Sanders: de enige van niveau WK kan enorme domper worden.... Ronde van Nederland: Post-ploeg 'festival' *14 Leidenaar moeiteloos naar zevende tennistitel op METSbanen RONDECIJFERS MAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 STEENWIJK (GPD) - Om de cou reurs in de Ronde van Nederland tot meer strijdlust aan te zetten, overweegt koersdirecteur Nico de Vries volgend jaar een vergoe dingenstelsel in te voeren. Door renners die durven aan te vallen financiële beloningen in het vooruitzicht te stellen, hoopt hij zijn doel te bereiken. „Het is duidelijk dat de blokkade van Post moet worden doorbro ken", vertelde De Vries. „In deze ronde hebben we wel gezien dat bij iedere demarrage een jongen van Raleigh aan het wiel zat. Dat dooft elk initiatief. Ik zou vol gend jaar aan elke renner in een kopgroep honderd gulden per minuut voorsprong willen geven. Volgens mij moet op die manier de koers gemaakt kunnen wor den". Dit jaar bleef het koersgebeuren, ondanks de soms wel erg hinder lijke ingrepen van De Vries en door de overheersing van de Post-brigade, op een laag pitje staan. Gerrie Knetemann finishte zaterdag in Steen wijk onbe dreigd als winnaar. „Maar zoals wij reden, hadden er acht van on ze ploeg kunnen winnen", merk te hij bescheiden op. Toch kreeg de ronde een sterke winnaar. Hennie Kuiper, met wie Knetemann niet bepaald vriend schappelijke banden onder houdt, zei bewonderend: „Hij was de beste. De hele week heeft hij attent gereden en was hij bij iedere belangrijke ontsnapping betrokken". Kuiper zelf was nauwelijks zichtbaar. „Wanneer ze in Limburg beginnen, zou ik misschien voor het klassement kunnen rijden. Maar met een vlakke aanloop is dat zinloos. In de eigen streek heb ik nog wel SPORT SPORT SPORT Nederlandse wielrenners terughoudend Rondewinnaar Gerrie Knetemann iets geprobeerd, maar je krijgt geen meter ruimte". De laatste halve etappe eindigde opnieuw in een overwinning voor een renner uit de ploeg van Peter Post. In de levendige etappe tus sen Enter en Steenwijk ontstond 20 km voor het einde een kop groep met Leo van Vliet, Guido van Calster, Frank Hoste, Joop Zoetemelk, Jacques Verbrugge, René Wuyckens, Ludo Peeters en René Martens. Op de finish won Van Vliet de spurt. Hij nam te vens de groene trui over van de Belg Walter Planckaert, die per vergissing niet in de achtervol ging was gegaan op de koplo pers. Daarmee haalde Post de belang rijkste truien binnen. Immers, dat Knetemann in het oranje zou blijven, stond vrijwel vast met een ploegentijdrit als afsluiting voor de boeg. De formatie onder streepte de suprematie in de middaguren inderdaad door met ruim driekwart minuut voor sprong op de Belgische ploeg de rondemiss: "Ik heb resultaatvoetbal gespeeld" STEENWIJK (GPD) - De profron de van Nederland mag dan uit puur sportief oogpunt opnieuw een teleurstelling zijn geworden, als voorbereiding op het wereld kampioenschap vormt de etap pekoers nog altijd een uiterst be langrijke schakel. Het kan name lijk bijna geen toeval zijn dat in de laatste vijf jaar, sinds de Ronde van Nederland voor beroepsren ners in ere werd hersteld, maar liefst vier keer'de wereldkam pioen uitgerekend in die wed strijd heeft getracht de goede vorm te pakken te krijgen. Voor Hennie Kuiper, Freddy Maer- tens, Gerrie Knetemann en Jan Raas is de ronde vanaf 1975 dus van onschatbare waarde ge- Het is dan ook geen wonder dat de nabeschouwingen op deze, moei teloos door de sterk rijdende Ger rie Knetemann gewonnen, zesde