"PSV m r i oet ai van net imago z< mrclub te zijn" Voor FC Twente is vijfde plaats het hoogst haalbare Van Breukelen na het EK een ander mens WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 DE BILT (GPD) - Het lijkt erop alsof Hans van Breukelen in Italië een ware gedaante verwisseling heeft onder gaan. De 24-jarige doelman van FC Utrecht praat meer over zichzelf dan ooit tevo ren. De „sociaal werker" van weleer lijkt zichzelf te ver loochenen. „Ik ben in het verleden te veel met anderen bezig geweest. Dat heeft me energie gekost die vaak niet rendeerde. Ik ga het nu meer bij mezelf zoeken, anders kom ik weer in de proble- Van Breukelen doelt op de pe riode tijdens het afgelopen seizoen waarin hij minder presteerde. „Ik heb toen ge merkt dat ik weinig steun van anderen mocht ver wachten. Ik heb met Willem van Hanegem over dat ge voel gepraat: hij begreep precies wat ik bedoelde. Dat je voor jezelf moet opkomen, anders ga je als betaald voetballer de mist in. Dat be tekent natuurlijk niet dat ik me vanaf nu puur egoïstisch ga opstellen, dat zou ik niet eens kunnen. Maar het wordt wel anders". Hans van, Breukelen Zijn houding is veranderd tij dens de EK in Italië, waarin hij intensief optrok met het tweetal Piet Schrijvers-Pim Doesburg. „We hebben over allerlei zaken gepraat die met ons vak te maken heb ben. Pas toen merkte ik dat er dingen speelden die ik me nauwelijks realiseerde. Mijn benadering van het vak is veranderd. Je praat niet al leen over het pakken van een bal of over een nieuw soort warming-up, maar ook over de benadering van de pers of over je manifesteren buiten de wedstrijden. Dat zelfver trouwen, dat Piet Schrijvers uitstraalt. Of de ervaringen die Pim Doesburg heeft mee gemaakt: allemaal dingen die ik heb opgepikt om ze la ter te verwerken. Bij FC Utrecht heb ik gelegenheid om die dingen in praktijk te brengen, de zaak tot ontwik keling te brengen. Ik ver heug me enorm op komend seizoen, dan zal pas blijken in hoeverre het Europees kampioenschap voor mij ge slaagd was". Van Breukelen is er intussen wel achter gekomen dat oe verloze discussies met colle ga's weinig zinvol zijn. „Ik heb in het verleden gepro beerd om met eindeloos ge duld bepaalde denkbeelden inzake de vakbond, collegia liteit en motivatie over te dragen. Na de nederlaag te gen NEC afgelopen seizoen heb ik de ploeg verweten dat er geen optimale inzet was geweest, hoewel ikzelf die middag ook geen gelukkige wedstrijd keepte. Dat is me niet in dank afgenomen, hoewel achteraf is gebleken dat we weer gingen winnen toen iedereen zich van zijn plichten bewust werd". Met Han Berger is de relatie - na nogal wat onderlinge twistgesprekken - enorm verbeterd. We waarderen en respecteren elkaar. Hij weet nu van mij dat ik alles met de beste bedoelingen doe, ook al kan hij mijn uitgangspunten niet altijd onderschrijven. Maar via de trainingen heb ben we elkaar pas goed leren kennen, onze prestatie drang is even groot. Ook met Van Hanegem is de ver standhouding gegroeid. Ik was nogal sceptisch toen hij bij ons binnenstapte. Willem weet dat, maar we hebben de achtergronden van die ach terdocht bespreekbaar kun nen maken. En met intensief praten blijk je toch ergens te kunnen komen". Van Breukelen en de pers: er is een heel nieuw boek openge gaan voor de FC Utrecht doelman die, in tegenstelling tot vele collega's, positief praat over de sportjourna listiek. „Ik heb tot nu toe geen vervelende dingen meegemaakt. Er zijn nooit dingen verdraaid overge komen. het contact is goed. Ik denk dat je als voetballer al een eind in de goede rich ting zit wanneer je serieus werkt aan het uitdragen van je vak". „Onlangs was hier een journa list van een jongensblad op bezoek, ook zo'n man ver dient het om aandacht te krijgen. Via zo'n stripblad bereik je een deel van de jeugd, die jouw woorden als waarheid aanneemt