Franse premier dreigt met de marine Chemische industrie boos op milieuwet-Ginjaar Man verzorgt zich beter Houtproduktie moet groter Visserijconflict: olie-aanvoer in gevaar Philips sluit bedrijf f SSL 3NDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 IVI'lil'liir I Metaal-Cao Posttarieven De PTT en het Bestuur van de Ne derlandse Organisatie van Tijd schriftenuitgevers (NOTU) heb ben in beginsel overeenstem ming bereikt over de posttarie ven voor tijdschriften in de ko- mende acht jaar. Vorig jaar besloot de regering om de posttarieven voor onder meer de tijdschriften geleidelijk te brengen op het niveau van de "di rect toerekenbare kosten" (onge veer 75 procent van de integrale kosten). Op het ogenblik is het dekkingspercentage van de inte grale kosten 56 procent. Douwe Egberts Theehandel NV heeft boekjaar 1978/1979 een omzet behaald van f2.660 min. In de overeenkomstige 12-maandspe- riode 1978/1979 van het 18 maan den tellende boekjaar 1978/1979 werd f2.122 min. omgezet. De stijging was dus 25 pet waarvan 12 pet het gevolg van nieuwe con- solidaties, aldus het bedrijf. De winst na belastingen nam toe met 8,4 tot f 113,83 min (12- maandsperiode 1979/79 f 104,9 min) ofwel tot f 113,83 per aan deel. De vooruitzichten voor het lopende boekjaar zijn gematigd en er wordt geen stijging van de winst verwacht. De marktposities voor koffie en thee ontwikkelen zich bevredi gend, evenals de bijdrage van de ze produktgroepen aan het be drijfsresultaat. Voor kerftabak bleef de geldomzet vrijwel gelijk terwijl de winst wat hoger was. Ondanks het voortduren van de k moeilijke marktsituatie was het mogelijk het negatieve resultaat f van de sigarensector verder te beperken. De gang van zaken van de produktgroep wijnen distilleerd gunstig. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn 20/8: Andijvie per kg 73-76; Gele kool 40; Wit te Kool 69-87; Bospeen II 1,55-2,00; Waspeen AI per kist 5,40-9,30, All 3,20-8.10, BI 10,70-15,30 Bil 3,20, Cl 7,10-8,30, CII 4.50-5,70. Sla 17-21, Uien per kg 45—67; Peterselie (krul) 26-39; Selderij (bos) 18-36; Bloemkool 6 per bak I 1.70-2,35, 611 77-98, 711 45; 8 I 1,16-1,70, 8 II 47-63, 10 I 1,33-1,42, 12 I 1,10. Aanvoer. Prei A per kg 74-80,4150 stuks bloemkool; 1140 ton waspeen, 3850 bos bospeen, Venkel 78-1,13. Ook het vijfde gesprek dat werkge- 1*' vers en werknemers in de me- I? taaiindustrie woensdag in Zoe- termeer hebben gevoerd overeen cao voor deze bedrijfstak heeft geen resultaat opgeleverd. Een j. woordvoerder van de werkge- versorganisatie FME zei dat er 1 geen mededelingen zouden wor- den gedaan. Het gesprek wordt 1J voortgezet op maandag 25 augus- 1 tus. I jgin juni al waren werkgevers en werknemers het grotendeels eens geworden over een cao, die tot eind 1981 zou lopen. Zij be reikten toen overeenstemming over het toepassen van een volle dige prijscompensatie en over extra ruimte voor vuil en onaan genaam werk. Punt van verschil was onder meer een dag extra vakantie. Verder zei FME-voorzitter Ter Hart toen dat hij het nog wilde hebben over afspraken tot verhoging van de arbeidsproduktiviteit, waarbij dan met name het ziekteverzuim zou moeten worden bekeken. redactie economie) DEN HAAG (GPD)- De chemische indus trie voelt zich „op het verkeerde been gezet" door een nieuwe milieuwet die veel verder gaat dan de EG-regels. Aldus de Vereniging Nederlandse Chemische Industrie, die vindt dat minister Ginjaar (milieu) zelf in grote problemen dreigt te komen nu hij uitvoering wil geven aan Tweede-Kameruitspraken die een ver gaande invloed vragen bij de produktie van nieuwe chemische stoffen. Volgens de VNCI komt de industrie in de grootste moeilijkheden als haar produk- tiemogelijkheden worden achtergesteld bij haar concurrenten in andere EG-lan- den als de minister van plan is. „Immers: vooraf zekerheid krijgen voor de pro duktie van een nieuwe stof waarover