Nederland apatisch voor atletiek Affaire Pier Tol sleept zich voort KNWJJ Rini Wagtmans o]) een zijspoor Nauwelijks belangstelling bij ivedstrijden in Nijmegen DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 SPORT VOLENDAM (GPD) - Er komt op korte termijn een gesprek tussen de besturen van eerste-divisieclub Volendam en eredivisieclub AZ'67 inzake de afwikkeling van de afTaire-Pier Tol. Dat is het resultaat van een bemiddelingspoging die de afgelopen dagen heeft plaatsgevon den. Twee jaar geleden spande eerste-divisieclub Volendam een pro cedure aan voor de arbitragecommissie van de KNVB waarin het de „gratis" overgang van jeugdspeler Pier Tol naar AZ'67 aanvocht. In maart van dit jaar kwam de arbitragecommissie tot de conclusie, dat AZ onzorgvuldig had gehandeld en dat de eredivisieclub alsnog een vergoedingssom diende te betalen aan Volendam. Volendam stuurde na die uitspraak een brief aan het stichtingsbestuur van de Alkmaarders waarin de hoogte van het transferbedrag stond vermeld, alsmede het verzoek dit bedrag binnen twee weken over te maken. De Noordhollandse eredivisieclub reageerde hier niet op, waarna Volendam de commissie bindend advies van de KNVB in schakelde, die overigens nog steeds niet bij elkaar is geweest. Die commissie moet in de eerste plaats de hoogte van de vergoedingssom gaan bepalen en met AZ en Volendam is de afspraak gemaakt dat deze i de eerste week van september bi j elkaar zou komen. Van meet af aan heeft het bestuur van Volendam getracht een onderlin ge regeling te kunnen treffen met het bestuur van AZ. Maar tot een gesprek tussen de beide Noordhollandse verenigingen is het nooit gekomen. „We zijn blij met deze nieuwe opening", zegt Volendam- voorzitter Cees Bond. „Hierdoor is het in theorie mogelijk dat deze zaak toch nog op korte termijn uit de wereld kan worden geholpen". Eerder had het bestuur van Volendam verklaard dat het er AZ'67 van verdacht de afwikkeling van de affaire-Tol te vertragen. Vooral om dat de Alkmaarse eredivisieclub had laten doorschemeren op basis van vormfouten in de gevolgde procedure van de arbitragecommissie het oordeel van de burgerlijke rechter te willen horen over deze zaak. Een dergelijke procedure zou overigens alleen op basis van vormfou ten gestart kunnen worden omdat het reglement van de arbitrage commissie, waaraan zowel AZ'67 als Volendam gebonden zijn, een toetsing van de uitspraak bij de burgerrechter niet toestaat. Het gesprek dat vermoedelijk al in de loop van de volgende week zal plaatsvinden is een eerste opening in de zaak-Tol. Of dat gesprek na bemiddeling door derden er ook zal komen en wannéér zal mede af hankelijk zijn van de terugkeer van de staf van AZ'67, in casu Klaas Molenaar, Gerrit Peters en Dick Schouten die voor privézaken in Zwitserland verblijft. „Voorlopig zullen we daar in elk geval op wachten", zo stelt voorzitter Cees Bond. ST. WILLEBRORD (GPD) - Rini Wagtmans is bondscoach af. Dinsdagavond kreeg de Willebrorder dit in Woerden te horen tijdens een nauwelijks vijf minuten durend ge sprek met de leden van het sport-technisch coördinatie- team van de KNWU. Overigens was het oorspronkelijk ook de bedoeling van Wagtmans zelf om na de Olympi sche Spelen in Moskou zijn loopbaan als bondscoach te beëindigen. Een week voordat de wielerploeg naar Rus land vertrok, bleek Rini Wagtmans plotseling terugge komen op zijn besluit en deelde hij de KNWU mee dat hij wel wilde doorgaan in zijn functie als bondscoach. Toen Wagtmans dinsdagavond de overigens pas gistermorgen be kendgemaakte beslissing te ho ren kreeg, maakte een gevoel van teleurstelling zich van hem mees ter. Wagtmans: „Er werd mij ver teld dat men uiterst tevreden was, maar dat men toch maar lie ver naar een ander uitzag. Ik had er toch wel min of meer op gere kend dat ik mijn werk als bonds coach had kunnen voortzetten. Niet dat het nu een van de leukste baantjes is, maar toch... Ik had