Katwijkse balletschool mikpunt SGP-kritiek Joop Doderer zwaait scepter Kaag-vorstendom "Ridderhof door steekpartij in verkeerd daglicht Opbrengst 0111 groep kinderen eindelijk eens vakantie te laten vieren Geluidsoverlast op zondag.... Voorzitter Ramberg: Motief dodelijke steekpartij nog onduidelijk WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 KAAG - Het Kaag-eiland wordt voor wer dagen omgedoopt in 'vorsten dom'. Prins Joop (Do derer) zal er, samen met zijn vrouw, de scepter zwaaien. Peter Schilpe- roort (Dutch Swing Collegeband) is één van zijn 'ministers'. Voor deze vier dagen heeft het Kaag-eiland ook een eigen munt, de 'Ka- gerkluit'. Met dit (pa pieren) geldstuk kan bij iedere middenstander worden betaald. dagen lang de (papieren) munteen- zullen standjes worden neer gezet en op het water zullen de nodige zaken te beleven zijn. En dit louter en alleen om kinderen, die nog nooit met vakantie zijn geweest een week naar het Kaag-eiland te halen voor een zeilvakantie. Uitdenker van het idee is John Assmann. "Voor één 'Kagerkluit' betalen de mensen een gulden. In we zen is zij maar negentig cent waard", vertelt John. "Dat dubbeltje gaat in een speciale pot waaruit volgend jaar die vakantie wordt betaald. Een notaris zal het geld beheren. Om eventuele malversaties te voorkomen." Kosten John heeft er geen idee van wat dit allemaal zal gaan kosten. "We hebben ook geen streef bedrag", zegt hij. "Maar wan neer het redelijk weer is, hoop ik toch dat we minstens 10.000 gulden binnenkrij- Sen" Volgens Assmann is het vooral de horeca die de kosten voor haar rekening neemt. Niets komt uit de pot waaruit straks de vakanties moeten worden bekostigd. Ook de zeilscho- len, waar de kinderen worden ondergebracht, dragen hun steentje bij. Zij laten een deel van hun inkomsten vallen. "Ik hoop dat die pot flink wordt gevuld", vertelt John. "Want hoe meer kinderen we hier naartoe kunnen halen, hoe liever het me is. Het liefst zou ik willen zeggen: waar moe ten we ze in hemelsnaam al lemaal laten. Geen punt na tuurlijk, want daarvoor vin den we dan ook wel weer een oplossing." Hoe weet John Assmann welke kinderen nooit met vakantie zijn geweest en in de toe komst ook nooit met vakantie zullen gaan? John: "Die adressen krijgen we van 'Jantje Beton', de kinder bescherming en van de kin derpostzegelactie. "Deze in stanties kunnen ons precies zeggen welke kinderen het hardst aan een vakantie toe zijn." Staatssecretaris Er komen donderdag (om half elf 's morgens wordt het 'vor stendom' geopend) nogal wat bekende mensen naar het Kaag-eiland. Mevrouw Smit-Kroes, staatssecretaris van verkeer en waterstaat, zal bij de pont een lint doorknip pen ten teken dat Kaag vier dagen een 'kleine zelfstandi ge staat' is. De WD-er Ad Ploeg, defensie-deskundige in de Tweede Kamer, heeft ook toegezegd enkele uren te zullen komen. De PvdA-ka- merleden Max v.d. Stoel en Aad Kosto wisten nog niet zeker of ze zouden komen. De artiesten John Lanting, Tol Hansse en Marco Bakker zullen eveneens present zijn. Voor die vier dagen feest zijn er 50.000 hele en 50.000 halve 'Kagerkluiten' gedrukt. Waarde f. 75.000. Bij de pont op het eiland kan dit geld worden gewisseld. Hier kan men ook een 'visum' kopen. "We hopen dat de bezoekers een paar van die 'kluiten' voor zichzelf zullen houden en niet zullen besteden. Zo komt er een behoorlijk bedrag in de vakantiepot. Maar natuurlijk is het die dagen mogelijk om met normaal geld te betalen. Je kunt nooit verplicht stellen dat er met 'kluiten' wordt be taald." Volkslied Joop Doderer en Peter Schilpe- roort