LEIDSCH DAGBLAD Ontruiming elk ogenblik verwachten vandaag Van Agt laat passage uit rede weg Oproerpolitie naar stakers fjft Meubelfabriek y# Oisterwijk OGEM ontsnapt aan surséance Minister Albeda zegt lidmaatschap Israël Comité op Panter in circus grijpt kind GOEKOOP op geheven Blokkade toonaangevend in eiken Warrige entree DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36246 (Directeur G Koopman iHoofdredacteur A A M Schuurmans 'Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Smgel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda (sociale zaken) gaat zijn lidmaatschap van het Israël Comité Nederland op- i zeggen. Hij wil het Comité verlaten omdat hij zich niet kan verenigen met de felle aanval van het Comité op een eventuele regeringsbeslissing de Neder landse ambassade van Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen. I Het comité heeft in een landelijk dagblad een advertentie laten zetten, waarin een toegeven aan de Arabische druk om de ambassade te ver plaatsen onder meer een „beginselloze lafhartigheid" wordt genoemd. Onder de tekst staan de namen van het Comité van aanbeveling ver meld. In dit rijtje staat ook de naam van minister Albeda. Een woordvoerder van de minister verklaarde, dat de advertentie geheel i buiten medeweten van de bewindsman in de krant is geplaatst. Albeda kan zich volgens de woordvoerder toch moeilijk als lid van de regering op deze manier over een mogelijk kabinetsbesluit uitlaten. Professor Albeda is ongeveer zes jaar geleden tot het comité toegetreden. Toen hij minister werd had hij zijn lidmaatschap al moeten opzeggen, zoals hij toen uit alle verenigingen en comités is gestapt, waarvan hij lid j Volgens de woordvoerder is het Albeda echter geheel door het hoofd i geschoten, dat hij nog lid van het Israël Comité Nederland was. Hij is dan ook vergeten bij zijn toetreden tot het kabinet zijn lidmaatschap aan de minister-president te melden. Nu hij op een pijnlijke manier aan zijn j lidmaatschap is herinnerd, zal hij alsnog het Comité verlaten. ROTTERDAM (ANP) - De zwarte panter "Lara" heeft gisteravond tijdens de Rot terdamse première van het Duitse circus "Krone" de 7- jarige Saskia Haasbeek uit Zevenbergsche hoek ernstig verwond. Het meisje keerde tijdens het roofdiernummer terug van een bezoek aan het toilet, toen de panter in het draad- stalen net sprong en erin slaagde de poten door de ma zen te krijgen. Bezoekers leidden het dier af en een personeelslid sloeg de panter, waardoor het meisje vrijkwam. Ze is met ernstige hoofdwonden in het Dijk- zigt-ziekenhuis opgenomen. Circus Krone gaf vorige week nog een aantal voorstellin gen in Leiden. Twintig wachtmeesters van de rijkspolitie hebben giste ren vergeefs gezocht naar de anderhalve ton die vijf da gen geleden op een geld transport van bloemenveilig Flora naar de Rabobank in Rijnsburg werd buit ge maakt. De agenten kamden een bos aan de rand van Noordwij- kerhout - waar volgens één van de verdachten de geldtas was verstopt - volledig uit. Zonder resultaat. Toen het donker werd moesten zij met lege handen naar huis. Een verontruste bos wachter: "Ik hoop dat de plek geheim blijft. Anders worden we overspoeld door goudzoekers. PAGINA STREEK I EO wil verwording samen leving aan de kaak stellen PAGINA 5 Extra aardgasbaten verlich ten begrotingsperikelen PAGINA 7 Promotie Groningen geen toevalstreffer PAGINA 13 Zweden bijna duurste land ter wereld PAGINA 15 Over arbeidsvoorwaarden beleid nog geen eenstem- mingheid in FNV PAGINA 19 22 PAGINA'S Meer wind Vannacht opklaringen en minimum temperaturen omstreeks 13 graden. Overdag voornamelijk in de noordelij ke provincies meer bewolking en mo gelijk wat regen. Middagtemperatuur van 18 graden aan zee tot 23 graden in Brabant en Lim burg. Tot matig, en aan de kust tot krachtig toenemende zuidwesten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 AUGUSTUS Zon op: 6.29 uur; onder: 20.52 uur. Maan op: 16.28 uur; onder: 0.46 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.23 en 22.58 uur, laagwater om 5.49 en 18.19 uur. DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft in zijn toespraak in het Amerikaanse Columbia het deel over de kernenergie weggelaten. Uit de in Nederland verspreide tekst bleek dat de minister-presi dent in Amerika zou gaan pleiten voor toepassing van kernener gie. Volgens de Rijksvoorlichting- dienst was de voorbereide tekst veel te lang. Van Agt wilde de mensen die gekomen waren om de overhandiging van zijn ere doctoraat bij te wonen, niet te lang vervelen met zijn toespraak. AMSTERDAM (GPD) - Amsterdam wachtte vanmiddag de gewelddadige ontruiming van de 47 gekraakte luxe flats aan de Prins