Positieve reactie op nieuw gemeentekantoor Wassenaar Zoeterwoude raakt met Detmers 'oude stempel'-burgervader kwijt KT,1 eidse agenda m Bewoners en winkeliers oneens over parkeren Zoeterwoude straks een creatieve ruimte rijker Vld.'l f.UM DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1 ZOETERWOUDE - "Het is gewoon boerenbe drog om te preken dat commissievergaderingen openbaar moeten zijn. Er zullen altijd zaken blijven die achter gesloten deuren worden be handeld. De mensen hebben zelf hun raadsle den gekozen, en in hen moeten ze vertrouwen in hebben". Met deze opmerking toont burge meester Detmers, die eind deze maand afscheid van de gemeente Zoeterwoude neemt, nog eens overduidelijk aan waarom het dorp wat betreft openbaarheid van vergaderingen betreft achter is gebleven bij omliggende ge meenten. Zoals hij zelf a) eens tij dens een raadsvergadering heeft voorspeld, is deze wat intiemere kant van het besturen van een gemeente tijdens zijn ambtspe riode niet voor het publiek toe gankelijk geworden. De kwalitei ten van Detmers zullen dan ook op een ander gebied moeten worden gezocht. Terugblikkend op zijn carrière schetst de scheidende burgerva der zich als een "self-made man": "Ik ben begonnen met werken maar niets verdienen". Hiermee doelt hij op een periode, waarin hij om de nodige ervaring op te doen bij verscheidene gemeen ten in Gelderland werkzaam is geweest. De beloning voor dit werk bestond uit weinig of niets. Het grootste gedeelte van zijn er varing deed hij echter later, als chef algemene zaken bij de ge meente Woerden op. Losse schroeven De eerste schreden op het burge meesterspad deed hij in de ge meente Zevenhoven, waar hij ze ven jaar als eerste burger fun geerde. Omdat het zelfstandig voortbestaan van deze gemeente op losse schroeven kwam te staan is hij toendertijd gaan uitzien naar een andere betrekking. Deze vond hij in Zoeterwoude. Op 4 november 1960 werd hij hier als burgemeester geïnstalleerd. Over het hoe en waarom is Detmers kort "Het verschijnsel profiel schets bestond toen nog niet. Je aanvaardde je gemeente met haar lusten en haar lasten". Al vroeg in zijn ambtsperiode werd het Detmers duidelijk dat er in zijn gemeente op velerlei gebie den terrein braak lag. Dit laatste vooral ook letterlijk. Terugkij kend op zijn ambtsperiode in Zoeterwoude kan men opmerken dat er drie hoofdlijnen door te trekken zijn: woningbouw, in dustrie en recreatie. Woningbouw Wat het eerste betreft zijn er in het verleden nogal eens vragen over zijn beleid gerezen. In hoofdzaak wordt hem verweten dat hij te weinig initiatief heeft getoond op Muziekdienst In de Dorpskerk in Wassenaar is komende zondag weer een mu ziekdienst. Deze begint om 17.00 uur en wordt uitgevoerd door drie "eigen" organisten, Jan van Biezen, Wim Landsman en Rijk Jansen. Werken van onder ande re Buxtehude, Mendelssohn, Jo- hann Sebastian Bach en Franz Schubert zullen ten gehore wor den gebracht. Fietspuzzeltocht (2) Ter gelegenheid van het 35-jarige bestaan van Warmunda wordt er aanstaande zondag een fiets puzzeltocht gehouden. Er kan worden gestart tussen 10.00 en 12.00 uur vanaf Sportpark "Het Overbos" in Warmond. De fi- nishpost sluit om 17.00 uur. grond waarop woningbouw werd gepleegd zelf te beheren. Hier door hadden de bouwexploitan- ten te veel vrijheid- Detmers zoekt hiervoor de schuld niet bij zichzelf; "Voor een belangrijk deel moet men de schuld zoeken bij eerdere colleges van burge meester en wethouders. Deze hebben zich niet ingezet om zo veel mogelijk grond te verwer ven. Hierdoor kwamen wij vaak voor voldongen feiten te staan. Wij hebben zelfs enkele malen geprobeerd te