Solidariteit met de armen een geloofspunt RK Landelijk Pastoraal Overleg (3) gaat verder Gijsen kan niet anders Zalig in de lucht Internationale actie moet hongerend Afrika redden De Lange in Wereldraad: WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 ^ÉdnéAidÉAÉ De Wereldraad van Kerken moet een programma tot be strijding van de uitbuiting beginnen dat zich moet con centreren op het privé-eigendom en op de samenhang tussen armoede en rijkdom. Dat stelde in Genève de Indische metropoliet Osthathios het centrale comité voor, om "de muur van egoïsme, die de rijken van de armen scheidt, te doorbreken". In dit bewustwordingsproces moet de rijke kerken worden bijge bracht, dat volgens de bijbel alle bezit van God is en dat armoede niet een onvermijdelijk natuur verschijnsel, maar het directe ge volg van de rijkdom (aan macht en kennis) van een bevoorrechte groep is. De Rotterdamse econoom dr. H.M. de Lange, directeur van het Insti tuut Normen en Waarden, vroeg Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Hoogeveen M. J. Gols Borne, te Stolwijk H.W. Kiphagen Westbroek; aangeno men naar Enkhuizen C. Schilder Odijk, de benoeming door de provinciale diakonale commissie van Zeeland tot diakonaal con sulent G. H. Otte Papendrecht (deelgemeente Bethlehemkerk); beroepbaarstelling: kandidaat F. Bos Maarn. Inzameling. Op 30 augustus be gint de landelijke inzamelingsac tie van de Medische Advent- Zending, een organisatie van de Kerk der Zevende-Dagsadventis ten (die niet de zondag maar de zaterdag vieren). De actie wordt elk jaar in meer dan 100 landen gehouden en komt ten goede aan sanatoria, ziekenhuizen en kli nieken in 190 landen. Daar wor den jaarlijks miljoenen patiënten behandeld en werken zo'n 10.000 mensen. De Adventskerk telt in haar geheel 3 miljoen leden, van wie er 4000 in ons land wonen. Ook in Leiden heeft zij een gemeente en een predikant. De leden brengen zelf aanzienlijke bedragen voor de medische zending bijeen, maar het geld van een breder publiek is nodig om alle projecten te kun nen uitvoeren. Alcohol. De anglicaanse bis schop van Birmingham, Hugh Montefiore, houdt op met drinken en heeft de mensen in zijn bisdom aangeraden dit ook te doen. Hij vreest, dat de alcohol Groot-Brit- tannië langzamerhand in zijn greep krijgt. "Hoewel wijn een zegen kan zijn, kan een te grote hoeveelheid duivelse gevolgen hebben". Als het aan Montefiore ligt, wordt de reclame voor alco hol drastisch beperkt en zijn wijn en sherry in supermarkten niet meer te koop. Synode Voor de vierde keer is ds. J. H. Velema uit Nunspeet voorzitter geworden van de generale syno de van de Christelijke Gerefor meerde Kerken. Hij werd giste ren in Amersfoort, nadat de sy node maandag met een bidstond was begonnen, met 36 van de 52 stemmen gekozen. Anderen die tot lid van het synodebestuur (moderamen) werden gekozen waren ds. H. van der Schaaf uit Dordrecht, ds. J. Brons uit Urk en ds. M. C. Tanis uit Sliedrecht. De eerste synodedag zette in met een toespraak van de Amers- foortse predikant T. Harder, die zei geen moeite te hebben met de geestelijke verscheidenheid van zijn kerk, maar wel met het ver doezelen of verscherpen ervan. Hij noemde het een belangrijk kenmerk van een kerk, dat daar ruimte wordt gevonden om in relatie tot God en samen met anderen jezelf te zijn. de Wereldraad de bestrijding van de armoede hoge prioriteit te ge ven. Het moet een geloofspunt worden. De politieke wil om de wereldeconomie te veranderen is uitermate zwak, zei De Lange. Hij verwees naar de ontmoeting van wereldleiders kort geleden in - Venetië, waar "de meest be scheiden voorstellen van het Noord-Zuid-rapport van de commissie-Brandt nauwelijks aan de orde zijn geweest". Beleid Maar in algemene maatregelen, in de vorm van een vastomlijnd programma, zag de Nederlander niet veel. De oorzaken van de ar moede kunnen van plaats tot plaats verschillen. "Arme men sen zijn altijd onderdrukt, maar niet alle onderdrukten zijn arm". De Lange stond om die reden nogal kritisch tegenover het voorstel van metropoliet Ostha thios. "In tegenstelling