Onderzoek naar oorzaak artsenconflict Nieuwe boeken over oud- Rijnsburgen - Valkenburg [pagina STREEK DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 ALKEMADE - De gemeente Alkemade zou twee huisart sen kunnen hebben die bij herhaling tekortschieten bij de zorg voor hun patiënten. Andere mogelijkheid is, dat de twee zich niet zouden houden aan de bij andere artsen gebruikelijke metho den van onderzoek van be handeling. Dat valt te concluderen uit het feit, dat de huisartsen A.L. Saeys en W. Beekhuis in Al kemade door hun collega's R.H.C. Glansbeek. M.J.C. Stoffels en P.J. van Dongen uit de plaatselijke week- einddienstregeling zijn ge stoten. Bovenstaande oorzaken kun nen namelijk bestaan in een dergelijke conflictsituatie. Dat staat te lezen in het jong ste nummer van Medisch Contact, het vakblad voor huisartsen. Het betreft hier een officiële mededeling van het hoofdbestuur van de KNMG (Koninklijke Neder- Waar gaat het om (of kan t gaan) in de Alkemadese artsen-affaire landse Maatschappij voor Geneeskunde). Het hoofdbestuur stelt zich op het standpunt dat waarne mingsregelingen moeten worden gezien als een er kenning van het feit dat men als artsengroep een collec tieve verantwoordelijkheid op zich neemt voor de medi sche zorg van de bevolking in een bepaald gebied. Uit sluiting van artsen uit de waarnemingsregeling mag dan ook slechts bij zeer hoge uitzondering plaatsvinden, vindt het hoofdbestuur van de KNMG. Wat ook een reden voor de uit zetting uit de weekeind- dienst zou kunnen zijn, zo meldt Medisch Contact, is wanneer een huisarts zich niet houdt aan de gedragsre gels van de KNMG om onder linge concurrentie tussen artsen te voorkomen. Wat tenslotte ook nog kan is, dat geen van deze redenen gelden in de Alkemadese si tuatie. Dat de drie artsen hun twee collega's ten onrechte uit de dienstregeling hebben gezet. Daarvoor kunnen dan weer allerlei oorzaken wor den bedacht, zoals bijvoor beeld beroeps- of privé-on- min tussen de twee groepen- doktoren. Welke oorzaak hier geldt wordt momenteel onderzocht. Daarover gaat bijgaand artikel. kLKEMADE - De inspectie voor de Volksgezondheid stelt momenteel een onderzoek in naar het artsenconflict in Alkemade. Inspecteur J.J.F. Visser, die zich samen met inspecteur L.C. Buysert in deze zaak verdiept, heeft alle betrokken huisartsen verzocht hun visie op het conflict op papier te zetten. A; de hand daarvan wil de inspec tie bekijken of zij wellicht kan slagen waar een relatiedeskundi- ge van de KNMG (Koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering van de Geneeskun de), een groep patiënten en bur gemeester P.J.Bolten hebben ge faald: het oplossen van het conflict tussen aan de ene kant de artsen A.L. Saeys en W. Beekhuis en aan de andere kant de artsen R.H.C.Glansbeek, M.J.C. Stoffels en P.J. van Dongen. Dat conflict draait voor een deel om het uit de weekeinddienstrege- ling zetten, respectievelijk daar niet in opnemen, van de artsen Saeys en Beekhuis door hun Roelofarendsve'ense collega's. Op 30 oktober van het vorig jaar kreeg Saeys van zijn collega's Stoffels, Glansbeek, Van Don gen, en Van Kessel een briefje dat hij per 1 november uit de week- einddienstregeling werd gezet. Redenen werden niet aangege ven, maar een ervan werd al spoedig duidelijk: Saeys had zijn huisapotheek verkocht aan me vrouw Vink-Stephen, die in ja nuari 1980 een apotheek in Oude Wetering ging openen. Nieuwkomer Naast hem had ook arts R.G.W. van Kessel zijn huisapotheek ver kocht, maar wel in het diepste