en daarnaar handelt. Die jeugd is enorm belangrijk, het beeld van de profvoetballer wordt overgenomen door die jochies". „Dat is ook de reden dat we - samen met Han Berger en Jan van Staa - doorgaan met de lezingen op de scholen. De enorme goodwill die je daarmee kweekt, daar hecht ik enorm aan. We hebben een stuk verantwoordelijkheid te dragen tegenover de vol gende generatie. Niet ieder een is zich hiervan be wust". De idealist-Van Breukelen komt nu weer even door. De keeper die zich via heel hard werken tot derde doelman van Nederland heeft ont wikkeld. „En die positie wil ik niet graag prijsgeven, ook al besef ik me ten volle dat zowel Piet als Pim voorlopig nog de voorkeur zullen heb ben. Maar door mezelf te zijn, hard te blijven trainen en me Die klassering vlak achter de zoge heten top van het vaderlandse voetbal dankte FC Twente overi gens met name aan een bijzonder open te stellen voor waarde volle adviezen probeer ik op de ingeslagen weg door te gaan. Voorlopig zal ik bij FC Utrecht - zeker nu we inter nationaal voetbal gaan spe len - moeten aantonen te recht bij de nationale selec tie te zitten. Vorig seizoen heb ik maar 35 goals doorge laten. Dat schept verplich tingen. Het publiek zal niet accepteren dat we onze plaats in de subtop verspe len. Met een maximale, col lectieve prestatie zal FC Utrecht wéër van zich doen spreken". ENSCHEDE (GPD) - „Als we volgend jaar opnieuw hoog willen eindigen en bovendien een goed figuur willen slaan in het UEFA-Cuptoernooi, dan zullen er ongetwij feld een paar nieuwe spelers bij moeten komen", ver klaarde oefenmeester Hennie Hollink van FC Twente op de dag dat de Enschedeërs de jongste competitie afsloten met een nogal verrassende zesde plaats op de rang lijst. sterke finish, die een schril con trast vormde met een lange pe riode halverwege het seizoen. Toen immers stelden de Twente naren vaak hopeloos teleur tegen zwakker geachte tegenstanders. Dat FC Twente in die maanden desondanks in de buurt van de concurrentie kon blijven, was, zoals bekend, vooreen belangrijk deel het gevolg van het wissel vallige optreden van de andere zogenaamde topclubs, ploegen, die in Enschede trouwens op vallend vaak de boot ingingen, vooral vanwege de sterke mid denveldbezetting bij FC Twen te. Toch bleek dat zelfde middenveld van FC Twente met Jaap Bos, Heini Otto en Aad Kila tegen de wat mindere goden uit de eredi visie veelal geen garantie voor succes. Vandaar ook dat Hennie Hollink voortdurend bleef plei ten voor versterking van buiten af. Zijn voorkeur ging daarbij vooral uit naar een aanvallend in gestelde linkermiddenvelder en een centrumspits, die FC Twente aan wat meer doelpunten zou kunnen helpen dan de frêle Deen Soren Lindsted. De reeds eerder geuite wens van Hennie Hollink om voor dit sei zoen ook nog een extra verdedi ger aan te trekken, kon de Alme- loër alras inslikken nadat was gebleken, dat spitsspeler Ab Gritter de omscholing tot (vrije) verdediger met redelijk succes had doorstaan. Op de tocht BOSSCHENHOOFD (GPD) - Terug naar de dagen dat een groot deel van het Nederlandse volk in de ban was van de Tour de France. Zwoegende en zwetende renners op de helling van weer een Alpencol. De Ronde nadert zijn beslissing, de beelden zijn spectaculair. Ook voor profvoetballers. De gehele PSV-selectie zit die middag in het Sporthotel van Bosschenhoofd tenminste gekluisterd aan het tv-apparaat. Weddenschappen zijn afge sloten. Op het moment dat Hennie Kuiper moet afhaken, gaat er een licht hoongelach op. Hier en daar is het leedvermaak inde PS V-gelederen groot. Vooral Willy van de Kerkhof steekt zijn pret om het feit dat trainer Thijs Libregts kennelijk op de verkeerde man heeft gegokt, niet onder stoelen of banken. Humor onder broodvoetballers. „Voeren" en jennen. Kun je er niet tegen, dan red je het niet in dat milieu. Libregts blijft