tot het programma ter bestrijding van het racisme zal het niet gemak kelijk zijn duidelijke criteria voor zo'n programma aan te geven". Wel pleitte De Lange voor een uitwerking in de oecumenische beweging van een "economie van het genoeg", niet meer gericht op groei. Het centrale comité van de Wereld raad besprak het rapport "Op weg naar een kerk die solidair is met de armen" van de afdeling voor ontwikkelingssamenwer king. Hierin worden de kerken opgeroepen hun beleid af te stemmen op de behoeften van de armen. Onder "armen" worden verstaan "degenen die geen toegang heb ben tot voldoende voedsel, ge zondheidszorg, huisvesting, on derwijs en werkgelegenheid en die geen persoonlijke of sociale veiligheid kennen". Dr. Jo Gijsen had natuurlijk nooit bisschop van Roer mond mogen worden. De man heeft een persoonlijk heidsstructuur die het hem onmogelijk maakt als zoda nig nu en in de toekomst goed te functioneren. Paus Paulus VI die hem benoemde wist dat, beter dan wie ook. Op het hoogste niveau was hij daarover vanuit Neder land ingelicht. Het geheim waarom hij in 1972 tóch deze persoonlijke beslissing nam heeft hij in zijn graf meege- De persoonlijkheid van mgr. Gijsen is van dien aard dat samenwerking met anderen dan die het bij voorbaat met hem eens zijn en blindelings doen wat hij zegt, absoluut is uitgesloten. Dat is de afgelo pen jaren genoeg gebleken. Ondanks de in de bisschop penconferentie nadrukke lijk gemaakte afspraken ging en gaat hij zijn eigen weg. Dat is niet zo verwon derlijk omdat hij geen ande re wegen kent. Dat de Limburgse prelaat nu weer ruzie maakt met zijn collega's en de hulp inroept van de paus, behoeft geen verwondering te wekken. Het gaat opnieuw - evenals twee maanden geleden - over de problematiek van de De prelaat van Roermond priesteropleiding in Neder land. Met de "raad voor de bijzonde re synode" was de afspraak gemaakt dat hangende het overleg over de opleidingen geen uitspraken in het open baar zouden worden gedaan. Toen zegde bisschop Gijsen dat niet toe, en nu weer niet. Het lid van de raad bisschop Bluyssen is dat in het ver keerde keelgat geschoten. Hij wilde hem nu definitief het spreken beletten in deze zaak. Het motief was dat de besprekingen door Gijsens uitlatingen al meer dan twee maanden stil liggen. Mgr. Bluyssen, die de bespre kingen weer wil laten begin nen, sprak aan dovemanso ren. Ook zijn collega's in de commissie voor de ambtsop leidingen, de bisschoppen Ernst en Möller, konden Gij sen niet overhalen zijn mond te houden. De laatste deed nu een beroep op de paus om zijn gelijk te krijgen. Vrijzinnig Na de synode in Rome begin dit jaar werd de commissie voor de ambtsopleidingen inge steld die zou moeten bezien of de theologische hogescho len voldoen aan de normen. Deze commissie riep de me dewerking in van Rome. Daar werd in de raad voor de bijzondere synode geëist dat de leden zich hangende het onderzoek zouden onthou den van openbare uitspra ken over de kwaliteit van de instituten. Sinds jaar en dag spreekt mgr. Gijsen zijn veroordeling uit over de "hogeschool voor theologie en pastoraat" in Heerlen. Hij wil dat blijven doen omdat hij het een "vrij zinnige" opleiding vindt waarvoor hij op geen enkele wijze medeverantwoorde lijkheid wenst te dragen. Niet voor niets stichtte hij een eigen seminarie in Rol- duc. Hij acht het zijn plicht, voortdurend zijn banvloek over Heerlen uit te spreken. De eensgezindheid die de Ne derlandse bisschoppen hun gelovigen na de bijzondere synode voorhielden was maar schijn. Toen niet, nu niet en nooit zal bisschop Gijsen met wie dan ook bui ten zijn kring van volgelin gen eensgezind optreden. Hij meent dat hij het ware geloof bezit. En dat moet hij, hoe dan ook, uitdragen. Dat hij met zijn optreden en uitla tingen de anderen in het strafbankje plaatst, deert hem kennelijk niet. Na de vergadering van de raad voor de bijzondere synode eind juni van dit jaar in Ro me zei mgr. Bluyssen dat men er in Rome van over tuigd is dat de Nederlandse bisschoppen hun uiterste best doen om de "commu- nio" (gemeenschap) te verbe