aflevering zich vooral toespitsten op de strijd om de wereldtitel. Want dat er van een werkelijke krachtmeting nauwelijks sprake is geweest, is voor iedereen wel duidelijk. „Wij steken met onze ploeg te ver boven de rest uit", oordeelde regerend wereldkam pioen Jan Raas over het uitblij- IJsboerke van Ludo Delcroix, tot op dat moment tweede met een kleine achterstand in de algeme ne rangschikking, te zegevie- Voor Knetemann was het de derde keer dit seizoen dat hij een etap pewedstrijd won. Eerder schreef hij de Ronde van de Middelland se Zee en die van België op zijn naam. De laatste trouwens, net als de Ronde van Nederland, zonder een rit te winnen. „Maar dat vind ik niet erg. Ik speel een beetje resultaatvoetbal", stelde hij tevreden na zijn triomf. „In onze ploeg is het luctor et emer- go. Je moet steeds je gezicht laten zien om zo de steun te blijven houden van de hele ploeg. En alle praatjes over ruzie bij ons zijn on zin". En om die woorden kracht bij te zetten riep hij naar zijn ploegmaat Henk Lubberding: "Hé Lub, is er ruzie bij ons?" De coureur uit Voorst zwaaide vriendelijk lachend in zijn rich ting. „Zie je nou wel", zei Knete- DONGEN (GPD) - De Nederlandse wielersport kent zijn eerste „voet- bal"-incident. De profronde van Dongen, gewonnen door natio naal kampioen Johan van de Velde, moest gistermiddag een half uur worden stilgelegd, om dat dronken toeschouwers lege bierglazen en flessen op het par cours gooiden. Bovendien werd een aantal dranghekken midden op de weg gezet op het moment dat het peloton in aantocht was. Eer der al hadden de renners regel matig geklaagd over het gedrag van al te opdringerige toeschou wers op de achterzijde van het parcours. De wedstrijd werd ruim een half uur stilgelegd. Pas nadat het wegdek schoon was geveegd en de politie, die drie dronken toe schouwers arresteerde, weer orde op zaken had gesteld, kon de wed strijd worden voortgezet. Alleen Gerrie Knetemann was niet meer W ielersport kent eerste 5?7 I 99 bierglas - incidenten bereid voor een tweede maal te starten. De Huijbergenaardie even voor het incident op dezelfde plaats lek had gereden, keerde onmiddellijk huiswaarts. „We zijn heel wat dolle toestanden ge wend op dit moment", zei Knete mann, „maar als het op deze ma nier moet dan hoeft het voor mij echt niet meer. Ik vind het jammer voor de goedwillende toeschou- den". De overige renners toonden zich on der aanvoering van Joop Zoete melk wel bereid om onder luide toejuichingen van de toeschou wers, ruim 20.000, een nieuwe po ging te wagen. Zoetemelk: ,Jk had er eigenlijk weinig trek meer in. Ik ben gebleven voor de orga nisatie. Je kunt het de mensen die een heel jaar hard gewerkt heb ben om dit evenement op touw te zetten, niet aandoen naar huis te gaan. Maar de lol was er natuur lijk wel af En Hennie Kuiper: ,J)it heb ik nog nooit eerder meegemaakt. Ik hoop niet dat het een eerste aanzet is tot een verschijnsel dat straks als heel normaal wordt beschouwd voor de wielersportIn de voet ballerij is het enkele jaren geleden ook begonnen met het werpen van één blikje". SCHEVENINGEN (GPD) - Het mislukte Nederlandse kampioenschap tennis heeft gisteren op de METS-banen in Scheveningen een passende afsluiting gekregen. Nadat de partijen op de voorafgaande dagen al weinig hadden voorgesteld, sukkelde Marianne van der Torre bij de da mes ten koste van Elly Vessies naar haar tweede titel in successie en bleek Huub van Boeckel in de eindstrijd van de heren tegen Louk Sanders