zeer veel gegevens eerst aan de open baarheid moeten worden prijsgegeven, maakt dat elke industrie zich driemaal bedenkt voor zij daartoe zal beslui ten". De vereniging wijst erop dat soms snel een uitwijkmogelijkheid is gevonden, om dat een groot aantal Nederlandse chemi sche bedrijven onderdeel vormt van een internationaal concern. De concemlei- ding zal bij het afwegen der produktie- mogelijkheden in de verschillende lan den weinig voorkeur meer voor ons land aan de dag kunnen leggen. Invoer uit andere EG-landen, en dus het gebruik van nieuwe stoffen, kan de minister met een Nederlandse wet niet tegenhouden als die stoffen volgens de EG-bepalingen zijn aangemeld. „Dan botst", aldus de VNCI. „de minister zo niet met zijn geestverwanten in het parlement dan toch wel met zijn colle ga's in het kabinet die naast dit „wur gende wetsontwerp" een rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid hebben liggen, waarin wordt gewezen op de dringende noodzaak onze industriële positie te versterken, willen we niet verder afzakken". Het wetsontwerp houdt het reële gevaar in dat de chemische industrie geen nieuwe stoffen in produktie zal nemen, maar op de wereldmarkt slechts de rol toebe deeld krijgt van producent van oude. bekende stoffen. „De rol van een twee- rangs industrieland", meent de vereni ging. „is het tegendeel van industriële vernieuwing en hoogwaardige werkge legenheid". (Van onze correspondent) PARIJS - De Franse minister-president Raymond Barre dreigt met ingrijpen van de marine, wanneer de staken de vissers de olieaanvoer van het land in gevaar bren gen. Eerder op de dag hadden vissers bij de grote olie- terminal van Marseille, Fos, een mammoettanker ver hinderd binnen te lopen. De verharding van het conflict rond de stakende vissers kwam nadat de minister van transport, Joel le Theule, gisteren een eerste ge sprek had gehad met betrokke nen. Ook het communistische stadsbestuur van Le Havre, één van de zwaarst getroffen havens, heeft zich fel tegen de vissers ge keerd. De gemeente heeft via de rechter een schadevergoeding geëist van de vissers, wegens ge derfde havengelden. ging van hun al heel uitzonderlijk lage brandstoftarief stuit op moeilijkheden met „Brussel". Een gegarandeerde opbrengst voor een minimum-vangst bin nen EG-verband is een kwestie waarover minister le Theule na zijn gesprekken van afgelopen woensdag aan Brussel om advies heeft gevraagd. Nadat nu zowat alle Franse v havens door protesterende vis sers zijn geblokkeerd is er intus sen wel „een staat in de staat" ontstaan. De vakbondsleiders van de vissers bepalen voor wie de blokkade geldt en voor wie niet: soms mogen boze Britten er door, dan weer dreigt een lading van vijf ton bananen uit Martini que te verrotten. Schuld De regering draagt een aanzienlijk deel van de schuld voor de ab surde ontwikkeling van dit al lang sluimerende conflict. Minis ter van transport Le Theule was zo naiief vorige week nog, toen de spanning net de kop op stak, te verklaren dat problemen tussen werkgevers en werknemers - tussen reders en vissers - geen zaak voor de regering waren. Na dat het afgelopen weekend aan de geloofwaardigheid van Frank rijk als toeristenland nieuwe schade is toegebracht, zitten re presentanten van het probleem dan toch bij minister Le Theule aan tafel. Hij had het van tevoren kunnen weten. De politiek van premier Barre, die door president Giscard ooit de beste econoom van Frankrijk werd genoemd, is er op gericht het land aan een liberale markt economie te helpen, zoals die in de Bondsrepubliek zulke won derbaarlijke resultaten heeft op geleverd. Maar niet alleen zijn de Fransen geen Duitsers, bovendien wordt de grens rond deze liberaliteit ge trokken door de bepalingen van de EG. Met name de eis van de vissers tot een nog verdere veria- Steun De Franse staat heeft overigens uitvoerige steun aan de vissers in