teren. Dit moge gelden voor de anderen, voor de Lim burgse bisschop echter niet. Ook al zou hij het willen, hij kan het niet. Wanneer wordt ingezien - met alle consequenties van dien - dat met mgr. Gijsen geen gemeenschap is te onder houden? THEO KROON Willebrands: "De nood dwingt ons ertoe De Rooms-Katholieke bis schoppen, de delegatie leiders en de agenda commissie hebben op een vergadering in Utrecht overeenstemming be reikt over de voortzetting van het derde Landelijk Pastoraal Overleg van deze kerkprovincie. Ging de eerste zitting, in 1978, over samen geloven en samen kerk-zijn, de twee de zal de catechese tot onderwerp hebben, met name de geloofsover dracht tussen volwasse nen en jeugdigen. Het is de bedoeling dat de tweede zitting begint met een bijeen komst van één dag, op zaterdag 17 januari volgend jaar. Voor het najaar van 1981 staat een groot beraad, van meer dagen op de agenda. De bisschoppen zullen de afgevaardigden op korte ter mijn een brief sturen, met de vaststelling dat de verschillende geledingen van het LPO elkaar weer gevonden hebben, en de uitnodiging om in een nieuwe geest verder te gaan. Het is nog de vraag of de afvaardi ging van het aartsbisdom Utrecht in haar huidige samenstelling nog zin ziet in het LPO Delega tieleidster mevrouw Wil Bus zei "niet optimistisch" te zijn. De bisschop van Breda, mgr. H. Ernst, vond veel bijval met zijn opmerking "laten we elkaar, na wat we samen hebben doorge maakt, betere ervaringen gun nen". Huiver Namens alle bisschoppen brak kardinaal Willebrands een lans voor voortzetting van LPO 3. "Wij hebben behoefte aan dit over leg". Hij zei zich de huiver van sommige afgevaardigden leven dig te kunnen voorstellen. De kardinaal stak niet onder stoelen of banken dat ook onder de bis schoppen bezorgdheid leeft over het risico dat de tweede zitting soortgelijke spanningen oplevert als de eerste. "Maar dat mag geen reden zijn om niet door te zetten. De delegaties zal worden verzocht, vóór december een bisdomme- lijke inventarisatie van catecheti- sche initiatieven en knelpunten in te dienen. Deze balansen zul len dan worden verwerkt tot een landelijk overzicht. Na een te rugblik zal de bijeenkomst van 17 januari zich over dat document buigen, om te zien waarover het op het beraad in het najaar pre cies zal moeten gaan. "Een priester heeft het moeilijk met de nood in zijn parochie en in de wereld. Soms moet ik er gewoon even uit vliegen". Dat zei pater John Hemann op een vergadering van de Amerikaanse vereniging van priester-piloten, waarvan hij voorzitter is. De vergadering was voor het eerst gecombi neerd met de internationaal bekende "Fly-in", die elk jaar wordt georganiseerd door een "experimentele luchtvaart vereniging" in het Ameri kaanse Oshkosh. Ongeveer 50 van de 128 priester piloten woonden de vergade ring bij, die door pater He- mann werd aangeduid als een "heel religieuze aangele genheid". Hij zei dat het "za lig is om het werk van de Schepper eens van een andere kant te bekijken". Volgens Hemann kunnen andere men sen, zoals dokters en juristen, die ook hun eigen vliegver- enigingen hebben, in de lucht niet zoveel plezier hebben als priesters. De meeste priester-pilotendie - misschien wel naar analogie van de bekende film "De vlie gende non" - de bijnaam "vliegende paters" hebben, doen dit alleen voor hun ple zier en hebben geen eigen "kist". Meestal hurenze er een. DEN HAAG (GPD) - Terwijl de honger van de vluchtelingen en oorlogsslachtoffers in Zuidoost- Azië nog allerminst verholpen is, moet de wereld zich schrap zet ten voor een hongersnood die, in ernst en in aantal getroffenen, de noodsituatie in Zuidoost-Azië nog in de schaduw stelt. De be volkingen in heel oostelijk Afri ka, van Soedan tot Zimbabwe, en in de hele gordel ten zuiden van de Sahara, het Sahel-gebied, zul len de komende jaren in steeds ernstiger mate te lijden krijgen van een groeiend tekort aan voedsel, dat alleen door middel van een gecoördineerde interna tionale hulpactie te verhelpen zal zijn. „De catastrofe staat op uitbreken", meent Sjef Theunis, directeur