het hoe en waarom over het falen in Moskou meteen uit willen leg gen, maar daartoe kreeg ik de kans niet eens. Misschien dat men al een ander iets had toege zegd. Maar wie dat eventueel zou kunnen zijn, werd me niet duide lijk". Dit laatste zou overigens een heel normale zaak zijn. Wagtmans heeft immers altijd uitgeroepen er na de Spelen in Moskou mee op te houden. Logisch dat de wielerbond in die wetenschap uitkeek naar een nieuwe bonds coach en die misschien ook al wel vond voordat bekend werd dat Wagtmans toch door wenste te gaan. Oorzaak Oorzaak van het besluit is echter Terwijl in het buitenland (neem Zürich of Brussel) tienduizenden zich verdringen voor de poorten van de atletiekstadions, druppel den er in Nijmegen maar zo'n 1000 geïnteresseerden bin- Hoewel vooral met de komst van een aantal Keniaanse topatleten, sterke Engelsen, Westduitsers en Canadezen de vierde editie van NIJMEGEN - „Ik heb er geen enkele verklaring voor dat vanavond duidelijk minder mensen aanwezig waren dan vorige jaren. Het enige dat nu nog rest is een onderzoek hiernaar in te stellen". Deze pessimistische geluiden zijn afkomstig van Jos Hermens, de nog steeds geblesseerde Nijmeegse atleet, die gisteravond met de AV-Nijmegen voor de vierde achtereenvolgende maal probeerde via een internationale wedstrijd de belang stelling van het Nederlandse publiek voor de atletiek te vergroten. landse top niet te halen, al pakte Tilly Verhoef op de 400 meter via een 53,92 sec nog een tweede plaats achter de Europese in- doorkampioene, de Westduitse Elke Desker, en bereikte de na haar langdurige blessure voor het eerst weer springende Edine van Heezik met 6.12 meter eenzelfde klassering. Voor het overige moesten de Ne derlanders de strijd op afstand volgen, zoals Hans Koeleman op de steeple, zij het dat de AAC'er, die het afgelopen weekeinde nog zo'n sterk nationaal record neer zette, eerst in de slotfase moest buigen voor het Canadees-Au stralische duo Duhaine-Larkyns. Koelemans tijd was 8.40,4. Ook Klaas Lok moest in de slotfase van de 1500 meter terug, al bleef hij met 3.44.32 niet meer dan een seconde achter bij de Canadese broers Paul en John Craig. Veel dieper moest op de 800 meter Ar no Kormeling (1.51,05) buigen voor de sterke Westduitse win naar Hans Peter Ferner, die in 1.48,37 heel knap afrekende met gereputeerde lopers als David Moorecroft en Mike Boit. Een zelfde lot onderging op de vijf kilometer Tonny Luttinkhold, die in 13.55,20 vijfde werd achter de sterke Engelsen Rose en Smith, de Kenyaan Koskei en de Nieuwzeelander Dick Quax. Dat de verrassende nationaal dub- belkampioene van anderhalve week geleden, de Arnhemse Sas- kia Brouwer, in het sterke 1500- meterveld met als winnares de Engelse Christina Boxer (R.09,2) niet verder kwam dan een vijfde plaats, was geen verrassing. Zij hield aan deze avond echter evenals haar clubgenoot Henk Brouwer een sterk persoonlijk record over van 4.18,1. Van der Capcllen toont zich slecht verliezer LEIDEN - Er werden gisteren letterlijk en figuurlijk weer heel wat rake klappen uitge deeld op het tennistoernooi van de Leidse Hout. Niet al leen het technische deel maar ook het zogenaamde "tactische" deel was goed verzorgd. De partij van de dag was wel het treffen tussen de eerste geplaatste Indiër Vijay Paul en Arnold van de Capellen. Nadat Arnold van de Capel len de eerste set met zeer goed tennis naar zich toe had getrokken met 6-3, zag het er somber uit voor de favoriet Vijay Paul, die tot dan toe naar zich zelf liep te zoeken op de tennisbaan. Gelukkig wist hij net op tijd de slag weer te pakken te krijgen en moeizaam de tweede set te pakken met 6-4. Arnold van de Capellen was hierdoor zo ontmoedigd dat hij zich in de derde set wer kelijk kinderachtig ging ge dragen. Nadat Vijay Paul verdiend de derde set had gewonnen met 6-3 toonde Arnold van de Capelle zich een slechte verliezer. Bub van de Zee heeft zijn zin nen