geheim. Toen zijn drie collega's daar achter kwamen, dat was op het moment dat nieuwkomer Beekhuis eind vorig jaar de prak tijk van Van Kessel overnam, be sloten ze Beekhuis niet in de weekeinddienstregeling op te nemen. Dat zou, zo vonden de drie, tot "onoverkomelijke tech nische complicaties" leiden. In februari, vlak na de opening van de apotheek van mevrouw Vink, spuiden Glansbeek, Van Dongen en Stoffels via een ingezonden brief in een huis-aan-huis blad nog eens hu gal. De apotheker werd daarin betiteld als een "winkelier in een farmaceutische supermarkt", daarbij doelend dat tegenwoordig 96 procent van de geneesmiddelen in een huisapo theek rechtstreeks van de fabriek komt. Bij een "gewone" apo theek is dat 80 procent. Ze betogen verder dat een apo- theekhoudende huisarts zijn pa tiënten een "ongekende service" kan bieden omdat hij zijn patiën ten tenslotte het beste kent. Daarnaast vormt de huisapo theek voor veel artsen een be langrijke bron van inkomsten: gemiddeld méér dan een halve ton per jaar. Bemiddelingspoging Kort na de verschijning van de in gezonden brief deed Alkemade's burgemeester, P.J. Bolten, een poging om in het conflict te be middelen. Op 28 februari schreef ij een brief aan de artsen waarin hij stelde het beneden de stan ding van artsen te vinden om een dergelijke brief te schrijven. Hij vond dat de artsen onnodig on rust onder de bevolking zaaiden, en deed het aanbod met alle be trokkenen om de tafel te gaan zit ten. Op dat aanbod zijn de Roelo- farendsveense artsen echter nooit ingegaan. De onrust onder de bevolking ma nifesteerde zich kort daarop. Een groep inwoners stuurde brieven naar zowel het ministerie van Volksgezondheid als naar Ko ning Klant. Dit VARA-pro- gramma wijdde daarop een uit zending aan het conflict, waarbij Saeys uitvoerig op het scherm kwam. De drie andere artsen weigérden op tv te komen: zij volstonden met een schriftelijke verklaring. Van Dongen noemt die uitzending, waarin hij. Glansbeek en Stoffels een "medische maffia" werden genoemd, "een heel eenzijdig stuk". "Uiteraard komt dat ook omdat wij niet voor de tv wilden verschij nen", geeft hij toe, "maar moeten wij voor de tv dan allerlei stand punten gaan verkondigen terwijl we het geen goede zaak vinden dat dit conflict constant in de publiciteit komt?" Overigens waren het diezelfde drie artsen die met hun ingezonden brief voor de eerste maal de zaak in de publiciteit brachten. Via kamervragen van een PvdA-kamerlid (naar aanleiding van de uitzending van Koning Klant) èn de brief van een groep patiënten kwam de zaak bij de in spectie voor Volksgezondheid te recht. Voor de tweede maal trou wens, want in januari waren de inspecteurs Visser en Buysert al eens bij Saeys gewzest op diens eigen verzoek. "Toen ik werd ge boycot heb ik ze aangeschreven met de vraag wat ik moest doen", aldus Saeys. "Ik ben ze toen uitgelegd hoe de vork in de steel zit en het hele dossier opgestuurd. We hebben het besproken en besloten om geen actie te ondernemen." Assistent Het conflict tussen de artsen ligt heel wat dieper dan alleen de apo theekkwestie. de oorzaak daar van ligt in wat er in de jaren '76 en '77 tussen hen is voorgevallen. In 1976 waren er in Alkemade vier artsen: P.J.G.M.Heijnen, J.H. van der Werf, Saeys, en Glansbeek. In dat jaar kreeg Saeys een assis tent, Van Dongen, die ook af en toe in de praktijk van Glansbeek hielp. Van der Werf was op dat RIJNSBURG/VALKENBURG - In de serie in oude ansichten" van de Europese bibliotheek te Zaltbommel zijn twee