hebben samen voor het 'vorstendom' een volkslied gecomponeerd. Bovendien is er een eigen 'leger', gewapend met peddels. "Voor Joop was het helemaal geen punt. Hij was er direct voor te vinden toen we hem onze plannen voorlegden. Doderer is toch wel één van de mensen die het gezicht van het eiland bepalen. Dus heb ben we hem gevraagd om vorst te worden." Joop Doderer zelf: "Alleen al aan het organiseren heb ik weken pret beleefd. Ik hoop dat er behoorlijk wat geld in die dagen wordt besteed en dat het eiland wordt over spoeld door belangstellen den. Ik sta hier volledig ach ter." '(KATWIJK - De Katwijkse balletschool is in op spraak gebracht door de SGP/GPV. Bij deze partij zijn klachten over de school binnengeko men. Er zou sprake zijn van lawaaioverlast en ook zondags zouden er activiteiten in de ballet school plaatsvinden. De SGP, die de zondags heiliging hoog in haar vaandel heeft, keurt dat af. Een én ander was voor fractievoor zitter K. van der Meij aanleiding om bij burgemeester en wethou ders aan de bel te trekken. Is de plaats waar de school is gevestigd wel geschikt en draait het insti tuut met een vergunning?, waren enkele vragen die Van der Meij op het college afvuurde. Ook wil de hij weten of er zondags lessen plaatsvinden. B en W lieten weten dat een ge meentelijke vergunning zoals die voor bijvoorbeeld het innemen van standplaatsen of het geven van uitvoeringen nodig is, voor de balletschool niet is vereist. Verder deelden B en W mee dat de leiding van de balletschool de behuizing niet ideaal vindt. Zij zoekt, aldus het college, naar een andere huisvesting. "Aan de ge luidsoverlast wordt aandacht be steed". Daarmee was de kous nog niet af. Raadslid Van der Plas (SGP-GPV) bracht het onderwerp opnieuw ter tafel in de juli-vergadering van de gemeenteraad. In de strijd die zijn partij tegen de school lijkt aan te' spannen heeft hij een nieuw wapen gegooid: het be stemmingsplan. Mag volgens zo'n plan de school op die plaats Nettenboet De balletschool, die wordt geleid door Lenneke Beetstra uit Lei den, is gevestigd in een voorma lige nettenboet die achter wonin gen aan de Wethouder Ouwe- handstraat ligt. Lenneke: "In ok tober 1978 heb ik de boet via een makelaar gevonden. Ik heb hem toen opgeknapt en in februari 1979 ben ik er begonnen met les geven". De Katwijkse ballet school bestaat trouwens al langer dan begin vorig jaar. Zij werd op gericht in januari 1977. Toen werd nog les gegeven in een ruimte van het parochiehuis aan de Kerstraat in Katwijk-Binnen. Begonnen met ongeveer 50 leer lingen, groeide de school uit tot een balletstudio met nu over de 200 leerlingen van 5 tot 45 jaar. LEIDEN - De werknemers van de Wolspinnerij Ede hebben van middag voor de ingang van de fa briek, aan de Kanaalweg in Lei den, geprotesteerd tegen de af braak van de werkgelegenheid in hun bedrijf (zie foto). De arbei ders verwijten de directie een fa lend beleid en menen dat er ge sold wordt met het werk voor de mensen. Het werk is vandaag tot twee maal toe neergelegd om steun te betuigen aan het stand punt van de industiebond FNV dat de werkgelegenheid in het bedrijf zoveel mogelijk behou den moet blijven. Zoals bekend heeft de directie van Wolspinnerij Ede plannen ont- Werknemers W olspinnerij leggen werk 'lil k neer vouwd om het aantal arbeids plaatsen in het bedrijf (58) met zeker achttien plaatsen in te krimpen. De industriebond FNV meent dat nog meer arbeids plaatsen in gevaar komen komen als de plannen van de directie doorgaan. De FNV vreest boven dien dat de totale werkgelegen heid in het bedrijf op de tocht komt