glimla chen, laat zich niet uit zijn even wicht brengen. Ook door Willy van de Kerkhof niet. de speler die zich in maart juist het meest scep tisch toonde ten opzichte van Li bregts' komst naar PSV. Van de Kerkhof liep toen voorop om zijn toekomstige oefenmeester een gebrek aan internationale erva ring te verwijten. Een aantijging die Libregts toen fijntjes pareer de met de vraag of er in het bui tenland soms andere spelregels golden. Nogmaals geconfronteerd met een dergelijke vorm van twijfel ten aanzien van zijn geschiktheid voor PSV kan de 31-jarige Li bregts zijn sarcasme opnieuw niet bedwingen: „Ik heb gehoord dat ze over de grens heel vreemde lijnen trekken. Ze spelen daar ook achteruit. En met een vier kante bal. Tsjonge, dat zal dan een geheel nieuwe ervaring voor mij worden, want dat heb ik na tuurlijk nog nooit gezien". Om vervolgens serieuzer in te gaan op het voetbalspel in den vreem de: „Buitenlandse ervaring, ach, wat zegt me dat nou. Voetbal is vaak een spel van toevalligheden, vooral internationaal, als het op een of twee wedstrijden aan komt. Kijk naar het afgelopen EK. Italië blijkt iedere tegen stander onder de grond te willen stoppen, een favoriet als Enge land wordt direct al uitgescha keld en België haalt de finale. De logica is vaak ver te zoeken". Zelfvertrouwen en mentaliteit; fac toren die tijdens een wedstrijd vaak van doorslaggevender be tekenis zijn dan het zogenaamde speltechnisch vermogen van een ploeg. Libregts is daarvan door drongen en beschouwt het als één van zijn eerste taken dit PSV van de nodige complexen af te helpen en met zelfvertrouwen de competitie in te stu- De voormalige oefenmeester van Excelsior: „Door allerlei factoren hebben de spelers van PSV het imago gekregen een stelletje zei kerds te zijn. Van dat stempel moeten we natuurlijk af. Mis schien heeft het wel te maken met het feit dat we een club uit de provincie zijn. De vraag is: hoe diep zit het complex. PSV moet niet opkijken tegen clubs als Feyenoord en Ajax. Als je inter nationaal wilt meetellen, en dat pretendeert men hier nog steeds, dan moet je een grote vent zijn". Erkenning Thijs Libregts is een trainer met de zelfverzekerdheid en branie van een westerling. Niet iemand die zielig gaat zitten doen door bij voorbeeld te jammeren dat publiciteitsmedia tezeer aan „dat cluppie" uit Eindhoven voorbij gaan. "PSV zal zelf opnieuw er kenning moeten afdwingen", zegt Libregts dan ook. „Het is me in die korte tijd dat ik ze nu onder mijn hoede heb, opgevallen dat de jongens echt wel willen. Ze willen zich revancheren voor de relatief geringe prestatie in de vo rige competitie. De selectie staat op scherp. Jongens als Poortvliet en Wildschut willen bewijzen dat ze in Oranje thuis horen". Het is de gewoonte dat ploegen voor het begin van de competitie naar buiten uit blaken van zelf vertrouwen. PSV. in casu Thijs Libregts, vormt op die regel geen uitzondering. Toch is er juist voor de Eindhovense eredivisionist nog geen reden om de nabije toe komst rooskleurig tegemoet te zien. In tegendeel, de zuidelijke topclub is op papier de laatste ja ren nog nooit zo zwak geweest als op dit moment. Zelfs nu Willy van der Kuylen zijn contract toch nog heeft verlengd en het zich laat aanzien dat René van de Kerkhof na zijn ogenschijnlijk mislukte avontuur in Italië ook dit seizoen weer in Eindhoven zal acteren. Blijft staan het vertrek van Jan van Beveren. Harry Lubse en Tom Smits, dat slechts voor een gering gedeelte is gecompen seerd via de komst van Pim Doesburg. Het is echter de be doeling dat de selectie in elk ge val nog meteen spitsspeler wordt uitgebreid. Maar de tijd dringt. Scheef Namen van voorhoede-spelers zijn er in het recente verleden genoeg gevallen: Hamberg, Nanninga, Kist, Schachner. Ceulemans en zovoort. Tot een contract met één van deze gegadigden is het echter niet