nieuwe delen verschenen: een tweede deel van "Valkenburg in oude ansich ten" en een tweede deel van "Rijnsburg enz." Foto uit 1931 van de hervormde meisjesvereniging Dorcas die niet-Rijnsburger weinig zeggen, maar familie of bekenden kunnen hu tafereeltje uit het boek "Rijnsburg in oude ansichten" Het eind van de serie is nog niet in zicht, al verschenen tot nu toe bijna duizend titels: aan bijna elke plaats in ons land wordt een boek gewijd. Tal van verdwenen en welhaast vergeten plekken uit "groot vaders tijd" (grofweg de pe riode tussen 1880 en 1925) worden in de boekjes vastge legd. In Nederland was de se rie een enorm succes, reden waarom de Europese biblio theek haar activiteiten uit breidde en zelfs een (inmid dels 400 titels tellende) serie over steden en dorpen in Bel gië uitgaf. Ook in Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland worden thans dergelijke boekjes uitgege ven. De uitgeverij heeft dus een goudmijn ontdekt. De boeken geven, zoals de titel al zegt. door oude ansicht kaarten een beeld van stad of dorp in een vervlogen perio de. Diepgaande historische beschrijvingen zal men in de exemplaren niet aantreffen. Dat is ook niet de bedoeling van de serie. In de gemakke lijke stoel maakt de lezer/be- kijker aan de hand van het boekje een wandeling door het verleden. De opzet van de serie maakt dat de boekjes vooral interessant zijn voor hen die in het dorp dat on derwerp is wonen of hebben gewoond: een foto van de hervormde meisjesvereni- ging uit Rijnsburg die in 1931 onder leiding van de dominee een dagje op stap ging, of aan een plaat van de Valkenburg- se Harmonie in 1922 netjes poserend voor de fotograaf zal de buitenstaander weinig zeggen. Tochtje naast de winkel de BroekwegL)e smederij Deel twee van Rijnsburg oude ansichten" is samen steld door de Rijnsburge S.C.H. Leenheer, genootschap "Oud Rij; burg", de aangewezen per soon dus voor het samenstel len van het boekje. Lcenhee: het maakte gebruik van ansich ten uit de eigen collectie en uit particuliere verzamelin gen. Hij koos ansichten en fo to's uit - grofweg - de periode 1900 tot 1960 en voorzag die van bijpassende onderschrif ten. Samensteller van het tweede boek over Valkenburg is L.M. van Zijp. Hij is Jan Juffer mans opgevolgd die in 1974 het eerste deel samenstelde. De samenstellers mogen klaarblijkelijk van de uitge verij hun eigen benaderings wijze kiezen. Van Zijp koos voor de "wandeling" door oud-Valkenburg. Zijn onder schriften geven aanmerkelijk meer informatie dan die van Leenheer die veel bij de lezer bekend veronderstelt. Van Zijp verwerkte ook enkele aardige anekdotes in die on derschriften. De inleiding in -het boekje "Valkenburg in oude ansichten" geeft verder enige beknopte historische informatie, iets wat in het Rijnsburgse boekje jammer genoeg ontbreekt. Niettemin, het zijn beide aardi ge boekjes voor mensen met gevoel voor nostalgie. Valkenburg in oude ansichten Rijnsburg in oude ansichten (2), Europese Bibliotheekuitgeve rij te Zaltbommel. Prijs per deeltje 28,90. HANS VELDHUIZEN moment al bezig zijn vertrek voor te bereiden. In december '76 ver telde de Rijpweteringse arts zijn collega's dat hij per 1 april 1977 zou vertrekken en een opvolger voor zijn (2800 patiënten tellende) praktijk zou zoeken. Een paar maanden later, in februari 1977, kwam toen als een donder slag bij heldere hemel de mede deling van Glansbeek dat hij zou gaan associëren met de hem (en Saeys) assisterende Van Dongen. Tevens stelde hij voor om Heij- nen uit de