onteigenen. Maar dit is steeds op flauwe formele gronden afgeketst. Ik voorspel dat ook de nieuwe burgemeester wat de grondpolitiek weinig arm slag zal hebben". Volgens Detmers is desondanks, in onderling overleg met de ver schillende aannemers toch vol doende gerealiseerd op het ge bied van de woningbouw. Plan nen als Westeinde I, II en III, to nen volgens hem aan dat in over leg met de aannemers goede re sultaten zijn geboekt. Overigens is er woningbouw gepland tot 1990, zodat er wat dit betreft wei nig eer meer zal zijn te behalen voor een nieuwe burgemeester. Eén van de hoogtepunten van zijn carrière vindt Detmers zelf het totstandKomen van het indus trieterrein aan de Hoge Rijndijk. Tijdens het vraaggesprek in zijn ambtswoning aan de Miening toont hij zich een weinig enthou siaste prater, maar als de indus trie ter sprake komt fleurt hij even op: "Toen ik hier begon moest er een industriegebied komen. Samen met Leiden was er al een industrieschap ge vormd. Er zat echter weinig schot in de zaak. Vooral over het secre tariaat dat in het gemeentehuis in Leiden was gevestigd, was ik slecht te spreken. Pas toen ik dit naar Zoeterwoude toe kon trek ken kwam alles in een stroom versnelling terecht. Met uitein delijk het industrieterrein aan de Hoge Rijndijk als resultaat". Een ander belangrijke, historisch gegroeide, funktie van Zoeter woude is die van buffer tussen Leiden en Zoetermeer. Detmers zegt hierover "Zoeterwoude is groot genoeg om zelfstandig te blijven. Het ambtenarenapparaat is daar ook op ingesteld. Een be langrijk politiek punt blijft echter dat van het "groen houden". An ders word je door andere ge meenten opgeslokt". Verdienste Een belangrijke verdienste van Detmers is dat hij het dorp re gelmatig heeft laten groeien, zo dat iedereen dit bij kon houden. Tegelijkertijd met het toenemen van de bevolking werden de voorzieningen aangepast. Er werd een sportpark aangelegd, er verrees een gebouw voor allerlei activiteiten, er werden scholen gebouwd, enzovoorts. Toch zijn er nog wel degelijk witte plekken. Zonder het waarschijn lijk te beseffen geeft Detmers dit zelf aan. Op de vraag waar er nog taken zijn weggelegd voor een nieuwe burgemeester antwoordt hij: "Ik ben erg benieuwd wat mijn opvolger voor vondsten zal doen. Ik denk dat hij zich erg zal richten op het welzijn". Bij dit laatste trekt hij een gezicht alsof hij een vieze smaak in zijn mond krijgt. Toch erkent hij hiermee eigenlijk dat hij op dit gebied weieens een steekje heeft laten vallen. Opmerkingen als: "Ik wil niet dat de straat meere- geert" en "Zolang ik hier ben zal er geen openbaarheid komen", spreken boekdelen. Niet voor niets wordt Detmers door de verschillende Zoeterwoude- naren geschetst als burgemeester "van de oude stempel". Door zijn inzet voor het bedrijfsle ven en misschien in een iets min dere mate voor de woningbouw heeft hij zich van grote waarde voor het dorp getoond. Vanuit zijn KVP-achtergrond heeft hij geprobeerd een degelijke ge- De scheidende burgemeester Detmers i woning: "Het is gewoon boerenbedrog oir deringen openbaar moeten zijn". meente op te bouwen, waarbij, zoals hij zelf ook toegeeft, het ac cent voor' een groot deel op het particulier initiatief heeft gele gen. x Zoeterwoude in zijn ambts- i preken dat commissieverga- Emancipatie Met het afscheid van Detmers sluit er ook een ontwikkelingsfase van het dorp Zoeterwoude af. De af gelopen 20 jaar heeft het accent gelegen op groei in het fysieke vlak, nu moet er een periode worden ingeluid waarin er gaat worden gewerkt aan zaken als in spraak en emancipatie van de be volking. Dit zal een taak zijn voor de nieuwe burgemeester. De