van de particuliere ontwikke- - lingsorganisatie Novib. „Op dit Russisch paar vraagt asiel HAMBURG (UPI/DPA/AFP) - De 33-jarige violist Gidon Kremer en zijn vrouw, de pianiste Elena Kremer, beiden afkomstig uit de Sowjet-Unie, hebben asiel in de Westduitse Bondsrepubliek ge vraagd. Het echtpaar treedt op het ogenblik op in Salzburg in Oostenrijk, waar deze maand de Festspiele worden gehouden. De Kremers zouden besloten hebben in het westen te blijven nadat zij on langs bevel gekregen hadden onmiddellijk naar Moskou terug te keren. moment al is in sommige landen (vooral Somalië, maar ook Ethio pië, Soedan en Oeganda) de toe stand vrijwel onhoudbaar. Af hankelijk van de definitie die je geeft aan het begrip „honger" zou je moeten stellen dat in deze lan den zeker 12 miljoen mensen lij den aan ernstige ondervoeding. Uit de gegevens die ons nu bereb ken blijkt dat, door verschillende oorzaken, de situatie de komende jaren steeds erger zal wor den". Van het werelddeel Afrika is eigen lijk alleen het gebied ten Noor den van de Sahara en het westen relatief vrij van honger. In de hele rest van het continent lijdt rond tien procent van de bevolking aan ondervoeding. Misplaatste trots weerhoudt, volgens de No- vib-directeur, veel regeringen er nog van een beroep te doen op de goedgeefse buitenwereld, maar de nood is bezig zeer hoog te stij gen. Er zijn verschillendè oorzaken aan te geven voor de honger in Afrika. Theunis: „Al deze landen staan voor een faillissement. De stij ging van de olieprijzen heeft ge zorgd voor enorme betalingsba- lanscrises. Daarbij komt de droogte van de afgelopen jaren, het oprukken van de woestijn, de politieke instabiliteit, gedeelte lijk veroorzaakt door het kolo niale verleden. En de onervaren heid van de bestuurders in veel van deze landen, de zwakke be stuursstructuur, die soms neer komt op een uiterlijke imitatie van de vroegere koloniale heef- De politieke troebelen in grote de len van Afrika, grotendeels (maar niet uitsluitend) veroorzaakt door de staatkundige erfenis van het koloniaal verleden, hebben de door droogte toch al ernstig geschade voedselproduktie hier en daar vrijwel stilgelegd. Oeganda is nog steeds niet hersteld van het Amin-tijdperk en van de gevolgen van de met hulp van Tanzania uitgevoerde verjaging van deze president. Volgens Theunis lijden in Oeganda tussen de 500.000 en 1 miljoen mensen honger. Kenia en Tanzania verkeren beide in relatief gunstige positie, al zijn ook hier de oogsten slecht ge weest en zijn de vooruitzichten voor de nieuwe oogst, volgend jaar, zeer slecht. Enkele hon derdduizenden lijden honger in deze twee landen. In alle genoemde landen zijn de nomaden de eerste slachtoffers. Door de droogte zijn zij hun mid del -het vee- van bestaan kwijt geraakt, en door de rest van de bevolking, die immers ook hon ger lijdt, worden ze veelal be paald niet liefderijkontvan gen. Zambia, het noordelijke buurland van Zimbabwe, is door de jaren lange bevrijdingsoorlog in dat laatste land (het vroegere Rhode- sië), en door de gedaalde koper- prijzen op de wereldmarkt, eco nomisch geleidelijk uitgemer geld geraakt. In Zimbabwe zelf is de voedselproduktie door die zelfde oorlog ook ernstig gestag neerd. Zelfs grote delen van Zaire liggen in de droogtegordel, waar nu al enkele jaren achtereen veel te weinig regen is gevallen. Juist omdat er geen enkel uitzicht is dat de hongersnood in Afrika binnen niet al te lange tijd „op eigen kracht" kan worden ver holpen, is volgens Novib-direc- teur Sjef Theunis een omvangrij ke internationale actie nodig. „Nederland, dat goede relaties heeft in dit hele gebied, zou mijns inziens het initiatief moeten ne men voor de oprichting van een internationaal consortium. De EG-landen, Scandinavische lan den, Canada, misschien ook een land als Roemenië, zouden waar schijnlijk willen meedoen". Er zijn voorlopig honderden mil joenen nodig, waarschijnlijk miljarden guldens, alleen al om het voedselgebrek aan te zuive ren. Het zou volgens Theunis best nodig kunnen zijn dat de leden van het consortium militairen in schakelen om