te 'Motivatie om kraakpand ontruimen is slecht' Dijkman licht bestuur KYP in over stemgedrag Pleidooi van Van Agt in Amerika voor kernenergie Hli'li'H'IT.lii Jongen slaat man met tegel de schedel in Personeel De Klokkenberg dreigt met lamleggen operatieprogramma Voorzitter van Nederlandse Politiebond ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie is dit weekeinde geconfronteerd met een zaak van doodslag waarin de dader inmid dels heeft bekend, maar de iden titeit van het slachtoffer nog on bekend is. De 19-jarige B.C. uit de Maasstad bekende tegenover de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een naar schatting 60-ja- rige man met een trottoirtegel de schedel te hebben ingeslagen. Zaterdagmorgen kreeg de politie de melding dat in een portiek aan het Noordplein een onbekende man dood was aangetroffen. De man had zwaar schedelletsel. De jongen die de politie daarvan op de hoogte stelde werd, evenals drie anderen, voor verhoor mee naar het bureau genomen. De jongen, B.C., werd daarop in ver zekerde bewaring gesteld, onder andere omdat hij bloedspatjes op zijn broek had en geen goede verklaring kon geven voor zijn gedrag in de periode voorafgaan de aan zijn vondst. B.C. legde enige tijd daarna een volledige bekentenis af. Hij had zich 's nachts tussen twee en drie uur zeer kwaad gemaakt op een dronken man die het Noordplein tegen hem aan was gelopen. De jongen gaf de man eerst enige klappen, gooide hem vervolgens in een portiek en sloeg hem daar op met een trottoirtegel enkele malen op het hoofd. Toen de jon gen enkele uren later uit een na bijgelegen café kwam en de man nog steeds in het portiek lag, bel de hij tenslotte de politie zonder over zijn rol te reppen. Mau springt overboord VLISSINGEN (GPD) - Nadat een Nederlandse passagier over boord was gesprongen, heeft één van de veerboten tussen het En gelse Sheerness en Vlissingen, de Olau Finn, zaterdag enige vertra ging opgelopen. Na een zoekactie wist men de drenkeling te redden en weer aan boord te nemen. De Nederlandse man woonde al ge ruime tijd in Engeland. De Britse immigratie-autoriteiten weiger den hem echter een verblijfsver gunning. De man gisteren zondag naar een verblijfplaats in Neder land afgereisd. Bij de marechaus see wilde men de redenen waar om de Britse autoriteiten de man hadden geweigerd langer in hun land te verblijven, niet vrijgeven. Ook wilde men „om humanitaire redenen" de initialen, leeftijd en verblijfplaats van de man liever niet bekend maken. Er was volgens een woordvoerder van de Koninklijke Marechaus see geen enkele reden de man hier in hechtenis te nemen. Zijn Nederlands paspoort bleek in or- de en verder waren er geen gron den hem langer in Vlissingen te houden dan nodig was dan hem op verhaal te laten komen, aldus de marrechaussee. B.C. is, zo verklaarde de Rotter damse hoofdinspecteur G. van der Werf gistermorgen, een goede bekende van de politie, ondanks zijn jeugdige leeftijd. Hij is her haalde malen in aanraking ge weest met de kinderpolitie voor agressieve daden en vermogens delicten. De jongen zelf verklaarde tegen over de politie dat hij spanningen had in de privé - en de zakelijke sfeer. Die hadden een belangrijke rol gespeeld toen hij zich zo er gerde aan de naar zijn zeggen dronken man. De politie vermoedt dat het slacht offer een alleenstaande uit Rot terdam is. Er was gistermorgen nog geen bericht van vermissing binnengekomen. Een groot scheeps buurtonderzoek en on derzoeken in diverse tehuizen in Rotterdam hebben nog niets op geleverd. Het slachtoffer is vol gens de politie tussen de 50 en 70 jaar oud, met gezet postuur en grijs golvend haar en is circa 1.80 m lang. De