te staan en heeft laten we ten dat met hen niet te praten valt over de voorgestelde reorganisa tieplannen. Vanmiddag heeft er een gesprek plaats gevonden tussen de direc tie van de Wolspinnerij en de In dustriebond over de reorganisa tie van het bedrijf. De FNV heeft een plan op tafel gelegd waarbij het aantal arbeidsplaatsen met slechts zes hoeft te worden te ruggebracht. Nadat de studio wegens ruimtege brek uit het Parochiehuis ver trok, is Lenneke met de toenma lige wethouder van culturele za ken, H. Haasnoot, drie weken op stap geweest om een betere be huizing te vinden. Schoollokalen werden bekeken. Ook Tripodia kwam als mogelijkheid naar vo ren. Overal stuitte Lenneke op bezwaren. Tripodia was te duur en de lokalen waren te klein. Bo vendien wilde zij een eigen i Met de oude nettenboet, die van de heer C.G. van Duyn wordt ge huurd, is zij best tevreden. "Ik zoek niet actief naar een ander onderkomen". Elke avond en soms 's middags wordt in de school aan de Ouwehandstraat les gegeven aan in totaal zo'n twintig groepen. Zelf leidt zij de kinderlessen, geeft zij jazzballet en lessen in klassiek ballet. Over de kwestie van de vergunning voor haar balletschool wil me vrouw Beetstra best wat kwijt. Zegt zij: "De vestigingsgunning is door B en W geweigerd. Ik heb daar bezwaar tegen gemaakt. Dat was, geloof ik, eind 1978. Toen ik in beroep wilde gaan tegen de weigering werd ik uitgenodigd voor een gesprek. De zaak is toen minnelijk geschikt". Probleempjes Wat betreft de geluidsoverlast ver telt zij dat er wel eens probleempjes zijn. "In mei heb ik twee vrouwen uit de buurt op be zoek gehad, die zeiden dat zij in het weekeind last van muziek hadden gehad. Ik heb toen be loofd dat ik zou proberen de ge luidsoverlast te voorkomen", al dus Lenneke, die een beetje ver baasd is dat men er tijdens een gemeenteraadsvergadering weer over is begonnen. Op zondag worden er geen lessen gegeven. Verhuurder Van Duyn heeft haar verzocht op die dag de school gesloten te houden. Door gaans gebeurt dat ook wel. Maar, zegt Beetstra: "Naast lerares ben ik ook danseres. Met groepen buiten de school, workshops, studeren we in de weekeinden wel eens moderne of experimen tele dansen in. Ik kan voor mijn beroep niet zeggen ik werk niet op zondag. Als zij zich eraan sto ren, vind ik dat jammer. Vinden zij dat ik zondag in een stoel in de kerk moet zitten dan zeg ik nee. Ik geloof in mijn dansen". Lenneke wekt niet de indruk zich druk te maken om al het gekra keel rond haar balletschool. Heel rustig geeft zij antwoord op onze vragen, af en toe gaat zij naar de telefoon om een nieuwe cursiste te woord te staan. Wel of geen kri tiek op haar school, de aanmel dingen stromen binnen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - "Wij betreuren het zeer, dat de gebeurtenis van zaterdagavond in combinatie wordt gebracht met ons vrije tijdscentrum De Ridderhof." Dat zegt de voor zitter van het stichtingsbestuur van De Ridder hof, D. Kamberg. 'Zoals bekend werd tijdens een vechtpartij vóór het centrum zaterdagavond de 21-jarige P. van der Berg uit Hazerswoude neergestoken door een 19- jarige dorpsgenoot. In het Academisch Ziekenhuis Leiden overleed de jon geman korte tijd later. i dit soort calamiteiten te voorkomen. Uiteraard zijn wij geschokt door wat er is gebeurd, maar het is voor ons onmogelijk om zoiets te voorkomen. Men zoekt elkaar in en bij het centrum op, ik kan bij de ingang de goeden en slechten niet selecteren. dat is uitgebracht door architect E. Verdoold uit Koudekerk. Deze stelt een aantal oplossingen voor, zonder dat