gekomen. „Omdat aldus Libregts. „de ideale spits ook voor ons kennelijk vrijwel niet op te brengen is. De verhoudingen liggen momenteel totaal scheef. In het verleden is er in Nederland voor een interne transfer nooit meer dan een bedrag van rond de miljoen gulden betaald. Nu zijn we op bedragen van drie miljoen en meer gestuit. Dat hadden we niet voorzien. Kijk naar het bui tenland. In Italië betalen ze voor een jongen als Liam Brady acht miljoen gulden of het de gewoon ste zaak van de wereld is. Spelers als Krol en Van de Korput wor den in het buitenland als koopjes gezien. De situatie is zeer onge zond. De transfersommen rijzen de pan uit. Financiële steun van de overheid en reclamegelden blijven achterwege. De toe schouwersaantallen nemen af. Het is dan toch niet meer verant woord grote bedragen op tafel te leggen voor een speler?" Niet alleen PSV staat, gezien het verdwijnen van Rijvers en Van Gelder, voor een nieuwe fase. Hetzelfde is eigenlijk het geval met het gehele Nederlandse voetbal. Ex-manager Van Gelder kondigde het in een recentelijk interview al aan: „De tijd van pro fessionalisme in Nederland zal weldra plaats moeten maken voor commercialisme". De voor alsnog vergeefse pogingen wat betreft het aantrekken van een nieuwe spitsspeler. bewezen de aanvankelijk voorbarig lijkende woorden van de voormalige PSV- bedrijfsleider al gauw. Het prof voetbal kan zichzelf nauwelijks meer bedruipen, gezien de al eer der door Libregts genoemde fac- Wil een club als PSV een topper kunnen blijven, dan zal het be drijf Philips met een veelvoud aan geld over de brug moeten komen in vergelijking met het verleden. Er zullen dus grotere financiële offers van het moeder bedrijf worden gevraagd. Li bregts: „Dat lijkt me onvermij delijk. Zoals het ook onvermij delijk is dat Philips op haar beurt naam- en shirtreclame terugver langt. Gebeurt dat, dan ben je beland in de fase van het com- mercialisme, zoals Van Gelder dat heeft aangekondigd". Stap terug Terwijl de economische situatie voor veel Nederlandse werkne mers verslechtert, nemen de top salarissen in de voetballerij gi gantische vormen aan. Hoe zit het dan met die beproefde stelling dat de sportwereld een afspiege ling vormt van de maatschappij? Libregts is van oordeel dat ook de profvoetballerij onvermijdelijk een stapje terug zal moeten doen: „Excessen zul je altijd blijven houden, maar we zullen hier in de voetballerij de kant van de En gelsen opmoeten Economisch gaat het daar al jaren slechter en dat heeft wel degelijk zijn weer slag op de voetballerij. Een jon gen met talent kan kiezen tussen voetballen of de mijnen. Een ge makkelijke keuze, vandaar ook dat de jongeren daar niet te be roerd zijn om de schoenen van de vedetten te poetsen. In Holland wordt het talent al op een veel te vroege leeftijd in de watten ge legd en wordt er veel te veel be taald. Wordt het maatschappelijk peil hier ook lager, dan zal het wellicht dezelfde kant opgaan als in Engeland Druk De vraag is alleen wie er daadwer kelijk met de nivellering zal be ginnen. Welke vaderlandse top club durft het aan een stapje te rug te doen om de financiële uit gaven meer verantwoord te ma ken? Clubs als Feyenoord, Ajax en PSV staan onder de constante druk per se te moeten presteren omdat het publiek het verwacht Om aan die verwachtingen te voldoen, is de clubleiding nog steeds bereid om met forse som- men geld de tafel komen. Wordt het commercialisme door de KNVB nog even geweerd en blijven de toeschouwersaantal len dalen, dan zullen de toekom stige hogere bedragen in Neder land niet opgebracht kunnen worden. Dan-zal de uittocht van vaderlandse brood voetballers naar het buitenland alleen nog maar verhevigen Weliswaar kwam daarmee de posi tie van Martin Jol als laatste man min of meer op de tocht te staan, maar voor de ex-Hagenaar be staat er na een lange periode van