man was gekleed in een beige-bruine regenjas. Man ernstig gewond na schietpartij DEN HAAG (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag is in Den Haag de 42-jarige W.P.K. uit De Beemster ernstig gewond bij een schietpartij. De man kreeg vier kogels in het lichaam en moest in een ziekenhuis in Den Haag een spoedoperatie ondergaan. De schoten zijn vermoedelijk gelost door de 44-jarige A.H.R. uit Den Haag, die enige tijd na de schiet partij in gezelschap van de 33-ja- rige B. A., eveneens uit Den Haag, werd gearresteerd. R. bleek ook medische bijstand nodig te heb ben, want hij had een grote snee in zijn arm, veroorzaakt door een slag met een kapmes. Volgens de Haagse politie vinden de problemen tussen K. en R. hun oorzaak in het feit dat K. samen woont met de ex-vrouw van R. De twee mannen hadden de afgelo pen tijd al meermalen geweldda dige confrontaties gehad. Ook de 33-jarige Belg J. de Wit is zaterdagmiddag zwaar gewond geraakt door een schietpartij, ditmaal in de Grote Wittenbur- gerstraat in Amsterdam. Hij kreeg een forse kogel van 13,5 mm, afgevuurd uit een nage maakt antiek geweer, door zijn li chaam. Daarbij werd de milt doorboord. De kogel werd afge vuurd door zijn benedenbuur man, de 37-jarige J.A.P., die een etage aan de Belg had verhuurd. P. is aangehouden en het geweer, een zogenaamd windroer, met een loop van 80 cm, is in beslag genomen. De schietpartij ontstond na een woordenwisseling tussen werk plaats en verhuurder in de wrkplaats van J., onder hun wo ning. J. verklaarde tegenover de politie dat hij zich door de Belg in het nauw gedreven voelde nadat hij al een klap had gehad en zijn vrouw een schop tegen het been. Daarom zou hij naar het geweer hebben gegrepen. MAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 DEN HAAG (GPD) - Het CDA- Tweede-Kamerlid. Dijkman zal volgende week het dagelijks be stuur van zijn partij uitleggen waarom hij tijdens het debat over een olieboycot tegen Zuid-Afrika anders stemde dan zijn partijge noten. Op de bewuste 27ste juni stemde Dijkman samen met vijf ARP'ers voor de motie van wan trouwen, die de oppositie indien de omdat de regering weigerde een eenzijdige boycot in te stel len, wat de Tweede Kamer her haalde malen had verzocht. Drie dagen na het debat kwam het dagelijks bestuur van de KVP bijeen voor haar wekelijkse eva luatie van het parlementaire ge beuren. Het bestuur besloot Dijkman om een schriftelijke motivatie te vragen. Dijkman Premier Van Agt tijdens zijn toe spraak op de universiteit van Co lumbia in de Verenigde Staten. DEN HAAG (GPD) - Kernenergie en kolen moeten voorlopig de oplossing brengen voor de ener giecrisis in de wereld. Deze op merking - voor wat betreft Ne derland geheel in strijd met het juist gepubliceerde verkiezings program van het CDA - maakte premier Andries van Agt vrijdag avond in het Amerikaanse Co lumbia zijn rede ter aanvaarding van een ere-doctoraat van de uni versiteit van South-Carolina. Hoofdlijn van Van Agt's rede was een klemmend beroep op het volk van de Verenigde Staten „de leiding op zich te nemen van de grootste reddingsoperatie die de geschiedenis ooit heeft gekend". Van Agt riep de Verenigde Staten en meer in het bijzonder de jonge Amerikanen die tegelijk met hem hun graad in ontvangst namen, op de strijd tegen de armoede in de derde wereld, waaraan de Amerikaanse bijdrage de laatste jaren steeds geringer is gewor den, weer op te nemen. Van Agt, die zich baseerde op het enkele maanden geleden ver schenen rapport van de Commis sie-Brandt, schetste de bittere noodzaak dat niet alleen de VS maar ook West- en Oost-Europa en Japan op een aantal manieren ertoe bijdragen dat de