0= eidse agenda Nieuw gemeentekantoor voor deel van ambtenaren (222^^288 Onderzoek in Wassenaar maakt noodzaak duidelijk Warmond behoudt zijn waardevolle bossen "Bruggen overdag niet meer openen voor plezierboten" PAGINA 2 STAD EN RAtJD WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1080 WASSENAAR - Het ambtelijk apparaat in Wassenaar blijft verdeeld gehuisvest. Niet alle veelbezochte afdelingen van het gemeentehuis komen dichter bij het dorpscentrum en de kosten van het plan overschrijden alle eerdere ramingen. eerste conclusies luidt dat de scheiding van huisvesting van de gemeentelijke organisatie in alle sjtuaties ongewenst is. De ge- meentewerf aan het Havenkanaal wordt als meest geschikte plaats genoemd voor een totaal nieuw gemeentekantoor. Daarin zou den de technische diensten, de sociale dienst, de geneeskundige dienst en de afdeling bevolking moeten .vorden ondergebracht. In totaal zijn dat 125 van de 194 ambtenaren. Met de hele operatie zal een bedrag zijn gemoeid van een kleine 20 miljoen gulden. Ruim 3 miljoen gaat naar een modernisering van het raadhuis en het verplaatsen van het ge meentelijk gasbedrijf naar het terrein van het nieuwe gemeen tekantoor zal 1 tot 1,5 miljoen Dit valt op te maken uit de onlangs verschenen rapportage "Huis vesting Gemeentelijke Diensten" opgesteld door een adviesbu reau. Dit rapport sluit aan op een PvdA-motie van december 1978, waarin nieuwbouw bij het raad huis in "De Paauw" werd afge wezen, mede omdat deze toen tot veler verrassing werd gesteund door 7 van de 9 VVD-raadsleden. In de motie werd verder gevraagd om een gebouw elders in de ge meente. Burgemeester en wethouders ver zetten zich tegen deze motie en het CDA sprak van verraad, om dat de raad in 1976 de plannen van een ambtelijke werkgroep met ruime meerderheid had geaccepteerd om alle diensten centraal in "De Paauw" onder te brengen. Die plannen leidden tot een schokreactie bij de bevolking omdat men daar een enorme aan tasting van het fraaie landgoed in zag. Door het aannemen van de motie ging een meerderheid van de raad met deze reactie mee. Daarop kreeg een particulier bu reau het verzoek van B en W om te rapporteren over de huisves- tingsprpblematiek van het amb telijk apparaat. In het rapport is het adviesbureau uitgegaan van twee in de motie genoemde gebouwen. Momen teel zijn de ambtenaren verdeeld over zeven gebouwen. Hinder Opvallend is echter dat De aanleiding voor het denken o De kwekerij naast het raadhuis De Paauw. Uitbreiding van het gemeentehuis met nieuwbouw op deze plek behoort nog tot de, zij het geringe kansenEerdere plannen om te bouwen bij De Pauw leidden tot een schokreactie. andere huisvesting is vooral de hinder van een gescheiden huis vesting. Bovendien laat de kwali teit van sommige in gebruik zijn de panden te wensen over. Het plan voor een nieuw gemeente kantoor biedt wel goede huisves ting, maar een volledige samen voeging van diensten wordt hiermede niet bereikt. Handha ving van het huidige raadhuis als centrum voor bestuur en ont vangsten - overigens door nie mand bestreden - is steeds on derdeel geweest van alle geop perde ideeën. Daarom ook hield een deel van de raad vast aan uit bouw van het bestaande gemeen tehuis. 3 en W willen alle ambtenaren in eigen huis, omdat zij de moge lijkheid om snel met andere amb tenaren contact op te nemen noodzakelijk vinden voor een slagvaardig en produktief be stuur. Eén van de afdelingshoof den zegt in een notitie, dat huis vesting in twee gebouwen wel licht nog sterker zal leiden tot polarisatie en vervreemding bin nen het ambtenarenkorps dan nu al het geval is met een groter aan tal panden. Uit het verslag van het onderzoekbureau blijkt dat zelfs met het nieuwe kantoor op de gemeentewerf het noodzake lijke contact tussen de ambtena ren nog niet optimaal zal zijn. Tegenstanders van uitbouw van het huidige raadhuis hebben steeds meer nadruk gelegd op een betere bereikbaarheid van de diensten voor het publiek er. dus plaatsing van een nieuw kantoor dichter bij het dorpscentrum. De vraag is echter met welke regel maat de