weekeinddienstrege ling te zetten. Voor de vertrekkende Van Der werf betekende die associatie een financiële klap: 600 van zijn pa tiënten woonden in Nieuwe We tering en Roelofsarendsveen en het was waarschijnlijk dat die na zijn vertrek zouden overgaan naar de voor hen veel dichterbij gelegen praktijk van Glansbeek en Van Dongen. Hij zou dus nu maar een praktijk van 2200 in plaats van 2800 patiënten te ver kopen hebben. Klacht Saeys, Heijnen en Van der Werf dienden tegen deze gang van za ken een klacht in bij de districts- raad van de KNMG (een soort kantonrechter voor medici). Het handboek voor de medische ethiek verbiedt namelijk aan as sistent-artsen (wat van Dongen toen was) om binnen twee jaar een praktijk te beginnen in het gebied van een huisarts waarbij hij assisteert zonder diens toe stemming. En Saeys had die niet gegeven. Na zeven maanden kwam de dis- trictsraad met een verzoenings poging: alle praktijken zouden een half jaar "gesloten" blijven (wat inhield dat er geen patiënten van praktijk zouden wisselen). Daarnaast zou een relatiedes- kundige van de KNMG, De Gre- ve, een oplossing proberen te vinden. Die poging echter liep op niets uit na drie maanden concludeerde De Greve dat hij niet kon helpen. Het enige dat Saeys, Heijnen en Van der Werf nog restte was een officiële klacht in te dienen tegen Van Dongen. Saeys, die de klacht bij de districtsraad indiende, zei op de zitting niets tegen Van Dongen te hebben, maar wel te gen de manier waarop hij zijn praktijk had gevestigd. Het conflict tussen Glansbeek ener zijds en Heijnen en Van der Werf anderzijds kwam daarbij (dus) niet aan de orde, en de districts raad besloot de klacht ongegrond te verklaren. Heijnen en van der Werf vertrokken in 1977 (naar respectievelijk St Michelgestel en De Lier) en de kar rolde ver der. Tot de komst van de apo theek dan. Saeys besloot zijn huisapotheek aan mevrouw Vink te verkopen en dat bracht zijn collega's ertoe hem uit de week einddienstregeling te zetten. De stok om de hond te slaan, conclu deert Saeys. Van Dongen zegt daarentegen: "Die klacht is toen ongegrond verklaard. Dat is al lemaal al lang achter de rug en heeft niets te maken met de kwestie rond de apotheek noch met het uitzetten van Saeys uit de weekenddienst." Ethiek De "medische ethiek" verbiedt echter hem en zijn twee collega's, zo zegt hij. de ware redenen van de uitzetting bekend te maken. Daarvoor verwijst hij naar het onderzoek dat de inspectie van Volksgezondheid momenteel in stelt naar het conflict. Uit de woorden van inspecteur Visser blijkt echter dat het bij dat onder zoek niet gaat om de medische kwaliteitsn van Saeys. Verder wil hij er overigens geen mededelin gen over doen. Ofschoon de emoties hoog zijn op gelaaid, zijn beide groepen artsen het over één ding eens: de kwali teit van de gezondheidszorg lijdt er niet onder. "Hoezo: bedreigde gezondheidszorg0vraagt Van Dongen zich af, "Worden de pa tiënten soms niet geholpen, of krijgen ze soms geen medicij nen? Nee, dat hier de volksge zondheid bedreigt wordt, kan men volstrekt niet waarmaken." En Saeys tenslotte: "De voorganger van mijn voorganger heeft het dertig jaar in zijn eentje gedaan terwijl hij maar éen week vakan tie per jaar had. Wat mij betreft gaat het allemaal nog prima". SJAAK SMAKMAN Hoosbui breekt vrouw zuur op ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 24-jarige bromfietster uit Alphen is vanmorgen gewond geraakt toen ze met haar bromfiets nabij het Sterkenburg slipte en ten val kwam. De vrouw werd