arme lan den uit hun hopeloos lijkende si tuatie loskomen. Volgens Van Agt zou daartoe een herziening nodig zijn van de internationale economische orde. De premier pleitte voor grotere fi nanciele hulpverlening, grond stoffenovereenkomsten dié de arme landen een stabiele op brengst van hun uitvoer garande ren, het wegnemen van barrières voor de invoer van eindproduk ten uit de arme landen en voo een vermindering van het ge bruik, door de rijke landen, vai onvervangbare energiebron kreeg tot begin augustus de tijd om te antwoorden. Het Tweede-Kamerlid heeft grote bezwaren tegen het ter verant woording roepen van een kamer lid door zijn partij. Hij weigerde dan ook aan het verzoek van het bestuur te voldoen. Wel vindt hij het begrijpelijk dat een bestuur „We voeren nu nog met de gemeen te hele gevechten voor vergoe dingen van tijdens de Vondel- straatrellen gesneuvelde brillen en horloges. Niet alleen daarom wordt door het politiepersoneel gescholden op het falend ge meentebestuur. Iedereen zag wat de krakers bij de Prins Hendrik kade naar binnen sleepten. Ge stolen goederen die de politie van de week naar de hersens krijgt gegooid. Maar de politie mocht niet optreden. Dat is frustrerend. Want van de wëek'staat de politie wél klaar". Volgens Van der Linden gaat de politie onvoorbereid aan de klus beginnen. „Het is een nieuwe di mensie van het politiewerk. Een ontruiming op deze manier met deze dreiging is nooit eerder ge beurd. Het is een taak waarvan je je kan afvragen of de politie er voor moet opdraaien. Ik vind het een grensgeval. Maar wat is het alternatief? Het leger, nee, dan liever politie. Politie is erop inge steld met burgers om te gaan, een leger is er voor een oorlogssitua tie". Voor een speciale oproerpolitie voelt Van der Linden ook niets. „Als je zo'n korps hebt, moet dat GEHANDICAPTEN - Slechts één op de vier "normale" vakantie gangers, die tijdens zijn verblijf buitenshuis geconfronteerd wordt met eveneens vakantie vierende geestelijk gehandicap ten, reageert op hun aanwezig heid negatief. En ongeveer in de zelfde orde van grootte liggen de cijfers bij hotels, campings, re creatieoorden en restaurants. Uit een enquête, gehouden door het Nationaal Orgaan Zwakzinni genzorg in Utrecht, bleek dat een kwart van cje ondervraagde in stellingen voor gehandicapten zorg ongunstige reacties had ge kregen. JONGEN VERDRONKEN - De 17-jarige Marokkaanse jongen Belchen Azizi uit Rotterdam is gistermiddag bij het zwemmen in de Kralingse Plas in de Maasstad verdronken. De jongen ging door vooralsnog onbekende oorzaak plotseling kopje onder. Nadat zijn lichaam was opgedregd kon in het ziekenhuis slechts de dood geconstateerd worden. zich wil informeren over gebeur tenissen in de Tweede Kamer. Nadat het bestuur dan ook voor de tweede keer een verzoek tot hem richtte gaf hij te kennen wel mondeling een toelichting van zijn gedrag wil geven, maar alleen in het kader van „een normale communicatie" tussen verte- werk hebben. Dat betekent dat die oproerpolitie wordt ingezet wanneer het misschien niet no dig is. Ik vind dat je terughou dend moet zijn. Je ziet het ook al aan de Mobiele Eenheid. Dit jaar is de ME misschien al te vaak in gezet, dan wordt het middel te bot". Gezien de mislukte onderhande lingen van PvdA en wijkcomité d'Oude Stad vindt het gemeente bestuur het onvermijdelijk om een beroep te doen op de ME. Van der Linden heeft eerder al zijn mening gegeven dat er een grote politiemacht op de been moet worden gebracht. „Ter bescher ming van de manschappen". Naar alle waarschijnlijkheid zul len een paar duizend politiemen sen bij de ontruiming betrokken zijn. Desondanks houdt de voorzitter