ou de zal hier niet meer van kunnen genieten daar deze na het over dragen van de ambtsketen het dorp verlaat om in de gemeente Wijchen in Gelderland van zijn pensioen te gaan genieten. OLAF HOENSON mÊÊBEmZSBmmSBÊ n de werkgroep zijn nog druk bezig met de inrichting v i orde moeten zijn. n de creativiteitsru imten, die voor de opening, ZOETERWOUDE - Als de "Am- bachtsschuur" zaterdag officieel geopend is, zal de Zoeterwoudse gemeenschap een opmerkelijke creatieve gelegenheid rijker zijn. Geheel uit eigen middelen heeft de werkgroep "De Ambachts- schuur" achter een boerderij aan de Dorpsstraat een schuur ver bouwd, waarin verschillende cursussen zullen worden gege- Het geheel is groots opgezet. De werkgroep, die bestaat uit Agnes van Gent, Alie Popma en Lolita Schaepman, heeft de zaken zeer serieus aangepakt. Al verschei dene jaren werden er cursussen gegeven in de boerderij van Loli ta Schaepman. Onder andere kon men daar terecht voor potten bakken. Echter door de enorme toeloop kwam er behoefte aan een eigen ruimte. Nu is dit in Zoe terwoude een moeilijke zaak; vrije ruimten liggen daar niet zo maar voor het opreapen. Bij Lolita Schaepman kwam toen de gedachte op om de schuur achter haar huis te verbouwen. Afgelopen zomer heeft zij de schuur laten opknappen. De schuur heeft twee verdiepingen, waar nu werkelijk alles op crea tief gebied mogelijk is. Een klei ne opsomming van de cursussen; kindercursus, weven, kantklos sen, tekenen, batikken, Interna tionaal koken enzovoort. De werkgroep staat te popelen om aan de slag te gaan. Een saillant detail is dat de werkgroep zelf helemaal verantwoordelijk is voor het reilen en zeilen van de "Ambachtsschuur". Om zoveel mogelijk een intieme ambachte lijke sfeer te handhaven, heeft men afgezien van de gedachte om een stichting in het leven te roe pen. Alhoewel dit financieële ri sico's met zich meebrengt, denkt de werkgroep dat dit de enige manier is om een stevige kunst zinnige vinger in de pap te kun nen houden. Men is bang dat als er tot een stichting wordt overge gaan er ook politieke activiteiten zouden kunnen worden georga niseerd. Dit wil men vermijden. Zoals al eerder gezegd wil de werk groep een echte ambachtelijke sfeer handhaven. Zij vindt ook dat dit goed bij het dorp Zoeter woude past. Aanstaande zaterdag kan men van af 12.30 uur terecht voor demon straties van o.a. spinnen, kant klossen, en potten maken. Verder kan men, er onder het genot van een buitenlands hapje, een ten toonstelling met werkstukken van de voorgaande jaren bezich tigen. Ook zondag is er nog de mogelijk heid om de schuur te bewonde ren, terwijl dan ook de verschil lende attracties nog aanwezig zullen zijn. VOORSCHOTEN - De parkeerver- ordening voor de Voorstraat in Voorschoten heeft heel wat reac ties losgemaakt. De gemeente wil, zodra het nieuwe parkeerter rein achter de Voorstraat gereed is, dusdanige parkeermaatrege- len nemen dat slechts 29 auto's voor een bepaalde tijd kunnen worden neergezet langs de Voor straat. De commissie financiën en verkeer, die de nota over de parkeerverordening gisteravond behandelde, werd door een over volle publieke tribune beluisterd en ook tegengesproken. De winkeliersvereniging meent dat de Voorstraat vanouds een straat is waar handel wordt gedreven, en hoe meer auto's op de Voor straat, hoe drukker de winkels worden. De bewoners van de hui zen op de Voorstraat klagen daarentegen over de geparkeerde auto's, die pal voor de deur staan. Plaatsvervangend wethouder De Keuning gaf elke partij de gele genheid om de eigen visie weer te geven. Voorlopig gebeurt er ech ter niets, omdat het nieuwe par keerterrein nog niet gereed