zelfs de simpelste slagen verleerd te zijn. Louk Sanders toont de beker: hij had liever meer geld gehad. Scylla-dames vrijgeloot DEN HAAG (ANP) - Van de zes Nederlandse verenigingen die hadden ingeschreven voor de Europese-bekertoernooien tafel tennis is Scylla Leiden vrijgeloot voor de eerste ronde. De Leidse dames spelen in de tweede ronde, voor 26 oktober, een uitwedstrijd tegen Start Praag (Tsj). Avanti Hazerswoude lootte voor de Jaarbeursbeker SK Radopi Mont Chilgrad uit Bulgarije. Het pro gramma voor de andere vereni gingen ziet er als volgt uit Heren: Landskampioenen: Amsterdam- Kaiku (Fin) op 21/9. Jaarbeurs beker: Hooge Huys Alkmaar- Olympia Ljubljana (Jsl); De Ve- luwe Apeldoorn-Stk Industro Gradnja Zagreb (Jsl); PSV Ober- hausen (Wdl)-Wilno Vlissingen. De wedstrijden moeten voor 21 september zijn gespeeld. Van het viertal finalisten in de en kelspelen leverde alleen Louk Sanders goed werk af. Dat had tot gevolg dat van Boeckel als een speelbal werd behandeld en in 1 uur en 18 minuten met zegge en. schrijve drie games werd afge scheept: 6-0, 6-2, 6-1. Sanders veroverde daardoor niet alleen zijn zevende nationale open lucht-titel (het record staat op naam van Henk Timmer negen maal kampioen in de periode tus sen 1923 en 1935), maar toonde tevens aan dat de toekomst van het Nederlandse herentennis minder rooskleurig is dan wordt verondersteld. Ondanks het feit dat hij al 30 jaar is ondervindt hij in het Nederlands kampioenschap, waarvoor het talent Eric Wilborts overigens dit jaar op het laatste moment moest bedanken, steeds minder verzet. De tien jaar jongere Van Boeckel kwam niet in het duel voor. En dat terwijl Sanders internatio: naai tot nu toe dit jaar nog minder voorstelt dan in het verleden. Op de wereldranglijst staat hij nu 152e. In Scheveningen had Sanders al leen wat problemen in zijn partij tegen Martin Koek die hem een set afhandig maakte. Voor het overige was Sanders de solist die onverstoorbaar zijn programma afwerkte zoals zaterdag in de hal ve finale tegen Gorter: 6-2, 6-3, 6-4. Omdat Van Boeckel in die zelfde fase van het toernooi Schapers kleineerde (6-1. 6-3. 6-1) leek een spannende finale in het verschiet te liggen. In werkelijkheid was echter slechts bij hoge uizondering sprake van een wedstrijd. Van Boeckel liet de simpelste opgaven onopgelost en kwam Sanders tegemoet door de bal keurig in diens richting te spelen. Hij bleek zelfs niet in staat om zijn werk af te maken „Je doet niets, je bent niet bezig" - op die manier probeerde hij zichzelf op de baan op te peppen en over de moeilijkheden heen te zetten, zo- A als hij dat in december nog had gedaan in de finale van het in doorkampioenschap in Goirle. Toen sloeg hij drie wedstrijdpun- ten van Sanders weg en zette hij een partij die bij 1-6,2-4 verloren leek, alsnog in winst om. Ditmaal bleef hij nadrukkelijk de rol van de verliezer vertolken van wie Sanders na afloop zei: „Van Boeckel heeft het hele toernooi al minder gespeeld dan hij kan, maar vanmiddag lukte hem he lemaal niets. Maar wat wil je ook? Hij heeft veel te wenig interna tionale ervaring. Op deze manier is hij helemaal verkeerd bezig. Hij heeft gekozen voor het pro fessionalisme, maar hij doet veel teweinig". Van Boeckel pareerde die aanval door er op te wijzen dat hij dit jaar geen akkoord kon bereiken met de tennisbond. („Men hield zich niet aan de mondelinge afspra ken") waardoor hij al zijn reizen naar het buitenland zelf moet be kostigen: „Ik had ook wel meer willen