van de politiebond zijn hart vast. Hij vreest dat het harder zal wor den dan tijdens de rellen op 30 april. Van der Linden houdt re kening met veel gewonden onder zijn leden. „Ik hoop het natuur lijk niet, maar ik ben er wel bang Commissaris De Rhoodes, com mandant van de Amsterdamse ME, zei na de inhuldigingsdag dat er een volgende keer weieens doden zouden kunnen vallen. Van der Linden: „Dat zou best eens kunnen, maar als er deze week een dode valt, is de ramp niet meer te overzien. De politie is momenteel geprikkeld, de stemming liegt er niet om". BREDA (ANP) - Ongeveer dertig van de vijftig verpleegkundigen van het medisch centrum De Klokkenberg in Breda hebben schriftelijk aan bemiddelaar prof. dr. J. Greep laten weten, dat als er niet op korte termijn een oplos sing wordt gevonden waarbij de tijdelijk geschorste hartchirurg genwoordiger en bestuur. Dijk man wil in geen geval een bijdra ge leveren aan een be- of veroor deling van iemand met een afwij kende mening. Vandaag buigt het KVP-bestuur zich over de vraag of het Dijkman in de gelegenheid zal stellen een mondelinge toelichting te geven. Bevolking „Ik denk dat de leiding de mensen toch wel in de hand kan houden. Maar als een collega het slachtof fer wordt, zou dat weieens kun nen veranderen. Ik denk dat de politie dan haar zelfbeheersing verliest en niet meer is te houden. Het is nu al zo dat er keihard wordt geslagen als er weerwerk van de krakers komt", Leen van der Linden. „De oorspronkelijke sympathie die de krakers hadden, hebben ze verspeeld. Ik heb het gevoel dat de ideële krakers zich hebben te- dr. P. van der Schaar weer aan het werk kan, zij geen medewerking meer zullen verlenen aan de hart operaties. De dertig onderteke naars zijn van mening dat het on verantwoord is om onder de hui dige spanningen het operatie programma, dat door gastchirur- gen uit andere hartcentra op gang wordt gehouden, voortgang te la ten vinden. Eén van de drie schrijvers zei giste ren desgevraagd, dat er op een dusdanige wijze met patiënten wordt omgegaan dat de beroeps verantwoordelijkheid van de verpleegkundigen het niet langer toestaat onder deze omstandig heden verder te werken. Zo zou den geplande operatieprogram ma's op het laatste moment wor den gewijzigd, zodat de patiënt de avond er voor te horen krijgt dat er niet geopereerd wordt en spelen er op het menselijke vlak binnen De Klokkenberg grote spanningen, hetgeen tot gevolg heeft dat de patiëntenzorg niet meer optimaal is, aldus de woordvoerder. De verontruste verpleegkundigen, die allen vanaf het begin van de hartchirurgie (december 1979) bij De Klokkenberg in dienst zijn, hebben hun zorgen omtrent het medische reilen en zeilen sinds het vertrek van Van der Schaar al eerder schriftelijk laten weten aan de regionaal inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Brabant. Vandaag zou de vaste kamercommissie voor de KVP-voorzitter Van Zeil ver wacht wel dat het bestuur ak koord zal gaan. In ieder geval zal hij zelf het voorstel krachtig on dersteunen. Volgens de voorzit ter zal Dijkman dan op de vol gende vergadering van het dage lijks bestuur worden uitgeno digd. •as nadat het in eigen kring om streden Tweede-Kamerlid ge hoord is kan het dagelijks be stuur een beslissing nemen over een mogelijke consequentie, al dus Van Zeil. Daarbij is het denkbaar, dat de motivatie van Dijkman zo bevredigend is dat achter de zaak een punt wordt ge zet. Het is aan de andere kant ook niet uitgesloten dat het dagelijks bestuur Dijkman als lid van de KVP zal royeren. ruggetrokken. De harde kern is alleen nog over. Dat is gunstig voor de politie, die nu de sympa thie van de bevolking krijgt. 