uitzicht gesteld en het is dit plan dat een van de oorzaken van de huidige opwinding geworden is. De regering heeft dertig miljoen frank opzij gelegd voor reders die bereid zijn bepaalde bezuinigen de maatregelen te nemen. Een van deze bezuinigingen heeft be trekking op het inkrimpen van de bemanning van een trawler van 22 tot 18 koppen. Axchter de hand zijn de vissers best bereid te vertellen dat het na tuurlijk best kan met 18 man. Vooral de Bretonnen die zich de beste vissers van de wereld vin den willen zich niet laten kisten. In juli was al bereidheid gecon stateerd tot een compromis van 20 man. Tenslotte ging een van de grotere reders met financiële moeilijkheden van schip tot schip en kreeg in gesprekken met de bemanningen gedaan dat men met 18 man instemde. Op dat moment grepen de bonden in. Ze waren kwaad dat buiten hen om onderhandeld was. Ze noemden dat „chantage buiten de officiële onderhandelingen om". Vanaf dat momen konden de zomerse hartstochten vrijelijk worden geëxploiteerd. Zowel de Franse regering als de Franse werkgevers - het zoge naamde patronat - staan er niet direct om bekend dat ze groot psychologisch inzicht vertonen met de roerselen van de Franse werkende man en vrouw. Het kan ook zijn dat ze het grote publiek met opzet exploiteren om het in zijn groeiende gramschap tegen de protesteerders als hefboom bij de onderhandelingen te gebrui- ken.s Bestuurders voortaan aansprakelijk DEN HAAG (GPD) - Als de mi nisters van sociale z^ken, fi nanciën, en justitie hun zin krijgen zullen bestuurders van nv's en bv's voortaan per soonlijk aansprakelijk wor den gesteld voor niet-betaal- de sociale verzekeringspre mies, bijdragen aan verplich te pensioenfondsen en loon- en omzetbelasting. Een der gelijk wetsontwerp is gede poneerd bij de Raad van Sta te. Het wetsontwerp wordt nogal ingrijpend genoemd: tot nog toe is het gebruikelijk dat be stuurders van een rechtsper soon niet voor de schulden van NV's en BV's aansprake lijk kunnen worden gesteld. Volgens het wetsontwerp moeten voortaan bedrijfsver enigingen, bedrijfspensioen fondsen en de belastingen bij betalingen preferent zijn. Voor stichtingen en verenigin gen, die geen winstbejag na streven, zijn de regelingen minder stringent bestuur ders zijn in beduidend min dere mate aansprakelijk voor het niet kunnen nakomen van allerlei financiële verplich tingen. Het wetsontwerp stelt voor dat bestuurders van nv's en bv's de verplichting opgelegd moeten krijgen aan de be drijfsvereniging het pen sioenfonds of aan de fiscus binnen de kortst mogelijke tijd te melden dat zij aan zijn verplichtingen niet kunnen voldoen. Dit om te voorko men dat schulden te hoog oplopen zonder dat iemand is ingelicht. Het wordt zo langzamerhand een vertrouwd beeld: wach tende kustvaarders voor de haven van Le Havre als ge volg van de blokkade van Franse havens door boze vis sers. UTRECHT - Stukje bij beetje wordt het lichaam van de man door de cosmetische industrie veroverd. Was nog niet zo lang geleden een geurtje na hel sche ren de maximale luxe die de gemiddelde Nederlandse man zich op het gebied van de per soonlijke verzorging veroor loofde, nu baant hy zich lang zaam maar zeker een weg naar de schoonheidssalon, koopt - zjj het aarzelend - cosmetica en schaft zich reukwaters voor overdag aan, kortom de moder ne man gaat er niet langer meer van uit dat alleen kleren de man maken. Dit blijkt aan de voor avond van de Indro-Parfume- riebeurs die van 25 tot en met 28 augustus in de Utrechtse Jaar beurs wordt gehouden en waar produkten van 713 firma's uit binnen-en buitenland worden getoond. Volgens de voorzitster van de Algemene Nederlandse Bond van Schoonheidsinstituten (Anbos), mevrouw M.J. Riet- man-Kiezebrink, wordt de op stelling van de man anders. Hij vraagt de kapper tegenwoordig meer dan alleen knippen en scheren, hij vraagt wat moois van zyn hoofd