gezet op een plaats bij de laatste acht van het Match circuit. In zijn partij tegen Jan Willem de Bruin liet hij zich niet van de wijs brengen na een 1-6 eerste set verlies. In de tweede en derde set gunde hij zijn tegenstander slechts 1 game: 1-6, 6-0, 6-1. De winnaar van vorig jaar, Robert Jan van de Feen, is toch wel iemand om reke ning mee te houden. De ster ke Hans Tönjann moest met een 7-6, 6-3 nederlaag genoe gen nemen. Hans Tönjann is nu voor de plaatsing bij de laatste acht afhankelijk van wat de andere medekandi daten doen. Bram Madera en Anne Jan van de Meer deden het in ieder geval goed door het gelegen- heidsdubbel Jan Vonk en Edwin Bosch met 7-6; 6-1 te rug te verwijzen. Uitslagen: H.D.: Blommendaal/Pasma - de Jong/Klein 7-6, 6-2 H.D. de Jong/Siersema - van Zuuren/Siegersma 6-2, 6-3. dit internationaal gebeuren toch een allezins redelijk niveau had, hetgeen bijvoorbeeld de Canade se topsprintster Angela Taylor met haar voortreffelijke 22,88 sec op de 200 meter etaleerde. Voor treffelijk omdat gisteravond naast de matige publieke belang stelling ook nog de wind de orga nisatoren en de atleten parten speelde. De eindtijden hadden er onder te lijden, want bij wat gunstiger omstandigheden waren er zeker op het nummer 400 meter, waar drie Moskou-finalisten startten, prestaties van onder de 46 secon den uitgerold. Het duo Coombs- Soloman uit Trinidad noteerde nu 46,19 en 46,23 sec. waarna Koen Gijsbers met 46,47 de nog steeds niet van zijn blessure her stelde Belg Fons Brijdenbach naar de vierde plaats ver- Goede tijden, zeker ook voor de naar de B-serie verwezen CIKO- atleet Henk Brouwer, die on danks die nadelige onstandighe- den voor het eerst in zijn loop baan onder de 47 seconden dook: 46,92 sec. Verrassend goed van Nederlandse zijde was ook het optreden van 400 meter hordenloper Hugo Pont, die erg genoot van zijn zege op de Canadees Newhouse, de Kenyaan Kimayo en de sterke Westduitser Berndt Hermann. „Ik had het gevoel nu onder de 50 seconden te zitten, maar ook hier moet de wind een rol hebben ge speeld", aldus de in 50,97 win nende Almeloër, die dit seizoen toch zeker nog een keer onder de 50 seconden wil duiken. Veel meer was er voor de Neder- Koen Gijsbers naar Düsseldorp DEN HAAG - Aan de Yvo van Damme-memorial wedstrijden, die vrijdagavond in Brussel wor den gehouden zullen vijf Neder landse atleten deelnemen. Carla Beurskens (Festina), Marga Wiegman (AV '55) en Joke van Gerven (De Spartaan) komen uit op de 3000 meter. De Phoenix- atleet Klaas Lok start op de 500 meter en Mirjam van Laar (Kim- bria) doet mee aan het hoog springen. De westrijden zijn een eerbetoon aan de talentvolle Belgische middenafstandsloper Yv Damme, die vier jaar geleden bij een verkeersongeluk om het le ven kwam. Twee dagen later start Koen Gijs bers van De Bataven op de 400 meter tijdens internationale wedstrijden in Düsseldorf. Op 27 augustus komen drie Nederland se atleten (Marcel Klarenbeek - SOS - 400 meter, Armando Houtveen - Altis -, 3000 meter en Hugo Pont - SISU -, 400 meter horden) uit in Klagenfurt. Op dezelfde dag nemen tien Ne derlanders deel aan een atletiek- treffen in Koblenz. Koen Gijsbers r) eindigde gisteren tijdens de wedstrijden in Nijmegen als derde op de 400 r, atleet liet de Belg Fons Brijdenbach achter zich Malmöspelen De prestaties tijdens de Malmö spelen atletiek waren op enkele uitzonderingen na ook van matig gehalte. De Amerikanen Stanley Floyd won de 100 meter in 10.21 sec., de Noor Knut Hjeltnes wierp de discus 64.24 meter en de Hon gaar Niklos Nemeth de speer 84.12 meter. De Tanzaniaan Fil bert Bayi tenslotte won de 3000 meter in 7.53.92 met grote voor sprong. ZAANSTAD - Jaan de Graaf mag nu officieel uitkomen voor de Deventer eredivi sieclub Go Ahead Eagles, dat gisteravond tot een akkoord kwam met AZ'67. Manager Bob Maaskant van Go Ahead: "We huren I)e Graaf voor een jaar van AZ en zien dan wel verder. Za