Hendrikkade. Een laatste bemidde lingspoging die in de nacht ondernomen was door de Raad van Kerken, mislukte. Op weg naar het "front". Een stoet van 35 wagens uit Rotterdam op weg naar de hoofdstad: ongeveer 300 man ME., achttien paarden, twaalf hon den en twee waterwerpers. De krakers bleven bij eisen die voor burgemeester Polak on aanvaardbaar waren. Om vier uur vanmiddag zou de Mobiele Eenheid van de politie in actie komen om de appartementen leeg te halen. Om buiten ruimte te hebben was in de nacht al de bovenleiding van de tram weg gehaald. In de buurt van de ge kraakte appartementen werden enkele hoogwerkers in gereed heid gehouden. Een klein groepje medestanders van de krakers heeft de afgelopen nacht voor het gekraakte pand op straat doorge bracht, gehuld in slaapzakken en met een helm op. In een verklaring lieten de krakers even voor het middaguur weten dat zij het pand niet zouden verla ten. „Wij betreuren het dat Polak ook dit maal de colonne, eenmaal in beweging, niet meer wenst te stoppen. Krakers die jarenlang strijden tegen de woningnood, mogen geen woonruimte verlo ren laten gaan door ontruimingen die niet in het belang zijn van de goede verdeling van de woon ruimte. Wij kunnen het pand niet verlaten. Wanneer gelijk gevor derd wordt, is ontruiming niet noodzakelijk". Van die laatste eis heeft burgemeester Polak in een eerder stadium al gezegd, dat hij daaraan onmogelijk kan vol doen. De bemiddeling door de Raad van Kerken was de laatste poging die werd gedaan. Zij resulteerde er slechts in dat de krakers van de flats in de ochtend alle projectie len die zij op het dak hadden klaar gelegd om een aanval door de politie te bemoeilijken, weg haalden. In een verklaring van de Raad van Kerken werd gezegd, dat dit moest worden gezien als een gebaar om duidelijk te ma ken dat de krakers wilden mee werken aan een geweldloze op- het conflict. Van de kant van het stadhuis werd meegedeeld, dat burgemeester Polak bereid was tot een gesprek met de krakers, wanneer de kra kers vandaag uit eigen beweging het pand zouden hebben verla ten. Eerder wenste hij hen niet te ontvangen. Polak heeft er steeds aan vast ge houden dat aan de uitspraak van de rechter, die twee weken gele den de ontruiming beval, niet valt te tornen en dat die ook geen in zet van een gesprek kan zijn. In de buurt rondom het gekraakte flatgebouw was het vannacht en vanochtend rustig. De Zeedijk, die erachter ligt, zag er wat som ber uit. De meeste cafés hadden hun ramen geblindeerd. Voor het gekraakte pand stonden steeds groepen mensen te discussië- WARSCHAU (UPI,AFP,DPA,AP) - Volgens Poolse dissidenten zijn eenheden van de oproerpolitie van Warschau naar Gdansk over gebracht. Duizenden arbeiders zijn daar in staking. De dissiden ten maakten dit vier uur na de tv-toespraak van partijleider Gierek bekend. CHERBOURG (Reuter, UPI.DPA) - De stakende Franse vissers hebben vandaag besloten om de blokkade van de haven van Cherbourg tijdelijk op te heffen. Dit uit medelijden met de zesdui zend gestrande toeristen, die nu naar Engeland kunnen terugke ren. De opheffing geldt voor 24 resteerd en zou daarbij zijn mis handeld. Het gaat om Jan Li- pinski, redacteur van het onder grondse blad Robotnik (de Ar beider). Lipinski werd aange houden toen hij op weg was naar een bijeenkomst van het comité van dissidenten, KOR. In het huis waar deze bijeenkomst zou wor den gehouden, verrichtte de poli tie later een huiszoeking. (Zie verder pagina 9) (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het eerste dagje Leiden is voor de nieuwe burgemeester Goekoop niet van een leien dakje gegaan. Aangekomen bij het Leidse stadhuis, gisterochtend, had mr. Goekoop enige moeite met het vinden van de juiste ingang. Uiteraard besteeg hij eerst de monumentale trap aan de Breestraat maar vond, zoals iedere Leidenaar weet, deze deur gesloten. Na enig gemorrel besloot de burgemeester het maar el ders te proberen. Onder aan de trap vond hij een andere toegang. Gelukkig stonden hier de deuren (toevallig) open. Zo kwam het dat mr. Goekoop het Leidse stadhuis via de drukkerij binnenstap te. Of het allemaal nog niet ge noeg was bleek hij ook nog de deur van zijn auto te heb ben dichtgeslagen terwijl de sleuteltjes nog in het con tactslot zaten. Het nieuwe hoofd van de politie had de hulp van Leidse agenten no dig om de sleuteltjes uit de auto te bevrijden. Later op de dag, toen mr. Goe koop het stadhuis verliet (de sleuteltjes waren weer te recht), waaide nog eens een stapel paperassen door de Breestraat. Enfin, je zult maar burgemeester van de sleutelstad worden. De Leidse raad heeft gisteravond de nieuwe Leidse burgemeester mr. C. H. Goekoop