daarbij overigens de financiële consequenties zijn aangegeven. Het rapport zal door de ambtenaren worden bestudeerd, waarna be slist zal moeten worden wat er verder gaat gebeuren. "De beste oplossing is meestal ook de duur ste", zo reageerde W.P. van Gent van de afdelingen algemene za ken nogal somber op het rapport. r vrije- Kamberg: "Morgen hebben wij als stichtingsbestuur onze maande lijkse vergadering en dan zal het tragische voorval natuurlijk ter DisCO sprake komen. We zullen ons be raden of er van onze kant nog maatregelen kunnen worden ge- Nogmaals, het is niet in tijdscentrum gebeurd straat. Ongewild krijgt De Rid derhof toch de problemen naar zich toegeschoven", aldus het relaas van de voorzitter. Speelgoedzaak "in trek" (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de tweede maal in drie weken is ingebroken in de speelgoedzaak Van der Panne in de Hooftstraat te Alphen aan den Rijn. Gister nacht brak men een raampje aan de achterzijde open. Allerlei ra diografisch bestuurd speelgoed ter waarde van ongeveer 8000 gulden werd meegenomen. De inbrekers zijn van het brutale soort, want zij schroomden niet de fel verlichte etalage half leeg te halen. Drie weken geleden had men het op dezelfde spullen voorzien. Bo vendien werd toen getracht brand te stichten door in de hele zaak benzine op de vloer te gooi en. Het vuur doofde echter snel door het brandwerende materiaal van de vloerbedekking. De Al- phense recherche is met een uit gebreid onderzoek bezig, temeer daar men de gevaarlijke brand stichting hoog opneemt. Hoewel het stichtingsbestuur ver antwoordelijk is voor het reilen en zeilen van het centrum, heeft daarnaast burgemeester G. Swaan zijn bemoeienis met het handhaven van de openbare or de. Voordat de burgemeester wil reageren, wil hij het proces-ver baal van de politie afwachten. Eerder al zijn vooral de disco avonden in het centrum heftig bekritiseerd door de omwonen den, die last hebben van geluid soverlast en vernielingen. Op 12 februari van dil jaar spuwden de buurtbewoners tijdens een bijeenkomst met de burgemees ter en het stichtingsbestuur hun gal over de disco-activiteiten. Af gesproken werd dat een onder zoek zou worden ingesteld naar de mogelijkheden om geluidsi- solerende maatregelen te treffen. Swaan merkte tijdens die bijeen komst op: "Na drie maanden kunnen we dan weer om de tafel om verslag uit te brengen van de verbeteringen, die we dan in middels hebben aangebracht en dan kunt u als omwonenden ver tellen wat daarvan merkbaar is." Rapport Dat was wat te optimistisch gezien van de burgemeester, want thans -vijf maanden later- is men niet verder gekomen dan een rapport KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het motief van de steekpartij zaterdagavond voor het vrijetijdscentrum De Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn is nog altijd niet dui delijk. De recherche van de rijkspolitie houdt het op een ordinaire ru zie. die uit de hand is gelopen. Met klem wordt door de poli tie het gerucht tegengespro ken, dat het om een wraakac tie ging. Dc 19-jarige Leo van G. uit Ha- zerswoude zou zaterdagmid dag bijna omver zijn gereden door het slachtoffer van de steekpartij, de 21 -jarige P. van der Berg uit Hazerswoude. Uit wraak zou Van G. zijn op ponent zaterdagavond bij het centrum aan de Kerklaan een aframmeling hebben willen geven Tijdens het verhoor van Van G. en uit onderzoeken heeft de politie deze lezing niet beves tigd gekregen en daar houdt men het op een gewone ruzie, die zo'n tragisch eind kreeg'.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23