mensen het gemeente huis bezoeken en welke groepen in de bevolking baat hebben bij een verplaatsing van onderdelen naar de Werf. De meest in aan merking komende afdelingen zijn inderdaad voorbestemd voor het nieuwe gebouw. Opvallend is echter dat de veel bezochte dienst huisvesting daarop een uitzonde ring vormt. Verzet tegen het oorspronkelijke plan was gebaseerd op het vele groen dat zou sneuvelen bij de "Paauw". Anderzijds speelde mee dat omwonenden een sterke toeneming van de verkeersover last vreesden van het onderbren gen van het hele ambtenarenap paraat in "De Paauw". Het ge meentehuis is eigenlijk slechts vanaf één zijde bereikbaar, maar dat heeft weer het voordeel dat er r De gemeentewerf in Wassenaar. Deze wordt als meest geschikte lokatie beschouwd gemeentekantoor alleen bestemmingsverkeer komt. Parkeren kan er gemakke lijk. Op de gemeentewerf zal, als alles doorgaat, een flink beslag op de ruimte worden gelegd door het verkeer. De verkeersdruk nabij het kruispunt Van Zuijlen van Nijeveltstraat zal stijgen. Deze plek onderscheidt zich wel weer positief van "De Paauw" door de bereikbaarheid per bus. Het onderzoekbureau noemt een investering van 18,7 miljoen gul den voor nieuwbouw en het op knappen tezamen. De verkoop van oude panden zal 1,5 miljoen kunnen opleveren. Dit valt echter weer weg tegen de kosten van het verplaatsen van het gemeentelijk gasbedrijf, wanneer de bouw op de Werf doorgang vindt. De hier voor noodzakelijke lening zal een jaarlijkse last van ongeveer 1 miljoen gulden meebrengen. De blijvend gescheiden huisvesting kost nog enkele tonnen extra per jaar. De vraag doet zich hierbij voor of de Wassenaarse raad met deze ontwikkeling niet een fi nanciële strop om de hals van de belastingbetaler legt. Het is in dit verband boeiend om eraan te herinneren, dat de voor zitter van de VVD-fractie op de roemruchte decembervergade- ring in 1978 als streefbedrag 6 miljoen gulden noemde, terwijl B en W in beginsel een ruimte van 10 miljoen aanwezig achtten. Naar verluidt zou men van WD-zijde nu stellen, dat de huisvestingsplannen in elk geval voor 9 miljoen moeten kunnen worden uitgevoerd. Uit eerdere projecten is meermalen gebleken dat een te zuinige investering echter wel tot jaarlijks hogere onderhoudskosten aanleiding gaf. Herhaaldelijk heeft wethouder Barning van financiën gewaar schuwd voor een uitgavenpa troon dat tot verhoging van ge meentelijke belastingen leidt. Daarmee onder meer denkend aan de belasting op onroerend goed, waarvan binnen de wette lijke grenzen in Wassenaar nog verhoging mogelijk is. Duidelijk is in elk geval nu wel dat iedereen een snelle beslissing wil. Mocht de raad uiteindelijk toch nog iets zien in het oude plan voor aanbouw aan het gemeente huis op het terrein van de kweke rij, dan zou de wens var oud-wethouder Caron (WD -alsnog in vervulling gaan. Een ui terst belangrijk psychologiscl voordeel van deze wens zou zijr dat de mensen die in de buurt var het Havenkanaal wonen niet be vreesd hoeven te zijn voor eer grote gas-installatie op het speel veld voor hun deur. Op 2 september krijgt de Wasse naarse bevolking gelegenheic tijdens een hoorzitting haar kijl op de zaken te geven. Daarn< zullen verschillende raadscom hun licht erop latei schijnen WIM OLYSLAGERJ Woensdag WARMOND - Waardevolle be planting in de buurt van de Oranje Nassaulaan in Warmond moet worden behouden. Er mag op die plaatsen niet worden ge bouwd en de grond moet eigen dom worden van de gemeente. In ruil daarvoor zal de gemeente toestaan dat op andere plaatsen twee landhuizen mogen staan per halve hectare. In het vorige plan mocht daar maar één land huis op staan. Dit is in grote lijnen de strekking van het voorontwerp-bestem mingsplan "Oranje Nassaulaan", dat de commissie ruimtelijke or dening uit de gemeenteraad gis teravond goedkeurde. De com missie zal een positief advies ge ven aan de gemeenteraad. Het plan beslaat de gronden aan weerszijden van de Oranje Na ssaulaan, die liggen tussen de Warmonder Leede, het Poelmeer en de Poelweg. Het gebied vormt een onderdeel van de reeks land