zonder al te veel opzien binnengehaald. Er was het gebruikelijke ge- weekklaag in de kampen waar de prijs niet was gevallen. En het wat kleurloos incasseren van de winst bij de meest fortuinlijke politieke partij. Een man als Goekoop, die het Am sterdamse raadsspel kent, had vermoedelijk wat meer vuurwerk verwacht en wellicht ook ver diend. Bij welkomstwoorden als het om in stallaties gaat van politieke ambtsdragers is het zaak beter te luisteren naar wat er niet wordt gezegd dan wat er wel wordt ge zegd. Scherp luisteren was gisteravond niet nodig. De meeste fractie voorzitters verpakten hun wel komstwoordje in wat kleurloze opsommingen, waarbij oubollig heid niet werd geschuwd. Met name van CDA-kant was meer vuur te verwachten geweest. Het is publiek geheim dat de CDA-vertegenwoordiger in de vertrouwenscommissie de meeste moeite had met de per soon van mr. Goekoop. In de toe spraak geen woord daarover. Feller was PvdA-fractieleider Peters, maar het was geen schim van de kritiek die voorganger Vis bij zijn entree in de Leidse politie ke arena voorgeschoteld kreeg. Goekoop had er geen enkele moeite mee. Hij bleef breed glim lachen en leek de zaak volkomen te beheersen. Goekoops installatierede bevestig de de eerste indrukken van de nieuwe burgemeester: een jovia le, wat studenti koze, ambitieu ze man, die wellicht voor een kleuriger uitoefening van het bur gemeesterschap kan zorgen dan tot dusver gebruikelijk was in Lei den. Goekoop is het type van de gezags drager dat meer zakenman is, dan ambtelijke autoriteit. Hij stelde VVD-er te zijn en daar voor uit te blijven komen. Hoe hij dat straks wil gaan rijmen met de onpartij digheid die hij als voorzitter in acht moet nemen vertelde hij er niet bij. Ambitieus of niet, de vraag is hoe lang het zal duren voordat er bot singen zullen komen. Goedkoop heeft maar een beperkt aantal ta ken en hij is er de man niet naar lijdzaam toe te zien als hij vindt dat er fouten worden gemaakt. Zijn succes als burgemeester in het algemeen en als voorzitter van het college in het bijzonder zal voornamelijk afhangen van de overtuigingskracht die hij aan de dag zal weten te leggen en het vertrouwen dat hij weet te winnen. Vertrouwen, waar met name Pe ters, nadrukkelijk om vroeg. Goekoop heeft duidelijk laten door schemeren niet te voelen voor de rol van Swiebertjes-burgemees- ter. Hij wil bijvoorbeeld een eind maken aan de traditie dat jubile rende echtparen kunnen rekenen op een bezoekje van het burge meestersechtpaar. Dat laatste zal hem zeker niet in dank worden afgenomen door vele, vooral ou dere Leidenaren. Op maandag 1 september begint Goekoop officieel aan zijn werk zaamheden. Het zou onverstan dig zijn wanneer hij meteen al door de porceleinkast zou stap pen, maar achter de onbezorgde jongensachtige glimlach gaat hoogstwaarschijnlijk een man schuil die eerst voorzichtig zal uit vissen hoeveel porcelein er ei genlijk in die kast staat. ROTTERDAM (GPD) - De 'hoofdgroep' Handel en daartoe behorende onder nemingen binnen het con cern OGEM hebben giste ren de OGEM Holding NV gered van een surséance (uitstel) van betaling. De raad van bestuur van de holding deed een dringend beroep op de directie van de hoofdgroep, die de technische groothandel omvat en goed rendeert, om de vorde ringen en voorraden van de groep te over te dragen aan het concern, als zekerheid voor een krediet van een bankconsortium, dat een gat van niet minder dan 400 mil joen gulden bij de holding moet vullen. Zo niet, dan zou de lening niet kunnen doorgaan en de OGEM Holdmg niet aan haar verplichtingen kunnen voldoen. De directie van de hoofdgroep Handel voelde er niet veel voor de onder haar vallende onderne mingen afhankelijk te maken van het lot van de andere hoofdgroe pen van het concern en daarmee van het concern zelf. Dit leidde tot langdurige en 'dramatische' onderhandelingen tussen de raad van bestuur en de directie van de groep Handel. Uiteindelijk ging de directie van de hoofdgroep akkoord, maar onder enkele voorwaarden, die erop neerko men dat de hoofdgroep de be schikking houdt over 95 procent van haar werkzame vermogen en de zeggenschap behoudt in het financiële verkeer. Van de raad van bestuur en van het bankconsortium werden op deze punten garanties geëist. De raad van bestuur van de OGEM Hol ding gaf de garanties. Het bank consortium deed dat echter (nog) niet. Vandaag zitten de heren van de OGEM opnieuw met hun ban kiers in binnen- en buitenland rond de tafel om een oplossing te zoeken voor de financiële problemen, die het bestaan van het concern met in ons land 16.000 werknemers bedrei gen. (zie ook pag. 19)

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1