te maken. Steeds meer mannen vinden dat niet voldoende en vinden de weg naar een schoonheidssalon. Maar nog al te vaak krijgt zo'n ijdele heer een snibbig "wij be handelen geen mannen" te ho ren. Volgens de Anbos-voorzit- ter stoot een man in 95 procent van de gevallen zijn neus bij de deur van de schoonheidssalon. LONDEN (ANP) - Philips Electronic and Associated Industries Ltd. ei gendom van Philips Gloeilampenfabrieken gaat haar fabriek in het En gelse graafschap Norfolk sluiten. Daarbij zullen 390 arbeidsplaatsen verloren gaan. De afgelopen vijfjaar heeft het bedrijf met verlies gewerkt. Het nadelige saldo is opgelopen tot 23 miljoen gulden. Oorzaken zijn de vermindering van de belangstelling voor zogenaamde music-centres, het produkt dat het Britse Bedrijf voornamelijk produceerde. Dit heeft al geleid tot al te grote voorraden bij de leveranciers en de handel. De Nederlandse bosoppervlakte zal aanzienlijk moeten worden uitgebreid. In het al aanwezige bos zal de produktie moeten worden vergroot. Er zal onder zoek moeten worden gedaan naar de mogelijkheden minder afval hout in het bos achter te laten, industrieel afvalhout optimaal te gebruiken en gebruikt hout op nieuw een bestemming te geven. Dit zijn enige aanbevelingen in het rapport over een onderzoek, uit gevoerd op initiatief van de Stichting Industrie-Hout in Wa- geningen. Aanbevolen wordt ook het op elkaar afstemmen van grondstoffenbeleid en bosbouw- beleid van de overheid, geregeld overleg tussen vooral de ministe ries van economische zaken en van landbouw is daarvoor nodig Nederlands totale houtverwer kende industrie zou in de ont wikkeling van zo'n grondstoffen- en bos bouw beleid een inbreng moeten leveren. De onderzoekers verwachten dat, bij ongewijzigd bosbouwbeleid. Nederlandse huidige bosareaal in de periode tot het jaar 2000 met niet meer dan een half procent per jaar zal toenemen. Daarente gen wordt een toeneming van het houtverbruik met ruim twee pro cent per jaar verwacht. ALCOHOL IN KANTINES - Mi nister De Ruiter van justitie zal de procureurs-generaal bij de ge rechtshoven verzoeken een on derzoek te verrichten naar het gebruik van alcoholische dran ken in kantines bij sportvelden. Dit heeft minister Wiegel van binnenlandse zaken geantwoord op vragen van het Eerste-Ka merlid Broeksz (PvdA). DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 266,00 272,00 176,50 178,01 145,00 147,00 154.00 150.01 35,20 150,00b 154,00 236.00 236.00 755.00 15,00e 70.80 16.40 67.30 238.00 9,60 43,50 40.50 40,00 45,50 285,00 286.00 4580,00 950,00 755.00 752.00 69.10 23.30 suo 125.20e 28.10 172.00 76,50 124,50 BELEGGINGS INSTITUTEN 17,70 208.00 70.00 170,00 42.20 Trrhnoloey 21,50 21.60 Vancr. Sand. 15.20 15.20 GOUD EN ZILVER fijn Koud 38900 - 39600 BUITENLANDS GELD I 15.20 15.50 4^35 5! 15 51 25 54.25 AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs heeft vandaag Koninklijke Olie een vaste stemming te zien gegeven. Mede als gevolg van de hogere uitkomsten over het tweede kwartaal, de stijging van de prijs van de Amerikaanse dollar en een hogere notering voor het olie- fonds in Amerika, ging de koers uvooruit. De notering steeg met omstreeks twee gulden tot ruim 174, een prijs die nog slechts 1,50 lager is dan de hoogste no tering die dit jaar voor Koninklij ke Olie uit de bus is gekomen. Van de banken gaf de NMB een vaste stemming te zien De half jaarcijfers werden gehonoreerd met een vooruitgang van ruim 3 tot 241 ABN was een gul den in herstel op 309 en de AMRO Bank ging enkele dubbel tjes Ogem viel iets terug tot circa 9.20. De verzekeringsaandelen be gonnen verdeeld. Ennia moest ongeveer .50 terug tot 133.50, terwijl Nationale Nederlanden tachtig cent opliep tot 116,80 en Amev dertig cent vooruitging tot ruim 89. De hypotheekbanken gaven een licht verdeelde stem ming te zien.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21