30 april was het keerpunt. Ik hoop niet dat veel politiemannen die steun als een vrijbrief zien om er op los te slaan. Dat kan zich op den duur anders ook tegen ande re groepen richten". ,Tot nog toe dachten veel leden van onze bond genuanceerd over de krakers. Ze vroegen zich af of ze de belangen van de bezitters en de speculanten niet verdedigden. Die vragen hoor je niet meer. Dat is een trieste ontwikkeling". volksgezondheid zich in Breda op de hoogte komen stellen van de problemen binnen De Klok kenberg. Daartoe zullen ge sprekken worden gevoerd met alle betrokkenen, inclusief de ongeruste verpleegkundigen. Er is overigens nog een reden dat de verpleegkundigen het niet zien zitten om zonder Van der Schaar te werken. Zou het recente conflict tussen de ziekenhuislei ding en deze chirurg leiden tot het ontslag van de laatste, dan zou dat tevens de beëindiging van het door Van der Schaar voorgestane Houston-model be tekenen, zo staat in de brief. Dat is een in het Texas Hart Institute in Houston gehanteerd opera tiemodel waarbij het operatie tempo belangrijk kan worden verhoogd. Van der Schaar is sterk voorstander van dit systeem en het is zijn ideaal om het binnen De Klokkenberg gestalte te ge- De briefschrijvers zeggen speciaal hierom Bij De Klokkenberg in dienst te zijn getreden. Het Hous ton-model leidt volgens hen niet alleen tot een grote operatiecapa citeit, maar is ook gebaseerd op een efficiënte werkwijze, leidt tot een goede patiëntenbegeleiding en is kostenverlagend. De ver pleegkundigen hadden samen met Van der Schaar dit model in Breda willen opzetten, maar "be seffen nu dat zonder een cardio- chirurg die er zijn schouders on derzet het geen haalbare kaart is. Politieagent vangt slang met een lasso EINDHOVEN (ANP) - Een Eindhovense politie-agent heeft gisteren rond het mid daguur cowboy moeten spe len om een twee meter lange pyton-slang te vangen. Be woners van de Eindhovense Drijfhoutstraat hadden de politie gewaarschuwd dat er een enorme slang zat in het konijnehok achter het huis. Eenmaal ter plaatse begon nen de moeilijkheden voor de politie pas goed. Hoe moest de wurgslang worden gevan gen9 Eén van de agenten kwam uiteindelijke op het idee om van een stuk touw een lasso te maken. Daarmee ving hij de slang. Daarna kon het beest gemakkelijk in een zak worden gestopt. Een 20-jarige Eindhovenaar die ook in de Drijfhoutstraat woont meldde zich gister middag als de rechtmatigs ei genaar. Hij heeft de pyton te ruggekregen omdat hij in het bezit was van de vereiste ver gunning. Marokkaan onder verdachte omstandigheden verdronken AMSTERDAM (ANP) - De 22-jarige Marokkaan Ahmed Amarzaguiou is gisteren verdronken in het Sloterparkbad in Amsterdam-West. Volgens de politie is dat gebeurd onder verdachte omstandigheden. De jonge man, die kon zwemmen, was kort tevoren bij een vechtpartij met eén of meer landgenoten in het water van genoemd Zwembad betrokken ge weest. Dit heeft een aantal badgasten gezien, aldus de politie. De recher che van het bureau Lodewijk van Deysselstraat zoekt nu verder naar mensen die getuige zijn geweest van de vechtpartij in het zwembad of anderszins informatie kunnen verschaffen over wat ei al daar gebeurd is. AMSTERDAM (GPD) - Volgens Leen van der Linden, voorzitter van de Nederlandse Politiebond is de motivatie van de politie om deze week het kraakpand aan de Am sterdamse Prins Hendrikkade te ontruimen niet erg groot. De gekraakte appartementen aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade zijn een toeristische attractie geworden. Het was er gisteren erg druk en de ijscoman deed goede zaken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7