is. Daarna wordt gedacht over een proefperiode van zes maanden waarin het parkeren op de Voor straat meer geordend zal moeten verlopen. Gedacht wordt aan een blauwe zone, waardoor de lang- parkeerders kunnen worden ge weerd. De verkeerslichten-installatie op de Veurseweg bij "De Gouden Leeuw" wordt aangepast. In de praktijk blijkt dat de lichten on nodig vaak op rood springen, omdat auto's bij het parkeerter rein van het restaurant te lang op het voor verkeerslichten gevoeli ge weggedeelte rijden. In overleg met de eigenaar van het restau rant zal een middenberm worden waardoor auto's niet r kunnen worden geparkeerd op de zogenaamde voelstrook van de verkeerslichten. De gemeente Voorschoten zal gaan praten met de Nederlandse Spoorwegen over de spoorweg overgang op de Papelaan. On duidelijkheid bestaat onder an dere over de verhoging van de spoorbaan. Volgens plannen gaat de spoorbaan bij de Vink omhoog, niet bekend is waar de baan weer gelijkvloers wordt. Het is belangrijk dit te we ten omdat de spoorbaan bij het station Voorschoten weer op wegniveau moet zijn. Het gevaar bij de spoorwegover gang bestaat vooral bij fietsers, die bij langdurig gesloten zijn van de spoorbanen toch de baan oversteken, (de trein staat dan stil bij een seinpaal en blokkeert de overgang). De spoorwegen heb ben al toegezegd de baanbein- vloeding te zullen wijzigen, waardoor stilstaande treinen geen invloed hebben op de apoorbomen. Botsi n£f in Donderdag stortregen ZOETERWOUDE - De moes- son-achtige stortregens van van ochtend veroorzaakten op de rijksweg in Zoeterwoude een ket tingbotsing en lange files. Om half negen is een 32-jarige Dor- drechtenaar op het natte wegdek geslipt. Dwars op de rijweg werd hij aangereden door een 26-jarige inwoner van Delft, waarbij nie mand gewond raakte, hoewel beide personenauto's volkomen vernield zijn. Kort daarop reed een vrachtwagen op de beide an dere auto's in. Vanuit de lucht heeft een helikopter de ontstane file moeten dirigeren. Binnen een half uur was alles weer rustig. WASSENAAR - Even leek het er gisteravond in de raadscommis sie huisvesting gemeentelijke diensten in Wassenaar op, dat het CDA alsnog zijn zin zou krijgen met een nieuw kantoor voor een deel van het ambtenarenapparaat naast het huidige gemeentehuis in "de Paauw". De schets voor een nieuw kantoor op de gemeen- tewerf aan het Havenkanaal (verlangen van WD en PvdA) leek door de erg hoog geraamde kosten politiek onhaalbaar. Op verrassende wijze redde WD-er Nieuwzwaag toch nog een positieve uitspraak over het plan voor de werf, door met een eigen berekening te komen, die enkele miljoenen lager lag, dan die van het ingeschakelde ad viesbureau. Dit bureau heeft een rapport samengesteld over de huisvestingsproblemen van het ambtenarenapparaat (zie het LD van gisteren). Hij rekende voor dat de nieuwbouw maar 8 tot 9 miljoen gulden hoefde te kosten, terwijl in het advies 15 miljoen was berekend. Dit rapport ontlokte gisteravond nogal wat kritiek. D'66-er Nieu- wenhoven miste argumenten voor de keuze van de gemeente- werf als vestigingsplaats voor een nieuw kantoor. Erger vond hij het nog, dat het eindrapport van april pas twee weken terug aan de raadsleden was gestuurd. PvdA-er Greep legde eveneens het accent op de keuze van de plaats. Naar zijn zeggen zou de bevolking hiervoor veel meer belangstelling hebben dan voor de kosten van het geheel. Me vrouw Van der Heiden (Werkend Wassenaar) wilde cijfers van nieuwbouw in andere gemeenten ter vergelijking. Klapstuk Nieuwzwaag zorgde echter voor het klapstuk van de avond met zijn berekening van de kosten. Toen werd aangevoerd, dat hij van een veel te