inactiviteit (vanwege een hard nekkige dijbeenblessure) nog al tijd de mogelijkheid om via het middenveld of desnoods als rech tervleugelverdediger een plaats in de hoofdmacht van FC Twente terug te bemachtigen. Mogelijk dat Martin Jol in de loop van het nieuwe seizoen alsnog op zijn ge liefkoosde positie van laatste man komt te staan, maar voorals nog lijkt Hennie Hollink te willen beginnen met Ab Gritter en Niels Overweg in het centrum van de verdediging. Het doel zal ongetwijfeld weer worden verdedigd door André van Gerven, terwijl Romeo Zon dervan zonder meer op een vaste plaats als linkervleugelverdedi ger kan rekenen. Onduidelijk- heid id bestaat er evenwel nog steeds omtrent de bezetting van de rechtervleugelpositic in de de fensie. Hollink kan kiezen uit John Scheve. Bert Strydveen en Tjalling Dilling. die overigens lijkt voorbestemd om voorstop per Niels Overweg over een jaar te gaan vervangen. Voor wat betreft de middenveldbe zetting zal vervolgens veel afhan gen van de concurrentiestrijd tussen met name Martin Jol, Aad Kila en Jaap Bos, want Heini Otto is na een bijzonder constant sei zoen welhaast zeker van zijn plaats. „Veel", zo vult Hennie Hollink echter aan, „zal afhangen van de tegenstander tegen w ie we op dat moment moeten spelen. Want het kan best zo zijn, dat wij in navolging van veel andere clubs ook met twee spitsen zullen aantreden". Consequenties Dat dit laatste consequenties zal hebben voor de aanval van FC Twente, zal duidelijk zijn. Hennie Hollink kan voorlopig in elk ge val putten uit Hallvar Thoresen, Sören Lindsted, Manuel Sanches Torres, Evert Bleuming en Ferdi Rohde, de enige nieuwkomer bij FC Twente, dat verder alleen Roel Smand (naar Vitesse) uit de A-selectie zag verdwijnen. Voor zitter Ferry Fransen: „Voor het eerst sedert vele jaren waren we niet gedwongen om een sterke speler te verkopen. Dit ondanks het feit, dat we afgelopen seizoen verre van rooskleurig hebben ge draaid. Althans in financieel op zicht". Een verdere uitbreiding van de se lectie zat er derhalve niet in. Hennie Hollink: „Niettemin ben ik al erg blij met de komst van Ferdi Rohde, want ik geloof dat we met hem erbij erg veel aan aanvalskracht hebben gewon nen". De 22-jarige Rohde, die twee jaar onder contract stond bij het Belgische La Louviere en voordien uitkwam voor FC Koln rekent min of meer op een vaste plaats in de basis van FC Twente. „Want", zo licht hij toe, „ik ben niet naar Enschede gekomen om op de reservebank te gaan zitten, want daarop heb ik in Belgie, vooral tijdens mijn tweede sei zoen. lang genoeg vertoefd als gevolg van een paar zware bles- „Toch durf ik nog met geen enkele zekerheid te zeggen hoe we aan de competitie beginnen. Ik zie vanzelf wel wie er overeind blijft in die onderlinge concurrentie strijd". aldus Hennie Hollink. die een vijfde plaats in de eindrang schikking het hoogst haalbare voor FC Twente acht. „Want", zo verklaart hij, „aan Ajax, Feye noord, PSV en AZ'67 kan voorlo pig toch nog niemand tippen. Overigens hoop ik wel", zo be sluit de opvolger van Spitz Kohn bij FC Twente, „dat er komend seizoen door de scheidsrechters wat beter gelet zal worden op ruw spel, want afgelopen seizoen heb ik herhaaldelijk acties gezien die eenvoudig niet door de beugel konden" gele kaart gegeven voor een ver- grup dat mijns inziens rijp was voor een rode kaart, maar veelal was er eerder sprake van een gro te willekeur. Voor mijn part krijgt iemand al in de eerste minuut een gele kaart voor het hard onderuit halen van een tegenstander,maar dan zullen alle scheidsrechters wel eerst op één lijn moeten gaan zitten. Want met dat gesjoemel, zoals afgelopen seizoen vaak ge beurde, komen we geen steek verder Ik verwacht zelfs, dat het voetbal in Nederland anders zelfs ruwer zal wor olgen'vandien" t alle

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15