terdagavond speelt hij voor de competitie met Go Ahead Eagles in Deventer mee te gen Ajax". Jaan de Graaf naar Eagles De Italiaanse eerste divi sieclub Udinese heeft giste ren informaties ingewonnen over Fey'enoord-speler René Notten. Volgens het blad 'Gazctta Dello Sport' uit Mi laan wil de club uit Udine Notten kopen. Udine kan dit doen, omdat de club na de degradatie uit de eerste divi sie in het vorige seizoen, weer is teruggekomen daar in, omdat zowel AC Milan als Lazio Roma vanwege het omkopingsschandaal naar de tweede divisie is terugge zet. volgens Wagtmans het feit dat hij nooit bang geweest is zijn mond open te doen en nogal eens ageerde tegen bijvoorbeeld sponsors. „En dat is nu net iets wat de KNWU niet zo graag ziet. Men heeft bepaalde banden met sponsors, die men niet wenst kwijt te raken door een bonds coach die zijn mond opentrekt en altijd uitkomt voor de waarheid. Natuurlijk zal men ook het falen van Moskou hebben laten mee tellen. Vooral de 100 kilometer tijdrit was een afgang, maar in de individuele wegwedstrijd was Adrie van de Poel toch maar de beste Westeuropeaan. Bovendien heb ik in die driejaar toch de no dige successen geboekt. Vijftig procent van de wedstrijden waaraan wij als Nederlandse ploeg hebben deelgenomen, werd gewonnen. En dat is toch niet niks". Profploeg Rini Wagtmans zegt binnen afzien bare tijd terug te komen in de wielerwereld met een profploeg. „Ik zal proberen te bewijzen dat de mensen van de KNWU het fout hebben gezien door mij te la ten vertrekken. Ik wil tonen dat Rini Wagtmans werkclyk ver stand heeft van de wieler sport". Overigens maakte volgens Wagt mans na de enorme teleurstelling toch wel een gevoel van opluch ting zich van hem meester. „Toen ik gistermorgen wakker werd, had ik het gevoel alsof ik hersteld was van een zware ziekte. Als bondscoach fungeer je als pis paal. Voor bepaalde mensen doe je het goed, maar er zijn er veel meer die het niet met je eens zijn. Ik heb bijvoorbeeld niet voor niets een geheim telefoonnum mer moeten nemen. „Maar", al dus Wagtmans. „de leuke dingen wogen tegen de minder leuke dingen op. Daarom had ik mijn werk best voort willen zet ten". Poloegajevski geeft op in schaakt weekam p BUENOS AIRES (ANP) - Lev Po- 'loegajevski heeft zich gisteren gewonnen gegeven in de schaak tweekamp met zijn ex-landge noot Viktor Kortsjnoi. Het had er volgens waarnemers in Argenti nië alle schijn van dat Kortsjnoi tijdens de verlengde tweekamp een nieuwe zenuwoorlog was be gonnen. Zo weigerde Kortsjnoi dinsdag in de tweede zitting van de afgebro ken eerste partij voor de verlen ging (noodzakelijk geworden na dat de eerste twaalf duels geen beslissing hadden gebracht, 6-6) koppig de onvermijdelijke remi se te accepteren. Na vijftig zetten bood 'Poloe'deling van het punt aan, maar Kortsjnoi prefereerde door te spelen tot er vrijwel niets meer op het bord stond. Uiteindelijk had Kortsjnoi behalve de koning nog slechts een paard over, waardoor de par tij automatisch remise werd. De secondanten van Kortsjnoi, Alan Brodbeck en Emmanuel Sztein, zaten intussen niet stil. Zij riepen de journalisten, die de tweekamp bijwonen, bijeen, aanvankelijk om hun zienswijze te geven over het schema van de rustdagen tijdens de tweekamp. Al spoedig veranderde het onder werp van gesprek echter. De hoofdarbitcr van de tweekamo, de Argentijnse grootmeester Mi guel Najdorf, kreeg het verwijt te horen dat hij een Argentijns dagblad van commentaar over de partijen voorziet. Ook lieten Brodbeck en Sztein niet na we derom te pleiten voor de vrijla ting van de zoon van Kortsjnoi, Igor,die voor twee jaar naar Sibe rië is verbannen. Voorts maakten de secondanten van Kortsjnoi van de gelegenheid gebruik de verdwijning van de Sowjetrussische schaker Bons Goelko aan de orde te stellen. De afgebroken partij tussen Hüb- ner en Portisch wordt morgen uitgespeeld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13