goederen die in de loop der jaren op de hoger gelegen gronden in West-Nederland zijn ontstaan. Rond de huizen daarop liggen forse bospartijen, lanen en open ruimten. Die hebben een grote landschappelijke waarde en de gemeente wil die niet verloren la ten gaan door bebouwing. De gemeente heeft reeds met een aantal grondeigenaren overeen stemming kunnen bereikenover die plannen. Anderen weigerden hun medewerking, maar voor de ze gebieden is het bestemmings plan zodanig opgesteld dat er geen aantasting van de land schappelijk waarde kan ontstaan. De meeste commissieleden konden hun instemming betuigen met het plan. Wel werd het idee geop perd om het doorzicht vanaf de Oranje Nassaulaan tot De Leede te behouden. Dit plan klonk een ieder goed in de oren, maar het is niet duidelijk hoe zoiets moet worden gerealiseerd wanneer er huizen worden gebouwd. De commissie boog zich gister avond ook over de nota die moet leiden tot het bestemmingsplan Koudenhoorn. Het eiland moet een recreatieve functie krijgen waarbij het grootste deel vooral als rustgebied geldt. Met name de heren Timmerman, Bonjer en Marks wilden die rust nadrukke lijk gegarandeerd zien. Het plan om een fietspad over het hele eiland aan te leggen ver wierpen zij dan ook. Het eiland zou daar te klein voor zijn en fiet sen zou kunnen leiden tot een te druk gebruik van het rustige ge deelte. Wel was iedereen het er over eens dat het stiltegebied in elk geval moet worden ontsloten door middel van een verhard voetpad. Dit om ook invaliden en kleine kinderen de toegang mo gelijk te maken. Kermis Aan de Engelendaal in Leiderdorp is vanaf vandaag weer kermis. Deze zal daar staan tot en met komende zaterdag. Het kermis terrein is ops 14.00 tot 24.00 uur. vos De VOS-cursussen in Oegstgeest gaan weer beginnen. Op 4 sep tember wordt de eerste informa tie-ochtend gehouden in ge bouw "Taberna", Julianalaan 1. De groep initiatiefneemsters hoopt ook dit tweede cursusjaar genoeg leden te krijgen. De cur sus begint 18 september. Hebben zich tot dan te weinig vrouwen opgegeven dan zal in januari worden getracht, alsnog met VOS-cursussen te beginnen. Tijdens al deze activiteiten zal er kinderopvang aanwezig zijn. Voor nadere informatie kan men terecht bij mevrouw Huizing, Homeruslaan 13 Oegstgeest, te lefoon 154105 Bingo In de "Eendenkooi" in Zoeter- woude-Rijndijk wordt zater dagavond vanaf 20.00 uur een bingo-avond gehouden. Na af loop van het spel kan er worden gedanst. Fietspuzzeltocht Zondag 24 augustus zal Zoeter- woude in het teken staan van een fietspuzzeltocht. Deze start bij de "Eendekooi" tussen 11.00 uur en 13.00 uur. De prijsuitrei king vindt plaats om 17.30 uur. Rommelmarkt Het NUT-Voorschoten organi seert ter opening van het nieuwe cursusjaar komende zaterdag een rommelmarkt. Deze zal worden gehouden bij het Cultu- Sex-vakantie voor Oscar in Polen WASSENAAR - Het 15-jarige gorillamannetje Oscar uit Dierenpark Wassenaar voor voorlopig een jaar op sex- vakantie naar Polen vertrok ken. Hij gaat daar in de die rentuin van de Poolse stad Wroclaw proberen de drie al leenstaande volwassen go rillavrouwtjes het hof te ma ken. Zij hebben de huwbare leeftijd, maar zitten zonder Het mannetje Bobbie, die het de laatste tijd regelmatig aan de stok met zijn rivaal Oscar had, blijft voor de gorillavrouwtjes in Wassenaar zorgen. Oscar maakt zijn reis naar Polen per veewagen in gezelschap van zijn verzorgers Peter Gruppe en Leo Hulsker, die hem ook de eerste dagen in Wroclaw zullen verzorgen. Op deze manier hoopt men Oscar snel aan zijn vakantieverblijf te laten wennen. De reis zal, naar men hoopt, niet veel meer dan één dag in be slag nemen. Talloze vergun ningen van de Nederlandse, West- en Oostduitse en Poolse autoriteiten vergezellen het gezelschap uit Wassenaar. Voor Oscar is een mondvoor raad voor onderweg meege nomen van 30 kilogram ap pels, sinaasappels, bananen en speciaal gebakken apen- brood. Oscar is de eerste Nederlandse gorilla, die naar het buiten land gaat. Hij was zelf al eer- r De 220 kilo wegende Oscar is vanochtend vanuit Wassenaar n Polen