ondernemen, maar dan moetje wel het geld er voor heb ben", aldus Van Boeckel, die zijn afgang onder meer toeschreef aan de snelheid die door zijn te genstander werd ontwikkeld: „Ik had mij voorgenomen om in een hoog tempo te spelen, omdat me dat wel ligt, maar vanmiddag lag het tempo veel te hoog". Bij de dames leek daarentegen nogal eens sprake van een lang- zaam-aan-actie, waarin de nervo siteit van Vessies de garantie leek voor een eenvoudige overwin ning van de vandaag 19 jaar ge worden Van der Torre. De Rot terdamse spreidde het spel in eerste instantie goed. lokte de negen jaar oudere Vessies regel matig naar het net en verraste haar dan met lobs. Tot 6-2, 2-0 pakte die tactiek goed uit. Daarna viel ze echter plotseling stil en ven van een boeiende strijd om de leiderspositie. „En dan kun je wel grote buitenlandse formaties gaan aantrekken om een even wichtig veld te krijgen, maar die zullen hier helemaal uitsluitend als voorbereiding rijden. Wij zijn ons er tenminste nog van bewust dat we het publiek iets moeten laten zien". In die wetenschap zal de Ronde van Nederland, zeker zolang de ster ke Raleigh-formatie van Peter Post als krachtige eenheid blijft opereren, moeten voortploete- ren. In hoogtijdagen van de Ne derlandse wielersport, zoals op dit moment, niet zo n probleem want de toeschouwers bleven ook voor een voorbijkruipende groep luid applaudiseren en tij dens de plaatselijke omlopen werd er toch steeds een aardige finale uit de doos getoverd. Of dat voldoende is om in een periode van terugval overeind te blijven, is een vraag. En dat die terugval komt. staat wel bijna vast Het aanstaande we reldkampioenschap is voor de Nederlandse wielersport dan ook erg belangrijk. Na twee wereldti tels is het publiek verwend en wordt het als vanzelfsprekend aangenomen dat ook een derde regenboogtrui haalbaar moet zijn. „Voor het publiek kan dat een enorme domper worden", geeft Gerrie Knetemann (nu al voor de tweede keer winnaar voor de Ronde van Nederland) toe. „Voor ons ligt dat anders. Wij weten hoe moeilijk het is om dat te worden". Een derde Nederlandse wereldti- tel-op-rij zou dan ook een uitzon derlijke gebeurtenis zijn. In de geschiedenis is het nog maar twee keer voorgekomen dat een land drie jaar achtereen de re genboogtrui veroverde. Italië deed het van 1930 tot en met 1932 met tweemaal Alfredo Binda en Learco Guerra, Belgie presteerde hetzelfde in de jaren 1948 tot en met 1950 toen Briek Schotte twee keer en Rik van Steenbergen het wereldkampioenschap verover den. De grote angst in de Nederlandse wielersport is dat na de overdon derde belangstelling een diepe donkere put komt. In alle voor beschouwingen van Nederlandse geselecteerden op het wereld kampioenschap is dan ook spra ke van grote terughoudendheid. Hennie Kuiper kwam maar liefst met een lijst van elf namen op de proppen met daarbtj vier Italia nen (Moser, Saronni. Baronchelli en Battaglin), twee Fransen (Hi- nault en Bernaudeau). twee Bel gen (Willems en De Muynck) en drie Nederlanders (Van de Velde, Zoetemelk en Knetemann). „Ik zie mezelf niet bij de favorieten", stelde hij. „Ik heb dit jaar wat te veel gereden. Nu al heb ik 23.000 km gefietst en nog eens 40.000 met de auto. Het was enorm Joop Zoetemelk hield zich even eens op de vlakte. „Nederland wacht een zware taak over twee weken in Sallanches. We moeten niet alleen de titel verdedigen, maar de koers vanaf het begin controleren. Als je daar teveel geeft in de eerste ronden, kom je tekort in