overval len door een hoosbui. In haar haast om een droog plekje te vin den werd een in de weg gelegen drempel haar noodlottig. Bij haar val liep de vrouw beenletsel op. Ze is overgebracht naar zieken huis Rijnoord. Jennifer De rockgroep Jennifer treedt za terdag a.s. vanaf 21.00 uur uur op in het Katvvijkse open jongeren centrum 't Mallegat. De groep komt uit het Westland en be staat al sinds 1973. Ze speelt symfonische hardrock. Verder zijn in de muziek van Jennifer invloeden van Deep Purple en Rainbow te bespeuren. Vrijdag is er een disco-avond. Conferentie De vijfde wereldconferentie van therapeutische gemeenschap pen zal dit jaar in Noordwijker- hout worden gehouden. Tijdens de conferentie (van 1 tot en met 5 september) zal onder andere worden gediscussieerd over de vraag of aan drugsverslaafden gratis heroïne of vervangings middelen moeten worden ver strekt. De conferentie staat open vooralle belangstellenden. Voor nadere informatie, telefoon 070-882215. VVV-Kantoor Nu het hoogseizoen voorbij- 'v heeft de VW in Katwijk de ope ningstijden van het kantoor aan de Boulevard gewijzigd. Tot 31 augustus gelden de volgende tijden: van maandag tot en met Ha zerswoudse kermelieten op NOS-radio HAZERSWOUDE - In het vrijdag uit te zenden radioprogramma "Meer over minder" presenteert de NOS opnamen die werden gemaakt in het klooster van de ongeschoeide karmelieten aan de Hazerswoudse Rijndyk. In het kader van de tweedelige reeks over kloosterleven in Ne derland sprak samensteller Peter de Bie met onder anderen pater drs. Alfons Kroese. de provin ciaal van de vaderlandse provin cie, met pater Ignatius Wishaupt, pater Bernardus Heemskerk, pa ter Eligius Willens en pater God fried Claessen. Onderwerpen van gesprek zijn het kloosterleven en de rk kerk in ons land. Het programma wordt van 13.11 tot 14.20 uur uitgezonden via de zender Hilversum 2. zaterdag van 9 tot 20 uur, zon dags gesloten. De winterdienst gaat op 1 september in. Vanaf die datum is het kantoor van maandag tot en met vrijdag van 9-17 uur geopend en zaterdag van 10 tot 15 uur. Zondag is het informatiebureau dicht. Inbraak bij clubgebouw KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Inbrekers hebben vannacht uit het clubhuis van de zwem- en poloclub Koudekerk een stereo- installatie en enkele tientjes wissselgeld gestolen. De daders zijn vermoedelijk binn- nengekomen via het zwembad hek. De kassa van het zwembad werd eveneens opengebroken, maar daar werd niets gevonden. Uit een auto, die in de buurt van het zwembad stond geparkeerd, werd een cassetteradio gestolen. Ontploffing in fabriek: brandwonden bij werknemer HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - Bij een ontploffing in de lijmerij van de firma Fasson bv in Ha- zerswoude-Rijndijk is gisteren de 42-jarige L.M. Ebrahami uit Hazerswoude ernstig gewond ge raakt. De man is met tweede- en derde graads brandwonden aan hoofd en nek opgenomen in het Diaco- nessenhuift in Leiden. Wat de oorzaak is van de explosie is niet bekend. De arbeidsinspectie stelt momenteel een onderzoek in naar de toedracht van het onge luk. ALPHEN AAN DEN RIJN - De DOSR voetballer Ron Loos (21) uit Roelofarendsvcen heeft gis teravond in een oef< nv edsti I tegen het Alphense ARC' zijn been gebroken. De eers»e elftalspoler van DOSR werd onder de voet gelopen dooi de hard uitlopende keeper van ARC. boycot door collega's"Wat mij Huisarts Saeysslachtoffer van e betreft gaat het allemaal nog prima.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19