het voedsel snel genoeg op de bedreigde plaatsen te krijgen. Daarnaast zal het nodig zijn door middel van ontwikkelingsprojec ten de bevolking de mogelijkhe den te geven in de niet al te verre toekomst weer zichzelf te voe den. Daarom zouden, in de ogen van Theunis, ook ontwikkelings organisaties zoals zijn eigen NO VIB bij het consortium moeten worden betrokken. Het hongerprobleem in Oost-Afri- ka is in sommige opzichten veel moeilijker dan de hongersnood in de Sahel, waar de hulp sinds begin zeventiger jaren kan wor den gecoördineerd, doordat de getroffen landen (alle voormalige Franse koloniën) onderling goed samenwerken. In Oost-Afrika ligt dat wel wat anders - de vele on derlinge oorlogen vormen een van de oorzaken van de hongers nood. Daarom zal het hulp con sortium waarschijnlijk met alle landen individueel om de tafel moeten gaan zitten. Een consortium is overigens geen nieuwe verschijning is de wereld van de ontwikkelingssamenwer king. Zo maakt Nederland onder meer deel uit van een consortium voor hulp aan India en van de IGGI, de Inter Gouvernementele Groep voor Indonesië, waarvan Nederland het voorzitterschap bekleedt. Dergelijke groepen worden opgericht als de omvang van het ontwikkelingsprobleem erom vraagt, en als duidelijk is dat de internationale hulp moet worden gecoördineerd. Theunis: „Nederland kan hier een wereldpolitieke daad verrichten van de eerste orde, als de regering het initiatief zou nemen voor de oprichting van een Afrika-con- sortium. We hebben geen kolo niale banden in het gebied, zijn politiek niet verdacht, we hebben goede ontwikkelingsrelaties in de meeste betrokken landen. En de relaties tussen de ministers De Koning (ontwikkelingssamen werking) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zijn goed genoeg om niet bang te hoeven zijn voor coördinatie- en compe tentieproblemen". „Ik hoop dat het politieke klimaat in Nederland snel rijp zal zijn voor dit initiatief. Er is veel te doen, om te beginnen al het zo nauwkeurig mogelijk registreren van de problemen, het inventari seren van de noodzakelijke en mogelijke hulpverlening. De tijd dringt". VAN AGT EREBURGER - De ge meenteraad van de Brabantse gemeente Geldrop heeft gister avond beslist dat minister-presi dent Van Agt zal worden onder scheiden met het ereburgerschap van zijn geboortedorp. De ge meenteraad steunde het college voorstel met 13 tegen 5 stemmen. MEER LEERLINGEN AVOND SCHOLEN - Tussen 1978 en 1979 is het totaal aantal leerlingen aan avondscholen met 19.900, ofwel circa 30 procent, tot bijna 86.000 toegenomen. Bijna 73 procent van het totale aantal bestaat uit vrouwen. Deze cijfers van het CBS hebben betrekking op de 78 avondscholen voor vwo, havo en economische zaken. IKV en Novib bundelen hun krachten DEN HAAG (ANP) - Het interker kelijk vredesberaad (IKV) en de Nederlandse Organisatie voor in ternationale Ontwikkelingssa menwerking (NOVIB) gaan met elkaar samenwerken om de ver dergaande verspreiding van kernwapens over de wereld een halt toe te roepen. De NOVIB als hulporganisatie voor de Derde Wereld heeft geconsta teerd dat zij niet heen kan om de grote wapenleveranties van de rijke landen aan de ontwikke lingslanden. Zestig procent van de wapenexport van de Verenig de Staten, 75 procent van de wa penexport van de Sowjet-Unie en 90 procent van de wapenex port van Frankrijk is bestemd voor de derde wereld. De NOVIB meent dat er ongeveer twintig maal zo veel wapen "hulp" als economische hulp aan de arme landen wordt gegeven. De NOVIB beseft dat zij niet het recht heeft tegen de derde we reldlanden te preken dat zij geen kernwapens mogen hebben als de rijke landen er wel hun veilig heid aan willen ontlenen. Zij pleit dan ook voor afstoting van deze wapens uit de veiligheidsvoor ziening. De NOVIB staat geheel en al achter de IKV-campagne "help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land". Het IKV hoopt dat met hulp van de NOVIB het verzet in de derde we reld tegen de kernwapenpolitiek kan worden gebundeld met het verzet in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19