vertrokkenwaar hij geacht wordt drie vrouwtjes-gorilla's te bevruchten (foto Dierenpark Wassenaar). der op vakantie in Apenheul. Zijn zusje Linda kwam twee jaar geleden met een dikke buik uit Artis terug. Als eerste gorilla in ons land baarde zij in Dierenpark Wassenaar een jong, de nu anderhalfjaar ou de Vip. LEIDEN/LEIDERDORP - Vijf bruggen in Leiden en Leiderdorp moeten op werkdagen niet meer worden geopend wanneer alleen recreatievaarders willen passe ren. Dit is de mening van het CDA-Leiden. Het verzoekt Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland een eerder besluit over recreatievaart te wijzigen. In 1977 besloot GS (het dagelijks bestuur van de provincie) dat de Zijlbrug, de Spanjaardsbrug, de Wilhelminabrug, de Lammebrug en de Leiderdorpsebrug niet worden bediend voor de recrea tievaart van maandag tot en met vrijdag tussen 7.00 uur en 9.00 uur en tussen 16.00 uur en 18.00 uur. Volgens de christen-democraten veroorzaakt de bediening van de ze bruggen regelmatig lange files en chaotische verkeerssituaties, in het bijzonder nabij de Wilmi- nabrug en de Leiderdorpse brug. Daardoor loopt volgens het Cd A met name het openbaar vervoer ongewenst vertragingen op. Spaink weg uit Warmond WARMOND - De heer A. Spaink, directeur gemeentwerken in Warmond, zal deze gemeente gaan verlaten. Na vele jaren bij Warmond te hebben gewerkt, heeft Spaink nu een functie aan vaard als directeur gemeente werken van de gemeente Sprarig- Capelle in Noord-Brabant. Dit plaatsje nabij Waalwijk telt ruim 7000 inwoners. Leiden VTL-terrein - Voorschoterweg, avond wandeltocht "Zuid-West", 18-19 uur. Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Ja pans filmfestival, 20 uur. Stadhuis - verkeerscommissie 15.30 uur; commissie financiën, 20.15 uur; com missie onderwijs, 20 uur. Leiderdorp - commissie beroep- en be zwaarschriften, 20 uur. Voorschoten - commissie financiën, 2ff Donderdag Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "Les enfants du paradise", 20 uur. Stadhuis - commissie economische za ken, 20 uur; commissie ruimtelijke or dening, 20 uur. Gehandicaptensoos - Topaaslaan 191 10-15 uur, inlichtingen tel: 02522-14797 (na 19 uur). Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidaeweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18J vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a. van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel 140866. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst var! de apotheken in de regio Leiden word' van 15 t/m 22 augustus waargenomen door apotheek Beker, Lijtweg 4, tel 155482, Oegstgeest; apotheek Var Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel 890UÜ0. Leiderdorp en apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel: 2525, VoorJ schoten. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tei ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 4510131, spreekuur ma t/rr vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7. tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum- v.d. Waalslaan, tel: 46412. Warmond - Zr. C. Koster, Helmstraat 43f tel: 02523-3137. Dorpsberaad. Het onlangs in leven geroepen dorpsberaad voor ouderen in Oegstgeest komt vrijdagoch tend vanaf 10.00 uur weer samen in het dienstverleningsccntrum aan de Lijtweg. Via dit dorpsbe raad wil men de ouderen vanaf "de basis" invloed laten uitoe fenen op het te voeren oude- ren-beleid. Het beraad stelt zich tot doel alle Oegstgeester be jaarden de gelegenheid te geven gezamenlijk op te komen voor hun belangen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teletoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden J giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 overschrijving geen Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. C Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel 071-763320 Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266 Zceterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf H 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 07)-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2