de energierekeningen kunnen ook in Leiden de uitkeringstrek kers in problemen brengen. In Rotterdam komen steeds meer mensen met een sociale uitkering in moeilijkheden door de stij gende energiekosten. Een en an der blijkt uit cijfers van de ge meentelijke sociale dienst in Rot terdam. "In de praktijk merken wij ook de problemen", aldus de heer Driessen van Sociale Zaken in Leiden. Men schat dat dertien procent van het huishoudbudget aan energiegebruik wordt uitge geven. Van de uitkeringsverho ging van vorig jaar ging in Rot terdam de helft op aan de ener gierekening. Daar is de situatie al zo bont dat de GSD uit zelfbe scherming de rekeningen van in moeilijkheden geraakte clienten betere naam krijgen, komt er weer zoiets", liet een personeels functionaris na het verschijnen van de brief weten. In de brief werd onder andere een affaire met een wat oudere pa tiënt belicht. Deze man zou door gebrek aan personeel met name in de nachtelijke uren onheus zijn behandeld. De directie heeft deze en andere beschuldigingen ech ter weerlegd. betaalt. Op 1 maart van dit jaar waren de financiële noden van 1648 mensen op deze drastische wijze uit de wereld geholpen, zij het tijdelijk. "Zo iets zal in Leiden niet gebeu ren", zegt de heer Driessen. "Na tuurlijk hebben de mensen die van bijstandsuitkeringen moeten rondkomen het vreselijk lastig met de energienota. Huur, gas en licht houden geen gelijke tred met de sociale uitkeringen, hoe wel dat wel zou moeten. Maar van een algemene maatregel is nog geen sprake". In Rotterdam pleit de directeur van de GSD bij de gemeente dat er rekening gehouden wordt met de energiekosten bij het vaststellen van tariefsverhogingen. Van Rot terdamse cijfers kon de wooid- voerder van de Leidse Sociale Dienst niets zeggen: "Maar in Leiden zijn de moeilijkheden niet zo nijpend als in Rotterdam ken nelijk het geval moet zijn. Hier betaalt men naar gebruik. Mocht een cliënt toch de eindrekening niet kunnen betalen, dan verwij zen wij hem naar een kredietin stelling. Bovendien is het ener giebedrijf zelf heel soepel". En die incidentele gevallen waarbij het echt niet gaat, zoals in Rotter dam? '"Ija, het is een hoop geld. In extreme gevallen moeten uit betalingen door de SD gedaan toch worden terugbetaald al dus de sociale dienst. SOS-Dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. Vanaf 30 juni is de bereikbaarheid van onze telefoon i.v.m. vakanties enigszins beperkt van maandag t/m \'Tijdag is er over dag niemand aanwezig, 's Avonds e Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders Mevrouw meijer, H foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Rechtshulp. Heren- Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteits vragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma., wo. en vr. van 16 tot 22 AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten. do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4