de finale. Persoonlijk hecht ik trouwens meer waarde aan de Super Prestige Trofee. Dat is het echte wereldkampioen schap omat het klassement wordt opgemaakt over de belangrijkste wedstrijden van dit seizoen. Die ene koers is gewoon een loterij, al is het wel opvallend dat Neder land de laatste twee jaar wel steeds de hoofdprijs heeft ge trokken". Johan van de Velde zegt te rekenen op een „beschermde positie" binnen de formatie. „Ik heb, dacht ik, inde Tour <i« France en de Dauphtné Libéré wel bewezen dat de Alpen mijn terrein zijn. Echte conclusies zijn er na deze Ronde van Nederland echter nauwelijks te trekken". „Voorspellingen zijn dus moeilijk te maken", stelde Knetemann tot slot. „Twee jaar geleden op de Nurburgring dacht ik dat er maar tien man zouden aankomen. Dat werden er echter toch nog drie keer zoveel. En in Valkenburg reed ik ook geweldig, maar miste ik toch de slag". begon ze „enthousiast" deel te nemen aan het fouten-festival dat de Beverwij kse tot dat moment alleen organiseerde. Van der Torre bleek opeens uiterst kwetsbaar. Ze inde in die tweede set geen game meer (2-6) en had het aan een pauze van 10 minuten te danken dat zij zich alsnog tot winnares kon uitroepen. Vessies: „In het buitenland wordt er he lemaal niet meer gerust tussen de tweede en de derde set. I k had me er ook helemaal niet meer op in gesteld en raakte door die tien minuten rust helemaal uit mijn ritme". Door de terugval stapelde het aan tal dubbele fouten zich op tot tien en kon*Van der Torre, zonder dat ze zich krachtig behoefde te her stellen, alsnog met 6-1 winnen. De bescheiden winstpremie van 750 gulden waarvoor Van der Tone dooi de geringe belang stelling bij de dames maar drie partijen behoefde te spelen, was in dit geval uitstekend op de pres tatie afgestemd. De enige die zich te kort gedaan mocht voelen was Louk Sanders. Hij ontving 1000 gulden en merk te daarover op: „Het zou normaal zijn als dat bedrag in deze tijd werd opgeschroefd tot bijvoor beeld 2500 gulden. Ik voel me echter niet de aangewezen per soon om in dit opzicht als voor trekker te dienen". De uitslagen van de andere finales zijn: Dames dubbelspel: Marcella Mesker/Tine Zwaan-Nora BlomI Jetske van Erven 2-6, 6-3, 6-1. Gemengd dubbelspel: Marcella Mesker/Huub van Boeckel-Ka- rin Moos/Wouter Fok 7-6, 6-3. Herendubbelspel: Fok/Thung- Appelboom/Van Geuns 4-6. 6-2, 7-6 (12-10), 6-2. STEENWIJK Uitslag vijfdeen laatste etappe van Enter naar Steenwijk over 109 km: 1. Leo van Vliet (Ned) 2.12.45, 2. Guido van Calster (Bel) z.t., 3. Frank Hoste (Bel) z.t.. 4. Joop Zoetemelk (Ned), 5. Jacques Verbrugge (Ned). Dagploegcnklassement: 1. Post 6 u u r 39 m in 50 sec2. De Bruvne 6.40.03; 3. De Kimpe 6.40.59. Uitslag ploegentijdrit 20 km: 1 Post 22.03; 2. Jossart 22.48) 3. De Bruyne 22 40 Algemeen klassement: 1. Ger rie Knetemann (Ned) 25.10.25; 2. Ludo Delcroix (Bel) op 57 sec.; 3. Gerry Ver linden (Bel) op 2.45; 4. Hennie Stamsnijder (Ned) op 3.02; 5. Leo van Vliet (Ned) op 3.58; 6. Bert Oosterbosch (Ned) op 5 06; 7. Sjaak Verbrugge (Ned) op 5.19; 8. Henk Lub- berdini (Ned) op 5 22; 0. Roelof Groen (Ned) op 5 22; 10 Patrick Pevenage (Bel) op 6.17; 11. William Tackaert (Bel) op 6.20; 12. Hans Lange- rijs (Ned) op 6.24; 46. Hennie Kuiper (Ned) op 10.56. Einduitslag ploegenklasse- ment: 1 Post 74.40 .•-.ut op 2.14; 2 De Brujne op 7 00. Einduitslag puntenklasse ment: i Leo van Vliet 53pnt 2. Planckaert 52; 3. Delcroix

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9