gering aantal par keerplaatsen uitging zei hij: "De ambtenaren moeten maar het au toloze tijdperk in en per fiets naar hun werk." Ook een forse kantine kon er bij hem niet af. "De amb tenaren eten maar op hun kamer de boterham op", aldus de libe raal. De aanwezige externe adviseur (iemand die niet bij de gemeente werkt) zei er moeite mee te heb ben dat nu ineens andere uit spraken van de raadsleden naar voren kwamen. Als voorbeeld gaf hij aan dat, anders dan in een vo rige bijeenkomst, iedereen nu te gen de verplaatsing van het gas- station van de werf naar de Hof- campweg is. Met enig heen en weer gepraat kwam men tot de slotsom dat zelfs met behoud van het gasstation er voldoende bouwruimte voor een gemeente kantoor op de werf zou zijn. Op knappen van het bestaande raadhuis, na nieuwbouw op de werf, kon ook geen genade vin den bij Nieuwzwaag. CDA-leider Otte kwam gister avond in een lastig parket, mede door de opstelling van zijn partij genoot Schelhaas. Deze gaf na melijk te kennen, dat hij niet zo'n geweldige voorstander was van de bouw in "de Paauw". Wel wil de hij naar de bevolking toe in het rapport aangegeven zien, welke voordelen er staan tegenover de Kaarten Zoals de zaken nu staan lijken de kaarten geschud. Velen vroegen aan het eind van de avond zich dan ook af wat voor betekenis de hoorzitting voor de bevolking op 2 september eigenlijk nog heeft. "Maak er maar een voorlich tingsbijeenkomst van", vond Nieuwzwaag "met als gegeven dat er op de werf wordt ge bouwd." Hiertegen verzette Otte zich nog eenmaal krachtig. "In 1978 bij de verhitte discussie over de bouw in "de Paauw" heb ik als eis gesteld dat ook bij een andere plaats er een volwaardige hoor zitting zou plaatsvinden." Wethouder Van Dingstee meende tot slot van de vergadering, dat met een uit te brengen "Herzien Eindrapport" zou zijn voldaan aan de motie van de PvdA en de WD uit 1978 waarin wordt ge vraagd om een nieuw kantoor voor een deel van het ambtena renapparaat elders in de gemeen te. Naar zijn mening staat uit breiding van "de Paauw" echter nog steeds als mogelijkheid naast een apart kantoor op de werf. Hij kon niet zeggen of de ambtenaren opnieuw inspraak krijgen, nu de plannen een ander karakter lij ken te krijgen. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "Les enfants du paradise", 20 uur. Stadhuis - commissie ecohomische za ken, 20 uur; commissie ruimtelijke or dening, 20 uur. Gehandicaptensoos - Topaaslaan 19, 10-15 uur, inlichtingen tel: 02522-14797 (na 19 uur). Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel 140866. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van 15 t/m 22 augustus waargenomen door apotheek Beker, Lijtweg 4, tel: 155482, Oegstgeest; apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel: 890000, Leiderdorp en apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel: 2525, Voor schoten. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei dei dorp, tel: 4510131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 1545U0. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 46412. Warmond - Zr. C. Koster, Helmstraat 43, tel: 02523-3137. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.C0 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46.30 per post 166.40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254.10 S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen 0.65. vooruitbetaling te volt Bij automatische overschrijving geen incassokosten. Rubriekchets: A van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tol. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonde-s. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2